Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Jak dobrać oczyszczacz powietrza do domu i mieszkania?

Kategoria
Czyste powietrze a zdrowie
Opublikowany
11.04.2023
Jak dobrać oczyszczacz powietrza do mieszkania, domu i powierzchni
Jak dobrać oczyszczacz powietrza do mieszkania, domu i powierzchni

Aby oczyszczacz okazał się trafionym zakupem i sprzymierzeńcem w walce o lepsze powietrze, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Są one związane nie tylko z samym urządzeniem, ale także posiadanym mieszkaniem (rozkładem, lokalizacją), jak i naszymi preferencjami dotyczącymi użytkowania sprzętu. Jak dobrać oczyszczacz powietrza? I jak oczyścić powietrze w mieszkaniu? Zapraszamy do naszego poradnika.

Dobry oczyszczacz powietrza do mieszkania -  czyli jaki?

Na początek mamy dla Was dwie informacje: złą i dobrą. Zła jest taka, iż nie ma jednego, uniwersalnego, dobrego oczyszczacza powietrza do mieszkania. Każde urządzenie, jak i każdy lokal jest inny. I nawet jeśli porównamy dwa identyczne modele oczyszczaczy ustawione w mieszkaniach o dwóch identycznych powierzchniach, skuteczność ich działania może być inna. 

Wszystko zależy bowiem od układu ścian, rozplanowania mebli, wentylacji w budynku, jak i mieszkaniu oraz umiejscowienia samego oczyszczacza w pomieszczeniu.

Skoro zła wiadomość już była, to gdzie jest dobra? W artykule, który stworzyliśmy poniżej. Ma on na celu pomoc w znalezieniu najlepszego urządzenia, dopasowanego do Waszych potrzeb. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy rozejrzeć się dookoła i odpowiedzieć sobie na kilka kwestii.

Spis treści:

  1. Oczyszczacz powietrza do pokoju, a nie domu/mieszkania
    1.1  Jeden oczyszczacz na środku domu?
    1.2 Oczyszczacz przenoszony z pokoju do pokoju?
  2. Dopasowanie oczyszczacza powietrza do powierzchni
  3. Jaki oczyszczacz powietrza do mieszkania 30, 50 i 60 ?
  4. Odpowiednie ustawienie oczyszczacza powietrza
  5. Wentylacja
  6. Lokalizacja miejsca zamieszkania 
  7. Złe praktyki doboru oczyszczacza do mieszkania

 

1. Oczyszczacz powietrza do pokoju, a nie domu/mieszkania


Jednym z najczęstszych popełnianych błędów jest kupowanie oczyszczacza powietrza do mieszkania, nie zaś poszczególnych pokoi.

Skoro urządzenie przeznaczone jest do dużych powierzchni, to dlaczego miałoby sobie nie poradzić z oczyszczeniem całego mieszkania? To niebezpieczne uproszczenie może sprawić, iż niektóre obszary w naszym domu będą stale zanieczyszczone. Dlaczego?

Oczyszczacz powietrza przeznaczony do 60 prawdopodobnie oczyści 60-metrową salę konferencyjną, gimnastyczną czy biurowy open space, jednak nie poradzi sobie z mieszkaniem o mniejszym nawet metrażu.

Dlaczego? Rozkład ścian w mieszkaniu, jak i ułożenie w nim mebli wpływają istotnie na cyrkulację powietrza. Im więcej ścianek, zaułków, wąskich korytarzy, tym prawidłowa cyrkulacja będzie bardziej utrudniona.

 

1.1 Jeden oczyszczacz na środku domu?

rzut mieszkania oczyszczacz powietrza

Wiele osób pyta np. czy ustawienie oczyszczacza powietrza na środku mieszkania (zazwyczaj w korytarzu) pozwoli oczyścić cały lokal? Niestety nie działa to w ten sposób. Każda napotkana przeszkoda ogranicza przepływ powietrza. Dlatego też w takim przypadku w pełni oczyszczony mógłby być jedynie przedpokój, w którym to najmniej przebywamy.

1.2 Oczyszczacz przenoszony z pokoju do pokoju?

Rozwiązanie, które można potraktować jako przejściowe.  Polecane osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z oczyszczaniem. Przenosząc oczyszczacz do pokoju, w którym się obecnie znajdujemy, filtrujemy powietrze w obrębie obecnych czterech ścian.

Jeżeli mieszkamy w okolicy zmagającej się ze smogiem, możemy być pewni, iż naturalna wentylacja sprawi, że stężenie pyłów zawieszonych będzie stopniowo wzrastać. Rozwiązaniem mogłoby być szczelne zamknięcie drzwi i odizolowanie się od reszty mieszkania. 

Z drugiej strony zamykanie się z oczyszczaczem w pokoju i szczelne zamykanie okien i drzwi nie jest też dobrym wyjściem. Ograniczony dostęp tlenu, przy jednocześnie większym udziale CO2, wpłynie na naszą senność i koncentrację.

W nocy, gdy temperatury spadają, niska emisja zanieczyszczeń może być wyjątkowo wysoka. Przy większej ilości domowników, warto aby w każdej sypialni ustawiony był oczyszczacz powietrza. Polecanym rozwiązaniem jest np. osobny oczyszczacz powietrza do sypialni rodziców i osobny do pokoju dziecka

Eksperci radzą

W trosce o zdrowie i komfort oddychania domowników, warto aby w każdej sypialni czy pomieszczeniu, w którym obecnie przebywamy stał jeden oczyszczacz powietrza. Dlatego też czasem lepiej kupić 2 mniejsze oczyszczacze aniżeli 1 duży.

2. Dopasowanie oczyszczacza powietrza do powierzchni

Jak dobrać oczyszczacz powietrza do posiadanej powierzchni? Czy model, którym nam się podoba sprawdzi się w naszym domu lub mieszkaniu?

Producenci podają często tę informację w specyfikacji produktowej. Czasami jednak ich rekomendacja może być na wyrost, a oczyszczacz w rzeczywistości przefiltruje powietrze na mniejszej powierzchni. Jak więc dopasować oczyszczacz powietrza do powierzchni?

Warto zacząć od znalezienia informacji o współczynniku CADR. Wyrażony w /h, informuje on o wydajności urządzenia, czyli tym ile metrów sześciennych powietrza oczyszczacz jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny.

Należy w tym miejscu podkreślić, iż aby filtracja mogła być skuteczna, urządzenie musi być w stanie „wymienić” powietrze w pomieszczeniu 3 razy w ciągu godziny. Na podstawie tych informacji jesteśmy w stanie sami obliczyć powierzchnię, na jakiej dany model się sprawdzi. 

Obliczenia możemy wykonać w dwie strony: poczynając od CADRu urządzenia lub od naszej powierzchni docelowej.

Przypadek 1: CADR = 300 /h, metraż = ?

Wiedząc już, iż do skutecznej filtracji potrzebna jest trzykrotna wymiana powietrza w pomieszczeniu. Zacznijmy od podzielenia wartości CADR przez 3. Uzyskane 100 to maksymalna objętość pomieszczenia, jakie sprzęt będzie w stanie oczyścić. Należy teraz podzielić wartość tę przez wysokość naszego pomieszczenia, aby uzyskać dokładną powierzchnię, przykładowo:

100 /2,7 m = 37

Przypadek 2: Metraż = 60

Poszukując oczyszczacza powietrza do określonego metrażu, np. 60 , należy zacząć od zmierzenia wysokości pomieszczeń, np. 2,7 m. Znając wysokość, możemy obliczyć kubaturę powierzchni.

60 x 2,7 m = 162

Następnie mnożąc kubaturę przez 3, otrzymujemy minimalny współczynnik CADR, wymagany do podanej powierzchni.

162  x 3 = 486

Więcej informacji o doborze oczyszczacza powietrza w artykule: Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

3. Jaki oczyszczacz powietrza do mieszkania 30, 50 i 60 ?

Podane wyżej obliczenia dotyczą maksymalnej powierzchni/minimalnego CADRu, które pozwolą urządzeniu skutecznie oczyszczać pomieszczenia.

W praktyce jednak kupując urządzenie „na styk” i oczekując od niego wymaganej skuteczności, zmuszamy sprzęt do pracy na najwyższych obrotach, co powoduje szybsze zużycie filtrów, jak również jest irytująco głośne. Dlatego też zawsze warto kupić urządzenie o nieco większym CADRze lub też założyć nieco większą powierzchnię od tej faktycznie posiadanej.

Jaki oczyszczacz powietrza do 30 m²?

Nasza propozycja: Klarta Forste 4. Alternatywnie: Vestfrost VP-A1M30WH, Philips AC2729/50 (oczyszczacz powietrza z nawilżaczem).

Klarta Forste 4 - funkcjonalny, prosty w obsłudze oczyszczaczy do 37,5 m2

Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 4 Silver przy roślinach

Klarta Forste 4 na podłodze w salonie. Materiały producenta Klarta

Klarta Forste 4 to nasza propozycja nr 1 głównie ze względu na bardzo atrakcyjny stosunek ceny do oferowanych parametrów oraz bardzo rygorystyczne podejście do jakości powietrza. Pod względem restrykcyjności trybu automatycznego (korelacja prędkości do poziomu zanieczyszczeń w mieszkaniu) oczyszczacz ten nie ma sobie równych.

Marka i model Klarta Forste 4
Maks. wydajność 300 m³/h
Max. powierzchnia pomieszczenia 37,5 m2
Zalety świetna relacja ceny do wydajności i funkcjonalności, mobilne sterowanie, niskie koszty wymiany filtrów, 8 prędkości, restrykcyjne 3 tryby automatyczne

Jaki oczyszczacz powietrza do 50 m²?

Nasza propozycja: Electrolux Pure A9 PA91-404DG/GY. Alternatywnie: Samsung AX60R5080WD, Toshiba CAF-X83XPL.

Electrolux Pure A9 PA91-404DG/GY lub PA91-405GY - elegancki, nowoczesny, cichy, ale dość drogi

Oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9 PA91-404 w dwóch wersjach kolorystycznych

Electrolux Pure A9 PA91 w dwóch wariantach kolorystycznych: antracytowym i szarym. Materiały producenta Electrolux

Electrolux Pure A9 PA91-404DG/GY to mniejszy z oczyszczaczy z serii Pure A9, nagradzanej m.in. za nowoczesny design. Oprócz niewątpliwej elegancji, oczyszczacz powietrza Electrolux oferuje też jednak przede wszystkim ciche i całkiem wydajne oczyszczanie. Na plus zaliczyć można również dość restrykcyjny tryb automatyczny. Minusem pozostaje natomiast cena zakupu i koszt filtrów.

Marka i model Electrolux Pure A9 PA91-404DG/GY
Maks. wydajność 442 m³/h
Max. powierzchnia pomieszczenia 55 m2
Zalety mobilne sterowanie, cicha praca, design, 9 prędkości, niezły tryb auto

Ranking oczyszczaczy baner

Jaki oczyszczacz powietrza do 60 m²?

W przypadku oczyszczacza powietrza do mieszkania 60 m2 naszą propozycją jest Klarta Stor 2. Alternatywnie Toshiba CAF-X116 lub oczyszczacz powietrza Samsung  Samsung AX90.

Klarta Stor 2 - duża moc w niskiej cenie i świetne tryby auto

oczyszczacz powietrza Klarta Stor 2 z filtrami

Klarta Stor 2 wraz z wyjętymi filtrami. Źródło: materiały własne

Klarta Stor 2 zapewni filtrację powietrza w domu czy mieszkaniu o powierzchni do 75 m2. Ze względu na ściany i korytarze, oczyszczacze polecamy jednak do mniejszych pomieszczeń lub otwartych przestrzeni typu open space. Klarta Stor 2 sprawdzi się w biurach czy gabinetach usługowych. Oczyszczacz jest bardzo wydajny, kosztując przy tym niespełna 1400 zł. Posiada także naprawdę mocny jonizator, restrykcyjne tryby automatyczne i możliwość sterowania mobilnego.

Marka i model Klarta Stor 2
Maks. wydajność 600 m³/h
Max. powierzchnia pomieszczenia 75 m2
Zalety rewelacyjny stosunek ceny do wydajności i funkcjonalności, mobilne sterowanie, design, 6 prędkości, restrykcyjne 3 tryby auto

Czy wystarczy jeden oczyszczacz na całe mieszkanie?

Pamiętajmy, że 50 czy 60 powierzchni ≠ mieszkanie o powierzchni 50 czy 60 , o czym mówiliśmy w poprzednich akapitach. Ze względu na konstrukcję domu/mieszkania, jeden oczyszczacz nie będzie w stanie oczyścić bowiem całego mieszkania. Dlatego też szukanie oczyszczacza do mieszkania jest błędem. Urządzenia te dobieramy do konkretnych pokojów/pomieszczeń, a nie całego mieszkania.

Eksperci radzą

Jeżeli poszukujesz oczyszczacza powietrza do sypialni ok. 20 , wybierz model do min. 25-30 . Większa wydajność urządzenia sprawi, iż oczyszczacz pracując nawet w najniższych trybach będzie w stanie oczyścić większą powierzchnię, nie generując zbyt dużego hałasu.

Sprawdź nasz ranking oczyszczaczy powietrza, w którym to znajdziesz modele posortowane również według docelowej powierzchni.

 

4. Odpowiednie ustawienie oczyszczacza powietrza

Dyson Pure Humidify+CoolŹródło: Oczyszczacz powietrza w mieszkaniu Dyson Pure Humidify+Cool. Źródło: materiały własne

Nie bez znaczenia jest również odpowiednie ustawienie sprzętu. Oczyszczacz powietrza nie powinien być umieszczony:

    • w rogu czy zaułku
    • w zbyt bliskiej odległości od ścian
    • w bezpośrednim sąsiedztwie innych urządzeń z elektroniką
    • na półce, szafie czy komodzie

W celu zapewnienia jak najlepszej wymiany powietrza w pomieszczeniu, oczyszczacz powietrza powinien mieć dobrze wyeksponowany na resztę pokoju. Oczywiście nie musi on stać na środku pomieszczeniu, warto jednak aby żadne przedmioty czy ściany nie blokowały dyszy oczyszczacza.

Niektórzy producenci projektując swoje oczyszczacze powietrza, wykorzystują zjawisko fizyczne, zwane efektem Coandy, które zwiększa uporządkowanie dopływu zanieczyszczonego powietrza do urządzenia. Dzięki temu brudne powietrze nie miesza się chaotycznie z czystym, tylko jest kierowane przez nie w stronę oczyszczacza. Rozwiązanie to znajdziemy chociażby w oczyszczaczach powietrza Sharp.

Warto pamiętać również o tym, iż zanieczyszczenia w powietrzu mają różną wielkość. Szczególnie szkodliwe dla naszego zdrowia pyły zawieszone to dość ciężkie cząstki, które na skutek oddziaływania grawitacyjnego opadają łatwo na dół. Dlatego też większą koncentrację szkodliwych substancji znajdziemy zawsze w pobliżu podłogi.

Eksperci radzą

W celu zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji, pomyśl o miejscu w Twojej sypialni czy salonie, które nie będzie ograniczało przepływu powietrza. Jednocześnie nie ustawiaj sprzętu zbyt daleko od okien, gdyż to przez nie przedostaje się spora ilość zanieczyszczeń z zewnątrz. Pamiętaj jednocześnie, że nagromadzenie mebli czy akcesoriów w pomieszczeniu, również zmniejsza cyrkulację powietrza.

5. Wentylacja

Wietrzenie pomieszczenia grafika Canva

Prawidłowa wentylacja to warunek konieczny, aby filtracja powietrza w domu mogła być skuteczna. Zbyt mała sprawia, iż w pomieszczeniu panuje niedobór tlenu, przy jednoczesnym nadmiarze dwutlenku węgla. Zbyt intensywna z kolei sprawia, iż do pomieszczenia napływają ciągle nowe zanieczyszczenia. (przez okna czy ciągi wentylacyjne).

6. Lokalizacja miejsca zamieszkania

Duży wpływ na ostateczny wybór oczyszczacza powietrza ma też miejsce, w którym mieszkamy. W zależności od ukształtowania terenu czy charakterystyki danego regionu (rolniczy, przemysłowy, zdominowany przez domki czy budynki wielorodzinne), poziom zanieczyszczeń może być różny.

Jak sprawdzić jakość powietrza? Jednym z rozwiązań jest zakup czujnika jakości powietrza. Inną opcją jest korzystanie z serwisów udostępniających aktualne dane o jakości powietrza w Polsce, np. Airly czy Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska. Minus tego rozwiązania polega na tym, że korzystamy z informacji z czujników, które są zainstalowane np. kilka km od naszego dokładnego miejsca zamieszkania.

Mapa zanieczyszczeń Polski Airly
Przykładowa mapa zanieczyszczeń na stronie Airly, źródło: airly.org

Różne regiony charakteryzują się również różnymi rodzajami zanieczyszczeń dominującymi w okolicznym powietrzu. Jeżeli nasza otoczenie spowite jest smogiem, warto zaopatrzyć się w oczyszczacz, który przede wszystkim ma skuteczne czujniki PM2,5 czy PM10, jak również tryb automatyczny skorelowany z restrykcyjnymi normami jakości powietrza, jak te zalecane przez UE czy WHO.

W przypadku, gdy głównym problemem z jakim się zmagamy są roztocza czy pyłki roślin, warto wybrać oczyszczacz zaprojektowany z myślą o alergikach. Ze swojego antyalergicznego podejścia znane są chociażby oczyszczacze Electrolux serii Pure A9oczyszczacze powietrza Philips (np. modele Dual Scan 3055/50 czy 3858/50, jak również Philips 2729/50, wyposażone w czujniki alergenów IAI). Więcej na temat oczyszczaczy powietrza na alergie przeczytasz w artykule „Oczyszczacz powietrza dla alergików i astmatyków” 

7. Złe praktyki doboru oczyszczacza do mieszkania

Do najczęściej popełnianych błędów popełnianych przy zakupie oczyszczacza powietrza zaliczamy:

  • Nieprawidłowy dobór wydajności oczyszczania do metrażu/kubatury pokoju
  • Używanie oczyszczacza do całego mieszkania, jeśli nie mamy otwartej przestrzeni
  • Niewłaściwe ustawienie oczyszczacza
  • Przenoszenie oczyszczacza z pokoju do drugiego pokoju
  • Pominięcie uwarunkowań budynku (wentylacja, lokalizacja)

 

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy jeden oczyszczacz powietrza wystarczy na całe mieszkanie?
Ze względu na układ ścian w mieszkaniu, wszelkie zaułki i korytarze, ograniczają przepływ powietrza. Dlatego też, o ile nie dysponujemy jednym, wielkim, otwartym pomieszczeniem, jeden oczyszczacz powietrza nie jest w stanie filtrować zanieczyszczeń w całym domu.

2. Jak dobrać oczyszczacz powietrza do powierzchni?

Należy w tym celu obliczyć objętość powietrza w danym pomieszczeniu, mnożąc metraż przez wysokość pomieszczenia. Następnie otrzymaną wartość pomnożyć przez 3. Przyjmuje się bowiem, że do prawidłowej filtracji, oczyszczacz powinien wymienić powietrze w pomieszczeniu minimum 3 razy. Otrzymamy w ten sposób przybliżoną wartość CADR (wydajność oczyszczania), jaką powinien posiadać nasz docelowy oczyszczacz.

3. Ile oczyszczaczy powietrza w domu?

Zasadniczo polecamy po jednym oczyszczaczu do każdego pomieszczenia, w którym spędzamy sporo czasu. Dlatego też warto, by urządzenie takie znalazło się w każdej sypialni, jak i w salonie.

4. Jaki oczyszczacz powietrza do bloku?

Taki sam jak do domu jednorodzinnego, choć o może nieco mniejszej wydajności. Polecamy kupować oczyszczacze powietrza z myślą o pokojach, a nie mieszkaniach, dlatego też dobrym wyborem w przypadku oczyszczacza powietrza do bloku będzie Klarta Forste 4, Winix Zero, Coway Classic, Philips AC2729/50 czy inne urządzenia do ok. 20-30 m2.

5. Czy oczyszczacz powietrza może stać przy ścianie?

Tak, lecz niezbyt blisko. Aby nie ograniczać przepływu powietrza urządzenia, warto by oczyszczacz stał w odległości min. 20 cm od ściany.

6. Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Podstawowe pytanie, podsumowujące wszystko, co do tej pory napisaliśmy. Zdecydowanie warto kupić oczyszczacz powietrza. Nawet jeśli nie mamy na co dzień do czynienia z dużym smogiem, to zapewne mierzymy się z pyłkami roślin, alergizującymi białkami śliny zwierząt albo przynajmniej cząsteczkami kurzu. Oczyszczacz nie wyeliminuje całkowicie zanieczyszczeń z powietrza, ale sprawi, że będzie ich mniej, co ułatwi też sprzątanie na co dzień.

Autor

Jako dorosły alergik zrozumiałem kilka lat temu, że życie w zanieczyszczonym Wrocławiu przekłada się odczuwalnie na moje samopoczucie. Musiałem niestety pożegnać się ze zbędnymi pamiątkami, pozbyłem się dywanów i zasłon, zaprzyjaźniłem się z maską smogową, a w moim mieszkaniu zaczęły pojawiać się oczyszczacze i nawilżacze powietrza. We współpracy z wybierzoczyszczacz.pl, przetestowałem już kilkanaście modeli różnych producentów, dzięki czemu wiem na co warto zwracać uwagę kupując sprzęt dla siebie.

  1. U mnie w mieszkaniu oczyszczacz powietrza daje radę. Mam salon z kuchnią i otwarte drzwi do sypialni i mam czyste powietrze. W sypialni nie mogłabym mieć bo niestety duży szum :/

  2. Ja mam jeden oczyszczacz i przenoszę na noc do sypialni. Mieszkam sam, więc nie widzę potrzeby używania drugiego. Mierzyłem z ciekawości oddzielnym czujnikiem PM2,5 i w drugim pomieszczeniu efekt jest, ale niewielki, więc kupowania z myślą o ogarnianiu na raz całego mieszkania nie polecam.

    1. Witam,

      Dziękuję za komentarz. Istotnie, w przypadku, gdy mieszkamy sami, a smog w naszej okolicy jest niewielki, często nie ma potrzeby uzbrajania się w kilka oczyszczaczy 🙂
      Pozdrawiam

  3. Parametry są ważne, ale nie najważniejsze. Ważna jest też marka i zaufanie do niej. Są takie które mogą podać różne parametry ale sprzęt nie daje rady na co dzień i nie spełnia oczekiwań. Ja mam oczyszczacz Stadler Form i on daje radę bardzo dobrze oczyszcza powietrze

    1. Dzień dobry,

      Myślę, że jest znacznie więcej marek, które mają dobre parametry i budzą zaufanie 🙂 Cieszę się, żę Panu akurat przypadł do gustu Stadler.

      Dużo zdrowia!

  4. Przenoszenie z jednego pomieszczenia do drugiego jest uciążliwe, ale moim zdaniem jeśli nie możemy pozwolić sobie na zakup porządnego urządzenia (tak od 600 zł zaczynają się sensowne oczyszczacze), to lepiej tak niż dwa z hipermarketu za 200 zł i o wydajności odpowiedniej dla toalety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz