Stosunek możliwości oczyszczacza powietrza Klarta Forste 3 do jego ceny jest znakomity, tak więc na to urządzenie powinien zwrócić uwagę każdy, kto poszukuje dobrego i najlepiej niedrogiego oczyszczacza do powierzchni do 37 m². Klarta Forste 3 doskonale chroni przed smogiem i alergenami, zapewnia wysoki komfort, a dodatkowo objęta jest 3-letnią gwarancją.
Klarta Forste 3
Klarta Forste 3 to kolejna odsłona oczyszczacza Klarta Forste, dostępna w sprzedaży od października 2019 r. Urządzenie ma bardzo restrykcyjny tryb automatyczny i objęte jest 3-letnią gwarancją, ale nie są to wszystkie jego zalety.
UWAGA! 27 stycznia 2022 r. oczyszczacz Klarta Forste 3 został zastąpiony przez model Klarta Forste 4. Nowa wersja ma 3 tryby automatyczne i jonizator plazmowy, a także zapewnia możliwość sterowania smartfonem. Klarta Forste 3 nie jest dostępna w sprzedaży.
Najlepsze filtry + jonizacja
Klarta Forste 3 została wyposażona w:
- filtr wstępny – jego zadanie polega na zatrzymywaniu dużych zanieczyszczeń (a więc np. kurzu i sierści), w celu ograniczenia zapychania pozostałych elementów systemu filtrującego,
- filtr HEPA E11 – oczyszcza powietrze z głównych składników smogu, czyli pyłów zawieszonych PM10, PM2,5 i PM1,0, z alergenów wziewnych (pyłków roślinnych, zarodników pleśni, kurzu i sierści), wielu bakterii i wirusów,
- filtr węglowy – odpowiedzialny za pochłanianie szkodliwych gazów, do których zaliczają się lotne związki organiczne (np. często obecny w domach formaldehyd) oraz za neutralizację nieprzyjemnych zapachów.
Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3, Źródło: www.klarta.pl
Działanie filtrów wspomaga jonizator, który wytwarza jony ułatwiające oczyszczanie powietrza z wirusów, bakterii oraz grzybów. Funkcję jonizacji możesz samodzielnie wyłączać i włączać. Podobnie jak starsze oczyszczacze marki Klarta, Klarta Forste 3 wykorzystuje jonizator z certyfikatem TÜV.
Po zużyciu filtra HEPA masz wybór pomiędzy wymianą na taki sam (czyli filtr klasy E11) albo na filtr HEPA klasy H13. Wprowadzenie tej możliwości wynikło z sugestii zgłaszanych przez część klientów, jednak warto podkreślić, iż filtr HEPA E11 jest w pełni wystarczający – powietrze nieustannie przepływa przez system filtrujący, dlatego dokładność oczyszczania i tak wynosić będzie niemal 100%.
Proces wymiany filtrów jest prosty, dzięki wyprofilowanej klapie na magnesy oraz uchwytom na filtrach.
Wydajność oczyszczacza powietrza Klarta Forste 3
W najwyższym trybie CADR oczyszczacza powietrza Klarta Forste 3 wynosi 300 m³/h. Jest to wydajność odpowiadania w stosunku do metrażu przeciętnych pomieszczeń mieszkalnych. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż producent podaje CADR (czyli objętość czystego powietrza dostarczonego w ciągu jednej godziny), Klartę Forste 3 możemy polecić do pokojów o powierzchni do 37 m².
Rewelacyjny tryb automatyczny z sensorem PM2,5
Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 pracuje w czterech prędkościach: Silent, Slow, Fast i Turbo. Dostępny jest też tryb Sleep (snu), w którym prędkość zostaje zredukowana do minimum (Tryb Silent), a podświetlenie wyłączone. Urządzenie jest w stanie samodzielnie dostosować tempo filtracji do stanu powietrza, a sposób działania trybu automatycznego (Auto) to niewątpliwie jedna z największych zalet tego oczyszczacza. Oto jak prezentuje się zależność między stężeniem zanieczyszczeń w powietrzu a prędkością filtracji:
- PM2,5 do 7 µg/m³ – tryb Silent,
- PM2,5 od 8 do 15 µg/m³ – tryb Slow,
- PM2,5 od 16 do 25 µg/m³ – tryb Fast,
- PM2,5 26 µg/m³ lub wyższe – tryb Turbo.
Jak widać, zastosowana została tutaj bardzo restrykcyjna norma, dzięki czemu Klarta Forste 3 zapewnia znakomity poziom ochrony przed chorobotwórczym smogiem.
Przechodzenie na wyższe tryby pracy przy niższym (w porównaniu ze znaczną częścią oczyszczaczy powietrza dostępnych w Polsce) poziomie PM2,5 nie oznacza, że Klarta Forste 3 będzie generować dokuczliwy hałas. Ważną zmianą jest bowiem nowy silnik, który sprawia, że głośność oczyszczacza wynosi od 24 do 54 dB, tak więc bez wątpienia zapewni on bardzo dobry komfort snu.
Na wyświetlaczu na bieżąco prezentowane jest aktualne stężenie cząsteczek PM2,5. Tutaj także producent wprowadził pewne modyfikacje, ponieważ podświetlenie wyświetlacza jest delikatniejsze i ma żółciejszą barwę. To kolejne zmiana podyktowana potrzebą zapewnienia użytkownikowi jeszcze większego komfortu nocą oraz chęcią redukcji tzw. smogu świetlnego. W trybie sleep podświetlenie zostaje wyłączone.
Sterowanie pilotem i inne udogodnienia
Oczyszczaczem powietrza Klarta Forste 3 można sterować na odległość, ponieważ został wyposażony w pilot. Pozwala on m.in. zmianę prędkości filtracji, wybór trybu auto, włączenie i wyłączenie jonizacji oraz uruchomienie trybu Sleep.
Ponadto w Klarcie Forste 3 nie zabrakło takich udogodnień, jak:
- wskaźnik zużycia filtra – sygnalizuje zużycie filtrów HEPA i węglowego, czyli potrzebę ich wymiany,
- uchwyt ułatwiający przenoszenie – umieszczony z tyłu urządzenia.
Oprócz tego znajdziemy tutaj funkcję blokady rodzicielskiej, która z pewnością przyda się rodzinom z małymi dziećmi, gdyż uniemożliwia najmłodszym zmianę ustawień i wyłączenie oczyszczacza Klarta Forste 3. Nie ma tu natomiast timera, służącego do programowania momentu przerwania filtracji, ponieważ producent wyszedł z założenia, że oczyszczacz powinien pracować na okrągło. Czy brak tej funkcji to wada? Naszym zdaniem nie, ponieważ (pomijając zasadność porady, aby nie wyłączać oczyszczacza) Klarta Forste 3 zużywa znikome ilości energii, a najpopularniejszy programator czasowy stosowany w oczyszczaczach – a więc służący jedynie do ustawienia automatycznego wyłączenia urządzenia – jest niepraktyczny.
Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3, Źródło: www.klarta.pl
Pięć kolorów i stylowy kształt
Firma Klarta od początku przywiązywała wagę do designu swoich urządzeń. Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 wygląda tak samo jak Klarta Forste 2, którą uznaliśmy za jeden z najładniejszych oczyszczaczy dostępnych na rynku. Jedyna drobna różnica widoczna jest po uruchomieniu urządzenia i dotyczy wspomnianego już wyświetlacza (ma mniej intensywne i żółciejsze podświetlenie).
Wyświetlacz z panelem dotykowym nadal znajdują się w przedniej części obudowy, w prawym górnym rogu. Nie zmieniło się także to, że do wyboru jest aż pięć wersji kolorystycznych tego modelu: biała, złota, czarna, srebrna i różowa. Boki oraz podstawa mają kolor srebrny.
Wysoka energooszczędność i tanie filtry
Oczyszczacz Klarta Forste 3 wypada znakomicie także pod względem kosztów eksploatacji, a to za sprawą wspomnianego już niskiego zużycia prądu. Dla poszczególnych trybów pracy wynosi ono zaledwie 5, 9, 20, 32 W, a przeciętna moc szacowana jest na 8 W.
Filtry zastosowane w oczyszczaczu Klarta Forste 3 mogą pracować do 12 miesięcy, a cena nowego zestawu (z filtrem HEPA E11) wynosi 139 zł, co na tle innych urządzeń stanowi bardzo dobry wynik.
Zestaw filtrów do Klarta Forste 3 z HEPA E11 w sklepie Klarta
Możliwy jest też wybór zestawu z filtrem HEPA klasy H13 za 159 zł.
Zestaw filtrów do Klarta Forste 3 z HEPA H13 w sklepie Klarta
Zobacz jak oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 prezentuje się na tle innych modeli tej marki.
Nasza opinia o Klarta Forste 3
Klarta Forste 3 to oczyszczacz powietrza wyróżniający się znakomitym stosunkiem ceny do jakości. Urządzenie spełnia wszystkie najważniejsze zasady dobrego oczyszczacza powietrza – ma skuteczne filtry, odpowiednią wydajność i rewelacyjny tryb automatyczny, a przy tym pracuje cicho i zużywa mało prądu. To jedna z najlepszych propozycji w przypadku sypialni, pokoju dziecięcego lub niezbyt dużego salonu.
Zdjęć wam brakuje. Tu też napiszę swoją opinie.
Mam od miesiąca,u nas w domku jednorodzinnym pracuje w salonie na 30 metrach i sprawdza się dobrze.Udaje mu się ogarnąć nasz salon po cichu i nie hałasuje. Czasami to robi, najczęsciej wieczorem, ale wydaje się to być normalne i mam poczucie, ze oczyszczacz działa. W nocy włączamy tryb sleep i praktycznie nie słychać, można bez problemu spać. Filtry ok, ten pierwszy odkurzam, reszty nie ruszam. Jonizację włączam jak pamiętam. Jako ciekawostkę powiem ,że żona zauyważyła mniej kurzu, ale to nie wiem na ile jej wierzyć 🙂
Dodaliśmy kilka zdjęć. Dziękujemy za opinię 🙂
Córka zachęciła mnie do zakupu, bo sama ma wcześniejszą generację. Na razie po 4 miesiącach sprawuje się bez zarzutu. Używamy w salonie (26m2) lub sypialni (19m2) w zależności od potrzeb. Po zimie planuję wymienić filtry na nowe, poza tym bezproblemowa eksploatacja.
Dziękujemy za podzielenie się opinią na temat oczyszczacza 🙂
Dzień dobry, w zwiazku z sytuacją w kraju i na świecie to czy ten oczyszczacz usuwa wirusy?
Dzień dobry. HEPA zatrzymuje znaczną część wirusów. Jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że do zakażenia zwykle dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą i zazwyczaj poza domem. Rola oczyszczaczy powietrza w profilaktyce koronawirusa będzie zatem znikoma.
Prowadzę salon kosmetyczny i szukam oczyszczacza, który usunie zanieczyszczenia i zapachy z niektórych kosmetyków. Czy Klarta Forste 3 będzie dobra? A jeśli nie to, jaki inny? Nie ukrywam, że zależy mi na estetyce, żeby ładnie komponował się z moim gabinetem.
W przypadku kosmetyków zagrożenie stanowią lotne związki organiczne. Z ich usuwaniem najlepiej radzi sobie filtr węglowy, który jest jednocześnie pomocy w walce z zapachami. Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 ma filtr węglowy, więc to dobre urządzenie do salonu kosmetycznego. Oczywiście, trzeba wziąć pod uwagę także powierzchnię pracy. Jeden oczyszczacz KF3 według naszego przelicznika obsłuży pokój do 37 m². Jeśli chodzi o estetykę i dostępność różnych kolorów, to ten model jest aktualnie bezkonkurencyjny.
Czy to będzie dobry oczyszczacz przy alergii na kurz?
Tak. Klarta Forste 3 ma filtr HEPA, dlatego pomoże przy alergii na kurz (a ściślej na alergeny roztoczy). Oczywiście, jak każdy oczyszczacz będzie usuwać alergeny z powietrza, a nie z powierzchni mebli, dywanów itp.
Anna my mamy przy alergii na kurz i faktycznie troszkę lepiej, ale wiadomo – sprzątać i tak trzeba 😉
Dzień dobry. Szukam oczyszczacza do pokoju 12-latki. To malutkie pomieszczenie, więc oczyszczacz musiałby stać blisko łóżko. Czy Klarta Forste 3 to dobry wybór czy z bliska będzie hałaśliwa?
Dzień dobry,
oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 to bardzo dobry wybór. 24 dB to hałas niższy niż w przypadku tykającego zegara. Na pewno nie będzie utrudniać córce snu.
Całkiem nieźle sprawdza się latem i wiosną przy alergii na pyłki. Mogę pozwolić sobie na wietrzenie, bo usuwa mi potem to, co wleciało z okolicy.
Oczyszczacz dopiero przetestuje, ale chciałem podzielić się pierwszą nieco dziwna obserwacją. ;-). Po otwarciu paczki (z firmowego sklepu), oczyszczacz bez namysłu został włączony na próbę. No i sobie chodził w trybie auto. Oczyścił nawet powietrze z początkowego wskazania 30 na 5. Po dwóch godzinach otwarłem go i zobaczyłem, że filtry są zapakowane w foliowe worki. No i teraz zbaraniałem. Jakim cudem działał nie sygnalizując zapchania się filtrów? (Bo to jak oczyścił, to już nawet nie próbuję pytać.
Wskaźnik zużycia filtra zadziałał prawidłowo. Jest on połączony z licznikiem, który odmierza czas używania filtrów i po upływie 3600 godzin wyświetla komunikat o potrzebie wymiany filtrów. W ten sposób co KF3 działa większość oczyszczaczy powietrza. Sporadycznie (np. w urządzeniach LIFAair) pod uwaga brany jest przepływ powietrza, ale nawet w takim przypadku oczyszczacz nie zareaguje na nagłe „zapchanie się filtrów”. Informacja o sposobie działania wskaźnika zużycia filtrów znajduje się w instrukcji obsługi.
Witam, czy skutecznosc oczyszczania urzadzen byla sprawdzona zewnetrznym czujnikiem zanieczyszcenia powietrza i zweryfikowana ze wskazaniami poszczegolnych testowanych urzadzen¿
Tak, oczyszczacz Klarta Forste 3 przetestowaliśmy z użyciem czujnika zewnętrznego. Jego wskazania są wiarygodne.
Dzień dobry, czy może Pani podać model „referencyjny” jakiego Państwo używacie do porównania przy testowaniu? Pytam, bo planuję zakup domowego detektora/czujnika smogu, a z analizy ofert i opinii różnych modeli trudno jednoznacznie ocenić jakość i wiarygodność pomiarów.
Dzień dobry, korzystamy z czujnika Kaiterra Laser Egg 2+.
Nie wiem co wybrać: Winix zero N vs Klarta Forste 3, a
może coś innego do 800zł ? Zależy mi na niskim poborze prądu, tanich filtrach i cichej
pracy oraz koniecznie czujniku cząstek 2,5 (Warszawa – pokój 15m2 wymiennie z
sypialnią 9m2). Proszę o wskazówki.
Zarówno Klarta Forste 3, jak i Winix Zero N będą odpowiednie. Pasują pod względem metrażu, są energooszczędne i ciche, a cena filtrów na tle konkurencji prezentuje się dobrze. Oba mają czujniki PM2,5. Różnica polega na tym, że oczyszczacz Klarta Forste 3 ma wskaźnik numeryczny, czyli pokazuje dokładne stężenie pyłu, a Winix Zero N wskaźnik kolorystyczny, trochę za mało restrykcyjny. W trybie auto KF 3 działa bardzo dobrze. Winixa nie testowaliśmy, ale przy tym metrażu powinien dać radę nawet, jeśli na wyższe obroty przy wyższych stężeniach PM2,5. Na korzyść Klarty przemawia też pilot, ale oba urządzenia w swojej kategorii cenowej wypadają bardzo dobrze.
Czy możecie ustosunkować się do tej wypowiedzi? https://www.youtube .com/watch?v= 4iNTK9EvqI Q Poszukuje skutecznego oczyszczacza powietrza. Mieszkam w strasznym miejscu, gdzie wokół pełno kopciuchów i ludzi mających w nosie czyste powietrze. Potrzebuję urządzenia, które sprawi,że chociaż mój dom będzie bezpieczny. Jaki jeszcze inny oczyszczacz polecacie do pomieszczenia do 40m2 ?- cena nie gra roli-ma być skuteczny.
Z informacji uzyskanych przez producenta wiemy, że problem źle działającego panelu wystąpił w niewielkiej części urządzeń z jednej partii. Został już wyeliminowany ponad rok temu. Filtry w KF3 są standardowe, więc nie będę odnosić się do uwag. Co do polskości – firma Klarta ma siedzibę w Polsce. Ogólnie oceniamy KF3 bardzo dobrze. Jednak w przypadku 40 m2 i dużego smogu sugeruję coś o większej wydajności. KF3 utrzyma dobrą jakość powietrza w takim pomieszczeniu, ale kosztem ciągłej pracy na wysokich obrotach, co oznacza hałas. Jeśli cena faktycznie nie gra roli, to proponuję zwrócić uwagę na linię Electrolux Pure A9. Znakomita wydajność idzie w parze z bardzo cichą pracą, co w takich warunkach jest ważne.
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Jest ona bardzo mi pomocna.
On nie ma nawilżacza? Bo nie widzę takiej informacji, a skądś mi się coś tak kojarzy z nawilżaniem.
Klarta Forste 3 to sam oczyszczacz, bez funkcji nawilżania. Być może skojarzenie dotyczy marki, ponieważ Klarta ma w swojej ofercie także nawilżacze powietrza – Klarta Humea WiFi.
Poszukuję oczyszczacza do sypialni, gdzie będą spały trzy osoby: dwoje dorosłych i noworodek. Zależy mi na dobrej jonizacji powietrza i głośności pracy. Czytałam w którejś z opinii, że zmienianiu opcji w menu towarzyszy dźwięk, którego nie da się wyłączyć. Czy rzeczywiście tak jest i czy zmieniając opcję pilotem ten dźwięk również się pojawia?
Tak, dźwięk towarzyszy zmianie ustawień zarówno poprzez panel, jak i pilotem. Nie da się go wyłączyć (bez otwierania urządzenia, czyli bez utraty gwarancji). Dźwięku nie ma natomiast wtedy, gdy oczyszczacz sam zmienia prędkość w trybie automatycznym.
Jak wygląda kwestia serwisowania? Czy są dedykowane/autoryzowane serwisy czy sprzęt trzeba odesłać do producenta?
Według informacji dostępnych na stronie Klarta.pl usługa serwisowania odbywa się w serwisie firmowym Klarta Poland z obsługą door to door.
Mam dylemat – małe mieszkanie w bloku, bardzo znaczne „zasmogowanie” okolicy. Sypialnia + salon (łącznie ok. 40m2). Czy wybrac Klarte Forste czy lepiej Klarta Stor?
Oczyszczacz powietrza dobieramy zawsze do jednego pomieszczenia. Przepływ powietrza między pokojami nie jest na tyle swobodny, aby jeden oczyszczacz dał radę utrzymywać dobrą jakość powietrza w kilku pokojach jednocześnie. W tym przypadku potrzebne będą dwa: jeden do sypialni, drugi do salonu. Warto zatem wziąć dwie Klarty Forste 3.
Rozważam zakup Klarty Forste i zastanawiam się, czy do niedużego mieszkania (50 m kw) kupić jeden czy dwa. Pokoje nie są zamykane – także sypialnia, a salon jest otwarty na kuchnię. Proszę o informację, co robić?. Może zacząć od jednego, by się przekonać, jak się sprawdza…
Dwa. Po pierwsze jeden oczyszczacz jest przeznaczony na jedno pomieszczenie, bo przepływ powietrza między pokojami (nawet bez zamkniętych drzwi) nie jest w pełni swobodny. Po drugie w tym przypadku powierzchnia przekracza maksymalną zalecaną powierzchnię oczyszczacza Klarta Forste 3. Można oczywiście zacząć od jednego, żeby zobaczyć jak działa, ale docelowo potrzebny będzie jeszcze jeden.
Niestety, filtry starczaja na dokładnie pół roku. Potem oczyszczacz przestaje działać, trzeba wymienić filtr. Nie zależy to od czystości powietrza – u mnie jest mało zanieczyszczeń, u rodziców bardzo dużo, efekt dokładnie ten sam, jakby system został specjalnie zaprojektowany. Koszt kompletu filtrów ok 170zł. Wychodzi drogo.
Czujnik zużycia filtra w Klarcie, podobnie jak w większości oczyszczaczy powietrza, uwzględnia tylko liczbę przepracowanych godzin. Wszędzie zasygnalizuje potrzebę wymiany po takiej samej liczbie godzin.
Rzeczywisty stopień zużycia to inna sprawa. Kiedy czujnik zasygnalizuje potrzebę wymiany, warto zerknąć na filtry. Jeśli HEPA jest ciemnoszara albo czarna, to wymiana jest konieczna. Jeżeli nie, a efektywność pracy oczyszczacza nie spadła, można zresetować czujnik filtrów i jeszcze korzystać z obecnych filtrów. Koszt nowego zestawu w sklepie Klarta to 139 zł.
PRzeczytałam opinię jednego użytkownika, że przy jonizacji czuje sztuczny zapach i według jego analiz zastosowano słabej jakości jonizator, którego efektem ubocznym może być wydzielanie ozonu. Czy to prawda? Czy jest tutaj ryzyko wydzielania ozonu?
A co do powierzchni? Jeśli mam otwartą powierzchnię około 50 mkw, to oznacza, że oczyszczacz nigdy nie oczyści całości, czy po prostu trzeba będzie go co jakiś czas przesuwać (na przykład)?
Każdy jonizator generuje znikomą ilość ozonu, jednak jest go tak mało, że nie ma żadnego wpływu na zdrowie. Jonizator w oczyszczaczach powietrza Klarta ma certyfikat TÜV, potwierdzający jego bezpieczeństwo.
W przypadku 50 m2 podczas wysokiego stężenia smogu oczyszczacz nie da rady zbić PM2,5 do naprawdę niskiego poziomu. Ewentualnie uda się to, ale przy ciągłej pracy w najwyższej prędkości, a to oznacza hałas. Potrzebny jest zatem jeden oczyszczacz o wysokiej wydajności. Można też wziąć 2 mniejsze i ustawić w różnych częściach pomieszczenia.
Czy znana jest wydajność jonizatora (ile jonów na cm³) i jaka jest przy tym emisja ozonu? Także interesuje mnie czy jest możliwe wyłączenie tego jonizatora.
Wydajność jonizatora: 3 000 000 jonów/cm3. Emisja ozonu: 0,022 mg/m3 (0,009 ppm). Jonizator można samodzielnie włączać i wyłączać.
Droga Kasiu, czy jesteś w stanie doradzić wybór oczyszczacza do mieszkania 55m2?
Czy dobrym rozwiązaniem jest zakup mniejszego i przenoszenie go po pokojach?
Większy oczyszczacz ma oczywiście lepszą wydajność, ale czy oczyści całe mieszkanie stojąc w jednym miejscu?
Z góry dziękuję.
T.
Niestety żaden oczyszczacz nie oczyści dobrze kilku pomieszczeń na raz, ponieważ nie ma dostatecznie dobrego przepływu powietrza pomiędzy pokojami, nawet przy otwartych drzwiach. Zakup jednego i przenoszenie to rozwiązanie wybierane zwykle przy małym budżecie, ponieważ częste noszenie oczyszczacza jest trochę męczące. Ile pokoi ma mieszkanie i w jakiej kwocie powinien mieścić się oczyszczacz/oczyszczacze?
Dziękuję za odpowiedź.
Mieszkanie jest 3 pokojowe:
– Salon z kuchnią i przedpokojem
– Sypialnia1
– Sypialnia2
Budżet nie jest duży, bo max. 800-1000zł.
Co zatem będzie dobrym rozwiązaniem?
Co brać pod uwagę wyborze odpowiedniego oczyszczacza?
Straszne z tym zamieszanie 🙂 choć to może tylko moja subiektywna ocena 🙂
Pozdrawiam
T.
Dziękuję za odpowiedź.
Mieszkanie jest 3 pokojowe:
– Salon z kuchnią i przedpokojem, Sypialnia1, Sypialnia2
Budżet nie jest duży, bo max. 800-1000zł.
Co zatem będzie dobrym rozwiązaniem?
Co brać pod uwagę wyborze odpowiedniego oczyszczacza?
Straszne z tym zamieszanie 🙂 choć to może tylko moja subiektywna ocena 🙂
Pozdrawiam
Mieszkanie jest 3 pokojowe:
– Salon z kuchnią i przedpokojem, Sypialnia1, Sypialnia2
Budżet nie jest duży, bo max. 800-1000zł.
Co zatem będzie dobrym rozwiązaniem?
Co brać pod uwagę wyborze odpowiedniego oczyszczacza?
Straszne z tym zamieszanie 🙂 choć to może tylko moja subiektywna ocena 🙂
Pozdrawiam
Jeśli obie sypialnie są na co dzień użytkowane, to potrzeba przynajmniej dwóch oczyszczaczy: jednego do pierwszej sypialni i drugiego do drugiej. Na dzień jeden z nich można przestawić do salonu. Jeśli chodzi o tanie urządzenia, to można wybrać coś z Xiaomi. Problem z oczyszczaczami Xiaomi jest taki, że uwzględniają chińskie normy jakości powietrza. W rezultacie przy wysokim stężeniu smogu pracują na niskich obrotach. Z tego powodu czasem trzeba zwiększyć prędkość oczyszczania ręcznie. Jednak pod innymi względami (wydajność, rodzaj filtrów) wypadają bardzo dobrze.
Przy wyborze oczyszczacza powietrza pod uwagę należy wziąć przede wszystkim rodzaj filtrów (powinien być filtr HEPA i węgiel aktywny) oraz wydajność oczyszczania. Wydajność nie może być za mała w stosunku do powierzchni. Minimalne zapotrzebowanie na nią można poznać, mnożąc powierzchnię pomieszczenia przez 8. Dla przykład w pokoju o powierzchni 20 m2 będzie to minimum 160 m3/h.
Podsumowując, co zatem będzie lepszym wyborem oczyszczacza do pokoju? Klarta Forste 3 czy Xiaomi AP 3H (wiem, że można ustawiać własne normy)?
Lepszym oczyszczaczem jest Klarta Forste 3, ponieważ ma bardzo dobry tryb auto. O Xiaomi wspominałam ze względu na niską cenę, z powodu której koszt zakupu 2 oczyszczaczy nie wykraczałby znacznie ponad górną granicę budżetu.
Hej. Mnie ciekawi głośność oczyszczacza. Oboje z mężem jesteśmy alergikami, mamy pokój 20 m2, w którym też śpimy i do którego przydałby się oczyszczacz, ale ja jestem baaardzoo wrażliwa na dźwięki. Nie mamy w pokoju nawet cykających zegarków a jak się wiatrak w komputerze uruchomi to też ciężko. Czy klarta F3 się sprawdzi, czy trzeba obejrzeć się za inną firmą, jeśli tak to jaką?
Z góry dziękuję.
MB
Klarta Forste 3 ma bardzo niską głośność minimalną, więc raczej nie spowoduje problemów nawet przy dużej wrażliwości na hałasy. Co ważne, pomimo niskiej głośności pracy nadal dobrze radzi sobie z usuwaniem na bieżąco napływających do pomieszczenia zanieczyszczeń.