Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Jak sprawdzić jakość powietrza w domu – strony internetowe i aplikacje

Kategoria
Czyste powietrze a zdrowie
Opublikowany
15.01.2019
Kontrolowanie jakości powietrza
Kontrolowanie jakości powietrza

Jakość powietrza w swojej okolicy możesz monitorować za pomocą stron internetowych oraz aplikacji mobilnych. Znajdziesz wśród nich serwisy i programy o zasięgu ogólnokrajowym i regionalnym, a także międzynarodowym. Oto lista adresów i tytułów, na które warto zwrócić uwagę.

Spis treści:

1. Strony internetowe

    1.1 Ogólnopolskie
    1.2 Regionalne
            Województwo Małopolskie / Kraków
            Warszawa
    1.3 Międzynarodowe

2. Aplikacje mobilne
     2.1 Ogólnopolskie
     2.2 Regionalne
     2.3 Międzynarodowe

 

 

Strony internetowe

Ogólnopolskie

 

1. GŁÓWNY INSPEKTORAT OCHRONY ŚRODOWISKA

https://powietrze.gios.gov.pl

To serwis funkcjonujący w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Nadzór nad nim sprawuje Inspekcja Ochrony Środowiska, czyli Główny Inspektorat Ochrony Środowiska oraz 16 inspektoratów wojewódzkich. Na stronie można zapoznać się z aktualnymi odczytami stacji pomiarowych, dokonującymi pomiaru w trybie manualnym lub automatycznym, a także z danymi archiwalnymi oraz prognozami i normami jakości powietrza.

Mapa jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska

 

2. AIRLY

https://map.airly.eu

Jest to strona zapewniająca dostęp do danych ze stacji pomiarowych GIOS-u oraz własnych czujników Airly. Umożliwia sprawdzenie aktualnego poziomu smogu oraz tego, jak stan powietrza zmieniał się w ciągu ostatnich 24 godzin.

Airly - Sprawdź poziom smogu

 

 

Regionalne

Województwo Małopolskie
Kraków

https://smog.imgw.pl/home

Smog w KrakowiePropozycja dla mieszkańców Małopolski, umożliwiająca sprawdzenie poziomu pyłów PM2,5 i PM10 oraz dwutlenku azotu i siarki, a także prognoz na kolejny dzień.
Serwis funkcjonuje w ramach Krakowskiego oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Sprawdź smog w województwie małopolskim

Warszawa

https://powietrze.zm.org.pl/

Warszawa bez smoguTen serwis przeznaczony jest dla mieszkańców Warszawy. Znajdują się tu informacje dotyczące poziomu pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10 w stolicy.

Poziom smogu w warszawie

 

Międzynarodowe

 

The World Air Quality Index

(Światowy wskaźnik jakości powietrza)

http://aqicn.org/here/pl/

Korzystając z tej strony internetowej sprawdzisz jakość powietrza w miastach usytuowanych na terenie całego świata. Serwis dostępny jest w kilku wersjach językowych, w tym polskiej.

Poziom smogu na świecie

 

Air Quality Map

(Mapa Jakości Powietrza)

https://www.iqair.com/us/air-quality-map 

Mapa jakości powietrza IQAIR

 

https://ekoprognoza.pl/index.php

Tutaj można poznać obecny stan powietrza w Europie oraz przewidywany poziom zanieczyszczeń w dwóch kolejnych dniach.

 

Aplikacje mobilne

Ogólnopolskie

 

Jakość powietrza w Polsce

To aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, która zapewnia szybki dostęp do wyników pomiarów prowadzonych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Jako użytkownik masz dostęp do bieżących odczytów wszystkich stacji pomiarowych, tak więc możesz sprawdzić poziom pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, benzenu (C6H6), dwutlenku siarki (SO2) i azotu (NO2), tlenku węgla (CO) oraz ozonu (O3). Za pomocą GPS aplikacja sama wyszukuje najbliższą stację pomiarową.

Aplikację można pobrać na telefon z systemem iOS, Windows i Android: http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/mobile_app 

Sprawdź jakość powietrza w polsce przez aplikację na telefon

Źródło: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.evertop.jakoscpowietrzawpolsce 

 

Kanarek

Kanarek wykorzystuje dane ze strony Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także własnych serwerów, dlatego działa nawet w przypadku awarii GIOS-u. Aplikacja jest ceniona ze względu na szybkość, łatwość obsługi oraz integrację z Android Wear i Google Now, dzięki której możesz otrzymywać powiadomienia o stanie powietrza.

Ostrzeżenia o smogu w Polsce - Aplikacja na smartfon

Mapy jakości powietrza w aplikacji Kanarek

Źródło: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.tajchert.canary&hl=pl 

 

Zanieczyszczenie Powietrza

Jest to program zapewniający dostęp do danych z ponad 100 stacji pomiarowych GIOS-u. Pozwala na ustawienie widgetu, który na bieżąco prezentuje aktualne wyniki pomiarów. Dzięki łączności aplikacji z programem ekoprognoza.pl możesz śledzić prognozy stanu powietrza w swojej okolicy.

 

Regionalne

SmokSmog

Ta prosta w obsłudze aplikacja jest przeznaczona dla mieszkańców województwa małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego. Prezentuje aktualny poziom zanieczyszczeń i średnią dobową pyłów zawieszonych, tlenku węgla i dwutlenku azotu.

Smog24.pl

To propozycja skierowana do osób zamieszkałych na Śląsku. Oprócz danych o aktualnym stanie powietrza można tu znaleźć informacje dotyczące obowiązujących norm.

 

Międzynarodowe

Global Air Quality Monitoring & Pollution Forecast PM2,5 AQI | AirVisual

To aplikacja, którą warto polecić podróżującym, ponieważ zapewnia dostęp do danych z całego świata. Jest w stanie samodzielnie wyszukać najbliższe stacje pomiarowe i posiada opcję zmiany jednostki, w której prezentowane są wyniki pomiarów. Znajdziesz tutaj także informacje ze świata dotyczące problemu zanieczyszczeń.

Plume Air Report

Plume Air Report wyróżnia się pod względem wizualnym, ale nie jest to jedyna zaleta tej aplikacji. Program zapewnia łatwy dostęp do danych archiwalnych, a także prezentuje informacje o tym, jakich aktywności lepiej unikać przy aktualnym stanie powietrza. Dodatkowo znajdziesz tu ciekawe wiadomości związane z tematyką zanieczyszczeń.

Autor

Temat czystego powietrza i jego wpływu na zdrowie zgłębiam już od 2017 r. W ciągu tego czasu zdążyłam przetestować i przeanalizować działanie wielu oczyszczaczy powietrza, dlatego wiem, które parametry mają wpływ na skuteczność urządzenia oraz komfort jego użytkownika. Wiem również, w jaki sposób należy dbać o powietrze w swoim domu, aby korzystnie wpływało ono na zdrowie i samopoczucie.

Sprawdź komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz