Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj
Miejsce w rankingu

Klarta Forste 3

Klarta Forste 3 to kolejna odsłona oczyszczacza Klarta Forste, dostępna w sprzedaży od października 2019 r. Urządzenie ma bardzo restrykcyjny tryb automatyczny i objęte jest 3-letnią gwarancją, ale nie są to wszystkie jego zalety.

Ocena eksperta
5/ 5
Ocena na Ceneo
5 (Liczba opinii: 6)
Powierzchnia oczyszczania
37 m2
Cena
Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 Rose w pomieszczeniu.
Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 Rose w pomieszczeniu.

UWAGA! 27 stycznia 2022 r. oczyszczacz Klarta Forste 3 został zastąpiony przez model Klarta Forste 4. Nowa wersja ma 3 tryby automatyczne i jonizator plazmowy, a także zapewnia możliwość sterowania smartfonem. Klarta Forste 3 nie jest dostępna w sprzedaży.

Najlepsze filtry + jonizacja

Klarta Forste 3 została wyposażona w:

  • filtr wstępny – jego zadanie polega na zatrzymywaniu dużych zanieczyszczeń (a więc np. kurzu i sierści), w celu ograniczenia zapychania pozostałych elementów systemu filtrującego,
  • filtr HEPA E11 – oczyszcza powietrze z głównych składników smogu, czyli pyłów zawieszonych PM10, PM2,5 i PM1,0, z alergenów wziewnych (pyłków roślinnych, zarodników pleśni, kurzu i sierści), wielu bakterii i wirusów,
  • filtr węglowyodpowiedzialny za pochłanianie szkodliwych gazów, do których zaliczają się lotne związki organiczne (np. często obecny w domach formaldehyd) oraz za neutralizację nieprzyjemnych zapachów.

Filtry oczyszczacza powietrza Klarta Forste 3Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3, Źródło: www.klarta.pl 

Działanie filtrów wspomaga jonizator, który wytwarza jony ułatwiające oczyszczanie powietrza z wirusów, bakterii oraz grzybów. Funkcję jonizacji możesz samodzielnie wyłączać i włączać. Podobnie jak starsze oczyszczacze marki Klarta, Klarta Forste 3 wykorzystuje jonizator z certyfikatem TÜV.

Po zużyciu filtra HEPA masz wybór pomiędzy wymianą na taki sam (czyli filtr klasy E11) albo na filtr HEPA klasy H13. Wprowadzenie tej możliwości wynikło z sugestii zgłaszanych przez część klientów, jednak warto podkreślić, iż filtr HEPA E11 jest w pełni wystarczający – powietrze nieustannie przepływa przez system filtrujący, dlatego dokładność oczyszczania i tak wynosić będzie niemal 100%. 

Proces wymiany filtrów jest prosty, dzięki wyprofilowanej klapie na magnesy oraz uchwytom na filtrach.

Wydajność oczyszczacza powietrza Klarta Forste 3

W najwyższym trybie CADR oczyszczacza powietrza Klarta Forste 3 wynosi 300 m³/h. Jest to wydajność odpowiadania w stosunku do metrażu przeciętnych pomieszczeń mieszkalnych. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż producent podaje CADR (czyli objętość czystego powietrza dostarczonego w ciągu jednej godziny), Klartę Forste 3 możemy polecić do pokojów o powierzchni do 37 m².

Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 Silver pod kątem 45 stopni

 

Rewelacyjny tryb automatyczny z sensorem PM2,5

Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 pracuje w czterech prędkościach: Silent, Slow, Fast i Turbo. Dostępny jest też tryb Sleep (snu), w którym prędkość zostaje zredukowana do minimum (Tryb Silent), a podświetlenie wyłączone. Urządzenie jest w stanie samodzielnie dostosować tempo filtracji do stanu powietrza, a sposób działania trybu automatycznego (Auto) to niewątpliwie jedna z największych zalet tego oczyszczacza. Oto jak prezentuje się zależność między stężeniem zanieczyszczeń w powietrzu a prędkością filtracji:

  • PM2,5 do 7 µg/m³ – tryb Silent,
  • PM2,5 od 8 do 15 µg/m³ – tryb Slow,
  • PM2,5 od 16 do 25 µg/m³ – tryb Fast,
  • PM2,5 26 µg/m³ lub wyższe – tryb Turbo.

Jak widać, zastosowana została tutaj bardzo restrykcyjna norma, dzięki czemu Klarta Forste 3 zapewnia znakomity poziom ochrony przed chorobotwórczym smogiem. 

Przechodzenie na wyższe tryby pracy przy niższym (w porównaniu ze znaczną częścią oczyszczaczy powietrza dostępnych w Polsce) poziomie PM2,5 nie oznacza, że Klarta Forste 3 będzie generować dokuczliwy hałas. Ważną zmianą jest bowiem nowy silnik, który sprawia, że głośność oczyszczacza wynosi od 24 do 54 dB, tak więc bez wątpienia zapewni on bardzo dobry komfort snu.

Na wyświetlaczu na bieżąco prezentowane jest aktualne stężenie cząsteczek PM2,5. Tutaj także producent wprowadził pewne modyfikacje, ponieważ podświetlenie wyświetlacza jest delikatniejsze i ma żółciejszą barwę. To kolejne zmiana podyktowana potrzebą zapewnienia użytkownikowi jeszcze większego komfortu nocą oraz chęcią redukcji tzw. smogu świetlnego. W trybie sleep podświetlenie zostaje wyłączone.

Wyświetlacz w oczyszczaczu powietrza Klarta Forste 3

Sterowanie pilotem i inne udogodnienia

Pilot do oczyszczacza powietrza Klarta Forste 3

 

 

Oczyszczaczem powietrza Klarta Forste 3 można sterować na odległość, ponieważ został wyposażony w pilot. Pozwala on m.in. zmianę prędkości filtracji, wybór trybu auto, włączenie i wyłączenie jonizacji oraz uruchomienie trybu Sleep.

Ponadto w Klarcie Forste 3 nie zabrakło takich udogodnień, jak:

  • wskaźnik zużycia filtra – sygnalizuje zużycie filtrów HEPA i węglowego, czyli potrzebę ich wymiany,
  • uchwyt ułatwiający przenoszenie – umieszczony z tyłu urządzenia.

Oprócz tego znajdziemy tutaj funkcję blokady rodzicielskiej, która z pewnością przyda się rodzinom z małymi dziećmi, gdyż uniemożliwia najmłodszym zmianę ustawień i wyłączenie oczyszczacza Klarta Forste 3. Nie ma tu natomiast timera, służącego do programowania momentu przerwania filtracji, ponieważ producent wyszedł z założenia, że oczyszczacz powinien pracować na okrągło. Czy brak tej funkcji to wada? Naszym zdaniem nie, ponieważ (pomijając zasadność porady, aby nie wyłączać oczyszczacza) Klarta Forste 3 zużywa znikome ilości energii, a najpopularniejszy programator czasowy stosowany w oczyszczaczach – a więc służący jedynie do ustawienia automatycznego wyłączenia urządzenia – jest niepraktyczny. 

Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 - czarnyOczyszczacz powietrza Klarta Forste 3,  Źródło: www.klarta.pl

Pięć kolorów i stylowy kształt

Firma Klarta od początku przywiązywała wagę do designu swoich urządzeń. Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 wygląda tak samo jak Klarta Forste 2, którą uznaliśmy za jeden z najładniejszych oczyszczaczy dostępnych na rynku. Jedyna drobna różnica widoczna jest po uruchomieniu urządzenia i dotyczy wspomnianego już wyświetlacza (ma mniej intensywne i żółciejsze podświetlenie).

Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 w kolorze białym

Wyświetlacz z panelem dotykowym nadal znajdują się w przedniej części obudowy, w prawym górnym rogu. Nie zmieniło się także to, że do wyboru jest aż pięć wersji kolorystycznych tego modelu: biała, złota, czarna, srebrna i różowa. Boki oraz podstawa mają kolor srebrny.

Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 Gold pod kątem 45 stopni

Wysoka energooszczędność i tanie filtry

Oczyszczacz Klarta Forste 3 wypada znakomicie także pod względem kosztów eksploatacji, a to za sprawą wspomnianego już niskiego zużycia prądu. Dla poszczególnych trybów pracy wynosi ono zaledwie 5, 9, 20, 32 W, a przeciętna moc szacowana jest na 8 W

Filtry zastosowane w oczyszczaczu Klarta Forste 3 mogą pracować do 12 miesięcy, a cena nowego zestawu (z filtrem HEPA E11) wynosi 139 zł, co na tle innych urządzeń stanowi bardzo dobry wynik. 

zestaw filtrów do oczyszczacza Klarta Forste 3

Zestaw filtrów do Klarta Forste 3 z HEPA E11 w sklepie Klarta

Możliwy jest też wybór zestawu z filtrem HEPA klasy H13 za 159 zł.

Zestaw filtrów do Klarta Forste 3 z HEPA H13 w sklepie Klarta

 

Zobacz jak oczyszczacz powietrza Klarta Forste 3 prezentuje się na tle innych modeli tej marki. 

Nasza opinia o Klarta Forste 3

Klarta Forste 3 to oczyszczacz powietrza wyróżniający się znakomitym stosunkiem ceny do jakości. Urządzenie spełnia wszystkie najważniejsze zasady dobrego oczyszczacza powietrza – ma skuteczne filtry, odpowiednią wydajność i rewelacyjny tryb automatyczny, a przy tym pracuje cicho i zużywa mało prądu. To jedna z najlepszych propozycji w przypadku sypialni, pokoju dziecięcego lub niezbyt dużego salonu.

Dla kogo?

Stosunek możliwości oczyszczacza powietrza Klarta Forste 3 do jego ceny jest znakomity, tak więc na to urządzenie powinien zwrócić uwagę każdy, kto poszukuje dobrego i najlepiej niedrogiego oczyszczacza do powierzchni do 37 m². Klarta Forste 3 doskonale chroni przed smogiem i alergenami, zapewnia wysoki komfort, a dodatkowo objęta jest 3-letnią gwarancją.

Szczegóły techniczne Klarta Forste 3

Dane techniczne
Wartości
Cena
Maks. CADR lub przepływ powietrza
300 m3/h
Maks. powierzchnia oczyszczania wg producenta
40 m2
Maks. powierzchnia oczyszczania wg wybierzoczyszczacz,pl
37 m2
Rodzaj filtrów
Wstępny, HEPA, Węglowy
Koszty eksploatacji
Dodatkowe technologie
Jonizator
Nawilżanie powietrza
Nie
Tryb automatyczny
Tak
Głośność pracy
24-54 dB
Pobór mocy
5, 9, 20, 32 W
Wymiary
56,5 x 32,5 x 18 cm
Waga
6,2 kg
Certyfikaty
CE, ROHS, CEE

Autor

Temat czystego powietrza i jego wpływu na zdrowie zgłębiam już od 2017 r. W ciągu tego czasu zdążyłam przetestować i przeanalizować działanie wielu oczyszczaczy powietrza, dlatego wiem, które parametry mają wpływ na skuteczność urządzenia oraz komfort jego użytkownika. Wiem również, w jaki sposób należy dbać o powietrze w swoim domu, aby korzystnie wpływało ono na zdrowie i samopoczucie.

Sprawdź komentarze

Oczyszczacze Klarta - recenzje

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz