Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza – czy to dobre rozwiązanie?

Kategoria
Klimatyzacja domowa
Opublikowany
03.07.2023
Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza wybierzoczyszczacz.pl
Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza wybierzoczyszczacz.pl

Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza może zapewnić ochronę przed alergenami, bakteriami, wirusami, a nawet głównym składnikiem smogu. W pewnych sytuacjach to korzystny wybór. W innych natomiast warto zaopatrzyć się w oddzielny oczyszczacz powietrza, który najlepiej radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń. 

 1. Czy klimatyzacja może zastąpić oczyszczacz powietrza? 
 2. Klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza – propozycje godne uwagi
  2.1. Klimatyzator przenośny z oczyszczaczem powietrza
  2.2.Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza typu split
  2.3. Który wybrać: klimatyzator z oczyszczaczem przenośny czy split?
  2.4. Klimatyzer ewaporacyjny – nie oczyszcza i… nie chłodzi
  2.5. Klimatyzator z oczyszczam dla alergików. Na co zwrócić uwagę?
 3. Klimatyzator z oczyszczaczem. Jak działa?
 4. Czy oczyszczacze powietrza chłodzą?
  4.1. Oczyszczacze powietrza z funkcją klimatyzacji czy wentylacji?
  4.2. Oczyszczacz powietrza z „klimatyzatorem” wodny
 5. FAQ – klimatyzator z oczyszczaczem powietrza w pytaniach i odpowiedziach

 

1. Czy klimatyzacja może zastąpić oczyszczacz powietrza?

Klimatyzator przenośny i oczyszczacz powietrza

Na rynku nie ma klimatyzatorów, które funkcje oczyszczania realizowałyby równie skuteczne, co dobrej jakości samodzielne oczyszczacze powietrza. Mimo przewagi samodzielnych oczyszczaczy uważamy, że funkcja oczyszczania powietrza to ważna zaleta klimatyzatora, która może korzystnie wpływać na zdrowie i samopoczucie. To, jak bardzo będzie przydatna, uzależnione jest od:

 • rodzaju wykorzystywanych przez klimatyzator filtrów,
 • wydajności (CADR),
 • celów, jakie chcemy uzyskać.

Filtry w klimatyzatorach z funkcją oczyszczania

Funkcję oczyszczania powietrza dobrze realizują klimatyzatory z filtrem HEPA. Usuwa on bowiem:

 • alergeny roślin, zwierząt, roztoczy i pleśni – to ważna informacja szczególnie dla alergików, ponieważ sezon używania klimatyzacji zbiega się z sezonem pylenia wielu uczulających gatunków roślin,
 • pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10 – główny składnik smogu, zatem pod tym względem obecność filtra HEPA stanowi zaletę szczególnie w przypadku oczyszczaczy z funkcją grzewczą, przydatnych jesienią i zimą,
 • bakterie i wirusy.

Filtr HEPA nie zatrzymuje zanieczyszczeń gazowych. Pod tym względem świetnie wypada natomiast filtr węglowy. Jednak wyszukanie dobrego klimatyzatora z filtrem HEPA oraz filtrem węglowym może okazać się niemożliwe. Latem, czyli w głównym okresie użytkowania, podstawowy problem sprawiają alergeny, zatem klimatyzator z filtrem HEPA sprawdzi się znakomicie.

Z oczyszczaniem nie poradzą sobie dobrze klimatyzatory wyposażone tylko w jonizator, gdyż sama jonizacja nie ma znaczącego wpływu na czystość powietrza. Nie rekomendujemy też klimatyzacji z lampą UV. W praktyce nie ma ona żadnego znaczenia, ze względu na krótki czas kontaktu z powietrzem.

W klimatyzatorach najczęściej obecny jest wyłącznie tzw. filtr wstępny. To drobna siatka, której zadaniem jest zatrzymywanie większych zanieczyszczeń, takich jak kurz i sierść. Filtr ten ma przede wszystkim zapewnić utrzymanie czystości wewnątrz klimatyzatora. Oczyszczanie powietrze stanowi tu efekt uboczny, a skuteczność tego procesu – z uwagi na wychwytywane zanieczyszczenia – jest znikoma.

Klimatyzatorów z filtrem wstępnym nie powinniśmy zatem określać mianem klimatyzacji z funkcją oczyszczania powietrza. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli urządzenie ma też np. wspomniany filtr HEPA.

Zobacz także: Filtry do oczyszczaczy powietrza – Jaki wybrać?

Wydajność oczyszczania – bardzo ważna, a zwykle nieznana

Niestety producenci rzadko prezentują CADR klimatyzatorów. Wyjątek stanowi marka Fersk. W przypadku przenośnego klimatyzatora Fersk Vind 2 WiFi HEPA (1 miejsce w rankingu klimatyzatorów przenośnych Wybierzoczyszczacz.pl) wynosi on 250-290 m³/h. To wartość porównywalna z popularnymi oczyszczaczami powietrza.

Cele oczyszczacza w klimatyzacji

Jeżeli zmagamy się z alergią sezonową, a decyzja o zakupie oczyszczacza powietrza wynika z chęci zapewnienia sobie ochrony przed pyłkami, klimatyzator i oczyszczacz powietrza w jednym to świetny wybór. 

Jeżeli mieszkamy w mocno zasmogowanej okolicy i chcemy dokładnie oczyszczać powietrze w sezonie grzewczym, to lepiej sprawdzi się oddzielny oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA i filtrem węglowym. Inne powody, dla których warto kupić oddzielny oczyszczacz powietrza to:

 • możliwość niezależnego oczyszczania powietrza,
 • obecność czujników zanieczyszczeń i trybu automatycznego w wielu oczyszczaczach,
 • mniejsze rozmiary i waga oczyszczacza, a co za tym idzie większa mobilność,
 • cicha praca,
 • dostęp do funkcji i ustawień, pozwalających dostosować pracę oczyszczacza do własnych potrzeb (w zależności od wybranego oczyszczacza),
 • szeroki wybór, pozwalający na zakup oczyszczacza idealnie dopasowanego do swoich potrzeb i aranżacji mieszkania.

Zobacz także:Oczyszczacz powietrza dla alergików

 

2. Klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza – propozycje godne uwagi

Podsumowując, najlepszy wybór to klimatyzator wyposażony w filtr HEPA, wyróżniający się wysoką mocą chłodniczą i wysoką wartością CADR. Warunki te spełniają zarówno niektóre klimatyzatory przenośne, jak i klimatyzatory stacjonarne. 

2.1. Klimatyzator przenośny z oczyszczaczem powietrza

Filtr HEPA znajdziemy w takich urządzeniach przenośnych, jak: Fersk Vind 2 WiFi HEPA, Whirlpool PACW29COL oraz  Fral SuperCool FSC03.

Klimatyzator przenośny Fersk Vind 2 WiFi HEPA

Klimatyzator przenośny Fersk Vind 2 WiFi HEPA
www.fersk.pl

 

Marka i model Fersk Vind 2 WiFi HEPA
Moc chłodnicza 3,52 kW
Funkcje chłodzenie, ogrzewanie, oczyszczanie, wentylacja osuszanie
CADR 290 m³/h
Sposób sterowania panel, aplikacja, pilot
Cena 2299 zł

 

Fersk Vind 2 WiFi HEPA to według nas najlepsza obecnie propozycja na rynku klimatyzatorów przenośnych. Sprzęt łączy funkcję aż 5 urządzeń, ponieważ chłodzi, ogrzewa, wentyluje, osusza oraz oczyszcza powietrze. Moc chłodnicza wynosi tu 3,52 kW, a moc grzewcza 3,3 kW. 

Zanieczyszczenia usuwane są przez filtr HEPA (świetny w walce z alergenami, bakteriami, wirusami i pyłami zawieszonymi) oraz filtr wstępny. CADR dla cząsteczek PM2,5 wynosi 290 m³/h. Inne zalety klimatyzatora z oczyszczaczem powietrza Fersk Vind 2 WiFi to funkcja swing, dostępność dwóch wersji kolorystycznych, sterowanie aplikacją oraz korzystny stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Sprawdź najniższą cenę na Homespot.pl (kolor biały)

Sprawdź najniższą cenę na Homespot.pl (kolor srebrny)

Klimatyzator przenośny Fersk Lite

Fersk Lite
www.fersk.pl

 

Marka i model Fersk Lite
Moc chłodnicza 2,6 kW
Funkcje chłodzenie,oczyszczanie, wentylacja osuszanie
CADR b.d. (przepływ powietrza z filtrem HEPA 240 m³/h)
Sposób sterowania panel, aplikacja, pilot
Cena 1649 zł

 

Fersk Lite to bardzo dobra propozycja dla osób, które poszukują klimatyzatora powietrza z funkcją oczyszczania do powierzchni maksymalnie 26 m2. Moc chłodnicza tego modelu wynosi 2,6 kW, więc do takiego pokoju jest w pełni wystarczająca.

Klimatyzator wyposażony jest w filtr HEPA, który zapewnia ochronę przed alergenami, pyłami zawieszonymi, bakteriami i wirusami. Znajdziemy tutaj również tryby osuszania i wentylacji. Sterowanie urządzeniem jest możliwe pilotem i poprzez aplikację, która pozwala na tworzenie reguł pracy. W klimatyzatorze Fersk Lite nie zabrakło także funkcji swing.

Sprawdź najniższą cenę na Homespot.pl

Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL

Klimatyzator przenośny Whirlpool PACW29COL
www.whirlpool.pl

 

Marka i model Whirlpool PACW29COL
Moc chłodnicza 2,8 kW
Funkcje chłodzenie, ogrzewanie, oczyszczanie, wentylacja osuszanie
CADR brak danych
Sposób sterowania panel, pilot
Cena 1329 zł

Whirlpool PACW29COL to klimatyzator, który poza chłodzeniem umożliwia ogrzewanie, osuszanie, wentylację oraz oczyszczanie powietrza. Jego moc chłodnicza wynosi 2,8 kW, a moc grzewcza 2 kW. 

Urządzenie jest wyposażone w filtr HEPA, tak więc poradzi sobie z pyłami zawieszonymi, alergenami, bakteriami i wirusami. Niestety producent nie podaje wartości CADR. Możemy natomiast wskazać takie zalety klimatyzatora z oczyszczaczem Whirlpool PACW29COL jak funkcja swing oraz możliwość sterowania pilotem.

Sprawdź najniższą cenę na Ceneo.pl

 

Klimatyzator przenośny Fral SuperCool FSC03

Klimatyzator Fral SuperCool FSC03
www.fral.pl

 

Marka i model Fral SuperCool FSC03
Moc chłodnicza 0,8 kW
Funkcje chłodzenie, ogrzewanie, oczyszczanie, wentylacja osuszanie
CADR brak danych
Sposób sterowania panel, pilot
Cena 1649 zł

Wśród klimatyzatorów z funkcją oczyszczania powietrza znajduje się też Fral SuperCool FSC03. Urządzenie może chłodzić, ogrzewać, osuszać, wentylować oraz oczyszczać powietrze. Poza filtrem HEPA znalazł się w nim filtr węglowy.

Niestety urządzenie ma też poważną wadę. To bardzo niska moc chłodnicza, która wynosi jedynie 0,8 kW. Moc grzewcza jest taka sama. Jest to zatem sprzęt do bardzo małego pokoju o znikomych zyskach ciepła. Zaletę stanowi natomiast to, że może stać na zewnątrz, co jest szczególnie istotne właśnie w przypadku malutkiego pomieszczenia.

Sprawdź najniższą cenę na Ceneo.pl

2.2. Klimatyzatory z oczyszczaczem powietrza typu split

Klimatyzatory split z oczyszczaniem powietrza oferują m.in. marki Whirlpool i Kaisai.

Klimatyzator split Whirlpool SPIW309A2WF

Klimatyzator split Whirlpool SPIW309A2WF

Marka i model Whirlpool SPIW309A2WF
Moc chłodnicza 2,6 kW
Funkcje chłodzenie, ogrzewanie, oczyszczanie, wentylacja osuszanie
CADR brak danych
Sposób sterowania aplikacja, pilot
Cena 2399  zł

Klimatyzator Whirlpool SPIW309A2WF może chłodzić, ogrzewać, osuszać, wentylować oraz oczyszczać powietrze. Moc chłodnicza wynosi tutaj 2,6 kW, natomiast moc grzewcza 3 kW.

Klimatyzator filtr HEPA oraz jonizator. Niestety producent nie podał wartości CADR. Zaletę stanowi natomiast możliwość sterowania klimatyzatorem Whirlpool SPIW309A2WF poprzez aplikację oraz dostępność w urządzeniu kilku ciekawych funkcji.

Sprawdź najniższą cenę na Ceneo.pl

Klimatyzator split Kaisai FLY Wi-Fi 3,5kW

klimatyzator split Kaisai FLY Wi-Fi 3,5kW

Marka i model Kaisai FLY Wi-Fi 3,5kW
Moc chłodnicza 3,5 kW
Funkcje chłodzenie, ogrzewanie, oczyszczanie, wentylacja osuszanie
CADR brak danych
Sposób sterowania aplikacja, pilot
Cena 2900 zł

Klimatyzator Kaisai FLY Wi-Fi 3,5kW poza chłodzeniem i oczyszczaniem oferuje możliwość ogrzewania, osuszania i wentylacji. Jak wskazuje nazwa tego modelu, moc chłodnicza to 3,5 kW. Moc grzewcza jest jeszcze wyższa, ponieważ wynosi 3,8 kW. W ofercie marki dostępne są także klimatyzatory o innych mocach.

W Kaisai FLY Wi-Fi 3,5kW oprócz filtra HEPA znalazł się filtr zimnokatalityczny, który usuwa z powietrza m.in. siarkowodór, amoniak i formaldehyd. Producent nie podał wartości CADR. Klimatyzatorem można sterować poprzez aplikację, jak również pilotem. 

Sprawdź najniższą cenę na Ceneo.pl

 

2.3. Który wybrać: klimatyzator z oczyszczaczem przenośny czy split?

Klimatyzacja stacjonarna bardzo dobrze spełnia swoją główną funkcję i może skutecznie usuwać zanieczyszczenia. Nie wszędzie jednak możliwy jest jej montaż. Mieszkańcy bloków i kamienic, a także osoby wynajmujące nieruchomość, muszą najpierw uzyskać stosowne zezwolenie. Ponadto klimatyzacja stacjonarna to wyższe koszty (zarówno jeśli chodzi o zakup, jak i użytkowanie, ze względu na obowiązkowe przeglądy).

Montaż przenośnego klimatyzatora z oczyszczaczem powietrza nie wymaga uzyskiwania żadnych zezwoleń, ze względu na brak ingerencji w strukturę budynku. Jest też prosty, więc nie trzeba korzystać z usług fachowców. Ponadto odpada potrzeba dokonywania przeglądów.

2.4. Klimatyzer ewaporacyjny – nie oczyszcza i… nie chłodzi

Filtrów nie znajdziemy raczej w klimatyzatorach wodnych, nazywanych często (błędnie) klimatyzatorami wodnymi. Takie urządzenie nie oczyści zatem powietrza, a na dodatek wcale go nie schłodzi. Klimatyzer działa w podobny sposób co nawilżacz ewaporacyjny. Łatwo rozpoznać go po braku rury odprowadzającej powietrze.

Zassane powietrze przepływa przez mokrą i zimną matę ewaporacyjną, a potem wraca do otoczenia. Nie znajdziemy tutaj czynników chłodniczych obecnych w prawdziwych klimatyzatorach, bo jedynym chłodziwem jest właśnie woda. 

Wprawione w ruch i nawilżone powietrze wydaje się chłodniejsze, lecz ten efekt odczuwamy tylko tuż obok urządzenia. Jedyny rzeczywisty skutek to podnoszenie wilgotności, a to oznacza ryzyko przewilżenia. Nie polecamy klimatyzatora ani do chłodzenia, ani do oczyszczania.

Zobacz także: Najcichszy klimatyzator na rynku

2.5. Klimatyzator z oczyszczaczem dla alergików. Na co zwrócić uwagę

Klimatyzacja dla alergika

Przy alergii najlepszy wybór stanowi klimatyzator z oczyszczaczem powietrza wyposażony w filtr HEPA oraz filtr wstępny. Filtr HEPA zatrzymuje kurz i roztocza, pyłki roślinne, zarodniki pleśni oraz sierść i naskórek, czyli nośniki alergenów zwierzęcych. Sierść i kurz może zatrzymać filtr wstępny. 

Poza rodzajem filtrów warto zwrócić uwagę na wydajność oczyszczania, o której informują CADR oraz przepływ powietrza. W przypadku oczyszczaczy zalecamy, aby CADR był minimum 8 razy większy od powierzchni. Jednak im wyższa wydajność, tym lepiej. Urządzenie wymuszająca silną cyrkulację powietrza sprawi, że więcej alergenów dotrze do oczyszczacza zamiast osiąść na powierzchniach mebli i podłóg.

 

 

3. Klimatyzator z oczyszczaczem. Jak działa?

Klimatyzacja z funkcją oczyszczania powietrza działa prawie tak samo jak zwykła klimatyzacja przenośna. Urządzenie jest wyposażone w standardowe elementy klimatyzatora, a więc w wentylator, sprężarkę i wymienniki ciepła.

Nie brakuje też rury odprowadzającej gorące powietrze. Wyjątek stanowi obecność filtra, który zatrzymuje zanieczyszczenia. Zassane powietrze przepływa najpierw przez ten filtr, w wyniku czego zostaje oczyszczone, a dopiero potem jest chłodzone.

Oczyszczanie to funkcja niezależna od trybu pracy. Ma miejsce podczas chłodzenia oraz wentylacji, osuszania i (w przypadku klimatyzatorów z trybem grzewczym) podczas ogrzewania. Nie trzeba zatem wybierać między np. chłodzeniem a oczyszczaniem powietrza.

5. Czy oczyszczacze powietrza chłodzą?

Czy istnieje oczyszczacz powietrza z funkcją klimatyzatora, czyli urządzenie, w którym usuwanie zanieczyszczeń jest głównym zadaniem, a chłodzenie dodatkowym? W praktyce nie, chociaż niektórzy producenci i sprzedawcy sugerują, że ich oczyszczacze potrafią chłodzić powietrze.

4.1. Oczyszczacze powietrza z funkcją klimatyzacji czy wentylacji?

O możliwości chłodzenia informuje m.in. producent oczyszczaczy powietrza Dyson. Wystarczy jednak wczytać się w opis produktu, aby odkryć, iż mamy tutaj do czynienia nie z klimatyzacją, ale z wentylacją. Podobnie jak inne wentylatory bezłopatkowe, Dyson pobiera powietrze z pomieszczenia, po czym zostaje ono sprężone i wydmuchane z dużą siłą. 

Powietrze wprawione w ruch wydaje się chłodne, stąd powiew chłodu, odczuwany w bliskiej odległości od urządzenia. Niestety wystarczy odejść od wentylatora kilka kroków, aby nie czuć żadnej różnicy, gdyż rzeczywista temperatura powietrza pozostaje taka sama.

Szukasz wentylatora? Przeczytaj: Jak wybrać wentylator pokojowy?

 

4.2. Oczyszczacz powietrza z „klimatyzatorem” wodnym

Producenci nawilżaczy ewaporacyjnych czasami pozwalają wrzucać do zbiornika kostki lodu, co sprawia, że nawilżacz staje się klimatyzerem. Dotyczy to też niektórych oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem, np. urządzeń marki Sharp. Jak już wspomnieliśmy, klimatyzer nie ma rzeczywistego wpływu na temperaturę powietrza. Występuje tutaj tylko ten sam efekt co w przypadku wentylatora.

FAQ – klimatyzator z oczyszczaczem powietrza w pytaniach i odpowiedziach

 1. Czy klimatyzacja ma oczyszczacz powietrza?
  W klimatyzatorach najczęściej znajduje się filtr wstępny. Zatrzymuje on duże zanieczyszczenia, takie jak kurz czy sierść, lecz w przypadku mniejszych zanieczyszczeń nie daje efektu. Nie można zatem uznać każdego klimatyzatora za oczyszczacz powietrza.
 2. Jaki klimatyzator z oczyszczaczem powietrza jest najlepszy?
  Najbardziej korzystne rozwiązanie to klimatyzator z filtrem HEPA, który wychwytuje alergeny wziewne, bakterie, wirusy oraz pyły zawieszone (podstawowy składnik smogu).
 3. Czy klimatyzator z funkcją oczyszczania zastąpi oczyszczacz powietrza?
  Najlepsze oczyszczacze to te, które mają filtr HEPA oraz węglowy, ponieważ usuwają z powietrza niemal 100% groźnych zanieczyszczeń. Na rynku nie ma klimatyzatorów z tymi dwiema technologiami. Klimatyzator z funkcją oczyszczania nie zastąpi oczyszczacza powietrza zawsze, a jedynie w pewnych sytuacjach. Sprawdzi się np. latem w mieszkaniach osób uczulonych na pylące w tym czasie rośliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz