Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Kategoria
Czyste powietrze a zdrowie
Opublikowany
20.05.2019
Oczyszczacz Philips AC2887 w pokoju
Oczyszczacz Philips AC2887 w pokoju

W polskich sklepach dostępnych jest coraz więcej oczyszczaczy powietrza. Jeżeli zastanawiasz się, jak spośród tych wszystkich propozycji wybrać urządzenie najlepiej dostosowane do indywidualnych potrzeb, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

1. Zmierz powierzchnię pomieszczenia

Wybór oczyszczacza powietrza warto rozpocząć od określenia wielkości pomieszczenia, w którym będzie on pracował. Wyłącznie na tej podstawie będziesz mógł ocenić, które oczyszczacze dostępne na rynku mają wydajność dostosowaną do Twoich potrzeb. W opisach większości modeli znajduje się informacja o powierzchni, jaką według producenta sprzęt powinien utrzymać w czystości, ale każda firma obliczają ją, wykorzystując swój własny przelicznik. Zdarza się, że jedna marka rekomenduje swój oczyszczacz do pomieszczeń dwukrotnie większych niż te, w których według innego producenta sprawdzi się urządzenie o takich samych parametrach.

Najlepiej przyjąć zasadę, że na każde 10 m² pomieszczenia o standardowej wysokości (do 2,7 m) powinno przypadać 80 m³/h wydajności. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż wydajność oczyszczania może być wyrażona przy pomocy dwóch parametrów: maksymalnego przepływu powietrza lub CADR. Czasami stawia się między nimi znak równości, jednak w rzeczywistości nie są to synonimy. Maksymalny przepływ mówi nam o tym, ile powietrza przepłynie przez oczyszczacz w ciągu jednej godziny, gdy nie będzie w nim filtrów, natomiast CADR wskazuje objętość powietrza oczyszczonego w ciągu 60 minut przez urządzenie wyposażone w system filtrujący. Filtry stanowią dla powietrza pewną blokadę, dlatego CADR zawsze jest niższy od przepływu (średnio o 20-30%).

Niestety, producenci nierzadko sami stosują pojęcia dotyczące wydajności zamiennie. Pewność co do tego, że prezentowana wartość CADR jest zgodna ze stanem faktycznym, można mieć w przypadku oczyszczaczy powietrza, które uzyskały certyfikat CADR/AHAM. AHAM, czyli Association of Home Appliance Manufacturers (Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Gospodarstwa Domowego) to amerykańska instytucja kontrolująca wydajność urządzeń AGD. Producentom oczyszczaczy powietrza oferuje m.in. możliwość poddania urządzeń testom w niezależnym laboratorium, zakończonych wydaniem atestu potwierdzającego CADR dla pyłków, dymu i kurzu.

Nie oznacza to jednak, że urządzenie oferujące na każde 10 m² 80 m³/h przepływu powietrza będzie mało efektywne. Przelicznik ten jest na tyle restrykcyjny, że zastosowanie go do przepływu powietrza i tak pozwoli wybrać dobry oczyszczacz. Nie należy jednak schodzić poniżej tej wartości. Jeśli w dużym pomieszczeniu postawiony zostanie sprzęt odpowiedni dla mniejszych powierzchni, to w celu zachowania czystości powietrza będzie ciągle pracował na wysokich obrotach, a to oznacza hałas i większe zużycie energii elektrycznej.

2. Określ jakich filtrów potrzebujesz

Jeżeli poszukujesz urządzenia skutecznego w walce ze smogiem, to potrzebujesz oczyszczacza wyposażonego w filtr HEPA oraz węglowy. Każdy z nich odpowiada za usuwanie innych zanieczyszczeń, dlatego tylko wspólnie są w stanie wyeliminować smog z dokładnością bliską 100%. Pozostałe rodzaje filtrów oraz inne technologie (jonizacja i promieniowanie UV) nie są niezbędne do oczyszczenia powietrza z najgroźniejszych cząsteczek.

Filtr HEPA jest także najważniejszym elementem dobrego oczyszczacza powietrza dla alergika, ponieważ zatrzymuje pyły zawieszone, kurz, sierść i zarodniki pleśni. Kontakt z tymi alergenami często zaostrza przebieg astmy, dlatego urządzenie wykorzystujące m.in. technologię HEPA to odpowiedni oczyszczacz dla astmatyka. Ataki astmatyczne może wywołać także kontakt z niektórymi gazami i drażniącymi zapachami, tak więc także i tutaj warto, aby filtr HEPA połączony był z węglem aktywnym.

Więcej na temat filtrów  i wspomagających je technologii przeczytasz w artykule „Rodzaje i klasy filtrów – czym się różnią”. Jeśli jesteś zainteresowany urządzeniami pomocnymi w walce z alergią i astmą, zapraszamy do lektury artykułu „Najlepszy oczyszczacz powietrza dla alergików i astmatyków”.

4. Wybierz potrzebne funkcje

Nowoczesne oczyszczacze powietrza oferują szereg funkcji, które mogą korzystnie wpływać na komfort użytkowania urządzenia, a niekiedy również na jego skuteczność. Jednak nie wszystkie z nich są tak samo przydatne. Przed wyborem oczyszczacza rozważ, jakich funkcji naprawdę potrzebujesz, a które będą mało przydatne.

Niektóre oczyszczacze zostały wyposażone w funkcję nawilżania, dlatego usuwają z  powietrza groźne zanieczyszczenia, a jednocześnie zwiększają jego wilgotność. (Prawidłowa wynosi od 40 do 60%). Z tego powodu powinieneś zastanowić się, czy oprócz oczyszczacza potrzebujesz nawilżacza, a jeżeli tak, to czy lepszym rozwiązaniem będzie zakup sprzętu łączącego obie te funkcje czy dwóch oddzielnych urządzeń. W przypadku wyboru drugiej z tych opcji zachęcamy do lektury artykułu „Jak skutecznie nawilżać powietrze”.

Inne popularne funkcje oczyszczaczy powietrza to:

  • Wskaźnik stanu powietrza – informuje o poziomie zanieczyszczeń, ułatwiając wybór właściwego tempa filtracji. Jego działanie jest możliwe dzięki obecności sensorów kontrolujących poziom zanieczyszczeń (najczęściej PM2,5 lub kurzu). Producenci stosują wskaźniki numeryczne (prezentujące dokładne stężenie toksyn) oraz kolorystyczne (sygnalizujące stopień zanieczyszczenia powietrza za pomocą kolorowych diod). 
  • Tryb automatyczny – sprawia, że urządzenie samodzielnie dostosowuje swoje ustawienia do aktualnej jakości powietrza (bazując na danych z czujników zanieczyszczeń), a więc w inteligentny sposób steruje prędkością pracy. To jedna z najbardziej przydatnych funkcji, gdyż w trybie automatycznym sprzęt sam reaguje na napływ zanieczyszczeń, a po ich usunięciu obniża tempo obrotów wentylatora, by uniknąć nadmiernego hałasu i wysokiego poboru prądu. W trybie automatycznym mogą być wykorzystywane różne sensory zanieczyszczeń. Najlepiej, jeśli urządzenia ma laserowy czujnik pyłu PM2,5, czyli głównego wyznacznika smogu.
  • Timer – umożliwia zaplanowanie wyłączenia oczyszczania po upływie określonego czasu. Sporadycznie zdarza się, że urządzenie pozwala zaprogramować także moment włączenia filtracji.  Większość oczyszczaczy z timerem wykorzystuje regulację skokową, a zatem daje możliwość wyboru jednej z kilku dostępnych długości pracy. Rzadziej natomiast można spotkać timer z regulacją płynną, w przypadku której samodzielnie ustalasz czas filtracji, mieszczący się pomiędzy minimalną a maksymalną długością danego modelu.
  • Wskaźnik zużycia filtrów – kontroluje stan filtrów ulegających zużyciu i sygnalizuje konieczność ich wymiany. Najczęściej urządzenie bierze pod uwagę ilość przepracowanych godzin, ale nieliczne oczyszczacze uwzględniają też jakość powietrza.
  • Mobilne sterowanie – pozwala na włączanie, wyłączanie i zmianę ustawień urządzenia na odległość za pomocą smartfona lub tabletu.

5. Oceń koszty eksploatacji

Na koszty eksploatacji oczyszczacza powietrza składają się wydatki związane z wymianą filtrów oraz wartość prądu elektrycznego pobieranego przez urządzenie. W przypadku filtrów ważne jest, aby oprócz ceny wziąć pod uwagę także ich żywotność, może się bowiem okazać, iż te droższe są bardziej opłacalne, ze względu na wolniejsze zużywanie.

Na podstawie tych dwóch parametrów możesz ocenić, ile wydasz na filtry w ciągu jednego roku użytkowania oczyszczacza.

Przybliżone koszty użytkowania pięciu popularnych oczyszczaczy prezentuje poniższa tabela:

Roczny koszt eksploatacji wybranych oczyszczaczy

*Zakładamy, iż oczyszczacz będzie pracował przez połowę roku, a średni pobór energii wyniesie około połowę maksymalnej mocy.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź komentarze

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami!

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz