Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Nawilżacz powietrza dla dziecka

Kategoria
Nawilżanie powietrza
Opublikowany
18.05.2021
Nawilzacz powietrza dla dziecka wybierzoczyszczacz.pl
Nawilzacz powietrza dla dziecka wybierzoczyszczacz.pl

Najlepszym nawilżaczem powietrza dla dzieci jest nawilżacz ewaporacyjny z higrostatem, który łączy wysoką wydajność z cichą pracą. Takie urządzenie pozwala na utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia powietrza, co ma istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie dziecka. Jednocześnie nie powoduje skutków ubocznych w postaci np. emisji szkodliwych zanieczyszczeń.

Spis treści:

  1. Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka jest najlepszy?
  2. Na które cechy nawilżacza należy zwrócić szczególną uwagę?
  3. Dlaczego suche powietrze szkodzi dzieciom?
  4. Jak używać nawilżacza powietrza w pokoju dziecięcym?

Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka jest najlepszy?

W sprzedaży dostępne są nawilżacze:

  • ewaporacyjne,
  • ultradźwiękowe,
  • parowe (tych jest już mało, bo wychodzą z użytku).

Rekomendowanym przez nas urządzeniem jest nawilżacz ewaporacyjny, ponieważ pozostałe rodzaje nawilżaczy mogą być szkodliwe. Ewaporacja to proces naturalnego odparowywania wody. Nawilżacz ewaporacyjny ma wentylator. Wymusza on przepływ powietrza przez filtr (rzadziej obrotowe dyski), który pozostaje zanurzony w wodzie, a w rezultacie mokry. 

Podczas przepływu przez filtr lub dyski powietrze zostaje nawilżone i w takiej postaci wraca do otoczenia. Ponadto na filtrze zatrzymują się zanieczyszczenia obecne w wodzie. Do nawilżacza ewaporacyjnego można wlewać wodę prosto z kranu lub z dzbanka filtrującego. Takie urządzenie jest na tyle bezpieczne, że sprawdzi się nawet jako nawilżacz powietrza dla niemowlaka.

Nawilżacz ultradźwiękowy rozbija na mikroskopijne cząsteczki wodę i całą jej zawartość. W przypadku zastosowania wody kranowej w powietrzu szybko pojawia się biały pył kamienny złożony z wapnia i magnezu. 

Ponadto nawilżacz ultradźwiękowy może zanieczyszczać powietrze bakteriami i chemikaliami – zarówno tymi obecnymi w wodzie, jak i tymi, których obecność spowodowana jest niewłaściwą higieną nawilżacza. Niezbędne jest tu zatem stosowanie wody destylowanej albo demineralizowanej oraz restrykcyjne przestrzeganie zasad higieny.

Jako nawilżacz powietrza dla dzieci nie sprawdzi się też nawilżacz parowy. Takie urządzenie podgrzewa wodę i emituje gorącą parę wodną. Dziecko może zatem łatwo się poparzyć parą albo wodą, jeśli się nią obleje, np. na skutek pociągnięcia za kabel nawilżacza. Co więcej, czasem nagrzaniu ulega obudowa urządzenia.

Na które cechy nawilżacza należy zwrócić szczególną uwagę?

Poza rodzajem wykorzystywanej technologii, podczas wyboru nawilżacza powietrza do pokoju dziecka należy wziąć pod uwagę:

  1. wydajność,
  2. obecność higrostatu,
  3. pojemność zbiornika na wodę,
  4. głośność pracy,
  5. koszty użytkowania,
  6. obecność przydatnych funkcji dodatkowych.

Wydajność

Wydajność nawilżania prezentowana jest w ml/h albo g/h. 1 l wody w przybliżeniu waży 1 kg, zatem wydajność 200 ml/h można uznać za równą wydajności 200 g/h. Warto wybrać taki nawilżacz, który na każde 10 m² zapewni wydajność na poziomie przynajmniej 70 ml/h

Higrostat

Higrostat umożliwia utrzymanie wyznaczonego poziomu nawilżenia powietrza. Użytkownik wybiera pożądaną wilgotność, a urządzenie samo dąży do tego, aby ją uzyskać i utrzymać. Dzięki higrostatowi łatwo jest uniknąć zarówno przesuszenia, jak i przewilżenia powietrza. Higrostat obecny jest m.in. w nawilżaczach Klarta Humea WiFi i Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 2.

Pojemność zbiornika na wodę

Duży zbiornik eliminuje potrzebę częstego uzupełniania wody, a więc zapewnia wygodę. Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że każdego dnia powinno się opróżnić i przemyć pojemnik, ze względów higienicznych. W przypadku nawilżacza o wydajności 200 ml/h wystarczający będzie już 2-litrowy zbiornik na wodę. Urządzenie rzadko pracuje z maksymalną wydajnością, więc z pewnością zużyje wodę po więcej niż 10 godzinach. 

Głośność pracy

Nawilżacz powietrza dla dziecka powinien być na tyle cichy, aby zapewnić dobre warunki do snu. Jeśli urządzenie jest w stanie pracować (w niskiej prędkości), emitując hałas w okolicach 25 dB, z pewnością nie będzie sprawiać problemów.

Koszty eksploatacji

Koszty użytkowania nawilżacza powietrza zależą od trzech czynników.

  1. Ceny i żywotności elementów wymiennych
    Wymianie podlegają głównie filtry, sporadycznie kostki srebra obecne np. w nawilżaczach Stadler.
  2. Poboru prądu
    Poza pobierającymi dużo prądu nawilżaczami parowymi nawilżacze powietrza są zwykle bardzo energooszczędne, przez co wpływ na rachunki za prąd jest znikomy,
  3. Rodzaju wykorzystywanej wody
    Woda kranowa kosztuje około 0,01 zł za litr, ale woda destylowana do nawilżacza ultradźwiękowego to już wydatek w okolicy 1 zł za litr.

Przydatne funkcje dodatkowe

Nowoczesne nawilżacze powietrza wyposażone są w szereg funkcji dodatkowych. Niektóre z nich są bardziej przydatne, inne mniej. Jeśli chodzi o nawilżacze powietrza dla dzieci, na uwagę zasługują przede wszystkim:

  • wskaźnik braku wody w nawilżaczu – kiedy w zbiorniku zabraknie wody nawilżacz przypomina o uzupełnieniu jej, co pozwala uniknąć dłuższych przerw w nawilżaniu powietrza,
  • funkcja osuszania filtra – wyposażone w nią urządzenie nie przerywa pracy po wyczerpaniu wody, ale działa jeszcze przez jakiś czas, aby osuszyć filtr, co zapobiega rozwojowi mikroorganizmów,
  • lampka nocna – ciekawe rozwiązanie szczególnie w pokoju dziecka bojącego się ciemności,
  • sterowanie wi-fi – dzięki temu rodzic może kontrolować wilgotność powietrza w pokoju dziecka oraz ustawienia nawilżacza, będąc w innym pokoju, a nawet w pracy.

Dlaczego suche powietrze szkodzi dzieciom?

Pod wpływem kontaktu z suchym powietrzem śluzówka dróg oddechowych ulega wysuszeniu. W rezultacie obecne w niej rzęski przestają prawidłowo spełniać swoją funkcję, którą jest oczyszczanie wdychanego powietrza. W przypadku dzieci jest to szczególny problem, gdyż układ odpornościowy nie jest u nich jeszcze w pełni rozwinięty, a to oznacza wyższą podatność na zarazki.

Oddychanie przesuszonym powietrzem zwiększa częstotliwość występowania chorób bakteryjnych i wirusowych także z powodu:

  • zaburzenia mechanizmu obronnego, polegającego na ostrzeganiu sąsiednich komórek o występującym zagrożeniu,
  • wydłużenia procesu regeneracji uszkodzonych komórek.

Inne skutki niskiej wilgotności powietrza to:

  • drapanie w gardle wywołujące suchy kaszel (przyczyną również jest wysuszenie śluzówki)
  • swędzenie, zaczerwienienie i łzawienie oczu, spowodowane wysuszeniem śluzówki oka,
  • suchość skóry, powodująca swędzenie i zaczerwienienie,
  • pogorszenie kondycji włosów,
  • spadek odczuwalnej temperatury powietrza.

Kupując dobry nawilżacz powietrza dla dziecka, można zapobiec wystąpieniu tych problemów, dlatego takie urządzenie zdecydowanie jest przydatnym elementem wyposażenia pokoju dziecięcego.

Jak używać nawilżacza powietrza w pokoju dziecięcym?

Nawilżacz powietrza chroni zdrowie dziecka, ale błędy popełniane w jego użytkowaniu mogą sprawić, że stanie się zagrożeniem. Woda to środowisko przyjazne bakteriom, dlatego ważną rolę odgrywa odpowiednia higiena. Każdy rodzic, który kupił nawilżacz powietrza do pokoju dziecka, powinien:

  1. codziennie wymieniać wodę i przecierać pojemnik miękką, mokrą ściereczką – przed ponownym napełnieniem zbiornik należy dokładnie wysuszyć,
  2. raz w tygodniu przeprowadzić dokładne czyszczenie, w celu pozbycia się kamienia,
  3. wybierać bezpieczne środki do czyszczenia – należy korzystać z preparatów rekomendowanych przez producenta, a jako naturalny środek odkamieniający można potraktować roztwór wody z octem,
  4. regularnie wymieniać filtr oraz inne elementy ulegające zużyciu,
  5. utrzymywać wilgotność między 40 a 60% – szkodliwe jest zarówno przesuszenie, jak i przewilżenie powietrza, które sprzyja rozwojowi chorobotwórczych pleśni.

 

Źródła:

Iwasaki Akiko et al., Low ambient humidity impairs barrier function and innate resistance against influenza infection, https://www.pnas.org/content/116/22/10905

Autor

Temat czystego powietrza i jego wpływu na zdrowie zgłębiam już od 2017 r. W ciągu tego czasu zdążyłam przetestować i przeanalizować działanie wielu oczyszczaczy powietrza, dlatego wiem, które parametry mają wpływ na skuteczność urządzenia oraz komfort jego użytkownika. Wiem również, w jaki sposób należy dbać o powietrze w swoim domu, aby korzystnie wpływało ono na zdrowie i samopoczucie.

Sprawdź komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz