Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Przed Tobą lista oczyszczaczy powietrza Vestfrost, które oceniamy w naszym głównym rankingu oczyszczaczy powietrza.

Na górze znajduje się najbardziej opłacalny model, na dole najmniej. Liczba „Ranking” oznacza miejsce zajmowane w rankingu głównym, a „Punktacja” to liczba punktów przyznana za stosunek możliwości do ceny.

Pod zestawieniem prezentujemy wady i zalety oczyszczaczy Vestfrost oraz porównujemy parametry modeli tej marki. W razie pytań napisz je w komentarzu.

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1M30WH w pokoju
Sortowanie
Jonizacja
4.2
42 m2
1099
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne
Ocena na Ceneo:
4.82 (Liczba opinii: 31)
Dostępne promocje:
Kup oczyszczacz powietrza i ciesz się aż 5-letnią gwarancją!Zobacz więcej
Jonizacja
3.5
77 m2
2199
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne
Ocena na Ceneo:
4.92 (Liczba opinii: 13)
Dostępne promocje:
Kup oczyszczacz powietrza i ciesz się aż 5-letnią gwarancją!Zobacz więcej
Jonizacja
3.5
43 m2
1499
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne
Ocena na Ceneo:
4.87 (Liczba opinii: 15)
Dostępne promocje:
Kup oczyszczacz powietrza i ciesz się aż 5-letnią gwarancją!Zobacz więcej
W trakcie testów
m2
1599
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne
W trakcie testów
m2
1999
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne

1. Oczyszczacze powietrze Vestfrost. Czy warto?

Oczyszczacze powietrza Vestfrost trafiły do sprzedaży w 2021 roku. Producent wprowadził na polski rynek trzy modele, które różnią się m.in. wydajnością. Urządzenia wyposażone są w skuteczne technologie i dokładnie mierzą stężenie pyłu zawieszonego.

Niestety nie zabrakło tu pewnych wad, a główna z nich to łagodny algorytm trybu automatycznego. Lepszym rozwiązaniem będzie zakup oczyszczacza z trybem auto, który służy ochronie zdrowia. 

Jeśli chodzi o stosunek ceny do możliwości, oczyszczacze powietrza Vestfrost nie wypadają najgorzej, choć nie brakuje urządzeń prezentujących się pod tym względem jeszcze lepiej.

Najnowsze propozycje marki to modele Vestfrost VP-B1F50WH oraz Vestfrost VP-B1H50GP, które są wentylatorami z funkcją oczyszczania.

 

Zalety

 • Numeryczny wskaźnik PM2,5
 • Dobra wydajność
 • Sterowanie aplikacją
 • Cicha praca
 • Jonizacja powietrza
 • Wskaźnik zużycia filtra
 • Blokada rodzicielska

 

Wady

 • Tryb auto łagodny dla smogu
 • Oczyszczacze VP-A1Z40WH i VP-A1S70WH w trybie auto nie wykorzystują najniższej prędkości

 

2. Porównanie oczyszczaczy powietrza Vestfrost

Vestfrost VP-A1M30WH

Vestfrost VP-A1M30WH to najmniejszy oczyszczacz powietrza duńskiego producenta. Wydajność 340 m³/h jest jednak w pełni wystarczająca do mniejszych pokojów. Zanieczyszczenia usuwane są przez filtr wstępny, węglowy i HEPA. Dodatkowo znalazły się tutaj jonizator i lampa UV.

oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1M30WH-benchmark-pl
Źródło: https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/vestfrost-vp-a1m30wh-test.html#noop

 

Urządzenie pracuje w trzech prędkościach. Ma również tryb automatyczny. O jakości powietrza informują numeryczny wskaźnik stężenia PM2,5 i wskaźnik kolorystyczny. Sterowanie oczyszczaczem Vestfrost VP-A1M30WH jest możliwe poprzez panel oraz aplikację mobilną.

 

 

Vestfrost VP-A1Z40WH 

Wydajność oczyszczacza powietrza VP-A1Z40WH jest niewiele wyższa niż modelu VP-A1M30WH, ponieważ wynosi 350 m³/h. Urządzenie różni się natomiast rozmiarami i większą liczbą prędkością filtracji, których jest tu pięć. Ponadto oczyszczacz VP-A1Z40WH poza pyłem zawieszonym kontroluje stężenie lotnych związków organicznych.

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH widoczny od tyłu

Zanieczyszczenia usuwane są głównie przez filtr wstępny, HEPA i węglowy. Ich pracę wspiera jonizator, a w teorii także lampa UV. Oczyszczaczem można sterować poprzez panel, jak również za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

 

 

Vestfrost VP-A1S70WH

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S70WH to najwydajniejszy model w gamie producenta. Jego CADR wynosi 620 m³/h. Stanowi zatem świetne rozwiązanie w przypadku większego pomieszczenia. Tak samo jak w dwóch poprzednich oczyszczaczach tej marki znajdziemy tu filtry wstępny, węglowy i HEPA oraz jonizator i lampę UV.

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S70WH

Urządzenie kontroluje stężenie pyłów i gazów, a dodatkowo ma czujnik światła. Pracuje w pięciu prędkościach. O jakości powietrza informuje poprzez numeryczne wskaźniki stężenia cząsteczek PM1, PM2,5 i PM10 oraz TVOC, a także za pośrednictwem wskaźnika kolorystycznego. Sterowanie możliwe jest za pośrednictwem panelu albo aplikacji.

 

3. Dwa czujniki zanieczyszczeń (AKTUALIZACJA STYCZEŃ 2022)

Oczyszczacz powietrza VP-A1M30WH ma tylko czujnik kurzu przystosowany do pomiaru stężenia pyłów zawieszonych. W oczyszczaczach Vestfrost VP-A1Z40WH i VP-A1S70WH znalazł się dodatkowo czujnik gazów.

Z naszych obserwacji wynika, że pomiar poziomu PM2,5 jest dość dokładny, gdyż wyniki są zbliżone do wyników pomiaru przeprowadzonego czujnikiem zewnętrznym. 

test oczyszczacza powietrza vestfrost z czujnikiem pyłów pm2.5 wybierzpczyszczacz.pl

test oczyszczacza powietrza vestfrost wybierzpczyszczacz.pl

 

Urządzenia prezentują stężenie pyłów frakcji PM1, PM2,5 i PM10. Jednak nie ma tutaj trzech oddzielnych czujników. Prezentowany poziom pyłów PM10 i PM1 uzależniony jest od poziomu pyłu PM2,5.

 

Vestfrost wskaźnik jakości powietrza PM i TVOC

 

Początkowo obecność dwóch czujników nie oznaczała tutaj, że w trybie automatycznym urządzenie uwzględniało stężenie zarówno pyłów zawieszonych, jak i gazów. Oczyszczacze Vestfrost dostosowywały prędkość filtracji do stężenia tego typu zanieczyszczeń, których pogląd prezentowany był w danej chwili na panelu. 

Jeśli wybraliśmy prezentację stężenia pyłu zawieszonego PM1, PM5 lub PM10, to w przypadku wykrycia zanieczyszczeń gazowych oczyszczacz powietrza Vestfrost nie reagował i nie przyspieszał pracy. Aby tak się stało, musieliśmy wybrać wyświetlanie stężenia TVOC. Wtedy jednak urządzenie ignorowało pyły zawieszone. Ten błąd sprawiał, że czujnik gazów staje się niemal bezużyteczny.

W styczniu 2022 r. producent dokonał aktualizacji oprogramowania. Po zapoznaniu się z ze zgłoszonymi uwagami działanie trybu auto zostało poprawione i obecnie w trybie auto uwzględniane są stężenia obu zanieczyszczeń jednocześnie.

 

4. Tryb automatyczny oczyszczaczy Vestfrost. Łagodny dla smogu

Sam algorytm regulujący zależność między stężeniem pyłu zawieszonego a prędkością filtracji też nie stanowi mocnej cechy oczyszczaczy powietrza Vestfrost. Pracujące w pięciu prędkościach modele VP-A1Z40WH i VP-A1S70WH interpretują czystość powietrza w następujący sposób:

 

 • PM2,5 poniżej 30 µg/m³ – prędkość 2, kolor wskaźnika niebieski,
 • PM2,5 od 30 do 69 µg/m³ – prędkość 3, kolor wskaźnika zielony,
 • PM2,5 od 70 do 145 µg/m³ – prędkość 4, kolor wskaźnika pomarańczowy
 • PM2,5 powyżej 145 µg/m³ – prędkość 5, kolor wskaźnika czerwony.

Dla przypomnienia według norm europejskich stężenie pyłu PM2,5 nie powinno przekraczać 25 µg/m³. Oczyszczacze Vestfrost wykorzystują pełnię swojej mocy dopiero wtedy, gdy stężenie cząsteczek PM2,5 stanowi ponad 600% normy.

4.1 Brak pracy w najniższej prędkości w trybie automatycznym

Brak pierwszej prędkości w opisie algorytmu trybu auto nie jest przypadkowy. Oczyszczacze powietrza VP-A1Z40WH i VP-A1S70WH nie wykorzystują jej. Oznacza to, że nawet przy stężeniu PM2,5 0 µg/m³ w trybie auto używana jest druga prędkość. Wprawdzie urządzenie jest w niej dość ciche, ale brak przejścia w najniższą prędkość przy czystym powietrzu stanowi błąd.

 

5. Filtry w oczyszczaczach powietrza Vestfrost

W oczyszczaczu powietrza Vestfrost znajdziemy filtry:

 • wstępny – zatrzymuje duże zanieczyszczenia, takie jak kurz i sierść,
 • węglowy – oczyszcza powietrze ze szkodliwych gazów, w tym formaldehydu i innych LZO, a także neutralizuje brzydkie zapachy,
 • HEPA H13 – wychwytuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, a także alergeny roślin, zwierząt, roztoczy i pleśni oraz bakterie i wirusy.

 

Taki zestaw świetnie sprawdza się w walce ze smogiem, LZO, dymem papierosowym, bakteriami i wirusami.

 

W oczyszczaczach Vestfrost VP-A1Z40WH i VP-A1S70WH wszystkie trzy filtry są zintegrowane w jeden, który ma formę walca. Wymianie podlegają jako całość. W oczyszczaczu Vestfrost A1M30WH filtry są oddzielne, a wymianie podlegają filtr węglowy i HEPA.

 

6. Jak często wymieniać?

Przewidywana żywotność filtrów w oczyszczaczach Vestfrost wynosi 18 miesięcy. W praktyce częstotliwość wymiany – tak samo jak w przypadku urządzeń innych marek – będzie uzależniona od:

 • jakości powietrza na zewnątrz – duży napływ zanieczyszczeń z zewnątrz oznacza szybsze zużywanie filtrów,
 • występowania źródeł zanieczyszczeń wewnątrz oczyszczanego pomieszczenia – są nimi wypalane papierosy i domowe kominki,
 • częstotliwości używania oczyszczacza powietrza – zalecamy jednak korzystać z urządzenia 24 godziny na dobę,
 • wielkości pomieszczenia, w którym pracuje oczyszczacz – w dużym pokoju przepłynie przez filtry więcej powietrza, a co za tym idzie więcej zanieczyszczeń niż w pokoju o małych wymiarach.

 

O tym, że nadszedł moment wymiany filtra, może świadczyć spadek wydajności oczyszczania. W przypadku wielu oczyszczaczy sygnałem zużycia filtra HEPA jest też zmiana jego koloru na ciemnoszary albo czarny, ponieważ tuż po zakupie zwykle jest on biały.

W oczyszczaczach powietrza Vestfrost dokonanie oceny wzrokowo jest już znacznie trudniejsze, ze względu na kolor filtra. 

 

7. Jonizacja. Czy warto?

W oczyszczaczach powietrza Vestfrost producent zastosował jonizator plazmowy. Urządzenia generują zatem taką samą ilość jonów dodatnich i ujemnych.

Jonizacja jest pomocna w walce z alergenami, bakteriami i wirusami. Chociaż samodzielnie nie przynosi znaczących rezultatów, to w połączeniu z filtrem HEPA i cyrkulacją powietrza przyczynia się do usuwania wspomnianych zanieczyszczeń. Jej obecność stanowi zatem zaletę oczyszczaczy Vestfrost.

 

8. Lampa UV. Zbędny dodatek

Jeśli chodzi o lampę UV-C, obecną w oczyszczaczach powietrza Vestfrost, sytuacja wygląda już inaczej. Wytwarzane przez nią promieniowanie ma niszczyć DNA bakterii i wirusów, a tym samym unieszkodliwić je. Niestety zastosowanie lampy UV w oczyszczaczach powietrza jest pozbawione sensu. Ze względu na krótki czas kontaktu powietrza z wytwarzanym promieniowaniem niemożliwe jest tu bowiem, aby doszło do zniszczenia patogenów, 

 

9. Funkcje w oczyszczaczach powietrza Vestfrost

W oczyszczaczach powietrza Vestfrost poza trybem automatycznym dostępne są takie funkcje jak:

 • tryb sleep – urządzenie pracuje w najniższej prędkości, a na panelu podświetlony jest tylko symbol tego trybu,
 • blokada rodzicielska – blokada panelu sterowania, uniemożliwiająca najmłodszym zmianę ustawień lub wyłączenie oczyszczacza,
 • wskaźnik zużycia filtra – przypomina o wymianie zużytego filtra.

 

10. Łatwa w obsłudze aplikacja Tuya

Oczyszczaczami powietrza Vestfrost można sterować poprzez panel albo aplikację mobilną Tuya. Jest ona dostępna w wersjach na Androida wersji 4.4 bądź nowszej oraz iOS wersji 10.0 albo nowszej. Niektóre funkcje dostępne są wyłącznie aplikacji. Urządzenie mobilne jest niezbędne do tego, aby:

 • oddzielnie sterować jonizacją i lampą UV,
 • kontrolować jednocześnie stężenie pyłu zawieszonego i gazów,
 • sprawdzić poziom PM2,5 na zewnątrz,
 • sprawdzić temperaturę powietrza,
 • ustawić harmonogram pracy, czyli godzinę włączenia albo wyłączenia.

 

Ponadto dostępne są tutaj te same opcje co na panelu sterowania, a więc:

 • włączanie i wyłączanie oczyszczacza,
 • sterowanie tempem filtracji,
 • wybór trybu automatycznego i trybu sleep,
 • uruchomienie i zatrzymanie blokady rodzicielskiej.

Komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz