Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj
39
Miejsce w rankingu

Philips AC3055/50 Dual Scan

Oczyszczacz Philips AC3055/50 to jedno z czterech urządzeń wchodzących w skład linii Dual Scan. Jego zaletami są m.in. wysoka wydajność, obecność sprawdzonych filtrów oraz mobilne sterowanie. Oczyszczacz ma jednak pewne wady, np. mylący wskaźnik alergenów.

Ocena eksperta
2.8/ 5
Ocena na Ceneo
4.92 (Liczba opinii: 14)
Dostępne promocje
Zarejestruj Philips AC3055/51 na stronie mojphilips.pl w 30 dni od zakupu. Po prawidłowej weryfikacji, otrzymasz mail z kodem rabatowym na filtr za 1 zł. Wszystkie oczyszczacze Philips biorą udział w promocji.
Powierzchnia oczyszczania
65 m2
Cena
2539
Oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3055/50 w salonie
Oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3055/50 w salonie

Informacja: Oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3055/50 zmienił nazwę na Philips Philips Dual Scan AC3055/51. To dokładnie ten sam model, tak więc nasza recenzja pozostaje aktualna.

Popularny, sprawdzony zestaw filtrówFiltr do oczyszczacza powietrza Philips Dual Scan AC3059/50

Oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3055/50 został wyposażony w zintegrowany filtr 360 stopni, w skład którego wchodzą:

 • filtr wstępny, który zatrzymuje duże zanieczyszczenia,
 • filtr HEPA (nazywany przez producenta NanoProtect), wychwytujący pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, a także alergeny wziewne, bakterie i wirusy,
 • filtr węglowy, którego zadanie polega na usuwaniu szkodliwych gazów i brzydkich zapachów.

Taki zestaw filtrów jest bardzo popularny, ponieważ zapewnia wysoką skuteczność w walce z różnymi zanieczyszczeniami. Warto zaznaczyć, iż nazwa NanoProtect nie oznacza wcale wyższej efektywności. Technologia ta wychwytuje wprawdzie cząsteczki o rozmiarach 0,003 mikrona (o czym wspomina producent), lecz robi to także każdy inny filtr HEPA.

Wysoka wydajność okupiona dość głośną pracą

Maksymalna wydajność oczyszczacza powietrza Philips AC3055/50 Dual Scan wynosi 520 m3/h. Jest to wartość CADR, zatem urządzenie pasuje do pomieszczeń o powierzchni do 65 m²

Niestety, dobra wydajność idzie tutaj w parze z wysoką głośnością pracy. W zależności od wybranej prędkości wynosi ona od 33 do 70 dB.

Oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan 3055/50 w salonie

Inteligentna praca, zbędny wskaźnik alergenów

Oczyszczacz Philips AC3055/50 został wyposażony w trójstopniową regulację prędkości oczyszczania. Urządzenie potrafi sterować nimi samodzielnie. Znajdziesz w nim trzy wbudowane tryby pracy:

 • tryb automatyczny – tempo filtracji dostosowywane jest do stopnia zanieczyszczenia powietrza,
 • tryb nocny – oczyszczacz przechodzi w najniższą prędkość, a podświetlenie zostaje przyciemnione,
 • tryb turbo – oczyszczacz przechodzi na wysokie obroty.

Jakość powietrza kontrolowana jest przez dwa sensory: pyłu PM2,5 oraz gazu. Nazwa Dual Scan związana jest właśnie z obecnością dwóch czujników. W tej sytuacji trochę zaskakujące jest to, że oczyszczacz powietrza Philips AC3055/50 prezentuje stężenie trzech typów zanieczyszczeń:

 • pyłu PM2,5 (wskaźnik numeryczny),
 • alergenów (wskaźnik ze skalą 1-12),
 • gazu (wskaźnik ze skalą 1-4).

Wskaźniki poziomu zanieczyszczeń w oczyszczaczu Philips Dueal Scan AC3858/50

Źródło: materiały producenta

Jak widać, oczyszczacz Philips Dual Scan AC3055/50 prezentuje stężenie alergenów, chociaż nie ma czujnika dedykowanego do ich kontroli. Wskaźnik ten bazuje na mierniku cząsteczek PM2,5, a co za tym idzie, prezentowane wyniki są błędne. Informację o wysokim poziomie alergenów zobaczymy na wyświetlaczu głównie w sezonie smogowym, czyli jesienią i zimą, podczas gdy są one najbardziej dokuczliwe wiosną i latem.

Dodatkowo w oczyszczaczu powietrza Philips Dual Scan AC3055/50 znalazł się wskaźnik kolorystyczny (widoczna na grafice niebieska obwódka). Wykorzystuje on cztery barwy.

 • Kolor niebieski

Oznacza, że jakość powietrza jest dobra. Stężenie pyłu PM2,5 wynosi do 12 µg/m³, poziom IAI (alergenów) do 3, natomiast gazów 1. 

 • Kolor niebiesko-fioletowy

Oznacza, że jakość powietrza jest bardzo przeciętna. Stężenie pyłu PM2,5 wynosi od 13 do 35 µg/m³, poziom IAI (alergenów) od 4 do 6, natomiast gazów osiąga 2. 

 • Kolor fioletowo-czerwony

Oznacza, że jakość powietrza jest zła. Stężenie pyłu PM2,5 wynosi od 36 do 55 µg/m³, poziom IAI (alergenów) od 7 do 9, natomiast gazów osiąga 3. 

 • Kolor czerwony

Oznacza, że jakość powietrza jest bardzo zła. Stężenie pyłu PM2,5 przekracza 55 µg/m³, poziom IAI (alergenów) wynosi od 9 do 12, natomiast gazów osiąga najwyższą wartość w 4-stopniowej skali.

O tym, jaki kolor zostanie wyświetlony, decyduje to zanieczyszczenie, które w danej chwili ma najwyższy poziom. Zalecamy jednak traktować ten wskaźnik z ostrożnością – kiedy stężenie PM2,5 jest wyższe niż 25 µg/m³, to zgodnie z europejskimi normami jakość powietrza jest zła.

Sterowanie panelem i za pośrednictwem aplikacji

Oczyszczaczem powietrza Philips AC3055/50 Dual Scan możesz sterować na dwa sposoby: poprzez panel znajdujący się w górnej części obudowy oraz za pośrednictwem aplikacji Clean Home +. 

Panel nie daje jednak dostępu do wszystkich opcji. Jak widać na poniższej grafice, umożliwia on włączenie i wyłączenie oczyszczacza, wybór trybu pracy oraz rodzaju wyświetlanego wskaźnika zanieczyszczeń, monitorowanie stopnia zużycia filtra, a także włączenie i wyłączenie oświetlenia. Oznacza to, że z poziomu panelu nie wybierz ręcznie prędkości filtracji.

Wyświetlacz oczyszczacza powietrza Philips AC3059-50 Dual Scan

Źródło: materiały producenta

Na manualne sterowanie tempem oczyszczania pozwala aplikacja Clean Home +. Możesz ją pobrać zarówno w wersji na Androida, jak i na iOS. Aplikacja daje także kilka innych możliwości, np. kontrolowania jakości powietrza poza domem. 

Oryginalny styl oczyszczaczy Philips Dual Scan

Oczyszczacz powietrza Philips Dual Scan AC3055/50

Tym co odróżnia oczyszczacze powietrza Philips Dual Scan od innych urządzeń tej marki jest niewątpliwie estetyka. Oczyszczacze z tej linii mają bowiem cylindryczny kształt, natomiast obudowa częściowo pokryta jest materiałem. Mając na uwadze aktualne trendy wnętrzarskie, Philips postawił na kolorystykę biało-szarą.

Taki design zapewne przypadnie do gustu niektórym osobom, natomiast innym nie. Nie zmienia to faktu, że oczyszczacz Philips Dual Scan AC3055/50 prezentuje się dość oryginalnie.

Warto dodać, iż sprzęt dostępny jest również w drugiej wersji kolorystycznej. W oczyszczaczu powietrza Philips Dual Scan AC3059/50 materiał na obudowie ma ciemniejszy odcień.

Przystępne koszty eksploatacji Philips Dual Scan AC3055/51

W oczyszczaczu powietrza Philips Dual Scan AC3055/50 znajduje się zintegrowany filtr FY3430/30. Jego maksymalną żywotność producent szacuje na 3 lata, natomiast ceny nowych filtrów rozpoczynają się od 329 zł. Minimalny wydatek roczny wynosi zatem 110 zł. Rzeczywisty uzależniony jest oczywiście od stanu powietrza w miejscu użytkowania sprzętu. 

Podczas pracy urządzenie pobiera do 58 W, tak więc stosunek zużycia energii do wydajności jest niski. Ogólne koszty eksploatacji oczyszczacza Philips AC3055/50 są atrakcyjne.

Zobacz jak oczyszczacz powietrza Philips AC3055/50 Dual Scan prezentuje się na tle innych modeli tej marki. 

Dla kogo?

Zakup oczyszczacza powietrza Philips Dual Scan AC3055/50 to dość duża inwestycja. Urządzenie dobrze spełnia swoją funkcję i bez wątpienia może przypaść do gustu wielbicielom nowoczesnego stylu oraz sprzętu sterowanego mobilnie. W naszym rankingu znajdziesz jednak oczyszczacze powietrza, które wyróżniają się korzystniejszym stosunkiem ceny do możliwości.

Szczegóły techniczne Philips AC3055/50 Dual Scan

Dane techniczne
Wartości
Cena
2539 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza
520 m3/h
Maks. powierzchnia oczyszczania wg producenta
62 m2
Maks. powierzchnia oczyszczania wg wybierzoczyszczacz,pl
65 m2
Rodzaj filtrów
Wstępny, HEPA, Węglowy
Koszty eksploatacji
Od 110 zł/rok
Dodatkowe technologie
Nie
Nawilżanie powietrza
Nie
Tryb automatyczny
Tak
Głośność pracy
<70 dB
Pobór mocy
58 W
Wymiary
65,7 x 29,5 x 29,5 cm
Waga
8,6 kg
Certyfikaty

Sprawdź komentarze

 1. Dzień dobry, mam bon na philipsie i możliwość zakupienia tego odświeżacza za 1600 zł. Czy w takiej cenie jego ocena byłaby wyższa? Parametrów i kierując się osiągami wydaje mi się podobny do chwalonego przez Państwa Samaunga AX60, jednak samsung od razu ma cenę bazową 1600 a nie ponad 2 tys. Jak philips. Tak więc czy w takiej cenie warto brać? Jeszcze miałbym możliwość dokupienia filtru za 1 zł. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam Mateusz

  1. Dzień dobry. W cenie 1600 zł Philips stanowi oczywiście znacznie bardziej opłacalną propozycję niż w swojej standardowej cenie. Staje się bardziej opłacalny, lecz niska opłacalność to nie jedyna wada. Mamy też duże zastrzeżenia co do sposobu działania trybu automatycznego. Z naszych obserwacji wynika, że potrzebuje więcej czasu na oczyszczenie powietrza niż Samsung, którego maksymalna wydajność jest niższa. Philips uznaje wysokie stężenia PM2,5 za dobrą jakość powietrza i pracuje w niższej prędkości, czyli z wydajnością znacznie poniżej swojej maksymalnej wydajności. Ja wybrałabym Samsunga. Jednak nie bez znaczenia jest też powierzchnia pomieszczenia, w którym urządzenie ma pracować. W małym pokoju ten problem będzie mniej odczuwalny, a większym bardziej.

 2. Zastanawiam się z czego wynikają tak niskie pozycje w rankingu tutaj czy w ranking-oczyszczaczy.pl -chyba ma na to przełożenie tylko z uwagi na wysoką cenę oraz wydajność skorelowana z ceną. Posiadam ten sam model Philipsa od 2 lat i jestem zadowolony a mój wybór padł na ten model bo ma bardziej restrykcyjne progi reakcji na pyły PM2.5 niż m.in. Sharp (Sharp wg różnych recenzji reaguje na standardowej czułości nawet dopiero przy ok 50 mikrogramach/m3 i to modele z wysokiej półki cenowej i to powinno ustawić tę markę na ostatnich pozycjach rankingów). Co mi po niskiej cenie i dużej wydajności jak będę truł się w pyłach do 40-50 jednostek pyłów i dopiero wtedy urządzenie zacznie oczyszczać powietrze-to mija się z celem i ma znaczenie głównie w bardzo zapylonach miastach na dolnym śląsku. Mieszkam w Warszawie i przez 90% dnia w sezonie grzewczym utrzymuje się w mieszkaniu przy lekko rozszczelnionych oknach poziom w granicach do 10 jednostek pyłów- Sharp u mnie w zasadzie nie wchodziłby na 2 prędkość. I tu jonizacja plazmowa czy filtr hepa w żaden sposób nie pomoże gdy będzie się siedzieć w stężeniach znacznie powyżej norm WHO a urządzenie jakby nigdy nic będzie chodzić na standardowej prędkości. Nie rozumiem też wysokiej pozycji Toshiba gdzie progi reakcji na pyły są też znacznie gorsze niż w Philips. Dziwne też że Electrolux Pure A9 który choć jest tańszy niż Philips nie jest krytykowany za te same progi reakcji na pyły co Philips Dualscan. Samsung też wg mnie jest za wysoko w rankingach bo co z tego że ma dużą wydajność przy niższej cenie jak czujniki zawyżają wartości pyłów a tryb automatyczny reaguje dopiero po osiągnięciu 15 jednostek a w Philips/Electrolux to już 13. Nie zgodzę że z informacją na stronie ranking-oczyszczy.pl o słabym czujniku LZO – siedząc 3m z winem czy tym bardziej drinkiem z wódką po 5 minutach w zamkniętym pokoju 20m2 Philips wchodzi na 2 prędkość i wg mnie dość długo utrzymuje tę prędkość bo czasem trwa to i 30 minut aż zejdzie na 1 prędkość. Kolejny przykład- wystarczy że ktoś z domowników „ma gazy” i jeśli domownik jest w odległości ok 2m to też za chwilę urządzenie wchodzi na 2 prędkość. No i aby wykończyć argumenty o drogim Dualscan to trzeba zwrócić uwagę na to że filtry wytrzymują przynajmniej 3 lata (ja mam 2 lata urządzenie a filtr ma 50% zużycia) a po rejestracji urządzenia otrzymujemy za 1 zł dodatkowy filtr czyli w moim przypadku ponad 6 lat spokoju a tym czasem np. Electrolux co z tego że jest tańszy w zakupie ale filtry wytrzymują 1 rok i nie ma w gratisie za 1 zł dodatkowego filtra więc sumarycznie cenowo Dualscan jest tańszy w dłuższej perspektywie-o tym w ogóle nigdzie się nie pisze a to bardzo dziwne. Filtr za 1 zł w Philips jest już od ponad 3 lat nieodłącznym elementem producenta więc nie można traktować tego jako tymczasową promocję. Jedyne wady wg mnie w Dualscan to brak czujnika temperatury i wilgotności oraz brak funkcji czuwania w aplikacji jak w Klarta Forste 4 (pyły spadają poniżej zadanej prędkości i urządzenie wyłącza się ale włącza jak pyly osiągną zadaną wartość). Mam wrażenie że Philips stanowi jakiś rodzaj niewygodnej konkurencji wobec Klarta. W zasadzie zawsze stawiałem na Philips,Electrolux(te same progi reakcji co w Philips),Lifeair i Klarta (mam Forste 4 w domu i jestem zadowolony choć brakuje mi czujnika LZO jeszcze).Ostatnio uważam że warto rozważyć w przyszłości Vestfrost ale tylko dlatego że w aplikacji można zaostrzyć progi reakcji na pyły i że jest tańszy niż konkurencja przy tej samej wydajności no i 5 lat gwarancji i filtr za 1 zł -takie składowe powinno brać się pod uwagę w rankingach opłacalności i wtedy rankingi byłyby optymalne.

  1. Słaba ocena to efekt złego stosunku ceny do możliwości. Cena filtrów jest uwzględniania w algorytmie, więc jeśli nawet to nie pomogło tym oczyszczaczom, to tym bardziej opłacalność zakupu jest kiepska. Oczyszczacze Dual Scan to drogie urządzenia, które nie mają do zaoferowania nic, co uzasadniałoby tę cenę. Mają wysoką wydajność, ale w trybie auto nie wykorzystują pełnej wydajności. Mają aplikację, ale bardzo ubogą w funkcje. Mają czujnik gazów, ale zły. To, że urządzenie przyśpieszyło po 5 minutach od otwarcia butelki z alkoholem nie musi oznaczać, że wykryło LZO. Mogło zareagować na zmianę pyłów. Testowany przez nas oczyszczacz nie reaguje, dopiero przy dmuchnięciu alkoholem, podczas gdy niezależne sensory reagują szybko.
   To bardzo dobre spostrzeżenie: „Co mi po niskiej cenie i dużej wydajności jak będę truł się w pyłach do 40-50 jednostek pyłów i dopiero wtedy urządzenie zacznie oczyszczać powietrze-to mija się z celem i ma znaczenie głównie w bardzo zapylonach miastach na dolnym śląsku. ” Należy jednak zauważyć, że gdyby umieścić ten oczyszczacz pomieszczeniu o takiej powierzchni, to jakiej jest przeznaczony, a nie w pokoju o 20 m2, to efekt byłby podobny. W trybie auto nie jest używana maksymalna wydajność. W 20 m2 to nie problem, w naprawdę dużym pomieszczeniu wydajność uzyskiwana w trybie auto byłaby już za niska do tego, żeby utrzymać dobrą jakość powietrza.

   1. Jeśli urządzenie kosztuje przykładowo 2200 zł (tyle kosztowało 2 lata temu) z dodatkowym filtrem za 1 zł to porównując do Electrolux PA91-405GY lub 404GY za 1799 zł (też cena bez zmian od 2 lat) to uwzględniając czas działania filtrów (do 6 lat co potwierdzam a nawet u mnie będzie dłużej a w Electrolux 1 rok) i dodatkowy filtr Philips Dualscan za 1 zł to Philips wychodzi taniej (biorąc pod uwagę sumę pieniędzy jakie należy wydać w ciągu 6 lat -myślę że jest to dobre ujęcie) a jednak Pure A9 jest wyżej niż Philips choć ma tylko dwie rzeczy więcej -czujnik temperatury i wilgotności (aplikacje są mało rozwinięte i tu i tu a Philips ma większą wydajność). Ustawienie Toshiba i Webbera wyżej niż Philipsa w rankingu tutaj jest nieprozumieniem wg mnie (już pomijam progi reakcji na pyły gdzie w Toshiba wg mnie niweczą dużą wydajność w niskiej cenie, znacznie większą głośność i brak dokładnych czujników pyłów PM2.5 w Webber i mniejszym Toshiba ). Powinien powstać ranking restrykcyjnych progów reakcji na pyły to wtedy japońskie oczyszczacze jak Sharp,Toshiba czy Daikin byłyby na samym końcu. Każdy wybiera to co dla niego najważniejsze-ja sugerowałem się głośnością, kosztami eksploatacji i wytrzymałości filtrów w ujęciu także całego zakupu, progami reakcji, dokładnością czujników, bezpieczeństwem obsługi związanym ze znaną marką z którą kontakt jest bezproblemowy.

    Co to znaczy że ,,Mają wysoką wydajność, ale w trybie auto nie wykorzystują pełnej wydajności” ? Sugeruje Pani że producent przekłamuje m3/h powietrza w trybie turbo? Dualscan działa jak Pure A9 – są progi reakcji na pyły te same i urządzenie przełącza się samo. Sharp czy Toshiba nie wykorzystuje automatu bo ma karygodne progi reakcji na pyły-to dyskwalifikuje dla mnie każdą inną zaletę bo urządzenie ma być smart a szkoda czasu na ręczne zwiększanie prędkości.

    „To, że urządzenie przyśpieszyło po 5 minutach od otwarcia butelki z alkoholem nie musi oznaczać, że wykryło LZO.” – u mnie regularnie przy alkoholu w bliskiej odległości (max 3 m) w pokoju 20m2 zamkniętym reaguje w kilka minut aktywacją czujnika gazów (nie pyłów). Na ,,gazy cielesne” reaguje jeszcze szybciej ale to też będąc blisko jak w przypadku alko 🙂

     1. Nie otrzymałem informacji odnośnie pytania o nie wykorzystywanie wydajności w trybie auto . Nie wiem jak interpretować więc rozwinalem jak ja to rozumiem.

     2. Rzeczywiście, zapomniałam wyjaśnić. Tryb automatyczny jest tutaj zaprogramowany tak, że wykorzystuje trzy prędkości (Sleep, 1 i 2), podczas gdy oczyszczacz ma cztery prędkości (Sleep, 1, 2, 3). W trybie auto oczyszczacz Dual Scan nie wykorzystuje najwyższej prędkości. Żeby pracował z prędkością najwyższą (czyli swoją maksymalną wydajnością), trzeba wybrać ją ręcznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz