Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj
Sortuj
58 / 100
31 m2
1199
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne
56.3 / 100
52 m2
1699
Recenzja Najniższa cena
Dane techniczne Dane techniczne

Coway to koreańskie firma, która produkcję oczyszczaczy powietrza rozpoczęła w 1994 r. Oferowane przez nią oczyszczacze powietrza wyposażone są w standardowe, wysoce skuteczne zestawy filtrów, dlatego dobrze sprawdzają się w walce ze smogiem i innymi zanieczyszczeniami, w tym alergenami wziewnymi.

Oczyszczacze powietrza Coway – porównanie

Na polskim rynku pojawiły się do tej pory trzy oczyszczacze powietrza Coway:

Poniżej omówiliśmy ich cechy wspólne oraz różnice między nimi, skupiając się na najważniejszych parametrach oraz funkcjach.

Technologie oczyszczania

W oczyszczaczach powietrza Coway podstawową rolę w walce z zanieczyszczeniami odgrywają technologia HEPA i węgiel aktywny, natomiast większe cząsteczki wychwytywane są przez filtr wstępny. Znajdziemy tutaj zatem klasyczny zestaw filtrów, który doskonale sprawdza się w walce nie tylko ze smogiem. 

Pod względem technologii oczyszczania urządzenia te różnią się klasą filtra HEPA, obecnością lub brakiem dodatkowego filtra drobnego pyłu oraz liczbą zestawów filtracyjnych. W oczyszczaczu powietrza Coway Classic i Coway Storm znajdziemy po jednym komplecie filtracyjnym z filtrem HEPA klasy E12. W modelu Coway Airmega 300S producent zastosował dwa zestawy filtrów oraz wyższą klasę HEPA – H13. 

Dodatkowy filtr drobnego pyłu obecny jest tylko w oczyszczaczu powietrza Coway Storm. Ma on wychwytywać te zanieczyszczenia, których nie zatrzymał filtr wstępny.

Naszym zdaniem filtry zastosowane w oczyszczaczu powietrza Coway Classic są w pełni wystarczające.

Wydajność oczyszczania i maksymalna powierzchnia pracy

Najważniejszą różnicą między urządzeniami marki Coway jest wydajność, a co za tym idzie maksymalna powierzchnia pracy. W tym miejscu należy zaznaczyć, że producent nie podaje CADR-u swoich oczyszczaczy, a jedynie ich przepływ powietrza. Powierzchnię pracę obliczyliśmy zatem, opierając na tym, iż przepływ stanowi zazwyczaj 80-90% wartości CADR.

Najwydajniejszym z trzech omawianych urządzeń jest oczyszczacz Coway Storm, którego przepływ wynosi 492 m³/h, co pozwala na efektywną pracę w pomieszczeniu o powierzchni 52 m².

Przepływ powietrza w modelu Coway Airmega 300s jest niemal taki sam, gdyż wynosi 490 m³/h, zatem jego powierzchnia pracy również wynosi 52 m².

Oczyszczacz powietrza Coway Classic pod względem wydajności znajduje się na końcu, ale nie oznacza to, że jego możliwości są słabe. Przepływ na poziomie 300 m³/h jest wystarczający nawet przy 31 m². 

Oczyszczacz powietrza Coway Storm w salonie obok kanapy

Oczyszczacz powietrza Coway Storm, zdjęcie: materiały producenta

Tryb automatyczny i wskaźniki jakości powietrza

Wszystkie oczyszczacze powietrza Coway zostały przystosowane do pracy w trybie automatycznym. Za kontrolę czystości powietrza odpowiada laserowy czujnik PM2,5, co oznacza wysoką dokładność pomiaru. 

W każdym modelu znajdziemy tryb automatyczny zwykły oraz eco. Zasada działania tego drugiego polega na tym, że jeśli przez przynajmniej 10 minut jakość powietrza pozostaje dobra, to oczyszczacz przechodzi w tryb czuwania, aby ograniczyć zużycie energii elektrycznej.

Oczyszczacze powietrza Coway Classic, Storm i Airmega 300s informują o aktualnej jakości powietrza w takim samym sposób. Wszystkie trzy urządzenia zostały wyposażone w kolorystyczny pierścień led, wykorzystujący cztery kolory, które oznaczają:

  • niebieski – dobrą jakość powietrza,
  • zielony – niskie stężenie zanieczyszczeń,
  • żółty – zanieczyszczone powietrze,
  • czerwony – wysokie stężenie zanieczyszczeń.

Wskaźnik kolorystyczny w oczyszczaczu powietrza Coway Storm.

Wskaźnik kolorystyczny w oczyszczaczach powietrza Coway, grafika: materiały producenta

Sposób sterowania

Oczyszczaczami powietrza Coway Storm i Classic można sterować wyłącznie poprzez panel umieszczony w górnej części każdego urządzenia. W zestawie zabrakło pilota, zatem za każdym razem, gdy zechcesz zmienić ustawienia, musisz podejść do oczyszczacza.

Producent wyszedł jednak naprzeciw oczekiwaniom osób preferujących urządzenia sterowane mobilnie, dlatego oczyszczacz powietrza Coway Airmega 300S został wyposażony w moduł WiFi. Jego pracę można kontrolować z dowolnego miejsca na ziemi. W tym celu należy zainstalować aplikację mobilną Coway IOCare, która jest dostępna na urządzenia z systemem Android oraz iOS.

Oczyszczacz powietrza Coway Airmega 300s w pokoju obok kanapy

Oczyszczacze powietrza Coway Airmega 300s, zdjęcie: materiały producenta

Cena i żywotność filtrów

W przypadku oczyszczacza powietrza Coway Classic przewidywana żywotność filtra HEPA wynosi 12 miesięcy, a węglowego 24 miesiące. Cena nowego zestawu to około 209 zł.

W oczyszczaczu powietrza Coway Storm częstotliwość wymiany jest następująca:

  • filtr HEPA – co 12 miesięcy,
  • filtr węglowy – co 24 miesiące,
  • filtr drobnego pyłu – co 4 miesiące.

Koszt kompletu filtrów wystarczającego na 2 lata pracy wynosi 439 zł.

W oczyszczaczu powietrza Coway Airmega 300s wymiany należy dokonać, kiedy zasygnalizuje to wbudowany wskaźnik. Przewidywana żywotność filtrów wynosi 12 miesięcy, a cena nowego zestawy 299 zł.

Oczywiście, na tempo zużywania filtrów istotny wpływ ma jakość powietrza w miejscu użytkowania urządzenia. 

Oczyszczacze powietrza Coway Classic, Storm i Airmega 300s – zestawienie

Pozostałe różnice (głośność pracy, moc, cena itp.) stanowią w znacznym stopniu skutek różnej wydajności. Poniższa tabela pozwala porównać istotne parametry oczyszczaczy powietrza Coway.

*Ceny z 31.07.2020 r.

Jeśli nie potrzebujesz urządzenia sterowanego aplikacją, to w zależności od zapotrzebowania na wydajność wybierz oczyszczacz powietrza Coway Classic lub Coway Storm. Wyróżniają się lepszym stosunkiem ceny do możliwości niż model Coway Airmega 300s.

Oczyszczacz powietrza Coway Classic w pokoju.

Oczyszczacze powietrza Coway Classic, zdjęcie: materiały producenta


Historia firmy Coway

Koreańska firma Coway rozpoczęła działalność w 1989 r. Początkowo przedsiębiorstwo specjalizowało się w produkcji urządzeń oczyszczających powietrze, natomiast w branżę oczyszczania powietrza weszło pięć lat później, czyli w 1994 r. W 1993 r. forma Coway otworzyła swoje pierwsze centrum badawcze, które dysponuje obecnie bogatym zasobem urządzeń, służących badaniom nad czystością wody i powietrza. 

Oczyszczacz powietrza Coway Classic w pokoju dziecięcym obok kołyski

Oczyszczacz powietrza Coway Classic, zdjęcie: materiały producenta

Komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz