Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj
Sortowanie
Jonizacja
4
37 m2
649
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne
Ocena na Ceneo:
4.75 (Liczba opinii: 28)
Jonizacja
3.9
62 m2
899
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne
Ocena na Ceneo:
4.82 (Liczba opinii: 17)
3
Oczyszczacz powietrza Toshiba CAF-X116XPL
Oczyszczacz powietrza Toshiba CAF-X116XPL
Jonizacja
3.8
87 m2
1399
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne
Ocena na Ceneo:
4.56 (Liczba opinii: 17)
Jonizacja
3.3
25 m2
499
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne
Ocena na Ceneo:
4.75 (Liczba opinii: 28)
Jonizacja
W trakcie testów
68 m2
949
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne
Ocena na Ceneo:
4.5 (Liczba opinii: 2)

1. Oczyszczacze powietrza Toshiba. Czy warto?

Oczyszczacze powietrza Toshiba wyróżniają się m.in. niską ceną. Zastosowane przez producenta technologie pozwalają na dokładne usuwanie zanieczyszczeń. W ofercie znalazły się oczyszczacze o bardzo dużej wydajności, które mogą pracować nawet w wyjątkowo dużych pomieszczeniach. Słabszą stronę stanowi tutaj tryb automatyczny, a konkretnie łagodne podejście do smogu. Jeśli mimo to jesteś zdecydowany na zakup oczyszczacza Toshiba, wybierz modele Toshiba CAF-X83XPL, CAF-Y92XPL albo CAF-X116XPL. Obecne są w nich numeryczne wskaźniki stężenia cząsteczek PM2,5, co umożliwia kontrolę stanu powietrza, a w razie potrzeby ręczną zmianę prędkości oczyszczania.

Zalety

  • Dobra relacja między wydajnością a ceną
  • Obecność dokładnych czujników PM2,5
  • Numeryczne wskaźniki stężenia PM2,5
  • Jonizacja
  • Cicha praca
  • Niskie koszty użytkowania

Wady

  • Tryb automatyczny dopuszcza do wysokich stężeń smogu
  • Czujnik gazów słabo reaguje na obecność zanieczyszczeń gazowych

2. Porównanie oczyszczaczy powietrza Toshiba

W ofercie firmy Toshiba znajduje się obecnie pięć oczyszczaczy powietrza.

*Dla tych oczyszczaczy producent podaje jako głośność ciśnienie akustyczne, podczas gdy standardem jest prezentacja mocy akustycznej.  Informacja pochodzi ze strony firmy Toshiba: „ Ciśnienie akustyczne o wartości 21 dB i moc akustyczna 35 dB” (przykład dla modelu CAF-X116XPL).

Toshiba CAF-X33XPL

Oczyszczacz powietrza Oczyszczacz powietrza Toshiba CAF-X33pl

To tanie urządzenie o wydajności 200 m³/h. Zostało wyposażone w filtr wstępny, węglowy, HEPA oraz PET. Ich pracę wspiera jonizator. Wadą oczyszczacza powietrza Toshiba CAF-X33XPL jest brak jakiegokolwiek czujnika zanieczyszczeń. Sprzęt nie pracuje w trybie automatycznym, a samodzielne dostosowywanie prędkości do stanu powietrza wymaga zakupienia oddzielnego sensora.
Toshiba CAF-X33XPL może zatem skutecznie chronić przed zanieczyszczeniami, ale wymaga ciągłej obsługi ręcznej z użyciem zewnętrznego czujnika zanieczyszczeń.

 

Toshiba CAF-X50XPL

Oczyszczacz powietrza Toshiba CAF-X50XPL

W oczyszczaczu powietrza Toshiba CAF-X50XPL znajdziemy filtr wstępny, węglowy, HEPA H13 oraz PET, jak również jonizator. Nad zaprezentowanym wcześniej model urządzenie przeważa m.in. pod względem wydajności, która wynosi 300 m³/h. 
Ponadto w oczyszczaczu powietrza Toshiba CAF-X50XPL nie zabrakło trybu automatycznego. Bazuje on na sensorze pyłu zawieszonego i lotnych związków organicznych. O jakości powietrza urządzenie informuje za pośrednictwem wskaźnika kolorystycznego.

 

Toshiba CAF-X83XPL

Oczyszczacz powietrza Toshiba CAF-X83XPL

Oczyszczacz powietrza Toshiba CAF-X83XPL także wykorzystuje filtr wstępny, węglowy, HEPA H13 i PET oraz jonizator.  Wydajność tego modelu sięga 500 m³/h, co pozwala na efektywną pracę w dużych pomieszczeniach. 
Jakość powietrza kontroluje sensor pyłu PM2,5, a wyniki pomiarów prezentowane są przez wskaźnik numeryczny, co pozwala sprawdzić dokładne stężenie cząsteczek PM2,5.

 

Toshiba CAF-Y92XPL

Oczyszczacz powietrza Toshiba CAF-Y92XPL

Oczyszczacz Toshiba CAF-Y92XPL to najnowsze urządzenie marki Toshiba. Producent zastosował tutaj dokładnie takie same technologie oczyszczania jak w starszych modelach, czyli filtry wstępny, węglowy i HEPA, warstwę PET oraz jonizator.

Zalety oczyszczacza Toshiba CAF-Y92XPL stanowią wysoka wydajność i obecność trybu auto z czujnikiem PM2,5. Za wadę uznajemy łagodną interpretację czystości powietrza, co odnosi się także do pozostałych oczyszczaczy powietrza Toshiba z trybem automatycznym.

 

 

Toshiba CAF-X116XPL

Oczyszczacz powietrza Toshiba CAF-X116XPL

Toshiba CAF-X116XPL to najwydajniejszy oczyszczacz powietrza marki Toshiba. Podczas pracy w najwyższej prędkości jego wydajność wynosi 700 m³/h. Urządzenie sprawdzi się zatem w bardzo dużych pomieszczeniach (przypominamy, że wysoka wydajność nie zagwarantuje obsługi kilkupokojowego mieszkania). Także i tutaj znajdziemy filtr wstępny, HEPA H13, węglowy oraz PET, a dodatkowo jonizator.

W trybie automatycznym wykorzystywane są czujniki pyłu PM2,5 i gazu (ten drugi działa słabo). Sensor cząsteczek współpracuje z numerycznym wskaźnikiem, umieszczonym w przedniej części oczyszczacza, a gazowy ze wskaźnikiem kolorystycznym.

 

 

3. Czujniki jakości powietrza i tryb automatyczny

Wszystkie oczyszczacze powietrza Toshiba z wyjątkiem modelu Toshiba CAF-X33XPL są przystosowane do pracy w trybie automatycznym. Wykorzystują w nim głównie czujniki pyłu zawieszonego PM2,5, ale niektóre modele mają też dodatkowo czujnik zanieczyszczeń gazowych. Niestety w praktyce praca automatyczna nie wygląda tutaj najlepiej.

a. Czujnik PM2,5 w oczyszczaczach Tosbiba

Jeśli chodzi o dokładność czujnika PM2,5, to nie mamy co do niej zastrzeżeń. Według naszych obserwacji wyniki pomiarów są zbliżone do wyników prezentowanych przez czujnik zewnętrzny.

b. Czujnik LZO. Słaba reakcja na zanieczyszczenia gazowe

W przypadku czujnika lotnych związków organicznych sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Wyposażony w ten sensor oczyszczacz Toshiba CAF-X116XPL słabo reaguje na obecność zanieczyszczeń gazowych w powietrzu. Można zatem powiedzieć, że jego obecność jest zbędna, bo nie przyczynia się do lepszej ochrony w trybie automatycznym.

c. Łagodne podejście do smogu

Głównym problemem trybu automatycznego oczyszczaczy powietrza Toshiba jest łagodna interpretacja wyników pomiaru PM2,5. Mimo wysokich stężeń tego pyłu urządzenia interpretują jakość powietrza jako dobrą. Skutkuje to późną reakcją w postaci przyśpieszania filtracji, a to oznacza dla użytkowników wydłużony czas kontaktu z wysokimi stężeniami smogu.

4. Filtry w oczyszczaczach powietrza Toshiba 

W oczyszczaczach powietrza Toshiba znajdują się:

  • filtr wstępny – zatrzymuje duże zanieczyszczenia, głównie kurz i sierść,
  • filtr HEPA – wychwytuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, alergeny wziewne, bakterie i wirusy,
  • filtr węglowy – pochłania szkodliwe gazy i neutralizuje nieprzyjemne zapachy,
  • filtr PET – wyłapuje mniejsze zanieczyszczenia niż filtr wstępny, ale nie tak małe jak filtr HEPA.

4.1. Jak często wymieniać filtry?

Producent rekomenduje wymianę filtrów co 2 lata. Na rzeczywiste tempo zużywania filtrów wpływa:

  • Stopień zanieczyszczenia powietrza w miejscu używania oczyszczacza 

Zanieczyszczenia napływające z zewnątrz oraz te wytwarzane w samym budynku (np. na skutek palenia papierosów albo palenia w kominku) są zatrzymywane przez filtry, zatem im jest ich więcej, tym szybciej filtry ulegną zużyciu. U palącego mieszkańca Rybnika czy Żywca filtry zużyją się znacznie szybciej niż u niepalącej osoby z Słupska czy Gdyni.

  • Wielkość pomieszczenia

Im większe pomieszczenie, tym więcej powietrza przepływa przez system filtrujący, a wraz z nim więcej zanieczyszczeń, które zatrzymują się na filtrach. W przypadku ustawienia tego samego modelu oczyszczacza w pokojach o metrażu 20 m² i 40 m² (zakładając podobny stan powietrza i taki sam sposób użytkowania urządzenia), to w tym drugim pomieszczeniu do zużycia filtrów dojdzie wcześniej niż pokoju dwa razy mniejszym.

  • Częstotliwość używania oczyszczacza

Używanie oczyszczacza przez 24 godziny na dobę doprowadzi do szybszego zużycia filtrów niż korzystanie z niego tylko podczas pobytu w domu. Mimo to rekomendowanym sposobem jest pozostawienie urządzenia włączonego przez całą dobę.

5. Jonizacja w oczyszczaczach Toshiba

W oczyszczaczach powietrza Toshibę pracę filtrów wspiera jonizator plazmowy. Generowane jony dodatnie i ujemne przyczyniają się do szybszego usuwania m.in. pyłów, zarodników pleśni i pyłków roślinnych. Jonizację można samodzielnie włączać i wyłączać.

Komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz