Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Nawilżacze ultradźwiękowe – czy warto?

Kategoria
Nawilżanie powietrza
Opublikowany
12.05.2021
Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza
Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza

Nawilżacz ultradźwiękowy nie jest rekomendowanym przez nas urządzeniem. Stwarza zagrożenie dla zdrowia, gdyż rozbija na mikroskopijne cząsteczki wodę i całą jej zawartość. W przypadku użycia wody kranowej pierwszym przejawem tego procesu jest biały pył widoczny głównie na ciemnych meblach i podłodze. Z tego powodu do nawilżacza ultradźwiękowego powinno się wlewać jedynie wodę destylowaną. Ma to negatywny wpływ na komfort obsługi i koszty użytkowania urządzenia. Poważne niebezpieczeństwo stwarza też niewłaściwa higiena nawilżacza ultradźwiękowego.

 1. Czy nawilżacz powietrza może szkodzić? Ten tak!
  1.1. Sposób działania nawilżacza ultradźwiękowego
  1.2. Czym jest biały pył i jakie skutki ma jego wdychanie
  1.3. Jakie inne zanieczyszczenia mogą generować nawilżacze ultradźwiękowe
  1.4. Nawilżacz ultradźwiękowy a pies i inne zwierzęta domowe
 2. Jak korzystać z nawilżacza ultradźwiękowego?
 3. Koszty użytkowania nawilżaczy ultradźwiękowych
 4. Inne rodzaje nawilżaczy powietrza
  4.1. Nawilżacze ewaporacyjne - nasza rekomendacja
  4.2. Nawilżacze parowe - niebezpieczne i wychodzące z użytku
 5. Przykłady nawilżaczy ultradźwiękowych i nasza opinia   

Czy nawilżacz powietrza może szkodzić? Ten tak!

Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Rekomendowanym przez nas rozwiązaniem jest ewaporacyjny nawilżacz powietrza. Pozwala na bezpieczne wykorzystywanie wody kranowej. Prawidłowo użytkowany nie stwarza żadnego zagrożenia dla ludzi i zwierząt.

Sprawdź ranking ewaporacyjnych nawilżaczy powietrza.

1.1. Sposób działania nawilżacza ultradźwiękowego 

Nawilżacz ultradźwiękowy wykorzystuje ultradźwięki, czyli fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości (najczęściej 50-60 kHz). Taka częstotliwość nie jest słyszalna dla człowieka, ponieważ nasze ucho jest w stanie wychwycić dźwięki o częstotliwości do 20 kHz. Ultradźwięki w nawilżaczu powietrza rozbijają cząsteczki wody i przekształcają ją w drobną mgiełkę. Problem stanowi fakt, iż w mikroskopijne cząsteczki zamieniają także całą zwartość wody, w tej z kranu mogą być obecne:

 • minerały, w tym wapń i magnez tworzące kamień,
 • bakterie,
 • chemikalia np. chlor,
 • grzyby i pleśń,
 • metale ciężkie.

1.2. Czym jest biały pył i jakie skutki ma jego wdychanie

W przypadku wody kranowej pierwszym przejawem rozbijania na drobne cząsteczki zawartości wody jest biały pył. Użytkownicy nawilżaczy ultradźwiękowych dostrzegają go w powietrzu, a potem na meblach, podłodze i innych elementach domowego wyposażenia.

Pył ten złożony jest wapnia i magnezu, które odpowiadają też za osad pojawiający się w czajnikach. Wapń i magnez to minerały powszechnie występujące w wodzie kranowej. Ich zawartość służy do oceny stopnia twardości wody.

Na fotografii poniżej widać wydobywający się z nawilżaczy ultradźwiękowych pył. To drobinki minerałów, głównie węglanu wapnia i magnezu.

Nawilżacz ultradźwiękowy - jak działa
Biały pył, mgiełka wydobywający się z nawilżaczy ultradźwiękowych

 

Cząsteczki te trafiają do powietrza, a potem osiadają na meblach, podłodze i innych przedmiotach obecnych w pobliżu nawilżacza. Na zdjęciu widoczne jest to szczególnie na czarnym kablu.

Pył z nawilżacza ultradźwiękowego

Biały pył nie tylko osadza się na powierzchniach, ale, co gorsza, trafia wraz z tlenem do naszych dróg oddechowych.

Skutkiem jego wdychania może być uszkodzenie płuc. Największe zagrożenie stwarza on dla dzieci, osób starszych alb z osłabioną odpornością. 

Ekspert radzi

Jeśli już posiadasz nawilżacz ultradźwiękowy i nie chcesz rezygnować z jego użytkowania, wlewaj do niego jedynie wodę destylowaną albo demineralizowaną.

1.3. Jakie inne zanieczyszczenia mogą generować nawilżacze ultradźwiękowe

Woda kranowa to nie jedyne źródło zanieczyszczeń, które mogą trafić do powietrza podczas używania nawilżacza ultradźwiękowego. Każdy nawilżacz powietrza trzeba regularnie oczyszczać, ponieważ w przeciwnym razie staje się siedliskiem bakterii. W przypadku nawilżacza ultradźwiękowego niewłaściwa higiena może przynieść najgorsze skutki, ponieważ stwarza ryzyko zanieczyszczenia powietrza mikroskopijnymi cząsteczkami:

 • resztek środków chemicznych – w wyniku użycia niewłaściwych preparatów do czyszczenia albo niedokładnego wypukania ich,
 • bakterii i pleśni – w wyniku braku codziennej wymiany wody, zbyt rzadkiego albo niedokładnego mycia wnętrza urządzenia.

Oto przykłady najpoważniejszych skutków używania nawilżacza ultradźwiękowego. 

 • W 2008 r. stosowanie wody kranowej w nawilżaczach ultradźwiękowych doprowadziło do wybuchu legionelli w żłobku szpitalnym w Nikozji na Cyprze w 2008 roku. Zakażeniu uległo 9 dzieci, a 3 z nich zmarły.
 • U 6-miesięcznego niemowlęcia doszło do poważnego uszkodzenia płuc pomimo stosowania przez rodziców wody destylowanej. Objawy obejmowały hipoksemię, przyspieszenie oddechu oraz zahamowanie rozwoju.
 • W 1984 r. doszło do zakażenia legionellą 5 pacjentów hospitalizowanych w Quebec City. Przyczyną choroby okazało się skażenie wodą destylowaną. 1 z pacjentów uległ zakażeniu na skutek zastosowania w sali szpitalnej nawilżacza ultradźwiękowego, a pozostali ze względu na używanie sprzętu do tlenoterapii wykorzystującego wodę destylowaną.
 • W 2011 r. kilkuset mieszkańców Korei Południowej zmarło na skutek stosowania detergentu do mycia nawilżacza. Nieprzebadany odpowiednio środek doprowadził do uszkodzenia płuc.

1.4. Nawilżacz ultradźwiękowy a pies i inne zwierzęta domowe

Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są niesłyszalne, a więc obojętne dla człowieka. Niestety w przypadku zwierząt domowych granica słyszalności jest inna. Maksymalna częstotliwość dźwięków słyszanych przez nas oraz przez często hodowane w domach zwierzęta wynosi:

 • człowiek – 20 000 Hz,
 • pies – 50 000 Hz,
 • kot – 64 000 Hz, 
 • szczur  – 76 000 Hz,
 • królik  – 42 000 Hz,
 • świnka morska – 50 000 Hz.

Teraz sprawdźmy częstotliwość dźwięków emitowanych przez kilka nawilżaczy ultradźwiękowych:

 • nawilżacz Duka Humid – 50 000 Hz,
 • nawilżacz ultradźwiękowy Blaupunkt AHS801 – 50 000 Hz
 • nawilżacz powietrza HB UH 1015W – 50 0000/60 000 Hz.

Czy nawilżacz powietrza jest szkodliwy dla zwierząt? Wiele zależy tutaj od rasy oraz indywidualnych cech danego zwierzęcia. Ponadto poza częstotliwością dźwięków znaczenie ma jeszcze ich natężenie. Jednak opiekun może mieć problem z rozpoznaniem, czy włączone urządzenie ultradźwiękowe jest obojętne dla zwierzaka, czy też mu przeszkadza. W trosce o czworonożnych członków rodziny warto zatem unikać wykorzystywania w ich otoczeniu ultradźwięków.

Hałas to jednak nie wszystko. Nawilżacze ultradźwiękowe szkodliwe dla zwierząt mogą być też ze względu na biały pył i inne emitowane zanieczyszczenia. Wdychamy je bowiem nie tylko my.

 

Jak korzystać z nawilżacza ultradźwiękowego

W trosce o własne zdrowie warto wybrać nawilżacz ewaporacyjny. Jednak jeśli bardzo zależy ci na zakupie nawilżacza ultradźwiękowego albo już go posiadasz,  koniecznie przestrzegaj poniższych zasad. Dzięki temu ograniczysz ryzyko  zanieczyszczenia powietrza,  a co za tym idzie wystąpienia problemów zdrowotnych.

 1. Do nawilżacza ultradźwiękowego wlewaj zawsze wodę destylowaną albo demineralizowaną. Jest pozbawiona minerałów, które są odpowiedzialne za emisję białego pyłu.
 2. Unikaj dodawania do wody substancji zapachowych. Jeśli zastanawiasz się, jaki olejek zapachowy do nawilżacza będzie odpowiedni, to teoretycznie najbezpieczniejszy jest naturalny olejek eteryczny. Jednak z uwagi na mechanizm działania nawilżacza ultradźwiękowego, dodawanie do wody czegokolwiek stanowi ryzyko.
 3. Codziennie wylewaj niezużytą wodę,  a następnie przemyj pojemnik przed napełnieniem go czystą wodą.
 4. Raz w tygodniu oczyść wnętrze urządzenia dokładniej. W celu usunięcia kamienia użyj preparatu wskazanego przez producenta albo naturalnego środka w postaci roztworu octu i wody. Przed ponownym użyciem nawilżacza dokładnie wypłucz zastosowany preparat.
 5. Jeśli mimo stosowania wody destylowanej dostrzeżesz biały pył,  zaprzestaj użytkowania urządzenia. 
 6. Jeżeli urządzenie ma filtr albo inny element wymienny, nigdy nie używaj go dłużej niż zezwala na to producent. W przypadku znacznego zanieczyszczenia filtra wymiana może być konieczna wcześniej.
 7. Jeśli urządzenie ma higrostat, nie polegaj do końca na jego działaniu. Nawilżacze ultradźwiękowe często błędnie odczytują wilgotność powietrza, a co za tym idzie,  nie są w stanie prawidłowo współpracować z higrostatem.
 8. Nieużywany przez dłuższy czas nawilżacz po wyczyszczeniu i osuszeniu spakuj, a potem umieść w suchym i czystym miejscu. Przed ponownym użyciem ponownie go oczyść. Zwróć uwagę na to, aby dokładnie usunąć kamień.

Koszty użytkowania nawilżacza ultradźwiękowego

Ceny wody destylowanej są dość mocno zróżnicowane. Za 1 litr zazwyczaj zapłacimy przynajmniej 1 zł. Woda demineralizowana do nawilżacza powietrza generuje podobne wydatki, gdyż kosztuje mniej więcej tyle samo co destylowana. Średnia cena wody kranowej w Polsce to 10 zł za kubik, czyli 1000 litrów. Daje to około 1 grosza za litr. Różnica cenowa wynosi zatem prawie 1 złotówkę na litr. 

Przy niskim zużyciu wody przez nawilżacz (1 l na dzień) konieczność kupowania wody destylowanej oznacza wzrost kosztów eksploatacji o 29,7 zł w stosunku do urządzenia pozwalającego na używanie wody kranowej. W przypadku zużywania 2 litrów dziennie to już  59,4 zł.

Używając nawilżacza powietrza przez cały sezon (pół roku), za wodę destylowaną zapłacimy nawet ponad 300 zł więcej niż za kranową.

Inne rodzaje nawilżaczy powietrza

Nawilżacze ultradźwiękowe łatwo mogą zacząć szkodzić zdrowiu, dlatego nie polecamy ich wyboru. Rekomendujemy natomiast nawilżacze ewaporacyjne.

Nawilżacze ewaporacyjne – nasza rekomendacja

Ewaporacja to proces naturalnego odparowywania wody. Nawilżacz ewaporacyjny ma filtr albo obrotowe dyski, które pozostają zanurzone w wodzie, a dzięki temu mokre. Wentylator wymusza przepływ powietrza przez filtr albo dyski, co powoduje jego nawilżenie. Do nawilżacza ewaporacyjnego można wlewać wodę prosto z kranu albo z dzbanka filtrującego.

Nawilżacze parowe – niebezpieczne i wychodzące z użytku

Nawilżacze parowe działają podobnie do czajnika elektrycznego. Doprowadzają wodę do wrzenia i emitują gorącą parę wodną. Oznacza to ryzyko poparzenia i wysokie zużycie prądu, dlatego te nawilżacze wychodzą z użytku. Nie powinno się używać ich w zasięgu dzieci ani zwierząt.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jaki nawilżacz powietrza wybrać?.

Przykłady nawilżaczy ultradźwiękowych i nasza opinia

Duka Humid - nawilżacz ultradźwiękowy o stylowym designie

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza Duka Humid w trzech kolorach

Nawilżacz ultradźwiękowy często bywa kupowany ze względu na szeroki wybór i dostępność designerskich modeli. Urządzenia wyróżniające się stylowym wyglądem oferuje m.in. marka Duka. Nawilżacz Duka Humid, dostępny w trzech kolorach, jest tego najlepszym przykładem. Jak widać na zdjęciu, jedna z wersji kolorystycznych wygląda nawet jak drewniany nawilżacz powietrza . 

Deklarowana wydajność maksymalna tego nawilżacza wynosi 350 ml/h. Dodatkowa zaleta to możliwość sterowania pilotem. Główną wadę stanowi sama technologia ultradźwięków, a co za tym idzie ryzyko zanieczyszczania powietrza i konieczność stosowania wody destylowanej.

 

HanksAir  NAW-04 - ultradźwiękowy nawilżacz powietrza z jonizatorem

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza Hansk Air z Allergro

HanksAir  NAW-04 z pewnością przyciągnie uwagę wielu osób, poszukujących nawilżacza powietrza do 100 zł. To urządzenie tanie, wydajne (według producenta wydajność wynosi do 300 ml/h), a na dodatek wyposażone w jonizator.

Warto pamiętać, iż jonizacja tak naprawdę ma sens w połączeniu z oczyszczaczem powietrza. Tu jest praktycznie nieprzydatna, a samo urządzenie generuje spore koszty (ze względu na konieczność stosowania wody destylowanej), a więc nie jest dobre przy małym budżecie.

 

Holdmay - nawilżacz powietrza z USB

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza z USB z alllegro

Holdmay to nawilżacz powietrza mini,  który podobnie jak inne urządzenia o podobnych wymiarach nazywany bywa dyfuzorem. Ładnie się prezentuje, a na dodatek można go kupić w dwóch wersjach kolorystycznych. Zasilanie USB pozwala na wykorzystywanie go zarówno w domu, jak i w samochodzie. 

Jeśli dodamy do tego 7-kolorowe światło LED i niskie zużycie prądu (3 W), urządzenie wydaje się świetne. Niestety, deklarowana wydajność nawilżania wynosi 11-20 ml/h. Dla porównania wydajność nawilżaczy ewaporacyjnych Klarta Humea i Philips HU4813/10 wynosi do 300 ml/h

Skrajnie niska wydajność to problem wielu urządzeń zasilanych przez USB, do których należą np. nawilżacz powietrza Ariasana albo Carruzzo XL-J001.

Urządzenie marki Holdmay to ładny gadżet, ale nie wpłynie odczuwalnie na wilgotność powietrza. Mimo niewielkiej wydajności także i tu należy stosować wodę destylowaną.

Źródła

 1. Yiallouros PK, Papadouri T, Karaoli C, Papamichael E, Zeniou M, PieridouBagatzouni D, et al, First Outbreak of Nosocomial Legionella Infection in Term Neonates Caused by a Cold Mist Ultrasonic Humidifier, https://academic.oup.com/
 2. Ameet S Daftary, Robin R Deterding, Inhalational lung injury associated with humidifier "white dust, https://1library.net/document/q2ggno6y-inhalational-lung-injury-associated-with-humidifier-white-dust.html#fulltext-content
 3. Mina Ha, Soon Young Lee, Seung-sik Hwang, Hyesook Park, Seungsoo Sheen, Hae Kwan Cheong, Bo Youl Choi, Evaluation report on the causal association between humidifier disinfectants and lunginjury, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/
 4. Jean R. Joly, MD Pierre Dery, MD Leo Gauvreau, MD Louise Cote, MD Colette Trepanier, RN, Legionnaires' disease caused by Legionella dumoffiiin distilled water, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1491378/pdf/cmaj00131-0036.pdf
 5. Twój pies słyszy piosenkę Beatlesów, czyli jak działa psi słuchhttps://tropempsa.pl/twoj-pies-slyszy-piosenke-beatlesow-czyli-jak-dziala-psi-sluch/
 6. How Well Do Dogs and Other Animals Hear?https://www.lsu.edu/deafness/HearingRange.html

Autor

Temat czystego powietrza i jego wpływu na zdrowie zgłębiam już od 2017 r. W ciągu tego czasu zdążyłam przetestować i przeanalizować działanie wielu oczyszczaczy powietrza, dlatego wiem, które parametry mają wpływ na skuteczność urządzenia oraz komfort jego użytkownika. Wiem również, w jaki sposób należy dbać o powietrze w swoim domu, aby korzystnie wpływało ono na zdrowie i samopoczucie.

Sprawdź komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz