Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj
8
Miejsce w rankingu

Oczyszczacze Toshiba CAF-X116

Toshiba CAF-X116XPL to najwydajniejszy z oczyszczaczy powietrza marki Toshiba, które zadebiutowały na polskim rynku na początku 2020 r. Urządzenie wyróżnia się dobrym stosunkiem ceny do jakości, a obecne w nim filtry zapewniają skuteczne oczyszczanie powietrza.

Ocena eksperta
3.8 / 5
Ocena na Ceneo
4.56 (Liczba opinii: 17)
Powierzchnia oczyszczania
87 m2
Cena
1399
Oczyszczacz powietrza TOSHIBA CAF-X116XPL w sypialni
Oczyszczacz powietrza TOSHIBA CAF-X116XPL w sypialni

Sprawdzone technologie oczyszczania

W oczyszczaczu powietrza Toshiba CAF-X116 znajdziemy 2 filtry zintegrowane, a w skład każdego z nich wchodzą:

 • filtr wstępny w postaci drobnej siatki – wyłapuje duże zanieczyszczenia,
 • filtr HEPA klasy H13 – zatrzymuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, alergeny wziewne, wiele bakterii i wirusów,
 • filtr węglowy – pochłania lotne związki organiczne i inne zanieczyszczenia gazowe oraz neutralizuje nieprzyjemne zapachy
 • filtr PET – ma przedłużać żywotność filtra HEPA.

Dodatkowo urządzenie zostało wyposażone w jonizator, który wspomaga proces oczyszczania powietrza z wirusów, bakterii i alergenów.

Podsumowując, zastosowano tutaj sprawdzone i skuteczne technologie, które chronią przed różnymi rodzajami zanieczyszczeń.

Filtry do oczyszczacza powietrza Toshiba CAF-X116XPL wraz z oczyszczaczem

Tryb automatyczny z czujnikami PM2,5 i LZO

W oczyszczaczu powietrza Toshiba CAF-X116 obecne są dwa mierniki zanieczyszczeń: cząsteczek PM2,5 oraz lotnych związków organicznych. Dodatkowo znalazł się tu czujnik światła, który pozwala na automatyczne dostosowywanie prędkości pracy także do pory dnia.

Sensor pyłu zsynchronizowany jest z numerycznym wskaźnikiem stężenia cząsteczek PM2,5. Czujniki współpracują też ze wskaźnikiem kolorystycznym. Czy warto się nim kierować? Zdecydowanie nie! Jak informują przedstawiciele firmy Toshiba, poszczególne kolory odpowiadają:

 • niebieski – PM2,5 poniżej 65 µg/m³
 • zielony – od 65 do 115 µg/m³
 • pomarańczowy – od 116 do 165 µg/m³
 • czerwony – powyżej 165 µg/m³.

Przypomnijmy, iż wyznaczona przez WHO norma dobowa dla pyłu PM2,5 wynosi 25 µg/m³, a roczna 10 µg/m³. Kolor zielony, czyli drugi stopień skali wskaźnika kolorystycznego, zostanie wyświetlony wtedy, gdy stężenie sięgnie 260 % normy dobowej.

sprawdź ranking oczyszczaczy powietrza

UMIARKOWANIE cicha praca i kilka udogodnień

Oczyszczacz powietrza Toshiba CAF-X116XPL

Oczyszczacz powietrza Toshiba CAF-X116 został przystosowany do pracy w trzech prędkościach. Dodatkowo mamy tutaj zaprezentowany już tryb automatyczny. Producent deklaruje, iż głośność urządzenia wynosi od 21 do 48 dB. Jednak na stronie Toshiby możemy znaleźć informację, iż 21 dB to wartość ciśnienia akustycznego, podczas gdy minimalna moc akustyczna – którą posługuje się większość producentów – wynosi 35 dB.

Udogodnienia, jakie znajdziemy w oczyszczaczu powietrza Toshiba CAF-X116 to:

 • blokada rodzicielska,
 • wskaźnik zużycia filtra,
 • funkcja przyciemniania światła,
 • kółka jezdne.

Zabrakło tutaj pilota. Sterowanie urządzeniem odbywa się poprzez panel umieszczony w górnej części oczyszczacza. Nie ma też timera, jednak jego brak nie jest naszym zdaniem wadą. Popularny programator czasu wyłączenia jest w praktyce nieprzydatny.

Niskie koszty eksploatacji

Za zintegrowany filtr do oczyszczacza powietrza Toshiba CAF-X116 zapłacisz 399 zł. Według producenta będzie on służył przez okres do dwóch lat, a zatem roczny wydatek wyniesie od 200 zł wzwyż. Jak na oczyszczacz przeznaczony do bardzo dużych powierzchni jest to atrakcyjna kwota. Dobrze wygląda także zużycie energii, które nie przekracza 45 W. 

Dla kogo?

Toshiba CAF-X116XPL to oczyszczacz, który sprawdzi się w pomieszczeniach o powierzchni nawet 87 m². Będzie odpowiedni np. do salonu z sufitem katedralnym albo wieloosobowego biura. Polecamy go przede wszystkim osobom, które potrzebują wysokiej wydajności w przystępnej cenie.

Szczegóły techniczne Oczyszczacze Toshiba CAF-X116

Dane techniczne
Wartości
Cena
1399 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza
700 m3/h
Maks. powierzchnia oczyszczania wg producenta
84 m2
Maks. powierzchnia oczyszczania wg wybierzoczyszczacz,pl
87 m2
Rodzaj filtrów
Wstępny, HEPA 13, Węglowy, PET
Koszty eksploatacji
Od 200 zł/rok
Dodatkowe technologie
Jonizator
Nawilżanie powietrza
Nie
Tryb automatyczny
Tak (czujnik PM2,5 i LZO)
Głośność pracy
od 35 dB dB
Pobór mocy
≤ 45 W
Wymiary
36 x 36 x 71 cm
Waga
13 kg
Certyfikaty

Autor

Temat czystego powietrza i jego wpływu na zdrowie zgłębiam już od 2017 r. W ciągu tego czasu zdążyłam przetestować i przeanalizować działanie wielu oczyszczaczy powietrza, dlatego wiem, które parametry mają wpływ na skuteczność urządzenia oraz komfort jego użytkownika. Wiem również, w jaki sposób należy dbać o powietrze w swoim domu, aby korzystnie wpływało ono na zdrowie i samopoczucie.

Sprawdź komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz