Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj
Sortuj
Jonizacja
72.1 / 100
42 m2
999
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne
Jonizacja
59.6 / 100
43 m2
1399
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne
Jonizacja
58 / 100
77 m2
1999
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne

1. Oczyszczacze powietrze Vestfrost. Czy warto?

Oczyszczacze powietrza Vestfrost trafiły do sprzedaży w 2021 roku. Producent wprowadził na polski rynek trzy modele, które różnią się m.in. wydajnością. Urządzenia wyposażone są w skuteczne technologie i dokładnie mierzą stężenie pyłu zawieszonego.

Niestety nie zabrakło tu pewnych wad, a główna z nich to łagodny algorytm trybu automatycznego. Lepszym rozwiązaniem będzie zakup oczyszczacza z trybem auto, który służy ochronie zdrowia. 

Jeśli chodzi o stosunek ceny do możliwości, oczyszczacze powietrza Vestfrost nie wypadają najgorzej, choć nie brakuje urządzeń prezentujących się pod tym względem jeszcze lepiej.

 

Zalety

 • Numeryczny wskaźnik PM2,5
 • Dobra wydajność
 • Sterowanie aplikacją
 • Cicha praca
 • Jonizacja powietrza
 • Wskaźnik zużycia filtra
 • Blokada rodzicielska

 

Wady

 • Tryb auto łagodny dla smogu
 • W trybie auto urządzenie nie uwzględnia jednocześnie stężenia pyłów i gazów
 • Oczyszczacze VP-A1Z40WH i VP-A1S70WH w trybie auto nie wykorzystują najniższej prędkości

 

2. Porównanie oczyszczaczy powietrza Vestfrost


Marka i modelWyglądMaksymalna powierzchniaWydajnośćCzujnikiSposób sterowaniaGłośność pracyMocWymiaryCena
Vestfrost VP-A1M30WHhttps://wybierzoczyszczacz.pl/oczyszczacze-powietrza/vestfrost/vp-a1m30wh/
42 m²340 m³/hkurzu3panel i aplikacja17-48 dBdo 38 W35,2 x 49,4 x 22 cm999
Vestfrost VP-A1Z40WHhttps://wybierzoczyszczacz.pl/oczyszczacze-powietrza/vestfrost/vp-a1s70wh/
43 m²350 m³/hkurzu i LZO5panel i aplikacja17-52 dB5,8-3828 x 67 x 28 cm1399
Vestfrost VP-A1S70WHhttps://wybierzoczyszczacz.pl/oczyszczacze-powietrza/vestfrost/vp-a1z40wh/
77 m²620 m³/hkurzu i LZO5panel i aplikacja17-56 dBdo 7237 x 66,6 x 37 cm1999

 

Vestfrost VP-A1M30WH

Vestfrost VP-A1M30WH to najmniejszy oczyszczacz powietrza duńskiego producenta. Wydajność 340 m³/h jest jednak w pełni wystarczająca do mniejszych pokojów. Zanieczyszczenia usuwane są przez filtr wstępny, węglowy i HEPA. Dodatkowo znalazły się tutaj jonizator i lampa UV.

oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1M30WH-benchmark-pl
Źródło: https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/vestfrost-vp-a1m30wh-test.html#noop

 

Urządzenie pracuje w trzech prędkościach. Ma również tryb automatyczny. O jakości powietrza informują numeryczny wskaźnik stężenia PM2,5 i wskaźnik kolorystyczny. Sterowanie oczyszczaczem Vestfrost VP-A1M30WH jest możliwe poprzez panel oraz aplikację mobilną.

 

 

Vestfrost VP-A1Z40WH 

Wydajność oczyszczacza powietrza VP-A1Z40WH jest niewiele wyższa niż modelu VP-A1M30WH, ponieważ wynosi 350 m³/h. Urządzenie różni się natomiast rozmiarami i większą liczbą prędkością filtracji, których jest tu pięć. Ponadto oczyszczacz VP-A1Z40WH poza pyłem zawieszonym kontroluje stężenie lotnych związków organicznych.

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH widoczny od tyłu

Zanieczyszczenia usuwane są głównie przez filtr wstępny, HEPA i węglowy. Ich pracę wspiera jonizator, a w teorii także lampa UV. Oczyszczaczem można sterować poprzez panel, jak również za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

 

 

Vestfrost VP-A1S70WH

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S70WH to najwydajniejszy model w gamie producenta. Jego CADR wynosi 620 m³/h. Stanowi zatem świetne rozwiązanie w przypadku większego pomieszczenia. Tak samo jak w dwóch poprzednich oczyszczaczach tej marki znajdziemy tu filtry wstępny, węglowy i HEPA oraz jonizator i lampę UV.

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S70WH

Urządzenie kontroluje stężenie pyłów i gazów, a dodatkowo ma czujnik światła. Pracuje w pięciu prędkościach. O jakości powietrza informuje poprzez numeryczne wskaźniki stężenia cząsteczek PM1, PM2,5 i PM10 oraz TVOC, a także za pośrednictwem wskaźnika kolorystycznego. Sterowanie możliwe jest za pośrednictwem panelu albo aplikacji.

 

3. Dwa czujniki zanieczyszczeń, ale niepraktycznie wykorzystane

Oczyszczacz powietrza VP-A1M30WH ma tylko czujnik kurzu przystosowany do pomiaru stężenia pyłów zawieszonych. W oczyszczaczach Vestfrost VP-A1Z40WH i VP-A1S70WH znalazł się dodatkowo czujnik gazów.

Z naszych obserwacji wynika, że pomiar poziomu PM2,5 jest dość dokładny, gdyż wyniki są zbliżone do wyników pomiaru przeprowadzonego czujnikiem zewnętrznym. 

test oczyszczacza powietrza vestfrost z czujnikiem pyłów pm2.5 wybierzpczyszczacz.pl

test oczyszczacza powietrza vestfrost wybierzpczyszczacz.pl

 

Urządzenia prezentują stężenie pyłów frakcji PM1, PM2,5 i PM10. Jednak nie ma tutaj trzech oddzielnych czujników. Prezentowany poziom pyłów PM10 i PM1 uzależniony jest od poziomu pyłu PM2,5.

 

Vestfrost wskaźnik jakości powietrza PM i TVOC

 

Obecność dwóch czujników nie oznacza tutaj, że w trybie automatycznym urządzenie uwzględnia stężenie zarówno pyłów zawieszonych, jak i gazów. Oczyszczacze Vestfrost dostosowują prędkość filtracji do stężenia tego typu zanieczyszczeń, których pogląd prezentowany jest w danej chwili na panelu. 

 

Jeśli wybierzemy prezentację stężenia pyłu zawieszonego PM1, PM5 lub PM10, to w przypadku wykrycia zanieczyszczeń gazowych oczyszczacz powietrza Vestfrost nie zareaguje i nie przyspieszy pracy. Aby tak się stało, musimy wybrać wyświetlanie stężenia TVOC. Wtedy jednak urządzenie będzie ignorować pyły zawieszone. Ten błąd sprawia, że czujnik gazów staje się niemal bezużyteczny.

 

4. Tryb automatyczny oczyszczaczy Vestfrost. Łagodny dla smogu

Sam algorytm regulujący zależność między stężeniem pyłu zawieszonego a prędkością filtracji też nie stanowi mocnej cechy oczyszczaczy powietrza Vestfrost. Pracujące w pięciu prędkościach modele VP-A1Z40WH i VP-A1S70WH interpretują czystość powietrza w następujący sposób:

 

 • PM2,5 poniżej 30 µg/m³ – prędkość 2, kolor wskaźnika niebieski,
 • PM2,5 od 30 do 69 µg/m³ – prędkość 3, kolor wskaźnika zielony,
 • PM2,5 od 70 do 145 µg/m³ – prędkość 4, kolor wskaźnika pomarańczowy
 • PM2,5 powyżej 145 µg/m³ – prędkość 5, kolor wskaźnika czerwony.

Dla przypomnienia według norm europejskich stężenie pyłu PM2,5 nie powinno przekraczać 25 µg/m³. Oczyszczacze Vestfrost wykorzystują pełnię swojej mocy dopiero wtedy, gdy stężenie cząsteczek PM2,5 stanowi ponad 600% normy.

4.1 Brak pracy w najniższej prędkości w trybie automatycznym

Brak pierwszej prędkości w opisie algorytmu trybu auto nie jest przypadkowy. Oczyszczacze powietrza VP-A1Z40WH i VP-A1S70WH nie wykorzystują jej. Oznacza to, że nawet przy stężeniu PM2,5 0 µg/m³ w trybie auto używana jest druga prędkość. Wprawdzie urządzenie jest w niej dość ciche, ale brak przejścia w najniższą prędkość przy czystym powietrzu stanowi błąd.

 

5. Filtry w oczyszczaczach powietrza Vestfrost

W oczyszczaczu powietrza Vestfrost znajdziemy filtry:

 • wstępny – zatrzymuje duże zanieczyszczenia, takie jak kurz i sierść,
 • węglowy – oczyszcza powietrze ze szkodliwych gazów, w tym formaldehydu i innych LZO, a także neutralizuje brzydkie zapachy,
 • HEPA H13 – wychwytuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, a także alergeny roślin, zwierząt, roztoczy i pleśni oraz bakterie i wirusy.

 

Taki zestaw świetnie sprawdza się w walce ze smogiem, LZO, dymem papierosowym, bakteriami i wirusami.

 

W oczyszczaczach Vestfrost VP-A1Z40WH i VP-A1S70WH wszystkie trzy filtry są zintegrowane w jeden, który ma formę walca. Wymianie podlegają jako całość. W oczyszczaczu Vestfrost A1M30WH filtry są oddzielne, a wymianie podlegają filtr węglowy i HEPA.

 

6. Jak często wymieniać?

Przewidywana żywotność filtrów w oczyszczaczach Vestfrost wynosi 18 miesięcy. W praktyce częstotliwość wymiany – tak samo jak w przypadku urządzeń innych marek – będzie uzależniona od:

 • jakości powietrza na zewnątrz – duży napływ zanieczyszczeń z zewnątrz oznacza szybsze zużywanie filtrów,
 • występowania źródeł zanieczyszczeń wewnątrz oczyszczanego pomieszczenia – są nimi wypalane papierosy i domowe kominki,
 • częstotliwości używania oczyszczacza powietrza – zalecamy jednak korzystać z urządzenia 24 godziny na dobę,
 • wielkości pomieszczenia, w którym pracuje oczyszczacz – w dużym pokoju przepłynie przez filtry więcej powietrza, a co za tym idzie więcej zanieczyszczeń niż w pokoju o małych wymiarach.

 

O tym, że nadszedł moment wymiany filtra, może świadczyć spadek wydajności oczyszczania. W przypadku wielu oczyszczaczy sygnałem zużycia filtra HEPA jest też zmiana jego koloru na ciemnoszary albo czarny, ponieważ tuż po zakupie zwykle jest on biały.

W oczyszczaczach powietrza Vestfrost dokonanie oceny wzrokowo jest już znacznie trudniejsze, ze względu na kolor filtra. 

 

7. Jonizacja. Czy warto?

W oczyszczaczach powietrza Vestfrost producent zastosował jonizator plazmowy. Urządzenia generują zatem taką samą ilość jonów dodatnich i ujemnych.

Jonizacja jest pomocna w walce z alergenami, bakteriami i wirusami. Chociaż samodzielnie nie przynosi znaczących rezultatów, to w połączeniu z filtrem HEPA i cyrkulacją powietrza przyczynia się do usuwania wspomnianych zanieczyszczeń. Jej obecność stanowi zatem zaletę oczyszczaczy Vestfrost.

 

8. Lampa UV. Zbędny dodatek

Jeśli chodzi o lampę UV-C, obecną w oczyszczaczach powietrza Vestfrost, sytuacja wygląda już inaczej. Wytwarzane przez nią promieniowanie ma niszczyć DNA bakterii i wirusów, a tym samym unieszkodliwić je. Niestety zastosowanie lampy UV w oczyszczaczach powietrza jest pozbawione sensu. Ze względu na krótki czas kontaktu powietrza z wytwarzanym promieniowaniem niemożliwe jest tu bowiem, aby doszło do zniszczenia patogenów, 

 

9. Funkcje w oczyszczaczach powietrza Vestfrost

W oczyszczaczach powietrza Vestfrost poza trybem automatycznym dostępne są takie funkcje jak:

 • tryb sleep – urządzenie pracuje w najniższej prędkości, a na panelu podświetlony jest tylko symbol tego trybu,
 • blokada rodzicielska – blokada panelu sterowania, uniemożliwiająca najmłodszym zmianę ustawień lub wyłączenie oczyszczacza,
 • wskaźnik zużycia filtra – przypomina o wymianie zużytego filtra.

 

10. Łatwa w obsłudze aplikacja Tuya

Oczyszczaczami powietrza Vestfrost można sterować poprzez panel albo aplikację mobilną Tuya. Jest ona dostępna w wersjach na Androida wersji 4.4 bądź nowszej oraz iOS wersji 10.0 albo nowszej. Niektóre funkcje dostępne są wyłącznie aplikacji. Urządzenie mobilne jest niezbędne do tego, aby:

 • oddzielnie sterować jonizacją i lampą UV,
 • kontrolować jednocześnie stężenie pyłu zawieszonego i gazów,
 • sprawdzić poziom PM2,5 na zewnątrz,
 • sprawdzić temperaturę powietrza,
 • ustawić harmonogram pracy, czyli godzinę włączenia albo wyłączenia.

 

Ponadto dostępne są tutaj te same opcje co na panelu sterowania, a więc:

 • włączanie i wyłączanie oczyszczacza,
 • sterowanie tempem filtracji,
 • wybór trybu automatycznego i trybu sleep,
 • uruchomienie i zatrzymanie blokady rodzicielskiej.

Spis treści:

 1. Oczyszczacze powietrze Vestfrost. Czy warto?
 2. Porównanie oczyszczaczy powietrza Vestfrost
 3. Dwa czujniki zanieczyszczeń, ale niepraktycznie wykorzystane
 4. Tryb automatyczny oczyszczaczy Vestfrost. Łagodny dla smogu
  4.1. Brak pracy w najniższej prędkości w trybie automatycznym 
 5. Filtry w oczyszczaczach powietrza Vestfrost
  6.1. Jak często wymieniać?
 6. Jonizacja. Czy warto?
 7. Lampa UV. Zbędny dodatek
 8. Funkcje w oczyszczaczach powietrza Vestfrost
 9. Łatwa w obsłudze aplikacja Tuya

Komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz