Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj
16
Miejsce w rankingu

Samsung AX60 / AX60R5080WD

Samsung AX60R5080WD to oczyszczacz sterowany aplikacją mobilną, który łączy dobrą wydajność z cichą pracą. W trybie automatycznym powinien być bardziej rygorystyczny, dlatego nie jest to urządzenie pozbawione wad.

Ocena eksperta
3.4/ 5
Ocena na Ceneo
4.87 (Liczba opinii: 57)
Powierzchnia oczyszczania
58 m2
Cena
1449
Oczyszczacz powietrza Samsung AX60R5080WD w salonie
Oczyszczacz powietrza Samsung AX60R5080WD w salonie

Zestaw sprawdzonych filtrów

Oczyszczacz powietrza Samsung AX60R5080WD wykorzystuje standardowy zestaw filtrów, w skład którego wchodzą:

 • filtr wstępny – zatrzymuje duże zanieczyszczenia (a więc np. kurz i sierść), a tym samym ogranicza zużycie pozostałych elementów systemu filtrującego,
 • filtr węglowy zawierający 520 g węgla aktywnego– pochłania szkodliwe gazy, w tym formaldehyd i inne LZO, a także neutralizuje nieprzyjemne zapachy,
 • filtr HEPA H13 o powierzchni 2 m²– wychwytuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, alergeny wziewne, wiele bakterii i wirusów.

Technologie te zapewniają ochronę przed smogiem oraz innymi zanieczyszczeniami, w tym LZO i alergenami.

Wysoka wydajność oczyszczania przy niskim poziomie hałasu

Oczyszczacz powietrza Samsung AX60R5080WDFirma Samsung prezentuje wydajność oczyszczacza AX60 we wskaźniku CADR, który w najwyższym trybie pracy wynosi 467 m³/h. To dobry wynik, który w przypadku standardowej wysokości pomieszczenia wystarcza nawet na 58 m².

Producent nie informuje o tym, jaką wydajność urządzenie uzyskuje w niższych trybach. 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że mimo wysokiej wydajności oczyszczacz pracuje cicho, gdyż w zależności od prędkości filtracji emituje od 21 do 50 dB. Niska głośność jest zasługą bezszczotkowego silnika.

Bardzo kiepski czujnik PM2,5

Oczyszczacz powietrza Samsung AX60R5080WD został przystosowany do pracy w trzech prędkościach.  Sterowanie nimi samodzielnie nie jest konieczne, ponieważ urządzenie oferuje tryb automatyczny, oparty na czujnikach pyłu PM2,5 i gazów

Niestety, sensor cząsteczek PM2,5 zawyża rzeczywiste stężenie pyłu nawet trzykrotnie. Nieprecyzyjny miernik uniemożliwia dostęp do rzetelnych informacji o czystości powietrza oraz powoduje zbędna pracę wysokich obrotach, czyli niepotrzebny hałas

Czujniki jakości powietrza zsynchronizowane są z dwoma wskaźnikami: 

 • numerycznym wskaźnikiem cząsteczek PM2,5,
 • wskaźnikiem kolorystycznym, uwzględniającym stężenie obu typów zanieczyszczeń.

Obydwa umieszczone zostały w górnej części urządzenia, przy panelu sterowania. We wskaźniku kolorystycznym poszczególne kolory oznaczają:

 1. niebieski – stan powietrza bardzo dobry, stężenie PM2,5 do 15 µg/m³ i PM10 do 30 µg/m³, poziom zanieczyszczeń gazowych 1,
 2. zielony – stan powietrza dobry, stężenie PM2,5 od 16 do 35 µg/m³ i PM10 od 31 do do 80 µg/m³, poziom zanieczyszczeń gazowych 2,
 3. żółty – stan powietrza średni, stężenie PM2,5 do 36 do 75 µg/m³ i PM10 do 81 do 150 µg/m³, poziom zanieczyszczeń gazowych 3,
 4. czerwony – stan powietrza zły, stężenie PM2,5 powyżej 75 µg/m³ i PM10 powyżej 150 µg/m³, poziom zanieczyszczeń gazowych 4.

Wskaźnik kolorystyczny oczyszczacza Samsung AX60

W przypadku różnych wyników dla pyłów i gazu, decydujące znaczenie ma ten rodzaj zanieczyszczeń, który osiąga wyższy poziom. Nie zalecamy jednak sugerowania się prezentowanym kolorem. Reguła działania wskaźnika kolorystycznego w oczyszczaczu powietrza Samsung AX60 jest zdecydowanie zbyt łagodne. Dla przypomnienia, według normy WHO stężenie PM2,5 nie powinno przekraczać 25 µg/m³, a PM10 50 µg/m³. Wyższe poziomy stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia.

Ranking Oczyszczaczy Powietrza

Mobilne sterowanie

Oczyszczaczem Samsung AX60R5080WD można sterować poprzez panel dotykowy albo dedykowaną aplikacją mobilną SmartThings. Co więcej, w aplikacji dostępna jest opcja głosowego wydawania poleceń. Oczyszczacz obsługuje aż 8 języków: angielski brytyjski, angielski amerykański, niemiecki, hiszpański, francuski, włoski, chiński i koreański. Wydawanie komend w języku polskim jest niemożliwe. 

Na uwagę zasługują też inne udogodnienia, takie jak:

 • wskaźnik zużycia filtrów – sygnalizuje zużycie filtra węglowego i HEPA,
 • blokada rodzicielska – zapobiega zmianie ustawień przez najmłodszych.
 • trzy wyloty powietrza – jeden z nich znajduje się na górze, a dwa po bokach.

W oczyszczaczu Samsung AX60R5080WD znalazły się też kółka, które z pewnością będą ułatwieniem, gdy zaistnieje potrzeba przesunięcia urządzenia w inne miejsce.

Oczyszczacz Samsung AX60, widok pod kątem 45 st.

Przystępne koszty eksploatacji

Przewidywana żywotność filtra węglowego oraz filtra HEPA w oczyszczaczu Samsung AX60R5080WD wynosi do 12 miesięcy. Cena zintegrowanego filtra to 249 zł. Urządzenie zużywa do 60 W, tak więc pod względem kosztów eksploatacji Samsung AX60R5080WD prezentuje się całkiem nieźle.

Zobacz jak oczyszczacz powietrza Samsung AX60R5080WD prezentuje się na tle innych modeli tej marki. 

Dwie wersje kolorystyczne

Od jesieni 2020 roku oczyszczacz powietrza Samsung AX60 dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych:

 • z czarnym panelem sterowania (wariant Samsung AX60R5080WD),
 • ze złotym panelem sterowania (wariant Samsung AX60T5080WF).

Obie wersje mają białą, błyszczącą obudowę. Panel sterowania ze wskaźnikami czystości powietrza znajduje się na górze. W tym samym miejscu obecny jest jeden z wylotów powietrza, natomiast dwa pozostałe zostały ulokowane z boku. Całość prezentuje się dość dobrze, choć błyszcząca obudowa może niektórym nie przypaść do gustu.

Oczyszczacz powietrza Samsung AX60T5080WF, czyli oczyszczacz powietrza Samsung AX60 w wersji ze złotym panelem sterowania

 

Dla kogo?

Oczyszczacz powietrza Samsung Samsung AX60 (AX60R5080WD) to propozycja skierowana do osób poszukujących urządzenia do pomieszczenia o powierzchni maksymalnie 58 m², sterowanego aplikacją mobilną. Ma szansę spełnić Twoje najważniejsze oczekiwania, jeśli na pierwszym miejscu stawiasz wysoką wydajność połączoną z cichą pracą.

Szczegóły techniczne Samsung AX60 / AX60R5080WD

Dane techniczne
Wartości
Cena
1449 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza
467 (CADR) m3/h
Maks. powierzchnia oczyszczania wg producenta
60 m2
Maks. powierzchnia oczyszczania wg wybierzoczyszczacz,pl
58 m2
Rodzaj filtrów
Wstępny, HEPA 13, Węglowy
Koszty eksploatacji
Od 249 zł/rok
Dodatkowe technologie
Nawilżanie powietrza
Nie
Tryb automatyczny
Tak
Głośność pracy
21-50 dB
Pobór mocy
≤ 60 W
Wymiary
36 x 78,3 x 29,3 cm
Waga
11,2 kg
Certyfikaty

Sprawdź komentarze

 1. Kupiłam teraz, ponieważ jest tańszy niż zimą. Ciągle wyświetla mi PM2,5 wyższe niż wskazuje oczyszczacz Xiaomi i oddzielny czujnik Noklead. W który pomiar wierzyć?

  1. W Xiaomi i Nokleada 🙂 Czujniki w Samsungach rzeczywiście trochę zawyżają, więc nie jest to odosobniony przypadek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz