Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Jak nawilżyć powietrze w pokoju? – triki na zimę i lato

Kategoria
Nawilżanie powietrza
Opublikowany
08.09.2020
Jak Nawilżyć Powietrze - domowe triki na zimę i lato
Jak Nawilżyć Powietrze - domowe triki na zimę i lato

Suche powietrze to problem, z którym możemy zetknąć się zarówno zimą, jak i latem. W takiej sytuacji najlepiej zastosować dobry nawilżacz. Czy istnieją metody nawilżania, które mogą równie skutecznie i bezpiecznie nawilżać powietrze?

Rekomendowane rozwiązanie: ewaporacyjny nawilżacz powietrza

 

Ewaporacyjny Nawilżacz Powietrza
Prawidłowa wilgotność względna powietrza wynosi od 40 do 60%.
Poprawne nawilżanie ma na celu utrzymanie jej w tych granicach, a więc ma być skuteczne, lecz nie doprowadzać do przewilżenia. Idealnie pod tym względem sprawdzają się ewaporacyjne nawilżacze powietrza.

Tego typu urządzenia wykorzystują naturalny mechanizm odparowywania wody. Ewaporacja nie stwarza ryzyka poparzenia (jak nawilżacz parowy) i pozwala na bezpieczne wykorzystywanie wody kranowej (w przeciwieństwie do nawilżacza ultradźwiękowego).

Ponadto ogranicza ryzyko przewilżenia powietrza, gdyż im wyższa wilgotność, tym mniej wody ono przyswaja.

 

Chociaż producenci zapewniają szeroki wybór nawilżaczy powietrza, to wciąż dużą popularnością cieszą się także domowe metody nawilżania. Niektóre z nich są znane od pokoleń. Przyjrzyjmy się bliżej trikom, które można zastosować zimą oraz latem.

Nawilżacz na kaloryfer

 

Nawilżacz powietrza na grzejnik / kaloryfer. Czy warto?

W przeszłości powietrze nawilżano poprzez stawianie na grzejniku lub obok niego pojemników wypełnionych wodą. Efekt wizualny był kiepski, dlatego gdy w sprzedaży pojawiły się nawilżacze na kaloryfer, szybko zdobyły dużą popularność.

Tymi nawilżaczami są pojemniki (najczęściej ceramiczne), które wystarczy napełnić wodą i powiesić na grzejniku. Zaletą jest tutaj niska cena, natomiast wadą znikoma skuteczność. 

W zależności od warunków panujących w pomieszczeniu (temperatura, moc przesuszenia powietrza), z pojemnika o pojemności 250 ml w ciągu doby znika od 1/5 do 1/20 wody. Dla porównania z testowanych nawilżaczy ewaporacyjnych ubywa w od 100 do 250 ml w ciągu godziny.

Jeśli mimo wszystko decydujesz się na stosowanie nawilżacza na grzejnik, nie czekaj, aż woda się zużyje, tylko codziennie (lub przynajmniej co drugi dzień) wymieniaj ją na świeżą i myj pojemnik. Wyeliminujesz w ten sposób ryzyko rozwoju bakterii.

Pojemnik z gorącą wodą

Pojemnik z gorącą wodą - domowe nawilżanie powietrza

Ustawienie w pokoju pojemnika wypełnionego wrzątkiem wydaje się szybkim i prostym sposobem na poprawę wilgotności powietrza. To prawda, że parująca woda podnosi poziom nawilżenia, ale w przypadku znacznego przesuszenia efekt nie będzie satysfakcjonujący. Można oczywiście regularnie wymieniać wodę w dzbanku czy garnku na wrzątek, lecz to rozwiązanie mało komfortowe. 

Oczywiście, ta metoda nawilżania stwarza też zagrożenie poparzeniem. Może do niego dojść podczas przypadkowego wylania wody oraz na skutek kontaktu z gorącą parą.

Mokry ręcznik na grzejniku

Mokry ręcznik - nawilżanie powietrza w domu

 

Wieszanie na grzejniku mokrego ręcznika jest jedną z najstarszych domowych metod nawilżania powietrza. Zamiast ręcznika wykorzystuje się niekiedy inne mokre przedmioty, np. ubrania. Wydaje się, że ten trik stanowi idealne połączenie nawilżania i suszenia prania, które i tak mus gdzieś wyschnąć. Niestety, to dość niebezpieczny sposób poprawy wilgotności.

Podczas suszenia do powietrza poza wodą przedostają się resztki środków chemicznych, które wykorzystujesz podczas prania i płukania. Polikarboksylany (pochodne ropy naftowej), fosforany i kompozycje zapachowe na bazie benzenu to tylko część tego, co znajdziemy w takich produktach. 

Jeśli często wieszasz na grzejniku coś mokrego i nie kontrolujesz, czy wilgotność powietrza w domu jest prawidłowa, to ryzykujesz także przewilżeniem, a w rezultacie rozwojem chorobotwórczych pleśni.

Wilgotna firanka/zasłonka w otwartym oknie

Mokra firanka - zwiększa nawilżenie powietrza

Ta metoda przeznaczona jest oczywiście na sezon letni, ponieważ zimą doprowadziłaby głównie do wychłodzenia powietrza. Wieszanie w otwartym oknie wilgotnej firanki lub zasłonki (a w przypadku ich braku innego materiału, np. prześcieradła) to dla wielu osób przede wszystkim sposób na ochłodę. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na takie działania ze względu na chęć poprawy wilgotności, czy obniżenia temperatury, musisz zachować ostrożność.

Podobnie jak w przypadku ręcznika do powietrza będą trafiać resztki środków chemicznych użytych podczas prania i płukania. Niekontrolowane stosowanie tej metody nawilżania może też spowodować, że wilgotność będzie odbiegać od zalecanej normy.

Dyfuzor powietrza/Nawilżacz dekoracyjny

Dyfuzor ultradźwiękowy - a nawilżanie powietrza

Oprócz nawilżaczy na kaloryfer w wielu sklepach znajdziesz niewielkie urządzenia nazywane dyfuzorami powietrza albo nawilżaczami dekoracyjnymi. Do ich zakupu zachęcają niskie ceny (choć nie zawsze, ponieważ niektóre z tych nawilżaczy kosztują 30 zł, a inne ponad 100), eleganckim wyglądem i możliwością stosowania olejków zapachowych. Znaczna część z dyfuzorów to jednocześnie lampka biurkowa/nocna. 

Niestety, urządzenie ma też swoje wady, a mała wydajność (często około 30 ml na godzinę) wcale nie jest najważniejszą z nich.

Ekspert ostrzega

Małe urządzenia określane mianem dekoracyjnych nawilżaczy albo dyfuzorów zapachu to w rzeczywistości nawilżacze ultradźwiękowe. Ich stosowanie stanowi zagrożenie dla zdrowia, a dodawanie do wody olejku zapachowego pogarsza sytuację. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jak wybrać nawilżacz powietrza?

 

Czy warto?

Jak widać, zaprezentowane tutaj metody nawilżania powietrza mają swoje wady. Podsumowując, są nimi:

  • niska skuteczność,
  • ryzyko zanieczyszczenia powietrza (np. minerałami obecnymi w wodzie albo cząsteczkami składników środków piorących),
  • brak możliwości kontroli wilgotności powietrza,
  • ryzyko rozwoju pleśni,
  • możliwość poparzenia,
  • negatywny wpływ na zwierzęta domowe (w przypadku dyfuzorów powietrza wykorzystujących ultradźwięki).

Oczywiście, nie wszystkie zagrożenia dotyczą każdego z zaprezentowanych tutaj sposobów nawilżania powietrza. Warto jednak mieć je na uwadze i dwa razy zastanowić się nad tym, czy stosowanie wybranej metody to dobry pomysł.

 

Sprawdź Ranking Nawilżaczy Powietrza

Autor

Temat czystego powietrza i jego wpływu na zdrowie zgłębiam już od 2017 r. W ciągu tego czasu zdążyłam przetestować i przeanalizować działanie wielu oczyszczaczy powietrza, dlatego wiem, które parametry mają wpływ na skuteczność urządzenia oraz komfort jego użytkownika. Wiem również, w jaki sposób należy dbać o powietrze w swoim domu, aby korzystnie wpływało ono na zdrowie i samopoczucie.

Sprawdź komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz