Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Osuszacz powietrza do łazienki. Co wybrać?

Kategoria
Nawilżanie powietrza
Opublikowany
03.11.2023
osuszacz powietrza do łazienki
osuszacz powietrza do łazienki

Wysoka wilgotność powietrza w łazience to problem, którego trudno uniknąć. Dobry osuszacz powietrza obniża poziom nawilżenia, zapobiegając tym samym negatywnym skutkom wilgoci, w tym rozwojowi pleśni. Wyjaśniamy, jakie urządzenia sprawdzą się w tym pomieszczeniu.

Spis treści:

 1. Ranking osuszaczy powietrza do łazienki
 2. Jaki osuszacz powietrza do łazienki – 5 ważnych cech
 3. Jaki używać osuszacza powietra w łazience
 4. Przyczyny wilgoci w łazience
 5. Inne sposoby na wilgoć w łazience – skuteczne czy nie?
 6. FAQ – osuszacz do łazienki w pytaniach i odpowiedziach

Ranking osuszaczy powietrza do łazienki

1. Fersk Torr 30 i Fersk Torr 30 Gray

osuszacz powietrza Fersk Torr 30 osuszacz powietrza Fersk Torr 30 Gray

Liderem w naszym zestawieniu są Fersk Torr 30 i Fersk Torr 30 Gray, czyli dwa warianty kolorystyczne tego samego osuszacza powietrza. Wydajność osuszania wynosi 30 l na dobę, tak więc urządzenie sprawdza się nawet przy dużym zawilgoceniu. Zbiornik na wodę ma pojemność 4 litrów, a w wyposażeniu osuszacza znalazł się wężyk pozwalający na odprowadzanie wody w sposób ciągły. Higrostat umożliwia utrzymanie wyznaczonej wilgotności.

Na uwagę zasługuje obecność filtra HEPA, dzięki któremu Fersk Torr 30 dodatkowo oczyszcza powietrze z pyłów zawieszonych i alergenów. Ponadto urządzenie wyposażone jest w jonizator. Dużą zaletę stanowi również możliwość sterowania przez funkcjonalną aplikację mobilną.

Marka i model Fersk Torr 30 i Fersk Torr 30 Gray
Wydajność 30 l/dobę
Cena 1149 zł
Przydatne funkcje
 • higrostat
 • oczyszczanie powietrza (filtr HEPA)
 • jonizator
 • sterowanie wi-fi
 • timer

Fersk Torr 30

Kup na Homespot.pl

 

Fersk Torr 30 Gray

Kup na Homespot.pl

 

2. Fersk Torr 20 i Fersk Torr 20 Gray

 

osuszacz powietrza Fersk Torr 20 Osuszacz powietrza Fersk Torr 20 Gray

Fersk Torr 20 i Fersk Torr 20 Gray to mniejsze odpowiedniki osuszaczy powietrza Fersk Torr 30 i Fersk Torr 30 Gray. Ich wydajność wynosi 20 litrów na dobę, zatem jest wystarczająca dla przeciętnej łazienki. Urządzenia mają te same zalety co „więksi bracia”, tak więc znajdziemy tutaj 4-litrowy zbiornik na wodę i wężyk pozwalający na odprowadzanie jej w sposób ciągły oraz higrostat umożliwiający utrzymanie optymalnej wilgotności powietrza.

Nie zabrakło również filtra HEPA i jonizatora, dzięki którym osuszanie jest połączone z oczyszczaniem powietrza. Sterowanie jest możliwe poprzez aplikację mobilną, w której dostępna jest opcja tworzenia harmonogramu pracy. Urządzenia wyróżniają się wysoką opłacalnością.

Marka i model Fersk Torr 20 i Fersk Torr 30 Gray
Wydajność 20 l/dobę
Cena 999 zł
Przydatne funkcje
 • higrostat
 • oczyszczanie powietrza (filtr HEPA)
 • jonizator
 • sterowanie wi-fi
 • timer

Fersk Torr 20

Kup na Homespot.pl

Fersk Torr 20 Gray

Kup na Homespot.pl

 

3. Warmtec ODT-35

osuszacz powietrza Warmtec ODT-35

Warmtec ODT-35 to osuszacz powietrza wyróżniający się wysoką wydajnością (35 l/dobę), tak więc stanowi dobrą propozycję w przypadku dużej, mocno zawilgoconej łazienki. Nie zabrakło w nim higrostatu, który pozwala utrzymać wyznaczoną wilgotność i podnosi komfort użytkowania.

Kolejną zaletą urządzenia jest możliwość sterowania poprzez aplikację mobilną, w której można stworzyć harmonogram pracy.

Marka i model Warmtec ODT-35
Wydajność 35 l/dobę
Cena 1299 zł
Przydatne funkcje
 • higrostat
 • sterowanie wi-fi
 • timer
Warmtec ODT-35 Zobacz na Ceneo.pl

 

4. Blaupunkt ADH501

osuszacz powietrza BLAUPUNKT ADH501

Wydajność Blaupunkta ADH501 jest niższa od trzech poprzednich urządzeń (wynosi 16 l/dobę), lecz nadal wystarczająca, aby można było go uznać za dobry osuszacz do łazienki. Urządzenie jest przy tym niezbyt drogie.

Nie znajdziemy tutaj wi-fi, umożliwiającego sterowanie poprzez aplikację, za to nie zabrakło higrostatu oraz timera, który pozwala zaplanować czas pracy osuszacza.

Marka i model Blaupunkt ADH501
Wydajność 16 l/dobę
Cena 899 zł
Przydatne funkcje
 • higrostat
 • timer
Blaupunkt ADH501 Zobacz na Ceneo.pl

 

5. Whirlpool DE2-W5252

osuszacz powietrza Whirlpool DE20W5252

Whirlpool DE2-W5252 to osuszacz powietrza, który w ciągu doby może odprowadzić z powietrza do 20 litrów wody. Został wyposażony w higrostat oraz timer, czyli umożliwia zaplanowanie docelowej wilgotności i czasu pracy.

Na tle innych urządzeń Whirlpool DE2-W5252 wyróżnia się obecnością filtra węglowego. Usuwa on z powietrza szkodliwe gazy (w tym LZO obecne w wielu środkach czystości i kosmetykach), lecz także neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Marka i model Whirlpool DE2-W5252
Wydajność 20 l/dobę
Cena 1145 zł
Przydatne funkcje
 • higrostat
 • oczyszczanie powietrza (filtr węglowy)
 • timer
Whirlpool DE20W5252 Zobacz na Ceneo.pl

Jaki osuszacz powietrza do łazienki? 5 ważnych cech

osuszacz powietrza w łazience

Dobry osuszacz do łazienki powinien wyróżniać się przede wszystkim:

1. Odpowiednio wysoką wydajnością

Wydajność osuszania prezentowana jest w l na godzinę lub litrach na dobę. Minimalne zapotrzebowanie dobowe na wydajność można obliczyć poprzez pomnożenie metrażu pomieszczenia przez 0,5, ale przy dużym zawilgoceniu zalecamy pomnożenie powierzchni przez 1. Zgodnie z tym założeniem w łazience o wielkości 12 m2 warto zastosować osuszacz, którego wydajność wynosi przynajmniej 12 l/dobę.

2. Odpowiednią pojemnością zbiornika na wodę

Duży zbiornik na wodę oznacza rzadszą potrzebę opróżniania, lecz jednocześnie wpływa na wielkość urządzenia. Dobrze byłoby, gdyby pojemnik mieścił przynajmniej 3 litry skroplin.

3. Obecnością higrostatu

Higrostat służy utrzymaniu wyznaczonej wilgotności, czyli umożliwia pracę w trybie automatycznym. W urządzeniu wyposażonym w tę funkcję wystarczy wybrać pożądany poziom nawilżenia powietrza, a osuszacz sam dąży do jego uzyskania i utrzymania.

4. Obecnością pożądanych funkcji dodatkowych

Poza wspomnianym już higrostatem, który jest według nas najważniejszą funkcją osuszacza, na uwagę zasługują:

 • Sterowanie wi-fi – pozwala kontrolować pracę osuszacza na odległość, a często daje też dostęp do dodatkowych opcji, np. tworzenia harmonogramu pracy,
 • Timer – umożliwia zaplanowanie czasu pracy.
 • Oczyszczanie powietrza – pozwala połączyć osuszanie z usuwaniem zanieczyszczeń. Warto pamiętać, że rodzaj zatrzymywanych zanieczyszczeń uzależniony jest od zastosowanej w urządzeniu technologii. Najlepiej pod tym względem wypada filtr HEPA, który wychwytuje pyły zawieszone (główny składnik smogu) oraz alergeny wziewne. Do tych drugich należą pleśnie (szkodliwe nie tylko dla alergików), których rozwojowi sprzyja wilgoć. W łazience może sprawdzić się też osuszacz z filtrem węglowym, który poza szkodliwymi gazami usuwa z powietrza nieprzyjemne zapachy.

5. Opłacalnością zakupu

Po wyszukaniu osuszaczy spełniających indywidualne potrzeby warto porównać je pod kątem opłacalności, czyli relacji między ceną a oferowanymi możliwościami. Wysoka cena nie musi bowiem świadczyć o znakomitej jakości, podobnie jak niska nie oznacza, że mamy do czynienia ze słabym osuszaczem.

Osuszacz kondensacyjny czy adsorpcyjny?

Do łazienki (oraz do innych zastosowań domowych) rekomendujemy osuszacze kondensacyjne, dlatego to właśnie one znajdują się w naszym rankingu. Osuszacze adsorpcyjne sprawdzą się natomiast w miejscach o niskiej temperaturze, np. piwnicach.

Sposób działania obu rodzajów osuszacza oraz ich zalety i wady prezentujemy w tabeli:

Rodzaj osuszacza Osuszacz kondensacyjny Osuszacz adsorpcyjny
Sposób działania Pobiera wilgotne powietrze z otoczenia i kieruje do parownika, gdzie dochodzi do schłodzenia i skroplenia wody. Woda wędruje do zbiornika, a osuszone powietrze trafia do skraplacza, gdzie wraca do pierwotnej temperatury, a potem zostaje z powrotem wydmuchane do otoczenia. Pobiera powietrze i kieruje je do rotora pokrytego adsorbentem. Adsorbent (najczęściej granulat silikonowy) odbiera wodę z powietrza, która jest potem odsysana do zbiornika. Powietrze wraca do otoczenia.
Zalety

Możliwość używania przy zapyleniu

Brak wpływu na temperaturę

Niższe zużycie energii

Stała wydajność bez względu na temperaturę
Wady Niższa wydajność w niskich temperaturach

Lekkie podnoszenie temperatury

Wrażliwość rotora na pył, uniemożliwiająca zastosowanie przy dużym zapyleniu

Większe zużycie energii

 

Jak używać osuszacza powietrza w łazience

W utrzymaniu prawidłowej wilgotności powietrza w łazience pomoże stosowanie się do poniższych wskazówek:

 1. Korzystnie z higrostatu – docelową wilgotność najlepiej ustawić na 40%. W łazience poziom nawilżenia i tak szybko się podnosi, więc można oscylować wokół dolnej granicy prawidłowego nawilżenia. (W innych pomieszczeniach higrostat radzimy ustawiać na 50%).
 2. Używanie osuszacza podczas suszenia prania – suszące się pranie może szybko podnieść wilgotność powietrza, dlatego tuż po rozwieszeniu go warto uruchomić osuszacz.
 3. Odpowiednia lokalizacja osuszacza – należy zachować przynajmniej 15 cm odstępu od ścian oraz innych obiektów. Nie można zastawiać niczym wlotów i wylotów powietrza.
 4. Korzystanie z automatyzacji (w przypadku osuszaczy z wi-fi i funkcją automatyzacji w aplikacji) – warto zaprogramować urządzenie tak, aby pracowało intensywniej np. wieczorem, po kąpieli domowników albo w czasie, gdy zazwyczaj wyciągamy z pralki pranie.

Przyczyny wilgoci w łazience

suszenie prania w łazience

Prawidłowy poziom nawilżenia powietrza mieści się w granicach 40-60%, natomiast przekroczenie górnej wartości świadczy o przewilżeniu, które prowadzi m.in. do rozwoju grzybów i pleśni. Wilgoć w łazience to problem występujący w wielu domach i mieszkaniach. Wysoka wilgotność stanowi tutaj wynik:

 1. Dużego zużycia wody – woda używana podczas kąpieli czy mycia rąk częściowo odparowuje do powietrza, co podnosi jego wilgotność.
 2. Suszenia w łazience prania – woda odparowująca z mokrych ubrań czy ręczników dodatkowo podnosi poziom nawilżenia powietrza.
 3. Słabej wentylacji – problemy z wentylacją mogą być wynikiem zbyt małych otworów wentylacyjnych lub zatkania kratek, zarówno przez zanieczyszczenia, jak i w związku z celowym działaniem.

Chcesz wiedzieć więcej o przyczynach i skutkach nieprawidłowej wilgotności? Przeczytaj artykuł: Wilgotność powietrza w domu – jaka powinna być?


Inne sposoby na wilgoć w łazience – skuteczne czy nie?

zaparowane lustro w łazience

 

Wysokiej wilgotności w łazience trudno uniknąć, tak więc w tym przypadku nie istnieje skuteczna alternatywa dla osuszacza powietrza.

Sprawna wentylacja – warto, ale to często za mało

Jak już wspomnieliśmy, jedną z przyczyn wysokiej wilgotności w łazience jest niesprawna wentylacja. Zadbanie o nią może ograniczyć problem wilgoci, lecz prawdopodobnie nie wyeliminuje go całkowicie, zwłaszcza jeśli łazienka służy też do suszenia prania. Tak czy inaczej, warto regularnie sprawdzać drożność kanałów wentylacyjnych i oczyszczać kratki. W żadnym razie nie można zastawiać ich niczym, celem redukcji strat ciepła. Ma to negatywny wpływ na jakość powietrza, a w pewnych sytuacjach stwarza to ryzyko zatrucia czadem.

Pochłaniacz wilgoci do łazienki – znikoma wydajność

Alternatywy dla osuszacza powietrza w łazience z pewnością nie stanowi pochłaniacz wilgoci. Pochłaniacze wilgoci są tanie, lecz w ciągu doby usuwają z powietrza góra kilkadziesiąt mililitrów wody, więc ich wpływ na wilgotność powietrza jest niemal żaden.

FAQ – osuszacz do łazienki w pytaniach i odpowiedziach

 1. Jaki osuszacz powietrza do łazienki wybrać?
  Najlepszy wybór to osuszacz kondensacyjny wyposażony w higrostat, którego wydajność w litrach na dobę wynosi przynajmniej tyle samo co powierzchnia łazienki.
 2. Co jest lepsze pochłaniacz wilgoci czy osuszacz powietrza?
  Jedynym skutecznym sposobem na realne obniżenie wilgotności jest zastosowanie osuszacza powietrza. Wpływ pochłaniaczy wilgoci na poziom nawilżenia powietrza jest prawie żaden.
 3. Kiedy warto kupić osuszacz powietrza?
  Osuszacz przydaje się w pomieszczeniach, w których wilgotność względna powietrza przekracza 60%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz