Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Pochłaniacz kurzu – jak usuwać skutecznie kurz?

Kategoria
Czyste powietrze a zdrowie
Opublikowany
02.11.2023
Pochłaniacz kurzu - jak skutecznie usuwać kurz? - wybierzoczyszczacz.pl
Pochłaniacz kurzu - jak skutecznie usuwać kurz? - wybierzoczyszczacz.pl

Kurz to mieszanina cząsteczek stałych, których średnica wynosi do 100 µm. Jest szczególnie uciążliwy dla alergików, ale w zależności od składu może szkodzić także pozostałym osobom. Jako pochłaniacz kurzu domowego w opinii naszego zespołu najlepiej sprawdzi się oczyszczacz z filtrem HEPA i filtrem wstępnym. Jednak nawet najlepsze urządzenie nie sprawi, że kurz całkowicie zniknie z domu.

Oczyszczacz powietrza a kurz. O czym nie można zapominać?

Pochłaniacz kurzu to nic innego jak oczyszczacz powietrza wyposażony w odpowiednią technologię. Takie urządzenie pobiera zanieczyszczone powietrze i wymusza jego obieg przez filtry, a następnie wydmuchuje z powrotem wolne od zanieczyszczeń. 

Oczyszczacz powietrza – jak wskazuje sama nazwa – usuwa zanieczyszczenia wyłącznie z powietrza. Kurz nie stanowi pod tym względem wyjątku. Nie należy zatem oczekiwać, iż jego obecność w mieszkaniu wyeliminuje potrzebę odkurzania. Kurz nadal będzie osiadał na powierzchniach mebli i podłóg, chociaż oczyszczacz sprawi, że będzie go mniej.

Spis treści: 

 1. Jaki oczyszczacz powietrza sprawdzi się jako pochłaniacz kurzu i roztoczy?
  1.1. Rodzaj filtrów
  1.2. Wydajność
  1.3. Budowa filtra
 2. Czy jonizator usuwa kurz i roztocza?
 3. Jak używać oczyszczacza powietrza do kurzu?
 4. Kurz a wilgotność powietrza
 5. Inne sposoby usuwania kurzu z powietrza i mieszkania
 6. Czy pochłaniacz kurzu jest przydatny?
 7. FAQ – pochłaniacz kurzu w pytaniach i odpowiedziach

 

1. Jaki oczyszczacz sprawdzi się jako pochłaniacz kurzu i roztoczy?

1.1. Rodzaj filtrów

Kurz i sierść na filtrze wstępnym oczyszczacza powietrza - Wybierzoczyszczacz.pl
Kurz i sierść na filtrze wstępnym oczyszczacza powietrza

Jako oczyszczacz powietrza z kurzu najlepiej sprawdzi się urządzenie wyposażone w filtr wstępny oraz filtr HEPA. 

Wprawdzie znaczna część kurzu zostaje zatrzymana już przez filtr wstępny, jednak drobniejsze cząsteczki wychwytuje dopiero HEPA. Technologia ta stanowi najskuteczniejszą broń w walce z kurzem, roztoczami, zarodnikami pleśni i pyłkami roślinnymi. Ponadto doskonale radzi sobie z pyłami zawieszonymi, czyli głównym składnikiem smogu. 

Klasa filtra nie ma tak naprawdę znaczenia. Filtry w oczyszczaczach powietrza stosowane są zwykle klasy od E11 do H14, zatem skuteczność filtracji wynosi przynajmniej 95%.

 

1.2. Wydajność

Im mocniejsza cyrkulacja powietrza, tym większa część kurzu trafi do urządzenia zamiast osiąść np. na parkiecie czy stole. Najlepszym pochłaniaczem kurzu będzie zatem oczyszczacz o wysokiej wydajności. Minimalne zapotrzebowanie na CADR wynosi 80 m³/h na każde 10 m² powierzchni. Jednak dla zapewnienia dobrych efektów w usuwaniu zanieczyszczeń takich jak kurz warto zastosować urządzenie zapewniające jeszcze lepszą cyrkulację. 

W pomieszczeniu o powierzchni do 30 m² sprawdzą się np.:

 • Klarta Forste 4 (nr 1 w naszym rankingu ze względu świetny stosunek ceny do jakości) – CADR 300 m³/h, cena 899 zł,
 • Vestfrost VP-A1Z40WH – CADR 340 m³/h, cena 999 zł,
 • Philips AC3829/10 – CADR 310 m³/h, cena 1999 zł.

W przypadku większych powierzchni (do 60 m²)* warto zwrócić uwagę m.in. na takie oczyszczacza jak:

 • Klarta Stor 2 – CADR 600 m³/h, cena 1399 zł,
 • Electrolux A9 PA91-604 DG/GY – CADR 620 m³/h, cena 2199 zł,
 • Samsung AX90R7080WD – CADR 701 m³/h, cena 1999 zł.

* Oczyszczacze do większych powierzchni można z powodzeniem wykorzystywać także w mniejszych pomieszczeniach. Wydajność nigdy nie jest za wysoka, a duża zawsze stanowi zaletę.

Uwaga! Większa powierzchnia oznacza duże pomieszczenie. Oczyszczacz powietrza kurz oraz inne zanieczyszczenia usuwa w tym pokoju, w którym się znajduje. Należy zatem przestrzegać zasady jedno urządzenie na jedno pomieszczenie.

 

1.3. Budowa filtra

Rekomendujemy wybór oczyszczacza powietrza z filtrem płaskim, a nie cylindrycznym. Rodzaj filtra ma wpływ na budowę urządzenia, a dokładniej na rozmieszczenie wlotów powietrza. W przypadku filtra cylindrycznego otwory, którymi wciągane jest powietrze, znajdują się ze wszystkich stron, czego przykładem są m.in. oczyszczacze powietrza Xiaomi.

Oczyszczacz powietrza Xiaomi

Taka konstrukcja powoduje, że siła ssąca rozłożona jest na dużej powierzchni. Cząsteczki zanieczyszczeń wciągane są z mniejszą siłą niż w przypadku urządzenia, które ma mniejszą powierzchnię filtrów, a w rezultacie mniejszą powierzchnię wlotów.

Sytuacja wygląda tutaj podobnie jak w przypadku odkurzacza – tzw. ssawka silniej wciąga zanieczyszczenia niż zwykła szczotka, ponieważ siła ssania jest w niej skoncentrowana na małej powierzchni.

 

2. Czy jonizator usuwa kurz i roztocza?

Badania przeprowadzone w Chinach potwierdziły, iż jonizator zabija roztocza Dermatophagoides pteronyssinus i Dermatophagoides farinae. Po 24 godzinach skuteczność jonizacji wyniosła dla tych gatunków roztoczy odpowiednio 82% i 70%. Warto jednak zwrócić uwagę na dwie sprawy:

 1. badania przeprowadzane były w komorze 60 cm x 60 cm x 60 cm,
 2. w przypadku roztoczy w materacach skuteczność jonizatora była znacznie niższa.

Jonizacja jest skuteczna, ale pod warunkiem bezpośredniego kontaktu z roztoczami. Korzystanie z jej możliwości w normalnych warunkach wymaga zatem zastosowania urządzenia wymuszającego cyrkulację powietrza. Sam jonizator będzie zatem mało skuteczny, za to jonizacja w oczyszczaczu powietrza może być przydatna. Zobacz jaki oczyszczacz powietrza z jonizatorem watro wybrać.

Nadal nie wiesz, który oczyszczacz powietrza sprawdzi się jako pochłaniacz kurzu? Ranking ułatwi Ci wybór urządzenia skutecznego, a przy tym opłacalnego.

sprawdź ranking oczyszczaczy powietrza

3. Jak używać oczyszczacza powietrza do kurzu?

W przypadku oczyszczania powietrza ze smogu zalecamy korzystanie z trybu automatycznego, ale w usuwaniu kurzu nie jest on przydatny. Po pierwsze, większość oczyszczaczy powietrza przystosowana jest do wykrywania pyłu zawieszonego, którego cząsteczki są mniejsze od kurzu. Oznacza to słabszą reakcję czujników na kurz.

Po drugie, aby wychwycić z powietrza jak najwięcej kurzu, potrzeba silnej cyrkulacji powietrza. Oczyszczacze przystosowane do wykrywania smogu przy niskim jego stężeniu przechodzą na niskie prędkości. Co za tym idzie, cyrkulacja powietrza jest słaba. W celu lepszego pochłaniania kurzu lepiej zatem ręcznie sterować prędkością filtracji i korzystać z wyższych prędkości.

4. Kurz a wilgotność powietrza

W suchym powietrzu unosi się więcej kurzu, dlatego utrzymanie prawidłowej wilgotności (a więc od 40 do 60%) pomaga zredukować jego ilość. Najlepszym sposobem na utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia jest ewaporacyjny nawilżacz powietrza. W sprzedaży dostępne są urządzenia 2w1, które umożliwiają jednocześnie oczyszczanie i nawilżanie powietrza. Jeśli nie wiesz, czy masz w domu dobrą wilgotność powietrza, zaopatrz się w higrometr.

5. Inne sposoby usuwania kurzu z powietrza i mieszkania

Oczyszczacz powietrza może jedynie zredukować ilość kurzu w naszym domu. Istnieje jeszcze kilka sposobów na to, aby ograniczyć jego obecność w powietrzu i na powierzchniach domowego wyposażenia.

1. Prawidłowa kolejność prac porządkowych

Odkurzanie podłogi powinno być wykonane przed ścieraniem kurzu z mebli. W trakcie odkurzania część kurzu zostaje wzbita w powietrze, zatem później osiada on na meblach. Podczas ścierania kurzu z mebli trzeba natomiast pamiętać, że zaczynamy od górnych powierzchni, a potem przechodzimy do niższych.

2. Stosowanie preparatów zapobiegających osiadaniu kurzu

Ilość kurzu osiadającego na powierzchni mebli można ograniczyć poprzez zastosowanie preparatów anstystatycznych. Alternatywnym rozwiązaniem jest przecieranie mebli wodą z dodatkiem gliceryny.

3. Redukcja magazynów kurzu

Meble tapicerowane, poduszki, dywany itp. w pewnym sensie też stanowią skuteczne pochłaniacze kurzu. Niestety, nie jest to pożądana forma pochłaniania go i takie przedmioty łatwo stają się siedliskiem roztoczy. Nie zachęcamy oczywiście do pozbycia się kanapy czy fotela, ale warto zastanowić się np. nad tym, czy na tej kanapie potrzebujemy pięciu poduszek. Należy również przyjrzeć się elementom dekoracyjnym, gdyż niektóre z nich trudno oczyścić z kurzu albo pochłania to mnóstwo czasu.

4. Regularne czyszczenie tapicerowanych mebli, dywanów i zasłon

Wyposażenie, z którego ciężko zrezygnować, trzeba regularnie oczyszczać. Częste usuwanie kurzu sprawi, że w meble nie staną się siedliskiem roztoczy.

5. Częsta zmiana pościeli

Roztocza uwielbiają łóżka, ponieważ mają tam idealne warunki do życia. W pościeli i materacu gromadzi się bowiem złuszczony naskórek. W pozbyciu się kurzu i roztoczy pomoże częsta wymiana pościeli (przy alergii nawet co tydzień), którą należy prać w temperaturze 60 st. C.

6. Pokrowce antyalergiczne

Przestrzegania powyższych zasad w przypadku osób zdrowych powinno być wystarczające. Jednak jeśli chociaż jeden z domowników zmaga się z alergią, warto zaopatrzyć się w odpowiednie pokrowce na materace i kanapy.

7. Wymiana filtra HEPA w odkurzaczu

Odkurzacz to świetny zbieracz kurzu i sierści zgromadzonej na podłodze. Podobnie jak usuwający je z powietrza oczyszczacz urządzenie to często jest wyposażone w filtr HEPA. Niezbędna jest zatem jego regularna wymiana. Informacja o częstotliwości wymiany powinna być zawarta w instrukcji obsługi urządzenia. Jeśli jej zabrakło, to można przyjąć, iż filtr HEPA powinien być wymieniany przynajmniej raz na rok.

6. Czy pochłaniacz kurzu jest przydatny?

Czy urządzenie do zbierania kurzu z powietrza jest nam w ogóle potrzebne? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto przyjrzeć się zawartości kurzu oraz temu, jak jego obecność wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.

Skąd bierze się kurz?

Kurz tworzą mikroskopijne cząsteczki różnego pochodzenia, dlatego w każdym miejscu jego skład jest trochę inny. Mogą być w nim obecne:

 • fragmenty włókna z naszych ubrań, pościeli, koców itp.,
 • złuszczony naskórek, 
 • pyłki roślinne,
 • zarodniki pleśni,
 • drobinki piasku,
 • bakterie,
 • roztocza i ich odchody,
 • okruchy z pożywienia,
 • jaja i odchody owadów oraz fragmenty martwych owadów,
 • włosy ludzkie i sierść zwierzęca,
 • sadza,
 • związki chemiczne np. polichlorowane bifenyle i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne,
 • metale ciężkie.

Jak widać, na tej liście znajdują się zanieczyszczenia, których źródła występują w naszych domach, ale nie tylko. Część kurzu pochodzi z zewnątrz – napływa przez uchylone okna i nieszczelności albo trafia do środka na naszych butach czy odzieży.

Czy kurz jest szkodliwy? Tak

Kurz stanowi problem przede wszystkim dla alergików. Warto jednak wyjaśnić, iż to nie sam kurz jest alergenem, ale białka Der p I i II wytwarzane przez bytujące w nim roztocza. Roztocza to pajęczaki żywiące się złuszczonym naskórkiem, łupieżem i resztkami roślin. Preferują ciepłe i wilgotne otoczenie. 

W składzie kurzu nie brakuje też innych alergenów, co oznacza, iż jego obecność może wywoływać objawy uczuleniowe również u osób zmagających się z innymi alergiami wziewnymi. Pochłaniacz kurzu może zatem ograniczyć występowanie dolegliwości związanych z uczuleniem (choć nie rozwiąże całkowicie tego problemu). Zobacz polecane oczyszczacze powietrza dla alergików i astmatyków.

Nie dziwi zatem fakt, iż pytanie o to, czy oczyszczacz powietrza usuwa kurz, najczęściej zadawane jest przez alergików. Czy brak alergii oznacza, że kurz nie stanowi żadnego zagrożenia? Niestety nie do końca, ponieważ na liście jego składników znajdują się związki chemiczne szkodliwe dla każdego człowieka. Kurz wykazuje bowiem zdolność pochłaniania związków organicznych. Znaczna część z nich trafia do naszych domów z zewnątrz, ale źródła niektórych występują wewnątrz budynków.

Do tej drugiej grupy należą polibromowane etery difenylowe (PBDE). Są one zawarte w dywanach, farbach, piankach kanapowych, a nawet telewizorach i komputerach. Podczas użytkowania tych przedmiotów dochodzi do uwalniania PBDE. Związki te mogą zaburzać gospodarkę hormonalną, a większych stężeniach wywoływać raka tarczycy.

Nadmierna higiena także szkodzi

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż niewielkie ilości kurzu w naszym otoczeniu nie powinny wzbudzać paniki. Specjaliści są zgodni co do tego, że sterylne warunki w domu wcale nie są korzystne dla człowieka. Dotyczy to przede wszystkim małych dzieci, których organizm musi zetknąć się z patogenami, żeby nauczyć się przed nimi bronić.

Do ciekawych wniosków doszli naukowcy z Northwestern University w Evanston pod kierownictwem Toma McDade'a. Obserwacje 1534 filipińskich dzieci rozpoczęte tuż po ich narodzinach pozwoliły zauważyć, iż niewielka ekspozycja na patogeny do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia przekłada się na niższy poziom białka CPR (jego podwyższone stężenie oznacza m.in. stan zapalny) w organizmie wieku 20 lat.


 

Źródła

 1. Leszek Ruchomski, Zanieczyszczenia w naszym otoczeniu. Nieznane oblicze kurzu, https://www.labportal.pl/article/zanieczyszczenia-w-naszym-otoczeniu-nieznane-oblicze-kurzu [dostęp online 15.04.2021 r.]
 2. Thomas McDade, Julienne Rutherford , Linda Adair , Christopher Kuzawa, Wczesne początki zapalenia: ekspozycja na drobnoustroje w okresie niemowlęcym pozwala przewidzieć niższe poziomy białka C-reaktywnego w wieku dorosłym, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2842762/ [dostęp online 15.04.2021 r.],
 3. Suhaili Zainal Abidin, Ho Tze Ming, Effect of a commercial air ionizer on dust mites Dermatophagoides pteronyssinus and Dermatophagoides farinae (Acari: Pyroglyphidae) in the laboratoryhttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3609258/ [dostęp online 19.04.2021 r.],

FAQ – pochłaniacz kurzu w pytaniach i odpowiedziach

 1. Czy oczyszczacz powietrza pomaga na kurz?
  Oczyszczacz powietrza nie eliminuje kurzu całkowicie, lecz ogranicza jego ilość.
 2. Jaki filtr powietrza zbiera kurz?
  W oczyszczaczu powietrza za usuwanie kurzu odpowiadają filtr wstępny i filtr HEPA.
 3. Co zrobić żeby nie było tyle kurzu w domu? 
  Ograniczenie ilości kurzu wymaga regularnego sprzątania z zachowaniem odpowiedniej kolejności prac i użyciem odpowiednich pomocy. Dobrym rozwiązaniem jest też redukcja tzw. magazynów kurzu, czyli poduszek, dywanów itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz