Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Kategoria
Nawilżanie powietrza
Opublikowany
17.10.2023
Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Ewaporacyjny, Ultradźwiękowy, czy Parowy?
Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Ewaporacyjny, Ultradźwiękowy, czy Parowy?

1. Rodzaje nawilżaczy powietrza

Na rynku dostępne są trzy rodzaje nawilżaczy: ultradźwiękowe, ewaporacyjne i parowe (te ostatnie już w małej ilości). Ponadto w sprzedaży znajdują się nawilżacze ceramiczne na grzejnik, ale w porównaniu z nawilżaczami elektrycznymi wypadają bardzo słabo. Najczęściej wybierane są nawilżacze ultradźwiękowe i ewaporacyjne, a te drugie mają znaczącą przewagę.

Porównanie zalet i wad nawilżacza ewaporacyjnego i ultradźwiękowego

1.1. Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza – popularny, ale odradzamy

Nawilżacz ultradźwiękowy przekształca wodę w chłodną, mikroskopijną mgiełkę przy użyciu niesłyszalnych dla człowieka ultradźwięków. Urządzenia tego typu pracują cicho, a zarazem nie pobierają zbyt wiele energii.

Zazwyczaj mają higrostat, tak więc potrafią utrzymać pożądany poziom wilgotności. Nie oznacza to jednak, że są pozbawione wad.

Nawilżacze ultradźwiękowe nie są dobrą propozycją dla właścicieli zwierząt domowych.

Niektóre gatunki – w tym psy i koty – w przeciwieństwie do człowieka wykazują wrażliwość na fale o wysokiej częstotliwości, tak więc hałas towarzyszący pracy takiego urządzenia może być dla nich dokuczliwy. 

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza

Ponadto specjaliści zwracają uwagę na fakt, że ultradźwięki rozbijają na mikroskopijne cząsteczki nie tylko samą wodę, ale i wszystko to, co się w niej znajduje. To właśnie dlatego efektem ubocznym pracy nawilżacza bywa powstawanie białego osadu.

Taki osad oraz inne zanieczyszczenia obecne w wodzie dostają się również do płuc, kiedy wdychamy powietrze.

To oznacza już poważne zagrożenie dla zdrowia. Aby uniknąć takich problemów do zbiornika nawilżacza ultradźwiękowego powinno się wlewać wyłącznie wodę destylowaną! 

 

1.2. Ewaporacyjny nawilżacz powietrza – najzdrowsza metoda nawilżania

Nawilżacz ewaporacyjny wykorzystuje technologię, która uznawana jest za najbardziej naturalną, a tym samym najbezpieczniejszą metodę nawilżania powietrza.

Nawilżacze ewaporacyjne wykorzystują proces naturalnego odparowania wody. Takie urządzenie wyposażone jest w filtr albo obrotowe dyski, który/które pozostają zamoczone w wodzie, a w rezultacie mokre. Nawilżacz ma też wentylator, dzięki któremu powietrze zostaje pobrane z otoczenia, przepływa przez filtr lub dyski i w ten sposób ulega nawilżeniu. Na koniec nawilżone powietrze powraca do otoczenia. Filtr jest elementem wymiennym, natomiast dyski nie ulegają zużyciu, ale trzeba dbać o ich czystość.

Do napełnienia zbiornika z wodą można spokojnie używać bieżącej wody z kranu. Większość modeli wyposażona jest również w wyświetlacz oraz higrostat, dzięki którym możemy stale kontrolować aktualny poziom wilgotności.

Nawilżacze ewaporacyjne, jak i ultradźwiękowe działają bardzo cicho, dlatego mogą być bez problemów używane w sypialni. Tego typu urządzenie jest bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt domowych. 

Porównaliśmy 9 popularnych modeli nawilżaczy ewaporacyjnych, które mogą pomóc w poprawie wilgotności powietrza w domu. 

Ewaporacyjny Nawilżacz Powietrza

 


1.3. Parowy nawilżacz powietrza – mało popularny, może poparzyć

Nawilżacz parowy działa w podobny sposób jak czajnik elektryczny. Woda wlana do zbiornika zostaje doprowadzona do wrzenia, w wyniku czego powstaje gorąca para wodna, która miesza się z powietrzem i w rezultacie podnosi jego wilgotność.

Wysoka temperatura niszczy bakterie i drobnoustroje, natomiast prosta konstrukcja sprawia, że nawilżacze parowe zazwyczaj są dość tanie.

Niestety, wykorzystywany przez nie mechanizm ma wady zarówno z punktu widzenia kosztów eksploatacji, jak i bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowania.

Utrzymanie wysokiej temperatury wody wymaga sporych nakładów energii, co przekłada się na wzrost rachunków za prąd. Parowy Nawilżacz Powietrza

Moc niektórych popularnych modeli wynosi 300 W. Biorąc pod uwagę obecną cenę prądu dobowa praca nawilżacza oznacza wydatek 7,2 zł. Jeżeli sprzęt będzie uruchomiony przez połowę godzin w miesiącu, wydatki na prąd wzrosną o 108 zł, natomiast w przypadku pracy ciągłej o 216 zł.

W kwestii bezpieczeństwa szczególne znaczenie ma fakt, że para wodna wytwarzana przez nawilżacz parowy, a także sam zbiornik na wodę są gorące, przez co stwarzają ryzyko poparzenia.

Kolejną wadą jest hałaśliwość tego typu urządzeń, wynikająca z bulgotania wrzącej wody. Oprócz tego wielogodzinna praca nawilżacza parowego może doprowadzić do niewielkiego wzrostu temperatury w pomieszczeniu.

1.4. Ceramiczny nawilżacz powietrza – tani, ale nieskuteczny

Ceramiczny nawilżacz powietrza nie jest urządzeniem elektrycznym. To niewielki pojemnik, który wiesza się na grzejniku. W praktyce zatem jego działanie jest zbliżone do domowych metod nawilżania. Główną zaletę stanowi tutaj niski koszt, ponieważ najtańsze nawilżacze na kaloryfer kosztują tylko kilkanaście złotych.

Podstawowa wada to skrajnie niska wydajność. Opróżnienie zbiornika o pojemności 250 ml trwa kilka lub nawet kilkanaście dni. Do powietrza trafia zatem tak mało wody, że nie ma to rzeczywistego wpływu na jego wilgotność. Nawilżacze ceramiczne na grzejnik to bardziej gadżet niż skuteczny sposób nawilżania powietrza.

Domowe metody nawilżania powietrza znane są już od pokoleń. Jeśli chcesz poznać ich skuteczność i skutki uboczne, przeczytaj artykuł: „Jak nawilżyć powietrze w pokoju? - Triki na zimę i lato".

 

Domowe sposoby nawilżania powietrza

2. Jakie parametry nawilżaczy powietrza są istotne

Rodzaj wykorzystywanej technologii nawilżania to nie jedyna ważna cecha nawilżacza powietrza. Pod uwagę należy wziąć również inne parametry, które decydują o dopasowaniu urządzenia do warunków panujących w miejscu wykorzystania oraz potrzeb użytkownika.

Ekspert radzi

Wybierz nawilżacz powietrza z higrostatem, którego stosunek wydajności nawilżania do powierzchni pomieszczenia wynosi przynajmniej 7 ml/h na 1 m². 

WYDAJNOŚĆ NAWILŻANIA

Wydajność nawilżania informuje o tym, ile pary wodnej może trafić do powietrza w ciągu jednej godziny pracy urządzenia.

Producenci podają ją w ml/h albo g/h. 1 l wody waży w przybliżeniu 1 kg, tak więc porównanie urządzeń zazwyczaj nie sprawia żadnych trudności. Wydajność nawilżania powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia, w którym sprzęt będzie pracował.

Zaleca się, aby stosunek pomiędzy powierzchnią a wydajnością wynosił przynajmniej 70 ml/h na 10 m², ale przyjmij zasadę, że im jest on wyższy, tym lepiej. Deklarowana przez producenta wartość często bowiem dotyczy wydajności uzyskiwanej przy znacznym przesuszaniu powietrza.

Jeżeli przy wilgotności względnej na poziomie 15% wydajność wynosi 400 ml/h, to po wzroście nawilżenia do 30% możliwości urządzenia będą już niższe.

POJEMNOŚĆ ZBIORNIKA NA WODĘ

Ten parametr przekłada się przede wszystkim na komfort użytkowania, ponieważ im większy pojemnik, tym rzadziej trzeba będzie go napełniać. Z drugiej strony ze względów higienicznych woda powinna być wymieniana codziennie, zatem zbyt duży zbiornik jest zbyteczny.

Można zatem przyjąć, że w przypadku urządzenia o wydajności 300 ml/h, pojemność wynosząca około 3 l będzie zdecydowania wystarczająca

GŁOŚNOŚĆ PRACY

Urządzenia przeznaczonego do użytku domowego nie mogą być zbyt hałaśliwe, ponieważ w przeciwnym razie wpływają negatywnie na nasz komfort, zwłaszcza nocą.

Zgodnie z przedstawionymi wcześniej informacjami głośność pracy nawilżacza uzależniona jest m.in. od sposobu nawilżania powietrza, ale dokładne wartości znajdziesz w opisach poszczególnych urządzeń. Jeżeli nie wiesz czy podany przez producenta poziom hałasu nie będzie Ci przeszkadzał, porównaj go z poniższą tabelką:

Poziom natężenia dźwięku

KOSZTY EKSPLOATACJI

Na koszt eksploatacji nawilżacza składają się wartość pobieranej energii elektrycznej oraz koszt zakupu elementów wymiennych, takich jak wkład odwapniający albo elektroda antybakteryjna. W przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych dodaj wydatki związane z zakupem wody destylowanej.

Pod względem ilości zużywanego prądu najgorzej wypadają nawilżacze parowe, ale wśród nawilżaczy ultradźwiękowych i ewaporacyjnych również trafiają się modele pobierające dużo energii, tak więc przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze sprawdź moc urządzenia. Oceniając koszty zakupu elementów wymiennych weź pod uwagę nie tylko ich cenę, ale i żywotność.

PRZYDATNE FUNKCJE

W rankingu nawilżaczy powietrza dominują urządzenia wyposażone w higrostat, który pozwala na utrzymanie pożądanego poziomu wilgotności, zapobiegając zarówno przesuszeniu, jak i przewilżeniu powietrza. Jeżeli dysponujesz większym budżetem, to zastanów się nad zakupem urządzenia z timerem, który umożliwia zaplanowanie czasu pracy albo nawilżacza sterowanego mobilnie. Nie są to jednak funkcje niezbędne do tego, aby sprzęt prawidłowo spełniał swoje zadanie.

3. Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka?

Dla dzieci bezpiecznym rozwiązaniem są nawilżacze ewaporacyjne. Nie w pełni ukształtowany układ odpornościowy oznacza wyższą podatność na szkodliwy wpływ zanieczyszczeń pochodzących z nawilżacza ultradźwiękowego. Nawilżacz parowy natomiast stwarza duże zagrożenie poparzeniem, więc nie powinien znajdować się w zasięgu dziecka.

Warto wybrać cichy nawilżacz powietrza, który nie będzie zakłócał snu. W trybie nocnym urządzenie powinno generować nie więcej niż 25 dB. Ciekawym pomysłem jest też lampka nocna z nawilżaczem powietrza.

Rekomendowane urządzenia znajdziesz w rankingu nawilżaczy ewaporacyjnych.

Zobacz także: "Nawilżacz powietrza dla dziecka - co wybrać?"

Jaki nawilżacz powietrza do roślin?

Suche powietrze szkodzi ludziom i zwierzętom, lecz także roślinom. Najbardziej gatunkom tropikalnym, a więc wywodzącym się z krajów o wysokiej wilgotności powietrza. Do tej grupy należą m.in. palmy, złotowiec, bambusy i fikusy. Pod wpływem kontaktu z suchym powietrzem liście roślin stają się suche, brązowe na końcach i kruche.

Jako nawilżacz powietrza do roślin najlepiej sprawdzi się nawilżacz ewaporacyjny o wysokiej wydajności

Jaki nawilżacz powietrza dla alergika?

Alergicy powinni w szczególny sposób dbać o prawidłową wilgotność powietrza w swoich domach. W suchym powietrzu unosi się bowiem więcej kurzu, roztoczy i pyłków. Zbyt wysoka wilgotność sprzyja natomiast rozwojowi pleśni. Idealnym wyborem będzie nawilżacz ewaporacyjny z higrostatem, który służy do utrzymania wyznaczonego poziomu nawilżenia powietrza.

Oczywiście, alergicy potrzebują również dobrego oczyszczacza powietrza.

Propozycja nr. 1  – samodzielny nawilżacz Klarta Humea WiFi

Ewaporacyjny Nawilżacz powietrza Klarta Humea Wifi

 

Marka i modelKlarta Humea WiFi
Maks. wydajność300 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę3 l
Zaletynawilżacz ewaporacyjny, wysoka wydajność, mobilne sterowanie, funkcja osuszania filtra, niskie koszty użytkowania, cicha praca, 2 kolory, podświetlany panel, lampka nocna

Kup na Klarta.pl

 

 

Propozycja nr  – oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania Sharp KC-D50EUW

Oczyszczacz powietrza Sharp KC-D60EUW

Marka i modelSharp KC-D50EUW
Maks. wydajność600 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę2,5 l
Zaletynawilżacz ewaporacyjny, wysoka wydajność, oczyszczanie powietrza (filtr wstępny, HEPA i węglowy + jonizator), cicha praca

Kup na Homespot.pl

Zobacz także: "Oczyszczacz powietrza dla alergików

FAQ – wybór nawilżacza w pytaniach i odpowiedziach

 1. Jaki nawilżacz powietrza jest najlepszy?
  Najlepszy wybór to nawilżacz ewaporacyjny z higrostatem, którego wydajność w ml/h jest przynajmniej siedem razy większa od metrażu pokoju.
 2. Czy nawilżacz powietrza ma sens?
  Nawilżacz powietrza ma sens, ponieważ skutecznie chroni przed przesuszeniem powietrza, które powoduje m.in. drapanie w gardle, podrażnienia oczu oraz częstsze występowanie chorób wirusowych i bakteryjnych.
 3. Na co zwrócić uwagę przy zakupie nawilżacza powietrza?
  Podczas zakupu nawilżacza powietrza należy wziąć pod uwagę przede wszystkim technologię nawilżania, wydajność, obecność higrostatu, koszty użytkowania oraz opłacalność. Warto też sprawdzić oferowane funkcje dodatkowe i głośność pracy.

Jeśli jesteś zainteresowany oczyszczaczem powietrza z nawilżaczem, przeczytaj: 

 1. Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Czy warto?
 2. Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem Sharp

Autor

Temat czystego powietrza i jego wpływu na zdrowie zgłębiam już od 2017 r. W ciągu tego czasu zdążyłam przetestować i przeanalizować działanie wielu oczyszczaczy powietrza, dlatego wiem, które parametry mają wpływ na skuteczność urządzenia oraz komfort jego użytkownika. Wiem również, w jaki sposób należy dbać o powietrze w swoim domu, aby korzystnie wpływało ono na zdrowie i samopoczucie.

Sprawdź komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz