Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Nawilżacz powietrza dla dziecka

Kategoria
Nawilżanie powietrza
Opublikowany
30.06.2023
Nawilzacz powietrza dla dziecka wybierzoczyszczacz.pl
Nawilzacz powietrza dla dziecka wybierzoczyszczacz.pl

Najlepszym nawilżaczem powietrza dla dzieci jest nawilżacz ewaporacyjny z higrostatem, który łączy wysoką wydajność z cichą pracą. Takie urządzenie pozwala na utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia powietrza, co ma istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie dziecka. Jednocześnie nie powoduje skutków ubocznych w postaci np. emisji szkodliwych zanieczyszczeń.

Spis treści:

 1. Polecane nawilżacze powietrza dla dzieci
 2. Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka jest najlepszy?
 3. Na które cechy nawilżacza należy zwrócić szczególną uwagę?
 4. Dlaczego suche powietrze szkodzi dzieciom?
 5. Jak używać nawilżacza powietrza w pokoju dziecięcym?
 6. FAQ – nawilżacz powietrza dla dziecka w pytaniach i odpowiedziach

Polecane nawilżacze powietrza dla dzieci


Model nawilżacza
Cena
Wydajność nawilżania
Pojemnik zbiornika
Opinia eksperta
Funkcje
1. Klarta Humea WiFi
Klarta Humea WiFi
499 zł
promocja
300 ml/h
3 l

 • higrostat
 • tryb osuszania filtra
 • lampka nocna
 • sterowanie wi-fi
 • filtr z solami antybakteryjnymi

2. Philips HU4813/10
Philips HU4813/10
300 ml/h
2 l

 • higrostat

3. Xiaomi Pure Evaporative 2
Xiaomi Pure Evaporative 2
260 ml/h
4 l

 • higrostat
 • tryb osuszania dysków
 • sterowanie wi-fi
 • brak wymiennego filtra

4. Philips HU4803/01
Philips HU4803/01
220 ml/h
2 l

 • higrostat

5. Stylies Alaze
Styles alaze
220 ml/h
3 l

 • higrostat

Klarta Humea WiFi

Klarta Humea WiFi to nawilżacz o wysokiej opłacalności. Jest też prosty w obsłudze, dzięki higrostatowi i aplikacji pozwalającej na tworzenie reguł pracy. Na uwagę zasługują też niski koszt użytkowania (filtr za 59 zł  przy odpowiedniej higienie wystarczy na cały sezon), cicha praca (od 24 dB) oraz lampka przydatna np. w przypadku dzieci, które boją się ciemności.


Marka i model: Klarta Humea WiFi
Cena: 479 zł
Rodzaj nawilżacza: ewaporacyjny
Maksymalna wydajność: 300ml/h
Zbiornik na wodę: 3 l
Maks. powierzchnia: 35 m²
Funkcje: higrostat, osuszanie filtra, timer, moduł WiFi


Klarta Humea WiFi
Klarta Humea WiFi, źródło: materiały producenta

Sprawdź najniższą cenę na Klarta.pl

Philips HU4813/10

Philips HU4813/10 to wydajny i elegancki nawilżacz powietrza. Nie zabrakło w nim higrostatu, tak więc utrzymanie optymalnej wilgotności temperatury jest bardzo proste. Wśród zalet można też wskazać np. timer. Urządzenie nie jest drogie w użytkowaniu, ponieważ koszt filtrów na sezon to 100 zł (filtr na 3 miesiące kosztuje około 49 zł).


Marka i model: Philips HU4813/10
Cena: 549 zł
Rodzaj nawilżacza:
ewaporacyjny
Maksymalna wydajność: 300ml/h
Zbiornik na wodę: 2 l
Maks. powierzchnia: 35 m²
Funkcje: higrostat, timer


nawilżacz powietrza Philips HU4813
Philips HU4813/10, źródło: materiały producenta

Sprawdź najniższą cenę na Ceneo.pl

Xiaomi Pure Evaporative 2

Xiaomi Pure Evaporative 2 to kolejna ciekawa propozycja dla osób, które cenią sobie sterowanie wi-fi. Urządzenie ma też kilka innych zalet – jest wyposażone w higrostat i funkcję osuszania elementów wewnętrznych, a na dodatek nie wymaga wymiany filtra, ponieważ zamiast niego są tutaj dyski, które wystarczy co jakiś czas oczyścić.


Marka i model: Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 2
Cena: 465
Rodzaj nawilżacza:
ewaporacyjny
Maksymalna wydajność: 260ml/h
Zbiornik na wodę: 4 l
Maks. powierzchnia: 35 m²
Funkcje: timer, funkcja osuszania dysków i zbiornika


nawilżacz powietrza xiaomi smartmi evaporative 2
Xiaomi Pure Evaporative 2, źródło: materiały producenta

Sprawdź najniższą cenę na Ceneo.pl

Philips HU4803/01

Philips HU4803/01 to kolejna propozycja marki Philips, ale o trochę niższej wydajności. Także i tutaj znajdziemy higrostat oraz timer. Koszty wymiany filtra wyglądają tak samo, jak w przypadku modelu HU4813/10, czyli wynoszą około 100 zł na sezon.


Marka i model: Philips HU4803/01
Cena: 499 zł
Rodzaj nawilżacza:
ewaporacyjny
Maksymalna wydajność: 220ml/h
Zbiornik na wodę: 2 l
Maks.powierzchnia: 25 m²
Funkcje: timer, higrostat


nawilżacz powietrza Philips HU4803
Philips HU4803/01, źródło: materiały producenta

Sprawdź najniższą cenę na Ceneo.pl

Stylies Alaze

Stylies Alaze to oczyszczacz z higrostatem, wyróżniający się m.in. cichą pracą (od 27 db) i bardzo małym zużyciem prądu (3,5 W). Ma dobrą wydajność i oryginalny kształt. W naszym zestawieniu zajął dopiero 5 miejsce, ze względu na dość duży koszt wymiany filtra i kostki z jonami srebra. Łączny wydatek w sezonie to ponad 200 zł.


Marka i model: Stylez Azale
Cena: 439
Rodzaj nawilżacza:
ewaporacyjny
Maksymalna wydajność: 210ml/h
Maks.powierzchnia: 28
Funkcje: timer, higrostat


nawilżacz powietrza Stylies Alaze
Stylies Alaze, źródło: materiały producenta

Sprawdź najniższą cenę na Ceneo.pl

 

Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka jest najlepszy?

W sprzedaży dostępne są nawilżacze:

 • ewaporacyjne,
 • ultradźwiękowe,
 • parowe (tych jest już mało, bo wychodzą z użytku).

Rekomendowanym przez nas urządzeniem jest nawilżacz ewaporacyjny, ponieważ pozostałe rodzaje nawilżaczy mogą być szkodliwe. Ewaporacja to proces naturalnego odparowywania wody. Nawilżacz ewaporacyjny ma wentylator. Wymusza on przepływ powietrza przez filtr (rzadziej obrotowe dyski), który pozostaje zanurzony w wodzie, a w rezultacie mokry. 

Podczas przepływu przez filtr lub dyski powietrze zostaje nawilżone i w takiej postaci wraca do otoczenia. Ponadto na filtrze zatrzymują się zanieczyszczenia obecne w wodzie. Do nawilżacza ewaporacyjnego można wlewać wodę prosto z kranu lub z dzbanka filtrującego. Takie urządzenie jest na tyle bezpieczne, że sprawdzi się nawet jako nawilżacz powietrza dla niemowlaka.

Nawilżacz ultradźwiękowy rozbija na mikroskopijne cząsteczki wodę i całą jej zawartość. W przypadku zastosowania wody kranowej w powietrzu szybko pojawia się biały pył kamienny złożony z wapnia i magnezu. 

Ponadto nawilżacz ultradźwiękowy może zanieczyszczać powietrze bakteriami i chemikaliami – zarówno tymi obecnymi w wodzie, jak i tymi, których obecność spowodowana jest niewłaściwą higieną nawilżacza. Niezbędne jest tu zatem stosowanie wody destylowanej albo demineralizowanej oraz restrykcyjne przestrzeganie zasad higieny.

Jako nawilżacz powietrza dla dzieci nie sprawdzi się też nawilżacz parowy. Takie urządzenie podgrzewa wodę i emituje gorącą parę wodną. Dziecko może zatem łatwo się poparzyć parą albo wodą, jeśli się nią obleje, np. na skutek pociągnięcia za kabel nawilżacza. Co więcej, czasem nagrzaniu ulega obudowa urządzenia.

Na które cechy nawilżacza należy zwrócić szczególną uwagę?

Poza rodzajem wykorzystywanej technologii, podczas wyboru nawilżacza powietrza do pokoju dziecka należy wziąć pod uwagę:

 1. wydajność,
 2. obecność higrostatu,
 3. pojemność zbiornika na wodę,
 4. głośność pracy,
 5. koszty użytkowania,
 6. obecność przydatnych funkcji dodatkowych.

Wydajność

Wydajność nawilżania prezentowana jest w ml/h albo g/h. 1 l wody w przybliżeniu waży 1 kg, zatem wydajność 200 ml/h można uznać za równą wydajności 200 g/h. Warto wybrać taki nawilżacz, który na każde 10 m² zapewni wydajność na poziomie przynajmniej 70 ml/h

Higrostat

Higrostat umożliwia utrzymanie wyznaczonego poziomu nawilżenia powietrza. Użytkownik wybiera pożądaną wilgotność, a urządzenie samo dąży do tego, aby ją uzyskać i utrzymać. Dzięki higrostatowi łatwo jest uniknąć zarówno przesuszenia, jak i przewilżenia powietrza. Higrostat obecny jest m.in. w nawilżaczach Klarta Humea WiFi i Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 2.

Pojemność zbiornika na wodę

Duży zbiornik eliminuje potrzebę częstego uzupełniania wody, a więc zapewnia wygodę. Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że każdego dnia powinno się opróżnić i przemyć pojemnik, ze względów higienicznych. W przypadku nawilżacza o wydajności 200 ml/h wystarczający będzie już 2-litrowy zbiornik na wodę. Urządzenie rzadko pracuje z maksymalną wydajnością, więc z pewnością zużyje wodę po więcej niż 10 godzinach. 

Głośność pracy

Nawilżacz powietrza dla dziecka powinien być na tyle cichy, aby zapewnić dobre warunki do snu. Jeśli urządzenie jest w stanie pracować (w niskiej prędkości), emitując hałas w okolicach 25 dB, z pewnością nie będzie sprawiać problemów.

Koszty eksploatacji

Koszty użytkowania nawilżacza powietrza zależą od trzech czynników.

 1. Ceny i żywotności elementów wymiennych
  Wymianie podlegają głównie filtry, sporadycznie kostki srebra obecne np. w nawilżaczach Stadler.
 2. Poboru prądu
  Poza pobierającymi dużo prądu nawilżaczami parowymi nawilżacze powietrza są zwykle bardzo energooszczędne, przez co wpływ na rachunki za prąd jest znikomy,
 3. Rodzaju wykorzystywanej wody
  Woda kranowa kosztuje około 0,01 zł za litr, ale woda destylowana do nawilżacza ultradźwiękowego to już wydatek w okolicy 1 zł za litr.

Przydatne funkcje dodatkowe

Nowoczesne nawilżacze powietrza wyposażone są w szereg funkcji dodatkowych. Niektóre z nich są bardziej przydatne, inne mniej. Jeśli chodzi o nawilżacze powietrza dla dzieci, na uwagę zasługują przede wszystkim:

 • wskaźnik braku wody w nawilżaczu – kiedy w zbiorniku zabraknie wody nawilżacz przypomina o uzupełnieniu jej, co pozwala uniknąć dłuższych przerw w nawilżaniu powietrza,
 • funkcja osuszania filtra – wyposażone w nią urządzenie nie przerywa pracy po wyczerpaniu wody, ale działa jeszcze przez jakiś czas, aby osuszyć filtr, co zapobiega rozwojowi mikroorganizmów,
 • lampka nocna – ciekawe rozwiązanie szczególnie w pokoju dziecka bojącego się ciemności,
 • sterowanie wi-fi – dzięki temu rodzic może kontrolować wilgotność powietrza w pokoju dziecka oraz ustawienia nawilżacza, będąc w innym pokoju, a nawet w pracy.

Dlaczego suche powietrze szkodzi dzieciom?

Pod wpływem kontaktu z suchym powietrzem śluzówka dróg oddechowych ulega wysuszeniu. W rezultacie obecne w niej rzęski przestają prawidłowo spełniać swoją funkcję, którą jest oczyszczanie wdychanego powietrza. W przypadku dzieci jest to szczególny problem, gdyż układ odpornościowy nie jest u nich jeszcze w pełni rozwinięty, a to oznacza wyższą podatność na zarazki.

Oddychanie przesuszonym powietrzem zwiększa częstotliwość występowania chorób bakteryjnych i wirusowych także z powodu:

 • zaburzenia mechanizmu obronnego, polegającego na ostrzeganiu sąsiednich komórek o występującym zagrożeniu,
 • wydłużenia procesu regeneracji uszkodzonych komórek.

Inne skutki niskiej wilgotności powietrza to:

 • drapanie w gardle wywołujące suchy kaszel (przyczyną również jest wysuszenie śluzówki)
 • swędzenie, zaczerwienienie i łzawienie oczu, spowodowane wysuszeniem śluzówki oka,
 • suchość skóry, powodująca swędzenie i zaczerwienienie,
 • pogorszenie kondycji włosów,
 • spadek odczuwalnej temperatury powietrza.

Kupując dobry nawilżacz powietrza dla dziecka, można zapobiec wystąpieniu tych problemów, dlatego takie urządzenie zdecydowanie jest przydatnym elementem wyposażenia pokoju dziecięcego.

Jak używać nawilżacza powietrza w pokoju dziecięcym?

Infografika: zasady eksploatacji nawilżacza ewaporacyjnego

Nawilżacz powietrza chroni zdrowie dziecka, ale błędy popełniane w jego użytkowaniu mogą sprawić, że stanie się zagrożeniem. Woda to środowisko przyjazne bakteriom, dlatego ważną rolę odgrywa odpowiednia higiena. Każdy rodzic, który kupił nawilżacz powietrza do pokoju dziecka, powinien:

 1. codziennie wymieniać wodę i przecierać pojemnik miękką, mokrą ściereczką – przed ponownym napełnieniem zbiornik należy dokładnie wysuszyć,
 2. raz w tygodniu przeprowadzić dokładne czyszczenie,
 3. wybierać bezpieczne środki do czyszczenia – należy korzystać z preparatów rekomendowanych przez producenta, a jako naturalny środek odkamieniający można potraktować roztwór wody z octem,
 4. regularnie wymieniać filtr oraz inne elementy ulegające zużyciu,
 5. utrzymywać wilgotność między 40 a 60% – szkodliwe jest zarówno przesuszenie, jak i przewilżenie powietrza, które sprzyja rozwojowi chorobotwórczych pleśni.

Przeczytaj także: Nawilżacz powietrza do biura – czy warto go mieć? 


Źródła:

Iwasaki Akiko et al., Low ambient humidity impairs barrier function and innate resistance against influenza infection, https://www.pnas.org/content/116/22/10905

FAQ – nawilżacz powietrza dla dziecka w pytaniach i odpowiedziach

 1. Jak mam ewaporacyjny nawilżacz dla dziecka i choć miałam pewne obawy, bo nie jest on najcichszy to jednak dobrze że go kupiłam. Chodzący wiatrak wpływa kojąco na moją córkę i pomaga jej w uśnięciu. Same plusy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz