Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Ranking 12 klimatyzatorów przenośnych 2023 – testy i opinie

Kategoria
Klimatyzacja domowa
Opublikowany
05.05.2023
Ranking 12 klimatyzatorów przenośnych 2023
Ranking 12 klimatyzatorów przenośnych 2023

Klimatyzator przenośny to alternatywa dla tradycyjnej klimatyzacji typu split, która bez wątpienia przyniesie ogromną ulgę w upalne dni w mieszkaniach, domach i biurach.

W naszym autorskim rankingu klimatyzatorów przenośnych oceniamy najpopularniejsze oferty na 2023 rok. Posortowaliśmy je według największej opłacalności zakupu.

 

SPIS TREŚCI:

1. Ranking klimatyzatorów przenośnych na lato 2023
2. Najważniejsze parametry klimatyzatorów przenośnych
3. 3w1 lub 4w1 czyli popularne tryby pracy klimatyzatorów pokojowych
4. Jakie funkcje dodatkowe oferują klimatyzatory przenośne
5. Jak działa klimatyzator przenośny?
6. Klimatyzator przenośny bez rury? To klimatyzer, czyli klimator!
7. Montaż klimatyzatora przenośnego w 5 krokach
8. FAQ – klimatyzator przenośny w pytaniach i odpowiedziach

 

Ranking klimatyzatorów przenośnych na lato 2023

Miejsce 1. Fersk Vind 2 WiFi HEPA Silver/White

Klimatyzator przenośny Fersk Vind 2 WiFi HEPA White

Cena: 1999 zł 
Moc chłodnicza: 3,52 kW (3,21 kW z filtrem)
Max powierzchnia: 43 m²
Moc grzewcza: 3,3 kW (3,05 z filtrem)
Przepływ powietrza: 400 m³/h (340 m³/h z filtrem)
Czynnik chłodniczy: R290
Uwagi: funkcja oczyszczania, sterowanie wi-fi, uszczelka okienna w zestawie

Fersk Vind 2 WiFi HEPA Silver/White to klimatyzator pokojowy, który idealnie wpisuje się w oczekiwania użytkowników. Wysoka moc chłodnicza 3,5 kW i bardzo dobry przepływ powietrza – 400 m³/h czynią go skutecznym w mniejszych oraz w większych pomieszczeniach.

Na uwagę zasługuje fakt, że klimatyzator domowy Fersk Vind 2 WiFi HEPA pełni aż 5 funkcji. Umożliwia chłodzenie, ogrzewanie (jego moc grzewcza to 3,3 kW), osuszanie, wentylację oraz oczyszczanie powietrza. Ta ostatnia funkcja to zasługa filtra HEPA występującego tu pod nazwą ProtectAllergy – przy wsparciu filtra wstępnego. Z powietrza usuwane są alergeny, bakterie, wirusy i pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10. CADR wynosi 250-290 m³/h. To jedyny klimatyzator pokojowy na rynku, który został wyposażony w skuteczną funkcję oczyszczania. 

Sterowanie klimatyzatorem przenośnym Fersk Vind 2 WiFi HEPA White/Silver jest możliwe na dwa sposoby: poprzez panel albo za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Aplikacja pozwala m.in. na tworzenie reguł dostosowujących czas pracy klimatyzatora do własnych potrzeb. Nie zabrakło tu oczywiście funkcji swing. Warto jeszcze dodać, iż klimatyzator domowy Fersk Vind 2 WiFi HEPA dostępny jest w dwóch kolorach, a producent dołącza do urządzenia uszczelkę okienną gratis.

Sprawdź ofertę w sklepie

 

Miejsce 2. Blaupunkt Arrifana 1414L

Klimatyzator przenośny Blaupunkt Arrifana

Cena: 2599 zł
Moc chłodnicza: 4 kW
Max powierzchnia: 49 m²
Moc grzewcza: 4 kW
Przepływ powietrza: 450 m³/h
Czynnik chłodniczy: R290

Klimatyzator przenośny Blaupunkt Arrifana 1414L to model wyposażony w 4 tryby: chłodzenia ogrzewania, osuszania i wentylacji. Istotną zaletę stanowią znakomita moc chłodnicza oraz grzewcza, które są sobie równe i wynoszą 4 kW. Przepływ powietrza sięga 450 m³/h. Ten klimatyzator pokojowy świetnie sprawdzi się zatem w dużych pomieszczeniach.

Blaupunkt Arrifana 1414L jest urządzeniem klasy energetycznej A/A+. Sterowanie odbywa się poprzez panel dotykowy na klimatyzatorze lub pilotem. Nie zabrakło tutaj funkcji swing oraz timera. To nie wszystkie zalety, ponieważ ten klimatyzator domowy można ustawić wewnątrz pomieszczenia oraz na zewnątrz, na balkonie. W drugim przypadku zimne powietrze jest wtłaczane do środka. Główna korzyść to redukcja słyszanego hałasu.

Sprawdź ofertę w sklepie

Miejsce 3. Blaupunkt Moby Blue S1111E'21

Klimatyzator pokojowy Blaupunkt Moby Blue S1111E

źródło: materiały producenta

Cena: 2099 zł
Moc chłodnicza: 3,2 kW
Max powierzchnia: 39 m²
Moc grzewcza: 2,9 kW
Przepływ powietrza: 280 m³/h
Czynnik chłodniczy: R290

Blaupunkt Moby Blue S1111E'21 to kolejny klimatyzator przenośny, który może pracować w jednym z czterech trybów. Moc chłodzenia wynosi 3,2 kW, moc grzania 2,9 kW, a maksymalny przepływ powietrza 280 m³/h.

W modelu tym producent wprowadził innowacyjne rozwiązanie w postaci lampy UV, która ma zabijać bakterie i wirusy obecne w powietrzu. Blaupunkt Moby Blue S1111E'21 jest klimatyzatorem domowym klasy energetycznej A/A+. Co więcej, znajdziemy w nim funkcję swing oraz timer pozwalający zaplanować przerwanie i rozpoczęcie pracy urządzenia. Producent zastosował tutaj czynnik chłodniczy R290.

Sprawdź ofertę w sklepie

Miejsce 4. Electrolux EXP34U338CW

Klimatyzator przenośny Electrolux EXP34U338CW

zdjęcie: materiały producenta

Cena: 1950 zł
Moc chłodnicza: 3,4 kW
Max powierzchnia: 41 m²
Przepływ powietrza: 327 m³/h
Czynnik chłodniczy: R290

Electrolux EXP34U338CW to klimatyzator domowy przystosowany do chłodzenia, jak również do wentylacji oraz osuszania oraz powietrza. Jego moc chłodnicza wynosi 3,4 kW, natomiast maksymalny przepływ powietrza to 327 m³/h. Urządzenie wykorzystuje czynnik chłodniczy R290.

W klimatyzatorze przenośnym Electrolux EXP34U338CW znajdziesz funkcje swing i timera wyłączenia. Sterowanie odbywa się poprzez panel albo za pośrednictwem pilota z wyświetlaczem. Nie zabrakło tu również kółek ułatwiające zmianę lokalizacji klimatyzatora. Klimatyzator pokojowy posiada klasę energetyczną A.

Sprawdź oferty na Ceneo

 

Miejsce 5. Whirlpool PACW29COL

Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL

źródło.: materiały producenta

Cena: 1495 zł
Moc chłodnicza: 2,8 kW
Max powierzchnia: 34 m²
Moc grzewcza: 2 kW
Przepływ powietrza: 380 m³/h
Czynnik chłodniczy: R290

Whirlpool PACW29COL to klimatyzator przenośny dedykowany do nieco mniejszych pomieszczeń niż w przypadku wyżej zaprezentowanych modeli. Moc chłodząca tego urządzenia wynosi bowiem 2,8 kW. Whirlpool PACW29COL jest także w stanie ogrzewać powietrze, a jego moc grzewcza to 2 kW.

Przepływ powietrza sięga 380 m³/h. Klimatyzator domowy Whirlpool wyposażono w timer, funkcję swing , pilot zdalnego sterowania i kółka ułatwiające relokację. Producent zastosował w tym modelu czynnik chłodniczy R290. Klimatyzator pokojowy Whirlpool PACW29COL zalicza się do urządzeń klasy energetycznej A.

Sprawdź oferty na Ceneo

Miejsce 6. Fersk Lite

Fersk Lite

Cena: 1649  zł 
Moc chłodnicza: 2,6 kW
Max powierzchnia: 32 m²
Przepływ powietrza: 360 m³/h (240 m³/h z filtrem)
Czynnik chłodniczy: R290
Uwagi: funkcja oczyszczania, sterowanie wi-fi, uszczelka okienna w zestawie

Fersk Lite to nowa propozycja od producenta klimatyzatora Fersk Vind 2 WiFi HEPA, ale skierowana do osób poszukujących sprzętu do mniejszego pomieszczenia. Moc chłodnicza jest tu bowiem niższa i wynosi 2,6 kW, lecz idzie to w parze z niższą ceną. Przepływ powietrza wynosi 360 m3/h, czyli jest wysoki.

Dodatkowe tryby pracy Fersk Lite to wentylacja i osuszanie powietrza (wydajność osuszania wynosi do 19 litrów na dobę). Ponadto we wszystkich trybach powietrze jest oczyszczane z alergenów, pyłów zawieszonych oraz bakterii i wirusów, a to za sprawą obecności filtra HEPA H13.

Klimatyzator ma trzy prędkości pracy i tryb automatyczny. Sterowanie możliwe jest przez panel, pilotem oraz – dzięki modułowi wi-fi – za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Aplikacja daje możliwość tworzenia reguł pracy, czyli automatyzacji.

Sprawdź ofertę w sklepie

Miejsce 7. Volteno 2,6kW

Klimatyzator przenosny Volteno-2.6kW

 

zdjęcie: materiały producenta

Cena: 1079 zł
Moc chłodnicza: 2,6 kW
Max powierzchnia: 32 m²
Przepływ powietrza: 322 m³/h
Czynnik chłodniczy: R290

Volteno 2,6kW to klimatyzator przenośny o mocy 2,6 kW i przepływie powietrza sięgającym 322 m³/h. Nie jest to propozycja, która sprawdzi się w dużym i dość mocno nagrzewającym się pomieszczeniu, ale jeśli szukasz taniego klimatyzatora domowego do mniejszego pokoju, to ten model będzie dobrym rozwiązaniem. Umożliwia chłodzenie oraz wentylację i osuszanie powietrza. Producent zastosował tutaj czynnik chłodniczy R290.

W klimatyzatorze pokojowym Volteno 2,6kW  znalazło się kilka udogodnień, m.in.pilot, timer wyłączenia oraz kółka ułatwiające przestawienie urządzenia. Urządzenie uzyskało klasę energetyczną A.

Sprawdź ofertę

Miejsce 8. Kalorik ACM 1010

Klimatyzator domowy Kalorik ACM 1010

zdjęcie: materiały producenta

Cena: 1199 zł
Moc chłodnicza: 2,06 kW
Max powierzchnia: 25 m²
Przepływ powietrza: 300 m³/h
Czynnik chłodniczy: R290

Klimatyzator przenośny Kalorik ACM 1010 to urządzenie zaprojektowane z myślą o mniejszych pomieszczeniach. Jego moc chłodnicza wynosi bowiem 2,06 kW. Przepływ powietrza sięga 300 m³/h, a więc jest wystarczający. W urządzeniu znalazł się czynnik chłodniczy R290. Poza chłodzeniem w tym klimatyzatorze pokojowym dostępne są tryby osuszania i wentylacji.

W klimatyzatorze domowym Kalorik ACM 1010 zabrakło funkcji swing. Znajdziesz tu natomiast timer wyłączenia i funkcję autodiagnozy. Klimatyzator ma też wbudowane kółka, a sterowanie nim jest możliwe zarówno poprzez panel, jak i pilotem. Klasa energetyczna tego klimatyzatora pokojowego to klasa A.

Sprawdź oferty na Ceneo

Miejsce 9. Warmtec KP35W

Klimatyzator przenośny Warmtec KP35W

źródło: materiały producenta

Cena: 2349 zł
Moc chłodnicza: 3,5 kW
Max powierzchnia: 43 m²
Moc grzewcza: 2,9 kW
Przepływ powietrza: 350 m³/h
Czynnik chłodniczy: R410A

Klimatyzator przenośny Warmtec KPW35W można wykorzystać do chłodzenia, jak również do wentylacji, osuszania i ogrzewania powietrza. Moc chłodnicza tego modelu wynosi 3,5 kW, natomiast moc grzewcza 2,9 kW. Maksymalny przepływ powietrza klimatyzatora to 350 m³/h. Także i w tym urządzeniu zastosowany został popularny czynnik R410A.

W klimatyzatorze przenośnym Warmtec KPW35W nie zabrakło timera z opcją automatycznego włączenia i wyłączenia oraz funkcji swing, a sterowanie odbywa się za pośrednictwem pilota wyposażonego w wyświetlacz. Na uwagę zasługują kółka ułatwiające relokację. Sprzęt uzyskał klasę energetyczną A/A+

Sprawdź oferty na Ceneo

Miejsce 10. Electrolux EXP26U338CW

Klimatyzator przenośny Electrolux EXP26U338CW

źródło.: materiały producenta

Cena: 1734 zł
Moc chłodnicza: 2,6 kW
Max powierzchnia: 32 m²
Przepływ powietrza: 390 m³/h
Czynnik chłodniczy: R290

Kolejny klimatyzator przenośny marki Electrolux to model EXP26U338CW. Jego moc chłodnicza wynosi 2,6 kW i w średniej wielkości pomieszczeniu mieszkalnym powinna być w pełni wystarczająca. Ponadto dotstępne są tryby osuszania i wentylacji.

Przepływ powietrza tego klimatyzatora sięa 390 m³/h. Producent zastosował tutaj czynnik chłodniczy R290. W urządzeniu znalazły się takie udogodnienia jak timer, funkcja swing i kółka ułatwiające relokację. Klimatyzator pokojowy Honeywell HF09CES uzyskał klasę energetyczną A.

Sprawdź oferty na Ceneo

Miejsce 11. Blaupunkt Moby Blue S 1111TB

Klimatyzator przenośny Blaupunkt Moby Blue S 1111TB

zdjęcie: materiały producenta

Cena: 2499 zł
Moc chłodnicza: 3,2 kW
Moc grzewcza: 2,9 kW
Max powierzchnia: 32 m²
Przepływ powietrza: 280 m³/h
Czynnik chłodniczy: R290

Czarna obudowa sprawia, że klimatyzator Blaupunkt Moby Blue S 1111TB wyróżnia się designem i z pewnością znajdzie wielu zwolenników. Urządzenie ma tryb chłodzenia, ogrzewania, osuszania, wentylacji oraz sterylizacji UV-C. Moc chłodnicza i grzewcza wynoszą tutaj odpowiedni 3,2 kW oraz 2,9 kW, natomiast przepływ powietrza sięga 280 m³/h.

Inne zalety tego klimatyzatora to trzy sposoby sterownia: poprzez panel, pilotem i za pośrednictwem aplikacji, a także dostępność funkcji swing czy programatora czasowego.

Sprawdź ofertę w sklepie

 

Miejsce 12. Fral SuperCool FSC14

Klimatyzator przenośny Fral SuperCoolFSC14

źródło: materiały producenta

Cena: 3590 zł
Moc chłodnicza: 4 kW
Max powierzchnia: 40 m²
Moc grzewcza: 4 kW
Przepływ powietrza: 480 m³/h
Czynnik chłodniczy: R410A
Uwagi: możliwość dokupienia modułu WiFi

Klimatyzator przenośny Fral SuperCool FSC14 oferuje tryby chłodzenia, wentylacji, osuszania i ogrzewania powietrza. Moc chłodnicza i grzewcza są tutaj takie same i wynoszą 4 kW, natomiast przepływ powietrza sięga 480 m³/h. W urządzeniu znalazł się timer, pozwalający zaplanować moment rozpoczęcia i przerwania pracy, jednak zabrakło tu funkcji swing.

Klimatyzator domowy Fral SuperCool FSC14 wykorzystuje czynnik R410A. Urządzeniem można sterować poprzez pilota, a po dokupieniu modułu WiFi także za pośrednictwem smartfona lub tabletu. Klasa energetyczna tego sprzętu to A/A++.

Sprawdź oferty na Ceneo

Miejsce 13. Blaupunkt Moby Blue S 09E

Klimatyzator domowy Blaupunkt Moby Blue S09E

zdjęcie: materiały producenta

Cena: 1699 zł
Moc chłodnicza: 2,6 kW
Max powierzchnia: 32 m²
Przepływ powietrza: 290 m³/h
Czynnik chłodniczy: R290

Moc chłodnicza klimatyzatora przenośnego Blaupunkt Moby Blue S 09E wynosi 2,6 kW, natomiast maksymalny przepływ powietrza 290 m³/h. Znajdziesz tu również tryb osuszania, wentylacji i sterylizacji UV. Urządzenie wykorzystuje czynnik chłodniczy R290.

Klimatyzator Blaupunkt Moby Blue S 09E został wyposażony w timer włączenia i wyłączenia. Nie zabrakło tu również funkcji swing. Sterowanie jest możliwe poprzez panel i pilotem. Klimatyzator uzyskał klasę energetyczną A+.

Sprawdź ofertę w sklepie

Jak powstał ranking?

Tworząc powyższy ranking, szczególny nacisk położyliśmy na moc chłodniczą klimatyzatorów przenośnych. Ponadto przyznaliśmy dodatkowe punkty za takie zalety jak obecność trybu grzewczego lub funkcji swing, wykorzystanie ekologicznego czynnika chłodniczego R290 czy możliwość sterowania poprzez aplikację. Na koniec zestawiliśmy możliwości klimatyzatorów domowych z cenami, aby uszeregować urządzenia według ich opłacalności.

* Ceny z dnia 07.08.2023

2. Najważniejsze parametry klimatyzatorów przenośnych

Poszczególne modele klimatyzatorów przenośnych, tak samo jak oczyszczaczy powietrza, znacznie się od siebie różnią. Poznanie najważniejszych parametrów to istotny krok na drodze do wyboru urządzenia idealnie dostosowanego do własnych potrzeb.

Ekspert radzi

Wybierz klimatyzator domowy, który na każdy 1 m³ zapewni przynajmniej 0,03 kW mocy chłodniczej. Jeśli pomieszczenie ma okna wychodzące na południowy zachód, znajduje się na poddaszu albo w budynku o słabej izolacji termicznej, zapotrzebowanie wzrasta, dlatego dodaj do tej wartości przynajmniej 25%.

Moc chłodnicza

Moc chłodząca klimatyzatora domowego to cecha decydująca o jego wydajności, a w konsekwencji o powierzchni pracy, czyli maksymalnym metrażu pomieszczenia, w którym urządzenie będzie w stanie prawidłowo spełniać swoją funkcję. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż zapotrzebowanie na moc chłodniczą uzależnione jest nie tylko od wielkości pokoju, lecz także od jego nagrzewania.

Niekiedy do schłodzenia jednego metra sześciennego powietrza potrzeba mocy 0,03 kW, natomiast w innych sytuacjach dla uzyskania satysfakcjonującego rezultatu wartość ta musi być znacznie większa (w skrajnych przypadkach nawet dwukrotnie).

Czynniki wpływające na wzrost zapotrzebowania na moc chłodzącą to:

  • słaba izolacja cieplna,
  • ulokowanie pomieszczenia na poddaszu,
  • wychodzenie okien na południe lub zachód,
  • duża powierzchnia okien,
  • czy brak rolet bądź żaluzji okiennych.

Zależność pomiędzy metrażem i stopniem nagrzewania oraz zapotrzebowaniem na moc chłodzącą prezentuje poniższa tabela.

Zapotrzebowanie na moc chłodniczą (w kW)

*Przyjmujemy, że pomieszczenia ma wysokość 2,7 m

Przepływ powietrza

Przepływ powietrza determinuje tempo chłodzenia, tak więc również odgrywa istotną rolę i warto, aby był wysoki. W dobrych klimatyzatorach domowych jego wartość przekracza 300 m³/h. Idealnie byłoby, gdyby w ciągu jednej godziny urządzenie schładzało około 400 m³ powietrza.

Czynnik chłodniczy

Jak już wspomnieliśmy w pierwszej części artykułu, klimatyzator potrzebuje do pracy czynnika chłodniczego. Jego funkcję może pełnić jeden związek chemiczny albo mieszanina kilku związków. W prawidłowo działającym klimatyzatorze pokojowym nie dochodzi do zużywania czynnika, tak więc porównywanie kosztów uzupełnienia go nie ma większego sensu. Należy jednak zauważyć, że poszczególne substancje w różny sposób wpływają na stan środowiska naturalnego.

Niegdyś popularnym czynnikiem był R22, który ze względu na silne niszczenie warstwy ozonowej zastąpiono m.in. jednym z najpopularniejszych teraz czynników – R410A oraz spotykanym nieco rzadziej R407C. Najbardziej ekologiczny czynnik chłodniczy to czysty propan, występujący w klimatyzatorach domowych pod nazwą R290.

Głośność pracy

Każdy klimatyzator przenośny o dobrej wydajności generuje dość duży hałas. W przypadku urządzeń o mocy chłodniczej od 9000 BTU wzwyż (2,6 kW) minimalna głośność wynosi zazwyczaj od 50 do 60 dB, a maksymalna od 60 do 70 dB.

Jeśli deklarowana przez sprzedawcę lub producenta głośność jest znacznie niższa, to warto upewnić się, że podaje on prawidłowo obliczoną moc akustyczną, a nie ciśnienie akustyczne lub wynik pomiaru przeprowadzonego według własnych metod, np. kilka metrów od pracującego klimatyzatora. Własną metodę pomiaru stosuje np. firma Blaupunkt, która podaje głośność klimatyzatorów pokojowych słyszalną w odległości 2 m od urządzenia.

Przeczytaj też: Najcichszy klimatyzator przenośny na rynku — czy taki istnieje? Odpowiadamy

Klasa energetyczna i pobór prądu

Klimatyzator pokojowy zużywa znacznie więcej prądu niż oczyszczacz powietrza, jednak w przeciwieństwie do tego drugiego nie musi działać przez całą dobę. Pobór prądu najlepiej rozpatrywać w odniesieniu do efektywności pracy, w czym pomoże zapoznanie się z klasą energetyczną sprzętu. Na rynku dostępnych jest wiele klimatyzatorów przenośnych, które uzyskały klasę A, a nawet A+.

Estetyka

Wygląd klimatyzatora powietrza nie jest jego najważniejszą cechą, ale nie oznacza to, że w ogóle nie ma znaczenia, o czym niektórzy producenci prawdopodobnie zapominają. Ładne kształty obudowy i staranne wykończenie to niewątpliwe zalety klimatyzatora pokojowego, ponieważ design urządzenia wpływa na wygląd pomieszczenia, w którym urządzenie zostanie ono ustawione.

 

3. 3 w 1, 4 w 1 i 5 w 1, czyli popularne tryby pracy klimatyzatorów pokojowych

Tryby występujące w klimatyzatorach przenośnych

Klimatyzator przenośny to urządzenie, którego główne zadanie polega na chłodzeniu powietrza, ale nowoczesne modele mogą z powodzeniem zastępować inne urządzenia, a to dzięki trybom, w które zostały wyposażone.

Wentylacja

W trybie wentylacji klimatyzator pokojowy działa w sposób podobny do wiatraka. Wymusza ruch powietrza, co skutkuje spadkiem odczuwalnej temperatury, chociaż temperatura rzeczywista nie ulega zmianie.

Osuszanie

W trybie osuszania klimatyzator także nie zmienia temperatury powietrza, ale odprowadza z niego wodę. Funkcja ta pozwala zapobiec przewilżeniu powietrza. Maksymalna objętość wody, którą urządzenie może odprowadzić w ciągu jednej godziny, bywa różna, w zależności od wybranego klimatyzatora.

Ogrzewanie

W trybie ogrzewania dochodzi nie do obniżenia, ale do podniesienia temperatury powietrza. Funkcja ta – w przeciwieństwie do wentylacji i osuszania – obecna jest tylko w niewielkiej części klimatyzatorów domowych. Jeśli chcesz zaopatrzyć się w urządzenie, które zarówno schłodzi, jak i ogrzeje powietrze, pamiętaj o tym, że niektóre parametry dla trybów chłodzenia i grzania często są inne. Różnice dotyczą przede wszystkim mocy chłodniczej i grzewczej, poboru energii i klasy energetycznej, zakresu temperatur oraz głośności pracy. 

Funkcję grzania oferują m.n.:

  • Warmtec KP35W (moc grzewcza 2,9 kW),
  • Whirlpool PACW29COL (moc grzewcza 2,0 kW),
  • Fersk Vind 2 WIFI HEPA (moc grzewcza 3,3 kW).

Zapotrzebowanie na moc grzewczą nie jest takie samo jak na moc chłodniczą. W pomieszczeniach o standardowej wysokości 2,7 w zależności od izolacji cieplnej budynku na 10 m² powinno przypadać od 0,8 do 1,2 kW mocy grzewczej

Oczyszczanie

Najrzadszą funkcją w klimatyzatorach jest oczyszczanie powietrza. Zadanie to realizowane jest dzięki obecności filtrów, które wychwytują zanieczyszczenia. Wiele klimatyzatorów przenośnych ma filtr wstępny, który ma zapobiegać zanieczyszczaniu wnętrza klimatyzatora. Wpływ tego filtra na stan powietrza jest znikomy, bo wychwytuje on głównie kurz i sierść. O prawdziwym oczyszczaniu powietrza możemy mówić wtedy, gdy klimatyzator ma np. filtr HEPA. Wychwytuje on alergeny wziewne, bakterie, wirusy i pyły zawieszone. Filtr ten znajdziemy m.in. w klimatyzatorach przenośnych Fersk Vind 2 WiFi HEPA i Fral SuperCool FSC03.

4. Jakie funkcje dodatkowe oferują klimatyzatory przenośne

Ekspert radzi

Zwróć szczególną uwagę na klimatyzatory przenośne z funkcją swing, czyli ze zmiennym kątem napływu chłodnego powietrza.

W niektóre funkcje wyposażone zostały niemal wszystkie klimatyzatory przenośne, natomiast inne spotykane są trochę rzadziej. Nie każda z nich jest tak samo przydatna, a mimo to może wpływać na cenę urządzenia, dlatego przed zakupem klimatyzatora pokojowego zastanów się, których funkcji naprawdę potrzebujesz.

Regulacja temperatury

Regulację docelowej temperatury powietrza umożliwia każdy nowoczesny klimatyzator przenośny. Zazwyczaj różnica między najniższą a najwyższą dostępną temperaturą wynosi około 14 st. C. Minimalny poziom to najczęściej od 15 do 18 st. C, a najwyższy od 30 do 32 st. C. Warto pamiętać o tym, że ze względów zdrowotnych temperatura wewnątrz klimatyzowanego pomieszczenia nie powinna być niższa od tej panującej na zewnątrz o więcej niż 6-7 st. C.

Dla przykładu prezentujemy zakres temperatur w trzech klimatyzatorach domowych różnych marek:

  • Electrolux EXP34U338HW – 16-32 st. C,
  • Warmtec KP35W – 18-32 st. C,
  • Fersk Twinne – 17-30 st. C.

Funkcja swing

Swing to funkcja, która pozwala na automatyczną zmianę kąta wylotu chłodnego powietrza. Jest przydatna, ponieważ zapewnia równomierne chłodzenie. Znajdziemy ją m.in. w takich klimatyzatorach przenośnych jak Electrolux EXP34U338HW, Fersk Twinne i Blaupunkt Moby Blue S1111E.

Timer (programator czasowy)

Timer w klimatyzatorze przenośnym działa na tej samej zasadzie co w oczyszczaczu powietrza. Czasem możliwe jest wyłącznie zaprogramowanie przerwania pracy po upływie wyznaczonego czasu, a niekiedy można zaplanować także automatyczne włączenie urządzenia. Timer obecny jest np. w takich urządzeniach jak Torrel Skyled 24, Fersk Twinne czy Gorenje KAM26PDAH. 

Sterowanie pilotem

Wiele klimatyzatorów pokojowych wyposażonych jest w pilot, który pozwala sterować urządzeniem na odległość. Niekiedy ma on wyświetlacz, na którym można sprawdzić aktualną temperaturę lub ustawienia klimatyzatora. Pilot wraz z takim ekranem otrzymasz m.in. z klimatyzatorami Whirlpool PACB12HP, Fersk Vind i DeLonhi PAC AN112 Silient.

Sterowanie aplikacją

Znacznie rzadziej klimatyzator przenośny oferuje możliwość sterowania za pośrednictwem aplikacji mobilnej, czyli z dowolnego miejsca na ziemi. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, jednak za urządzenie z modułem WiFi zwykle trzeba zapłacić znacznie więcej niż za klimatyzator wyposażony wyłącznie w pilota. Sterowanie aplikacją jest możliwe np. w przypadku klimatyzatorów:

5. Jak działa klimatyzator przenośny?

Ekspert radzi

Najbardziej uniwersalne rozwiązanie to klimatyzator przenośny jednoczęściowy, którego charakterystyczną cechą jest rura odprowadzające gorące powietrze poza budynek.

Praca klimatyzatora przenośnego opiera się na takim samym mechanizmie jak w przypadku zwykłej klimatyzacji. Powietrze na skutek pracy wentylatora trafia do wnętrza urządzenia, gdzie na parowniku oddaje swoje ciepło krążącemu w obwodzie zamkniętym czynnikowi chłodniczemu. Schłodzone powietrze jest wydmuchiwane do pomieszczenia, a ciepło zostaje odprowadzone na zewnątrz za pośrednictwem rury, która wysunięta jest poza budynek, zazwyczaj przez uchylone okno.

Większość klimatyzatorów przenośnych to tak zwane monobloki, czyli klimatyzatory jednoczęściowe, w których wszystkie elementy umieszczone są w jednej obudowie. W sprzedaży dostępne są też klimatyzatory przenośne typu split, złożone z dwóch części połączonych ze sobą cienką rurką. Jedna z nich, w której znajduje się skraplacz, przeznaczona jest do umieszczenia na balkonie lub zewnętrznym parapecie. Takie rozwiązanie redukuje głośność pracy, ale ma też swoje wady, gdyż nie wszędzie da się umieścić jednostkę zewnętrzną, a ceny dwuczęściowych klimatyzatorów są kilka razy wyższe od tych jednoczęściowych. 

Klimatyzator przenośny jednoczęściowy Fersk Vind

Klimatyzator przenośny typu monoblok

Sposób montażu klimatyzatora pokojowego typu monoblok sprawia, że korzystanie z niego nie wymaga uzyskiwania zezwoleń, które w przypadku tradycyjnej klimatyzacji mogą okazać się niezbędne. Nie ma tu potrzeby naruszania struktury budynku i umieszczania na ścianie czy balkonie jednostki zewnętrznej, a co za tym idzie potrzeby pytania o zgodę sąsiadów czy zarządcy budynku.

W przypadku urządzenia dwuczęściowego sytuacja wygląda jednak trochę inaczej. Jeśli mieszkasz w bloku, zakup klimatyzatora przenośnego typu split może być złym pomysłem. Rurkę łączącą obie części urządzenia da się przeprowadzić przez uchylone okno, a więc bez ingerencji w strukturę budynku, lecz jednostka zewnętrzna będzie generować hałas, który może zakłócać spokój sąsiadów.

Klimatyzator przenośny typu split

Klimatyzator przenośny typu split

Ze względu na uniwersalność i popularność klimatyzatorów jednoczęściowych, w naszym artykule skupiamy się właśnie na tym rodzaju klimatyzacji.


Polecany artykuł: Najcichszy klimatyzator przenośny na rynku — czy taki istnieje? Odpowiadamy


 

6. Klimatyzator przenośny bez rury? To klimatyzer, czyli klimator!

Grafika porównawcza: klimatyzer a klimator

Jednym z największych błędów, jakie można popełnić w trakcie wyboru klimatyzatora przenośnego, jest nieświadomy zakup klimatyzera. Urządzenia te bywają błędnie (niekiedy celowo) zaliczane do grupy klimatyzatorów, podczas gdy wcale nie nimi nie są, ponieważ ich główny czynnik chłodzący stanowi woda, czasami w formie lodu (w nowoczesnych modelach stosowane są także czynniki używane w klimatyzatorach domowych, jednak najważniejszą rolę zawsze odgrywa woda).

Klimatyzery kuszą niską ceną oraz brakiem rury odprowadzającej ciepłe powietrze, natomiast ich efektywność nigdy nie dorównuje skuteczności klimatyzatorów pokojowych. Lepsze modele są w stanie nieznacznie obniżyć temperaturę, ale tanie i małe klimatory dają wyłącznie uczucie chłodu, podobnie jak popularne wiatraki.

Ponadto trzeba liczyć się z tym, że kilkugodzinna praca klimatyzera może doprowadzić do znacznego wzrostu wilgotności powietrza. Długotrwałe korzystanie z urządzenia stwarza zatem ryzyko rozwoju pleśni oraz innych problemów wynikających z przewilżenia. W przypadku małego budżetu lepiej zatem wybrać wentylator pokojowy.

Podsumowując, klimator rozpoznasz głównie po tym, że:

  • nie ma rury odprowadzającej gorące powietrze,
  • wymaga napełnienia wodą lub lodem,
  • jest tańszy od przeciętnego klimatyzatora (zazwyczaj).

Klimatyzerami są m.in. takie urządzenia jak AEG LK 5689, Sencor SAC MT9020C i Rovus Arctic Air Ultra. Warto dodać, iż w roli klimatora można wykorzystać niektóre nawilżacze powietrza i oczyszczacze z funkcją nawilżania. Wystarczy napełnić zbiornik bardzo zimną wodą albo dodać do niej kostki lodu. Jest to dozwolone m.in. w przypadku urządzeń marki Sharp. 

7. Montaż klimatyzatora przenośnego w 5 krokach

Ekspert radzi

Sprawdź, czy do klimatyzatora producent dołączył uszczelkę okienną. Jeśli nie, to zamów ją, aby prawidłowo i szybko wyprowadzić rurę przez uchylone okno. W przypadku klimatyzatorów pokojowych z dwiema rurami trzeba zachować odpowiednią odległość między wężami. Powinna wynosić co najmniej 30 cm.

Uszczelka do klimatyzatora przenośnego

 

Instalacja jednoczęściowego klimatyzatora przenośnego jest prosta, tak więc można dokonać jej samodzielnie. Wszystko, co trzeba zrobić, to:

  1. ustawić klimatyzator na równej i płaskiej powierzchni,
  2. zamontować na oknie albo drzwiach balkonowych odpowiednią uszczelkę,
  3. podłączyć jeden koniec rury odprowadzającej powietrze do klimatyzatora, a konkretne do otworu znajdującego się z tyłu urządzenia,
  4. wyprowadzić drugi koniec rury na zewnątrz budynku przez otwór w uszczelce zamontowanej na oknie lub drzwiach balkonowych,
  5. podłączyć urządzenie do gniazdka elektrycznego.

W prawidłowym wykonaniu tego zadania pomoże uszczelka do klimatyzatorów przenośnych. Zazwyczaj trzeba ją dokupić oddzielnie, gdyż do urządzenia dołączona jest sporadycznie (gratis otrzymasz ją z klimatyzatorami Ferek Vind i Fersk Twinne). 

 

Podłączenie rury klimatyzatora przenośnego do wentylacji – dopuszczalne czy nie?

Podłączenie rury do wentylacji jest dopuszczalne tylko w przypadku kanałów indywidualnych. Jeżeli kanał jest wspólny, to podobne działania są niedozwolone, ponieważ mogą zaburzyć pracę wentylacji. Odradzamy też wykonywanie otworów w ścianach czy oknach, co w praktyce oznacza ich niszczenie. Klimatyzator przenośny po zakończeniu lata możemy szybko schować, natomiast nieestetyczna dziura pozostanie i będzie sprawiać spore problemy w sezonie zimowym. Oczywiście, jeśli mieszkasz w bloku, to wykonywanie otworów w ścianach czy oknach bez stosownych zezwoleń jest zakazane.

FAQ – klimatyzator przenośny w pytaniach i odpowiedziach

  1. Czy klimatyzator przenośny ma sens?
    Klimatyzator przenośny to urządzenie skutecznie obniżające temperaturę powietrza. Sprawdza się nawet przy dużych upałach. Ponadto można go zamontować niemal wszędzie.
  2. Jaki jest dobry klimatyzator przenośny?
    Dobry klimatyzator przenośny powinien oferować dobrą moc chłodniczą (w zależności od stopnia nagrzewania pomieszczenia na 10 m² powinno przypadać od 0,8 do 1,2 kW mocy grzewczej) i wysoki przepływ powietrza oraz wyróżniać się opłacalnością zakupu. Nr 1 w naszym rankingu to Fersk Vind 2 WiFi HEPA.
  3. Czy klimatyzator przenośny musi mieć rurę?
    Tak, rura to ważny element klimatyzatora przenośnego, umożliwiający odprowadzanie na zewnątrz gorącego powietrza. Urządzenie bez rury to klimatyzer, który nie daje większego efektu niż wiatrak, a na dodatek podnosi wilgotność powietrza.

Autor

Temat czystego powietrza i jego wpływu na zdrowie zgłębiam już od 2017 r. W ciągu tego czasu zdążyłam przetestować i przeanalizować działanie wielu oczyszczaczy powietrza, dlatego wiem, które parametry mają wpływ na skuteczność urządzenia oraz komfort jego użytkownika. Wiem również, w jaki sposób należy dbać o powietrze w swoim domu, aby korzystnie wpływało ono na zdrowie i samopoczucie.

  1. Dzień dobry, na stronie marki, która jest u Państwa pierwsza w rankingu znalazłem model Fersk Vind. Można go kupić w sklepie Homespot.pl dzisiaj za 2199 zł. Czy ten klimatyzator przenośny będzie lepszy czy gorszy od modelu Twinne? Przyznam, że przeraża mnie używanie dwóch rur, bo nie mam za bardzo na nie miejsca. Chcę go wstawić do salonu w bloku. Salon ma 25 metrów kwadratowych. Całe mieszkanie 72 metry. Czwarte piętro. Blok z pływy. Latem jest gorąc. Planuję otwierać drzwi od salonu, by zimno szło także do innych pokoi. I tu jeszcze pytanie dodatkowe: czy zamiast klimatyzatora nie lepiej kupić trzech klimatorów? One są znacznie tańsze.

    1. Dzień dobry. W takich warunkach skuteczność klimatyzatorów Fersk Vind i Fersk Twinne będzie praktycznie taka sama. W salonie oba świetnie się sprawdzą. W przypadku pozostałych pomieszczeń efekt może być znikomy, ale to już kwestia tego, że mimo otwartych drzwi powietrze nie będzie miało w pełni swobodnego przepływu. Ta zasada dotyczy zarówno klimatyzatorów, jak i oczyszczaczy powietrza. Odradzamy zakip klimatorów – działają podobnie do wiatraków, czyli niewielką ulgę odczuje pani jedynie siedząc tuż obok urządzenia.

  2. Zastanawiam się czy taki klimatyzator nie wysuszy za bardzo powietrza? Bo przecież odprowadza wilgoć podczas pracy.

    1. To prawda, że skutkiem ubocznym pracy klimatyzatora (nie tylko przenośnego), jest odprowadzanie wilgoci. Nie można zatem wykluczyć, iż poziom nawilżenia spadnie poniżej 40%. Podczas korzystania z klimatyzacji warto kontrolować wilgotność za pomocą higrometru.

  3. Teoretycznie jest to możliwe. W praktyce to kiepski pomysł. Po zakończeniu lata klimatyzator najlepiej gdzieś schować, aby bez potrzeby nie zajmował miejsca w pokoju. Dziura w szybie zostanie na zawsze. Montaż uszczelki na oknie i wyprowadzenie rury w taki sposób to dużo lepszy i naprawdę prosty sposób.

    1. Klimatyzator Fersk Twinne nie jest już dostępny w sprzedaży. Jeśli chodzi o klimatyztor Fersk Vind, to będzie to bardzo dobry wybór. Urządzenie ma wysoką moc chłodniczą, wysoki przepływ powietrza, 4 niezależne tryby (w tym grzanie), funkcję swing i ekologiczny czynnik chłodniczy. A cena jest korzystna w stosunku do możliwości.

    1. Dzień dobry,
      z uzyskanych przez nas informacji wynika, że tak. Zazwyczaj rura jest obecna w wyposażeniu klimatyzatora przenośnego, nie ma w nim natomiast uszczelki okiennej. Sporadycznie zdarzają się jednak pod tym względem wyjątki, dlatego sugeruję uważnie zapoznać się z opisem produktu, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dopytać sprzedawcę.

  4. Mam sypialnię na poddaszu – 24 m2. Latem jest strasznie gorąco. Czy klimatyzator przenośny o mocy 3,5 kW, taki jak ten Fersk Vind albo Warmtec KP35W dadzą radę?

    1. Klimatyzatory przenośne o mocy 3,5 kW są przystosowane do pracy w pomieszczeniach o powierzchni 40 m2. Co prawda dotyczy do pokojów słabiej nagrzewających się, jednak w przypadku 24 m2 poddasza, takie urządzenia powinny bez problemu dać sobie radę.

  5. Jest na to sposób, ja dokupiłam taką ramę, którą instaluje się w okno. Wiele firm takie ma w ofercie, dobra opcja, przynajmniej jakieś estetyczne rozwiązanie na tą nieszczęsną rurę

  6. A ja właśnie szukam do małego pomieszczenia (20 m2) sprzętu. Czy w takiej sytuacji moc 3,5 kW ma sens?

    1. Niestety, nie wspomniałaś o czynnikach wpływających na intensywność nagrzewania pomieszczenia. Jak wynika z naszej tabeli, w przypadku mocno nagrzewającego się pokoju o powierzchni 20 m2, moc powinna wynosić 3,24 kW. Jeśli warunki są łagodniejsze, to może być jeszcze niższa. Oczywiście, nie oznacza to, że wybór klimatyzatora o mocy 3,5 kW będzie błędem. Warto przeanalizować dostępne urządzenia pod względem swoich pozostałych oczekiwań i zgodności z posiadanym budżetem.

    1. Jak najbardziej da się wykonywać te czynności w pomieszczeniu, w którym pracuje klimatyzator przenośny. Wielu ludzi śpi nawet z włączonym klimatyzatorem.

  7. Dzień dobry. Czy jeden klimatyzator przenośny ogarnie całe mieszkanie, czy tak jak oczyszczacz jest na jedno pomieszczenie?

    1. Dzień dobry,
      jeśli drzwi będą otwarte, to temperatura w drugim pomieszczeniu pewnie trochę się obniży. Nie będzie to jednak efekt porównywalny z tym, jaki można uzyskać dzięki dwóm klimatyzatorom. W mieszkaniach z jedną sypialnią kompromisowym rozwiązaniem może być przenoszenie urządzenia (rano do pokoju dziennego, wieczorem do sypialni). W takiej sytuacji warto od razu kupić dwie uszczelki okienne, aby nie bawić się dwa razy dziennie w jej zakładanie i zdejmowanie.

  8. Czy w pokoju 26 m2 (niezbyt mocno się nagrzewa) warto dopłacać do czegoś droższego czy ten Honeywell HF09CES będzie wystarczający czy lepiej dopłacić do czegoś droższego?

    1. To już zależy od oczekiwań odnośnie funkcji, sterowania itp. Honeywell HF09CES powinien dobrze się sprawdzić, więc jeśli nie zależy Ci na funkcji grzewczej, mobilnym sterowaniu itp., to to urządzenie będzie wystarczające.

  9. Potwierdzam. Niechcący popsułem uszczelkę kupioną z Blaunpuntem i dokupiliśmy z innej firmy. Wszystko pasuje.

    1. Ja też zastanawiam się nad kupnem. Ale teraz już niepotrzebny, więc może poczekam do sezonu na jakieś nowości.

    1. Cześć,
      te z tabelki nie mają Wi-Fi (Fral Supercool wymaga dokupienia modułu). Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze klimatyzatora przenośnego sterowanego przez aplikację, to podaj inne wymagania (a zwłaszcza potrzebną moc chłodniczą lub powierzchnię i tempo nagrzewania pokoju). Wtedy łatwiej będzie coś zaproponować.

  10. Kupiliśmy Ferska dwa tygodnie temu. Jak na razie działa bez zarzutu i naprawdę uratował nas w ostatnie upały. Wcześniej mieliśmy klimatyzer i potwierdzam to, co tu napisaliście – nie warto.

      1. Mamy mieszkanie niewiele ponad 40 m2. Śpimy, ale pracuje wtedy w pokoju dziennym. W sypialni musiałby stać tuż obok łózka, więc raczej odpada. Wieczorem bierzemy na chwilę do sypialni, schładzamy do 20 stopni i wraca do dziennego. To zdecydowanie wystarcza, bo temperatura w nocy prawie nam się nie zmienia.

  11. Szukamy właśnie klimy z grzaniem, na razie jako dodatkowego źródła ciepła, ale docelowo do chłodzenia latem. Zastanawiają nas te czujniki. Czy R290 jest lepszy jedynie ze względu na środowisko, czy chodzi tutaj o zdrowie, że coś może się ulatniać?

    1. To kwestia ekologii. W sprawnym klimatyzatorze nie dochodzi do uwalniania czynnika chłodniczego. Związki wykorzystywane jako czynniki nie powinny stanowić zagrożenia, przynajmniej w mniejszej ilości.

  12. Ja też myślę o klimatyzatorze z funkcją grzewczą, ale trochę się boję, że to będzie głośne. Db dużo, ale z drugiej strony sporo ludzi używa i daje radę. Jak to jest w praktyce? Może lepiej klimator na lato? Wiem, że nawilża, ale u mnie akurat sucho.

    1. Tak, wiele osób używa klimatyzatorów przenośnych i głośność pracy nie stanowi dla nich problemu. W praktyce często okazują się cichsze, niż można spodziewać się po liczbie dB. Co prawda wiele zależy tutaj od indywidualnej wrażliwości na hałasy i odległości urządzenia od użytkownika. Warto wziąć pod uwagę fakt, że klimatyzator naprawdę chłodzi powietrze i jest to odczuwalne w całym pomieszczeniu. Klimator trzeba ustawić blisko siebie, żeby poczuć powiew chłodu. Ustawiony tuż obok klimator może być tak samo słyszalny jak klimatyzator stojący w odległości około 2 m. Co więcej, klimatyzer szybko podnosi wilgotność i nawet w przypadku przesuszenia już po kilku godzinach wilgotność może wzrosnąć do ponad 60%. Latem upał przy takiej wilgotności jest bardziej odczuwalny, nie wspominając już o innych skutkach przewilżenia.

  13. Potrzebuję klimatyzatora do 24 m2 z oknem od strony południowy zachód. Czy 2,9 kW będzie wystarczająco czy lepiej coś powyżej 3 z powodu tego kierunku?

    1. A jak z innymi czynnikami wpływającymi na nagrzewanie? Jeśli nie występują, to 2,9 kW mogłoby wystarczyć, ale zawsze lepiej wybrać wyższą moc nic za niską.

      1. Dość mocno się nagrzewa i właśnie dlatego szukam klimy. Dwa wiatraki nie dają rady, a stacjonarna klimatyzacja niestety nie wchodzi w grę.

    1. Tak, to to samo. Klimatyzator ewaporacyjny to tak naprawdę klimatyzer/klimator, błędnie nazywany klimatyzatorem wodnym/bez rury.

      1. To szkoda, bo wypatrzyłam sobie już sprzęt i wydawał się ciekawy. A czy każdy klimatyzator przenośny można postawić na balkonie? Bo widziałam taką informację, ale nie wiem czy każdego dotyczy, a mam mało miejsca w pokoju.

        1. Nie każdy można. Urządzeń przystosowanych do pracy w taki sposób jest mało, a ceny (przynajmniej tych, o których pamiętam), są dość wysokie.

  14. Witam, Mam nietypowy problem – w wydzielonym po adaptacji strychu pomieszczeniu o powierzchni 6m2 i wysokości 4m przy samym suficie tworzy się warstwa powietrza, której temperature jest o 5 stopni wyższa niż reszty mieszkania. Nie ma tam wentylacji ani okna. Przechowuję tam delikatne plastikowe przedmioty i boję się, że gdy przyjdą upały to temperatura wzrośnie tak bardzo, że one się zdeformują i staną się bezwartościowe. Czy klimatyzator przenośny bez rury mógłby być rozwiązaniem? Nie chcę aby nastąpiła zmiana wilgotności w tym pomieszczeniu, chodzi tylko o obniżenie temperatury.

    1. Tzw. klimatyzator przenośny bez rury nic nie da. Jego skuteczność jest taka sama jak wiatraka + powoduje on wzrost wilgotności powietrza. Temperatura nie spadnie. Tuż obok urządzenia czujemy schłodzenie, ale to efekt wprawionego w ruch powietrza. Przy suficie nie będzie nawet tego powiewu. Niestety w tym przypadku nie mogę doradzić także prawdziwego klimatyzatora przenośnego. Tę rurę trzeba wyprowadzić przez okno albo wentylację, a jeśli w pomieszczeniu ich nie ma, to sprawa się komplikuje.

  15. Używam klimatyzatora Fersk Vind 2 i jestem bardzo zadowolona. Czasami denerwuje mnie odgłos sprężarki, ale szybkie chłodzenie mi to wynagradza podwójnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz