Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj
4
Miejsce w rankingu

Klarta Forste 2

Ocena eksperta
26
Powierzchnia oczyszczania
34.62 m2
Cena
749
Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 2 w salonie
Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 2 w salonie

Klarta Forste 2 to ulepszona wersja oczyszczacza powietrza Klarta Forste, który zadebiutował na rynku w 2017 r. Udoskonalony tryb automatyczny, który wykorzystuje precyzyjny sensor laserowy PM2,5 o raz dwie nowe wersje kolorystyczne to tylko część zalet tego urządzenia. Na uwagę zasługuje też niska cena, która (23.01.2019 r.) wynosi 749 zł.

Dokładne oczyszczanie ze smogu i jonizacja powietrza

Wysoka skuteczność Klarty Forste 2 w oczyszczaniu powietrza to zasługa wspólnej pracy filtrów:

  • wstępnego, wychwytującego kurz, sierść i inne duże zanieczyszczenia (czego konsekwencją jest ograniczenie zużycia pozostałych filtrów i przedłużenie ich żywotności),
  • HEPA E11, eliminującego głównie pyły zawieszone i alergeny, a także wiele wirusów i bakterii,
  • węglowego, odpowiedzialnego za usuwanie zanieczyszczeń gazowych i brzydkich zapachów.

Dodatkowo urządzenie zostało wyposażone w certyfikowany jonizator, który czyni niektóre zanieczyszczenia (wirusy, bakterie, grzyby) łatwiejszymi do usunięcia oraz zapobiega nadmiarowi jonów dodatnich w powietrzu. Jeżeli nie chcesz korzystać z jonizacji, możesz ją wyłączyć. 

Elementami wymiennymi są tutaj filtr węglowy oraz HEPA. Umieszczone na filtrach uchwyty oraz wyprofilowana obudowa z klapą na magnesy powodują, że zdjęcie starych i założenie nowych filtrów jest bardzo proste. Producent przewidział możliwość zastąpienia zużytego filtra HEPA klasy E11 takim samym albo filtrem HEPA klasy H13. Filtra wstępnego nie wymienia się, ale zalecane jest jego regularne oczyszczanie.

Wydajność oczyszczacza powietrza Klarta Forste 2

Wydajność oczyszczacza powietrza Klarta Forste 2 wyrażona jest we wskaźniku CADR i w najwyższym trybie wynosi 277 m³/h. Producent poleca ją do pomieszczeń o powierzchni do 38 m². Według stosowanego przez nas przelicznika sprzęt sprawdzi się przy 34,62 m², a więc jest to wynik nieznacznie niższy od powierzchni pracy deklarowanej przez firmę Klarta.

Inteligentna praca z czujnikiem pyłu PM2,5

Klarta Forste 2 to oczyszczacz przystosowany do pracy w trzech prędkościach. Możesz sterować nimi samodzielnie albo uruchomić tryb automatyczny, w którym urządzenie samo dostosowuje tempo obrotów wentylatora do aktualnych potrzeb. Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy Klartą Forste a Klartą Forste 2 jest rodzaj czujnika wykrywającego zanieczyszczenia. W starszej wersji urządzenia obecny był miernik na podczerwień, kontrolujący stężenie kurzu w powietrzu, natomiast w Klarcie Forste 2 znalazł się bardzo precyzyjny laserowy sensor pyłu zawieszonego PM2,5.

Zmiana ta znacząco poprawia jakość działania trybu automatycznego, ponieważ oczyszczacz dopasowuje intensywność filtracji do stężenia jednego z głównych składników smogu. Co więcej, sensor połączony jest z numerycznym wskaźnikiem pyłu PM2,5, umożliwiając stałe monitorowanie jego poziomu.

W trybie auto zależność między stanem powietrza a prędkością pracy Klarty Forste 2 prezentuje się następująco: 

  • PM2,5 do 15 µg/m³ – prędkość niska,
  • PM2,5 od 16 do 35 µg/m³ – prędkość średnia,
  • PM2,5 od 36 µg/m³ wzwyż – prędkość wysoka.

Jak widać, urządzenie podchodzi do jakość powietrza dość restrykcyjnie, co przekłada się na tempo usuwania smogu.

W oczyszczaczu powietrza Klarta Forste 2 nie zabrakło trybu sleep, w którym oczyszczacz pracuje na najniższej prędkości, a podświetlenie panelu sterowania i wskaźnika pyłu PM2,5 zostaje wyłączone. Głośność pracy w zależności od prędkości obrotów wentylatora wynosi od 34 do 57 dB.

Pilot zdalnego sterowania i dodatkowe udogodnienia

Poza wspomnianym już numerycznym wskaźnikiem stężenia pyły PM2,5 Klarta Forste 2 została wyposażona w:

  • timer – pozwala na zaprogramowanie momentu wyłączenia oczyszczania (regulacja stopniowa z opcjami 2, 4 albo 8 godzin),
  • wskaźnik zużycia filtrów – sygnalizuje zużycie filtra HEPA i filtra węglowego (za pomocą sygnału dźwiękowego i napisu „change filter”,
  • uchwyt ułatwiający przenoszenie – znajduje się z tyłu oczyszczacza.

Włączenia i wyłączenia oczyszczania oraz zmiany ustawień możesz dokonać za pomocą pilota albo dotykowego panelu, na którym umieszczony został wyświetlacz LCD, prezentujący poziom zanieczyszczeń i aktualne parametry pracy.

Stylowe kształty i pięć wersji kolorystycznych

Oczyszczacz Klarta Forste 2 tak jak swój poprzednik wyróżnia się pod względem estetycznym. Pierwsza wersja oczyszczacza dostępna była w czterech wersjach kolorystycznych, natomiast teraz producent poszedł o krok dalej i urządzenie sprzedawane jest w pięciu wariantach:  złotym, białym, czarnym, różowym i srebrnym. Dzięki temu masz możliwość zakupu oczyszczacza perfekcyjnie dopasowanego do kolorystyki pomieszczenia, w którym sprzęt będzie pracować. Podstawa oraz boki urządzenia mają kolor srebrny.

Klarta Forste 2 nie jest dużym oczyszczaczem, ponieważ jej wymiary wynoszą 56,5 x 32,5 x 18 cm, a waga 6,2 kg. Wspomniany wcześniej panel dotykowy wraz z wyświetlaczem umieszczony został z przodu, po prawej stronie. Wylot powietrza ma kierunek stały i znajduje się z tyłu oczyszczacza.

Tanie filtry i niski pobór prądu

Za komplet filtrów do oczyszczacza Klarta Forste 2 trzeba zapłacić 139 zł. Żywotność szacowana jest na okres do 12 miesięcy, a więc ich roczny koszt wyniesie właśnie 139 zł. Biorąc pod uwagę tę stawkę oraz niskie zużycie prądu (od 24 do 65 W), oczyszczacz marki Klarta można uznać za tani w eksploatacji.

Dla kogo?

Klarta Forste 2 stanowi bardzo dobrą propozycję dla osób, które poszukują urządzenia zapewniającego skuteczną ochronę przed smogiem i alergenami, dostępnego w atrakcyjnej cenie. Biorąc pod uwagę wydajność, rodzaj wykorzystywanych filtrów, dokładność działania trybu automatycznego i koszty eksploatacji można stwierdzić, że jest to jeden z najlepszych oczyszczaczy powietrza w tej kategorii cenowej. Klarta Forste 2 idealnie sprawdzi się np. w sypialni, pokoju dziecięcym, salonie lub małym biurze.

Szczegóły techniczne

Dane techniczne
Wartości
Cena
749 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza
277 (CADR) m3/h
Powierzchnia oczyszczania wg. producenta
38 m2
Powierzchnia oczyszczania wg. wybierzoczyszczacz.pl
34.62 m2
Rodzaj filtrów
Wstępny, HEPA, Węglowy
Dodatkowe technologie
Jonizator
Nawilżanie powietrza
Nie
Tryb automatyczny
Tak
Głośność pracy
34-57 dB
Pobór mocy
≤ 65 W
Wymiary
56,5 x 32,5 x 18 cm
Waga
7,3 kg
Certyfikaty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź komentarze

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami!

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz