Oczyszczacz Philips Dual Scan AC3059/50 to propozycja skierowana do osób poszukujących urządzenia o wysokiej wydajności, sterowanego mobilne i wyróżniającego się nowoczesnym designem. Urządzenie pod względem skuteczności i jakości czujników zanieczyszczeń nie ma przewagi nad konkurencją. Przed dokonaniem ostatecznej decyzji zapoznaj się z oczyszczaczami powietrza, które zajmują wysokie pozycje w naszym rankingu, gdyż ich zakup będzie bardziej opłacalny.
Philips AC3059/50 Dual Scan


Oczyszczacz powietrza Philips AC3059/50 to jeden z modeli wchodzących w skład serii Philips Dual Scan, wprowadzonej do sprzedaży w 2019 r. Urządzenie dobrze usuwa zanieczyszczenia i zapewnia wysoki komfort obsługi. Mimo to stosunek jego ceny do możliwości mógłby być lepszy.
Standardowy, skuteczny zestaw filtrów
W oczyszczaczu powietrza Philips Dual Scan AC3059/50 znajdziesz zintegrowany filtr złożony ze standardowych elementów, a więc:
- filtra wstępnego, który wychwytuje duże zanieczyszczenia,
- filtra HEPA (określanego przez producenta jako NanoProtect), usuwającego z powietrza pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10 oraz alergeny wziewne, bakterie i wirusy,
- filtra węglowego, który pochłania zanieczyszczenia gazowe i neutralizuje brzydkie zapachy.
To popularne i skuteczne filtry, które bardzo dobrze radzą sobie z różnymi rodzajami zanieczyszczeń. Nazwa NanoProtect nie oznacza jednak wyższej efektywności. Producent informuje, iż technologia ta wychwytuje cząsteczki o rozmiarach 0,003 mikrona, lecz potrafi to każdy filtr HEPA.
Dobra wydajność połączona z dość głośną pracą
Oczyszczacz powietrza Philips AC3059/50 Dual Scan podczas pracy w najwyższej prędkości uzyskuje wydajność 400 m3/h. Producent posługuje się wartością CADR, tak więc urządzenie sprawdzi się w pomieszczeniu o powierzchni do 50 m².
Wysoka wydajność idzie jednak w parze z dość głośną pracą. W zależności od wybranej prędkości oczyszczacz Philips AC3059/50 emituje od 33 do 70 dB.
Źródło: materiały producenta
Automatyczne oczyszczanie, kiepski wskaźnik alergenów
W oczyszczaczu Philips AC3059/50 dostępne są trzy prędkości filtracji. Nie musisz sterować nimi samodzielnie, ponieważ urządzenie zostało przystosowane do inteligentnej pracy. Co więcej, znajdziesz w nim nie jeden, ale aż trzy wbudowane tryby:
- tryb automatyczny – prędkość dostosowywana jest do jakości powietrza,
- tryb nocny – oczyszczacz pracuje w najniższej prędkości z przyciemnionym podświetleniem,
- tryb turbo – oczyszczacz pracuje na wysokich obrotach.
Za kontrolę czystości powietrza odpowiadają dwa czujniki: cząsteczek PM2,5 oraz gazu. To właśnie dwa sensory kryją się za nazwą Dual Scan. Co ciekawe, na wyświetlaczu oczyszczacza powietrza znajdziemy nie dwa, ale trzy wskaźniki czystości powietrza:
Źródło: materiały producenta
Jak widać, mamy tutaj wskaźniki:
- poziomu pyłu PM2,5 (numeryczny),
- stężenia alergenów (w skali od 1 do 12),
- gazu (w sakli od 1 do 4).
Skąd wziął się drugi z nich, czyli wskaźnik alergenów, jeśli oczyszczacz Philips Dual Scan AC3059/50 ma tylko sensor pyłu i gazu? Bazuje on na czujniku cząsteczek PM2,5. Im wyższy poziom pyłu, tym wyższe stężenie alergenów na wyświetlaczu, zatem urządzenie będzie sygnalizować ich obecność głównie zimą, a nie w szczytowym okresie pylenia.
Wskaźnik alergenów w oczyszczaczach powietrza Philips jest niestety zupełnie nieprzydatny, a tym samym zbędny.
Niebieska otoczka widoczna na grafice to wskaźnik kolorystyczny, który wykorzystuje cztery barwy.
- Kolor niebieski
Oznacza dobrą jakość powietrza. Pojawia się, gdy stężenie pyłu PM2,5 wynosi do 12 µg/m³, poziom IAI (alergenów) do 3, a gazów 1.
- Kolor niebiesko-fioletowy
Oznacza przeciętną jakość powietrza. Pojawia się, gdy stężenie pyłu PM2,5 wynosi od 13 do 35 µg/m³, poziom IAI (alergenów) od 4 do 6, a gazów osiąga 2.
- Kolor fioletowo-czerwony
Oznacza złą jakość powietrza. Pojawia się, gdy stężenie pyłu PM2,5 wynosi od 36 do 55 µg/m³, poziom IAI (alergenów) od 7 do 9, a gazów osiąga 3.
- Kolor czerwony
Oznacza bardzo złą jakość powietrza. Pojawia się, gdy stężenie pyłu PM2,5 przekracza 55 µg/m³, poziom IAI (alergenów) wynosi od 9 do 12, a gazów osiąga najwyższą wartość w 4-stopniowej skali.
Decydujące znaczenie ma tutaj ten rodzaj zanieczyszczeń, który w danym momencie ma najwyższy poziom. Do wskazanego koloru podchodź jednak z rozwagą – jeśli stężenie PM2,5 przekracza 25 µg/m³, to według europejskich norm stan powietrza jest zły.
Sterowanie panelem i za pośrednictwem aplikacji
Sterowanie oczyszczaczem powietrza Philips AC3059/50 Dual Scan jest możliwe na dwa sposoby: poprzez panel oraz za pośrednictwem aplikacji Clean Home +.
Jak widać na poniższej grafice, panel umożliwia ci włączenie i wyłączenie oczyszczacza, zmianę trybu pracy oraz rodzaju wyświetlanego wskaźnika zanieczyszczeń, kontrolę stopnia zużycia filtra, a także włączenie i wyłączenie oświetlenia. Nie ma tu zatem możliwości ręcznego sterowania prędkością oczyszczania.
Źródło: materiały producenta
Aplikacja Clean Home + jest oferowana zarówno w wersji na Androida, jak i iOS. Daje dostęp do wszystkich opcji z panelu, a dodatkowo pozwala np. manualnie sterować prędkością filtracji oraz kontrolować jakość powietrza poza domem.
Oryginalny wygląd
Projektując oczyszczacze powietrza Philips Dual Scan, producent znacząco odszedł od dotychczasowej estetyki swoich urządzeń. Modele wchodzące w skład tej serii mają cylindryczny kształt, a obudowa częściowo została pokryta miękkim materiałem. Kolorystyka dostosowana jest do nowoczesnych trendów wnętrzarskich, w których dominują biel, szarość i czerń.
Oczywiście, ocena takiego designu to kwestia indywidualnego gustu, ale nie sposób zaprzeczyć, że oczyszczacz Philips Dual Scan AC3059/50 wygląda oryginalnie.
Warto dodać, iż oczyszczacz ten dostępny jest w drugiej wersji kolorystycznej. W modelu Philips Dual Scan AC3055/50 materiałowa część ma jaśniejszy odcień.
Przystępne koszty użytkowania
FY3430/30, zintegrowany filtr do oczyszczacza powietrza Philips Dual Scan AC3059/50, można kupić za 329 zł. Według producenta jego maksymalna żywotność wynosi 3 lata. Oczywiście, w rzeczywistości będzie to zależeć od stanu powietrza w miejscu użytkowania urządzenia. Minimalny koszt roczny w tym przypadku to 110 zł, co stanowi dobry wynik.
Maksymalny pobór prądu wynosi 58 W, tak więc w stosunku do wydajności oczyszczania nie jest zbyt wysoki.
Zobacz jak oczyszczacz powietrza Philips AC3059/50 Dual Scan prezentuje się na tle innych modeli tej marki.