Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj
16
Miejsce w rankingu

Philips AC3055/50 Dual Scan

Ocena eksperta
65.7 / 100
Powierzchnia oczyszczania
65 m2
Cena
1759
Oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3055/50 w salonie
Oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3055/50 w salonie

Oczyszczacz Philips AC3055/50 to jedno z czterech urządzeń wchodzących w skład linii Dual Scan. Jego zaletami są m.in. wysoka wydajność, obecność sprawdzonych filtrów oraz mobilne sterowanie. Oczyszczacz ma jednak pewne wady, np. mylący wskaźnik alergenów.

Popularny, sprawdzony zestaw filtrów

Filtr do oczyszczacza powietrza Philips Dual Scan AC3059/50

Oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3055/50 został wyposażony w zintegrowany filtr 360 stopni, w skład którego wchodzą:

 • filtr wstępny, który zatrzymuje duże zanieczyszczenia,
 • filtr HEPA (nazywany przez producenta NanoProtect), wychwytujący pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, a także alergeny wziewne, bakterie i wirusy,
 • filtr węglowy, którego zadanie polega na usuwaniu szkodliwych gazów i brzydkich zapachów.

Taki zestaw filtrów jest bardzo popularny, ponieważ zapewnia wysoką skuteczność w walce z różnymi zanieczyszczeniami. Warto zaznaczyć, iż nazwa NanoProtect nie oznacza wcale wyższej efektywności. Technologia ta wychwytuje wprawdzie cząsteczki o rozmiarach 0,003 mikrona (o czym wspomina producent), lecz robi to także każdy inny filtr HEPA.

Wysoka wydajność okupiona dość głośną pracą

Maksymalna wydajność oczyszczacza powietrza Philips AC3055/50 Dual Scan wynosi 520 m3/h. Jest to wartość CADR, zatem urządzenie pasuje do pomieszczeń o powierzchni do 65 m²

Niestety, dobra wydajność idzie tutaj w parze z wysoką głośnością pracy. W zależności od wybranej prędkości wynosi ona od 33 do 70 dB.

Oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan 3055/50 w salonie

Inteligentna praca, zbędny wskaźnik alergenów

Oczyszczacz Philips AC3055/50 został wyposażony w trójstopniową regulację prędkości oczyszczania. Urządzenie potrafi sterować nimi samodzielnie. Znajdziesz w nim trzy wbudowane tryby pracy:

 • tryb automatyczny – tempo filtracji dostosowywane jest do stopnia zanieczyszczenia powietrza,
 • tryb nocny – oczyszczacz przechodzi w najniższą prędkość, a podświetlenie zostaje przyciemnione,
 • tryb turbo – oczyszczacz przechodzi na wysokie obroty.

Jakość powietrza kontrolowana jest przez dwa sensory: pyłu PM2,5 oraz gazu. Nazwa Dual Scan związana jest właśnie z obecnością dwóch czujników. W tej sytuacji trochę zaskakujące jest to, że oczyszczacz powietrza Philips AC3055/50 prezentuje stężenie trzech typów zanieczyszczeń:

 • pyłu PM2,5 (wskaźnik numeryczny),
 • alergenów (wskaźnik ze skalą 1-12),
 • gazu (wskaźnik ze skalą 1-4).

Wskaźniki poziomu zanieczyszczeń w oczyszczaczu Philips Dueal Scan AC3858/50

Źródło: materiały producenta

Jak widać, oczyszczacz Philips Dual Scan AC3055/50 prezentuje stężenie alergenów, chociaż nie ma czujnika dedykowanego do ich kontroli. Wskaźnik ten bazuje na mierniku cząsteczek PM2,5, a co za tym idzie, prezentowane wyniki są błędne. Informację o wysokim poziomie alergenów zobaczymy na wyświetlaczu głównie w sezonie smogowym, czyli jesienią i zimą, podczas gdy są one najbardziej dokuczliwe wiosną i latem.

Dodatkowo w oczyszczaczu powietrza Philips Dual Scan AC3055/50 znalazł się wskaźnik kolorystyczny (widoczna na grafice niebieska obwódka). Wykorzystuje on cztery barwy.

 • Kolor niebieski

Oznacza, że jakość powietrza jest dobra. Stężenie pyłu PM2,5 wynosi do 12 µg/m³, poziom IAI (alergenów) do 3, natomiast gazów 1. 

 • Kolor niebiesko-fioletowy

Oznacza, że jakość powietrza jest bardzo przeciętna. Stężenie pyłu PM2,5 wynosi od 13 do 35 µg/m³, poziom IAI (alergenów) od 4 do 6, natomiast gazów osiąga 2. 

 • Kolor fioletowo-czerwony

Oznacza, że jakość powietrza jest zła. Stężenie pyłu PM2,5 wynosi od 36 do 55 µg/m³, poziom IAI (alergenów) od 7 do 9, natomiast gazów osiąga 3. 

 • Kolor czerwony

Oznacza, że jakość powietrza jest bardzo zła. Stężenie pyłu PM2,5 przekracza 55 µg/m³, poziom IAI (alergenów) wynosi od 9 do 12, natomiast gazów osiąga najwyższą wartość w 4-stopniowej skali.

O tym, jaki kolor zostanie wyświetlony, decyduje to zanieczyszczenie, które w danej chwili ma najwyższy poziom. Zalecamy jednak traktować ten wskaźnik z ostrożnością – kiedy stężenie PM2,5 jest wyższe niż 25 µg/m³, to zgodnie z europejskimi normami jakość powietrza jest zła.

Sterowanie panelem i za pośrednictwem aplikacji

Oczyszczaczem powietrza Philips AC3055/50 Dual Scan możesz sterować na dwa sposoby: poprzez panel znajdujący się w górnej części obudowy oraz za pośrednictwem aplikacji Clean Home +. 

Panel nie daje jednak dostępu do wszystkich opcji. Jak widać na poniższej grafice, umożliwia on włączenie i wyłączenie oczyszczacza, wybór trybu pracy oraz rodzaju wyświetlanego wskaźnika zanieczyszczeń, monitorowanie stopnia zużycia filtra, a także włączenie i wyłączenie oświetlenia. Oznacza to, że z poziomu panelu nie wybierz ręcznie prędkości filtracji.

Wyświetlacz oczyszczacza powietrza Philips AC3059-50 Dual Scan

Źródło: materiały producenta

Na manualne sterowanie tempem oczyszczania pozwala aplikacja Clean Home +. Możesz ją pobrać zarówno w wersji na Androida, jak i na iOS. Aplikacja daje także kilka innych możliwości, np. kontrolowania jakości powietrza poza domem. 

Oryginalny styl oczyszczaczy Philips Dual Scan

Oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3055/50

Tym co odróżnia oczyszczacze powietrza Philips Dual Scan od innych urządzeń tej marki jest niewątpliwie estetyka. Oczyszczacze z tej linii mają bowiem cylindryczny kształt, natomiast obudowa częściowo pokryta jest materiałem. Mając na uwadze aktualne trendy wnętrzarskie, Philips postawił na kolorystykę biało-szarą.

Taki design zapewne przypadnie do gustu niektórym osobom, natomiast innym nie. Nie zmienia to faktu, że oczyszczacz Philips Dual Scan AC3055/50 prezentuje się dość oryginalnie.

Warto dodać, iż sprzęt dostępny jest również w drugiej wersji kolorystycznej. W oczyszczaczu powietrza Philips Dual Scan AC3059/50 materiał na obudowie ma ciemniejszy odcień.

Przystępne koszty eksploatacji

W oczyszczaczu powietrza Dual Scan AC3055/50 znajduje się zintegrowany filtr FY3430/30. Jego maksymalną żywotność producent szacuje na 3 lata, natomiast ceny nowych filtrów rozpoczynają się od 329 zł. Minimalny wydatek roczny wynosi zatem 110 zł. Rzeczywisty uzależniony jest oczywiście od stanu powietrza w miejscu użytkowania sprzętu. 

Podczas pracy urządzenie pobiera do 58 W, tak więc stosunek zużycia energii do wydajności jest niski. Ogólne koszty eksploatacji oczyszczacza Philips AC3055/50 są atrakcyjne.

Zobacz jak oczyszczacz powietrza Philips AC3055/50 Dual Scan prezentuje się na tle innych modeli tej marki. 

Dla kogo?

Zakup oczyszczacza powietrza Philips Dual Scan AC3055/50 to dość duża inwestycja. Urządzenie dobrze spełnia swoją funkcję i bez wątpienia może przypaść do gustu wielbicielom nowoczesnego stylu oraz sprzętu sterowanego mobilnie. W naszym rankingu znajdziesz jednak oczyszczacze powietrza, które wyróżniają się korzystniejszym stosunkiem ceny do możliwości.

Szczegóły techniczne

Dane techniczne
Wartości
Cena
1759 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza
520 m3/h
Maks. powierzchnia oczyszczania wg producenta
m2
Maks. powierzchnia oczyszczania wg wybierzoczyszczacz,pl
65 m2
Rodzaj filtrów
Wstępny, HEPA, Węglowy
Koszty eksploatacji
Wstępny, HEPA, Węglowy
Dodatkowe technologie
Nie
Nawilżanie powietrza
Nie
Tryb automatyczny
Tak
Głośność pracy
<70 dB
Pobór mocy
58 W
Wymiary
65,7 x 29,5 x 29,5 cm
Waga
8,6 kg
Certyfikaty

Autor

Temat czystego powietrza i jego wpływu na zdrowie zgłębiam już od 2017 r. W ciągu tego czasu zdążyłam przetestować i przeanalizować działanie wielu oczyszczaczy powietrza, dlatego wiem, które parametry mają wpływ na skuteczność urządzenia oraz komfort jego użytkownika. Wiem również, w jaki sposób należy dbać o powietrze w swoim domu, aby korzystnie wpływało ono na zdrowie i samopoczucie.

Sprawdź komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz