Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Ranking nawilżaczy do 500 zł

Kategoria
Nawilżanie powietrza
Opublikowany
21.05.2020

Nawilżacz powietrza to niewielkich rozmiarów urządzenie, pozwalające monitorować i wpływać na wilgotność powietrza. Przydaje się, gdy obserwujemy chociażby suchą skórę, podrażnione śluzówki gardła czy nosa albo usychające rośliny. Urządzenie nie musi być więc skomplikowane, a do jego prawidłowego działania wystarczy jedynie wiatrak, zbiornik na wodę i filtr nawilżający. Taki zestaw nie powinien być też zbyt drogi. Stąd tez wziął się pomysł na powstanie tego rankingu. Poniżej kilka rekomendowanych urządzeń, których cena nie przekracza 500 zł.

SPIS TREŚCI:

1. 5 polecanych nawailżaczy ewaporacyjnych
2. Dlaczego warto mieć nawilżacz powietrza w domu lub biurze?
3. Nawilżacze ewaporacyjne vs ultradźwiękowe i parowe?
4. Jak dbać o nawilżacz powietrza?

5 polecanych nawilżaczy ewaporacyjnych

 1. Klarta Humea Wi-Fi – cena 489 zł
 2. Philips HU4813/10 – cena 499 zł
 3. Philips HU4801/01 – cena 299 zł
 4. Stylies Alaze – cena 449 zł 
 5. (Bonus) Xiaomi SmartMi Pure Evaporative 4L – cena 549 zł

1. Klarta Humea Wi-Fi

Nawilżacz powietrza Klarta Humea

Pierwsze miejsce często najtrudniej jest obsadzić, zwłaszcza gdy ma się naprzeciwko dwóch godnych siebie konkurentów. Długo wahałem się pomiędzy Klartą Humęą Wi-Fi, a Philipsem HU4813/10. Ostatecznie to właśnie Klarta przekonała mnie tańszą eksploatacją oraz zdalnym sterowaniem, co powinni docenić fani gadżetów i nowinek technicznych. Wystarczy telefon z odpowiednią aplikacją mobilną, aby mieć możliwość kontroli wilgotności (aktualne dane, higrostat dający opcję ustawienia docelowego poziomu nawilżenia oraz wyboru prędkości nawilżacza).

Nawilżacz ten można traktować również jako lampkę nocną o kliku możliwych poziomach natężenia światła do wyboru. Oprócz tego Klarta Humea posiada wydajność 300 ml/h, co przy 3-litrowym zbiorniku na wodę zapewnia 10 godzin nieprzerwanego nawilżania. Wynik w pełni wystarczający.

Co ważne, Klarta wyposażyła swój nawilżacz również w funkcję osuszania filtra. Rozwiązanie to gwarantuje higieniczną, bezpieczną pracę, zapobiegając tworzeniu się bakterii oraz grzybów. W momencie braku wody, wyświetlacz informuje użytkownika o konieczności uzupełnienia zbiornika, zaś wentylator pracuje w dalszym ciągu, aby osuszyć filtr. Klarta Humea dostępna jest w dwóch koloarach (białym i czarnym), z funkcją Wi-Fi lub bez.

 • Koszt zakupu: 489 zł
 • Koszt eksploatacji: filtr wymienny (co 6 miesięcy) – 49 zł. 98 zł/rok

2. Philips HU4813/10

Czarny nawilżacz powietrza Philips HU4813 przód

 

Nawilżacz Philipsa to druga z propozycji. Elegancki, czarno-srebrny nawilżacz może pochwalić się analogiczną wydajnością, co opisywana wyżej Klarta. Mniejszy jest jednak zbiornik na wodę (2 litry). W praktyce zapewnia to około 6,5-godzinną, nieprzerwaną pracę nawilżacza. Czujnik Healthy Air Protect wysyła informację o niskim poziomie wody, która wyświetlana jest na wyświetlaczu w postaci migającego czerwonego wskaźnika. Gdy poziom wody spadnie do zera, blokada zatrzymuje działania nawilżacza, a po 30 minutach autoamtycznie się wyłącza.

Nawilżacz wyposażony jest w wygodny higrostat, dzięki któremu zaplanujemy poziom wilgotności w pomieszczeniu – 40, 50 lub 60%. Elementem, który z pewnością wyróżnia nawilżacz Philipsa jest technologia NanoCloud – suche powietrze łączone jest z cząsteczkami wody, wracając do otoczenia nawilżone i oczyszczone z zanieczyszczeń. Według badań Philipsa technologia ta redukuje rozprzestrzenianie się bakterii o 99% w porównaniu z nawilżaczami ultradźwiękowymi.

 • Koszt zakupu: 499 zł
 • Koszt eksploatacji: Filtr wymienny HU4102 – 49 zł (co 3 miesiące). 196 zł/rok

3. Philips HU4801/01

Nawilżacz powietrza Philips HU4801

Kolejny model Philipsa to z kolei HU4801/01, który znalazł się w rankingu głównie ze względu na dobrą relację oferowanej jakości do ceny. Urządzenie to udowadnia, że nawilżacz nie musi kosztować fortuny, aby oferować wszystkie funkcje niezbędne do działania. No…prawie wszystkie, gdyż w prezentowanym modelu brakuje np. wyświetlacza

Nie jest to jednak zbyt duży minus, gdyż zastąpiono go prostym pokrętłem, pozwalającym wybrać jedną z 2 prędkości pracy. Dużym utrudnieniem jest jednak brak higrostatu, który umożliwiałby użytkownikowi możliwości ustawienia docelowego poziomu wilgotności. Nie uświadczymy tu również funkcji ostrzeżenia o kończącej się wodzie. W przypadku braku wody, nawilżacz po prostu się wyłączy.

Oprócz tego, Philips HU4801 posiada przyzwoitą wydajność nawilżania – 200 ml/h oraz 2 l zbiornik na wodę. Urządzenie będzie w stanie pracować bez przerwy przez około 10 godzin. Podobnie jak w droższych modelach, również i tu zastosowano technologię NanoCloud.

 • Koszt zakupu: 299 zł
 • Koszt eksploatacji: Filtr HU4102 – 49 zł (co 3 miesiące). 196 zł/rok

4. Stylies Alaze

Nawilzacz powietrza Stylies Alaze

Stylies Alaze to propozycja szwajcarskiej firmy, znanej z produkcji nawilżaczy. Urządzenie wyróżnia się przede wszystkim bardzo niskim zużyciem prądu (3,5 W). Niewielki jest też hałas generowany przez urządzenie (od 27 do 42 dB). Oprócz wysokiej kultury pracy, Stylies Alaze wyposażony jest w higrostat, co przekłada się na wygodne korzystanie.

280 ml/h wydajności oraz 3-litrowy zbiornik na wodę zapewniają ponad 9 godzin nieprzerwanej pracy (przy najwyższej prędkości) Nawilżacz Stylies Alaze oferuje 3 poziomy prędkości. Pewnym minusem może być sposób filtracji wody. Oprócz maty nawilżającej znalazła się tu bowiem kostka z jonami srebra (Clean Cube), która wymaga również corocznej wymiany. Wpływa to więc na koszty eksploatacji urządzenia. Ostateczne koszty w przypadku Stylies Alaze prezentują się następująco:

 • Koszt zakupu: 449 zł
 • Koszt eksploatacji: Mata Filtrująca (co 2-3 miesiące) – 59 zł, kostka Clean Cube 89 zł. Łącznie ok. 384 zł/rok

5. Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 4

Nawilzacz powietrza Xiaomi SmartMi Pure Evaporative 4L

Wykraczający nieco powyżej założony budżet, jednak będący na tyle interesującą propozycją, że warto umieścić go w tym rankingu Mowa o nawilżaczu Xiaomi Pure Evaporative 4L. Urządzenie od chińskiego giganta  posiada wydajność 240 ml/h oraz duży zbiornik na wodę (4 litry). Umożliwia to 6 godzin nieustannej pracy. Nawilżacz posiada także higrostat, pozwalający ustawić docelowy poziom wilgotności.

Elementami, które wyróżniają nawilżacz Xiaomi jest jednak mobilna aplikacja Xiaomi Mi Home oraz talerze obrotowe zamiast filtra. Dzięki temu rozwiązaniu oszczędzamy na eksploatacji, ponieważ talerze te nie muszą być wymienione. Aplikacja mobilna pozwala z kolei na sprawdzenie nie tylko poziomu wilgotności, ale także np. temperatury otoczenia. Przycisk Wi-Fi/Light pozwala także decydować o intensywności światła wskaźników (do wyboru wysoka, niska lub brak).

Ostatnim z ciekawych udogodnień jest tryb Air Dry (osuszanie filtra). Rozwiązanie analogiczne do tego, które znajdziemy w Klarcie Humei, włącza się przy poziomie wody w zbiorniku poniżej 10%. Umożliwia on pracę nawilżacza przez 8 godzin w celu osuszenia zbiornika, co ułatwia zachowania czystości wewnątrz urządzenia. 

Dlaczego warto mieć nawilżacz powietrza w domu lub biurze?

Dla ludzi, jak i wielu gatunków zwierząt, optymalna wilgotność mieści się w zakresie 40-60%. Poniżej tej wartości, czujemy się często senni, zmęczeni, mamy problemy z koncentracją, doskwierają nam bóle gardła, uczucie zapchanego nosa. W dłuższej perspektywie możemy zaobserwować problemy skórne (pieczenie, swędzenie), zapalenie spojówek czy osłabienie odporności (z powodu podrażnionych śluzówek gardła i nosa). Zbyt wilgotne powietrze da o sobie znać w postaci charakterystycznego, nieprzyjemnego zapachu, powiązanego często z powstawaniem grzybów i pleśni na ścianach, które mogą powodować dolegliwości alergiczne.

Nawilżacze ewaporacyjne vs ultradźwiękowe i parowe

Powyższy ranking zawiera jedynie propozycje urządzeń ewaporacyjnych. Z doświadczenia wiem bowiem, iż to właśnie ten typ urządzeń sprawia najmniej problemów, będąc jednocześnie najbezpieczniejszym (najbardziej higienicznym) w użytkowaniu.

Nawilżacze ewaporacyjne

Nawilżacze te wyposażone są w wentylator oraz zanurzony w wodzie filtr (lub obrotowe dyski). Powietrze, które poruszane jest przez wentylator, przechodzi przez filtr, w wyniku czego do pomieszczenia wraca chłodna, niewidoczna mgiełka. Filtr ten zatrzymuje również wszelkie zanieczyszczenia z wody, dzięki czemu w powietrzu nie powinniśmy uświadczyć żadnych chemikaliów. 

Przy odpowiedniej konserwacji (pamiętanie o wymianie wody oraz umycie urządzenia raz na tydzień), ze sprzętem nie powinno dziać się nic złego. Nie powinien też wywoływać żadnych niebezpiecznych skutków ubocznych.

Nawilżacze ultradźwiękowe

Nawilżacz ultradźwiękowy
(źródło: pixabay.com)

Inaczej sprawa może wyglądać w przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych. Te, choć polecane ze względu na imponującą wydajność, oryginalny design i niską cenę, wymagają od użytkownika stosowania wody destylowanej lub po odwróconej osmozie. To oczywiście generuje dodatkowe koszty, w ostatecznym rozrachunku przewyższając koszty eksploatacji nawilżaczy ewaporacyjnych. Nie jest to jednak jedyna pułapka, jaka może nas czekać przy „ultradźwiękach”. 

Stosowanie wody destylowanej ma swoje uzasadnienie głównie w tym, iż nawilżacze ultradźwiękowe rozbijając cząsteczki wody, rozbijają także wszystkie substancje znajdujące się w niej. Charakterystyczny biały pył, unoszący się w powietrzsu i osiadający na meblach to oznaka obecności magnezu, wapnia, żelaza i innych związków chemicznych. Należy pamiętać również o negatywnym wpływie na zwierzęta domowe, które mogą nie być fanami dźwięków o takiej częstotliwości.

Nawilżacze parowe

Nawilżacz parowy Boneco
Nawilżacz parowy Boneco (źródło: materiały producenta)

Nawilżacz parowy przypomina nieco w swym działaniu czajnik elektryczny. Do zbiornika wlewamy wodę, która zostaje doprowadzona do wrzenia, a powstała para wodna rozprzestrzenia się po pomieszczeniu, podnosząc poziom jego wilgotności. Wysoka temperatura jest dobra z punktu widzenia niszczenia bakterii i drobnoustrojów. 

Niestety nie jest dobra z punktu widzenia kosztów eksploatacji i bezpieczeństwa użytkowania. Podgrzewanie wody wiąże się z niemałym zużyciem energii, co przekłada się na wzrost rachunków za prąd. Moc niektórych popularnych modeli wynosi 300 W. Dobowy koszt pracy niektórych nawilżaczy wyniesie więc ok. 7 zł. Nawilżacza parowego należy również ostrożnie używać. Emitowana para, jak i sam zbiornik na wodę, potrafią oparzyć, dlatego też lepiej trzymać urządzenia z dala od dzieci. Czasami wielogodzinna praca nawilżacza parowego skutkuje tez niewielkim wzrostem temperatury w pomieszczeniu.

Jak dbać o nawilżacz powietrza?

nawilżacz ewaporacyjny philips

Należy pamiętać również o właściwej eksploatacji nawilżacza, tak aby nie dopuścić do rozwoju grzybów, bakterii i innych patogenów. Szczegółowe instrukcje w zakresie konserwacji poszczególnych urządzeń powinny znaleźć się w instrukcjach obsługi.

Dobrze jednak znać kilka ogólnie przyjętych zasad. Dobrą praktyką jest chociażby regularne opróżnianie zbiornika na wodę i czyszczenie go za pomocą miękkiej ściereczki oraz ciepłej wody. Raz na tydzień warto przeprowadzić dokładniejszą konserwację, używając do tego roztworu wody z octem (lub preparatem zalecanym przez producenta). 

Uwaga! Czynności te należy wykonywać po wyłączeniu nawilżacza (i odłączeniu go od źródła prądu). W przypadku niektórych urządzeń konieczne może okazać się również wyjęcie niektórych elementów.

Autor

Jako dorosły alergik zrozumiałem kilka lat temu, że życie w zanieczyszczonym Wrocławiu przekłada się odczuwalnie na moje samopoczucie.Musiałem niestety pożegnać się ze zbędnymi pamiątkami, pozbyłem się dywanów i zasłon, zaprzyjaźniłem się z maską smogową, a w moim mieszkaniu zaczęły pojawiać się oczyszczacze i nawilżacze powietrza. We współpracy z wybierzoczyszczacz.pl, przetestowałem już kilkanaście modeli różnych producentów, dzięki czemu wiem na co warto zwracać uwagę kupując sprzęt dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź komentarze

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami!

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz