Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Jak wybrać oczyszczacz powietrza? Zrób to w 5 prostych krokach

Kategoria
Czyste powietrze a zdrowie
Opublikowany
20.05.2021
Jak wybrać oczyszczacz powietrza - zdjęcie główne
Jak wybrać oczyszczacz powietrza - zdjęcie główne

I Wybór oczyszczacza powietrza w 5 krokach

Nie lubisz tracić czasu na porównywanie różnych urządzeń? W takim razie sprawdź, jak wybrać oczyszczacz powietrza w krótkim czasie, uwzględniając 5 najważniejszych aspektów.

1. Określ zapotrzebowanie na wydajność

Wybór oczyszczacza powietrza warto rozpocząć od określenia wielkości pomieszczenia, w którym będzie on pracował. Wyłącznie na tej podstawie będziesz mógł ocenić, które oczyszczacze dostępne na rynku mają wydajność dostosowaną do Twoich potrzeb.

W opisach większości modeli znajduje się informacja o powierzchni, jaką według producenta sprzęt powinien utrzymać w czystości, ale każda firma obliczają ją, wykorzystując swój własny przelicznik. Zdarza się, że jedna marka rekomenduje swój oczyszczacz powietrza do pomieszczeń dwukrotnie większych niż te, w których według innego producenta sprawdzi się urządzenie o takich samych parametrach.

Ekspert radzi

Do pomieszczenia o standardowej wysokości wybierz taki oczyszczacz, aby na każde 10 m² powierzchni przypadało przynajmniej 80 m³/h wydajności wyrażonej w CADR. W przypadku pokojów o niestandardowej wysokości (np. salonu z sufitem katedralnym) odpowiednią wydajność obliczysz poprzez pomnożenie kubatury przez trzy.

W tym miejscu warto zaznaczyć, iż wydajność oczyszczania może być wyrażona przy pomocy dwóch parametrów: maksymalnego przepływu powietrza lub CADR. Czasami stawia się między nimi znak równości, jednak w rzeczywistości nie są to synonimy. 

Maksymalny przepływ mówi nam o tym, ile powietrza przepłynie przez oczyszczacz w ciągu jednej godziny, gdy nie będzie w nim filtrów, natomiast CADR wskazuje objętość powietrza oczyszczonego w ciągu 60 minut przez urządzenie wyposażone w system filtrujący. Filtry stanowią dla powietrza pewną blokadę, dlatego CADR zawsze jest niższy od przepływu (średnio o 20-30%). Niestety, producenci nierzadko sami stosują pojęcia dotyczące wydajności zamiennie.

CADR oczyszczacza powietrza obliczany jest na podstawie jednego z kilku standardów. Najpopularniejszym z nich jest ten opracowany przez AHAM, czyli Association of Home Appliance Manufacturers (Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Gospodarstwa Domowego).  To amerykańska instytucja kontrolująca wydajność urządzeń AGD, która producentom oczyszczaczy powietrza oferuje m.in. możliwość poddania urządzeń testom w niezależnym laboratorium, zakończonych wydaniem atestu potwierdzającego CADR dla pyłków, dymu i kurzu.

Oto powierzchnia pracy przykładowych oczyszczaczy według naszego przelicznika:

2. Wybierz oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA i węglowym

Ekspert radzi

W celu zapewnienia sobie pełnej ochrony przed zanieczyszczeniami kup oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA oraz filtrem węglowym.

Jeżeli poszukujesz urządzenia skutecznego w walce ze smogiem, to potrzebujesz oczyszczacza wyposażonego w filtr HEPA oraz węglowy. Każdy z nich odpowiada za usuwanie innych zanieczyszczeń, dlatego tylko wspólnie są w stanie wyeliminować smog z dokładnością bliską 100%. Pozostałe rodzaje filtrów oraz inne technologie (jonizacja i lampa UV) nie są niezbędne do oczyszczenia powietrza z najgroźniejszych cząsteczek.

Filtr HEPA jest także najważniejszym elementem dobrego oczyszczacza powietrza dla alergika, ponieważ oprócz pyłów zawieszonych zatrzymuje pyłki roślinne, kurz, sierść i zarodniki pleśni. Jeśli chodzi o astmę, to w profilaktyce ataków sprawdzi się urządzenie wyposażone zarówno w filtr HEPA, jak i filtr węglowy. Objawy tej choroby mogą bowiem ulec zaostrzeniu na skutek kontaktu z alergenami oraz niektórymi gazami i drażniącymi zapachami. Filtr HEPA i filtr węglowy wykorzystują m.in. wszystkie oczyszczacze powietrza Klarta, Philips, Xiaomi oraz Winix.

Więcej na temat filtrów  i wspomagających je technologii przeczytasz w artykule: Rodzaje i klasy filtrów – czym się różnią.

filtry do oczyszczacz powietrza - filtr HEPA, filtr węglowy i wstępny

3. Wyszukaj oczyszczacze powietrza z dobrym trybem auto

Ekspert radzi

Wybierz oczyszczacz powietrza z trybem automatycznym, bazującym na stężeniu pyłu zawieszonego PM2,5.

Tryb automatyczny sprawia, że oczyszczacz powietrza samodzielnie dostosowuje swoje ustawienia do aktualnej jakości powietrza (bazując na danych z czujników zanieczyszczeń), a więc w inteligentny sposób steruje prędkością pracy. To jedna z najbardziej przydatnych funkcji, gdyż w trybie automatycznym sprzęt sam reaguje na napływ zanieczyszczeń, a po ich usunięciu obniża tempo obrotów wentylatora, by uniknąć nadmiernego hałasu i wysokiego poboru prądu. W trybie automatycznym mogą być wykorzystywane różne sensory zanieczyszczeń.

Najlepiej, jeśli urządzenia ma laserowy czujnik pyłu PM2,5, czyli głównego wyznacznika smogu. Mają go nie tylko droższe oczyszczacze, ale i niektóre tańsze modele, np. Klarta Forste 4, Xiaomi Air Purifier Pro albo Philips AC2887/10.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na algorytm trybu automatycznego, czyli na to, jak restrykcyjne urządzenie podchodzi do czystości powietrza. Według norm europejskich poziom pyłu zawieszonego nie powinien przekraczać 25 µg/m³, dlatego wyższe stężenia powinny wmuszać pracę oczyszczacza w najwyższym trybie.

Jeśli masz już oczyszczacz bez trybu automatycznego albo ze słabym sensorem, dokup oddzielny czujnik jakości powietrza, aby kontrolować stan powietrza i odpowiednio sterować tempem filtracji.

4. Oceń głośność pracy

Ekspert radzi

Do sypialni wybierz oczyszczacz powietrza, który w najniższym trybie emituje poniżej 30 dB. W przypadku pozostałych pomieszczeń minimalna głośność może wynosić około 35 dB.

Jak na razie na rynku nie ma niemych, a zarazem wysoce skutecznych oczyszczaczy powietrza, dlatego każde urządzenie generuje pewien hałas. Podobnie jak w przypadku innych sprzętów przeznaczonych do użytku domowego, głośność pracy nie może być zbyt wysoka, aby nie zakłócała komfortu Twojego i Twoich bliskich.

Pamiętaj o tym, że większość oczyszczaczy pracuje w kilku prędkościach, a poziom hałasu na każdej z nich jest inny. Wysoka głośność na najwyższym trybie to nie problem, ponieważ w przypadku prawidłowego doboru urządzenia do powierzchni pomieszczenia, tryb ten używany będzie sporadycznie.

W ocenie głośności interesujących Cię modeli pomocna będzie poniższa tabela:

Poziom natężenia dźwięku

Niska głośność pracy – zwłaszcza w najniższych trybach, przeznaczonych do pracy m.in. w nocy – jest wprawdzie ważnym atutem, lecz może oznaczać niską wydajność urządzenia. Błędem jest wybór oczyszczacza charakteryzującego się najniższą głośnością minimalną bez sprawdzenia uzyskiwanego w trym trybie przepływu powietrza lub CADR-u, ponieważ może się okazać, iż jest on niewystarczający, aby zapewnić wysoce efektywną pracę. 

Cichą pracą wyróżnia się m.in. Sharp KC-D40EUW (23-47 dB), Sharp KC-A40EUW (16-46 dB), Winix Zero (27-51 dB) oraz Electrolux Pure A9 PA91-404DG/GY (17-49 dB).

5. Porównaj ceny i koszty eksploatacji oczyszczaczy powietrza

Na koszty eksploatacji oczyszczaczy powietrza składają się wydatki związane z wymianą filtrów oraz wartość prądu elektrycznego pobieranego przez urządzenie. W przypadku filtrów ważne jest, aby oprócz ceny wziąć pod uwagę także ich żywotność, może się bowiem okazać, iż te droższe są bardziej opłacalne, ze względu na wolniejsze zużywanie.

Na podstawie tych dwóch parametrów możesz ocenić, ile wydasz na filtry w ciągu jednego roku użytkowania oczyszczacza.

Przybliżone koszty użytkowania pięciu popularnych oczyszczaczy powietrza prezentuje poniższa tabela:

Roczny koszt eksploatacji wybranych oczyszczaczy

*Zakładamy, iż oczyszczacz będzie pracował przez połowę roku, a średni pobór energii wyniesie około połowę maksymalnej mocy.  

**Sharp na podstawie pomiarów przeprowadzonych w Japonii deklaruje 10-letnią żywotność filtrów, lecz w polskich warunkach wymiana będzie konieczne maksymalnie po 3 latach.

II Funkcje oczyszczaczy powietrza

Wątpliwości w kwestii tego, jaki oczyszczacz powietrza wybrać, bywają skutkiem różnorodności funkcji obecnych w poszczególnych urządzeniach. Sprawdź, co kryje się pod często spotykanymi nazwami i zdecyduj, których funkcji naprawdę potrzebujesz.

 • Wskaźnik stanu powietrza – informuje o poziomie zanieczyszczeń, ułatwiając wybór właściwego tempa filtracji. Jego działanie jest możliwe dzięki obecności sensorów kontrolujących poziom zanieczyszczeń (najczęściej PM2,5 lub kurzu). Producenci stosują wskaźniki numeryczne (prezentujące dokładne stężenie toksyn) oraz kolorystyczne (sygnalizujące stopień zanieczyszczenia powietrza za pomocą kolorowych diod). Niektóre urządzenia – w tym Xiaomi Air Purifier 3H i Philips Dual Scan AC3059/50 – mają oba rodzaje wskaźników.
 • Timer – umożliwia zaplanowanie wyłączenia oczyszczania po upływie określonego czasu. Sporadycznie zdarza się, że urządzenie pozwala zaprogramować także moment włączenia filtracji.  Większość oczyszczaczy z timerem wykorzystuje regulację skokową, a zatem daje możliwość wyboru jednej z kilku dostępnych długości pracy. Rzadziej natomiast można spotkać timer z regulacją płynną, w przypadku której samodzielnie ustalasz czas filtracji, mieszczący się pomiędzy minimalną a maksymalną długością danego modelu.

 • Wskaźnik zużycia filtrów – kontroluje stan filtrów ulegających zużyciu i sygnalizuje konieczność ich wymiany. Najczęściej oczyszczacze powietrza biorą pod uwagę ilość przepracowanych godzin, ale nieliczne urządzenia uwzględniają też jakość powietrza (np. oczyszczacze powietrza LIFAair).

 • Mobilne sterowanie pozwala na włączanie, wyłączanie i zmianę ustawień urządzenia na odległość za pomocą smartfona lub tabletu (tu jako przykład można wskazać wszystkie oczyszczacze powietrza Xiaomi, LIFAair i Philips).

 • Tryb nocny – urządzenie pracuje w nim na na najniższej prędkości, a podświetlenie zostaje przyciemnione albo wyłączone.

 • Blokada rodzicielska (child lock) – uniemożliwia najmłodszym wyłączenie oczyszczacza albo dokonanie zmian w jego ustawieniach.

III Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem

Niektóre oczyszczacze zostały wyposażone w funkcję nawilżania, dlatego usuwają z  powietrza groźne zanieczyszczenia, a jednocześnie zwiększają jego wilgotność. (Prawidłowa wynosi od 40 do 60%). Z tego powodu powinieneś zastanowić się, czy oprócz oczyszczacza potrzebujesz nawilżacza, a jeżeli tak, to czy lepszym rozwiązaniem będzie zakup sprzętu łączącego obie te funkcje, czy dwóch oddzielnych urządzeń. W przypadku wyboru drugiej z tych opcji zachęcamy do lektury artykułu Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Zakup oczyszczacza powietrza z nawilżaczem to dobry pomysł wyłącznie wtedy, gdy urządzenie dobrze realizuje oba swoje zadania, a oczyszczanie jest możliwe bez nawilżania. Przeczytaj również "Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Czy warto?"

Ekspert radzi

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję w kwestii zakupu oczyszczacza powietrza z nawilżaczem, upewnij się, że interesujący cię sprzęt:

 1. ma odpowiednią wydajność oczyszczania + odpowiednią wydajność nawilżania,
 2. został wyposażony w filtr HEPA i filtr węglowy,
 3. wykorzystuje technologię ewaporacji,
 4. ma dobry tryb automatyczny,
 5. ma higrostat,
 6. umożliwia rozdzielenie funkcji oczyszczania i nawilżania.

Kropla wody ikona nawilżaczaNajpopularniejsze urządzenia typu 2w1 to oczyszczacze powietrza Sharp oraz oczyszczacze powietrza Philips.

W naszym rankingu oczyszczacze z funkcją nawilżania oznaczone są symbolem kropli wody.

 

IV Oczyszczacz powietrza na smog a oczyszczacz powietrza na alergię

W Polsce decyzja o zakupie oczyszczacza powietrza zwykle podyktowana jest wysokim stężeniem smogu. To właśnie na wyborze takiego urządzenia skupiliśmy się w pierwszej części artykułu. O zasadach wyboru oczyszczacza powietrza na alergię mamy oddzielny tekst – Najlepszy oczyszczacz powietrza dla alergików i astmatyków. Tutaj wyjaśnimy tylko, czy warto dzielić urządzenia na oczyszczacze powietrza na smog i na alergię.

Do usuwania alergenów wystarczy filtr HEPA, ponieważ filtr węglowy nie ma na nie żadnego wpływu. Zanim jednak zdecydujesz się kupić urządzenia bez węgla aktywnego, zastanów się, czy na pewno nie potrzebujesz skutecznej ochrony przed smogiem. Jeśli nie mieszkasz w wyjątkowo czystej okolicy, to kupowanie dwóch oddzielnych urządzeń nie ma sensu. Tak więc zamiast zastanawiać się, jak wybrać oczyszczacz powietrza na alergię, kup sprzęt skuteczny w walce z różnymi zanieczyszczeniami.

V Wybierz oczyszczacz powietrza do konkretnego pomieszczenia

1. Jaki oczyszczacz powietrza do sypialni?

Podczas wyboru oczyszczacza powietrza do sypialni warto zwrócić szczególną uwagę na głośność pracy. Najlepiej, aby w najniższej prędkości nie przekraczała 25 dB. Jeśli urządzenie ma podświetlany panel, to upewnij się, że na noc podświetlenie można wyłączyć lub znacznie przyciemnić.

2. Jaki oczyszczacz powietrza do pokoju dziecięcego?

Oczyszczacz powietrza dla dzieci także nie powinien być zbyt głośny, zatem postaw na urządzenie, które jest w stanie pracować, generując maksymalnie około 25 dB. Przydatną funkcją będzie tutaj blokada rodzicielska, która uniemożliwi najmłodszym wyłączenie oczyszczacza powietrza albo zmianę jego ustawień.

3. Jaki oczyszczacz powietrza do salonu?

W salonie możesz pozwolić sobie na trochę głośniejszy oczyszczacz powietrza. Hałas na poziomie 35 dB nie powinien powodować dyskomfortu. Ważną rolę odgrywa dobra wydajność, ponieważ pokoje dzienne są zazwyczaj trochę większe od sypialni.

4. Jaki oczyszczacz powietrza do biura?

W małym, jednoosobowym gabinecie, najlepszy będzie cichy oczyszczacz powietrza o niezbyt dużych wymiarach. Jednak w biurach wieloosobowych głównym czynnikiem decydującym o wyborze urządzenia powinna być wysoka wydajność oczyszczania. Ponadto w każdym biurze przyda się funkcja jonizacji, która przywraca równowagę między jonami dodatnimi a ujemnymi, zaburzaną przez urządzenia elektryczne. 

 

IV Oczyszczacze powietrza w opinii użytkowników i specjalistów

Jeśli nadal zastanawiasz się, jak wybrać oczyszczacz powietrza, przeczytaj opinie osób, które już przetestowały konkretne modele oraz z oceny specjalistów. Zachęcamy zatem do zapoznania się z recenzjami modeli ujętych w naszym rankingu oczyszczaczy powietrza oraz z komentarzami zamieszczonymi pod nimi przez użytkowników.

 

Autor

Temat czystego powietrza i jego wpływu na zdrowie zgłębiam już od 2017 r. W ciągu tego czasu zdążyłam przetestować i przeanalizować działanie wielu oczyszczaczy powietrza, dlatego wiem, które parametry mają wpływ na skuteczność urządzenia oraz komfort jego użytkownika. Wiem również, w jaki sposób należy dbać o powietrze w swoim domu, aby korzystnie wpływało ono na zdrowie i samopoczucie.

Sprawdź komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz