Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Przed Tobą oczyszczacze powietrza Ikea, które oceniamy w naszym głównym rankingu oczyszczaczy powietrza

Liczba „Ranking” oznacza miejsce zajmowane w rankingu głównym, natomiast „Punktacja” to liczba punktów przyznana za stosunek możliwości do ceny.

Pod zestawieniem prezentujemy wady i zalety oczyszczaczy Ikea oraz wyjaśniamy, które z dostępnych filtrów warto zakupić. W razie pytań napisz je w komentarzu.

Oczyszczacz powietrza z Ikei na ścianie
Sortowanie
3.6
15 m2
379
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne
Ocena na Ceneo:
3.73 (Liczba opinii: 13)

1. Oczyszczacze powietrza Ikea. Czy warto?

Nie rekomendujemy zakupu oczyszczaczy powietrza Ikea. Urządzenia te są tanie, ale mają istotne wady. W modelu Ikea Förnuftig nie ma żadnego czujnika zanieczyszczeń. W nowszym oczyszczaczu Ikea Starkvind znalazł się czujnik PM2,5, ale zabrakło wskaźnika stężenia zanieczyszczeń, a ocena czystości powietrza jest bardzo łagodna. Jeżeli mimo to zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Ikea, weź dodatkowo filtr węglowy. Nie ma go w podstawowym wyposażeniu, a bez niego oczyszczacz nie zatrzymuje zanieczyszczeń gazowych.

Zalety

 • Niska cena
 • Dwie wersje kolorystyczne
 • Niskie koszty użytkowania

 Wady

 • Brak filtra węglowego w podstawowym wyposażeniu
 • Ikea Förnuftig nie ma czujnika zanieczyszczeń i trybu auto
 • Ikea Starkvind bardzo łagodnie interpretuje jakość powietrza i nie ma wyświetlacza PM2,5
 • Niska wydajność Ikea Förnuftig
 • Wysoka (w porównaniu do wydajności) głośność pracy Ikea Förnuftig

2. Porównanie oczyszczaczy powietrza Ikea

Porównanie oczyszczaczy powietrza Ikea

 

a. Ikea Starkvind. Lepsza z propozycji producenta, ale nie bez wad

Nowszy z oczyszczaczy powietrza Ikea dostępny jest w dwóch wariantach:

 • jako oczyszczacz wolnostojący,
 • w formie stolika z oczyszczaczem powietrza.

Dodatkowo oba warianty oferowane są w dwóch wersjach kolorystycznych. 

Jeśli chodzi o wydajność, to nie wygląda ona źle, ponieważ z filtrem HEPA oraz filtrem węglowym wynosi 240 m³/h. To wynik odpowiedni dla pomieszczenia o powierzchni do 30 m².  Filtra węglowego nie ma w podstawowym wyposażeniu, ale możliwe jest jego dokupienie.

W urządzeniu znalazły się czujnik pyłu zawieszonego PM2,5 i tryb automatyczny. Niestety nie ma żadnego wskaźnika stanu powietrza. Dodatkowo urządzenie bardzo łagodnie interpretuje wyniki pomiaru PM2,5.  Czystość powietrza uznawana jest za dobrą, gdy stężenie PM2,5 wynosi do 35 µg/m³, a za złą dopiero po przekroczeniu 85 µg/m³. Takie podejście z pewnością wpływa na sposób działania trybu automatycznego.

Dostępne warianty oczyszczacza powietrza Ikea Starkvind:

Oczyszczacz bez funkcji nawilżania. Jeśli borykasz się z problemem suchego powietrza, sprawdź ranking nawilżaczy powietrza.

b. Oczyszczacz powietrza Ikea Förnuftig. Tani i słaby

Wydajność oczyszczacza powietrza Ikea Förnuftig z filtrem HEPA oraz filtrem węglowym wynosi 120 m³/h. Taka wartość pozwala na pracę w pomieszczeniu o powierzchni do 15 m².

W podstawowym wyposażeniu znajduje się wyłącznie filtr HEPA (oraz filtr wstępny w postaci przedniego panelu), ale możliwe jest dokupienie filtra węglowego.

W oczyszczaczu Ikea Förnuftig brakuje czujnika jakości powietrza. Oznacza to konieczność samodzielnego sterowania prędkością z użyciem zewnętrznego czujnika. Ceny w miarę dokładnych czujników smogów zaczynają się od ok. 200 zł.

Urządzenie dostępne jest w dwóch wersjach kolorystycznych:

 1. Filtry do oczyszczaczy powietrza Ikea

W chwili zakupu w oczyszczaczu powietrza Ikea znajdują się:

 • filtr wstępny, który zatrzymuje duże zanieczyszczenia,
 • filtr HEPA, odpowiedzialny za usuwanie z powietrza pyłów zawieszonych PM1, PM2,5 i PM10, alergenów, bakterii i wirusów.

Nie ma tu zatem ochrony przed szkodliwymi gazami i brzydkimi zapachami w postaci filtra węglowego. Możliwe jest jednak dokupienie filtra z węglem aktywnym. Zalecamy skorzystanie z tego rozwiązania, aby urządzenie mogło kompleksowo oczyszczać powietrze. Jeśli oczyszczacz ma chronić tylko przed alergenami, podstawowy zestaw filtrów będzie wystarczający.

 

a. Jak często wymieniać filtry w oczyszczaczach powietrza Ikea?

W przypadku oczyszczacza Ikea Starkvind producent szacuje żywotność filtra HEPA i fitlra węglowego na okres 6 miesięcy. Cena każdego filtra wynosi 50 zł.

W oczyszczaczu Ikea Förnuftig filtry należy wymieniać co 4 miesiące. Ceny wynoszą 30 zł (HEPA) i 40 zł (węglowy).

W praktyce żywotność filtra może być różna, ponieważ ma na nią wpływ kilka czynników.

 • Czystość powietrza

Im gorsza jakość powietrza, tym więcej zanieczyszczeń gromadzi się na filtrach, co oznacza ich szybsze zużywanie. Należy pamiętać, że chodzi tutaj zarówno o zanieczyszczenia napływające z zewnątrz, jak i te, których źródła występują w samym budynku (np. kominek, wypalane papierosy).

 • Powierzchnia pomieszczenia 

W większym pokoju przez oczyszczacz powietrza przepływa więcej powietrza, a zarazem więcej zanieczyszczeń, co oznacza szybsze zużywanie niż w pomieszczeniu małym.

 • Częstotliwość używania oczyszczacza

Korzystanie z urządzenia codzienne i 24 h na dobę doprowadzi do szybszego zużycia filtra niż wyłączania oczyszczacza np. przed wyjściem do pracy. Jednak zalecamy używanie oczyszczacza przez cały czas.

 

Źródła:

 1. https://www.ikea.com/pl/pl/p/foernuftig-oczyszczacz-powietrza-czarny-10488062/ 

 

Komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz