Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj
2
Miejsce w rankingu

Klarta Stor 2

Duża wydajność przy niewielkich rozmiarach, najlepiej chroniące zdrowie tryby automatyczne i wi-fi z możliwością pełnej automatyzacji to tylko część zalet Klarty Stor 2. Na wysoką pozycję w rankingu wpływa też jonizacja plazmowa ION Plasma AIR, bardzo cicha praca w niskich prędkościach oraz niskie koszty eksploatacji wynikające z długiej żywotności filtrów HEPA H13 EF 99,97% i węglowego.

Ocena eksperta
4.8/ 5
Ocena na Ceneo
5 (Liczba opinii: 2)
Powierzchnia oczyszczania
75 m2
Cena
1349
oczyszczacz powietrza Klarta Stor 2
oczyszczacz powietrza Klarta Stor 2

Bardzo dobre filtry i jonizacja plazmowa w Klarta Stor 2

W oczyszczaczu powietrza Klarta Stor 2 znalazły się trzy filtry:

 • filtr wstępny (podwójny, bo w postaci klapy i siatki na filtrze HEPA) – zatrzymuje większe zanieczyszczenia, takie jak sierść i kurz,
 • filtr HEPA H13 – wychwytuje główny składnik smogu, czyli pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10 oraz alergeny wziewne, bakterie i wirusy,
 • filtr węglowy – pochłania szkodliwe gazy, w tym formaldehyd i inne lotne związki organiczne, a także neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Oprócz tego w oczyszczaczu znalazł się jonizator. W przeciwieństwie do poprzednika Klarta Stor 2 wykorzystuje jonizator plazmowy, który generuje jony ujemne i dodatnie, charakteryzujące się długą trwałością. Wyższa żywotność jonów przekłada się na efektywniejsze działanie jonizatora. Jonizacja wspomaga proces oczyszczania powietrza m.in. z wirusów, zarodników pleśni i pyłków roślinnych.

Podsumowując, Klarta Stor 2 poradzi sobie ze smogiem, alergenami, dymem papierosowym, lotnymi związkami organicznymi, bakteriami, wirusami i brzydkimi zapachami.

oczyszczacz powietrza Klarta Stor 2 z filtrami

Jeszcze wyższy CADR i… cichsza praca Klarty Stor 2

oczyszczacz powietrza Klarta Stor 2 bokiemPodczas pracy w najwyższej prędkości oczyszczacz powietrza Klarta Stor 2 uzyskuje CADR 600 m³/h. To rewelacyjny wynik, który pozwala na efektywną pracę w pomieszczeniu o powierzchni aż 75 m².

Mimo iż oczyszczacz ma wyższy CADR od swojego poprzednika, pracuje ciszej. Jego głośność pracy mieści się w zakresie 24-64 dB. W najniższej prędkości Klarta Stor 2 jest prawie niesłyszalna. Druga i trzecia także są cichsze od hałasu tła mieszkania (wynosi ono około 40 dB). 

Najwyższa prędkość powoduje już spory hałas, ale sporadyczne korzystanie z niej sprawia, że nie powinien być to szczególny problem.

 

Dokładny czujnik zanieczyszczeń

Producent określił czujnik znajdujący się w Klarcie Stor 2 jako IQ x 3 Sensor. Co kryje się pod tą nazwą? Zestaw trzech czujników, złożony z:

 • laserowego czujnika PM2,5,
 • czujnika wilgotności powietrza,
 • czujnika temperatury.

Urządzenie przystosowane jest zatem do kontroli głównego składnika smogu, a rodzaj zastosowanego sensora (laserowy) zapewnia dużą dokładność pomiaru. Oczywiście, dla pewności potwierdziliśmy jego precyzyjność, wykorzystując zewnętrzny czujnik. 

Oczyszczacz Klarta Stor 2 informuje użytkownika o czystości powietrza za pośrednictwem:

 • wskaźnika numerycznego, dostępnego w aplikacji mobilnej,
 • wskaźnika kolorystycznego w postaci pierścienia znajdującego się w przedniej, górnej części oczyszczacza.

Kolory pierścienia oznaczają:

 • zielony – dobrą jakość powietrza, stężenie PM2,5 do 14 µg/m³,
 • pomarańczowy – umiarkowaną jakość powietrza, stężenie PM2,5 od 15 do 28 µg/m³,
 • czerwony – złą jakość powietrza, stężenie PM2,5 od 29 µg/m³ wzwyż.

Na uwagę zasługuje fakt, że wskazania te są bardzo zbliżone do europejskich norm jakości powietrza, według których średniodobowe stężenie PM2,5 nie powinno przekraczać 25 µg/m³. Zalecenia WHO pod tym względem uległy w ostatnim czasie zaostrzeniu, a Klarta Stor 2, przyśpieszając pracę już przy stężeniu PM2,5 8 µg/m³, realizuje nowe wytyczne.

Nie jeden, ale trzy tryby automatyczne

Klarta Stor 2 to oczyszczacz powietrza pracujący w 6 prędkościach: Silent, Silent+, Slow, Slow+, Fast i Turbo. Wspomniany wcześniej czujnik PM2,5 sprawia, że urządzenie może samodzielnie nimi sterować. Jedną z największych niespodzianek w oczyszczaczu jest fakt, że znalazł się tutaj nie jeden, ale aż 3 tryby automatyczne:

 • Auto Turbo – używa wszystkich 6 prędkości,
 • Auto Normal – używa 5 z 6 prędkości, nie wykorzystuje prędkości Turbo,
 • Auto Sleep – używa 3 z 6 prędkości, nie wykorzystuje prędkości Slow+, Fast i Turbo, czyli prędkości wyższych.

Dokładna zależność pomiędzy stężeniem zanieczyszczeń a prędkością filtracji w jednym z trzech trybów prezentuje poniższa tabela.

Tabela dla oczyszczacza Klarta Stor prezentująca zależność prędkości od stężenia PM2,5 w trybach automatycznych

W ten sposób marka Klarta wyszła naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, którzy chcieliby móc samodzielnie decydować, kiedy ważniejsze jest dla nich szybkie oczyszczanie, a kiedy cichsze działanie.

Auto Sleep i Sleep

Poza trybem Auto Sleep oczyszczacz powietrza Klarta Stor 2 ma jeszcze tryb Sleep. Auto Sleep to jeden  z trybów automatycznych, który wykorzystuje trzy pierwsze prędkości, dostosowując się do stanu powietrza. Podświetlenie można wyłączyć samodzielnie. Tryb Sleep polega natomiast na pracy w stałej, najniższej prędkości z automatycznie wyłączonym podświetleniem panelu. 

Także i tutaj możemy wybrać, czy nocą oczyszczacz ma pracować jak najciszej, czy ma dostosowywać się do czystości powietrza. (Jednak nadal bez nadmiernego hałasu, ponieważ w trybie Auto Sleep głośność nie przekracza 36 dB).

Panel sterowania w oczyszczaczu powietrza Klarta Stor 2

Panel sterowania w oczyszczaczu Klarta Stor 2

Tworzenie reguł pracy w aplikacji

Dostępność kilku trybów automatycznych to nie wszystko. Aplikacja pozwala bowiem na tworzenie reguł określających zasady, według których oczyszczacz ma z nich korzystać. Dla przykładu można stworzyć harmonogram, według którego:

 1. przed naszym powrotem z pracy urządzenie będzie korzystać z trybu Auto Turbo, co ułatwi dokładne oczyszczenie powietrza,
 2. o godzinie, w której zwykle wracamy do domu, przejdzie na tryb Auto Normal, aby nie korzystać z najwyższej, a więc i najgłośniejszej prędkości,
 3. w porze, gdy kładziemy się do łóżka, oczyszczacz uruchomi tryb Auto Sleep, żeby zapewnić optymalne warunki do snu.

Pod względem komfortu wynikającego z trybów automatycznych Klarta Stor 2 wypada najlepiej ze wszystkich znanych nam oczyszczaczy.

Klarta Stor 2 z aplikacją mobilną

Pozostałe funkcje w oczyszczaczu powietrza Klarta Stor 2

Inne funkcje, które znalazły się w oczyszczaczu Klarta Stor 2 to:

 • timer – umożliwia zaplanowanie momentu zakończenia pracy,
 • blokada rodzicielska – blokada panelu sterowania, która pozwala zapobiec wyłączeniu urządzenia albo zmianie jego ustawień przez dzieci,
 • wskaźnik zużycia filtrów – przypomina o potrzebie wymiany filtrów węglowego i HEPA.

Uchwyt w oczyszczaczu powietrza Klarta Stor 2

Uchwyt w oczyszczaczu powietrza Klarta Stor 2

Wygodne sterowanie z aplikacją Smart Living

Oczyszczaczem powietrza Klarta Stor 2 można sterować poprzez panel oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnej  Smart Living. Panel pozwala na ręczny wybór czterech prędkości, natomiast ręczne sterowanie wszystkimi sześcioma jest możliwe poprzez smartfon lub tablet. Pozostałe opcje dostępne tylko w aplikacji to:

 • sprawdzenie dokładnego stężenia PM2,5,
 • sprawdzenie temperatury i wilgotności powietrza,
 • tworzenie wspomnianych już reguł pracy.

Atrakcyjne koszty eksploatacji oczyszczacza Klarta Stor

W oczyszczaczu powietrza Klarta Stor 2 wymianie podlegają:

 • filtr HEPA z filtrem wstępnym,
 • filtr węglowy.

Filtry można kupić w zestawie, którego cena wynosi 299 zł. Cena ta dotyczy zestawu z filtrem H13, a więc takim samym, jaki znajduje się w oczyszczaczu w chwili zakupu. 

zestaw filtrów do Klarta Stor z filtrem HEPA H13

Zestaw filtrów do Klarta Stor 2 z HEPA H13 w sklepie Klarta

Można też wybrać zestaw z filtrem E11 w cenie 239 zł. Przejście na niższą klasę HEPA nie spowoduje słabszego oczyszczania. Klarta Stor 2 ma rewelacyjny CADR (który przy niższej klasie HEPA jeszcze lekko wzrośnie), tak więc urządzenie bez problemu utrzyma bardzo dobrą jakość powietrza.

zestaw filtrów do Klarta Stor z filtrem HEPA E11

Zestaw filtrów do Klarta Stor 2 z HEPA E11 w sklepie Klarta

Producent ocenia żywotność filtrów na okres 12-24 miesięcy. Minimalne wydatki związane z wymianą wyniosą zatem 149 zł (zestaw z HEPA H13) alb 119 zł (zestaw z HEPA E11). Są zatem atrakcyjne.

Zużycie energii Klarty Stor 2 mieści się w granicach 5-70 W. Warto jednak zaznaczyć, iż wysokie jest wyłącznie w najwyższej prędkości (Turbo). W piątej z sześciu prędkości moc wynosi 30,5 W, tak więc przeciętne zużycie prądu nie jest duże.

oczyszczacz powietrza Klarta Stor 2 - test poboru prądu w 5 prędkości

Test zużycia prądu oczyszczacza Klarta Stor 2 w 5 prędkości

 

Ogólnie pod względem kosztów użytkowania Klarta Stor 2 wypada korzystnie.

Rewelacyjny design i kilka kolorów

Wizualnie oczyszczacz powietrza Klarta Stor 2 prawie nie różni się od swojego poprzednika, którego uznaliśmy za jeden z najładniejszych oczyszczaczy powietrza na polskim rynku. Modyfikacji uległy panel sterowania oraz pierścień kolorystyczny, który wykorzystuje inne kolory.

Bez zmiany pozostały natomiast stylowy, opływowy kształt  oraz dostępność czterech wersji kolorystycznej: czarnej, srebrnej, złotej i białej.

Klarta Stor 2 Silver

Klarta Stor 2 Silver

 

Klarta Stor 2 Black

Klarta Stor 2 Black

 

Klarta Stor 2 Gold

Klarta Stor 2 Gold

 

Klarta Stor 2 WhiteKlarta Stor 2 White

Naszym zdaniem urządzenie prezentuje się rewelacyjnie, a możliwość dopasowania koloru do kolorystyki mieszkania to istotna zaleta.

 

Zobacz ranking oczyszczaczy powietrza i sprawdź, które urządzenia wypadają w nim najlepiej.

Dla kogo?

Oczyszczacz powietrza Klarta Stor 2 to świetna propozycja zarówno do większego, jak i do mniejszego pomieszczenia. W mniejszym pokoju urządzenie świetnie da sobie radę bez korzystania z wysokich prędkości, a tym samym zapewni dobrą jakość powietrza bez zbędnego hałasu. Dobre technologie, precyzyjny czujnik i bezkompromisowe podejście do smogu pozwalają skutecznie chronić zdrowie. Dostęp do kilku trybów automatycznych i sterowanie aplikacją czynią sprzęt idealnym dla osób, które cenią sobie komfort obsługi.

Szczegóły techniczne Klarta Stor 2

Dane techniczne
Wartości
Cena
1349 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza
160, 200, 240, 300, 450, 600 (CADR) m3/h
Maks. powierzchnia oczyszczania wg producenta
80 m2
Maks. powierzchnia oczyszczania wg wybierzoczyszczacz,pl
75 m2
Rodzaj filtrów
Wstępny, HEPA 13, Węglowy
Koszty eksploatacji
Od 119 zł/rok
Dodatkowe technologie
Jonizacja plazmowa
Nawilżanie powietrza
Nie
Tryb automatyczny
Tak
Głośność pracy
24-64 dB
Pobór mocy
5-70 W
Wymiary
74,5 x 50 x 30 cm
Waga
11,5 kg
Certyfikaty
PZH, TUV

Autor

Temat czystego powietrza i jego wpływu na zdrowie zgłębiam już od 2017 r. W ciągu tego czasu zdążyłam przetestować i przeanalizować działanie wielu oczyszczaczy powietrza, dlatego wiem, które parametry mają wpływ na skuteczność urządzenia oraz komfort jego użytkownika. Wiem również, w jaki sposób należy dbać o powietrze w swoim domu, aby korzystnie wpływało ono na zdrowie i samopoczucie.

Sprawdź komentarze

Oczyszczacze Klarta - recenzje

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz