Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj
Sortuj
72.7 / 100
15 m2
229
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne

1. Oczyszczacze powietrza Ikea. Czy warto?

Nie rekomendujemy zakupu oczyszczaczy powietrza Ikea. Urządzenia te są tanie, ale mają istotne wady. W modelu Ikea Förnuftig nie ma żadnego czujnika zanieczyszczeń. W nowszym oczyszczaczu Ikea Starkvind znalazł się czujnik PM2,5, ale zabrakło wskaźnika stężenia zanieczyszczeń, a ocena czystości powietrza jest bardzo łagodna. Jeżeli mimo to zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Ikea, weź dodatkowo filtr węglowy. Nie ma go w podstawowym wyposażeniu, a bez niego oczyszczacz nie zatrzymuje zanieczyszczeń gazowych.

Zalety

 • Niska cena
 • Dwie wersje kolorystyczne
 • Niskie koszty użytkowania

 Wady

 • Brak filtra węglowego w podstawowym wyposażeniu
 • Ikea Förnuftig nie ma czujnika zanieczyszczeń i trybu auto
 • Ikea Starkvind bardzo łagodnie interpretuje jakość powietrza i nie ma wyświetlacza PM2,5
 • Niska wydajność Ikea Förnuftig
 • Wysoka (w porównaniu do wydajności) głośność pracy Ikea Förnuftig

2. Porównanie oczyszczaczy powietrza Ikea

Porównanie oczyszczaczy powietrza Ikea

 

2.1. Ikea Starkvind. Lepsza z propozycji producenta, ale nie bez wad

Nowszy z oczyszczaczy powietrza Ikea dostępny jest w dwóch wariantach:

 • jako oczyszczacz wolnostojący,
 • w formie stolika z oczyszczaczem powietrza.

Dodatkowo oba warianty oferowane są w dwóch wersjach kolorystycznych. 

Jeśli chodzi o wydajność, to nie wygląda ona źle, ponieważ z filtrem HEPA oraz filtrem węglowym wynosi 240 m³/h. To wynik odpowiedni dla pomieszczenia o powierzchni do 30 m².  Filtra węglowego nie ma w podstawowym wyposażeniu, ale możliwe jest jego dokupienie.

W urządzeniu znalazły się czujnik pyłu zawieszonego PM2,5 i tryb automatyczny. Niestety nie ma żadnego wskaźnika stanu powietrza. Dodatkowo urządzenie bardzo łagodnie interpretuje wyniki pomiaru PM2,5.  Czystość powietrza uznawana jest za dobrą, gdy stężenie PM2,5 wynosi do 35 µg/m³, a za złą dopiero po przekroczeniu 85 µg/m³. Takie podejście z pewnością wpływa na sposób działania trybu automatycznego.

Dostępne warianty oczyszczacza powietrza Ikea Starkvind:

 

2.2. Oczyszczacz powietrza Ikea Förnuftig. Tani i słaby

Wydajność oczyszczacza powietrza Ikea Förnuftig z filtrem HEPA oraz filtrem węglowym wynosi 120 m³/h. Taka wartość pozwala na pracę w pomieszczeniu o powierzchni do 15 m².

W podstawowym wyposażeniu znajduje się wyłącznie filtr HEPA (oraz filtr wstępny w postaci przedniego panelu), ale możliwe jest dokupienie filtra węglowego.

W oczyszczaczu Ikea Förnuftig brakuje czujnika jakości powietrza. Oznacza to konieczność samodzielnego sterowania prędkością z użyciem zewnętrznego czujnika. Ceny w miarę dokładnych czujników smogów zaczynają się od ok. 200 zł.

Zobacz:  "13 polecanych modeli czujników powietrza"

Urządzenie dostępne jest w dwóch wersjach kolorystycznych:

 1. Filtry do oczyszczaczy powietrza Ikea

W chwili zakupu w oczyszczaczu powietrza Ikea znajdują się:

 • filtr wstępny, który zatrzymuje duże zanieczyszczenia,
 • filtr HEPA, odpowiedzialny za usuwanie z powietrza pyłów zawieszonych PM1, PM2,5 i PM10, alergenów, bakterii i wirusów.

Nie ma tu zatem ochrony przed szkodliwymi gazami i brzydkimi zapachami w postaci filtra węglowego. Możliwe jest jednak dokupienie filtra z węglem aktywnym. Zalecamy skorzystanie z tego rozwiązania, aby urządzenie mogło kompleksowo oczyszczać powietrze. Jeśli oczyszczacz ma chronić tylko przed alergenami, podstawowy zestaw filtrów będzie wystarczający.

 

3.1. Jak często wymieniać filtry w oczyszczaczach powietrza Ikea?

W przypadku oczyszczacza Ikea Starkvind producent szacuje żywotność filtra HEPA i fitlra węglowego na okres 6 miesięcy. Cena każdego filtra wynosi 50 zł.

W oczyszczaczu Ikea Förnuftig filtry należy wymieniać co 4 miesiące. Ceny wynoszą 30 zł (HEPA) i 40 zł (węglowy).

W praktyce żywotność filtra może być różna, ponieważ ma na nią wpływ kilka czynników.

 • Czystość powietrza

Im gorsza jakość powietrza, tym więcej zanieczyszczeń gromadzi się na filtrach, co oznacza ich szybsze zużywanie. Należy pamiętać, że chodzi tutaj zarówno o zanieczyszczenia napływające z zewnątrz, jak i te, których źródła występują w samym budynku (np. kominek, wypalane papierosy).

 • Powierzchnia pomieszczenia 

W większym pokoju przez oczyszczacz przepływa więcej powietrza, a zarazem więcej zanieczyszczeń, co oznacza szybsze zużywanie niż w pomieszczeniu małym.

 • Częstotliwość używania oczyszczacza

Korzystanie z urządzenia codzienne i 24 h na dobę doprowadzi do szybszego zużycia filtra niż wyłączania oczyszczacza np. przed wyjściem do pracy. Jednak zalecamy używanie oczyszczacza przez cały czas.

 

Źródła:

 1. https://www.ikea.com/pl/pl/p/foernuftig-oczyszczacz-powietrza-czarny-10488062/ 

 

Oczyszczacz powietrza Ikea Förnuftig

Źródło: ikea.pl

Komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz