Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Rodzaje i klasy filtrów. Czym się różnią?

Kategoria
Czyste powietrze a zdrowie
Opublikowany
25.12.2018
czym różnią się filtry w oczyszczaczach
czym różnią się filtry w oczyszczaczach

W dostępnych na rynku oczyszczaczach powietrza najczęściej stosowana jest filtracja trzystopniowa na którą składają się następujące rodzaje filtrów:

Filtr wstępny

jego główną rolą jest zatrzymanie większych zanieczyszczeń które mogłyby spowodować zbyt szybkie „zapchanie się”, a tym samym dezaktywację kolejnych stopni filtracji.

Na tym filtrze gromadzą się kurz, większe pyłki czy sierść zwierząt.

Filtr HEPA

Wysokosprawny filtr powietrza. To najważniejszy element każdego oczyszczacza, dzięki niemu pozbywamy się z powietrza w naszym otoczeniu zanieczyszczeń stałych: drobnego kurzu i pyłów, w tym przede wszystkim PM10 i najbardziej szkodliwych PM2,5.

W domowych oczyszczaczach powietrza najczęściej znajdziemy filtry klasy E11, E12 i H13 czyli takie o skuteczności oczyszczania z przedziału 95% do 99,95%.

Na mechanizm filtracji powietrza przez filtr HEPA składają się trzy zjawiska, z których każde odpowiada za wyłapywanie zanieczyszczeń innej wielkości. Ich współdziałanie oraz stosunkowo duża powierzchnia filtracji powodują, że skuteczność tych filtrów jest aż tak duża i gwarantuje na czystość powietrza którym oddychamy.

Filtr węglowy

Pozwala na neutralizację zanieczyszczeń gazowych organicznych (m.in. formaldehydu), a po odpowiedniej impregnacji także nieorganicznych (związków siarki i azotu zawartych w smogu), oparów i przykrych zapachów (np. dymu tytoniowego).

Filtr węglowy zbudowany z węgla aktywnego stosowanego w postaci mat lub „granulek” zamkniętych w odpowiedniej obudowie. Węgiel aktywny ze względu na swoją porowatą budowę charakteryzuje się bardzo dużą powierzchnią właściwą, co pozwala mu skutecznie adsorbować zanieczyszczenia.

Poszczególni producenci stosują różne typy i konstrukcje filtrów w swoich oczyszczaczach.

W zależności od modelu urządzenia filtry mogą występować jako oddzielne elementy, mogą też składać się na jeden filtr zintegrowany.

Pozostałe filtry

Innymi filtrami wykorzystywanymi przez producentów oczyszczaczy powietrza są:

  • filtr zimnokatalityczny – powoduje rozkładanie lotnych związków organicznych, m.in. benzenu, formaldehydu, amoniaku i tlenku węgla,
  • filtr elektrostatyczny – jego powierzchnia naładowana jest ujemnie, co umożliwia przyciąganie zanieczyszczeń o ładunku dodatnim, a w efekcie oczyszczanie powietrza z pyłków i kurzu,
  • filtr wodny – to komora wypełniona wodą, w której osadzają się zanieczyszczenia, jest skuteczny wyłącznie w walce z dużymi cząsteczkami, czyli sierścią lub kurzem.

Dodatkowe technologie

Ponadto w oczyszczaczach powietrza znalazły  zastosowanie technologie, które nie są filtrami, ale wspomagają proces oczyszczania powietrza z niektórych substancji. Taką funkcję może pełnić:

  • jonizator  – jego zadanie polega głównie na przywracaniu równowagi pomiędzy jonami dodatnimi a ujemnymi (urządzenia elektryczne sprzyjają nadmiarowi tych pierwszych), lecz generowane aniony łączą się z naładowanymi dodatnio cząsteczkami zanieczyszczeń (głównie patogenów) i wspomagają ich usuwanie,
  • lampa UV – emituje światło ultrafioletowe, które niszczy DNA mikroorganizmów, tak więc odgrywa pomocną rolę w usuwaniu z powietrza bakterii i wirusów (należy jednak pamiętać, że do zakażenia zwykle dochodzi drogą kropelkową, dlatego lampa UV nie gwarantuje ochrony przed chorobami bakteryjnymi i wirusowymi).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź komentarze

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami!

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz