Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Wybierz przenośny klimatyzator powietrza

Kategoria
Brak kategorii
Opublikowany
19.06.2019
klimatyzator przenośny z rurą w oknie
klimatyzator przenośny z rurą w oknie

Przenośny klimatyzator powietrza to znakomita alternatywa dla tradycyjnej klimatyzacji, która bez wątpienia przyniesie ogromną ulgę w upalne dni. Jak działa takie urządzenie i jakie cechy należy wziąć pod uwagę, aby wybrać idealny klimatyzator pokojowy? Odpowiedzi na te pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Jak działa klimatyzator przenośny?

Praca klimatyzatora przenośnego opiera się na takim samym mechanizmie jak w przypadku zwykłej klimatyzacji. Powietrze na skutek pracy wentylatora trafia do wnętrza urządzenia, gdzie na parowniku oddaje swoje ciepło krążącemu w obwodzie zamkniętym czynnikowi chłodniczemu. Schłodzone powietrze jest wydmuchiwane do pomieszczenia, a ciepło zostaje odprowadzone na zewnątrz za pośrednictwem rury, która wysunięta jest poza budynek, zazwyczaj przez uchylone okno.

Większość klimatyzatorów przenośnych to tak zwane monobloki, czyli klimatyzatory jednoczęściowe, w których wszystkie elementy umieszczone są w jednej obudowie. W sprzedaży dostępne są też klimatyzatory przenośne typu split, złożone z dwóch części połączonych ze sobą cienką rurką. Jedna z nich, w której znajduje się skraplacz, przeznaczona jest do umieszczenia na balkonie lub zewnętrznym parapecie. Takie rozwiązanie redukuje głośność pracy, ale ma też swoje wady, gdyż nie wszędzie da się umieścić jednostkę zewnątrz, a ceny dwuczęściowych klimatyzatorów są kilka razy wyższe od tych jednoczęściowych. 

Instalacja klimatyzatora przenośnego jest prosta, tak więc można dokonać jej samodzielnie. Wszystko, co trzeba zrobić, to ustawienie klimatyzatora na równej i płaskiej powierzchni, zamontowanie rury odprowadzającej ciepłe powietrze, a na koniec podłączenie urządzenia do gniazdka elektrycznego. Jeden koniec rury należy zamontować na otworze wylotu powietrza, a drugi wyprowadzić na zewnątrz budynku przez okno lub drzwi balkonowe. W prawidłowym wykonaniu tego zadania pomoże specjalna uszczelka okienna (zazwyczaj trzeba ją dokupić oddzielnie).

Sposób montażu przenośnego klimatyzatora powietrza typu monoblok sprawia, że korzystanie z niego nie wymaga uzyskiwania zezwoleń, które w przypadku tradycyjnej klimatyzacji mogą okazać się niezbędne. Nie ma tu potrzeby naruszania struktury budynku i umieszczania na ścianie czy balkonie jednostki zewnętrznej, a co za tym idzie potrzeby pytania o zgodę sąsiadów czy zarządcy budynku.

W przypadku urządzenia dwuczęściowego sytuacja wygląda jednak trochę inaczej. Jeśli mieszkasz w bloku, zakup klimatyzatora przenośnego typu split może być złym pomysłem. Rurkę łączącą obie części urządzenia da się przeprowadzić przez uchylone okno, a więc bez ingerencji w strukturę budynku, lecz jednostka zewnętrzna będzie generować hałas, który może zakłócać spokój sąsiadów.

Klimatyzatory dwukanałowe

Większość klimatyzatorów przenośnych wyposażona jest w jedną rurę, poprzez którą gorące powietrze zostaje odprowadzone poza budynek. Oznacza to, że urządzenie pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje. Wyjątek stanowią te klimatyzatory, w których można zamontować dwie rury. Druga pozwala bowiem pobierać powietrze spoza budynku. Jakie korzyści można dzięki temu uzyskać? Aby to zrozumieć, należy wziąć pod uwagę skutki związane z nieustannym odprowadzaniem powietrza z pokoju przy jednoczesnym braku dostarczania powietrza z zewnątrz. Występujący wówczas problem określa się jako podciśnienie. Prowadzi ono do niepożądanego napływu powietrza z otoczenia poprzez kanały wentylacyjne i nieszczelności. Powietrze to wdziera się do chłodzonego pomieszczenia nagrzane, dlatego nieznacznie podnosi temperaturę, przez co proces chłodzenia trochę się wydłuża. W przypadku klimatyzatora dwururowego problem podciśnienia nie występuje, dlatego uzyskanie optymalnej temperatury możliwe jest szybciej, a w konsekwencji zużyta zostaje mniejsza ilość energii. Przeciętna wydajność klimatyzatora dwukanałowego jest o 25% wyższa niż jednokanałowego, co oznacza możliwość efektywnej pracy w większym pomieszczeniu.

Bardzo tani „klimatyzator”? To klimatyzer, czyli klimator!

Jednym z największych błędów, jakie można popełnić w trakcie wyboru klimatyzatora przenośnego, jest nieświadomy zakup klimatyzera. Urządzenia te bywają błędnie (niekiedy celowo) zaliczane do grupy klimatyzatorów, podczas gdy wcale nie nimi nie są, ponieważ ich główny czynnik chłodzący stanowi woda, czasami w formie lodu (w nowoczesnych modelach stosowane są także czynniki używane w klimatyzatorach, jednak najważniejszą rolę zawsze odgrywa woda). Klimatyzery kuszą niską ceną oraz brakiem rury odprowadzającej ciepłe powietrze, natomiast ich efektywność nigdy nie dorównuje skuteczności klimatyzatorów. Lepsze modele są wprawdzie w stanie nieznacznie obniżyć temperaturę, ale tanie i małe klimatory dają wyłącznie uczucie chłodu, podobnie jak popularne wiatraki. Ponadto trzeba liczyć się z tym, że kilkugodzinna praca klimatyzera może doprowadzić do znacznego wzrostu wilgotności powietrza. Długotrwałe korzystanie z urządzenia stwarza zatem ryzyko rozwoju pleśni oraz innych problemów wynikających z przewilżenia.

Podsumowując, klimator rozpoznasz głównie po tym, że:

  • nie ma rury odprowadzającej gorące powietrze,
  • wymaga napełnienia wodą lub lodem,
  • jest tańszy od przeciętnego klimatyzatora (zazwyczaj).

Najważniejsze parametry klimatyzatorów przenośnych

Poszczególne modele klimatyzatorów przenośnych, tak samo jak oczyszczaczy powietrza, znacznie się od siebie różnią. Poznanie najważniejszych parametrów to istotny krok na drodze do wyboru urządzenia idealnie dostosowanego do własnych potrzeb.

Moc chłodnicza

Moc chłodząca klimatyzatora to cecha decydująca o jego wydajności, a w konsekwencji o powierzchni pracy, czyli maksymalnym metrażu pomieszczenia, w którym urządzenie będzie w stanie prawidłowo spełniać swoją funkcję. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż zapotrzebowanie na moc chłodniczą uzależnione jest nie tylko od wielkości pokoju, lecz także od jego nagrzewania. Niekiedy do schłodzenia jednego metra sześciennego powietrza potrzeba mocy 0,03 kW, natomiast w innych sytuacjach dla uzyskania satysfakcjonującego rezultatu wartość ta musi być znacznie większa (w skrajnych przypadkach nawet dwukrotnie). Słaba izolacja cieplna, ulokowanie pomieszczenia na poddaszu, wychodzenie okien na południe czy brak rolet bądź żaluzji okiennych to czynniki wpływające na wzrost zapotrzebowania na moc chłodzącą i dotyczy to zarówno klimatyzatorów przenośnych, jak i tradycyjnych. Zależność tę prezentuje poniższa tabela.

Zapotrzebowanie na moc chłodniczą (w kW)

*Przyjmujemy, że pomieszczenia ma wysokość 2,7 m

Przepływ powietrza

Przepływ powietrza determinuje tempo chłodzenia, tak więc również odgrywa istotną rolę i warto, aby był wysoki. W dobrych urządzeniach jego wartość przekracza 300 m³/h. Idealnie byłoby, gdyby w ciągu jednej godziny urządzenie schładzało około 400 m³ powietrza.

Czynnik chłodniczy

Jak już wspomnieliśmy w pierwszej części artykułu, klimatyzator potrzebuje do pracy czynnika chłodniczego. Jego funkcję może pełnić jeden związek chemiczny albo mieszanina kilku związków. W prawidłowo działającym klimatyzatorze nie dochodzi do zużywania czynnika, tak więc porównywanie kosztów uzupełnienia go nie ma większego sensu. Należy jednak zauważyć, że poszczególne substancje w różny sposób wpływają na stan środowiska naturalnego. Niegdyś popularnym czynnikiem był R22, który ze względu na silne niszczenie warstwy ozonowej zastąpiono m.in. jednym z najpopularniejszych teraz czynników – R410A oraz spotykanym nieco rzadziej R407C Najbardziej ekologiczny czynnik chłodniczy to czysty propan, występujący w klimatyzatorach pod nazwą R290, ale bez obaw można zdecydować się na zakup urządzenia z jednym spośród dwóch wcześniej wymienionych czynników.

Głośność pracy

Każdy przenośny klimatyzator o dobrej wydajności generuje dość duży hałas. W przypadku urządzeń o mocy chłodniczej od 9000 BTU wzwyż (2,6 kW) minimalna głośność wynosi zazwyczaj od 50 do 60 dB, a maksymalna od 60 do 70 dB. Jeśli deklarowana przez sprzedawcę lub producenta głośność jest znacznie niższa, to warto upewnić się, że podaje on prawidłowo obliczoną moc akustyczną, a nie ciśnienie akustyczne lub wynik pomiaru przeprowadzonego według własnych metod, np. kilka metrów od pracującego klimatyzatora. Własną metodę pomiaru stosuje np. firma Blaupunkt, która podaje głośność klimatyzatorów słyszalną w odległości 2 m od urządzenia.

Klasa energetyczna i pobór prądu

Klimatyzator pokojowy zużywa znacznie więcej prądu niż oczyszczacz powietrza, jednak w przeciwieństwie do tego drugiego nie musi działać przez całą dobę. Pobór prądu najlepiej rozpatrywać w odniesieniu do efektywności pracy, w czym pomoże zapoznanie się z klasą energetyczną sprzętu. Na rynku dostępnych jest wiele klimatyzatorów przenośnych, które uzyskały klasę A, a nawet A+.

Estetyka

Wygląd klimatyzatora powietrza nie jest jego najważniejszą cechą, ale nie oznacza to, że w ogóle nie ma znaczenia, o czym niektórzy producenci prawdopodobnie zapominają. Ładne kształty obudowy i staranne wykończenie to niewątpliwe zalety klimatyzatora pokojowego, ponieważ design urządzenia wpływa na wygląd pomieszczenia, w którym urządzenie zostanie ono ustawione.

3w1 lub 4w1 czyli popularne tryby pracy klimatyzatorów pokojowych

Głównym zadaniem klimatyzatora przenośnego jest chłodzenie powietrza, ale nowoczesne modele mogą z powodzeniem zastępować inne urządzenia, a to dzięki trybom, w które zostały wyposażone.

Wentylacja

W trybie wentylacji klimatyzator wymusza wymianę powietrza między wnętrzem budynku a środowiskiem zewnętrznym, a więc odświeża je, jednak nie zmienia jego temperatury.

Osuszanie

W trybie osuszania klimatyzator także nie zmienia temperatury powietrza, ale odprowadza z niego wodę. Funkcja ta pozwala zapobiec przewilżeniu powietrza. Maksymalna objętość wody, którą urządzenie może odprowadzić w ciągu jednej godziny, bywa różna, w zależności od wybranego klimatyzatora.

Ogrzewanie

W trybie ogrzewania dochodzi nie do obniżenia, ale do podniesienia temperatury powietrza. Funkcja ta – w przeciwieństwie do wentylacji i osuszania – obecna jest tylko w niewielkiej części klimatyzatorów powietrza. Jeśli chcesz zaopatrzyć się w urządzenie, które zarówno schłodzi, jak i ogrzeje powietrze, pamiętaj o tym, że niektóre parametry dla trybów chłodzenia i grzania często są inne. Różnice dotyczą przede wszystkim mocy chłodniczej i grzewczej, poboru energii i klasy energetycznej, zakresu temperatur oraz głośności pracy.

Jakie funkcje dodatkowe oferują klimatyzatory przenośne

W niektóre funkcje wyposażone zostały niemal wszystkie klimatyzatory przenośne, natomiast inne spotykane są trochę rzadziej. Nie każda z nich jest tak samo przydatna, a mimo to może wpływać na cenę urządzenia, dlatego przed zakupem klimatyzatora pokojowego zastanów się, których funkcji naprawdę potrzebujesz.

Regulacja temperatury

Regulację docelowej temperatury powietrza umożliwia każdy nowoczesny klimatyzator. Zazwyczaj różnica między najniższą a najwyższą dostępną temperaturą wynosi około 14 st. C. Minimalny poziom to najczęściej od 15 do 18 st. C, a najwyższy od 30 do 32 st. C. Warto pamiętać o tym, że ze względów zdrowotnych temperatura wewnątrz klimatyzowanego pomieszczenia nie powinna być niższa od tej panującej na zewnątrz o więcej niż 6-7 st. C.

Funkcja swing

Swing to funkcja, która pozwala na automatyczną zmianę kąta wylotu chłodnego powietrza. Jest przydatna, ponieważ zapewnia równomierne chłodzenie.

Timer (programator czasowy)

Timer w klimatyzatorach przenośnych działa na tej samej zasadzie co w oczyszczaczach powietrza. Zazwyczaj możliwe jest zaprogramowanie przerwania pracy po upływie wyznaczonego czasu, a znacznie rzadziej można zaplanować także automatyczne włączenie urządzenia.

Sterowanie pilotem

Wiele klimatyzatorów powietrza wyposażonych jest w pilot, który pozwala sterować urządzeniem na odległość. Niekiedy jest on wyposażony w wyświetlacz, na którym można sprawdzić aktualną temperaturę lub ustawienia klimatyzatora.

Sterowanie aplikacją

Znacznie rzadziej klimatyzator oferuje możliwość sterowania za pośrednictwem aplikacji mobilnej, czyli z dowolnego miejsca na ziemi. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, jednak za urządzenie z modułem WiFi zwykle trzeba zapłacić znacznie więcej niż za klimatyzator wyposażony wyłącznie w pilota.

Oceniamy 5 wybranych klimatyzatorów przenośnych – ich zalety i wady

Krótki opis zalet i wad pięciu urządzeń wybranych na podstawie różnych kryteriów pomoże w samodzielnym dokonaniu oceny innych klimatyzatorów przenośnych, a być może skłoni do wyboru jednego z opisanych modeli.

Dimplex PC 35AMB – jeden z najpopularniejszych modeli

Klimatyzator powietrza Dimplex PC 35AMB zdobył popularność m.in. dzięki wysokiej wydajności. Jego moc chłodnicza to 3,5 kW, a przepływ powietrza 450 m³/h. Urządzenie pozwala też ogrzewać (moc grzewcza jest równa mocy chłodniczej), odświeżać i osuszać powietrze. W klimatyzatorze nie zabrakło 24-godzinnego timera, a sterowanie jest możliwe pilotem wyposażonym w wyświetlacz LCD. Klasa energetyczna dla chłodzenia i grzania to A/A++. Gdyby oprócz tego Dimplex PC 35AMB oferował funkcję swing i zamiast czynnika R410A wykorzystywał R290, byłby klimatyzatorem idealnym. Do ideału brakuje mu jednak niewiele. Koszt zakupu tego modelu to 1970 zł.

Blaupunkt Moby Blue 1012 WT – klimatyzator sterowany aplikacją

Blaupunkt Moby Blue 1012 WT to jeden z niewielu klimatyzatorów pokojowych, którymi za pośrednictwem aplikacji można sterować z dowolnego miejsca na ziemi. Podobnie jak Dimplex PC 35AMB pracuje czterech trybach. Moc chłodzenia wynosi 3,5 kW, moc grzania 2,9 kW, a maksymalny przepływ powietrza 350 m³/h. Blaupunkt Moby Blue 1012 WT jest urządzeniem klasy energetycznej A/A+. Co więcej, znajdziemy w nim funkcję swing oraz timer pozwalający zaplanować przerwanie i rozpoczęcie pracy. Niestety, producent zastosował tutaj czynnik chłodniczy R410A. Jednak dla niektórych konsumentów większą przeszkodą może okazać się cena klimatyzatora, która wynosi 2799 zł.

Fersk Vind – ciekawa nowość na rynku

Fersk Vind to przenośny klimatyzator powietrza polskiej marki, który zadebiutował na rynku dopiero przed paroma tygodniami. To urządzenie 4w1, a zatem pozwala na chłodzenie, ogrzewanie, osuszanie i wentylację powietrza. Jego moc chłodnicza wynosi 3,52 kW, a moc grzewcza 3,3 kW. Pod względem przepływu powietrza Fersk Vind również prezentuje się bardzo dobrze, ponieważ wynosi on 400 m³/h. Na liście zalet znajdują się też funkcja swing, pilot z wyświetlaczem LED, 24-godzinny timer, wykorzystywanie ekologicznego czynnika roboczego R290 oraz ładny wygląd. Co więcej, producent dołącza w zestawie okienny zestaw montażowy, za który zwykle trzeba zapłacić osobno. Urządzenie uzyskało klasę energetyczną A/A+. Biorąc pod uwagę wszystkie jego cechy, cenę 1699 zł możemy uznać za naprawdę atrakcyjną.

Camry CR 7902 – dla dysponujących małym budżetem

Jednym z najtańszych klimatyzatorów przenośnych jest Camry CR 7902, którego moc chłodnicza wynosi 2,6 kW, a przepływ powietrza 360 m³/h. Urządzenie nie ogrzeje powietrza, ale zostało wyposażone w tryb wentylacji i osuszania. Inne zalety to 24-godzinny timer, możliwość sterowania pilotem i klasa energetyczna A. Camry CR 7902 wykorzystuje czynnik chłodniczy R410. Istotną zaletę stanowi fakt, że w niektórych sklepach można go kupić już za 929 zł.

Fersk Twinne – klimatyzator dwururowy

Jednym z niewielu klimatyzatorów dwukanałowych dostępnych na polskim rynku jest Fersk Twinne. To urządzenie o mocy chłodniczej 3,5 kW i przepływie powietrza 380 m³/h. Podłączenie drugiej rury sprawia, że klimatyzator jest w stanie obsłużyć jeszcze większą powierzchnię niż modele o takiej samej wydajności. Fersk Twinne wykorzystuje czynnik chłodniczy R410A. Oprócz obecności dwóch kanałów i wysokiej mocy chłodniczej jego zalety stanowią funkcja swing, timer z regulacją automatycznego rozpoczęcia i zakończenia pracy, możliwość sterowania pilotem z wyświetlaczem LED oraz klasa energetyczna A. Urządzenie kosztuje 2499 zł, a w cenę wliczony jest okienny zestaw montażowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź komentarze

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami!

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz