Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Nawilżacz powietrza z higrostatem – co wybrać?

Kategoria
Nawilżanie powietrza
Opublikowany
21.06.2023
Nawilżacz powietrza z higrostatem - co wybrac
Nawilżacz powietrza z higrostatem - co wybrac

Nawilżacze powietrza z higrostatem – ranking

1. Klarta Humea WiFi

Nawilżacz powietrza Klarta Humea Wifi z aplikacja mobilna

Klarta Humea WiFi to jeden z najwydajniejszych nawilżaczy ewaporacyjnych na rynku. Urządzenie dostępne jest w dwóch kolorach: białym i czarnym. Nawilżaczem można sterować poprzez aplikację Smart Life – Smart Living. Druga opcja to panel dotykowy, który zapewnia pełną kontrolę nad urządzeniem (w tym korzystanie z higrostatu). Higrostat umożliwia regulację wilgotności w zakresie od 40% do 75%.

Panel w nawilżaczu ewaporacyjnym Klarta Humea jest podświetlany. Co więcej, znajdziemy tutaj lampkę nocną z regulacją intensywności świecenia. Pod względem higieny na uwagę zasługuje funkcja osuszania filtra. W przypadku braku wody w zbiorniku urządzenie pracuje jeszcze kilka godzin, aby filtr wysechł, co zapobiega rozwojowi mikroorganizmów na jego powierzchni.

Na korzyść nawilżacza Klarta Humea przemawiają też cicha praca i niskie koszty użytkowania. Filtr za 49 zł wystarcza spokojnie na cały sezon użytkowania urządzenia. 

Marka i model Klarta Humea WiFi
Maks. wydajność 300 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę 3 l
Zalety nawilżacz ewaporacyjny, wysoka wydajność, mobilne sterowanie, funkcja osuszania filtra, niskie koszty użytkowania, cicha praca, 2 kolory, podświetlany panel, lampka nocna

 

Sprawdź najniższą cenę na Klarta.pl

 

2. Xiaomi Pure Evaporative 2

Xiaomi Pure Evaporative 2 z aplikacją

Nawilżacz powietrza z higrostatem Xiaomi Pure Evaporative 2 nie należy do najtańszych, ale rekompensują to niskie koszty eksploatacji. To jeden z nielicznych nawilżaczy wyposażony w dyski obrotowe, które w przeciwieństwie do filtra nie ulegają zużyciu. Na dodatek jest to sprzęt bardzo energooszczędny.

Xiaomi Pure Evaporative 2 to propozycja warta uwagi, jeśli lubisz sterować urządzeniami za pośrednictwem smartfona. Ustawienie pożądanego poziomu nawilżenia, czyli skorzystanie z higrostatu (ustawienie innej docelowej wilgotności niż 50%), jest tu bowiem możliwe tylko w aplikacji mobilnej Mi Home. Jeśli nie jesteś entuzjastą urządzeń mobilnych, warto zatem wybrać inny nawilżacz. 

Zaletą nawilżacza Xiaomi Pure Evaporative 2 jest funkcja osuszania Air Dry. Dzięki niej łatwiej jest utrzymać czystość we wnętrzu nawilżacza.

Marka i model Xiaomi Pure Evaporative 2
Maks. wydajność 260 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę 4 l
Zalety nawilżacz ewaporacyjny, dobra wydajność, mobilne sterowanie, funkcja osuszania filtra, niskie koszty eksploatacji

Sprawdź najniższą cenę na Ceneo.pl

3. Philips HU4813/10

Ewaporacyjny Nawilżacz Powietrza PHILIPS HU481310

W ofercie firmy Philips znajdziemy kilka nawilżaczy ewaporacyjnych z higrostatem. Jednym z nich jest Philips HU4813/10, który wyróżnia się dość dobrym stosunkiem ceny do możliwości. Sterowanie odbywa się tutaj poprzez panel dotykowy obecny w górnej części urządzenia.

W tym nawilżaczu powietrza higrostat umożliwia ustawienie wilgotności powietrza na poziomie 40%, 50% albo 60%. Urządzenie sygnalizuje brak wody w zbiorniku nawilżacza, ale zabrakło tutaj funkcji osuszania filtra. Philips HU4813/10 został wyposażony w filtr wystarczający na 3 miesiące użytkowania. Jego cena wynosi 49 zł.

Marka i model Philips HU4813/10
Maks. wydajność 300 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę 2 l
Zalety

nawilżacz ewaporacyjny, wysoka wydajność

Sprawdź najniższą cenę na Ceneo.pl

Dlaczego nie każdy nawilżacz powietrza z higrostatem jest dobry?

Obecność higrostatu stanowi wielką zaletę nawilżacza powietrza. Pozwala bowiem nawilżać powietrze bez ryzyka przewilżenia go, a zbyt wysoka wilgotność także szkodzi naszemu zdrowiu i samopoczuciu. Nie oznacza to jednak, że każdy nawilżacz z higrostatem jest godny polecenia. Podczas wyboru urządzenia należy wziąć pod uwagę również inne cechy, a przede wszystkim wykorzystywaną metodę nawilżania.

NASZA REKOMENDACJA – NAWILŻACZ EWAPORACYJNY Z HIGROSTATEM

Ewaporacja to naturalna i bezpieczna metoda nawilżania powietrza. Nawilżacz ewaporacyjny wyposażony jest w zbiornik na wodę oraz filtr (rzadziej obrotowe dyski), który pozostaje zanurzony w wodzie. W urządzeniu znajduje się też wentylator, który wymusza obieg powietrza i jego przepływ przez mokry filtr. W wyniku tego procesu powietrze zostaje nawilżone.

Poza nawilżaczami ewaporacyjnymi na rynku znajdziemy jeszcze nawilżacze ultradźwiękowe oraz (już w niewielkiej ilości) nawilżacze parowe. Ewaporacja ma nad nimi przewagę, ponieważ:

 1. W przeciwieństwie do nawilżacza ultradźwiękowego nie generuje szkodliwego dla zdrowia białego pyłku i innych groźnych zanieczyszczeń.
  Ultradźwięki rozbijają bowiem na mikroskopijne cząsteczki wodę kranową i całą jej zawartość, czyli m.in. minerały takie jak wapń i magnez. Nawilżacz ultradźwiękowy wymaga z tego powodu stosowania wody destylowanej, natomiast do nawilżacza ewaporacyjnego można bez problemu wlewać wodę prosto z kranu albo z dzbanka filtrującego.
  nawilżacz powietrza z parą wodną
 2. W przeciwieństwie do nawilżacza parowego nie stwarza ryzyka poparzenia i nie zużywa dużo prądu.
  Nawilżacze parowe działają podobnie do czajników elektrycznych i generują gorącą parę wodną.

 3. Pozwala na dokładny pomiar wilgotności i prawidłowe działanie higrostatu.
  Para wodna wytwarzana przez pozostałe nawilżacze powoduje błędne wskazania wilgotności. W efekcie mimo obecności higrostatu nawilżacz ultradźwiękowy czy parowy nie utrzymuje pożądanej przez użytkownika wilgotności, tylko wilgotność nieprawidłowo zmierzoną przez urządzenie. Nawilżacz ewaporacyjny prawidłowo współpracuje z higrostatem.

 

Podsumowując, nawilżacz powietrza ewaporacyjny z higrostatem zapewnia większe bezpieczeństwo i komfort obsługi niż nawilżacz ultradźwiękowy czy parowy.

Inne ważne cechy dobrego nawilżacza powietrza

1. Dobra wydajność

Aby urządzenie efektywnie nawilżało powietrze, na 1 m² pomieszczenia powinna przypadać wydajność na poziomie przynajmniej 7 ml/h. Maksymalną powierzchnię pracy obliczymy zatem poprzez podzielnie wydajności przez 7. Dla przykładu nawilżacz o wydajności 250 ml/h będzie odpowiedni dla pokojów o powierzchni do 31-32 m².

Wybór mniej wydajnego nawilżacza może utrudnić utrzymanie prawidłowej wilgotności. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że urządzenia rzadko pracują z maksymalną siłą. Rzeczywista wydajność uzależniona jest bowiem od wyjściowej wilgotności powietrza. Im wyższa wilgotność, tym mniej wody może przyswoić powietrze, dlatego wydajność nawilżania obniża się.

Warto zaznaczyć, iż niektórzy producenci podają wydajność w ml/h, a inny w g/h. 1 litr wody waży w przybliżeniu 1 kg, tak więc wydajność 200 ml/h będzie równa 200 g/h.

2. Wskaźnik braku wody

Kiedy w zbiorniku znajduje się już mało wody, nawilżacz powinien zasygnalizować potrzebę dolania jej.

3. Przystępne koszty użytkowania

Na koszty użytkowania nawilżacza składają się wydatki związane z wymianą elementów takich jak filtry (sporadycznie kostki srebra, obecnej w nawilżaczach Stadler Form i Stylies) a także wartość zużytej energii. Koszty wody można tu pominąć, ze względu na niskie ceny wody kranowej. Wyjątek stanowią nawilżacze ultradźwiękowe, które wymagają stosowania wody destylowanej. Jej ceny to około 1 zł za 1 l, co w ciągu miesiąca da już zauważalną kwotę.

Filtr ewaporacyjny i kostka z jonami srebra w nawilżaczu Stylies Mira
Filtr ewaporacyjny i kostka z jonami srebra w nawilżaczu Stylies Mira, źródło: materiały producenta

Jak działa higrostat w nawilżaczu powietrza?

Higrostat (nazywany też humidostatem) to urządzenie, którego zadaniem jest utrzymanie wyznaczonego poziomu nawilżenia powietrza. Można je przyrównać do termostatu, z tą różnicą, że kontroli podlega tutaj nie temperatura, ale wilgotność względna. Higrostat nie jest higrometrem (wilgotnościomierzem, czujnikiem wilgotności) ale wykorzystuje higrometr. Jego zadanie nie ogranicza się bowiem do pomiaru, tylko obejmuje regulację wilgotności.

Higrostaty obecne są nie tylko w nawilżaczach powietrza. Znajdziemy je także w osuszaczach oraz lodówkach czy wentylatorach

Jak używać nawilżacza powietrza z higrostatem

Po podłączeniu nawilżacza i napełnieniu zbiornika wodą wybierz optymalny poziom nawilżenia z dostępnego w swoim nawilżaczu zakresu. (Zalecamy, aby było to nie mniej niż 40% i nie więcej niż 60%). Nie musisz robić nic więcej, ponieważ nawilżacz sam zadba o utrzymanie wyznaczonej wilgotności.

Infografika: jak używać nawilżacza powietrza z higrostatem

Nawilżacz powietrza z higrostatem ułatwia utrzymanie optymalnej wilgotności powietrza (wynosi ona od 40 do 60%, przy czym warto, aby była dostosowana do temperatury). Zbyt niska wilgotność powoduje m.in. przesuszenie śluzówki dróg oddechowych, suchy kaszel, większą podatność na choroby wirusowe i bakteryjne oraz swędzenie i łzawienie oczu. Przewilżone powietrze sprzyja rozwojowi pleśni oraz zwiększa ryzyko wystąpienia chorób reumatycznych.

Nawilżacz z higrostatem ma opcję wyboru docelowej wilgotności powietrza. Można ją regulować w zakresie od minimalnej do maksymalnej dostępnej wartości (zazwyczaj jest to regulacja skokowa co 5% albo 10%). Urządzenie samo dąży do uzyskania i utrzymania wyznaczonego poziomu nawilżenia. Kiedy wilgotność osiągnie wyznaczony poziom, higrostat obniża prędkość pracy nawilżacza. W rezultacie nie dochodzi do dalszego wzrostu wilgotności. Jeżeli natomiast poziom nawilżenia obniży się, urządzenie z powrotem zwiększy prędkość, aby przywrócić pożądaną wilgotność.

Higrostat w oczyszczaczach z nawilżaczem Sharp

Higrostat obecny jest też w wielu urządzeniach łączących funkcję oczyszczacza i nawilżacza powietrza. Do najpopularniejszych oczyszczaczy z funkcją nawilżania należą produkty marki Sharp. Warto zaznaczyć, iż w sprzęcie Sharpa higrostat działa trochę inaczej. Użytkownik nie może samodzielnie wybrać pożądanego poziomu nawilżenia. To urządzenie dostosowuje wilgotność powietrza do temperatury.

W oczyszczaczach z nawilżaczem z serii Sharp KC-D zależność ta wygląda tak:

 1. temperatura do 18 st. C. – wilgotność 65%,
 2. 18-24 st. C. – 60%,
 3. 24 st. C. lub więcej – 55%.

Nawilżacze powietrza z higrostatem w praktyce

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące nawilżaczy powietrza z higrostatem.

Czy po uzyskaniu wyznaczonej wilgotności higrostat przerywa pracę nawilżacza?

Użytkownicy nawilżaczy powietrza z higrostatem uważają czasem za błąd to, iż po uzyskaniu wyznaczonego poziomu nawilżenia urządzenie nie przerywa pracy. Taki sposób działania doprowadziłby do szybkiego spadku wilgotności, ze względu na wymianę powietrza między pomieszczeniem a otoczeniem. W niskiej prędkości wydajność nawilżacza jest niewielka, zatem służy utrzymaniu optymalnej wilgotności.

Nawilżacz powietrza z jonizatorem i higrostatem – czy to dobry wybór?

Jonizacja to technologia ułatwiająca oczyszczanie powietrza m.in. z zarodników pleśni, bakterii i wirusów. W praktyce jednak jej wpływ na jakość powietrza jest znikomy, dlatego sprawdza się głównie jako dodatkowa technologia w oczyszczaczu wyposażonym w filtr HEPA i filtr węglowy. 

W przypadku nawilżaczy dodatkowo problem sprawia fakt, iż dostępne na rynku urządzenia z jonizatorem to głównie nawilżacze ultradźwiękowe. Jak już wspomnieliśmy, ultradźwięki rozbijają na mikroskopijne cząsteczki wodę i całą jej zawartość. Jeśli do takiego urządzenia wlejemy wodę kranową, w powietrzu pojawi się biały pył (drobinki wapnia i fosforu), który trafi potem do naszych dróg oddechowych wraz z tlenem. Odradzamy zakup jakiegokolwiek nawilżacza ultradźwiękowego.

Jak prawidłowo korzystać z ewaporacyjnego nawilżacza powietrza?

Infografika: zasady eksploatacji nawilżacza ewaporacyjnego

Obecność higrostatu sprawia, że nie trzeba samodzielnie kontrolować poziomu nawilżenia i sterować wilgotnością powietrza. Korzystanie z takiego urządzenia jest proste, ale istnieje kilka zasad, o których trzeba pamiętać w przypadku każdego nawilżacza – zarówno tego z nawilżaczem, jak i bez.

 1. Odpowiednia lokalizacja nawilżacza
  Urządzenie powinno stać na równej, suchej i płaskiej powierzchni w odległości co najmniej 10 cm od ścian i mebli.
 2. Stosowanie tylko czystej wody
  Zbiornik nawilżacza powietrza z higrostatem należy napełniać czystą wodą (kranową w przypadku nawilżacza ewaporacyjnego lub destylowaną w przypadku urządzenia ultradźwiękowego). Dużym błędem jest dodawanie do wody olejków zapachowych bez zgody producenta.
 3. Codzienne opróżnianie i oczyszczanie zbiornika
  Każdego dnia należy wylać ze zbiornika niewykorzystaną wodę, przemyć go i osuszyć, a następnie napełnić czystą wodą.
 4. Regularna wymiana elementów ulegających zużyciu 
  Nie powinno się korzystać z elementów wymiennych dłużej niż zaleca producent. Może się natomiast okazać, iż wymiana filtra konieczna będzie szybciej. Taka sytuacja może wystąpić w przypadku nieprzestrzegania zasad higieny albo stosowaniu bardzo twardej wody, powodującej osadzenie się na filtrze kamienia. Jeśli woda w kranie jest twarda, warto oczyszczać ją przy pomocy dzbanka filtrującego.
 5. Odpowiednie przechowywanie nieużywanego nawilżacza z higrostatem
  Jeśli nawilżacz powietrza ma być nieużywany przez dłuższy czas, należy opróżnić zbiornik na wodę i umyć go, a także dokładnie oczyścić i umyć filtr. Po wysuszeniu wszystkich elementów trzeba spakować sprzęt i schować go w chłodne i suche miejsce.

FAQ – nawilżacz z higrostatem w pytaniach i odpowiedziach

 1. Co to jest higrostat w nawilżaczu?
  Higrostat w nawilżaczu umożliwia pracę w trybie automatycznym. Urządzenie może pracować tak, aby samo dążyło do uzyskania i zachowania wyznaczonej wilgotności powietrza.
 2. Jak używać higrostatu w nawilżaczu powietrza?
  Docelową wilgotność najlepiej ustawić na 50%. Po ustawieniu higrostatu nie trzeba już samodzielnie sterować urządzeniem, aby uzyskało i utrzymało wyznaczony poziom nawilżenia powietrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz