Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Przed Tobą lista oczyszczaczy powietrza Vestfrost, które oceniamy w naszym głównym rankingu oczyszczaczy powietrza.

Na górze znajduje się najbardziej opłacalny model, na dole najmniej. Liczba „Ranking” oznacza miejsce zajmowane w rankingu głównym, a „Punktacja” to liczba punktów przyznana za stosunek możliwości do ceny.

Pod zestawieniem prezentujemy wady i zalety oczyszczaczy Vestfrost oraz porównujemy parametry modeli tej marki. W razie pytań napisz je w komentarzu.

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1M30WH w pokoju
Sortowanie
Jonizacja
4.5
42 m2
849
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne
Ocena na Ceneo:
4.82 (Liczba opinii: 31)
Dostępne promocje:
Kup oczyszczacz powietrza i ciesz się aż 5-letnią gwarancją!Zobacz więcej
Jonizacja
3.9
43 m2
1149
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne
Ocena na Ceneo:
4.87 (Liczba opinii: 15)
Dostępne promocje:
Kup oczyszczacz powietrza i ciesz się aż 5-letnią gwarancją!Zobacz więcej
Jonizacja
3.5
77 m2
1988
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne
Ocena na Ceneo:
4.92 (Liczba opinii: 13)
Dostępne promocje:
Kup oczyszczacz powietrza i ciesz się aż 5-letnią gwarancją!Zobacz więcej
Jonizacja
W trakcie testów
56 m2
1899
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne

Vestfrost VP-E2S60WH

Nawilżanie
Jonizacja
Vestfrost VP-E2S60WH
Vestfrost VP-E2S60WH
Nawilżanie
Jonizacja
W trakcie testów
56 m2
2799
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne

Vestfrost VP-E2S40WH

Nawilżanie
Jonizacja
Vestfrost VP-E2S40WH
Vestfrost VP-E2S40WH
Nawilżanie
Jonizacja
W trakcie testów
37 m2
1999
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne
Jonizacja
W trakcie testów
37 m2
1299
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne
W trakcie testów
m2
999
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne
W trakcie testów
m2
1299
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne

1. Oczyszczacze powietrze Vestfrost. Czy warto?

Oczyszczacze powietrza Vestfrost trafiły do sprzedaży w 2021 roku. Producent wprowadził na polski rynek trzy modele, które różnią się m.in. wydajnością. Urządzenia wyposażone są w skuteczne technologie i dokładnie mierzą stężenie pyłu zawieszonego.

Niestety nie zabrakło tu pewnych wad, a główna z nich to łagodny algorytm trybu automatycznego. Lepszym rozwiązaniem będzie zakup oczyszczacza z trybem auto, który służy ochronie zdrowia. 

Jeśli chodzi o stosunek ceny do możliwości, oczyszczacze powietrza Vestfrost nie wypadają najgorzej, choć nie brakuje urządzeń prezentujących się pod tym względem jeszcze lepiej.

Najnowsze propozycje marki to samodzielne oczyszczacze Vestfrost VP-A1S60WH i Vestfrost VP-A1S40WH oraz oczyszczacze z nawilżaczem Vestfrost  VP-E2S60WH i VP-E2S40WH.

Zalety

 • Numeryczny wskaźnik PM2,5
 • Dobra wydajność
 • Sterowanie aplikacją
 • Cicha praca
 • Jonizacja powietrza
 • Wskaźnik zużycia filtra
 • Blokada rodzicielska
 • Dostępność oczyszczaczy z funkcją nawilżania

 

Wady

 • Tryb auto łagodny dla smogu
 • Oczyszczacze VP-A1Z40WH i VP-A1S70WH w trybie auto nie wykorzystują najniższej prędkości

 

2. Porównanie oczyszczaczy powietrza Vestfrost

Oczyszczacze Vestfrost bez nawilżacza i wentylatora

oczyszczacze powietrza Vestgfrost bez nawilżacza i wentylatora

VESTFROST  VP-A1S40WH

Vestfrost VP-A1S40WH to oczyszczacz powietrza, którego CADR wynosi 300 m³/h, a więc odpowiedni do pokoju o powierzchni do 37 m². Ma filtry wstępny, węglowy i HEPA oraz lampę UV i jonizację. Z czujników jakości powietrza znajdziemy tutaj mierniki kurzu, temperatury i wilgotności. Sterowanie jest możliwe poprzez aplikację mobilną.

oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S40WH

VESTFROST VP-A1S60WH

CADR oczyszczacza Vestfrost VP-A1S60WH wynosi 450 m³/h, a więc pozwala obsłużyć pokój o powierzchni do 56 m². Poza wyższą wydajnością ten model różni się od VP-A1S40WH większą liczbą czujników jakości powietrza. Oprócz mierników kurzu, temperatury i wilgotności powietrza znalazł się tu bowiem jeszcze sensor LZO/TVOC. Technologie oczyszczania są takie same, czyli znajdziemy tutaj filtry wstępny, HEPA i węglowy oraz jonizator i lampę UV.

 oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S60WH

Vestfrost VP-A1M30WH

Vestfrost VP-A1M30WH to najmniejszy oczyszczacz powietrza duńskiego producenta. Wydajność 340 m³/h jest jednak w pełni wystarczająca do mniejszych pokojów. Zanieczyszczenia usuwane są przez filtr wstępny, węglowy i HEPA. Dodatkowo znalazły się tutaj jonizator i lampa UV.

oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1M30WH-benchmark-pl
Źródło: https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/vestfrost-vp-a1m30wh-test.html#noop

 

Urządzenie pracuje w trzech prędkościach. Ma również tryb automatyczny. O jakości powietrza informują numeryczny wskaźnik stężenia PM2,5 i wskaźnik kolorystyczny. Sterowanie oczyszczaczem Vestfrost VP-A1M30WH jest możliwe poprzez panel oraz aplikację mobilną.

 

 

Vestfrost VP-A1Z40WH 

Wydajność oczyszczacza powietrza VP-A1Z40WH jest niewiele wyższa niż modelu VP-A1M30WH, ponieważ wynosi 350 m³/h. Urządzenie różni się natomiast rozmiarami i większą liczbą prędkością filtracji, których jest tu pięć. Ponadto oczyszczacz VP-A1Z40WH poza pyłem zawieszonym kontroluje stężenie lotnych związków organicznych.

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP A1Z40WH

Zanieczyszczenia usuwane są głównie przez filtr wstępny, HEPA i węglowy. Ich pracę wspiera jonizator, a w teorii także lampa UV. Oczyszczaczem można sterować poprzez panel, jak również za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

 

 

Vestfrost VP-A1S70WH

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S70WH to najwydajniejszy model w gamie producenta. Jego CADR wynosi 620 m³/h. Stanowi zatem świetne rozwiązanie w przypadku większego pomieszczenia. Tak samo jak w dwóch poprzednich oczyszczaczach tej marki znajdziemy tu filtry wstępny, węglowy i HEPA oraz jonizator i lampę UV.

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S70WH

Urządzenie kontroluje stężenie pyłów i gazów, a dodatkowo ma czujnik światła. Pracuje w pięciu prędkościach. O jakości powietrza informuje poprzez numeryczne wskaźniki stężenia cząsteczek PM1, PM2,5 i PM10 oraz TVOC, a także za pośrednictwem wskaźnika kolorystycznego. Sterowanie możliwe jest za pośrednictwem panelu albo aplikacji.

Oczyszczacze Vestfrost z funkcją nawilżania

Vestfrost VP-E2S40WH

Vestfrost VP-E2S40WH to VP-A1S40WH z dołączonym, zdejmowanym modułem nawilżacza. Producent nie określił wprost technologii nawilżania, lecz z opisu można wywnioskować, że jest to nawilżacz ewaporacyjny. CADR bez modułu wynosi 300 m3/h, natomiast po jego założeniu 160 m3/h. Wydajność nawilżania to 300 ml/h. Poza filtrem wstępnym, HEPA i węglowym oraz jonizatorem i lampą UV obecny jest tu jeszcze filtr nawilżacza. Zbiornik na wodę ma pojemność 2 l. Urządzeniem można sterować przez aplikację.

oczyszczacz z nawilżaczem powietrza Vestfrost VP-E2S40WH

Vestfrost VP-A1S60WH

oczyszczacz z nawilżaczem powietrza Vestfrost VP-E2S60WH

Vestfrost VP-A1S60WH analogicznie do swojego „mniejszego brata” stanowi połączenie oczyszczacza powietrza VP-A1S60WH z modułem nawilżacza ewaporacyjnego. CADR bez modułu wynosi 450 m3/h, natomiast wraz z nim 250 m3/h. Wydajność nawilżania to 320 ml/h. Zbiornik na wodę ma pojemność 4 litrów. W urządzeniu znalazły się filtry wstępny, węglowy i HEPA oraz jonizator, lampa UV i filtr nawilżacza. Nie zabrakło tu opcji sterowania przez aplikację.

Oczyszczacze Vestfrost z funkcją wentylacji (cyrkulacji) powietrza

Vestfrost VP-B1F50WH

oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-B1F50WH

Vestfrost VP-B1F50WH jest określany jako oczyszczacz z funkcją wentylatora, lecz naszym zdaniem to bardziej wentylator z funkcją oczyszczania. Producent nie określił wydajności oczyszczania, a jedynie prędkość nawiewu, natomiast zważywszy na podobieństwo konstrukcyjne między tym urządzeniem a oczyszczaczami z wentylatorem Dysona, możemy przypuszczać, iż tylko część cyrkulowanego powietrza przepływa przez filtry.

Wadę stanowi też fakt, iż Vestfrost VP-B1F50WH nie oferuje żadnego czujnika zanieczyszczeń. Ma tylko wskaźnik temperatury. Jako wentylator może się sprawdzić, ale należy pamiętać, że to nie klimatyzator, więc obniżeniu ulegnie wyłącznie temperatura odczuwalna. Sterowanie jest możliwe przez wi-fi i pilotem.

Vestfrost VP-B1H50GP

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-B1H50GP

Vestfrost VP-B1H50GP od Vestfrost VP-B1F50WH różni się nie tylko kolorem. Ten model poza wentylacją i oczyszczaniem oferuje jeszcze ogrzewanie powietrza. Jeśli chodzi o skuteczność wszystkich funkcji to wygląda tak samo, jak w przypadku poprzednio zaprezentowanego urządzenia – sprzęt obniży temperaturę odczuwalną poprzez wprawienie powietrza w ruch, wydajność oczyszczania raczej jest niska (także i tutaj producent jej nie określił), natomiast funkcja grzewcza działa podobnie jak w popularnych farelkach. 

Pozostałe zalety i wady też wyglądają podobnie. Nie ma tu czujnika zanieczyszczeń, a jedynie miernik temperatury. Sterować urządzenie można poprzez wi-fi i pilotem.

 

3. Dwa czujniki zanieczyszczeń (AKTUALIZACJA STYCZEŃ 2022)

Oczyszczacz powietrza VP-A1M30WH ma tylko czujnik kurzu przystosowany do pomiaru stężenia pyłów zawieszonych. W oczyszczaczach Vestfrost VP-A1Z40WH i VP-A1S70WH znalazł się dodatkowo czujnik gazów.

Z naszych obserwacji wynika, że pomiar poziomu PM2,5 jest dość dokładny, gdyż wyniki są zbliżone do wyników pomiaru przeprowadzonego czujnikiem zewnętrznym. 

test oczyszczacza powietrza vestfrost z czujnikiem pyłów pm2.5 wybierzpczyszczacz.pl

test oczyszczacza powietrza vestfrost wybierzpczyszczacz.pl

 

Urządzenia prezentują stężenie pyłów frakcji PM1, PM2,5 i PM10. Jednak nie ma tutaj trzech oddzielnych czujników. Prezentowany poziom pyłów PM10 i PM1 uzależniony jest od poziomu pyłu PM2,5.

 

Vestfrost wskaźnik jakości powietrza PM i TVOC

 

Początkowo obecność dwóch czujników nie oznaczała tutaj, że w trybie automatycznym urządzenie uwzględniało stężenie zarówno pyłów zawieszonych, jak i gazów. Oczyszczacze Vestfrost dostosowywały prędkość filtracji do stężenia tego typu zanieczyszczeń, których pogląd prezentowany był w danej chwili na panelu. 

Jeśli wybraliśmy prezentację stężenia pyłu zawieszonego PM1, PM5 lub PM10, to w przypadku wykrycia zanieczyszczeń gazowych oczyszczacz powietrza Vestfrost nie reagował i nie przyspieszał pracy. Aby tak się stało, musieliśmy wybrać wyświetlanie stężenia TVOC. Wtedy jednak urządzenie ignorowało pyły zawieszone. Ten błąd sprawiał, że czujnik gazów staje się niemal bezużyteczny.

W styczniu 2022 r. producent dokonał aktualizacji oprogramowania. Po zapoznaniu się z ze zgłoszonymi uwagami działanie trybu auto zostało poprawione i obecnie w trybie auto uwzględniane są stężenia obu zanieczyszczeń jednocześnie.

 

4. Tryb automatyczny oczyszczaczy Vestfrost. Łagodny dla smogu

Sam algorytm regulujący zależność między stężeniem pyłu zawieszonego a prędkością filtracji też nie stanowi mocnej cechy oczyszczaczy powietrza Vestfrost. Pracujące w pięciu prędkościach modele VP-A1Z40WH i VP-A1S70WH interpretują czystość powietrza w następujący sposób:

 

 • PM2,5 poniżej 30 µg/m³ – prędkość 2, kolor wskaźnika niebieski,
 • PM2,5 od 30 do 69 µg/m³ – prędkość 3, kolor wskaźnika zielony,
 • PM2,5 od 70 do 145 µg/m³ – prędkość 4, kolor wskaźnika pomarańczowy
 • PM2,5 powyżej 145 µg/m³ – prędkość 5, kolor wskaźnika czerwony.

Dla przypomnienia według norm europejskich stężenie pyłu PM2,5 nie powinno przekraczać 25 µg/m³. Oczyszczacze Vestfrost wykorzystują pełnię swojej mocy dopiero wtedy, gdy stężenie cząsteczek PM2,5 stanowi ponad 600% normy.

4.1 Brak pracy w najniższej prędkości w trybie automatycznym

Brak pierwszej prędkości w opisie algorytmu trybu auto nie jest przypadkowy. Oczyszczacze powietrza VP-A1Z40WH i VP-A1S70WH nie wykorzystują jej. Oznacza to, że nawet przy stężeniu PM2,5 0 µg/m³ w trybie auto używana jest druga prędkość. Wprawdzie urządzenie jest w niej dość ciche, ale brak przejścia w najniższą prędkość przy czystym powietrzu stanowi błąd.

 

5. Filtry w oczyszczaczach powietrza Vestfrost

W oczyszczaczu powietrza Vestfrost znajdziemy filtry:

 • wstępny – zatrzymuje duże zanieczyszczenia, takie jak kurz i sierść,
 • węglowy – oczyszcza powietrze ze szkodliwych gazów, w tym formaldehydu i innych LZO, a także neutralizuje brzydkie zapachy,
 • HEPA H13 – wychwytuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, a także alergeny roślin, zwierząt, roztoczy i pleśni oraz bakterie i wirusy.

 

Taki zestaw świetnie sprawdza się w walce ze smogiem, LZO, dymem papierosowym, bakteriami i wirusami.

 

W oczyszczaczach Vestfrost VP-A1Z40WH i VP-A1S70WH wszystkie trzy filtry są zintegrowane w jeden, który ma formę walca. Wymianie podlegają jako całość. W oczyszczaczu Vestfrost A1M30WH filtry są oddzielne, a wymianie podlegają filtr węglowy i HEPA.

 

6. Jak często wymieniać?

Przewidywana żywotność filtrów w oczyszczaczach Vestfrost wynosi 18 miesięcy. W praktyce częstotliwość wymiany – tak samo jak w przypadku urządzeń innych marek – będzie uzależniona od:

 • jakości powietrza na zewnątrz – duży napływ zanieczyszczeń z zewnątrz oznacza szybsze zużywanie filtrów,
 • występowania źródeł zanieczyszczeń wewnątrz oczyszczanego pomieszczenia – są nimi wypalane papierosy i domowe kominki,
 • częstotliwości używania oczyszczacza powietrza – zalecamy jednak korzystać z urządzenia 24 godziny na dobę,
 • wielkości pomieszczenia, w którym pracuje oczyszczacz – w dużym pokoju przepłynie przez filtry więcej powietrza, a co za tym idzie więcej zanieczyszczeń niż w pokoju o małych wymiarach.

 

O tym, że nadszedł moment wymiany filtra, może świadczyć spadek wydajności oczyszczania. W przypadku wielu oczyszczaczy sygnałem zużycia filtra HEPA jest też zmiana jego koloru na ciemnoszary albo czarny, ponieważ tuż po zakupie zwykle jest on biały.

W oczyszczaczach powietrza Vestfrost dokonanie oceny wzrokowo jest już znacznie trudniejsze, ze względu na kolor filtra. 

 

7. Jonizacja. Czy warto?

W oczyszczaczach powietrza Vestfrost producent zastosował jonizator plazmowy. Urządzenia generują zatem taką samą ilość jonów dodatnich i ujemnych.

Jonizacja jest pomocna w walce z alergenami, bakteriami i wirusami. Chociaż samodzielnie nie przynosi znaczących rezultatów, to w połączeniu z filtrem HEPA i cyrkulacją powietrza przyczynia się do usuwania wspomnianych zanieczyszczeń. Jej obecność stanowi zatem zaletę oczyszczaczy Vestfrost.

 

8. Lampa UV. Zbędny dodatek

Jeśli chodzi o lampę UV-C, obecną w oczyszczaczach powietrza Vestfrost, sytuacja wygląda już inaczej. Wytwarzane przez nią promieniowanie ma niszczyć DNA bakterii i wirusów, a tym samym unieszkodliwić je. Niestety zastosowanie lampy UV w oczyszczaczach powietrza jest pozbawione sensu. Ze względu na krótki czas kontaktu powietrza z wytwarzanym promieniowaniem niemożliwe jest tu bowiem, aby doszło do zniszczenia patogenów, 

 

9. Funkcje w oczyszczaczach powietrza Vestfrost

W oczyszczaczach powietrza Vestfrost poza trybem automatycznym dostępne są takie funkcje jak:

 • tryb sleep – urządzenie pracuje w najniższej prędkości, a na panelu podświetlony jest tylko symbol tego trybu,
 • blokada rodzicielska – blokada panelu sterowania, uniemożliwiająca najmłodszym zmianę ustawień lub wyłączenie oczyszczacza,
 • wskaźnik zużycia filtra – przypomina o wymianie zużytego filtra.

 

10. Łatwa w obsłudze aplikacja Tuya

Oczyszczaczami powietrza Vestfrost można sterować poprzez panel albo aplikację mobilną Tuya. Jest ona dostępna w wersjach na Androida wersji 4.4 bądź nowszej oraz iOS wersji 10.0 albo nowszej. Niektóre funkcje dostępne są wyłącznie aplikacji. Urządzenie mobilne jest niezbędne do tego, aby:

 • oddzielnie sterować jonizacją i lampą UV,
 • kontrolować jednocześnie stężenie pyłu zawieszonego i gazów,
 • sprawdzić poziom PM2,5 na zewnątrz,
 • sprawdzić temperaturę powietrza,
 • ustawić harmonogram pracy, czyli godzinę włączenia albo wyłączenia.

 

Ponadto dostępne są tutaj te same opcje co na panelu sterowania, a więc:

 • włączanie i wyłączanie oczyszczacza,
 • sterowanie tempem filtracji,
 • wybór trybu automatycznego i trybu sleep,
 • uruchomienie i zatrzymanie blokady rodzicielskiej.

Komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz