Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Co zyskujesz dzięki oczyszczaniu powietrza

Kategoria
Czyste powietrze a zdrowie
Opublikowany
12.10.2018
salon z meblami, niebieską kanapą i krzesłem
salon z meblami, niebieską kanapą i krzesłem

Zakup oczyszczacza powietrza to najskuteczniejsza forma ochrony siebie i swoich bliskich przed chorobami wywoływanymi przez pyły zawieszone, lotne związki organiczne (LZO) oraz pozostałe składniki smogu. Oto krótki opis korzyści, jakie zyskujesz, oczyszczając dom z toksyn emitowanych m.in. przez kotły grzewcze, silniki samochodowe i zakłady przemysłowe.

Ochrona przed chorobami układu oddechowego i sercowo-naczyniowego

Mikroskopijne cząsteczki zanieczyszczeń z łatwością przedostają się wraz z tlenem do dróg oddechowych, a następnie do krwiobiegu i narządów wewnętrznych. Ich obecność podrażnia błonę śluzową, utrudniając jej prawidłowe pełnienie swojej funkcji, co oznacza większą podatność na schorzenia wirusowe i bakteryjne. To nie wszystko, ponieważ składniki smogu wywołują również choroby nowotworowe, np. raka płuc, jak również przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Na liście problemów zdrowotnych wynikających ze złej jakości powietrza znajdują się także choroby układu krążenia. Z informacji przekazanych przez Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu wynika, że w dniach, gdy poziom smogu utrzymuje się na wysokim poziomie, na Śląsku ilość zawałów zwiększa się o 12%, natomiast udarów mózgu o 16%. U młodych mieszkańców Krakowa wykryto natomiast podwyższony poziom białek świadczących o rozwoju stanu zapalnego w organizmie, który bywa pierwszym etapem rozwoju chorób układu krążenia.

Lepsze funkcjonowanie układu nerwowego

Troska o jakość powietrza pozwala także ograniczyć ryzyko wystąpienia demencji starczej. Według naukowców z Public Health Ontario, którzy przeanalizowali stan zdrowia 6,5 mln Kanadyjczyków, zamieszkiwanie w odległości do 50 m od ruchliwej ulicy zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby o 7-10%. Zdaniem badaczy główną przyczyną problemu pyły zawieszone i dwutlenek azotu (NO2), tak więc takie same działanie może mieć smog pochodzący z innych źródeł. Z kolei dziesięcioletnie badania prowadzone przez pracowników amerykańskiego University of Southern Californa dowiodły, iż osoby mieszkające w miejscach o złej jakości powietrza trzykrotnie częściej chorują na chorobę Alzheimera.

Dobre warunki do rozwoju dziecka

Człowiek jest narażony na negatywny wpływ smogu już na etapie życia płodowego. Z przeprowadzonych badań wynika bowiem, że dzieci kobiet, które podczas ciąży oddychały zanieczyszczonym powietrzem, mają obniżoną masę urodzeniową, a w okresie noworodkowym częściej chorują na zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych.

Co więcej, substancje takie jak pyły zawieszone, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) i NO2 wpływają negatywnie na rozwój psychiczny dziecka. Tę tezę potwierdzili naukowcy z Hiszpanii, którzy prowadzili badania na uczniach szkół leżących w pobliżu ruchliwych dróg, jak również badacze z Nowego Jorku, którzy wykazali związek między wysokim poziomem WWA a opóźnieniem rozwoju procesów poznawczych u trzylatków. Warto zaznaczyć, że dzieci wykazują wysoką podatność na działanie smogu, gdyż ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, a dodatkowo pobierają większe ilości powietrza w przeliczeniu na masę ciała.

Bezpieczeństwo najstarszych członków rodziny

Drugą grupą szczególnie narażoną na chorobotwórczy wpływ zanieczyszczonego powietrza są seniorzy. Ich mechanizmy obronne nie działają już tak sprawnie jak u ludzi młodych, a ponadto u osób starszych często występują schorzenia, które stanowią dodatkowy czynnik ryzyka chorób wywoływanych przez smog. Jako przykład można wskazać wspomniany wcześniej zawał serca, którego prawdopodobieństwo wystąpienia zwiększają częste u seniorów nadciśnienie tętnicze i wysoki poziom cholesterolu.

Zdrowa i piękna skóra

Smog przedostaje się do wnętrza Twojego organizmu, ale dodatkowo osadza się na skórze, przez co staje się ona wysuszona i gorzej oddycha. Naruszenie bariery ochronnej czyni skórę bardziej podatną na negatywny wpływ czynników atmosferycznych. U osób wrażliwych mogą pojawić się pokrzywka oraz ciemne plamy zlokalizowane na przedramionach i grzbietach dłoni. Zaopatrując się w dobry oczyszczacz ograniczysz też ryzyko przedwczesnego powstawania zmarszczek, gdyż smog jest jedną z przyczyn odpowiedzialnego za ten proces stresu oksydacyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź komentarze

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami!

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz