Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj
10
Miejsce w rankingu

Ikea Förnuftig

Oczyszczacz Ikea Förnuftig kosztuje zaledwie 199 zł. Niestety niska cena idzie tu w parze z istotnymi wadami. Jest to bowiem urządzenie o niskiej wydajności, pozbawione czujników jakości powietrza.

Ocena eksperta
3.6/ 5
Ocena na Ceneo
3.73 (Liczba opinii: 13)
Powierzchnia oczyszczania
15 m2
Cena
379
Oczyszczacz powietrza Ikea Förnuftig
Oczyszczacz powietrza Ikea Förnuftig

Brak filtra węglowego w podstawowym wyposażeniu

Oczyszczacz powietrza Ikea Förnuftig w chwili zakupu wyposażony jest tylko w dwa filtry:

  1. filtr wstępny, który zatrzymuje duże zanieczyszczenia, takie jak kurz i sierść,
  2. filtr HEPA, którego zadanie polega na zatrzymywaniu pyłów zawieszonych PM1, PM2,5 i PM10 oraz alergenów wziewnych, bakterii i wirusów.

Nie ma tu natomiast filtra węglowego. Można jednak dokupić go oddzielnie i dołączyć do filtrów obecnych w oczyszczaczu.

Oczyszczacz bez filtra HEPA usunie alergeny i sporą część smogu, ale do efektywnej ochrony antysmogowej oraz usuwania lotnych związków organicznych niezbędne jest zakupienie dodatkowo filtra węglowego.

Niska wydajność

O ile problem braku filtra węglowego można łatwo rozwiązać, to sprawa z wydajnością wygląda już gorzej. Poniższa tabela prezentuje CADR na poszczególnych prędkościach, a także głośność i pobór mocy. 

Tabela z głośnością, CADR i poborem mocy na poszczególnych prędkościach pracy oczyszczacza Ikea

Maksymalny CADR oczyszczacza powietrza Ikea Förnuftig wynosi 140 m³/h. Po dodaniu filtra węglowego spada do 120 m³/h. Pozwala to na efektywną pracę w pomieszczeniu o powierzchni 15 m².  Jak na swoją wydajność urządzenie jest dość głośne. Wprawdzie 28 dB w trybie sleep to niewiele, ale już 49 dB w średniej prędkości w malutkim pomieszczeniu może być dokuczliwe.

Brak trybu automatycznego

 

Panel sterowania w oczyszczaczu Oczyszczacz powietrza Ikea FörnuftigOczyszczacz Ikea Förnuftig pracuje w trzech prędkościach. Niestety trzeba sterować nimi ręcznie, najlepiej bazując na pomiarach zewnętrznego czujnika smogu, ponieważ nie znajdziemy tutaj żadnych sensorów ani trybu automatycznego

Urządzenie ma natomiast wskaźnik zużycia filtra w postaci diody. 

Sterowanie oczyszczaczem powietrza z Ikei odbywa się poprzez panel. Jak widać na zdjęciu, jest on mało skomplikowany. Oznacza to łatwą obsługę, którą doceni np. wielu seniorów.

Zaletę stanowi także rączka ułatwiająca przenoszenie sprzętu.

Kolejne zdjęcie prezentuje oczyszczacz zamontowany na ścianie. Ikea umożliwia taką lokalizację swojego urządzenia, ale przypominamy, iż oczyszczacz lepiej umieścić przy podłodze. Zanieczyszczenia uzyskują najwyższe stężenia właśnie tam.

Niskie ceny filtrów i wysoka energooszczędność

Producent zaleca wymianę filtra węglowego i HEPA co 4 miesiące. Filtr HEPA do oczyszczacza Ikea Förnuftig kosztuje 30 zł, natomiast filtr węglowy 40 zł. W przypadku używania całorocznego koszt wymiany wyniósłby zatem 210 zł. W przypadku standardowego użytkowania (a więc głównie w sezonie smogowym) w pełni wystarczające będą 2 zestawy, co daje kwotę 140 zł.

Stawka wydaje się duża jak na cenę samego oczyszczacza powietrza Ikea Förnuftig. Jednak na tle innych urządzeń to niska kwota. Co więcej, idzie w parze z bardzo niskim zużyciem energii, które wynosi maksymalnie 16 W.

 

Filtr HEPA do oczyszczacza powietrza Ikea

Filtr HEPA do oczyszczacza powietrza Ikea Förnuftig

Filtr węglowy do oczyszczacza powietrza Ikea

Filtr węglowy do oczyszczacza powietrza Ikea Förnuftig

Małe wymiary, skromny design i dwa kolory do wyboru

Ikea Förnuftig to oczyszczacz powietrza o małych wymiarach. Jest przede wszystkim cienki (jego grubość to jedynie 11 cm). Można go kupić w dwóch wersjach kolorystycznych: biało-szarej i czarno-szarej. W obu wariantach przód pokryty jest szarym materiałem. Boki, tył oraz podstawa w zależności od wybranego wariantu są białe lub czarne. Jak na taką cenę, Ikea Förnuftig wygląda całkiem nieźle.

Oczyszczacz powietrza Oczyszczacz powietrza Ikea Förnuftig biały

Ikea Förnuftig biały – sprawdź najniższą cenę

Ikea Förnuftig czarny – sprawdź najniższą cenę


Myślisz o zakupie tego albo innego oczyszczacza marketowego? Zobacz artykuł: Oczyszczacze powietrza z marketów – przeczytaj zanim kupisz.

Dla kogo?

Oczyszczacz powietrza Ikea Förnuftig sprawdzi się tylko w małych pomieszczeniach. Brak trybu auto powoduje, iż jego zakup jest dobrym pomysłem jedynie przy bardzo małym budżecie. Lepiej bowiem używać oczyszczacza bez czujników jakości powietrza i samodzielnie nim sterować niż nie mieć żadnej ochrony przed smogiem.

Szczegóły techniczne Ikea Förnuftig

Dane techniczne
Wartości
Cena
379 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza
140 m3/h
Maks. powierzchnia oczyszczania wg producenta
b.d. m2
Maks. powierzchnia oczyszczania wg wybierzoczyszczacz,pl
15 m2
Rodzaj filtrów
Wstępny, HEPA, Węglowy (opcjonalnie)
Koszty eksploatacji
140 zł/rok
Dodatkowe technologie
Nie
Nawilżanie powietrza
Nie
Tryb automatyczny
Nie
Głośność pracy
28, 49, 60 dB
Pobór mocy
1,5-16 W
Wymiary
31 x 46 x 11 cm
Waga
2,66 kg
Certyfikaty
b.d.

Sprawdź komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oczyszczacze Ikea - recenzje

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz