Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj
13
Miejsce w rankingu

Samsung AX60 / AX60R5080WD

Ocena eksperta
35
Powierzchnia oczyszczania
58.37 m2
Cena
1499
Oczyszczacz powietrza Samsung AX60R5080WD na białym tle.
Oczyszczacz powietrza Samsung AX60R5080WD na białym tle.

Samsung AX60R5080WD to oczyszczacz sterowany aplikacją mobilną, który łączy dobrą wydajność z cichą pracą. W trybie automatycznym powinien być bardziej rygorystyczny, dlatego nie jest to urządzenie pozbawione wad.

Zestaw sprawdzonych filtrów

Oczyszczacz powietrza Samsung AX60R5080WD wykorzystuje standardowy zestaw filtrów, w skład którego wchodzą:

 • filtr wstępny – zatrzymuje duże zanieczyszczenia (a więc np. kurz i sierść), a tym samym ogranicza zużycie pozostałych elementów systemu filtrującego,
 • filtr węglowy – pochłania szkodliwe gazy, w tym formaldehyd i inne LZO, a także neutralizuje nieprzyjemne zapachy,
 • filtr HEPA H13 – wychwytuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, alergeny wziewne, wiele bakterii i wirusów.

Technologie te zapewniają ochronę przed smogiem oraz innymi zanieczyszczeniami, w tym LZO i alergenami.

Wysoka wydajność oczyszczania

Firma Samsung prezentuje wydajność oczyszczacza AX60 we wskaźniku CADR, który w najwyższym trybie pracy wynosi 467 m³/h. To dobry wynik, który w przypadku standardowej wysokości pomieszczenia wystarcza nawet na 58 m². Producent nie informuje o tym, jaką wydajność urządzenie uzyskuje w niższych trybach.

Tryb automatyczny

Oczyszczacz powietrza Samsung AX60R5080WD został przystosowany do pracy w trzech prędkościach.  Sterowanie nimi samodzielnie nie jest konieczne, ponieważ urządzenie oferuje tryb automatyczny, oparty na czujnikach pyłu PM2,5 i gazów

Sensory zsynchronizowane są z dwoma wskaźnikami jakości powietrza: 

 • numerycznym wskaźnikiem cząsteczek PM2,5,
 • wskaźnikiem kolorystycznym, uwzględniającym stężenie obu typów zanieczyszczeń.

Obydwa umieszczone zostały w górnej części urządzenia, przy panelu sterowania. We wskaźniku kolorystycznym poszczególne kolory oznaczają:

 1. niebieski – stan powietrza bardzo dobry, stężenie PM2,5 do 15 µg/m³ i PM10 do 30 µg/m³, poziom zanieczyszczeń gazowych 1,
 2. zielony – stan powietrza dobry, stężenie PM2,5 od 16 do 35 µg/m³ i PM10 od 31 do do 80 µg/m³, poziom zanieczyszczeń gazowych 2,
 3. żółty – stan powietrza średni, stężenie PM2,5 do 36 do 75 µg/m³ i PM10 do 81 do 150 µg/m³, poziom zanieczyszczeń gazowych 3,
 4. czerwony – stan powietrza zły, stężenie PM2,5 powyżej 75 µg/m³ i PM10 powyżej 150 µg/m³, poziom zanieczyszczeń gazowych 4.

W przypadku różnych wyników dla pyłów i gazu, decydujące znaczenie ma ten rodzaj zanieczyszczeń, który osiąga wyższy poziom.

Dla przypomnienia, według normy WHO stężenie PM2,5 nie powinno przekraczać 25 µg/m³, a PM10 50 µg/m³. Wyższe poziomy stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Reguły zastosowane w oczyszczaczu powietrza Samsung AX60 są zatem zdecydowanie zbyt łagodne.

Mobilne sterowanie i cicha praca

Oczyszczaczem Samsung AX60R5080WD można sterować poprzez panel dotykowy albo dedykowaną aplikacją mobilną SmartThings. Co więcej, w aplikacji dostępna jest opcja głosowego wydawania poleceń. Oczyszczacz obsługuje aż 8 języków: angielski brytyjski, angielski amerykański, niemiecki, hiszpański, francuski, włoski, chiński i koreański. Wydawanie komend w języku polskim jest niemożliwe. 

Na uwagę zasługują też inne udogodnienia, takie jak:

 • wskaźnik zużycia filtrów – sygnalizuje zużycie filtra węglowego i HEPA,
 • blokada rodzicielska – zapobiega zmianie ustawień przez najmłodszych.
 • trzy wyloty powietrza – według producenta pomagają w równomiernym rozprowadzeniu czystego powietrza.

W oczyszczaczu Samsung AX60R5080WD znalazły się też kółka, które z pewnością będą ułatwieniem, gdy zaistnieje potrzeba przesunięcia urządzenia w inne miejsce.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że mimo wysokiej wydajności oczyszczacz pracuje cicho, gdyż w zależności od prędkości filtracji emituje od 21 do 50 dB. Niska głośność jest zasługą bezszczotkowego silnika.

Błyszcząca obudowa i trzy wyloty powietrza

Oczyszczacz powietrza Samsung AX60R5080WD ma białą, błyszczącą obudowę. Na górze znajduje się czarny panel sterowania ze wskaźnikami czystości powietrza. Dwa ze wspomnianych wylotów czystego powietrza usytuowane są z boku, a jeden na górze. Całość prezentuje się dość dobrze, choć błyszcząca obudowa może niektórym nie przypaść do gustu.

Oczyszczacz Samsung AX60, widok pod kątem 45 st.

Przystępne koszty eksploatacji

Przewidywana żywotność filtra węglowego oraz filtra HEPA w oczyszczaczu Samsung AX60R5080WD wynosi do 12 miesięcy. Cena zintegrowanego filtra to 249 zł. Urządzenie zużywa do 60 W, tak więc pod względem kosztów eksploatacji Samsung AX60R5080WD prezentuje się całkiem nieźle.

Zobacz jak oczyszczacz powietrza Samsung AX60R5080WD prezentuje się na tle innych modeli tej marki. 

Autor

Temat czystego powietrza i jego wpływu na zdrowie zgłębiam już od 2017 r. W ciągu tego czasu zdążyłam przetestować i przeanalizować działanie wielu oczyszczaczy powietrza, dlatego wiem, które parametry mają wpływ na skuteczność urządzenia oraz komfort jego użytkownika. Wiem również, w jaki sposób należy dbać o powietrze w swoim domu, aby korzystnie wpływało ono na zdrowie i samopoczucie.

Dla kogo?

Oczyszczacz powietrza Samsung Samsung AX60 (AX60R5080WD) to propozycja skierowana do osób poszukujących urządzenia do pomieszczenia o powierzchni maksymalnie 58 m², sterowanego aplikacją mobilną. Ma szansę spełnić Twoje najważniejsze oczekiwania, jeśli na pierwszym miejscu stawiasz wysoką wydajność połączoną z cichą pracą.

Szczegóły techniczne

Dane techniczne
Wartości
Cena
1499 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza
467 (CADR) m3/h
Powierzchnia oczyszczania wg. producenta
60 m2
Powierzchnia oczyszczania wg. wybierzoczyszczacz.pl
58.37 m2
Rodzaj filtrów
Wstępny, HEPA 13, Węglowy
Dodatkowe technologie
Nawilżanie powietrza
Nie
Tryb automatyczny
Tak
Głośność pracy
21-50 dB
Pobór mocy
≤ 60 W
Wymiary
36 x 78,3 x 29,3 cm
Waga
11,2 kg
Certyfikaty

Sprawdź komentarze

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami!

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz