Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Przed Tobą lista 4 oczyszczaczy powietrza Samsung, które oceniamy w naszym głównym rankingu oczyszczaczy powietrza.

Na górze znajduje się najbardziej opłacalny model, na dole najmniej. Liczba „Ranking” oznacza miejsce w rankingu głównym, a „Punktacja” to liczba punktów przyznana za stosunek możliwości do ceny.

Pod zestawieniem prezentujemy wady i zalety oczyszczaczy Samsung oraz porównujemy parametry urządzeń tej marki. W razie pytań napisz je w komentarzu.

Samsung AX40R3030WM w pokoju
Sortowanie
3.3
58 m2
1449
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne
Ocena na Ceneo:
4.87 (Liczba opinii: 57)
3.2
38 m2
775
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne
Ocena na Ceneo:
4.85 (Liczba opinii: 29)
2.8
87 m2
2295
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne
Ocena na Ceneo:
4.91 (Liczba opinii: 27)
2.7
42 m2
2012
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne
Ocena na Ceneo:
4.9 (Liczba opinii: 10)

Południowokoreańska firma Samsung produkcją oczyszczaczy powietrza zajęła się dopiero w 2019 r. Obecnie w polskich sklepach dostępne są cztery oczyszczacze powietrza Samsunga, przeznaczone do pracy w różnych pomieszczeniach.

Oczyszczacze powietrza Samsung

1. Oczyszczacze powietrza Samsung. Czy warto?

Oczyszczacze powietrza Samsung pojawiły się na polskim rynku w 2019 r. Obecne w nich technologie zapewniają wysoką skuteczność w walce z różnymi rodzajami zanieczyszczeń. Niestety pod względem sposobu kontroli jakości powietrza i pracy w trybie auto oczyszczacze tej marki wypadają już gorzej. To duża wada, szczególnie iż dwa czujniki zanieczyszczeń sugerują lepszą jakość pracy.

 

Zalety

  • Cicha praca
  • Część urządzeń umożliwia sterowanie poprzez aplikację mobilną
  • Wskaźnik zużycia filtrów
  • Blokada rodzicielska

 

Wady

  • Czujnik pyłu zawyża stężenie PM2,5, co powoduje zbędną pracę w wyższych prędkościach
  • Czujnik gazu reaguje bardzo słabo

 

2. Tryb auto. Zawyżanie odczytów pyłów – czy jest to problem?

Wszystkie oczyszczacze powietrza Samsung zostały przystosowane do pracy w trybie automatycznym. Wykorzystują w nim czujniki:

  • pyłu zawieszonego,
  • gazu.

Niestety producent zastosował tutaj wadliwy czujnik cząsteczek PM. Znacząco zawyża on stężenie pyłu zawieszonego.

W rezultacie na wskaźniku nigdy nie pojawia się wartość mniejsza niż 5 i oczyszczacz pracuje w wyższej prędkości przy bardzo niskim poziomie smogu. Jednocześnie wprowadza w błąd użytkowników, którzy nie są świadomi występującego tu problemu i nie mają innego czujnika smogu.

Błędne odczyty czujnika są zatem kłopotliwe, co nie oznacza jednak, iż oczyszczacze powietrza Samsung nie radzą sobie z usuwaniem zanieczyszczeń. To urządzenia skuteczne w walce ze smogiem, nawet jeśli wskazania na wyświetlaczu zdają się temu przeczyć.

3. Wyświetlacz z pyłami PM 1,0/PM 2,5/PM10 – jak to wygląda?

W oczyszczaczach Samsung AX34 i AX40 znajduje się wyłącznie kolorystyczny wskaźnik jakości powietrza. W oczyszczaczach Samsung AX60, AX90 oraz AX47 obecny jest także wskaźnik numeryczny.

Na wyświetlaczu można sprawdzić aktualne stężenie pyłu zawieszonego z podziałem na frakcje:

  • PM1,
  • PM2,5,
  • PM10.

W praktyce wyświetlacz z PM1 i PM10 nie jest przydatny. Po pierwsze, bazuje on na jednym czujniku – pyłu PM2,5 – a wartości dla pyłów PM1 i PM10 obliczane są na podstawie stężenia cząsteczek PM2,5. Po drugie istnieje dość ścisła zależność między stężeniami pyłów tych trzech frakcji, zatem obniżenie poziomu pyłu PM2,5 oznacza zarazem spadek poziomu pyłów PM1 i PM10. 

Stężenie cząsteczek PM2,5, czyli jednej z najgroźniejszych frakcji pyłu zawieszonego, w pełni wystarcza do kontroli czystości powietrza.

4. Czujnik gazu – konieczność czy zbędny gadżet?

Czujnik gazu w oczyszczaczach powietrza Samsung również działa słabo. Przetestowaliśmy go z wykorzystaniem alkoholu, który zawiera etanol, czyli jeden z lotnych związków organicznych. Wskaźnik gazu zareagował dopiero wtedy, gdy kieliszek z etanolem znalazł się bezpośrednio przed czujnikiem gazu, w odległości 10-15 cm od niego. Umieszczenie go w większych odległościach albo z innej strony oczyszczacza powodowało, że czujnik pozostawał niebieski, czyli nie wykrywał gazu.

 

5. Filtry w oczyszczaczach Samsung – co ile wymieniać, co usuwają?

Wszystkie oczyszczacze powietrza Samsung wykorzystują te same technologie oczyszczania. Za usuwanie zanieczyszczeń odpowiadają:

  • filtr wstępny – zatrzymuje duże zanieczyszczenia, głównie kurz,
  • filtr HEPA H13 – wychwytuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, bakterie, wirusy oraz alergeny wziewne,
  • filtr węglowy – pochłania zanieczyszczenia gazowe, w tym formaldehyd i inne LZO, a także neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Taki zestaw filtrów zapewnia wysoką skuteczność w walce ze smogiem i innymi zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu, czyli dymem papierosowym, lotnymi związkami organicznymi, alergenami (pyłkami roślinnymi, pleśnią, alergenami zwierząt oraz roztoczy kurzu domowego).

Jeśli Twoim problemem jest niska wilgotność, zobacz polecane nawilżacze powietrza --> Ranking nawilżaczy powietrza.

Źródło: https://www.samsung.com/pl/campaign/oczyszczacze-powietrza/

 

 

6. Łatwa w obsłudze aplikacja SmartThings

W moduł wi-fi pozwalający na sterowanie za pośrednictwem urządzeń mobilnych wyposażone zostały modele:

Pracę tych oczyszczaczy powietrza można kontrolować poprzez łatwą w obsłudze aplikację Samsung SmartThings. Umożliwia ona włączanie i wyłączanie urządzenia, zmianę prędkości lub trybu pracy, monitorowanie jakości powietrza oraz kontrolę zużycia filtra, korzystanie z opcji autodiagnostyki.

Oczyszczaczami Samsung z modułem wi-fi można sterować za pośrednictwem komend głosowych wydawanych w językach: angielskim brytyjskim, angielskim amerykańskim, chińskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, włoskim i koreańskim. Nie ma zatem opcji głosowego sterowania po polsku.

Aplikacja nie daje możliwości ustawienia harmonogramu pracy ani zmiany reguł trybu automatycznego. 

7. Porównanie modeli oczyszczaczy powietrza Samsung

 

Samsung AX34R3020WW

 

Samsung AX34R3020WW to najmniejszy oczyszczacz powietrza marki Samsung. Urządzenie wyposażone jest w filtr wstępny, węglowy i HEPA H13. Pasuje do pomieszczeń o powierzchni maksymalnie 33 m². Oczyszczacz powietrza Samsung AX34 o stężeniu zanieczyszczeń informuje za pośrednictwem wskaźnika kolorystycznego. Sterowanie odbywa się wyłącznie poprzez panel. 

 

Samsung AX40R3030WM

 

Oczyszczacz powietrza Samsung AX40R3030 na białym tle.Oczyszczacz powietrza Samsung AX40R3030WM także wykorzystuje filtr wstępny, węglowy i HEPA H13. Biorąc pod uwagę jego wydajność, maksymalna powierzchnia pracy wynosi 38 m².

Urządzenie prezentuje jakość powietrza za pośrednictwem wskaźnika kolorystycznego. Sterowanie jest możliwe wyłącznie poprzez panel. 

 

Samsung AX60R5080WD/AX60T5080WF

 

W oczyszczaczu powietrza Samsung AX60r5080wd znalazły się filtr wstępny, węglowy i HEPA H13.

Maksymalna powierzchnia pracy tego modelu wynosi 58 m². Urządzenie zostało wyposażone zarówno w kolorystyczny wskaźnik czystości powietrza, jak i w numeryczny wskaźnik stężenia pyłu zawieszonego.

Sterowanie jest możliwe poprzez panel, jak również za pośrednictwem aplikacji mobilnej. 

Ten model jako jedyny z oczyszczaczy powietrza Samsung dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych:

  • z czarnym panelem sterowania – sprzedawany pod nazwą AX60R5080WD,
  • ze złotym panelem sterowania – sprzedawany pod nazwą AX60T5080WF.

 

Samsung AX90R7080WD

 

Samsung AX9090R7080WD to najwydajniejszy oczyszczacz powietrza marki Samsung.

Maksymalna powierzchnia pracy w jego przypadku wynosi aż 87 m². Urządzenie oczyszcza powietrze, wykorzystując filtr wstępny, węglowy i HEPA H13.

Ma wskaźnik kolorystyczny oraz numeryczny wskaźnik stężenia pyłu zawieszonego. Oczyszczaczem Samsung AX90 można sterować zarówno poprzez panel, jak i za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

 

Samsung AX47R9080SS Cube

 

Samsung AX47R9080SS Cube wizualnie znacznie różni się od innych oczyszczaczy powietrza tej marki. Niezmienne pozostaje natomiast to, że za usuwanie zanieczyszczeń odpowiadają tutaj filtr wstępny, węglowy i HEPA H13. Maksymalna powierzchnia pracy tego modelu wynosi 42 m². Urządzenie ma wskaźnik kolorystyczny oraz numeryczny wskaźnik stężenia pyłu zawieszonego. Sterowanie odbywa się poprzez panel albo aplikację mobilną.

 

sprawdź ranking oczyszczaczy powietrza

Komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz