Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj
Wyprzedany

Klarta Forste 2

Klarta Forste 2 to ulepszona wersja oczyszczacza powietrza Klarta Forste, który zadebiutował na rynku w 2017 r. Udoskonalony tryb automatyczny, który wykorzystuje precyzyjny sensor laserowy PM2,5 oraz nowa wersja kolorystyczna to tylko część zalet tego urządzenia. Na uwagę zasługuje też niska cena, która wynosiła 749 zł. Zastosowanie tutaj czasu przeszłego spowodowane jest tym, że w październiku 2019 r. Klartę Forste 2 zastąpiła jeszcze nowsza wersja oczyszczacza, czyli model Klarta Forste 3.

Powierzchnia oczyszczania
34 m2
Cena
Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 2 w salonie
Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 2 w salonie

Dokładne oczyszczanie ze smogu i jonizacja powietrza

Wysoka skuteczność Klarty Forste 2 w oczyszczaniu powietrza to zasługa wspólnej pracy filtrów:

 • wstępnego, wychwytującego kurz, sierść i inne duże zanieczyszczenia (czego konsekwencją jest ograniczenie zużycia pozostałych filtrów i przedłużenie ich żywotności),
 • HEPA E11, eliminującego głównie pyły zawieszone i alergeny, a także wiele wirusów i bakterii,
 • węglowego, odpowiedzialnego za usuwanie zanieczyszczeń gazowych i brzydkich zapachów.

Dodatkowo urządzenie zostało wyposażone w certyfikowany jonizator, który czyni niektóre zanieczyszczenia (wirusy, bakterie, grzyby) łatwiejszymi do usunięcia oraz zapobiega nadmiarowi jonów dodatnich w powietrzu. Jeżeli nie chcesz korzystać z jonizacji, możesz ją wyłączyć. 

Elementami wymiennymi są tutaj filtr węglowy oraz HEPA. Umieszczone na filtrach uchwyty oraz wyprofilowana obudowa z klapą na magnesy powodują, że zdjęcie starych i założenie nowych filtrów jest bardzo proste. Producent przewidział możliwość zastąpienia zużytego filtra HEPA klasy E11 takim samym albo filtrem HEPA klasy H13. Filtra wstępnego nie wymienia się, ale zalecane jest jego regularne oczyszczanie.

Wydajność oczyszczacza powietrza Klarta Forste 2

Wydajność oczyszczacza powietrza Klarta Forste 2 wyrażona jest we wskaźniku CADR i w najwyższym trybie wynosi 277 m³/h. Producent poleca ją do pomieszczeń o powierzchni do 38 m². Według stosowanego przez nas przelicznika sprzęt sprawdzi się przy 34,62 m², a więc jest to wynik nieznacznie niższy od powierzchni pracy deklarowanej przez firmę Klarta.

Inteligentna praca z czujnikiem pyłu PM2,5

Klarta Forste 2 to oczyszczacz powietrza przystosowany do pracy w trzech prędkościach. Możesz sterować nimi samodzielnie albo uruchomić tryb automatyczny, w którym urządzenie samo dostosowuje tempo obrotów wentylatora do aktualnych potrzeb. Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy Klartą Forste a Klartą Forste 2 jest rodzaj czujnika wykrywającego zanieczyszczenia. W starszej wersji urządzenia obecny był miernik na podczerwień, kontrolujący stężenie kurzu w powietrzu, natomiast w Klarcie Forste 2 znalazł się bardzo precyzyjny laserowy sensor pyłu zawieszonego PM2,5.

Zmiana ta znacząco poprawia jakość działania trybu automatycznego, ponieważ oczyszczacz dopasowuje intensywność filtracji do stężenia jednego z głównych składników smogu. Co więcej, sensor połączony jest z numerycznym wskaźnikiem pyłu PM2,5, umożliwiając stałe monitorowanie jego poziomu.

W trybie auto zależność między stanem powietrza a prędkością pracy Klarty Forste 2 prezentuje się następująco: 

 • PM2,5 do 15 µg/m³ – prędkość niska,
 • PM2,5 od 16 do 35 µg/m³ – prędkość średnia,
 • PM2,5 od 36 µg/m³ wzwyż – prędkość wysoka.

Jak widać, urządzenie podchodzi do jakość powietrza dość restrykcyjnie, co przekłada się na tempo usuwania smogu. 

W oczyszczaczu Klarta Forste 2 nie zabrakło trybu sleep, w którym oczyszczacz pracuje na najniższej prędkości, a podświetlenie panelu sterowania i wskaźnika pyłu PM2,5 zostaje wyłączone. Głośność pracy w zależności od prędkości obrotów wentylatora wynosi od 34 do 57 dB. Warto zaznaczyć, iż Klarta Forste 3 jest jeszcze cichsza, gdyż generuje od 24 do 54 dB. Producent wyszedł zatem na przeciw potrzebom użytkowników o wysokiej wrażliwości na hałasy.

Pilot zdalnego sterowania i dodatkowe udogodnienia

Poza wspomnianym już numerycznym wskaźnikiem stężenia pyły PM2,5 Klarta Forste 2 została wyposażona w:

 • timer – pozwala na zaprogramowanie momentu wyłączenia oczyszczania (regulacja stopniowa z opcjami 2, 4 albo 8 godzin),
 • wskaźnik zużycia filtrów – sygnalizuje zużycie filtra HEPA i filtra węglowego (za pomocą sygnału dźwiękowego i napisu „change filter”,
 • uchwyt ułatwiający przenoszenie – znajduje się z tyłu oczyszczacza.

Włączenia i wyłączenia oczyszczania oraz zmiany ustawień możesz dokonać za pomocą pilota albo dotykowego panelu, na którym umieszczony został wyświetlacz LCD, prezentujący poziom zanieczyszczeń i aktualne parametry pracy.

Stylowe kształty i pięć wersji kolorystycznych

Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 2 tak jak swój poprzednik wyróżnia się pod względem estetycznym. Pierwsza wersja oczyszczacza dostępna była w czterech wersjach kolorystycznych, natomiast teraz producent poszedł o krok dalej i urządzenie sprzedawane jest w pięciu wariantach:  złotym, białym, czarnym, różowym i srebrnym. Dzięki temu masz możliwość zakupu oczyszczacza perfekcyjnie dopasowanego do kolorystyki pomieszczenia, w którym sprzęt będzie pracować. Podstawa oraz boki urządzenia mają kolor srebrny.

Klarta Forste 2 nie jest dużym oczyszczaczem, ponieważ jej wymiary wynoszą 56,5 x 32,5 x 18 cm, a waga 6,2 kg. Wspomniany wcześniej panel dotykowy wraz z wyświetlaczem umieszczony został z przodu, po prawej stronie. Wylot powietrza ma kierunek stały i znajduje się z tyłu oczyszczacza.

Tanie filtry i niski pobór prądu

Za komplet filtrów do oczyszczacza Klarta Forste 2 trzeba zapłacić 139 zł. Żywotność szacowana jest na okres do 12 miesięcy, a więc ich roczny koszt wyniesie właśnie 139 zł. Biorąc pod uwagę tę stawkę oraz niskie zużycie prądu (od 24 do 65 W), oczyszczacz marki Klarta można uznać za tani w eksploatacji.

Dla kogo?

Klarta Forste 2 stanowiła bardzo dobrą propozycję dla osób, które poszukiwały urządzenia zapewniającego skuteczną ochronę przed smogiem i alergenami, dostępnego w atrakcyjnej cenie. Biorąc pod uwagę wydajność, rodzaj wykorzystywanych filtrów, dokładność działania trybu automatycznego i koszty eksploatacji można stwierdzić, że był to jeden z najlepszych oczyszczaczy powietrza w tej kategorii cenowej. Brak dostępności urządzenia nie jest jednak żadnym problemem, gdyż jego udoskonalona wersja – Klarta Forste 3 – ma wszystkie zalety poprzednika, a pod kilkoma względami (głównie trybu auto, głośności pracy i mocy) wypada jeszcze lepiej.

Szczegóły techniczne Klarta Forste 2

Dane techniczne
Wartości
Cena
749 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza
277 (CADR) m3/h
Maks. powierzchnia oczyszczania wg producenta
38 m2
Maks. powierzchnia oczyszczania wg wybierzoczyszczacz,pl
34 m2
Rodzaj filtrów
Wstępny, HEPA, Węglowy
Koszty eksploatacji
Dodatkowe technologie
Jonizator
Nawilżanie powietrza
Nie
Tryb automatyczny
Tak
Głośność pracy
34-57 dB
Pobór mocy
≤ 65 W
Wymiary
56,5 x 32,5 x 18 cm
Waga
7,3 kg
Certyfikaty

Sprawdź komentarze

 1. Filtry starczają na dużo krócej niż podaje producent. U mnie, w Szczecinie (gdzie powietrze wcale nie jest w takim złym stanie) filtr jest do wymiany po około 6 miesiącach.

  1. Producenci często programują licznik godzinowy, zakładając pracę w bardzo złych warunkach. Jeśli przyczyną wymiany jest komunikat informujący o potrzebie wymiany filtrów, a w okolicy stężenie smogu jest niskie, to wymiana może nie być jeszcze konieczna. Proszę o wrzucenie w komentarzu zdjęcia filtra HEPA. Będziemy mogli ocenić jego stan i stwierdzić, czy wymiana na pewno jest konieczna, czy wystarczy zresetować licznik.

   1. Podobno zużycie filtra jest określane na podstawie czystości powietrza. Taką informację dostałem od producenta.

    U mnie oczyszczacz chodzi non-stop, w trybie automatycznym. Na wyższe obroty wchodzi tylko w zimę jak na dłużej otworzymy okno lub jak coś smażymy, czyli raczej rzadko. Oczyszczacz mam od trochę ponad roku i już drugi raz muszę zmienić filtr. Za pierwszym razem oglądałem go i rzeczywiście był znacznie ciemniejszy/brudniejszy niż nowy.

    Właśnie czekam na nowy filtr – jak tylko przyjdzie to zrobię zdjęcia i wrzucę tutaj.

 2. Liczniki zużycia filtra, które uwzględniają czystość powietrza, mają nieliczne oczyszczacze (są to głównie droższe urządzenia, np. oczyszczacze LIFAair). W większości oczyszczaczy powietrza jest tylko licznik godzinowy, w KF2 również. Tym bardziej zachęcam do wrzucenia zdjęcia filtra HEPA. Być może będzie można go jeszcze używać, a nowe filtry zostaną na przyszłość.

 3. Rzeczywiście, filtr wygląda na zużyty. To dość dziwne, ponieważ wygląda tak samo jak u mnie po podobnym okresie użytkowania, ale mieszkam w dość zasmogowanej okolicy.
  Jeśli chodzi o rozmowę z producentem, to faktycznie doszło tu do nieporozumienia. „Zużycie filtra zależy od czasu użytkowania i środowiska, w którym pracuje maszyna” – to prawda, ale zabrakło „rzeczywiste zużycie”. Lepiej jest to wyjaśnione w instrukcji „Teoretyczna żywotność wynosi 3600 godzin. Właściwa żywotność uzależniona jest od jakości środowiska, w którym oczyszczacz jest użytkowany”. Podsumowując: licznik odlicza godziny, nie uwzględnia jakości powietrza.

  1. Ok, wszystko jasne… To podsumujmy… Wszędzie w wyeksponowanych miejscach producent podaje trwałość filtrów 12 miesięcy. Nawet w Pani artykule powyżej jest napisane, że 12 miesięcy.

   A w rzeczywistości (https://klarta.pl/faq/)…
   1. Producent zaleca by oczyszczacz był włączony non-stop.
   2. Producent pisze na swojej stronie: „Gdy filtry będą zużyte na wyświetlaczu urządzenia pojawi się czerwony napis „change filter”. Wówczas należy wymienić filtry na nowe.”.

   No i jesteśmy w domu… Łatwo policzyć, że jeśli oczyszczacz będzie włączony non-stop (tak jak zaleca producent), to czerwony napis „change filter” pojawi się po 3600 godzinach, czyli po 5 miesiącach! „Wówczas należy wymienić filtry na nowe” jak zaleca producent.

   Z moich doświadczeń (może inni czytelnicy mają inne doświadczenia?) wynika, że te 5 miesięcy to jest najprawdziwsza prawda. W bardziej zasmogowanych miejscowościach to pewnie będą i 3 miesiące… ale no cóż… dowiecie się o tym dopiero po 5 miesiącach jak pojawi się napis „change filter”.

 4. Panie Michale,
  dziękujemy za duże zaangażowanie w tym wątku. Przeanalizowaliśmy całość i spróbujemy poprawić komunikację tych aspektów. Poniżej opisuję szerzej cały problem życia filtrów.

  W modelach Klarta Forste 2/3 i Klarta Stor licznik życia filtrów opiera się o timer i nie uwzględnia stanu jakości powietrza, czyli nawet w czystym środowisku zasugeruje zmianę filtra po określonym w programie czasie.

  Sama żywotność filtrów jest zależna od jakości powietrza. Czasy żywotności filtrów, które komunikujemy to pewna średnia wynikająca z analizy zużycia filtrów przez pierwszych użytkowników produktów w Polsce.

  Sam licznik czasu życia filtra nie został do tej pory skorygowany, bo uznaliśmy, że w tych trudniejszych przypadkach lepiej zakomunikować użytkownikowi ocenę i wymianę filtrów, by podnieść ich skuteczność celem poprawy warunków użytkowania.

  Sama skuteczność filtracji, w tak zabrudzonym filtrze jak u Pana powinna spaść o około 30%-40%, czyli o tyle zmniejszy się CADR na poszczególnych prędkościach. Oczyszczacz będzie niwelował te zmiany używając częściej szybszych obrotów wentylatora, więc ogólnie efekt będzie podobny (poza trybem maksymalnym), choć mniej opłacalny ekonomicznie przez zwiększy zużycie prądu oraz zmniejszy komfort akustyczny.

  Sama filtracja w używanym filtrze jest lepsza, czyli ogólnie przy jednym cyklu używany filtr oczyszcza większy procent zanieczyszczeń niż nowy – uszczelnia się.

  Pracujemy obecnie nad wdrożeniem kompleksowej zmiany zarządzania analizą żywotności filtrów przez oczyszczacze i komunikacji w tym obszarze. Pana komentarze przyczynią się do szybszego zajęcia się tym tematem.

  Przepraszamy, jeśli niedostatecznie do tej pory informowaliśmy Pana o tych aspektach.

  Pozdrawiam, Agnieszka Chmielewska, BOK Klarta Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oczyszczacze Klarta - recenzje

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz