Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj
7
Miejsce w rankingu

Vestfrost VP-A1Z40WH

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH pojawił się na polskim rynku w 2021 r. Cechują go m.in. dobra wydajność, obecność skutecznych technologii i możliwość sterowania przez aplikację.

Ocena eksperta
3.9/ 5
Ocena na Ceneo
4.87 (Liczba opinii: 15)
Dostępne promocje
Kup Vestfrost VP-A1Z40WH i przedłuż gwarancję o jeden rok. Zarejestruj zakup na vestfrosthome.eu. W ciągu kilku dni otrzymasz potwierdzenie uzyskania dodatkowego roku gwarancji. Wszystkie oczyszczacze Vestfrost biorą udział w promocji.
Powierzchnia oczyszczania
43 m2
Cena
1149
Oczyszczacz powietrza VP-A1Z40WH
Oczyszczacz powietrza VP-A1Z40WH

Vestfrost VP-A1Z40WH – w skrócie

👍🏻 Wydajność oczyszczacza (przepływ powietrza) 350 m³/h powoduje, że można go polecić do pokoju o powierzchni max. 43 m².

👍🏻 Idealny do salonu, większej sypialni. 

👍🏻 Jonizator plazmowy – generuje jony dodatnie i ujemne, które pomagają usuwa np. zarodniki pleśni i wirusy. Jonizacja jest polecana m.in. alergikom. Sam jonizator nie zastąpi oczyszczacza z filtrami HEPA i węglowym.

👍🏻 Energooszczędny (pobór pomocy do 38 W).

👍🏻 Sterowanie aplikacją.

👍🏻 Łatwa obsługa, elegancki panel z czytelnym numerycznym wyświetlaczem PM2,5.

👍🏻 Dokładne czujniki zanieczyszczeń (PM2,5 i LZO).

👎🏻 W trybie auto nie używa najniższej prędkości.

👎🏻 Wskaźnik kolorystyczny bardzo łagodnie interpretuje jakość powietrza.

👎🏻 Czujnik światła źle wpływa na pracę urządzenia, ponieważ w przypadku ustawienia w słabo oświetlonym miejscu obniża prędkość filtracji nawet w środku dnia.

 

Skuteczne filtry, jonizator plazmowy i mało przydatna lampa UV

Oczyszczacz Vestfrost VP-A1Z40WH został wyposażony w filtr cylindryczny, w skład którego wchodzą trzy warstwy:

 • filtr wstępny – zatrzymuje większe zanieczyszczenia, np. sierść i kurz,
 • filtr HEPA H13 – wychwytuje główny składnik smogu, czyli pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10 oraz alergeny wziewne, bakterie i wirusy,
 • filtr węglowy – oczyszczacza powietrze ze szkodliwych gazów, do których należą formaldehyd i inne LZO, a także eliminuje brzydkie zapachy.

Oczyszczacz powietrza VP-A1Z40WHDodatkowo w urządzeniu znalazły się:

 • jonizator plazmowy – generuje jony dodatnie i ujemne, które ułatwiają usuwanie m.in. zarodników pleśni, wirusów i bakterii,
 • lampę UV-C – ma unieszkodliwiać bakterie i wirusy, a także zapobiegać namnażaniu zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Według nas filtry oraz jonizator w pełni wystarczają, natomiast obecność lampy UV tak naprawdę nie czyni żadnej różnicy – czas kontaktu powietrza z emitowanym promieniowaniem jest zbyt krótki, aby doszło do zniszczenia bakterii i wirusów. Co więcej, filtr HEPA i jonizator i tak sobie z nimi radzą. 

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH jest skuteczny w walce ze smogiem, dymem tytoniowym, alergenami, LZO oraz bakteriami i wirusami.

Kup taniej!

Skorzystaj z 5% zniżki na zakup u autoryzowanego sprzedawcy – w sklepie Homespot.pl. W koszyku wpisz kod rabatowy „VESTFROSTTANIEJ”. Promocja trwa do wyczerpania towaru. Zobacz więcej.

Dobra wydajność, bardzo cichy tryb sleep

W najwyższej prędkości CADR oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH wynosi 350 m³/h. Taka wydajność jest wystarczająca dla pomieszczeń o powierzchni do 43 m².

Na poszczególnych prędkościach głośność oczyszczania wynosi 17, 31, 38, 43 i 52 dB. Tryb sleep jest bardzo cichy, zatem urządzenie dobrze sprawdzi się w sypialniach i pokojach dziecięcych.

Tryb auto z czujnikiem PM2,5 i algorytmem łagodnym dla smogu

Vestfrost VP-A1Z40WH to oczyszczacz powietrza przystosowany do pracy w pięciu prędkościach. Urządzenie może samodzielnie dostosowywać tempo filtracji do stanu powietrza, ponieważ ma tryb automatyczny.

Wskaźnik czystości powietrza w oczyszczaczu Vestfrost A1Z40WHWarto jednak zaznaczyć, iż w trybie auto nie korzysta z najniższej prędkości, nawet wtedy, gdy powietrze jest czyste. Można to dostrzec na załączonym zdjęciu. Mimo, iż oczyszczacz nie wykrywa pyłu PM2,5, pracuje na drugiej prędkości (świadczą o tym dwie kropki nad napisem symbolem wiatraczka i napisem SPEED). 

To błąd, ponieważ kiedy powietrze jest czyste, urządzenie powinno pracować w najniższej prędkości, celem redukcji hałasu i zużycia prądu.

Najniższa prędkość używana jest tylko w trybie sleep albo po jej ręcznym wyborze.

W oczyszczaczu powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH znalazły się w dwa czujniki:

 • kurzu (czujnik laserowy),
 • TVOC (czyli LZO – lotnych związków organicznych).

Producent wspomina o czujniku kurzu, ale wskazania dla pyłu zawieszonego są dość dokładne (efekty pomiaru są zbliżone do tego przeprowadzonego oddzielnym czujnikiem). 

Na wyświetlaczu użytkownik może sprawdzić stężenie LZO oraz pyłów zawieszonych z podziałem na frakcje PM1, PM2,5 i PM10. Oczyszczacz Vestfrost VP-A1Z40WH nie ma oddzielnych czujników poszczególnych frakcji, zatem – tak samo jak w przypadku innych urządzeń z taką funkcją – wartości dla PM1 i PM10 obliczane są na podstawie stężenia pyłu PM2,5.

Urządzenie ma też wskaźnik kolorystyczny. Jego wskazania pokrywają się z prędkością filtracji i dla cząsteczek PM2,5 wyglądają tak:

 • PM2,5 poniżej 30 µg/m³ – prędkość 2, kolor niebieski,
 • PM2,5 od 30 do 69 µg/m³ – prędkość 3, kolor zielony,
 • PM2,5 od 70 do 145 µg/m³ – prędkość 4, kolor pomarańczowy
 • PM2,5 powyżej 145 µg/m³ – prędkość 5, kolor czerwony.

Pierwsza prędkość, jak już wspomnieliśmy, nie jest używana w trybie auto. Warto przypomnieć, iż według europejskich norm średnie dobowe stężenie PM2,5 nie powinno przekraczać 25 µg/m³, natomiast średnie roczne 10 µg/m³. Sposób interpretacji jakości powietrza i algorytm trybu auto w oczyszczaczu Vestforst są zatem zbyt łagodne i nie służą ochronie zdrowia.

Działanie czujnika LZO (aktualizacja z 17.01.2022)

Czujnik lotnych związków organicznych w oczyszczaczu Vestfrost VP-A1Z40WH działa już prawidłowo. Nastąpiła tutaj pewna zmiana, ponieważ producent zareagował na przedstawione uwagi i zaktualizował oprogramowanie.

Przedtem w trybie automatycznym nie  było uwzględnianie zarówno stężenie pyłu zawieszonego, jak i gazów. Urządzenie dostosowało prędkość działania do tego rodzaju zanieczyszczeń, którego stężenie było w danej chwili prezentowane na wyświetlaczu.

W przeprowadzonym teście po rozpyleniu perfum (zawierających m.in. formaldehyd), prędkość filtracji przy włączonym podglądzie stężenia PM2,5 nie uległa zmianie. Dopiero po przejściu na widok TVOC oczyszczacz przyśpieszył, a wskaźnik zmienił kolor na pomarańczowy. Po ponownym przejściu na widok PM2,5 (zanim powietrze zostało oczyszczone), prędkość została znów zredukowana.

Pozostałe funkcje oczyszczacza Vestfrost VP-A1Z40WH

W oczyszczaczu powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH znalazły się też:

 • tryb sleep, w którym urządzenie pracuje w najniższej prędkości, a wszystkie wskaźniki oprócz Night Mode są wyłączone,
 • wskaźnik zużycia filtra,
 • blokada rodzicielska, która przeciwdziała włączeniu, wyłączeniu i zmianie ustawień urządzenia przez najmłodszych.

Za zaletę nie uznajemy czujnika światła. Podobnie jak inne wyposażone w niego urządzenia, oczyszczacz Vestfrost VP-A1Z40WH przechodzi w tryb sleep, jeżeli jest ustawiony w słabo oświetlonym miejscu.

Panel sterowania w oczyszczaczu Vestforst VP-A1Z40WH

Sterowanie wi-fi

Oczyszczaczem powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH można sterować poprzez panel dotykowy, a także za pośrednictwem aplikacji Tuya. Jest ona dostępna na urządzenia z Androidem (wersją 4.4 lub nowszą) oraz iOS (wersją 10.0 albo nowszą).

Scan z aplikacji oczyszczacza Vestfrost

Opcje dostępne tylko w aplikacji to:

 • tworzenie harmonogramu pracy (planowanie włączenia albo wyłączenia oczyszczacza),
 • jednoczesne kontrolowanie stężenia trzech frakcji pyłu zawieszonego i TVOC,
 • sprawdzenie temperatury,
 • sprawdzenie stężenia PM,5 na zewnątrz,
 • rozdzielne włączanie/wyłączanie jonizacji i lampy UV.

 

Scan z aplikacji oczyszczacza Vestfrost

Atrakcyjne koszty użytkowania

Filtra do oczyszczacza powietrza VestfrostFiltr cylindryczny do oczyszczacza Vestfrost VP-A1Z40WH można kupić za 279 zł. Producent sugeruje wymianę co 1,5 roku, co oznacza wydatek roczny na poziomie 186 zł.

Zużycie energii nie przekracza 38 W, zatem ogólne koszty użytkowania tego urządzenia są dość niskie.

W celu wymiany filtra, należy chwycić przedni panel u dołu i (najlepiej przytrzymując podstawę), pociągnąć do siebie.

Skandynawski styl i opływowe kształty

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH ma białą, lekko błyszczącą obudowę. Kolorystyką wpisuje się zatem w styl skandynawski. Na wygląd urządzenia korzystnie wpływa jego oryginalny kształt. 

Wlot powietrza znajduje się z przodu oraz z tyłu, natomiast wylot na górze. Na górze umieszczony został również panel dotykowy z wyświetlaczem.

Oczyszczacz powietrza VP-A1Z40WH

Dla kogo?

Zakup oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH możesz rozważyć, jeśli szukasz urządzenia z wi-fi do maksymalnie 43 m².

Szczegóły techniczne Vestfrost VP-A1Z40WH

Dane techniczne
Wartości
Cena
1149 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza
350 m3/h
Maks. powierzchnia oczyszczania wg producenta
48 m2
Maks. powierzchnia oczyszczania wg wybierzoczyszczacz,pl
43 m2
Rodzaj filtrów
Wstępny, HEPA H13, Węglowy
Koszty eksploatacji
Od 186 zł/rok
Dodatkowe technologie
Jonizacja plazmowa, Lampa UV-C LED
Nawilżanie powietrza
Nie
Tryb automatyczny
Tak
Głośność pracy
17, 31, 38, 43, 52 dB
Pobór mocy
≤ 38 W
Wymiary
28 x 67,1 x 28 cm
Waga
7 kg
Certyfikaty

Sprawdź komentarze

  1. Można wyłączyć zarówno poprzez panel, jak i w aplikacji. Na panelu jest jeden przycisk do UV i jonizacji, ale z aplikacji można sterować tymi funkcjami oddzielnie.

 1. „W przeprowadzonym teście po rozpyleniu perfum (zawierających m.in. formaldehyd), prędkość filtracji przy włączonym podglądzie stężenia PM2,5 nie uległa zmianie. Dopiero po przejściu na widok TVOC oczyszczacz przyśpieszył, a wskaźnik zmienił kolor na pomarańczowy. Po ponownym przejściu na widok PM2,5 (zanim powietrze zostało oczyszczone), prędkość została znów zredukowana.” -to było czy jest aktualnie w nowych modelach? Czujniki powinny się automatycznie przełączać w zależności od rodzaju zanieczyszczenia i uruchamiać wyższe prędkości jak to się dzieje np. w Philips Dualscan (czujnik PM2.5 i gazów) lub Electolux Pure A9 czy Well A7. Inaczej to nie smart a ręczne przełączanie które mija się z zasadnością czujnika LZO

  1. Tak było wcześniej. Producent poprawił działanie trybu automatycznego. Dodałam na początek akapitu słowo „wcześniej”, żeby nie było wątpliwości.

   1. Czy przy zmianie w aplikacji progów reakcji urządzenia w zależności od wartości pyłów (czyli ustawiamy rygorystyczne podejście jak w Klarta Forste 4 czy Stor 2) kolor wskaźnika jakości powietrza na panelu również dostosuje się kolorystycznie do wprowadzonych zmian? Czy urządzenie wydaje dźwięki w trakcie zmiany trybów/funkcji w aplikacji? W Klarta Forste 4 tego na szczęście nie ma jednak w Humea Wifi jest ale może to zmienią co im sugerowałem.

    1. Kolor wskaźnika nie podlega modyfikacjom. Zmiana wpływa wyłącznie na wykorzystywane prędkości pracy. Oczyszczacz Vestfrost VP-A1Z40WH nie wydaje dźwięków przy zmianie trybów i funkcji w aplikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oczyszczacze Vestfrost - recenzje

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz