Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Jak wybrać oczyszczacz powietrza? Zrób to w 5 prostych krokach

Kategoria
Czyste powietrze a zdrowie
Opublikowany
12.11.2023
Jak wybrać oczyszczacz powietrza - zdjęcie główne
Jak wybrać oczyszczacz powietrza - zdjęcie główne

Wybór oczyszczacza powietrza w 5 krokach

Nie lubisz tracić czasu na porównywanie różnych urządzeń? W takim razie sprawdź, jak wybrać oczyszczacz powietrza w krótkim czasie, uwzględniając 5 najważniejszych aspektów.

1. Określ zapotrzebowanie na wydajność

Wybór oczyszczacza powietrza warto rozpocząć od określenia wielkości pomieszczenia, w którym będzie pracował, co pozwoli oszacować zapotrzebowanie na wydajność.

W opisach większości modeli znajduje się informacja o powierzchni, jaką według producenta sprzęt powinien utrzymać w czystości, ale każda firma obliczają ją, wykorzystując swój własny przelicznik. Zdarza się, że jedna marka rekomenduje swój oczyszczacz powietrza do pomieszczeń dwukrotnie większych niż te, w których według innego producenta sprawdzi się urządzenie o takich samych parametrach.

Lepiej samodzielnie przeliczyć powierzchnię pracy, korzystając z wartości CADR, która informuje o tym, ile czystego powietrza urządzenia dostarcza w ciągu jednej godziny.

Ekspert radzi

Do pomieszczenia o standardowej wysokości wybierz taki oczyszczacz, aby na każde 10 m² powierzchni przypadało przynajmniej 80 m³/h wydajności wyrażonej w CADR. W przypadku pokojów o niestandardowej wysokości (np. salonu z sufitem katedralnym) odpowiednią wydajność obliczysz poprzez pomnożenie kubatury przez trzy.

Oto wydajność i powierzchnia pracy przykładowych oczyszczaczy według naszego przelicznika:

CADR a przepływ powietrza 

O wydajności informuje również przepływ powietrza, ale wbrew pozorom to nie to samo co CADR. Maksymalny przepływ mówi nam o tym, ile powietrza przepłynie przez oczyszczacz w ciągu jednej godziny, gdy nie będzie w nim filtrów, natomiast CADR wskazuje objętość powietrza oczyszczonego w ciągu 60 minut przez urządzenie wyposażone w system filtrujący. Filtry stanowią dla powietrza pewną blokadę, dlatego CADR zawsze jest niższy od przepływu (średnio o 20-30%). Niestety, producenci nierzadko sami stosują pojęcia dotyczące wydajności zamiennie.

CADR oczyszczacza powietrza obliczany jest na podstawie jednego z kilku standardów. Najpopularniejszym z nich jest ten opracowany przez AHAM, czyli Association of Home Appliance Manufacturers (Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Gospodarstwa Domowego). To amerykańska instytucja kontrolująca wydajność urządzeń AGD, która producentom oczyszczaczy powietrza oferuje m.in. możliwość poddania urządzeń testom w niezależnym laboratorium, zakończonych wydaniem atestu potwierdzającego CADR dla pyłków, dymu i kurzu.

Oczyszczacz Samsung AX90

Oczyszczacz Samsung AX90, jeden z najwydajniejszych oczyszczaczy na rynku

2. Wybierz oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA i węglowym

Ekspert radzi

W celu zapewnienia sobie pełnej ochrony przed zanieczyszczeniami kup oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA oraz filtrem węglowym.

Jeżeli poszukujesz urządzenia skutecznego w walce ze smogiem, to potrzebujesz oczyszczacza wyposażonego w filtr HEPA oraz węglowy. Każdy z nich odpowiada za usuwanie innych zanieczyszczeń, dlatego tylko wspólnie są w stanie wyeliminować smog z dokładnością bliską 100%. Pozostałe rodzaje filtrów oraz inne technologie (jonizacja i lampa UV) nie są niezbędne do oczyszczenia powietrza z najgroźniejszych cząsteczek.

Filtr HEPA jest także najważniejszym elementem dobrego oczyszczacza powietrza dla alergika, ponieważ oprócz pyłów zawieszonych zatrzymuje pyłki roślinne, kurz, sierść i zarodniki pleśni. Jeśli chodzi o astmę, to w profilaktyce ataków sprawdzi się urządzenie wyposażone zarówno w filtr HEPA, jak i filtr węglowy. Objawy tej choroby mogą bowiem ulec zaostrzeniu na skutek kontaktu z alergenami oraz niektórymi gazami i drażniącymi zapachami.

Więcej na temat filtrów  i wspomagających je technologii przeczytasz w artykule: Rodzaje i klasy filtrów – czym się różnią.

 

filtry do oczyszczacz powietrza - filtr HEPA, filtr węglowy i wstępny

3. Wyszukaj oczyszczacze powietrza z dobrym trybem auto

Ekspert radzi

Wybierz oczyszczacz powietrza z trybem automatycznym, bazującym na stężeniu pyłu zawieszonego PM2,5.

Tryb automatyczny sprawia, że oczyszczacz powietrza samodzielnie dostosowuje swoje ustawienia do aktualnej jakości powietrza (bazując na danych z czujników zanieczyszczeń), a więc w inteligentny sposób steruje prędkością pracy. To jedna z najbardziej przydatnych funkcji, gdyż w trybie automatycznym sprzęt sam reaguje na napływ zanieczyszczeń, a po ich usunięciu obniża tempo obrotów wentylatora, by uniknąć nadmiernego hałasu i wysokiego poboru prądu. W trybie automatycznym mogą być wykorzystywane różne sensory zanieczyszczeń. Najlepiej, jeśli urządzenia ma laserowy czujnik pyłu PM2,5, czyli głównego wyznacznika smogu

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na algorytm trybu automatycznego, czyli na to, jak restrykcyjne urządzenie podchodzi do czystości powietrza. Według norm europejskich poziom pyłu zawieszonego nie powinien przekraczać 15 µg/m³, dlatego wyższe stężenia powinny wmuszać pracę oczyszczacza w najwyższym trybie.

⇓ Pozostałe funkcje dodatkowe przedstawiliśmy w części: Funkcje oczyszczaczy powietrza

Jeśli masz już oczyszczacz bez trybu automatycznego albo ze słabym sensorem, dokup oddzielny czujnik jakości powietrza, aby kontrolować stan powietrza i odpowiednio sterować tempem filtracji.

Więcej o trybie auto przeczytasz w artykule: Łatwe oczyszczanie powietrza, czyli tryb automatyczny w oczyszczaczach.

 

4. Oceń głośność pracy

Ekspert radzi

Do sypialni wybierz oczyszczacz powietrza, który w najniższym trybie emituje poniżej 30 dB. W przypadku pozostałych pomieszczeń minimalna głośność może wynosić około 35 dB.

Jak na razie na rynku nie ma niemych, a zarazem wysoce skutecznych oczyszczaczy powietrza, dlatego każde urządzenie generuje pewien hałas. Ważne, aby nie był zbyt wysoki, zwłaszcza w pomieszczeniach przeznaczonych do snu.

Pamiętaj o tym, że większość oczyszczaczy pracuje w kilku prędkościach, a poziom hałasu na każdej z nich jest inny. Wysoka głośność na najwyższym trybie to nie problem, ponieważ w przypadku prawidłowego doboru urządzenia do powierzchni pomieszczenia, tryb ten używany będzie sporadycznie.

W ocenie głośności interesujących Cię modeli pomocna będzie poniższa tabela:

Poziom natężenia dźwięku

Niska głośność pracy – zwłaszcza w najniższych trybach, przeznaczonych do pracy m.in. w nocy – jest wprawdzie ważnym atutem, lecz może oznaczać niską wydajność urządzenia. Błędem jest wybór oczyszczacza charakteryzującego się najniższą głośnością minimalną bez sprawdzenia uzyskiwanego w trym trybie przepływu powietrza lub CADR-u, ponieważ może się okazać, iż jest on niewystarczający, aby zapewnić wysoce efektywną pracę. 

5. Porównaj ceny i koszty eksploatacji oczyszczaczy powietrza

Na koszty eksploatacji oczyszczaczy powietrza składają się wydatki związane z wymianą filtrów oraz wartość prądu elektrycznego pobieranego przez urządzenie. W przypadku filtrów ważne jest, aby oprócz ceny wziąć pod uwagę także ich żywotność, może się bowiem okazać, iż te droższe są bardziej opłacalne, ze względu na wolniejsze zużywanie.

Na podstawie tych dwóch parametrów możesz ocenić, ile wydasz na filtry w ciągu jednego roku użytkowania oczyszczacza.

Przybliżone koszty użytkowania pięciu popularnych oczyszczaczy powietrza prezentuje poniższa tabela:

Roczny koszt eksploatacji wybranych oczyszczaczy

*Zakładamy, iż oczyszczacz będzie pracował przez połowę roku, a średni pobór energii wyniesie około połowę maksymalnej mocy.  

**Sharp na podstawie pomiarów przeprowadzonych w Japonii deklaruje 10-letnią żywotność filtrów, lecz w polskich warunkach wymiana będzie konieczne maksymalnie po 3 latach.

Funkcje oczyszczaczy powietrza

Wątpliwości w kwestii tego, jaki oczyszczacz powietrza wybrać, bywają skutkiem różnorodności funkcji obecnych w poszczególnych urządzeniach. Sprawdź, co kryje się pod często spotykanymi nazwami i zdecyduj, których funkcji naprawdę potrzebujesz.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem

Zakup oczyszczacza powietrza z nawilżaczem to dobry pomysł wyłącznie wtedy, gdy urządzenie dobrze realizuje oba swoje zadania, a oczyszczanie jest możliwe bez nawilżania.

Ekspert radzi

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję w kwestii zakupu oczyszczacza powietrza z nawilżaczem, upewnij się, że interesujący cię sprzęt:

  1. ma odpowiednią wydajność oczyszczania + odpowiednią wydajność nawilżania,
  2. został wyposażony w filtr HEPA i filtr węglowy,
  3. wykorzystuje technologię ewaporacji,
  4. ma dobry tryb automatyczny,
  5. ma higrostat,
  6. umożliwia rozdzielenie funkcji oczyszczania i nawilżania.

Nie wszystkie urządzenia spełniają te warunki, dlatego czasem lepiej kupić oddzielny oczyszczacz i oddzielny nawilżacz.

Jeśli masz wątpliwości, przeczytaj również Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Czy warto?

Jeżeli jesteś zdecydowany na samodzielny nawilżacz, zachęcamy do lektury artykułu: Jaki nawilżacz powietrza wybrać? 

Najpopularniejsze urządzenia typu 2w1 to oczyszczacze powietrza Sharp oraz oczyszczacze powietrza Philips.

Kropla wody ikona nawilżacza

W naszym rankingu oczyszczacze z funkcją nawilżania oznaczone są symbolem kropli wody.

 

Dyson Pure Humidify+Cool

Dyson Pure Humidify+Cool, oczyszczacz z funkcją nawilżania powietrza

Jonizacja

Jonizacja powietrza polega na emisji jonów ujemnych (jonizacja ostrzowa) albo ujemnych i dodatnich (jonizacja plazmowa). Technologia ta pomaga w usuwaniu z powietrza różnych zanieczyszczeń, np. zarodników pleśni i pyłków roślinnych. Jej obecność to zaleta, szczególnie w przypadku oczyszczacza dla alergika, lecz brak nie stanowi wady. Filtr HEPA i filtr węglowy usuwają z powietrza niemal 100% groźnych zanieczyszczeń.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem oczyszczacza z funkcją jonizacji, przeczytaj: Oczyszczacz powietrza z jonizatorem – jaki wybrać?

Pozostałe funkcje

Inne popularne funkcje w oczyszczaczach powietrza to:

Wskaźnik stanu powietrza

Informuje o poziomie zanieczyszczeń, ułatwiając wybór właściwego tempa filtracji. Jego działanie jest możliwe dzięki obecności sensorów kontrolujących poziom zanieczyszczeń (najczęściej PM2,5 lub kurzu). Producenci stosują wskaźniki numeryczne (prezentujące dokładne stężenie toksyn) oraz kolorystyczne (sygnalizujące stopień zanieczyszczenia powietrza za pomocą kolorowych diod). Niektóre urządzenia mają oba rodzaje wskaźników.

Timer

Umożliwia zaplanowanie wyłączenia oczyszczania po upływie określonego czasu. Sporadycznie zdarza się, że urządzenie pozwala zaprogramować także moment włączenia filtracji.  Większość oczyszczaczy z timerem wykorzystuje regulację skokową, a zatem daje możliwość wyboru jednej z kilku dostępnych długości pracy. Rzadziej natomiast można spotkać timer z regulacją płynną, w przypadku której samodzielnie ustalasz czas filtracji, mieszczący się pomiędzy minimalną a maksymalną długością danego modelu.

Wskaźnik zużycia filtrów

Kontroluje stan filtrów ulegających zużyciu i sygnalizuje konieczność ich wymiany. Zazwyczaj oczyszczacze powietrza biorą pod uwagę ilość przepracowanych godzin, podczas gdy na tempo zużywania filtrów wpływa stopień zanieczyszczenia powietrza, tak więc informacji z czujnika nie należy uznawać za pewne.

Mobilne sterowanie

Pozwala na włączanie, wyłączanie i zmianę ustawień urządzenia na odległość za pomocą smartfona lub tabletu. Ponadto aplikacja może dawać dostęp do dodatkowych opcji, np. tworzenia harmonogramu pracy.

Automatyzacja

Jest dostępna w niektórych aplikacjach mobilnych i oznacza zmianę ustawień trybu automatycznego. Możliwe jest samodzielne określenie, przy jakich stężeniach zanieczyszczeń oczyszczacz ma zwiększać lub zmniejszać prędkość oczyszczania.

oczyszczacz powietrza klarta forste 4

Klarta Forste 4, oczyszczacz z wi-fi i pełną automatyzacją

Tryb nocny

Urządzenie pracuje w nim na na najniższej prędkości, a podświetlenie zostaje przyciemnione albo wyłączone.

Blokada rodzicielska (child lock)

Uniemożliwia najmłodszym wyłączenie oczyszczacza albo dokonanie zmian w jego ustawieniach.

Oczyszczacz powietrza na smog a oczyszczacz powietrza na alergię

W Polsce decyzja o zakupie oczyszczacza powietrza zwykle podyktowana jest wysokim stężeniem smogu. Jednak czasem głównym zadaniem oczyszczacza ma być zatrzymywanie alergenów. Najważniejsze różnice między urządzeniem na smog i na alergię to:

  • Do walki ze smogiem najlepszy jest oczyszczacz z filtrem HEPA i węglowym. Do usuwania alergenów wystarczy filtr HEPA, ponieważ filtr węglowy nie ma na nie żadnego wpływu.
  • W oczyszczaczu na smog bardzo ważny jest dobry tryb automatyczny. W przypadku sprzętu dla alergika nie jest on już tak istotny, ponieważ nie ma oczyszczaczy z czujnikami alergenów.

Ekspert radzi

Zanim zdecydujesz się kupić urządzenia bez węgla aktywnego i dobrego trybu auto, zastanów się, czy na pewno nie potrzebujesz skutecznej ochrony przed smogiem. Jeśli nie mieszkasz w wyjątkowo czystej okolicy, to kupowanie dwóch oddzielnych urządzeń nie ma sensu. Tak więc zamiast zastanawiać się, jak wybrać oczyszczacz powietrza na alergię, kup sprzęt skuteczny w walce z różnymi zanieczyszczeniami.

 

Więcej o zasadach wyboru oczyszczacza powietrza na alergię przeczytasz w artykule: Najlepszy oczyszczacz powietrza dla alergików i astmatyków.

 

FAQ – wybór oczyszczacza powietrza w pytaniach i odpowiedziach

  1. Na co zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza?
    Najważniejsze parametry oczyszczacza powietrza to CADR, rodzaj filtrów oraz obecność czujników zanieczyszczeń i trybu automatycznego. Na uwagę zasługują też sposób sterowania, koszty użytkowania, głośność pracy, dodatkowe funkcje i opłacalność zakupu.
  2. Ile kosztuje dobry oczyszczacz powietrza?
    Dobry oczyszczacz powietrza do małego lub średniego pomieszczenia można kupić za mniej niż 1000 zł. W przypadku dużego pomieszczenia należy przygotować się na wydatek około 1500 zł.
  3. Jaki jest najlepszy oczyszczacz powietrza?
    Najlepszy oczyszczacz powietrza to urządzenie o wysokiej wydajności, z filtrami HEPA i węglowym oraz czujnikiem PM2,5 i dobrym trybem automatycznym. Jeśli chodzi o konkretne modele, to nr. 1 w naszym rankingu zajmuje Klarta Forste 4. Spośród marek na uwagę zasługują m.in. Klarta, Electrolux, Vestfrost, Samsung.
  1. Mam dwupokojowe mieszkanie. Dwa małe pomieszczenia, zawsze otwarte drzwi. Czy lepiej wziąć jeden wydajniejszy sprzęt, czy dwa tańsze oczyszczacze?

    1. Dzień dobry,
      jeden oczyszczacz powietrza jest przeznaczony do pracy w jednym pomieszczeniu. Przepływ powietrza między pomieszczeniami nigdy nie jest na tyle swobodny, aby jedno urządzenie dało radę obsłużyć więcej niż jeden pokój na raz, nawet przy stale otwartych drzwiach. Sugerujemy zatem zakup dwóch oczyszczaczy powietrza.

  2. Przymierzam się do kupna oczyszczacza powietrza i zastanawiam się, czy filtr zimnokatalityczny to istotna zaleta? Nieliczne urządzenia go mają, a z opisu wydaje się skuteczny.

    1. Jeśli w oczyszczaczu powietrza znajduje się filtr węglowy, to obecność filtra zimnokatalitycznego jest już zbędna, gdyż ten drugi usuwa to, co znajduje się na liście zanieczyszczeń pochłanianych przez węgiel aktywny.

  3. Dzień dobry, mam pytanie o żywotność filtra. Podobno nie zawsze jest taka, jak twierdzi producent, czyli jak wskazuje wskaźnik wymiany. Jak zatem rozpoznać, czy filtr jeszcze jest dobry czy już trzeba go wymienić?

    1. Dzień dobry, opinia na temat żywotności filtrów jest słuszna. Rzeczywista żywotność uzależniona jest bowiem od czystości powietrza w miejscu użytkowania urządzenia, podczas gdy w większości oczyszczaczy wskaźnik uwzględnia tylko czas pracy. Co jakiś czas warto wzrokowo ocenić stopień zużycia filtra. Jeśli filtr HEPA zmienił kolor na ciemnoszary, to trzeba go wymienić. Kontrolę należy przeprowadzić szczególnie w przypadku spadku wydajności oczyszczania, którego przyczyną często bywa właśnie zużycie filtrów.

  4. Waham się między oczyszczaczem z nawilżaczem, Sharp KC-D50, a oddzielnymi, Klartą Forste 3 + Humea. Zależy mi na ochronie i przed smogiem i przed alergenami. Co wybrać?

    1. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie pozwoli utrzymać dobrą jakość powietrza (czystość i optymalny poziom nawilżenia). Pod względem cenowym lepiej wypadają oddzielne urządzania Klarty. Co więcej, za skorzystaniem z tego rozwiązania przemawia lepszy tryb auto oczyszczacza powietrza. Sharp KC-D50 słabo reaguje na pogorszenie czystości powietrza, natomiast Klarta Forste 3 ma bardzo dobry czujnik PM2,5 i rygorystyczny tryb auto.

  5. Dzień dobry. Dużo czytałam o oczyszczaczach, ale trochę się gubię w tym wszystkim. Potrzebny mi oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka z alergią na pyłki. Oczywiście takiego, żeby i smog zimą usuwał. Prosiłabym o wskazanie konkretnych produktów w niskiej cenie (do 700 zł.).

    1. Dzień dobry,
      w tej kategorii cenowej znajdują się między innymi niektóre oczyszczacze powietrza Xiaomi. Spośród nich najlepiej wypada Xiaomi Air Purifier 3H za 699 zł. (Jest lepszy od 2S bo wersja europejska ma automatyzację). Mówimy jednak o sypialni, więc warto wziąć pod uwagę głośność pracy. Jeśli pokój jest mały, a oczyszczacz ma stać niedaleko łóżka, sugeruję rozważyć dołożenie niewielkiej sumy i zakup Klarty Forste 3 (749 zł). Jest cichsza, ma rewaluacyjny tryb auto i jonizację, która nie jest wprawdzie tak ważna w walce z alergenami jak filtr HEPA, ale bywa uznawana za pomocną w usuwaniu ich.

    1. To kiepski wybór. Takie urządzenie ma sens tylko w przypadku skrajnie małego pomieszczenia, gdy:
      1. nie ma miejsca na “podłogowy” oczyszczacz,
      2. wydajność oczyszczacza biurkowego jest wystarczająca w stosunku do powierzchni.

      1. Chodzi właśnie o bardzo mały pokój. Domowy gabinet, 6 m2. Nie dam rady ustawić oczyszczacza na podłodze tak, żeby mi nie przeszkadzał i miał obok siebie te minimum wolnej przestrzeni dla swobodnego przepływu. Oglądałam już trochę urządzeń i wyszukałam parę takich, które spełniają najważniejsze warunki tj. odpowiedni CADR + filtr HEPA i węglowy.

  6. Ja właśnie popełniłem ten błąd, że kupiłem według powierzchni podanej przez producenta. A w praktyce powinna być podana 2 razy niższa :/ Człowiek uczy się na błędach.

  7. Czy oczyszczacz z nawilżaczem to dobry wybór? Trzeba codziennie czyścić pojemnik, czyli przerywać oczyszczanie. Do tego wybór urządzeń taki średni. Nie wiem skąd taka popularność 2w1. A może ja czegoś nie rozumiem i to ma jakieś zalety?

    1. Twoje wątpliwości są słuszne. Wybór urządzenia 2w1 wynika zazwyczaj z chęci ograniczenia liczby urządzeń w pomieszczeniu. Oczywiście, reklama producentów, np. Sharpa, też robi swoje. Jeśli masz miejsce na dwa oddzielne urządzenia, to polecam takie właśnie rozwiązanie, ponieważ łatwiej będzie wybrać naprawdę dobry sprzęt. Podpowiedzi dotyczące wyboru oczyszczacza znajdziesz w tym atrykule i w naszym rankingu. Wskazówki dotyczące wyboru nawilżacza i ranking nawilżaczy powietrza w artykule Jaki nawilżacz powietrza wybrać.

  8. Witam
    Zamierzam kupić oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 albo Klarta Stor 2
    Mam mieszkanie 48 m2
    Bardzo zależy mi aby zapewnić czyste powietrze dla dziecka w dzień i w nocy
    W sypialni oraz z pokoju dziennym
    Które urządzenie lepiej zakupić ?

    1. Zasada brzmi 1 oczyszczacz na 1 pomieszczenie. Tu zatem potrzebne będą 2 oczyszczacze. Jaką powierzchnię mają poszczególne pomieszczenia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz