Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Certyfikaty

Najpopularniejsze certyfikaty, które mogą uzyskać oczyszczacze powietrza, to:

AHAM

AHAM to certyfikat wydawany przez Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Gospodarstwa Domowego (Association of Home Appliance Manufacturers) – amerykańską instytucję.

Specjalizuje się w kontroli wydajności urządzeń gospodarstwa domowego. Atest AHAM oznacza, że współczynnik CADR oczyszczacza powietrza został przetestowany zgodnie z procedurą ANSI-/AHAM-AC-1 i posiada numer certyfikatu CADR, tak więc stanowi gwarancję, iż deklarowana przez producenta wydajność jest zgodna z faktycznymi możliwościami urządzenia.

Certyfikat Aham posiadają m.in oczyszczacze powietrza Electrolux, oczyszczacze marki Lifaair, oraz wybrane modele oczyszczaczy Ideal

AIRMID

Certyfikat Airmid przyznawany jest przez amerykańską organizację AirMid Healthgroup Certificate. Oznaczone nim produkty np. oczyszczacz Philips AC2887/10 zostały uznane za bezpieczne dla osób cierpiących na astmę i alergię.

BAF (SEAL OF APPROVAL)

To certyfikat przyznawany przez Brytyjską Fundację Antyalergiczną (The British Allergy Foundation). Potwierdza bezpieczeństwo dla alergików i efektywność w oczyszczaniu powietrza z alergenów. Do uzyskania certyfikatu konieczne jest przedstawienie dokumentacji potwierdzającej zdolność urządzenia do usuwania alergenów, a także pozytywne przejście testu opracowanego przez laboratorium akredytowane normą ISO 17025.

ECARF

ECARF jest certyfikatem Fundacji Europejskiego Centrum Badania Alergii (European Centre for Allergy Research Foundation), przyznawanym od 2006 r. Mogą to otrzymać firmy, których produkty bądź usługi są bezpieczne dla alergików, co jest oceniane na podstawie kryteriów wyznaczonych przez pracowników europejskich uczelni medycznych.

Urządzenia które posiadają certyfikat ECARF to m.in:

Oczyszczacze powietrza Philips, Oczyszczacze Ideal i oczyszczacze marki Coway

ENERGY STAR

Energy Star to certyfikat przyznawany przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (U.S. Environmental Protection Agency) i Amerykański Departament Energii (U.S. Department of Energy), którego celem jest redukcja wydzielania gazów odpowiedzialnych za efekt cieplarniany.

Znakiem Energy Star oznaczone są produkty przyjazne dla środowiska, ze względu na swoją energooszczędność. Taki certyfikat posiadają np. oczyszczacze powietrza BlueAir, oczyszczacze Daikin lub oczyszczacze Electrolux

PZH

Certyfikat PZH jest wydawany przez Państwowy Zakład Higieny. Stanowi potwierdzenie tego, że produkt nie wpływa negatywnie na zdrowie człowieka ani na stan środowiska naturalnego.

Atest PZH uzyskał nawilżacz powietrza marki Klarta Humea Wifi oraz wybrane oczyszczacze powietrze, takie jak: Philips Dual Scan 3858/50, Klarta Stor 2, czy Ideal AP30

CADR

CADR to parametr informujący o wydajności powietrza. Prezentuje ile czystego powietrza urządzenie dostarcza w ciągu jednej godziny. Nie można postawić znaku równości między CADR-em a przepływem powietrza. Przepływ powietrza wskazuje bowiem, ile powietrza przepłynie przez oczyszczacz bez filtrów. Filtry stanowią barierę, dlatego CADR wynosi zazwyczaj 80-90% przepływu powietrza.

Dodatkowe technologie

W dodatkowych technologiach wymieniamy technologie oczyszczania, które nie są filtrami. Najpopularniejsze z nich to jonizacja oraz lampa UV.

Filtr HEPA

Filtr HEPA można uznać za podstawowy element dobrego oczyszczacza powietrza. Zapewnia on bowiem znakomitą skuteczność w usuwaniu pyłów zawieszonych PM1, PM2,5 i PM10, czyli podstawowego składnika smogu. HEPA świetnie radzi sobie także z alergenami, bakteriami i wirusami. Nazwa tego filtra pochodzi od słów High Efficiency Particulate Air, co w tłumaczeniu na język polski oznacza wysokosprawny filtr powietrza.

Filtr węglowy

Filtr węglowy zbudowany jest z węgla aktywnego. Materiał ten charakteryzuje się wysoką porowatością, a w rezultacie dużą powierzchnią chłonną. Filtr węglowy stanowi ważny element oczyszczacza powietrza, ponieważ uzupełnia działanie filtra HEPA. Zatrzymuje zanieczyszczenia gazowe, a więc m.in. formaldehyd oraz inne lotne związki organiczne. Ponadto neutralizuje brzydkie zapachy.

Filtr wstępny

Filtr wstępny ma postać drobnej siatki. Jego zadaniem jest zatrzymywanie dużych zanieczyszczeń, głównie sierści i kurzu. Pozwala to na lekkie ograniczanie zużycia filtra HEPA, ponieważ bez filtra wstępnego to on zatrzymałby te zanieczyszczenia. Filtr wstępny zazwyczaj nie podlega zużyciu i wymianie, ale powinien być regularnie czyszczony.

GŁOŚNOŚĆ PRACY

W przypadku urządzeń pracujących w kilku prędkościach głośność oczyszczania uzależniona jest od wybranego tempa filtracji. W ocenie hałaśliwości poszczególnych oczyszczaczy oraz ich trybów pomoże artykuł: "Jak wybrać oczyszczacz powietrza"

Maks. powierzchnia oczyszczania wg wybierzoczyszczacz.pl

Maksymalną powierzchnię pracy obliczamy, zakładając, iż w pomieszczeniu o standardowej wysokości na każde 10 m² CADR powinien wynosić przynajmniej 80 m³/h. Stosowanie jednego przelicznika pozwala na rzetelne porównanie możliwości poszczególnych oczyszczaczy powietrza. Różni producenci stosują bowiem dla obliczenia powierzchni pracy różne przeliczniki.

Pył PM2,5

Pył zawieszony PM2,5 to składnik smogu, którego stężenia uznawane jest za główny wyznacznik jakości powietrza. Pył ten składa się z cząsteczek o wielkości do 2,5 μm (mikrometra), w skład których wchodzą m.in. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, metale ciężkie i furany. Według europejskich norm średnio dobowe stężenie tego pyłu nie powinno przekraczać 25 µg/m³.

Inne frakcje pyłu zawieszonego to:

  • pył PM10 – obejmuje cząsteczki o wielkości do 10 μm,
  • pył PM1 – obejmuje cząsteczki o wielkości do 1 μm.

Różnicę stanowi tutaj wyłącznie średnica cząsteczek, natomiast skład pyłu pozostaje taki sam.

Pyły zawieszone wywołują szereg chorób, włączenie z nowotworami płuc.

TIMER

Timer – nazywany także programatorem czasowym – to funkcja, która pozwala zaplanować moment wyłączenia filtracji po upływie określonego czasu. Większość oczyszczaczy z timerem wykorzystuje regulację skokową, a zatem daje możliwość wyboru jednej z kilku dostępnych długości pracy. Rzadziej natomiast można spotkać timer z regulacją płynną, w przypadku której samodzielnie ustalasz czas filtracji, mieszczący się pomiędzy minimalną a maksymalną długością danego modelu.

TRYB AUTO

Tryb automatyczny to najważniejsza funkcja w oczyszczaczu powietrza. W tym trybie urządzenie samo dostosowuje prędkość filtracji do stopnia zanieczyszczenia powietrza. Dobry tryb automatyczny służy ochronie zdrowia, gdyż oczyszczacz sam rozpoznaje złą jakość powietrza i reaguje na nią, co skraca czas kontaktu z chorobotwórczymi zanieczyszczeniami.

Oczyszczacze powietrza z trybem auto różnią się między sobą rodzajem:

  • czujników, a co za tym idzie rodzajem wykrywanych zanieczyszczeń i dokładnością pomiaru,
  • algorytmem regulującym zależność między stężeniem zanieczyszczeń a prędkością pracy.

Najlepszy wybór to oczyszczacz z laserowym czujnikiem pyłu zawieszonego PM2,5.

Wskaźnik zużycia filtrów

Wskaźnik ten informuje konieczności wymiany filtrów ulegających zużyciu. Stopień ich wyeksploatowania najczęściej obliczany jest na podstawie czasu pracy oczyszczacza. Rzadziej pod uwagę brane są prędkość filtracji oraz jakość powietrza, dlatego odradzamy poleganie wyłącznie na wskaźniku. Jeżeli efektywność oczyszczania spada, to warto przyjrzeć się filtrom, chociaż urządzenie nie sygnalizuje konieczności ich wymiany. Oczyszczacze powietrza które sygnalizują zużycie filtrów HEPA to np.:

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz