Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Ranking 9 nawilżaczy powietrza – wybierz zdrowy nawilżacz

Kategoria
Nawilżanie powietrza
Opublikowany
26.04.2021
Ranking nawilżaczy powietrza portalu wybierzoczyszczacz.pl
Ranking nawilżaczy powietrza portalu wybierzoczyszczacz.pl

Nawilżacz powietrza to niewielkich rozmiarów urządzenie, pozwalające monitorować i wpływać na wilgotność powietrza. Urządzenie to nie powinno być zbyt drogie. Poniżej ranking nawilżaczy do 500 zł.

Spis treści:

1. Ranking nawilżaczy powietrza 2021
2. Czy nawilżacze powietrza są zdrowe?
3. Kiedy warto kupić nawilżacz powietrza?
4. Jak dbać o nawilżacz powietrza?
5. Gdzie ustawić nawilżacz powietrza?

Ranking Nawilżaczy Powietrza
Top 9 Polecanych Modeli

Poniższy ranking zawiera najlepsze nawilżacze powietrza na rok 2021.
Modele te wybraliśmy przede wszystkim pod kątem relacji ceny do oferowanych możliwości - wydajności nawilżania i posiadanych funkcji.
W zestawieniu znalazły się, uznawane za najzdrowsze, ewaporacyjne nawilżacze powietrza.

1. Klarta Humea Wi-Fi - ewaporacyjny nawilżacz powietrza

Klarta Humea Wifi - Ewaporacyjny Nawilżacz powietrza

Źródło: https://klarta.pl/nawilzacze-powietrza/klarta-humea-wifi/ 

Pierwsze miejsce często najtrudniej jest obsadzić, zwłaszcza gdy ma się naprzeciwko dwóch godnych siebie konkurentów. Długo wahałem się pomiędzy Klartą Humea Wi-Fi, a Philipsem HU4813/10.

Ostatecznie to właśnie Klarta przekonała mnie tańszą eksploatacją oraz zdalnym sterowaniem, co powinni docenić fani gadżetów i nowinek technicznych. 

Wystarczy telefon z odpowiednią aplikacją mobilną, aby mieć możliwość kontroli wilgotności powietrza w domu (aktualne dane, higrostat dający opcję ustawienia docelowego poziomu nawilżenia oraz wyboru prędkości nawilżacza powietrza).

Nawilżacz powietrza ten można traktować również jako lampkę nocną o kliku możliwych poziomach natężenia światła do wyboru.

Oprócz tego Klarta Humea posiada wydajność 300 ml/h, co przy 3-litrowym zbiorniku na wodę zapewnia 10 godzin nieprzerwanego nawilżania. Wynik w pełni wystarczający.

Nawilżacz powietrza Klarta Humea Wifi z aplikacja mobilna

Co ważne, Klarta wyposażyła swój nawilżacz powietrza również w funkcję osuszania filtra. Rozwiązanie to gwarantuje higieniczną, bezpieczną pracę, zapobiegając tworzeniu się bakterii oraz grzybów.

W momencie braku wody, wyświetlacz informuje użytkownika o konieczności uzupełnienia zbiornika, zaś wentylator pracuje w dalszym ciągu, aby osuszyć filtr.

To też było dla mnie ważne przy wskazaniu numer 1 w rankingu nawilżaczy powietrza.

Bezpieczeństwo użytkowania zostało też docenione przez PZH - Państwowy Zakład Higieny przy Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego. Klarta Humea WiFi otrzymała certyfikat PZH jako jedno z nielicznych tego typu urządzeń na rynku.

 

Klarta Humea WiFi - parametry techniczne

Marka i modelKlarta Humea
Cena499 zł
Rodzajnawilżacz ewaporacyjny
Wydajność nawilżania300 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę3 l
Koszt filtrów wymiennych

filtr wymienny (co 6 miesięcy) – 49 zł.

98 zł/rok

Dodatkowe funkcje, zaletyhigrostat, tryb osuszania, lampka nocna, filtr z solami antybakteryjnymi

 

Sprawdź najniższą cenę

 

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Klarta Humea Wifi w pokoju dzieckaŹródło: http://dziecieceinspiracje.pl/2020/11/nawilzacz-powietrza-klarta-skuteczna-naturalna-i-bezpieczna-metoda-nawilzania.html

2. Philips HU4813/10 - ewaporacyjny nawilżacz powietrza

Ewaporacyjny Nawilżacz Powietrza PHILIPS HU481310

Źródło: https://www.philips.pl/c-p/HU4813_10/seria-2000-nawilzacz-powietrza

Nawilżacz powietrza Philipsa to druga z propozycji w rankingu nawilżaczy powietrza.

Elegancki, czarno-srebrny nawilżacz może pochwalić się analogiczną wydajnością, co opisywana wyżej Klarta. Mniejszy jest jednak zbiornik na wodę (2 litry). W praktyce zapewnia to około 6,5-godzinną, nieprzerwaną pracę nawilżacza.

Czujnik Healthy Air Protect wysyła informację o niskim poziomie wody, która wyświetlana jest na wyświetlaczu w postaci migającego czerwonego wskaźnika. Gdy poziom wody spadnie do zera, blokada zatrzymuje działania nawilżacza, a po 30 minutach autoamtycznie się wyłącza.

Nawilżacz wyposażony jest w wygodny higrostat, dzięki któremu zaplanujemy poziom wilgotności w pomieszczeniu – 40, 50 lub 60%. Elementem, który z pewnością wyróżnia nawilżacz Philipsa jest technologia NanoCloud – suche powietrze łączone jest z cząsteczkami wody, wracając do otoczenia nawilżone i oczyszczone z zanieczyszczeń.

Według badań Philipsa technologia ta redukuje rozprzestrzenianie się bakterii o 99% w porównaniu z nawilżaczami ultradźwiękowymi.

 

Philips HU4813/10 - parametry techniczne

Marka i modelPhiips HU4813/10
Cena499 zł
Rodzajnawilżacz ewaporacyjny
Wydajność nawilżania300 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę2 l
Koszt filtrów wymiennych

filtr wymienny HU4102 – 49 zł (co 3 miesiące).

196 zł/rok

Dodatkowe funkcje, zaletyhigrostat, czujnik Healthy Air Protect

Sprawdź najniższą cenę

 

Ewaporacyjny Nawilżacz Powietrza PHILIPS HU481310

Źródło: https://www.philips.pl/c-p/HU4813_10/seria-2000-nawilzacz-powietrza

 

 

3. Philips HU4803/01

Philips HU4803/1 widok z przodu

Poza podium znalazł się popularny nawilzacz Philips HU4803/01. Pod względem funkcjonalności model ten jest zbliżony do opisywanego wyżej HU4813/10. Podstawową różnicą jest jednak wydajność nawilżania, która w tym modelu wynosi 220 ml/h, a więc o 80 ml mniej. W cenie ok. 430 złotych możemy oczekiwać nieco więcej.

Podobnie jak w czarnym modelu HU4813/10, także i tu zbiornik na wodę ma pojemność 2 litrów. Szacujemy więc, że urządzenie może nieustannie pracować na najwyższych obrotach przez ok. 9 godzin. A skoro mowa o obrotach, nawilżacz ten posiada 3 prędkości oraz tryb cichy.

Z ważnych udogodnień mamy również higrostat, który pozwala ustawić doccelową wilgotność na poziomie 40, 50 lub 60%. Jest też timer, w którym zaprogramujemy czas wyłączenia nawilżacza na 1, 4 lub 8 godzin. Urządzenie wyłączy się również, gdy skończy się woda w zbiorniku, o czym urządzenie informuje też za pomocą czerwonego wskaźnika. Poziom wody możemy skontrolować przez okienko u dołu obudowy.

Philips-hu4803-01 tryb cichy strona producenta Philips

źródło: https://www.philips.pl/c-p/HU4803_01/seria-2000-nawilzacz-powietrza

 

Philips HU4803/01 - parametry techniczne

Marka i modelPhilips HU4803/01
Cena426 zł
Rodzajnawilżacz ewaporacyjny
Wydajność nawilżania220 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę2 l
Koszt filtrów wymiennych

Filtr nawilżający HU4102 49 zł (wymiana co 3 miesiące)

Łącznie ok. 196 zł na rok

Dodatkowe funkcjehigrostat, timer

Sprawdź najniższą cenę

4. Stylies Alaze

Nawilzacz powietrza Stylies Alaze

Stylies Alaze to numer 5 w rankingu nawilżaczy powietrza. Model Alaze to propozycja szwajcarskiej firmy, znanej z produkcji nawilżaczy. Urządzenie wyróżnia się przede wszystkim bardzo niskim zużyciem prądu (3,5 W). Niewielki jest też hałas generowany przez urządzenie (od 27 do 42 dB). Oprócz wysokiej kultury pracy, Stylies Alaze wyposażony jest w higrostat, co przekłada się na wygodne korzystanie.

280 ml/h wydajności oraz 3-litrowy zbiornik na wodę zapewniają ponad 9 godzin nieprzerwanej pracy (przy najwyższej prędkości) Nawilżacz Stylies Alaze oferuje 3 poziomy prędkości.

Pewnym minusem może być sposób filtracji wody. Oprócz maty nawilżającej znalazła się tu bowiem kostka z jonami srebra (Clean Cube), która wymaga również corocznej wymiany. Wpływa to więc na koszty eksploatacji urządzenia. Ostateczne koszty w przypadku Stylies Alaze prezentują się następująco:

 

Stylies Alaze - parametry techniczne

Marka i modelStylies Alaze
Cena349  zł
Rodzajnawilżacz ewaporacyjny
Wydajność nawilżania280 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę3 l
Koszt filtrów wymiennych

Mata Filtrująca (co 2-3 miesiące) – 59 zł, kostka Clean Cube 89 zł.

Łącznie ok. 384 zł/rok

Dodatkowe funkcjehigrostat, kostka z jonami srebra Clean Cube

Sprawdź najniższą cenę

 

5. Philips HU4801/01

Nawilżacz powietrza Philips HU4801

Kolejny model Philipsa to z kolei HU4801/01, który znalazł się w rankingu głównie ze względu na dobrą relację oferowanej jakości do ceny. Urządzenie to udowadnia, że nawilżacz nie musi kosztować fortuny, aby oferować wszystkie funkcje niezbędne do działania. No…prawie wszystkie, gdyż w prezentowanym modelu brakuje np. wyświetlacza

Nie jest to jednak zbyt duży minus, gdyż zastąpiono go prostym pokrętłem, pozwalającym wybrać jedną z 2 prędkości pracy. Dużym utrudnieniem jest jednak brak higrostatu, który umożliwiałby użytkownikowi możliwości ustawienia docelowego poziomu wilgotności. Nie uświadczymy tu również funkcji ostrzeżenia o kończącej się wodzie. W przypadku braku wody, nawilżacz po prostu się wyłączy.

Oprócz tego, Philips HU4801 posiada przyzwoitą wydajność nawilżania – 200 ml/h oraz 2 l zbiornik na wodę. Urządzenie będzie w stanie pracować bez przerwy przez około 10 godzin. Podobnie jak w droższych modelach, również i tu zastosowano technologię NanoCloud.

 

Philips HU4801/01 - parametry techniczne

Marka i modelPhilips HU4801/01
Cena299 zł
Rodzajnawilżacz ewaporacyjny
Wydajność nawilżania200 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę2 l
Koszt filtrów wymiennych

Filtr HU4102 – 49 zł (co 3 miesiące).

Łącznie 196 zł/rok

Dodatkowe funkcjebrak

Sprawdź najniższą cenę

 

6. Philips HU2716/10 i HU2718/10

Nawilzacze powietrza Philips HU2716/10 i HU2718/10

Bliźniacze modele nawilżaczy Philips HU2716/10 i HU2718/10 to jedna z najnowszych propozycji koncernu z Eindhoven. Urządzenia te już na pierwszy rzut oka wyróżniają się designem, łącząc smukłą bryłę z bardzo eleganckimi kolorami. Połączenie czerni z miedzią oraz bieli z delikatnym różem nie wydaje się przypadkowe.

Dlaczego Philipsy HU2718/10 i HU2716/10 zajmują dość dalekie miejsce w naszym rankingu? Głównie przez niekorzystną relację ceny do wydajności. Modele te oferują zaledwie 200 ml/h wydajności nawilżania w cenie min. 550 zł. To trochę dużo, zważywszy na to, że wyżej możemy znaleźć Philipsa HU4803/01, oferującego 220 ml/h czy HU4813/10 o wydajności nawet 300 ml/h i cenie mniejszej niż 500 zł.

Na uwagę zasługuje obecność trybu auto (brakuje jej chociażby w HU4803/01). Jest również więcej możliwości ustawienia higrostatu, który pozwala wybrać 40, 50, 60 lub 70% wilgotności otoczenia. Użytkownicy mają też do wyboru 3 prędkości manualne oraz tryb sleep. W tym ostatnim, urządzenie nie tylko pracuje na najniższych obrotach, ale też wygasza podświetlenie.

 

Philips HU2716/10 / HU2718/10 - parametry techniczne

Marka i modelPhilips HU2716/10 / HU2718/10
Cena549/552 zł
Rodzajnawilżacz ewaporacyjny
Wydajność nawilżania200 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę2 l
Koszt filtrów wymiennych

Filtr nawilżający FY3446/30 - 79 zł (wymiana co 6 mies.)

Łącznie 158 zł/rok

Dodatkowe funkcjehigrostat, timer, tryb auto

Sprawdź najniższą cenę

 

7. Stadler Form Oskar

Stadler Form oskar nawilżacz brązowy

Nawilżacz powietrza Stadler Form Oskar już na pierwszy rzut oka wyróżnia się minimalistycznym, nowoczesnym designem. Urządzenie zamknięte jest w zgrabnej bryle w kształcie kostki. Do tego sprzet dostępny jest w wielu wariantach kolorystycznych (m.in. zielony, brązowy czy różowy).  Poza atutami wizualnymi, Stadler Form Oskar oferuje rónwież całkiem przyzwoite parametry nawilżania - wydajność modelu wynosi 300 ml/hZbiornik na wodę zaś ma 3,5 litra, a więc sporo. Urządzenie jest w stanie przepracować 11,5 godziny bez potrzeby uzupełniania wody.

Oskar wyposażony jest również w higrostat, pozwalający na ustawienie docelowej wilgotności na poziomie 40, 45, 50 i 55%, jak również dwie intensywności nawilżania. Fanów aromaterapii zainteresuje możliwość stosowania olejków zapachowych (aplikowanych na specjalną gąbkę).

Ogromnym minusem nawilżacza Stadler Form są jednak koszty zakupu i eksploatacji. Decydując się na Oskara musimy zapłacić za niego 490 zł, a więc dość sporo. Koszty eksploatacji są również znacznie wyższe aniżeli np. w Klarcie czy Xiaomi. W środku znajdziemy 2 kasety filtracyjne oraz kostkę z jonami srebra (Ionic Silver). Regularnie wymieniane, kosztują rocznie aż 430 zł!

 

Stadler Form Oskar - Parametry techniczne

Marka i modelStadler Form Oskar
Cena499 zł
Rodzajnawilżacz ewaporacyjny
Wydajność nawilżania300 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę3,5 l
Koszt filtrów wymiennych

2 kasety filtracyjne - 88 zł (co 2-3 miesiące) + kostka Ionic Silver z jonami srebra (co 12 miesięcy) - 89 zł .

Łącznie ok. 430 zł/rok

Dodatkowe funkcjehigrostat, kilka wersji kolorystycznych

Sprawdź najniższą cenę

 

8. Stylies Carina

Stylies Evaporative Carina

Stylies Carina jest jednym z najtańszych nawilżaczy ewaporacyjnych na rynku. Jego wydajność wg zapewnień producenta wynosi 250 ml/h, co przy 3,5-litrowym zbiorniku na wodę pozwala na ok. 14 h nieustannej pracy. W testach nawilżania urządzenie osiąga jednak wydaność ponad 2 razy mniejszą - ok. 106 ml/h. Sprawdzi się on więc na niewielkim metrażu, ok. 15 m2.

Głównym atutem Stylies Carina jest jego niska cena. Nawilżacz kosztuje ok. 230 zł, co wydaje się być bardzo atrakcyjną ofertą. Plusem też jest zastosowanie kostki z jonami srebra CleanCube. Zapobiega ona wzrostowi bakterii i zarazków, neutralizując zanieczyszczenia w wodzie. Minusem są jednak wysokie koszty eksploatacji. Kostkę tę należy co roku, a jej koszt to 89 zł. Matę filtracyjną, a więc filtr nawilżacza należy zmieniać co 3 miesiące, co wiąże się z wydatkiem 78 zł. Razem daje to znaczną sumę ok. 400 zł rocznie.

W nawilżaczu tym nie ma możliwości zmiany prędkości nawilżania, ustawienia trybu auto czy turbo. Kolejnym dużym minusem jest brak higrostatu. O ile brak poszczególnych funkcji wpłwających na wygodę korzystania można przełknąć, o tyle brak możliwości ustawienia granicznego poziomu nawilżenia jest sporym niedociągnieciem. Dlatego też Stylies Carina ląduje u nas na ostanim miejscu w rankingu.

 

Stylies Carina - parametry techniczne

Marka i modelStylies Carina
Cena241 zł
Rodzajnawilżacz ewaporacyjny
Wydajność nawilżania250 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę3,5 l
Koszt filtrów wymiennychMata filtracyjna 78 zł (wymiana co ok. 3 miesiące), kostka z jonami srebra Clean Cube 89 zł (raz na rok)
Dodatkowe funkcjebrak

Sprawdź najniższą cenę

 

Czy nawilżacze powietrza są zdrowe?

Elektryczne nawilżacze powietrza to urządzenia polecane wszystkim osobom, które chcą podreperować swoje zdrowie, a w szczególności kondycję dróg oddechowych (również alergikom).

Przy odpowiedniej eksploatacji są one w pełni bezpieczne dla użytkowników.

Ze względu na najprostszą, najbardziej higieniczną konstrukcję, polecamy zwłaszcza nawilżacze ewaporacyjne.

Są one również najtańsze w codziennym użytkowaniu. Dlatego też w naszym rankingu najlepszych nawilżaczy powietrza skupiliśmy się na nich.

Zastanawiając co daje nawilżacz powietrza, warto przyjrzeć się najczęstszym symptomom suchego powietrza.

Przebywanie w suchym środowisku przekłada się na naszą koncentrację i poziom zmęczenia. Częściej doskwiera nam chrypa, ból gardła czy uczucie zapchanego nosa. W dłuższej perspektywie możemy także zaobserwować problemy skórne (pieczenie, swędzenie), zapalenia spojówek, jak i obniżenie odporności (z powodu podrażnionych śluzówek gardła i nosa).

Dlatego też warto pilnować optymalnego poziomu wilgotności, który dla ludzi i wielu gatunków zwierząt wynosi od 40 do 60 %. 

Uwaga! Warto w tym miejscu wspomnieć również o zbyt wilgotnym powietrzu, które może być równie szkodliwe. Daje ono o sobie znać najczęściej w postaci charakterystycznego, nieprzyjemnego zapachu, powiązanego często z powstawaniem grzybów i pleśni na ścianach, które mogą powodować dolegliwości alergiczne. 

Zobacz: Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem - co wybrać?

Kiedy warto kupić nawilżacz powietrza?

Wybierając nawilżacz powietrza do domu czy biura, trafimy na 3 rodzaje nawilżaczy powietrza.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Ze względu na największą higienę pracy oraz niskie koszty eksploatacji, polecamy wybór nawilżaczy ewaporacyjnych. Dzięki zastosowaniu maty filtracyjnej, urządzenia te pozwalają stosować bieżącą wodę z kranu, oczyszczając ją ze szkodliwych substancji. Polecane przez nas modele nawilżaczy ewaporacyjnych znajdziesz w rankingu nawilżaczy na początku artykułu. Zobacz ranking nawilżaczy powietrza.

Nawilżacze ewaporacyjne

Mały nawilżacz powietrza zapobiega wysuszeniu skóry, podrażnieniu śluzówek gardła i nosa czy usychaniu roślin. Warto wybierać jednak bezpieczne dla użytkowników urządzenia ewaporacyjne, których działanie wykorzystuje naturalny mechanizm odparowywania wody.

Nawilżacze te wyposażone są w wentylator oraz zanurzony w wodzie filtr (lub obrotowe dyski). Powietrze, które poruszane jest przez wentylator, przechodzi przez filtr, w wyniku czego do pomieszczenia wraca chłodna, niewidoczna mgiełka. Filtr ten zatrzymuje również wszelkie zanieczyszczenia z wody, dzięki czemu w powietrzu nie powinniśmy uświadczyć żadnych chemikaliów. 

Przy odpowiedniej konserwacji (pamiętanie o wymianie wody oraz umycie urządzenia raz na tydzień), ze sprzętem nie powinno dziać się nic złego. Nie powinien też wywoływać żadnych niebezpiecznych skutków ubocznych.

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Klarta Humea Wifi w pokoju

Źródło: http://dziecieceinspiracje.pl/2020/11/nawilzacz-powietrza-klarta-skuteczna-naturalna-i-bezpieczna-metoda-nawilzania.html

 

Nawilżacze ultradźwiękowe

Inaczej sprawa może wyglądać w przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych. Te, choć polecane ze względu na imponującą wydajność, oryginalny design i niską cenę, wymagają od użytkownika stosowania wody destylowanej lub po odwróconej osmozie. To oczywiście generuje dodatkowe koszty, w ostatecznym rozrachunku przewyższając koszty eksploatacji nawilżaczy ewaporacyjnych. Nie jest to jednak jedyna pułapka, jaka może nas czekać przy „ultradźwiękach”.

 

Stosowanie wody destylowanej ma swoje uzasadnienie głównie w tym, iż nawilżacze ultradźwiękowe rozbijając cząsteczki wody, rozbijają także wszystkie substancje znajdujące się w niej. Charakterystyczny biały pył, unoszący się w powietrzu i osiadający na meblach to oznaka obecności magnezu, wapnia, żelaza i innych związków chemicznych. Należy pamiętać również o negatywnym wpływie na zwierzęta domowe, które mogą nie być fanami dźwięków o takiej częstotliwości.

Nawilżacz ultradźwiękowy

(źródło: pixabay.com)

 

Nawilżacze parowe

Nawilżacz parowy przypomina nieco w swym działaniu czajnik elektryczny. Do zbiornika wlewamy wodę, która zostaje doprowadzona do wrzenia, a powstała para wodna rozprzestrzenia się po pomieszczeniu, podnosząc poziom jego wilgotności. Wysoka temperatura jest dobra z punktu widzenia niszczenia bakterii i drobnoustrojów. 

Niestety nie jest dobra z punktu widzenia kosztów eksploatacji i bezpieczeństwa użytkowania. Podgrzewanie wody wiąże się z niemałym zużyciem energii, co przekłada się na wzrost rachunków za prąd. Moc niektórych popularnych modeli wynosi 300 W. Dobowy koszt pracy niektórych nawilżaczy wyniesie więc ok. 7 zł.

Nawilżacza parowego należy również ostrożnie używać. Emitowana para, jak i sam zbiornik na wodę, potrafią oparzyć, dlatego też lepiej trzymać urządzenia z dala od dzieci. Czasami wielogodzinna praca nawilżacza parowego skutkuje tez niewielkim wzrostem temperatury w pomieszczeniu.

Nawilżacz parowy Boneco
Nawilżacz parowy Boneco (źródło: materiały producenta)

 

Jak dbać o nawilżacz powietrza?

nawilżacz ewaporacyjny philips

Należy pamiętać również o właściwej eksploatacji nawilżacza, tak aby nie dopuścić do rozwoju grzybów, bakterii i innych patogenów. Szczegółowe instrukcje w zakresie konserwacji poszczególnych urządzeń powinny znaleźć się w instrukcjach obsługi.

Dobrze jednak znać kilka ogólnie przyjętych zasad. Dlatego też zebraliśmy kilka najczęściej pojawiających się pytań, na które postaramy się odpowiedzieć.

 

Jaką wodę do nawilżacza wybrać?

Nawilżacze ultradźwiękowe, choć często tanie w zakupie, są drogie w eksploatacji. Wszystko za sprawą wody destylowanej (lub po odwróconej osmozie), którą powinniśmy wlewać do urządzenia. W przeciwnym razie zaobserwujemy szkodliwy biały pył unoszący się w powietrzu, który osiada na meblach...i w naszych drogach oddechowych.

W przypadku ewaporacyjnych i parowych nawilżaczy powietrza nie ma takiego problemu. Tutaj wystarczy zwykła, bieżąca woda z kranu. Jeśli mamy filtry typu Brita, możemy z nich skorzystać, choć nie jest to konieczne. Mniej kamienia osadzi się wówczas na filtrze nawilżacza i rzadziej będziemy musieli go odkamieniać.

 

Jak odkamienić nawilżacz powietrza?

Jeśli wymieniając wodę w nawilżaczu, zaobserwujemy kamień na filtrze, przygotujmy w misce roztwór wody z kwaskiem cytrynowym. Włożywszy do niego filtr, warto zostawić go na co najmniej 15-30 minut. To jak często powinniśmy taką kąpiel powtarzać, zależy w głównej mierze od tego jak twardą mamy wodę w mieszkaniu i ile kamienia zbiera się na co dzień na filtrze.

 

Kiedy wymienić filtr w nawilżaczu?

W zależności od modelu nawilżacza, producenci zalecają z reguły wymianę filtrów nawilżających co 3 lub 6 miesięcy. Oczywiście, jeśli w trakcie eksploatacji zobaczymy, że filtr jest już mocno zakamieniony i ciężko go doczyścić, wówczas warto zastanowić się nad nowym.

 

Gdzie ustawić nawilżacz powietrza?

W przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych nie ma specjalnych przeciwskazań co do miejsca, w których urządzenie powinno lub nie powinno stać. Odradzamy jedynie szczególnie wartościowe lub antyczne meble i bezpośrednie sąsiedztwo elektroniki. Podłoga, komódka, stolik nocny czy blat powinny być dobrym wyborem. Polecamy zaś, by nawilżacz znalazł się na trasie przepływu powietrza, tak by łatwiej było rozprowadzać mgiełkę po pomieszczeniu.

 

Autor

Jako dorosły alergik zrozumiałem kilka lat temu, że życie w zanieczyszczonym Wrocławiu przekłada się odczuwalnie na moje samopoczucie. Musiałem niestety pożegnać się ze zbędnymi pamiątkami, pozbyłem się dywanów i zasłon, zaprzyjaźniłem się z maską smogową, a w moim mieszkaniu zaczęły pojawiać się oczyszczacze i nawilżacze powietrza. We współpracy z wybierzoczyszczacz.pl, przetestowałem już kilkanaście modeli różnych producentów, dzięki czemu wiem na co warto zwracać uwagę kupując sprzęt dla siebie.

Sprawdź komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz