Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj
Sortowanie
3.2
31 m2
1299
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne
Ocena na Ceneo:
4.81 (Liczba opinii: 41)
2.8
52 m2
1799
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne
Ocena na Ceneo:
4.88 (Liczba opinii: 25)

1. Oczyszczacze powietrza Coway. Czy warto?

Firma Coway wprowadziła na polski rynek pierwsze oczyszczacze w 2020 r. Do trzech debiutujących wówczas urządzeń dołączyły z czasem jeszcze trzy, w tym jeden oczyszczacz z funkcją nawilżania. Jednak nowsze oczyszczacze producenta (Coway Mini Storm i Coway Cartridge) nie różnią się znacząco do swoich poprzedników. Oczyszczacze Coway mają skuteczne filtry i dobrą wydajność, ale jeśli chodzi o kontrolę stanu powietrza i działanie trybu auto, nie wypadają na tle konkurencji najlepiej. Ich opłacalność również jest przeciętna.

Zalety

 • Tryb auto z czujnikiem pyłu zawieszonego PM2,5
 • Cicha praca

Wady

 • Brak numerycznego wskaźnika stężenia PM2,5
 • Brak opcji zdalnego sterowania

2. Porównanie oczyszczaczy powietrza Coway

a. Oczyszczacze Coway bez funkcji nawilżania

Coway Storm

Przepływ powietrza oczyszczacza Coway Storm wynosi 492 m³/h, co czyni go najwydajniejszym urządzeniem tego producenta i umożliwia obsługę pomieszczenia o powierzchni do 52 m². Oczyszczacz pracuje w trzech prędkościach i ma tryb automatyczny. Można nim sterować poprzez panel dotykowy.

Coway Mini Storm

Coway Mini Storm to „mniejszy brat” oczyszczacza Coway Storm. Przepływ powietrza wynosi tutaj 360 m³/h, tak więc jest odpowiedni dla pomieszczenia o powierzchni do 38 m². Użytkownik ma do dyspozycji trzy prędkości pracy i tryb automatyczny. Sterowanie możliwe jest tylko poprzez panel.

Coway Classic

Podczas pracy w najwyższej prędkości oczyszczacz Coway Classic uzyskuje przepływ powietrza 300 m³/h. To wynik odpowiedni dla pomieszczenia o powierzchni do 31 m². Urządzenia ma dwie prędkości filtracji oraz tryb auto. Oczyszczaczem można sterować wyłącznie poprzez panel dotykowy.

Coway Airmega 300S

Coway Airmega 300S to jeden z najwydajniejszych oczyszczaczy powietrza ofercie producenta. Przepływ powietrza 490 m³/h pozwala na efektywne usuwanie zanieczyszczeń w pomieszczeniu o powierzchni do 52 m².  Dostępne są tutaj trzy prędkości pracy i tryb automatyczny. Coway Airmega 300S jako jedyny z oczyszczaczy Coway ma wi-fi, które umożliwia sterowanie przez aplikację mobilną.

Coway Cartridge

Coway Cartridge to najmniejszy z oczyszczaczy powietrza tej marki. Ze względu na maksymalny przepływ powietrza wynoszący 263 m³/h, pasuje do pomieszczenia o powierzchni do  27 m². Wadę stanowi obecność wyłącznie dwóch prędkości filtracji. Nie zabrakło tu jednak trybu automatycznego. Sterowanie odbywa się poprzez panel.

b. Coway Hue&Healing. Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem

W ofercie marki Coway znalazło się jedno urządzenie, które łączy funkcje oczyszczacza i nawilżacza powietrza. Maksymalny przepływ powietrza Coway Hue&Healing wynosi 270 m³/h, natomiast deklarowana wydajność nawilżania sięga 450 ml/h. Co bardzo ważne, urządzenie wykorzystuje technologię ewaporacji i jest wyposażone w higrostat. Jako nawilżacz wypada dobrze. W roli oczyszczacza również się sprawdzi, ale trzeba w pomieszczeniu do 28 m². Nie jest to najgorszy wynik, lecz trochę zbyt niski w porównaniu do ceny Coway Hue&Healing.

3. Dobry czujnik zanieczyszczeń, ale łagodna ocena stanu powietrza

Wszystkie oczyszczacze powietrza Coway zostały wyposażone w laserowy czujnik pyłu zawieszonego PM2,5 z możliwością regulacji czułości. W trybie automatycznym prędkość pracy dostosowywana jest do stężenia głównego składnika smogu. Rodzaj zastosowanego miernika to ważna zaleta oczyszczaczy Coway. Niestety trochę gorzej wypada sposób oceny jakości powietrza.

W oczyszczaczach nie ma numerycznych wskaźników stężenia PM2,5, tylko wskaźniki kolorystyczne. Zależność pomiędzy poziomem zanieczyszczeń a wyświetlanym kolorem, czyli ocenę jakości powietrza, przedstawimy na przykładzie dwóch oczyszczaczy tej marki.

 

Ocena jakości powietrza przez oczyszczacz Coway Storm

Źródło: Coway.pl

 

Ocena jakości powietrza przez oczyszczacz Coway Airmega 300S

Źródło: Coway.pl

Dla przypomnienia według najnowszych zaleceń średnie stężenie dobowe PM2,5 nie powinno zaś przekraczać 15 µg/m³, natomiast średnie stężenie roczne 5 µg/m³. Podejście marki Coway do tematu jest zatem zbyt łagodne. Radzimy nie traktować wskaźnika kolorystycznego jako rzetelnego wyznacznika jakości powietrza.

4. Filtry w oczyszczaczach powietrza Coway

W oczyszczaczach powietrza Coway znajdują się następujące filtry:

 • filtr wstępny – usuwa z powietrza większe zanieczyszczenia, głównie kurz i sierść,
 • filtr HEPA (w większości modeli H13, w Coway Storm E12) – wychwytuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, alergeny roślin, zwierząt, roztoczy i pleśni oraz bakterie i wirusy,
 • filtr węglowy – pochłania szkodliwe gazy, w tym formaldehyd i inne lotne związki organiczne oraz neutralizuje brzydkie zapachy.

W oczyszczaczu powietrza Coway Storm dodatkowo znalazł się tzw. filtrów drobnego pyłu. Zatrzymuje mniejsze zanieczyszczenia niż filtr wstępny, ale nie tak małe jak filtr HEPA. Naszym zdaniem trzy filtry obecne w pozostałych oczyszczaczach są wystarczające. Taki zestaw filtrów skuteczny w walce ze smogiem, alergenami, lotnymi związkami organicznymi, dymem papierosowym, bakteriami i wirusami. 

Jak często wymieniać filtry?

W zależności od modelu producent szacuje maksymalną żywotność filtrów na okres od 12 do 24 miesięcy:

 • Coway Cartridge – żywotność do 18 miesięcy, cena zestawu 259 zł,
 • Coway Classic – żywotność do 12 miesięcy, cena zestawu 209 zł,
 • Coway Mini Storm – żywotność do 18 miesięcy, cena zestawu 379 zł,
 • Coway Airmega 300S – żywotność do 12 miesięcy, cena zestawu 339 zł,
 • Coway Storm – żywotność do 24 miesięcy, cena zestawu 439 zł,
 • Coway Coway Hue&Healing  – żywotność do 18 miesięcy (filtr HEPA i węglowy) oraz do 12 miesięcy (filtr ewaporacyjny), ceny odpowiednio 99, 119 i 99 zł.

W rzeczywistości okres przydatności może być inny. Na tempo zużywania filtrów wpływa bowiem:

 • Jakość powietrza w miejscu używania urządzenia

Im więcej zanieczyszczeń przepłynie przez system filtracyjny, tym szybciej filtry ulegną zużyciu. Należy pamiętać, iż chodzi tutaj zarówno o zanieczyszczenia napływające z zewnątrz, jak i te wytwarzane w samym domu. U palącego mieszkańca Krakowa czy Rybnika filtr zużyje się zatem szybciej niż u osoby niepalącej, która mieszka w mało zasgmogowanej części Szczecina.

 • Wielkość pomieszczenia

W dużym pomieszczeniu przez filtr przepływa więcej powietrza, a wraz z nim więcej zanieczyszczeń. Jeśli takie same oczyszczacze staną w pokojach o powierzchni 18 m² i 30 m² (zakładając zbliżony stan powietrza), to w tym drugim filtry zużyją się szybciej.

 • Częstotliwość korzystania z oczyszczacza

Używanie oczyszczacza powietrza 24 na dobę doprowadzi do szybszego zużycia filtrów niż korzystanie z urządzenia przez połowę doby. Mimo to zalecamy pozostawić oczyszczacz włączony przez cały czas.

5. Funkcje dodatkowe oczyszczaczy Coway

W zależności od modelu w oczyszczaczach Coway możemy znaleźć takie funkcje dodatkowe jak:

 • wskaźnik zużycia filtra – kontroluje czas pracy urządzenia i sygnalizuje potrzebę wymiany filtrów (zalecamy jednak uwzględnić informacje o różnym tempie zużywania filtrów),
 • blokada rodzicielska – blokada panelu sterowania umożliwia najmłodszym samodzielne wyłączenie urządzenia albo zmianę jego ustawień,
 • tryb nocny – oczyszczacz pracuje w niskiej prędkości z wyłączonym podświetleniem.

Komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz