Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Ranking 7 nawilżaczy powietrza – wybierz zdrowy nawilżacz

Kategoria
Nawilżanie powietrza
Opublikowany
21.05.2020
Ranking Nawilżaczy Powietrza
Ranking Nawilżaczy Powietrza

Nawilżacz powietrza to niewielkich rozmiarów urządzenie, pozwalające monitorować i wpływać na wilgotność powietrza. Urządzenie to nie powinno być zbyt drogie. Poniżej ranking nawilżaczy do 500 zł.

Spis treści:

1. Ranking nawilżaczy powietrza 2020/2021
2. Dlaczego warto mieć nawilżacz powietrza w domu lub biurze?
3. Nawilżacze ewaporacyjne vs ultradźwiękowe i parowe?
4. Jak dbać o nawilżacz powietrza?

Ranking Nawilżaczy Powietrza
Top 7 Polecanych Modeli

Poniższy ranking zawiera jedynie propozycje urządzeń ewaporacyjnych. Z doświadczenia wiem, że to właśnie ten typ urządzeń sprawia najmniej problemów, będąc jednocześnie najbezpieczniejszym (najbardziej higienicznym) w użytkowaniu.

1. Klarta Humea Wi-Fi

Klarta Humea Wifi - Ewaporacyjny Nawilżacz powietrza

Źródło: https://klarta.pl/nawilzacze-powietrza/klarta-humea-wifi/ 

Pierwsze miejsce często najtrudniej jest obsadzić, zwłaszcza gdy ma się naprzeciwko dwóch godnych siebie konkurentów. Długo wahałem się pomiędzy Klartą Humęą Wi-Fi, a Philipsem HU4813/10.

Ostatecznie to właśnie Klarta przekonała mnie tańszą eksploatacją oraz zdalnym sterowaniem, co powinni docenić fani gadżetów i nowinek technicznych. Wystarczy telefon z odpowiednią aplikacją mobilną, aby mieć możliwość kontroli wilgotności (aktualne dane, higrostat dający opcję ustawienia docelowego poziomu nawilżenia oraz wyboru prędkości nawilżacza powietrza).

Nawilżacz powietrza ten można traktować również jako lampkę nocną o kliku możliwych poziomach natężenia światła do wyboru. Oprócz tego Klarta Humea posiada wydajność 300 ml/h, co przy 3-litrowym zbiorniku na wodę zapewnia 10 godzin nieprzerwanego nawilżania. Wynik w pełni wystarczający.

Nawilżacz powietrza Klarta Humea Wifi z aplikacja mobilna

Co ważne, Klarta wyposażyła swój nawilżacz powietrza również w funkcję osuszania filtra. Rozwiązanie to gwarantuje higieniczną, bezpieczną pracę, zapobiegając tworzeniu się bakterii oraz grzybów. To też było dla mnie ważne przy wskazaniu numer 1 w rankingu nawilżaczy powietrza.

W momencie braku wody, wyświetlacz informuje użytkownika o konieczności uzupełnienia zbiornika, zaś wentylator pracuje w dalszym ciągu, aby osuszyć filtr. Klarta Humea WiFi dostępna jest w dwóch kolorach (białym i czarnym), z funkcją Wi-Fi lub bez.

Koszt zakupu: 449 zł

Koszt eksploatacji: filtr wymienny (co 6 miesięcy) – 49 zł. 98 zł/rok

Sprawdź najniższą cenę

Nawilżacz Klarta Humea WifiŹródło: http://dziecieceinspiracje.pl/2020/11/nawilzacz-powietrza-klarta-skuteczna-naturalna-i-bezpieczna-metoda-nawilzania.html

 

2. Philips HU4813/10

Ewaporacyjny Nawilżacz Powietrza PHILIPS HU481310

Źródło: https://www.philips.pl/c-p/HU4813_10/seria-2000-nawilzacz-powietrza

Nawilżacz powietrza Philipsa to druga z propozycji w rankingu nawilżaczy powietrza. Elegancki, czarno-srebrny nawilżacz może pochwalić się analogiczną wydajnością, co opisywana wyżej Klarta. Mniejszy jest jednak zbiornik na wodę (2 litry). W praktyce zapewnia to około 6,5-godzinną, nieprzerwaną pracę nawilżacza.

Czujnik Healthy Air Protect wysyła informację o niskim poziomie wody, która wyświetlana jest na wyświetlaczu w postaci migającego czerwonego wskaźnika. Gdy poziom wody spadnie do zera, blokada zatrzymuje działania nawilżacza, a po 30 minutach autoamtycznie się wyłącza.

Nawilżacz wyposażony jest w wygodny higrostat, dzięki któremu zaplanujemy poziom wilgotności w pomieszczeniu – 40, 50 lub 60%. Elementem, który z pewnością wyróżnia nawilżacz Philipsa jest technologia NanoCloud – suche powietrze łączone jest z cząsteczkami wody, wracając do otoczenia nawilżone i oczyszczone z zanieczyszczeń.

Według badań Philipsa technologia ta redukuje rozprzestrzenianie się bakterii o 99% w porównaniu z nawilżaczami ultradźwiękowymi.

Koszt zakupu: 499 zł

Koszt eksploatacji: Filtr wymienny HU4102 – 49 zł (co 3 miesiące). 196 zł/rok

Sprawdź najniższą cenę

Ewaporacyjny Nawilżacz Powietrza PHILIPS HU481310

Źródło: https://www.philips.pl/c-p/HU4813_10/seria-2000-nawilzacz-powietrza

 

3. Beautitec SZK-A420

Beautitec-SZK-A420 nawilżacz ewaporacyjny z przodu

Beautitec posiada w swej ofercie zarówno nawilżacze ewaporacyjne, jak i ultradźwiękowe. Model SZK-A420 charakteryzuje się niezłą relacją ceny do oferowanej wydajności nawilżania - 299 zł za urządzenie o wydajności 250 ml/h.

Plusem jest też duży zbiornik na wodę - 4,2l to najwięcej wśród prezentowanych tu urządzeń. Urządzenie będzie w stanie pracować nieustannie przez prawie 17 godzin.

Minusem nawilżacza Beautitec będą tylko 2 prędkości pracy. Na plus należy za to wyróżnić obecność timera oraz trybu nocnego. Maksymalna głośność nawilzacza to 45 dB, a więc trochę dużo jak na tego typu urządzenie. Na szczęście w trybie nocnym sprzęt jest znacznie cichszy.

Koszt zakupu: 299 zł

Koszt eksploatacji: brak danych o cenach filtrów

Sprawdź najniższą cenę

Nawilżacz powietrza Beautitec SZK420

 

4. Stylies Alaze

Nawilzacz powietrza Stylies Alaze

Stylies Alaze to numer 4 w rankingu nawilżaczy powietrza. Model Alaze to propozycja szwajcarskiej firmy, znanej z produkcji nawilżaczy. Urządzenie wyróżnia się przede wszystkim bardzo niskim zużyciem prądu (3,5 W). Niewielki jest też hałas generowany przez urządzenie (od 27 do 42 dB). Oprócz wysokiej kultury pracy, Stylies Alaze wyposażony jest w higrostat, co przekłada się na wygodne korzystanie.

280 ml/h wydajności oraz 3-litrowy zbiornik na wodę zapewniają ponad 9 godzin nieprzerwanej pracy (przy najwyższej prędkości) Nawilżacz Stylies Alaze oferuje 3 poziomy prędkości.

Pewnym minusem może być sposób filtracji wody. Oprócz maty nawilżającej znalazła się tu bowiem kostka z jonami srebra (Clean Cube), która wymaga również corocznej wymiany. Wpływa to więc na koszty eksploatacji urządzenia. Ostateczne koszty w przypadku Stylies Alaze prezentują się następująco:

Koszt zakupu: 449 zł

Koszt eksploatacji: Mata Filtrująca (co 2-3 miesiące) – 59 zł, kostka Clean Cube 89 zł. Łącznie ok. 384 zł/rok

Sprawdź najniższą cenę

5. Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 2

Nawilzacz powietrza Xiaomi SmartMi Pure Evaporative 2

Nawilżacz Xiaomi Pure Evaporative 2 wykracza nieco poza kwotę 500 zł, jednak nie sposób pominąć następcy popularnego Xiaomi Pure Evaporative 4L. Urządzenie debiutowało na rynku w tym roku, czerpiąc garściami z rozwiążań poprzednika i ulepszając niektóre aspekty. I tak XEV 2 posiada nieco większą wydajność - 260 ml/h, co przy dużym zbiornik na wodę (4 litry) pozwala na ponad 15 nieustannej pracy. Nawilżacz posiada także higrostat, pozwalający ustawić docelowy poziom wilgotności.

Na szczęscie, podobnie jak w poprzednim modelu znajdziemy tu aplikację mobilną Xiaomi Mi Home oraz talerze obrotowe zamiast filtra. Dzięki nim zaoszczędzamy na eksploatacji, ponieważ talerze te nie muszą być wymieniane. Aplikacja mobilna pozwala z kolei na sprawdzenie nie tylko poziomu wilgotności, ale także np. temperatury otoczenia. Na szczęście w nowym modelu pojawił sie też wyświetlacz, prezentujący m.in. dane o wilgotności. Przycisk Wi-Fi/Light pozwala także decydować o intensywności światła wskaźników (do wyboru wysoka, niska lub brak).

Nawilzacz powietrza Xiaomi SmartMi Pure Evaporative 2 wyświetlacz

Ostatnim z ciekawych udogodnień jest tryb Air Dry (osuszanie filtra). Rozwiązanie analogiczne do tego, które znajdziemy w Klarcie Humei, włącza się przy poziomie wody w zbiorniku poniżej 10%. W trybie tym nawilżacz pracuje przez 8 godzin w celu osuszenia zbiornika, co ułatwia zachować czystość wewnątrz urządzenia. 

Koszt zakupu: 579 zł

Sprawdź najniższą cenę

6. Philips HU4801/01

Nawilżacz powietrza Philips HU4801

Kolejny model Philipsa to z kolei HU4801/01, który znalazł się w rankingu głównie ze względu na dobrą relację oferowanej jakości do ceny. Urządzenie to udowadnia, że nawilżacz nie musi kosztować fortuny, aby oferować wszystkie funkcje niezbędne do działania. No…prawie wszystkie, gdyż w prezentowanym modelu brakuje np. wyświetlacza

Nie jest to jednak zbyt duży minus, gdyż zastąpiono go prostym pokrętłem, pozwalającym wybrać jedną z 2 prędkości pracy. Dużym utrudnieniem jest jednak brak higrostatu, który umożliwiałby użytkownikowi możliwości ustawienia docelowego poziomu wilgotności. Nie uświadczymy tu również funkcji ostrzeżenia o kończącej się wodzie. W przypadku braku wody, nawilżacz po prostu się wyłączy.

Oprócz tego, Philips HU4801 posiada przyzwoitą wydajność nawilżania – 200 ml/h oraz 2 l zbiornik na wodę. Urządzenie będzie w stanie pracować bez przerwy przez około 10 godzin. Podobnie jak w droższych modelach, również i tu zastosowano technologię NanoCloud.

Koszt zakupu: 299 zł

Koszt eksploatacji: Filtr HU4102 – 49 zł (co 3 miesiące). 196 zł/rok

Sprawdź najniższą cenę

7. Stadler Form Oskar

Nawilżacz powietrza Stadler Form Oskar biały

Nawilżacz powietrza Stadler Form Oskar już na pierwszy rzut oka wyróżnia się minimalistycznym, nowoczesnym designem. Urządzenie zamknięte jest w zgrabnej bryle w kształcie kostki. Do tego sprzet dostępny jest w wielu wariantach kolorystycznych (m.in. zielony, brązowy czy różowy).  Poza atutami wizualnymi, Stadler Form Oskar oferuje rónwież całkiem przyzwoite parametry nawilżania - wydajność modelu wynosi 300 ml/hZbiornik na wodę zaś ma 3,5 litra, a więc sporo. Urządzenie jest w stanie przepracować 11,5 godziny bez potrzeby uzupełniania wody.

Oskar wyposażony jest również w higrostat, pozwalający na ustawienie docelowej wilgotności na poziomie 40, 45, 50 i 55%, jak również dwie intensywności nawilżania. Fanów aromaterapii zainteresuje możliwość stosowania olejków zapachowych (aplikowanych na specjalną gąbkę).

Ogromnym minusem nawilżacza Stadler Form są jednak koszty zakupu i eksploatacji. Decydując się na Oskara musimy zapłacić za niego 499 zł, a więc dość sporo. Koszty eksploatacji są również znacznie wyższe aniżeli np. w Klarcie czy Xiaomi. W środku znajdziemy 2 kasety filtracyjne oraz kostkę z jonami srebra (Ionic Silver). Regularnie wymieniane, kosztują rocznie aż 430 zł!

Koszt zakupu: 499 zł

Koszt eksploatacji: 2 kasety filtracyjne - 88 zł (co 2-3 miesiące) + kostka Ionic Silver z jonami srebra (co 12 miesięcy) - 89 zł . Łącznie ok. 430 zł/rok

Sprawdź najniższą cenę

Dlaczego warto mieć nawilżacz powietrza w domu lub biurze?

Dla ludzi, jak i wielu gatunków zwierząt, optymalna wilgotność mieści się w zakresie 40-60%. Poniżej tej wartości, czujemy się często senni, zmęczeni, mamy problemy z koncentracją, doskwierają nam bóle gardła, uczucie zapchanego nosa. W dłuższej perspektywie możemy zaobserwować problemy skórne (pieczenie, swędzenie), zapalenie spojówek czy osłabienie odporności (z powodu podrażnionych śluzówek gardła i nosa).

Zbyt wilgotne powietrze da o sobie znać w postaci charakterystycznego, nieprzyjemnego zapachu, powiązanego często z powstawaniem grzybów i pleśni na ścianach, które mogą powodować dolegliwości alergiczne. Więcej o nawilżaczu powietrza i alergikach przeczytacie w artykule.

Nawilżacze ewaporacyjne vs ultradźwiękowe i parowe

Nawilżacze ewaporacyjne

Nawilżacz powietrza zapobiega wysuszeniu skóry, podrażnieniu śluzówek gardła i nosa czy usychaniu roślin. Warto wybierać jednak bezpieczne dla użytkowników urządzenia ewaporacyjne, których działanie wykorzystuje naturalny mechanizm odparowywania wody.

Nawilżacze te wyposażone są w wentylator oraz zanurzony w wodzie filtr (lub obrotowe dyski). Powietrze, które poruszane jest przez wentylator, przechodzi przez filtr, w wyniku czego do pomieszczenia wraca chłodna, niewidoczna mgiełka. Filtr ten zatrzymuje również wszelkie zanieczyszczenia z wody, dzięki czemu w powietrzu nie powinniśmy uświadczyć żadnych chemikaliów. 

Przy odpowiedniej konserwacji (pamiętanie o wymianie wody oraz umycie urządzenia raz na tydzień), ze sprzętem nie powinno dziać się nic złego. Nie powinien też wywoływać żadnych niebezpiecznych skutków ubocznych.

Nawilżacze ultradźwiękowe

Nawilżacz ultradźwiękowy
(źródło: pixabay.com)

Inaczej sprawa może wyglądać w przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych. Te, choć polecane ze względu na imponującą wydajność, oryginalny design i niską cenę, wymagają od użytkownika stosowania wody destylowanej lub po odwróconej osmozie. To oczywiście generuje dodatkowe koszty, w ostatecznym rozrachunku przewyższając koszty eksploatacji nawilżaczy ewaporacyjnych. Nie jest to jednak jedyna pułapka, jaka może nas czekać przy „ultradźwiękach”. 

Stosowanie wody destylowanej ma swoje uzasadnienie głównie w tym, iż nawilżacze ultradźwiękowe rozbijając cząsteczki wody, rozbijają także wszystkie substancje znajdujące się w niej. Charakterystyczny biały pył, unoszący się w powietrzsu i osiadający na meblach to oznaka obecności magnezu, wapnia, żelaza i innych związków chemicznych. Należy pamiętać również o negatywnym wpływie na zwierzęta domowe, które mogą nie być fanami dźwięków o takiej częstotliwości.

Nawilżacze parowe

Nawilżacz parowy Boneco
Nawilżacz parowy Boneco (źródło: materiały producenta)

Nawilżacz parowy przypomina nieco w swym działaniu czajnik elektryczny. Do zbiornika wlewamy wodę, która zostaje doprowadzona do wrzenia, a powstała para wodna rozprzestrzenia się po pomieszczeniu, podnosząc poziom jego wilgotności. Wysoka temperatura jest dobra z punktu widzenia niszczenia bakterii i drobnoustrojów. 

Niestety nie jest dobra z punktu widzenia kosztów eksploatacji i bezpieczeństwa użytkowania. Podgrzewanie wody wiąże się z niemałym zużyciem energii, co przekłada się na wzrost rachunków za prąd. Moc niektórych popularnych modeli wynosi 300 W. Dobowy koszt pracy niektórych nawilżaczy wyniesie więc ok. 7 zł. Nawilżacza parowego należy również ostrożnie używać. Emitowana para, jak i sam zbiornik na wodę, potrafią oparzyć, dlatego też lepiej trzymać urządzenia z dala od dzieci. Czasami wielogodzinna praca nawilżacza parowego skutkuje tez niewielkim wzrostem temperatury w pomieszczeniu.

Jak dbać o nawilżacz powietrza?

nawilżacz ewaporacyjny philips

Należy pamiętać również o właściwej eksploatacji nawilżacza, tak aby nie dopuścić do rozwoju grzybów, bakterii i innych patogenów. Szczegółowe instrukcje w zakresie konserwacji poszczególnych urządzeń powinny znaleźć się w instrukcjach obsługi.

Dobrze jednak znać kilka ogólnie przyjętych zasad. Dobrą praktyką jest chociażby regularne opróżnianie zbiornika na wodę i czyszczenie go za pomocą miękkiej ściereczki oraz ciepłej wody. Raz na tydzień warto przeprowadzić dokładniejszą konserwację, używając do tego roztworu wody z octem (lub preparatem zalecanym przez producenta). 

Uwaga! Czynności te należy wykonywać po wyłączeniu nawilżacza (i odłączeniu go od źródła prądu). W przypadku niektórych urządzeń konieczne może okazać się również wyjęcie niektórych elementów.

Autor

Jako dorosły alergik zrozumiałem kilka lat temu, że życie w zanieczyszczonym Wrocławiu przekłada się odczuwalnie na moje samopoczucie.Musiałem niestety pożegnać się ze zbędnymi pamiątkami, pozbyłem się dywanów i zasłon, zaprzyjaźniłem się z maską smogową, a w moim mieszkaniu zaczęły pojawiać się oczyszczacze i nawilżacze powietrza. We współpracy z wybierzoczyszczacz.pl, przetestowałem już kilkanaście modeli różnych producentów, dzięki czemu wiem na co warto zwracać uwagę kupując sprzęt dla siebie.

Sprawdź komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz