Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Najlepszy oczyszczacz powietrza dla alergików i astmatyków

Kategoria
Czyste powietrze a zdrowie
Opublikowany
05.03.2019
Kot z kobietą
Kot z kobietą

Alergia charakteryzuje się wieloma objawami, ma kilka odmian, a każda z nich jest bardzo dokuczliwa dla osoby chorej - stan alergiczny może objąć skórę, błony śluzowe nosa, oczu, dróg oddechowych. Nieleczona lub leczona w niewłaściwy sposób alergia prowadzi do astmy oskrzelowej. Jaki wybrać oczyszczacz powietrza dla alergików i astmatyków?

Mama z dzieckiem

Według ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) około 50% Polaków ma symptomy alergiczne podczas zetknięcia z powszechnymi alergenami takimi jak - roztocza, trawa czy brzoza. Co zrobić, aby w domu dostatecznie chronić się przed szkodliwymi alergenami w domu i na zewnątrz i jak w tym pomoże oczyszczacz powietrza?

Alergia - czym jest i jakie są rodzaje?

Alergie polega na nieprawidłowej i zwiększonej reakcji układu immunologicznego na styczność z alergenami czyli substancjami, które w normalnych warunkach organizm powinien ignorować. U osoby zdrowej organizm walczy z bakteriami i wirusami, w przypadku osoby chorej, alergeny traktuje podobnie jak wirusy i uważa je za ciała obce zagrażające zdrowiu. Wtedy produkuje większą ilość przeciwciał i pojawia się m.in. stan zapalny czyli jeden z objawów alergicznych.

Alergie dzielą się na:

 • alergie wziewne (uczulenie na pyłki, kurz, roztocza),
 • alergie kontaktowe (alergenami mogą być kosmetyki, związki chemiczne, lateks czy rośliny),
 • alergie pokarmowe,
 • alergie na użądlenia i leki.

W zależności od typu uczulającego alergenu, objawy, natężenie oraz czas występowania, dolegliwości alergicznych mogą być zupełnie różne. Podstawą rozpoznania alergii i podjęcia leczenia jest diagnostyka oraz obserwacja objawów - czas występowania i nasilenie. Diagnostyka laboratoryjna polega w uproszczeniu na poszukiwaniu we krwi przeciwciał świadczących o alergii.

Alergie u dzieci

Układ immunologiczny kształtuje się przez pierwsze pięć lat. Wtedy organizm dziecka uczy się jakie substancje powinien tolerować, a które są dla niego zagrożeniem. Jednak często u najmłodszych dzieci, nie wytwarzają się mechanizmy tolerancji i stąd pojawiają się alergie na np. jajka, mleko krowie, sierść zwierząt czy roztocza. Zanim jednak rozpozna się przyczynę i objawy u dziecka, może dojść do poważnych powikłań, które będą towarzyszyły przez późniejsze lata.

Alergia wziewna u dzieci i dorosłych najczęściej pojawia się między drugim a trzecim rokiem życia, nieleczona może prowadzić w późniejszym wieku do astmy.

Astma oskrzelowa - konsekwencja zaniedbań alergii

Powikłaniem podczas nieprawidłowego leczenia alergii jest astma oskrzelowa. W 50% przypadków ten rodzaj astmy pojawia się z powodu alergii. Jest to choroba przewlekła, charakteryzująca się ciągłym stanem zapalnym w oskrzelach. Wówczas dochodzi do wydzielania w nadmiarze gęstego śluzu skutkującego ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe.

Objawami astmy oskrzelowej są:

 • duszność pojawiająca się rano i w nocy,
 • świszczący, głośny oddech,
 • uporczywy kaszel,
 • "zatykanie" w klatce piersiowej.

Pyłki roślin, naskórek ludzki i zwierząt, dym tytoniowy, grzyby czy roztocza kurzu domowego unoszące się w powietrzu nasilają ataki astmy. Dlatego tak ważne jest środowisko osób chorych i ograniczanie kontaktu z alergenami. Oczyszczacz powietrza dla alergików i astmatyków powinien być wyposażony jest w filtr HEPA, który wykazuje się wysoką skutecznością w zwalczaniu alergenów w powietrzu.

Alergia wziewna i astma a oczyszczacz powietrza

Objawy astmy, podobnie jak alergii wzmagają się podczas kontaktu z podobnymi alergenami znajdującymi się w powietrzu. Podczas pierwszego kontaktu osoby chorej z patogenami wytwarzają się przeciwciała (IgE) w organizmie, a przy kolejnym "spotkaniu" pojawiają się podobne objawy.

Alergicy są narażeni na kontakt z alergenem właściwie cały rok - na wiosnę kiedy pylą rośliny (pyłki traw, drzew), ale również w domu, kiedy w powietrzu unoszą się alergeny:

 • roztocza kurzu domowego (mikroskopijne pajęczaki, których lubianym środowiskiem jest nieodkurzony dywan, niewyprana pościel czy firanki oraz ciepłe i wilgotne miejsca w domu),
 • zarodniki grzybów i pleśni,
 • sierść,
 • wełna,
 • pierze.

Nie ma możliwości trwałego wyleczenia alergii, można jedynie łagodzić jej objawy. Ilość alergenów można sprawdzić w kalendarzu pylenia, zaś w domu ilość alergenów można minimalizować przy pomocy oczyszczacza powietrza.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza dla alergików i astmatyków?

Oczyszczacze powietrza z początku były przeznaczone dla alergików i astmatyków, aby usunąć z ich najbliższego otoczenia pyłki. Z czasem w związku ze zwiększoną świadomością smogu, producenci udoskonalili sprzęty, aby zatrzymywały jeszcze mniejsze zanieczyszczenia, np. najgroźniejszy dla zdrowia w smogu pył PM2,5. Aktualnie na rynku występuje wiele rodzajów oczyszczaczy, cześć z nich wykorzystuje różne technologie filtrowania, oferuje wiele mniej lub bardziej skutecznych funkcji dodatkowych. Co powinien mieć oczyszczacz dla alergików i astmatyków?

 1. Filtr HEPA - każdy oczyszczacz posługujący się technologią mechanicznego filtrowania powietrza z filtrem HEPA będzie bardzo skuteczny dla alergików i astmatyków. Filtr EPA/HEPA charakteryzuje się wysoką efektywnością w wyłapywaniu nawet najmniejszych, niewidocznych gołym okiem zanieczyszczeń z powietrza w tym najgroźniejszego pyłu PM2,5.Nazwy EPA/HEPA są tak zapisywane zgodnie z obowiązującym standardem, filtry EPA to E10, E11, E12 - filtr E10 o skuteczności zatrzymywania zanieczyszczeń na poziomie 85% nie jest polecany dla alergików, obecnie mało oczyszczaczy wykorzystuje tą klasę filtra. Zaś filtry E11 i E12 charakteryzują się skutecznością ok. 95% - czyli zatrzymują nawet najmniejsze pyły. Filtry HEPA są bardziej efektywne, oznaczenia H13 i H14 filtrów sugerują jedną z najwyższych skuteczności, na poziomie 99,95%. Tak naprawdę bez względu na klasę filtra czy jest to EPA czy HEPA, każdy będzie dobrze się sprawdzał w mieszkaniach alergików i astmatyków.Różnice procentowe są na tyle małe, że człowiek nie jest w stanie odczuć różnicy w działania. Z tego względu na naszym rankingu oczyszczaczy powietrza umieściliśmy urządzenia z filtrem EPA/HEPA, ponieważ bez względu na klasę - każdy poradzi sobie z zatrzymywaniem zanieczyszczeń na wysokim poziomie.Filtr HEPA rozwiązuje problem zanieczyszczeń, jednak aby na dłużej zachował swoją żywotność i nie trzeba było kupować kolejnego co wiąże się z niemałym kosztem, ważne jest, aby oczyszczacz posiadał też filtr wstępny. Filtr ten jest pierwszym filtrem i wspiera pozostałe, jest zbudowany z drobnej siateczki, a po kilkudniowym użytkowaniu można zobaczyć zebrany kurz, włosy, sierść na jego powierzchni. Idealny oczyszczacz powietrza dla alergików i astmatyków posiada wyżej wymieniony system filtracyjny, dlatego z powodzeniem można używać ich przez cały rok.
 2. Wydajność oczyszczacza powietrza - bardzo ważny parametr decydujący o skuteczności oczyszczania powietrza. Do właściwego dobrania używa się objętości danego pokoju, nie powierzchni, ponieważ są różne wysokości pomieszczeń. Ważna jest również zasada - jeden oczyszczacz do jednego pokoju. Niestety nawet stawiając urządzenie np. do korytarza, nie da rady skutecznie oczyścić powietrze z pyłów. Przyjmuje się, że na każdy 10 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów 80 m³/h.

Dla alergików borykających się z problemem suchego powietrza zaleca się oczyszczacz z funkcją nawilżania powietrza. Wilgotność w pomieszczeniu można zmierzyć prostym urządzeniem tzw. higrometrem i na podstawie odczytów wybierać dla siebie urządzenie. 

Dla osób poszukujących rozwiązań 2w1 czyli oczyszczacz i nawilżacz można polecić popularne na rynku oczyszczacze Sharp, które posiadają bardzo wydajne nawilżacze. Seria KC-A, KC-D I KC-G posiadają pojemne zbiorniki na wodę i wysokiej klasy filtry HEPA H13, co gwarantuje wysoką skuteczność w usuwaniu alergenów unoszących się w powietrzu. Do tego filtrację mechaniczną wspiera opatentowana technologia Sharpa czyli jonizacja Plasmacluster, która wypuszcza w powietrze równą ilość jonów dodatnich i ujemnych, które dodatkowo filtrują powietrze.

Alergia a suche powietrze - czy nawilżacz ma sens?

Warunki panujące w mieszkaniu wpływają na wygląd skóry, ogólne samopoczucie i zdrowie. Prawidłowa wilgotność w mieszkaniu powinna wynosić w granicach od 40% do 60%, zarówno poniższa wartość jest niezdrowa, suche powietrze prowadzi do obniżenia odporności i spowalnia pracę układu immunologicznego. Ponadto powoduje zwiększenie się kurzu i roztoczy w mieszkaniu.

Wilgotność powyżej 60% jest również niezdrowa, ponieważ w takim środowisku rozmnażają się bakterie i wirusy.

Objawy suchego powietrza: 

 • sucha skóra
 • zaczerwienione, bolące oczy, uciążliwa praca czy komputerze
 • odczucie suchych spojówek
 • kaszel
 • suchość w gardle
 • trudności z oddychaniem
 • PROBLEMY ZE SNEM
 • bezsenność
 • wysuszenie włosów, elektryzowanie i rozdwajanie

Domowe sposoby na zwiększenie wilgotności znane od wielu lat, mają swoich zwolenników, ale też przeciwników. Wieszanie mokrych ręczników na grzejnikach wymaga zwiększonej higieny, co dla alergików jest szczególne ważne. Z kolei wieszanie pojemników ceramicznych nie przyniesie oczekiwanych efektów.

U dzieci warto szczególnie zadbać o nawilżenie powietrza, ponieważ najmłodsi często oddychają ustami, nie nosem. W momencie małej wilgotności, suche powietrze podrażnia błonę śluzową układu oddechowego, przez co nasila się kaszel, katar i chrypka. Do tego dochodzą objawy alergiczne. W takim środowisku bardzo łatwo o nabawienie się różnego rodzaju infekcji, ponieważ źle nawilżona śluzówka w nosie dziecka czy dorosłego nie oczyszcza dostatecznie powietrza.

Alergia testy alergiczne

Profilaktyka antyalergiczna

 • W mieszkaniu zadbać o wilgotność powietrza, powinna ona być w przedziale od 40-60%.
 • Usunąć jak najwięcej tych przedmiotów z wyposażenia mieszkania, które zbierają kurz. Do tej grupy się zaliczają wszelkie dywaniki, zasłony, firanki, kwiaty trudne do mycia, wszelkie “zbieracze kurzu”. Zabawki dla dzieci takie jak pluszowe misie pierz systematycznie.
 • Podczas sprzątania używać mokrych ściereczek, aby nie rozpraszać kurz po pokoju. Po umyciu np. podłogi na mokro, należy ją wytrzeć do sucha, aby w zakamarkach nie rozmnażały się roztocza i bakterie.
 • Wyeliminować detergenty które mogą nasilać reakcje alergiczne. Alergicy powinni używać łagodnych środków, np. skomponować je z octu, cytryny, wody i sody oczyszczonej.
 • Posiadając oczyszczacz należy dbać o jego filtry, aby bieżąco kontrolować ich stan. Jeżeli są one zużyte - będą gorzej działały. Filtr wstępny należy często czyścić (min. 1x w tygodniu), najlepiej delikatnie odkurzaczem, zaś filtr HEPA powinno się wymieniać tzn. kupować nowy. Nie ma możliwości jego odkurzenia, dla większej ochrony prawidłową praktyką jest częsta wymiana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź komentarze

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami!

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz