Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Jaki wybrać nawilżacz powietrza – praktyczne porady

Kategoria
Nawilżanie powietrza
Opublikowany
23.10.2018
ultradźwiękowy nawilżacz powietrza na parapecie obok kwiatka
ultradźwiękowy nawilżacz powietrza na parapecie obok kwiatka

Wilgotność powietrza w domu – jaka powinna być i jak ją mierzyć?

Optymalny poziom wilgotności wewnątrz budynków wynosi od 40 do 60%. Warto zaznaczyć, że chodzi tutaj o wilgotność względną czyli procentowy stosunek wody obecnej w powietrzu do maksymalnej ilości, jaka mogłaby zostać w nim rozpuszczona przy obecnej temperaturze. Wilgotność bezwzględna mówi natomiast o tym, ile g wody znajduje się w 1 m³ powietrza. Im wyższa temperatura, tym więcej wody musi być obecnej w powietrzu, aby uzyskało ono odpowiednią wilgotność względną. Do pomiaru nawilżenia powietrza służy urządzenie nazywane higrometrem lub wilgotnościomierzem. Najtańsze mierniki możesz kupić za mniej niż 50 zł. Niektóre modele oprócz wilgotności względnej wskazują też inne parametry powietrza, np. temperaturę, wilgotność bezwzględną lub ciśnienie.

ultradźwiękowy nawilżacz powietrza z mgiełką pary wodnej

Nawilżacz elektryczny – jak go wybrać?

Najlepszym sposobem na utrzymanie prawidłowej wilgotności jest wyposażenie mieszkania w elektryczny nawilżacz powietrza. Urządzenia dostępne w sprzedaży różnią się między sobą pod wieloma względami. Jeżeli chcesz mieć pewność, że zakupiony sprzęt będzie w pełni odpowiadał Twoim potrzebom, zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Nawilżacze powietrza parowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne

Obecnie w sprzedaży znajdują trzy rodzaje nawilżaczy elektrycznych: parowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne. Oto krótka charakterystyka każdego z nich:

Nawilżacz parowy

Parowy nawilżacz powietrza działa w podobny sposób jak czajnik elektryczny. Woda wlana do zbiornika zostaje doprowadzona do wrzenia, w wyniku czego powstaje gorąca para wodna, która rozprzestrzenia się, podnosząc poziom wilgotności. Wysoka temperatura niszczy bakterie i drobnoustroje, natomiast prosta konstrukcja sprawia, że nawilżacze parowe zazwyczaj są dość tanie. Niestety, wykorzystywany przez nie mechanizm ma wady zarówno z punktu widzenia kosztów eksploatacji, jak i bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowania. Utrzymanie wysokiej temperatury wody wymaga sporych nakładów energii, co przekłada się na wzrost rachunków za prąd. Moc niektórych popularnych modeli wynosi 300 W. Biorąc pod uwagę obecną cenę prądu dobowa praca takiego nawilżacza oznacza wydatek 7,2 zł. Jeżeli sprzęt będzie uruchomiony przez połowę godzin w miesiącu, wydatki na prąd wzrosną o 108 zł, natomiast w przypadku pracy ciągłej o 216 zł. W kwestii bezpieczeństwa szczególne znaczenie ma fakt, że para wodna wytwarzana przez nawilżacz parowy, a także sam zbiornik na wodę są gorące, przez co stwarzają ryzyko poparzenia. Kolejną wadą jest hałaśliwość tego typu urządzeń, wynikająca z bulgotania wrzącej wody. Oprócz tego wielogodzinna praca nawilżacza parowego może doprowadzić do niewielkiego wzrostu temperatury w pomieszczeniu.

Zalety:

 • Niska cena
 • Wysoki poziom higieny
 • Brak elementów wymiennych
 • Bezpieczeństwo stosowania olejków zapachowych

Wady:

 • Wysokie zużycie prądu
 • Ryzyko poparzenia
 • Głośność pracy
 • Możliwość podnoszenia temperatury powietrza

Nawilżacz ultradźwiękowy

Nawilżacz ultradźwiękowy przekształca wodę w chłodną, mikroskopijną mgiełkę przy użyciu niesłyszalnych dla człowieka ultradźwięków. Urządzenia tego typu pracują cicho, a zarazem nie pobierają zbyt wiele energii. Zazwyczaj mają higrostat, tak więc potrafią utrzymać pożądany poziom wilgotności. Nie oznacza to jednak, że są pozbawione wad. Nawilżacze ultradźwiękowe nie są dobrą propozycją dla właścicieli zwierząt domowych. Niektóre gatunki – w tym psy i koty – w przeciwieństwie do człowieka wykazują wrażliwość na fale o wysokiej częstotliwości, tak więc hałas towarzyszący pracy takiego urządzenia może być dla nich dokuczliwy. Ponadto wielu specjalistów zwraca uwagę na fakt, że ultradźwięki rozbijają na mikroskopijne cząsteczki nie tylko samą wodę, ale i wszystko to, co się w niej znajduje. To właśnie dlatego efektem ubocznym pracy nawilżacza bywa powstawanie białego osadu. Aby uniknąć takich problemów do zbiornika nawilżacza ultradźwiękowego powinno się wlewać wyłącznie wodę destylowaną albo poddaną odwróconej osmozie.

Zalety:

 • Atrakcyjna cena
 • Szeroki wybór urządzeń
 • Cicha praca
 • Niski pobór energii

Wady:

 • Mogą być dokuczliwe dla zwierząt domowych
 • Konieczność stosowania wkładu odwapniającego
 • Potrzeba korzystania z wody destylowanej lub poddanej odwróconej osmozie

Nawilżacz ewaporacyjny

Nawilżacz ewaporacyjny wykorzystuje technologię, która uznawana jest za najbardziej naturalną, a tym samym najbezpieczniejszą metodę nawilżania powietrza. Ewaporacja polega na odparowywaniu wody lub na przekształcaniu wody w parę poprzez znajdujące się w nawilżaczu obrotowe dyski. Warto zaznaczyć, że korzystniejszą opcją jest nawilżacz powietrza z dyskami, gdyż w przeciwieństwie do wkładu ewaporacyjnego nie muszą one być wymieniane. Aby para wodna wytwarzana przez urządzenie była krystalicznie czysta, wewnątrz powinien znaleźć się wkład antybakteryjny, którym najczęściej jest srebrna elektroda.

Zalety:

 • Naturalny i bezpieczny sposób nawilżania
 • Niskie zużycie energii
 • Możliwość stosowania olejków zapachowych

Wady:

 • Konieczność wymiany wkładu antybakteryjnego
 • Wyższa cena w porównaniu z innymi rodzajami nawilżaczy
nawilżacz ewaporacyjny philips

Najważniejsze parametry nawilżaczy powietrza

Rodzaj wykorzystywanej technologii nawilżania to nie jedyna ważna cecha nawilżacza powietrza. Pod uwagę należy wziąć również inne parametry, które decydują o dopasowaniu urządzenia do warunków panujących w miejscu wykorzystania oraz potrzeb użytkownika.

Wydajność nawilżania

Wydajność nawilżania informuje o tym, ile pary wodnej może trafić do powietrza w ciągu jednej godziny pracy urządzenia. Producenci podają ją w ml/h albo g/h. 1 l wody waży 1 kg, tak więc porównanie urządzeń zazwyczaj nie sprawia żadnych trudności. Wydajność nawilżania powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia, w którym sprzęt będzie pracował. Zaleca się, aby stosunek pomiędzy powierzchnią a wydajnością wynosił przynajmniej 70 ml/h na 10 , ale przyjmij zasadę, że im jest on wyższy, tym lepiej. Deklarowana przez producenta wartość często bowiem dotyczy wydajności uzyskiwanej przy znacznym przesuszaniu powietrza. Jeżeli przy wilgotności względnej na poziomie 15% wydajność wynosi 400 ml/h, to po wzroście nawilżenia do 30% możliwości urządzenia będą już niższe.

Pojemność zbiornika na wodę

Ten parametr przekłada się przede wszystkim na komfort użytkowania, ponieważ im większy pojemnik, tym rzadziej trzeba będzie go napełniać. Najłatwiej dostrzec to na nawilżaczach wyróżniających się wysoką wydajnością. W przypadku urządzenia, którego zbiornik na wodę ma pojemność tylko 2 l, a wydajność nawilżania wynosi 300 ml/h, uzupełnienie poziomu wody będzie konieczne po około 6 godz i 40 min pracy na najwyższym poziomie. Z drugiej strony – jak już wspomnieliśmy – nawilżacz rzadko pracuje z maksymalną wydajnością, a poza tym ze względów higienicznych woda powinna być wymieniana codziennie. Można zatem przyjąć, że w przypadku urządzenia o wydajności 300 ml/h, pojemność wynosząca około 3 l będzie zdecydowania wystarczająca. 

Głośność pracy

Urządzenia przeznaczonego do użytku domowego nie mogą być zbyt hałaśliwe, ponieważ w przeciwnym razie wpływają negatywnie na nasz komfort, zwłaszcza nocą. Zgodnie z przedstawionymi wcześniej informacjami głośność pracy nawilżacza uzależniona jest m.in. od sposobu nawilżania powietrza, ale dokładne wartości znajdziesz w opisach poszczególnych urządzeń. Jeżeli nie wiesz czy podany przez producenta poziom hałasu nie będzie Ci przeszkadzał, porównaj go z poniższą tabelką:

Poziom natężenia dźwięku

Koszty eksploatacji

Na koszt eksploatacji nawilżacza składają się wartość pobieranej energii elektrycznej oraz koszt zakupu elementów wymiennych, takich jak wkład odwapniający albo elektroda antybakteryjna. Pod względem ilości zużywanego prądu najgorzej wypadają nawilżacze parowe, ale wśród nawilżaczy ultradźwiękowych i ewaporacyjnych również trafiają się modele pobierające dużo energii, tak więc przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze sprawdź moc urządzenia. Oceniając koszty zakupu elementów wymiennych weź pod uwagę nie tylko ich cenę, ale i żywotność.

W przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych dodaj wydatki związane z zakupem wody destylowanej.

Przydatne funkcje

Dobry nawilżacz powinien być wyposażony w higrostat, który pozwala na utrzymanie pożądanego poziomu wilgotności, zapobiegając zarówno przesuszeniu, jak i przewilżeniu powietrza. Jeżeli dysponujesz większym budżetem, to zastanów się nad zakupem urządzenia z timerem, który umożliwia zaplanowanie czasu pracy albo nawilżacza sterowanego mobilnie. Nie są to jednak funkcje niezbędne do tego, aby sprzęt prawidłowo spełniał swoje zadanie.

Najpopularniejsze nawilżacze ewaporacyjne

Nawilżacz powietrza

1. Stadler Form Oskar

Nawilżacz powietrza Stadler Form Oskar biały

Nawilżacz powietrza Stadler Form Oskar to często wybierane urządzenie. Wykorzystuje 2 kasety filtracyjne, a jego maksymalna wydajność wynosi 300 ml/h. Zbiornik na wodę jest dosyć duży, bo 3,5-litrowy, a to oznacza dłuższą pracę bez konieczności uzupełniania. Urządzenie ma higrostat, pozwalający na ustawienie docelowej wilgotności na poziomie 40, 45, 50 i 55% oraz dwa poziomy nawilżania. Dla zwolenników dodawania zapachów do nawilżacza Stadler Form Oskar oferuje możliwość aplikowania ich na gąbkę. Dzięki wentylatorowi obecnemu w środku urządzenia zapach jest rozprowadzany po pomieszczeniu.

Koszty eksploatacji:

Do urządzenia dodawany jest zestaw 2 kaset filtracyjnych. Nowe kasety montuje się średnio co 2-3 miesiące, a ich koszt to 88 zł. Ponadto producent dodaje kostkę z jonami srebra Ionic Silver, która ma za zadanie powstrzymać rozwój bakterii. Jej koszt to 89 zł, a wymieniać powinno powinno się ją ok. co roku.

2. Philips HU4813/10

Czarny nawilżacz powietrza Philips HU4813 przód

Czarny nawilżacz Philips HU4813/10 jest urządzeniem godnym polecenia. Co prawda jego cena początkowo może odstraszać (509 zł), jednak za tak wydajny nawilżacz warto tyle zapłacić. Nawilżacz został wyposażony w wyświetlacz, na którym pokazuje się aktualna wilgotność powietrza. Dodatkowo urządzenie posiada higrostat, który pozwala na wybór wilgotności 40, 50 lub 60%, a także jest timer, który umożliwia zaplanowanie wyłączenia nawilżacza po 1, 4, 8 godzinach. Zbiornik Philipsa HU4813/10 ma pojemność 2 l, co wiąże się z częstym uzupełnianiem wody, a po jej zużyciu urządzenie sygnalizuje taką konieczność.

Koszty eksploatacji:

Filtr o nazwie HU4102 powinno wymieniać się co 3 miesiące, z czasem żółknie on i nie absorbuje wody jak na początku. Koszt filtra to 49 zł. Pobór prądu nawilżacza wynosi 27,8 W.

3. Philips HU4803/01

Nawilżacz powietrza Philips HU4803

To kolejny nawilżacz Philips, wykorzystujący podobne technologie co przedstawiony wcześniej droższy model. Pojemność zbiornika na wodę wynosi tutaj 2 litry. Pracę urządzenia można ocenić na cichą (26 dB na najniższym trybie). Philips HU4803/01 ma higrostat, pozwalający utrzymać wilgotność na poziomie 40, 50 i 60% oraz timer.

Koszty eksploatacji:

Filtr o nazwie HU4102 kosztuje 49 zł, wymienia się go co 3 miesiące.

4. Philips HU4801/01

Nawilżacz powietrza Philips HU4801

Philips HU4801/01 to najtańszy nawilżacz z tego zestawienia, jednak wydajnością nawilżania nie ustępuje droższym urządzeniom. W tym modelu brakuje wyświetlacza, a na jego miejscu znalazło się pokrętło z regulacją mocy nawilżania (2 prędkości). Nawilżacz nie ma higrostatu, co dla wielu może stanowić wadę.

Koszty eksploatacji:

Model Philips HU4801/01 wykorzystuje ten sam filtr co poprzednie modele – HU4102, który kosztuje 49 zł, a producent zaleca wymianę co 3 miesiące.

pojemnik na wodę w oczyszczaczu Sharp KC-G40UEH

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem

Jeśli jeszcze nie zakupiłeś oczyszczacza powietrza albo potrzebujesz nowego, to zamiast dwóch oddzielnych urządzeń możesz wybrać oczyszczacz z funkcją nawilżania powietrza. Szeroki wybór godnych uwagi modeli oferuje firma Sharp. Wszystkie jej urządzenia wykorzystują technologię ewaporacji.

W przypadku decyzji o zakupie oczyszczacza z nawilżaczem powietrza trzeba upewnić się, że sprzęt będzie dobrze spełniał obydwie funkcje. Należy zatem zwrócić uwagę na parametry, o których wspomnieliśmy w poprzednich częściach artykułu oraz na cechy decydujące o efektywności oczyszczania, a więc m.in. maksymalny przepływ powietrza lub CADR i skład systemu filtrującego.

nawilżacz powietrza na kaloryfer

Domowe sposoby na nawilżanie powietrza i nawilżacze powietrza na kaloryfer – czy warto?

Wilgotność powietrza w mieszkaniu można poprawić także przy pomocy domowych metod, z których część znana jest już od pokoleń. Popularnymi sposobami nawilżania są np. wieszanie na grzejnikach mokrych ręczników lub umieszczanie w domu suszącego się prania. Niestety, skuteczność takich zabiegów ciężko jest kontrolować, tak więc istnieje tu ryzyko niedostatecznego lub nadmiernego nawilżenia powietrza. Skutkiem ubocznym suszenia prania w mieszkaniu bywa rozwój pleśni, który jest wynikiem właśnie zbyt wysokiej wilgotności.

Bezpiecznym sposobem poprawy wilgotności wydaje się hodowanie niektórych roślin. Zdolność nawilżania powietrza wykazują m.in. zielistka, skrzydłokwiat, paprocie i anturium, które jednocześnie oczyszczają powietrze z groźnych substancji, np. benzenu i formaldehydu. Efektywność roślin jest jednak niska, dlatego lepiej traktować je jako metodę wspomagającą, a nie alternatywę dla oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza.

Rozwiązaniem pośrednim między domowymi sposobami poprawy wilgotności a nawilżaczami elektrycznymi są nawilżacze powietrza na grzejnik. To ceramiczne zbiorniki, które napełnia się wodą, a następnie wiesza na kaloryferze. Ich najważniejszą zaletą jest niska cena, natomiast główną wadą bardzo niska wydajność. Taki nawilżacz sprawdzi się najlepiej w małym pokoju, w którym wilgotność powietrza jest niewiele niższa od zalecanych norm.

filtr do nawilżacza ewaporacyjnego

Jak dbać o nawilżacz powietrza?

Woda to idealne środowisko dla mikroorganizmów, dlatego każdego dnia należy dbać o czystość nawilżacza i nie dopuścić do tego, aby stał się on siedliskiem patogenów. Instrukcje w zakresie sposobu oczyszczania urządzenia powinny być ujęte w instrukcji obsługi.

Codzienna higiena nawilżacza zazwyczaj polega na opróżnianiu zbiornika na wodę i wyczyszczeniu go przy pomocy miękkiej ściereczki i ciepłej wody. Raz w tygodniu należy przeprowadzić dokładniejszą konserwację, oczyszczając zbiornik na wodę przy użyciu roztworu wody z octem (w równych proporcjach) lub preparatu rekomendowanego przez producenta. Czynności te można wykonać wyłącznie po wyłączeniu nawilżacza i odłączeniu go od zasilania, z w zależności od modelu nawilżacza – także po wyjęciu ze zbiornika pewnych elementów, zgodnie ze wskazaniami producenta!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź komentarze

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami!

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz