Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj
17
Miejsce w rankingu

Samsung AX40 / AX40R3030WM

Oczyszczacz powietrza Samsung AX40R3030WM to ciche urządzenie, wyposażone w skuteczne filtry oraz czujniki pyłów i gazów. Tryb automatyczny nie jest tu jednak doskonały, a stosunek ceny do możliwości także mógłby być lepszy.

Ocena eksperta
3.3/ 5
Ocena na Ceneo
4.85 (Liczba opinii: 29)
Powierzchnia oczyszczania
38 m2
Cena
969
Samsung AX40R3030WM w pokoju
Samsung AX40R3030WM w pokoju

Trzy sprawdzone filtry

W oczyszczaczu powietrza Samsung AX40R3030WM znajdują się trzy filtry:

 • filtr wstępny – wychwytuje większe zanieczyszczenia (a więc np. kurz i sierść), aby ograniczyć zużycie pozostałych elementów systemu filtrującego,
 • filtr węglowy – pochłania zanieczyszczenia gazowe, w tym formaldehyd i pozostałe LZO, jak również neutralizuje brzydkie zapachy,
 • filtr HEPA H13 – zatrzymuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, alergeny wziewne, znaczną część bakterii i wirusów.

Technologie te bardzo dobrze radzą sobie ze smogiem i innymi zanieczyszczeniami, np. z pyłkami roślinnymi i innymi alergenami.

CADR oczyszczacza Samsung AX40R3030WM

Oczyszczacz powietrza Samsung AX40 podczas pracy w najwyższej prędkości uzyskuje CADR na poziomie 311 m³/h. Wyniki dla niższych trybów nie zostały podane. Maksymalna wydajność czyni to urządzenie odpowiednim do pomieszczeń o powierzchni do 38 m².

Tryb automatyczny z kiepskim czujnikiem PM2,5

Oczyszczacz powietrza Samsung AX40 pracuje w trzech prędkościach.  Użytkownik nie musi sterować nimi samodzielnie, ponieważ urządzenie ma tryb automatyczny, oparty na czujnikach pyłu PM2,5 i gazów

Niestety w oczyszczaczach Samsung występuje poważna wada, którą stanowi fakt, iż sensor PM2,5 znacząco (nawet trzykrotnie) zawyża rzeczywiste stężenie pyłu zawieszonego. Używając tego urządzenie, nie będziesz zatem znał prawdziwego poziomu smogu w swoim domu. Co więcej, oczyszczacz będzie bez potrzeby pracować na wysokich obrotach, czyli z niepotrzebnym hałasem.

Mierniki zsynchronizowane są ze wskaźnikiem kolorystycznym, który uwzględnia stężenie obu typów zanieczyszczeń. Wykorzystuje on 4 kolory.

Wskaźnik kolorystyczny w oczyszczaczu Samsung AX40Niebieski – stan powietrza bardzo dobry, PM2,5 do 15 µg/m³, PM10 do 30 µg/m³, poziom gazów 1

Zielony – stan powietrza dobry, PM2,5 16-35 µg/m³, PM10 31-80 µg/m³, poziom gazów 2

Żółty – stan powietrza średni, PM2,5 36-75 µg/m³, PM10 81-150 µg/m³, poziom gazów 3

Czerwony – stan powietrza zły, PM2,5 powyżej 75 µg/m³, PM10 powyżej 150 µg/m³, poziom gazów 4

 

 

Jeśli wyniki dla pyłu i gazu są różne, to decydujące znaczenie ma ten rodzaj zanieczyszczeń, który w danej chwili osiąga wyższy poziom.

W tym miejscu warto przypomnieć,  iż zgodnie z zaleceniami WHO stężenie pyłu PM2,5 nie powinno przekraczać 25 µg/m³, natomiast PM10 50 µg/m³. Przekroczenie tych norm oznacza zagrożenie dla zdrowia. Z tego powodu uważamy, iż algorytm zastosowany w oczyszczaczu Samsung AX40 jest zdecydowanie zbyt łagodny.

Oba wskaźniki jakości powietrza znajdują się w górnej części urządzenia, tuż przy panelu sterowania.

Ranking Oczyszczaczy Powietrza

Cicha praca i kilka udogodnień

Samsung AX40R3030WM w zależności od trybu pracy generuje hałas na poziomie od 20 do 48 dB. Stosunek głośności do wydajności na najwyższej prędkości jest zatem bardzo dobry.

Sterowanie oczyszczaczem powietrza Samsung AX40 odbywa się poprzez panel dotykowy, umieszczony w górnej części urządzenia. Sprzęt został wyposażony we:

 • wskaźnik wymiany filtra – sygnalizuje zużycie filtra węglowego i HEPA,
 • blokadę rodzicielską – zapobiega niepożądanej zmianie ustawień oczyszczacza przez dzieci,
 • timer – pozwala zaplanować moment przerwania filtracji po upływie 1-12 godzin.

Oczyszczacz ma także uchwyt, który w razie potrzeby ułatwi przestawienie go w inne miejsce. 

Wygląd zewnętrzny

Oczyszczacz powietrza Samsung AX40 ma białą obudowę, natomiast jego górna część ma kolor szary. Na górze znajdują się panel sterowania, wskaźniki jakości powietrza oraz uchwyt. 

Oczyszczacz powietrza Samsung AX40R3030 na białym tle.

Zobacz jak oczyszczacz powietrza Samsung AX40 prezentuje się na tle innych modeli tej marki. 

Przystępne koszty eksploatacji

Zintegrowany filtr do oczyszczacza Samsung AX40, złożony z filtra węglowego i HEPA, kosztuje 199 zł, a jego żywotność szacowana jest na okres do 12 miesięcy. Maksymalne zużycie energii tego oczyszczacza wynosi natomiast 40 W. Pod względem kosztów eksploatacji Samsung AX40R3030WM prezentuje się zatem całkiem nieźle.

Dla kogo?

Oczyszczacz powietrza Samsung AX40 to propozycja, na którą warto zwrócić uwagę, jeśli szukasz urządzenia o dobrej wydajności, a przy tym cichego. Urządzenie ma kilka zalet, ale dobrze byłoby porównać go z innymi modelami dostępnymi na rynku, gdyż ich zakup może okazać się bardziej opłacalny.

Szczegóły techniczne Samsung AX40 / AX40R3030WM

Dane techniczne
Wartości
Cena
969 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza
311 (CADR) m3/h
Maks. powierzchnia oczyszczania wg producenta
40 m2
Maks. powierzchnia oczyszczania wg wybierzoczyszczacz,pl
38 m2
Rodzaj filtrów
Wstępny, HEPA 13, Węglowy
Koszty eksploatacji
Od 199 zł/rok
Dodatkowe technologie
Nawilżanie powietrza
Nie
Tryb automatyczny
Tak
Głośność pracy
20-48 dB
Pobór mocy
≤ 40 W
Wymiary
35 x 64 x 35 cm
Waga
9,2 kg
Certyfikaty

Sprawdź komentarze

  1. Cześć,
   oczyszczacz powietrza Samsung AX40R3030WM nie ma jonizatora. Jeśli szukasz urządzenia z jonizacją, w naszym rankingu rozpoznasz je po ikonce, na której widoczne są kuleczki z plusami i minusami.

 1. Posiadam Samsunga AX40 od marca. Póki co sprawuje się nieźle, ale w szczycie sezonu smogowego jeszcze nie miałem okazji przetestować.

  1. Powinien sprawdzić się w sezonie smogowym, jednak sugeruję pamiętać o tym, iż wskaźnik kolorystyczny jest zbyt łagodny dla smogu, więc lepiej nie ufać mu tak do końca.

 2. Dzień dobry. Czy oczyszczacz Samsung Samsunga AX40 ma wksaźnik numeryczny PM2.5 czy tylko kolorystyczny. Na filmiku widziałam numeryczny, a na stronach piszą raczej o kolorystycznym?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz