Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Jak wybrać wentylator pokojowy?

Kategoria
Klimatyzacja domowa
Opublikowany
07.09.2020
Jak wybrać wentylator pokojowy - zdjęcie główne
Jak wybrać wentylator pokojowy - zdjęcie główne

Wentylator pokojowy nigdy nie zapewni takich samych efektów jak klimatyzator. Stanowi jednak znacznie lepsze rozwiązanie niż klimatyzer ewaporacyjny, ponieważ nie stwarza ryzyka przewilżenia powietrza.

Jak działa wentylator pokojowy?

Tradycyjny wentylator pokojowy wyposażony jest w silnik, który wprowadza w ruch śmigła, czyli łopatki wiatraka. Ich szybkie obroty wymuszają z kolei rotację powietrza. Poruszające się z dużą prędkością cząsteczki powietrza są odczuwane jako chłodniejsze niż te nieruchome, dlatego gdy znajdujemy się w pobliżu pracującego wentylatora, odczuwamy „powiew chłodu”

Wentylator pokojowy nie jest w stanie obniżyć rzeczywistej temperatury powietrza, ale mimo to daje nam ulgę w upalny dzień. Stosunek jego ceny do efektów działania jest korzystny, ponieważ wiatraki to najtańsze urządzenia chłodzące dostępne na rynku. Wiele z nich kupimy za mniej niż 100 zł. Oczywiście, w sprzedaży nie brakuje też droższych wentylatorów, które kuszą np. mobilnym sterowaniem czy designerskim wyglądem.

Rodzaje wentylatorów domowych

Wentylator podłogowy Wentylator podłogowy z Castoramy

Wentylator przeznaczone do ustawiania na podłodze zazwyczaj można łatwo rozpoznać po wysokości.

Głowica przymocowana jest tutaj do dużego statywu. W wielu urządzeniach znajdziesz opcję regulacji jego wysokości albo funkcję regulacji nachylenia, czyli zmiany kąta nadmuchu powietrza.

Wiatrak podłogowy sprawdzi się przede wszystkim w salonie albo w sypialni, ustawiony w pobliżu kanapy bądź łóżka. Oczywiście, w zależności od swoich preferencji możesz go wykorzystywać również w innych miejscach.

Ceny najtańszych wentylatorów pokojowych tego typu wynoszą około 50-60 zł.

 

 

Wentylator biurkowy ZelmerWentylator biurkowy

Wiatrak biurkowy można ustawić na biurku, szafce nocnej, stoliku kawowym itp. Od wentylatora biurkowego różni się przede wszystkim wysokością. Często (ale nie zawsze) ma także trochę mniejszą głowicę.

Wentylatory biurkowe idealnie sprawdzają się np. podczas pracy przy komputerze. To najtańsze wiatraki, które można kupić za mniej niż 50 zł.

 

 

 

Wentylator sufitowyWentylator sufitowy

Obok wiatraków pokojowych stojących dostępne są jeszcze wiszące, czyli wentylatory sufitowe. Niektóre z nich stanowią połączenie wiatraka i lampy.

Wadą wentylatora sufitowego jest mała mobilność. Zmiana lokalizacji nie jest tu tak prosta jak w przypadku wiatraka podłogowego czy biurkowego.  Wiatrak sufitowy najczęściej montuje się nad łóżkiem lub kanapą. Najtańsze modele kosztują około 100 zł, ale większość wentylatorów sufitowych jest znacznie droższa.

 

Wentylator bezłopatkowyWentylator bezłopatkowy

Pierwszy wentylator bezłopatkowy został wprowadzony do sprzedaży w 2009 r. W takim urządzeniu silnik wymusza napływ powietrza do środka, a następnie wydmuchuje je z dużą mocą.

Producenci i sprzedawcy wentylatorów bezłopatkowych zwracają uwagę na bezpieczeństwo swojego produktu dla dzieci. Wyeliminowane zostaje tutaj ryzyko włożenia palców między obracające się łopatki wiatraka. Co więcej, wentylatory bezłopatkowe umożliwiają płynną regulację mocy nawiewu. Ich wadę stanowi natomiast cena, która przewyższa koszt zakupu tradycyjnego wiatraka. Zdecydowana większość takich urządzeń kosztuje powyżej 300 zł.

 

Wentylator kolumnowyWentylator kolumnowy

W wentylatorze kolumnowym również nie znajdziemy tradycyjnych, dużych śmigieł. Takie urządzenie jest wyposażone w walec, do którego przymocowane są małe, wąskie skrzydełka.

Wentylatory kolumnowe sprawdzą się przede wszystkim w małych pomieszczeniach, ponieważ ze względu na swoją budowę zajmują trochę mniej miejsca. Najtańsze z nich kupisz za około 100 zł. Ceny są zatem trochę wyższe niż tradycyjnych wiatraków, ale niższe niż w przypadku wentylatorów bezłopatkowych.

Jak wybrać wiatrak elektryczny?

Podczas wyboru wentylatora domowego należy wziąć pod uwagę nie tylko jego rodzaj, ale także inne ważne parametry. Decydują one o skuteczności wiatraka domowego oraz o komforcie użytkowania go.

Moc wentylatora pokojowego

Większa moc oznacza mocniejszy podmuch wiatru (i zarazem zużycie energii). 

Wielkość śmigła

Im większa średnica śmigieł wentylatora pokojowego, tym mocniej wprawia on powietrze w ruch, a co za tym idzie działa efektywniej.

Regulacja prędkości

Większość wiatraków domowych przystosowana jest do pracy w kilku prędkościach. To rozwiązanie przydatne, gdyż czasem przydaje się silniejszy podmuch, a czasem tylko lekki powiew, który nie powoduje dużego hałasu.

Automatyczna oscylacja

Wiatraki domowe często wyposażone są w funkcję automatycznej oscylacji, w której głowica obraca się na boki. Opcja ta jest przydatna np. wtedy, gdy kilka osób siedzi na kanapie i chcesz, aby wszyscy byli równomiernie chłodzeni.

Przeczytaj także: Najmniejszy klimatyzator przenośny — przegląd 10 modeli

Regulacja wysokości lub kąta nachylenia

W wielu wentylatorach możliwa jest też ręczna zmiana wysokości nadmuchu. Niektóre wiatraki (zwłaszcza podłogowe) umożliwiają skracanie i wydłużanie statywu. Innym sposobem na regulację wysokości nadmuchu jest zmiana nachylenia głowicy. To rozwiązanie dostępne w wielu wiatrakach biurkowych i podłogowych.

Estetyka

Wygląd nie ma co prawda wpływu na skuteczność wentylatora pokojowego czy komfort jego obsługi, ale na ogólną prezencję pomieszczenia już tak. Lubisz stylowe urządzenia? W takim razie sprawdź porównanie ładnych wentylatorów domowych.

Sposób sterowania

W sprzedaży dominują wiatraki sterowane przyciskami obecnymi na urządzeniu. Nie brakuje jednak wentylatorów pokojowych sterowanych pilotem, a nawet aplikacją mobilną.

Gdzie ustawić wentylator w pokoju?

Można spotkać się ze wskazówką, aby wentylator ustawiać tyłem do otwartego okna. Ma to sprawić, że urządzenie będzie rozprowadzało chłodniejsze powietrze, dostające się z zewnątrz. Oczywiście to pomysł wart wypróbowania wyłącznie wtedy, gdy poza budynkiem jest chłodniej niż w środku, co czyni otwarcie okna zasadnym. W upalny dzień, gdy słońce świeci prosto w okna, lepiej pozostawić je zamknięte.

Wiatrak czy klimatyzer?

Ekspert radzi

Nigdy nie kupuj klimatyzera. Korzystanie z niego przez kilka godzin doprowadzi do przewilżenia powietrza, które skutkuje rozwojem chorobotwórczych pleśni.

Do chłodzenia powietrza można wykorzystać:

Najwyższą skuteczność zapewnia klimatyzacja – zarówno stacjonarna, jak i mobilna. Klimatyzator przenośny to rozwiązanie uniwersalne i dostępne przy niższym budżecie. Popularne modele klimatyzatorów typu monoblok, jakie możemy polecić, to np. Fersk Vind 2 WiFi HEPA, lub Electrolux EXP34U338HW. Ten pierwszy do klimatyzator z funkcją oczyszczania, a więc dodatkowo oczyszcza powietrze z alergenów i pyłów zawieszonych.

Jeśli jednak nie możesz pozwolić sobie na zakup takiego urządzenia, to masz do wyboru wentylator i klimatyzer. Nie polecamy ostatniego z nich.

Klimatyzer (błędnie nazywany klimatyzatorem bez rury albo klimatyzatorem wodnym) działa w sposób bardzo podobny do nawilżacza ewaporacyjnego. Zbiornik wypełnia się zimną wodą albo lodem, dlatego obecna w urządzeniu mata pozostaje stale zimna i mokra. Powietrze zassane przez wentylator przepływa przez nią i powraca do pomieszczenia schłodzone, a zarazem nawilżone.

Klimator, podobnie jak wiatrak, ma działanie miejscowe. Obniża tylko temperaturę odczuwalną i daje ulgę wtedy, gdy znajdujemy się w małej odległości od niego. Jednak w przeciwieństwie do wiatraka podnosi wilgotność powietrza. Po kilku godzinach poziom nawilżenia przekracza 60%, a to negatywnie wpływa na nasze samopoczucie oraz sprzyja rozwojowi chorobotwórczych pleśni i grzybów. 

Poza efektami ubocznymi na niekorzyść klimatora przemawia cena. Zakup takiego urządzenia to koszt od 200 zł wzwyż (ceny modeli premium to nawet 1000 zł i więcej), a więc minimalny wydatek jest większy niż w przypadku wiatraka.

Jeśli poszukujesz taniego sposobu na zapewnienie sobie ulgi w upalny dzień, wybierz wentylator.

  1. Działa przeciętnie – klimy nie zastąpi, ale lepsze to niż nic. No i na pewno lepsze to niż chłodzenie wodą, gdzie zaraz na ścianach wychodzi grzyb. Wiatraki polecam kupować w sklepach stacjonarnych lub wybierać sprawdzone modele. U mnie w kupionym przez internet i wybranym przypadkowo regulacja kąta nachylenia głowicy działała słabo.

    1. Dziękujemy za opinię. Oczywiście nie zakładamy tutaj osiągnięcia takiego samego efektu, jak w przypadku klimatyzacji.
      Zakupy w sieci najlepiej poprzedzić zapoznaniem się z wiarygodnymi opiniami o sprzęcie. Warto też pamiętać o przysługującym prawie odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz