Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Jak dobrać oczyszczacz powietrza do domu i mieszkania?

Kategoria
Czyste powietrze a zdrowie
Opublikowany
11.02.2021
Jak dobrać oczyszczacz powietrza do mieszkania, domu i powierzchni
Jak dobrać oczyszczacz powietrza do mieszkania, domu i powierzchni

Oczyszczacz powietrza może być ważnym sprzymierzeńcem w walce o czyste powietrze w Twoim domu. Aby jednak tak się stało, należy dokonać przemyślanego zakupu, zwracając uwagę na kilka czynników, związanych nie tylko z samym urządzeniem, ale także posiadanym mieszkaniem (rozkładem, lokalizacją), jak i naszymi preferencjami dotyczącymi użytkowania sprzętu. O czym należy pamiętać i jakich błędów unikać podczas zakupu oczyszczacza powietrza do mieszkania?

Dobry oczyszczacz powietrza do mieszkania -  czyli jaki?

Na początek mamy dla Was dwie informacje: złą i dobrą. Zła jest taka, iż nie ma jednego, uniwersalnego, dobrego oczyszczacza powietrza do mieszkania. Każde urządzenie, jak i każdy lokal jest inny. I nawet jeśli porównamy dwa identyczne modele oczyszczaczy ustawione w mieszkaniach o dwóch identycznych powierzchniach, skuteczność ich działania może być inna. 

Wszystko zależy bowiem od układu ścian, rozplanowania mebli, wentylacji w budynku, jak i mieszkaniu oraz umiejscowienia samego oczyszczacza w pomieszczeniu.

Skoro zła wiadomość już była, to gdzie jest dobra? W artykule, który stworzyliśmy poniżej. Ma on na celu pomoc w znalezieniu najlepszego urządzenia, dopasowanego do Waszych potrzeb. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy rozejrzeć się dookoła i odpowiedzieć sobie na kilka kwestii.

 

Spis treści:

 1. Oczyszczacz powietrza do pokoju, a nie domu/mieszkania
  1.1  Jeden oczyszczacz na środku domu?
  1.2 Oczyszczacz przenoszony z pokoju do pokoju?
 2. Dopasowanie oczyszczacza powietrza do powierzchni
 3. Jaki oczyszczacz powietrza do mieszkania 60 ?
 4. Odpowiednie ustawienie oczyszczacza powietrza
 5. Wentylacja
 6. Lokalizacja miejsca zamieszkania 
 7. Złe praktyki doboru oczyszczacza do mieszkania

 

1. Oczyszczacz powietrza do pokoju, a nie domu/mieszkania


Jednym z najczęstszych popełnianych błędów jest kupowanie oczyszczacza powietrza do mieszkania, nie zaś poszczególnych pokoi.

Skoro urządzenie przeznaczone jest do dużych powierzchni, to dlaczego miałoby sobie nie poradzić z oczyszczeniem całego mieszkania? To niebezpieczne uproszczenie może sprawić, iż niektóre obszary w naszym domu będą stale zanieczyszczone. Dlaczego?

Oczyszczacz powietrza przeznaczony do 60 prawdopodobnie oczyści 60-metrową salę konferencyjną, gimnastyczną czy biurowy open space, jednak nie poradzi sobie z mieszkaniem o mniejszym nawet metrażu.

Dlaczego? Rozkład ścian w mieszkaniu, jak i ułożenie w nim mebli wpływają istotnie na cyrkulację powietrza. Im więcej ścianek, zaułków, wąskich korytarzy, tym prawidłowa cyrkulacja będzie bardziej utrudniona.

 

1.1 Jeden oczyszczacz na środku domu?

rzut mieszkania oczyszczacz powietrza

Wiele osób pyta np. czy ustawienie oczyszczacza powietrza na środku mieszkania (zazwyczaj w korytarzu) pozwoli oczyścić cały lokal? Niestety nie działa to w ten sposób. Każda napotkana przeszkoda ogranicza przepływ powietrza. Dlatego też w takim przypadku w pełni oczyszczony mógłby być jedynie przedpokój, w którym to najmniej przebywamy.

1.2 Oczyszczacz przenoszony z pokoju do pokoju?

Rozwiązanie, które można potraktować jako przejściowe.  Polecane osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z oczyszczaniem. Przenosząc oczyszczacz do pokoju, w którym się obecnie znajdujemy, filtrujemy powietrze w obrębie obecnych czterech ścian.

Jeżeli mieszkamy w okolicy zmagającej się ze smogiem, możemy być pewni, iż naturalna wentylacja sprawi, że stężenie pyłów zawieszonych będzie stopniowo wzrastać. Rozwiązaniem mogłoby być szczelne zamknięcie drzwi i odizolowanie się od reszty mieszkania. 

Z drugiej strony zamykanie się z oczyszczaczem w pokoju i szczelne zamykanie okien i drzwi nie jest też dobrym wyjściem. Ograniczony dostęp tlenu, przy jednocześnie większym udziale CO2, wpłynie na naszą senność i koncentrację.

W nocy, gdy temperatury spadają, niska emisja zanieczyszczeń może być wyjątkowo wysoka. Przy większej ilości domowników, warto aby w każdej sypialni ustawiony był oczyszczacz powietrza. Polecanym rozwiązaniem jest np. osobny oczyszczacz powietrza do sypialni rodziców i osobny do pokoju dziecka

Eksperci radzą

W trosce o zdrowie i komfort oddychania domowników, warto aby w każdej sypialni czy pomieszczeniu, w którym obecnie przebywamy stał jeden oczyszczacz powietrza. Dlatego też czasem lepiej kupić 2 mniejsze oczyszczacze aniżeli 1 duży.

2. Dopasowanie oczyszczacza powietrza do powierzchni

Jedną z najczęściej pojawiających się wątpliwości przy zakupie oczyszczacza powietrza do domu jest to, czy sprawdzi się on na danej powierzchni?

Producenci podają często tę informację w specyfikacji produktowej. Czasami jednak ich rekomendacja może być na wyrost, a oczyszczacz w rzeczywistości przefiltruje powietrze na mniejszej powierzchni. Jak więc dopasować oczyszczacz powietrza do powierzchni?

Warto zacząć od znalezienia informacji o współczynniku CADR. Wyrażony w /h, informuje on o wydajności urządzenia, czyli tym ile metrów sześciennych powietrza oczyszczacz jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny.

Należy w tym miejscu podkreślić, iż aby filtracja mogła być skuteczna, urządzenie musi być w stanie „wymienić” powietrze w pomieszczeniu 3 razy w ciągu godziny. Na podstawie tych informacji jesteśmy w stanie sami obliczyć powierzchnię, na jakiej dany model się sprawdzi. 

Obliczenia możemy wykonać w dwie strony: poczynając od CADRu urządzenia lub od naszej powierzchni docelowej.

Przypadek 1: CADR = 300 /h, metraż = ?

Wiedząc już, iż do skutecznej filtracji potrzebna jest trzykrotna wymiana powietrza w pomieszczeniu. Zacznijmy od podzielenia wartości CADR przez 3. Uzyskane 100 to maksymalna objętość pomieszczenia, jakie sprzęt będzie w stanie oczyścić. Należy teraz podzielić wartość tę przez wysokość naszego pomieszczenia, aby uzyskać dokładną powierzchnię, przykładowo:

100 /2,7 m = 37

Przypadek 2: Metraż = 60

Poszukując oczyszczacza powietrza do określonego metrażu, np. 60 , należy zacząć od zmierzenia wysokości pomieszczeń, np. 2,7 m. Znając wysokość, możemy obliczyć kubaturę powierzchni.

60 x 2,7 m = 162

Następnie mnożąc kubaturę przez 3, otrzymujemy minimalny współczynnik CADR, wymagany do podanej powierzchni.

162  x 3 = 486

Więcej informacji o doborze oczyszczacza powietrza w artykule: Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

3. Jaki oczyszczacz powietrza do mieszkania 60 ?

Podane wyżej obliczenia dotyczą maksymalnej powierzchni/minimalnego CADRu, które pozwolą urządzeniu skutecznie oczyszczać pomieszczenia.

W praktyce jednak kupując urządzenie „na styk” i oczekując od niej wymaganej skuteczności, zmuszamy sprzęt do pracy na najwyższych obrotach, co powoduje szybsze zużycie filtrów, jak również jest irytująco głośne.

Dlatego też zawsze warto kupić urządzenie o nieco większym CADRze lub też założyć nieco większą powierzchnię od tej faktycznie posiadanej. W przypadku 60 m2 może być to Klarta Stor 2 lub oczyszczacz powietrza Samsung AX60 czy Samsung AX90.

Pamiętaj również, że ze względu na konstrukcję domu/mieszkania, jeden oczyszczacz nie będzie w stanie oczyścić całego mieszkania. 

60 powierzchni ≠ mieszkanie o powierzchni 60 , o czym mówiliśmy w poprzednim akapicie.

Eksperci radzą

Jeżeli poszukujesz oczyszczacza powietrza do sypialni ok. 20 , wybierz model do min. 25-30 . Większa wydajność urządzenia sprawi, iż oczyszczacz pracując nawet w najniższych trybach będzie w stanie oczyścić większą powierzchnię, nie generując zbyt dużego hałasu.

Sprawdź nasz ranking oczyszczaczy powietrza, w którym to znajdziesz modele posortowane również według docelowej powierzchni.

 

4. Odpowiednie ustawienie oczyszczacza powietrza

Oczyszczacz powietrza Coway Classic w pokoju.Źródło: Oczyszczacz powietrza w mieszkaniu Coway Classic, zdjęcie producenta: coway.pl

Nie bez znaczenia jest również odpowiednie ustawienie sprzętu. Oczyszczacz powietrza nie powinien być umieszczony:

  • w rogu czy zaułku
  • w zbyt bliskiej odległości od ścian
  • w bezpośrednim sąsiedztwie innych urządzeń z elektroniką
  • na półce, szafie czy komodzie

W celu zapewnienia jak najlepszej wymiany powietrza w pomieszczeniu, oczyszczacz powietrza powinien mieć dobrze wyeksponowany na resztę pokoju. Oczywiście nie musi on stać na środku pomieszczeniu, warto jednak aby żadne przedmioty czy ściany nie blokowały dyszy oczyszczacza.

Niektórzy producenci projektując swoje oczyszczacze powietrza, wykorzystują zjawisko fizyczne, zwane efektem Coandy, które zwiększa uporządkowanie dopływu zanieczyszczonego powietrza do urządzenia. Dzięki temu brudne powietrze nie miesza się chaotycznie z czystym, tylko jest kierowane przez nie w stronę oczyszczacza. Rozwiązanie to znajdziemy chociażby w oczyszczaczach powietrza Sharp.

Warto pamiętać również o tym, iż zanieczyszczenia w powietrzu mają różną wielkość. Szczególnie szkodliwe dla naszego zdrowia pyły zawieszone to dość ciężkie cząstki, które na skutek oddziaływania grawitacyjnego opadają łatwo na dół. Dlatego też większą koncentrację szkodliwych substancji znajdziemy zawsze w pobliżu podłogi.

Eksperci radzą

W celu zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji, pomyśl o miejscu w Twojej sypialni czy salonie, które nie będzie ograniczało przepływu powietrza. Jednocześnie nie ustawiaj sprzętu zbyt daleko od okien, gdyż to przez nie przedostaje się spora ilość zanieczyszczeń z zewnątrz. Pamiętaj jednocześnie, że nagromadzenie mebli czy akcesoriów w pomieszczeniu, również zmniejsza cyrkulację powietrza.

5. Wentylacja

Prawidłowa wentylacja może mieć również istotne znaczenie dla pracy oczyszczacza. Zbyt mała sprawia, iż w pomieszczeniu panuje niedobór tlenu, przy jednoczesnym nadmiarze dwutlenku węgla. Zbyt intensywna z kolei sprawia, iż do pomieszczenia napływają ciągle nowe zanieczyszczenia. (przez okna czy ciągi wentylacyjne).

6. Lokalizacja miejsca zamieszkania

Duży wpływ na ostateczny wybór oczyszczacza powietrza ma też miejsce, w którym mieszkamy. W zależności od ukształtowania terenu czy charakterystyki danego regionu (rolniczy, przemysłowy, zdominowany przez domki czy budynki wielorodzinne), poziom zanieczyszczeń może być różny.

Jak sprawdzić jakość powietrza? Jednym z rozwiązań jest zakup czujnika jakości powietrza. Inną opcją jest korzystanie z serwisów udostępniających aktualne dane o jakości powietrza w Polsce, np. Airly czy Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska. Minus tego rozwiązania polega na tym, że korzystamy z informacji z czujników, które są zainstalowane np. kilka km od naszego dokładnego miejsca zamieszkania.

Mapa zanieczyszczeń Polski Airly
Przykładowa mapa zanieczyszczeń na stronie Airly, źródło: airly.org

Różne regiony charakteryzują się również różnymi rodzajami zanieczyszczeń dominującymi w okolicznym powietrzu. Jeżeli nasza otoczenie spowite jest smogiem, warto zaopatrzyć się w oczyszczacz, który przede wszystkim ma skuteczne czujniki PM2,5 czy PM10, jak również tryb automatyczny skorelowany z restrykcyjnymi normami jakości powietrza, jak te zalecane przez UE czy WHO.

W przypadku, gdy głównym problemem z jakim się zmagamy są roztocza czy pyłki roślin, warto wybrać oczyszczacz zaprojektowany z myślą o alergikach. Ze swojego antyalergicznego podejścia znane są chociażby oczyszczacze Electrolux serii Pure A9oczyszczacze powietrza Philips (np. modele Dual Scan 3055/50 czy 3858/50, jak również Philips 2729/50, wyposażone w czujniki alergenów IAI). Więcej na temat oczyszczaczy powietrza na alergie przeczytasz w artykule „Oczyszczacz powietrza dla alergików i astmatyków” 

7. Złe praktyki doboru oczyszczacza do mieszkania

Do najczęściej popełnianych błędów popełnianych przy zakupie oczyszczacza powietrza zaliczamy:

 • Nieprawidłowy dobór wydajności oczyszczania do metrażu/kubatury pokoju
 • Używanie oczyszczacza do całego mieszkania, jeśli nie mamy otwartej przestrzeni
 • Niewłaściwe ustawienie oczyszczacza
 • Przenoszenie oczyszczacza z pokoju do drugiego pokoju
 • Pominięcie uwarunkowań budynku (wentylacja, lokalizacja)

 

Autor

Jako dorosły alergik zrozumiałem kilka lat temu, że życie w zanieczyszczonym Wrocławiu przekłada się odczuwalnie na moje samopoczucie. Musiałem niestety pożegnać się ze zbędnymi pamiątkami, pozbyłem się dywanów i zasłon, zaprzyjaźniłem się z maską smogową, a w moim mieszkaniu zaczęły pojawiać się oczyszczacze i nawilżacze powietrza. We współpracy z wybierzoczyszczacz.pl, przetestowałem już kilkanaście modeli różnych producentów, dzięki czemu wiem na co warto zwracać uwagę kupując sprzęt dla siebie.

Sprawdź komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz