Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Ile prądu zużywa nawilżacz powietrza?

Kategoria
Nawilżanie powietrza
Opublikowany
28.08.2023
Pobór prądu Philips HU2718/10
Pobór prądu Philips HU2718/10

Nawilżacz powietrza to urządzenie, które z zasady powinno pracować przez większość dnia lub całą dobę. Jeśli pomnożymy to przez 7 dni w tygodniu, 30 dni w miesiącu, naturalnie rodzą się obawy o wysokość rachunków za prąd. Jaki jest pobór prądu nawilżacza powietrza? W przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych jest on praktycznie znikomy. Spokojni mogą być także właściciele nawilżaczy ultradźwiękowych. Dla nich powodem do zmartwień powinna być wysoka cena wody demineralizowanej. Ile prądu zużywają poszczególne rodzaje nawilżaczy powietrza? Zapraszamy do lektury.

Ile prądu zużywa nawilżacz powietrza? Test 5 nawilżaczy

Porównaliśmy zużycie prądu w 5 nawilżaczach ewaporacyjnych. Modele, które wzięły udział w naszym teście to: Klarta Humea WiFi, Philips HU2718/10, Philips HU4801/01, Stadler Form Oskar oraz Webber HH3002. Wyniki testu prezentujemy na poniższej infografice.

Test poboru prądu w nawilżaczach powietrza 5 modeli ewaporacyjnych

Klarta Humea WiFi, nasz nr 1 w rankingu nawilżaczy powietrza charakteryzuje się również najmniejszym zużyciem prądu, spośród przetestowanych urządzeń. W trybie Sleep jest to 2,2 W. Podobnie niski wynik osiągniemy na 1 prędkość, lecz z włączonym wyświetlaczem. Maksymalny pobór prądu, jaki udało nam się odnotować to 8,9 W (max. poziom prędkości i podświetlenia ekranu).

Pozostałe nawilżacze ewaporacyjne, a więc urządzenia Philips i Stadler Form pobierają od ok. 7 do 9 W przy najniższych prędkościach i od 15 do 18 W na maksymalnych obrotach. Wyjątkiem jest Webber HH3002, który już na starcie pobiera „duże” ilości prądu – 16,3 W. Druga (maksymalna) prędkość wiąże się z poborem ok. 21 W.

Jak więc widzimy, nawilżacze powietrza pobierają wyjątkowo małą ilość prądu, porównywalną z żarówką lub ładowarką do telefonu. Tymczasem instalując żarówkę w żyrandolu czy podłączając na całą noc ładowarkę, nie martwimy się tym, jak wpłyną one na nasze miesięczne czy roczne rachunki za prąd.

Nawilżacz ewaporacyjny, parowy czy ultradźwiękowy? Który zużywa najmniej prądu?

Stworzyliśmy poniższe zestawienie, by porównać miesięczny i roczny koszt eksploatacji poszczególnych rodzajów nawilżaczy powietrza. W zestawieniu wykorzystaliśmy nasz nr 1 w rankingu nawilżaczy ewaporacyjnych – Klarta Humea WiFi, jeden z najpopularniejszych nawilżaczy ultradźwiękowych w sklepach RTV/AGD – Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier oraz jeden z najlepszych nawilżaczy parowych Stadler Form Fred.

Przyjęliśmy, że nawilżacz pracuje przez 12 godzin dziennie (6 w ciągu dnia i 6 w nocy) 7 dni w tygodniu. Do obliczeń zużytej kosztu zużytej energii wykorzystaliśmy Kalkulator Zużycia Prądu z portalu Naukowiec.org. Koszt 1 kWh to 0,8 zł. W poniższej tabeli porównanie dziennych, miesięcznych i rocznych kosztów.

Model i marka

Średni pobór prądu

Dzienne zużycie prądu

Miesięczne zużycie prądu

Roczne zużycie prądu

Łączny koszt eksploatacji

Klarta Humea WiFi (ewaporacyjny)

5 W

0.06 kWh x 0,8 zł /1 kWh = 0,04 zł

0,06 kWh x 30 = 1,8 kWh

1,8 kWh x 0,8 zł/1 kWh = 1,44 zł

1,44 zł x 12 = 17.52 zł

479 zł (kupno) + 109 zł (2pak filtrów) + 17,52 zł (zużycie prądu) = 605,52

Xiaomi Mi Smart (ultradźwiękowy)

15 W

0.18 kWh x 0,8 zł /1 kWh = 0,14 zł

0,18 kWh x 30 = 5,4 kWh

5,4 kWh x 0,8 zł/1 kWh = 4,32 zł

4,32 zł x 12 = 52,56 zł

299 zł (kupno) + 360 zł (1l wody destylowanej dziennie) + 52,56 zł (zużycie prądu) = 711,56 zł

Stadler Form Fred (parowy)

150 W

1,8 kWh x 0,8 zł /1 kWh = 1,44 zł

1,8 kWh x 30 = 54 kWh

54 kWh x 0,8 zł/1 kWh = 43,20 zł

43,20 zł x 12 = 525,60 zł

499 zł (kupno) + 74 zł (2 kostki odkamieniające) + 525,60 zł = 1098,6 zł

 

Jak długo powinien być włączony nawilżacz powietrza?

Tak długo, dopóki nie osiągniemy zadowalającego nas poziomu wilgotności w pomieszczeniu. W jednych warunkach będą to 2-3 godziny. W innych może to być cały dzień, w zależności od typu budownictwa, kondycji stolarki okiennej, zastosowanej wentylacji, obecności roślin i szeregu innych czynników.

Przykładowo: mieszkając w starej kamienicy, często wyjściowy poziom wilgotności będzie nieco wyższy. Nowe budownictwo, w szczególności to, gdzie mamy klimatyzację, bądź rekuperację, będzie charakteryzować się z kolei niskim poziomem nawilżenia powietrza. Warto przy tym pamiętać, że podniesienie poziomu wilgotności z 55 do 60 % może niejednokrotnie zajmować tyle samo czasu, ile wzrost wartości z 40 do 55 %.

Dlaczego warto wybrać energooszczędny nawilżacz powietrza?

Wybierając energooszczędne urządzenia, oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale i planetę. Postępujące zmiany klimatyczne są w dużej mierze skutkiem stale rosnącego zużycia energii elektrycznej. Ciągłe zapotrzebowanie na prąd powoduje wysoką emisję dwutlenku węgla, tlenku węgla czy siarki, będących skutkiem ubocznym spalania nieekologicznych paliw w elektrowniach. Stąd też powracający nad polskie niebo smog, a wraz z nim potrzeba oczyszczania powietrza w domach.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

  1. Czy nawilżacz powietrza może chodzić całą noc?

Jeżeli tylko jest wyposażony w higrostat – jak najbardziej! Nawilżone powietrze nie tylko ułatwia zasypianie, ale także wpływa pozytywnie na komfort snu, ograniczając chrapanie, suchość w gardle. Również nasza skóra szybciej się regeneruje. Dlatego też należy nawilżacze powietrza mogą być włączone przez całą noc, bez obaw o rachunki za prąd, gdyż będą one niskie. Warto jedynie ustawić higrostat, by nie przewilżyć pomieszczenia.

  1. Czy nawilżacz powietrza jest zdrowy?

Nawilżacze ewaporacyjne zaliczane są do najbezpieczniejszych i najbardziej higienicznych metod nawilżania. Umożliwiają one dokładną kontrolę stanu nawilżenia pomieszczenia. Odpowiednio skonstruowane filtry ewaporacyjne zatrzymują również szkodliwe substancje, które mogą znajdować się w wodzie. Stosunkowo bezpieczne (nie licząc ryzyka oparzenia) są nawilżacze parowe. Stanowią one również bardzo czystą formę nawilżania. Minusem parowych nawilżaczy jest duży pobór prądu.

  1. Czy można wdychać parę z nawilżacza?

Odradzamy wdychanie pary wydobywającej się z nawilżacza ultradźwiękowego. Posiada ona dość spore ilości osadu wapiennego, jak również rozbitych cząstek chemikaliów występujących w wodzie. Dłuższa ekspozycja może powodować drapanie w gardle, kaszel, katar, zawroty głowy. Zawartość szkodliwych cząsteczek w parze wydobywającej się z nawilżacza ewaporacyjnego jest znacznie niższa.

  1. Czy nawilżacz działa przy otwartym oknie?

Działa, choć jego efektywność będzie ograniczona. Cyrkulacja powietrza zawsze powoduje obniżenie poziomu wilgotności w danym miejscu. Zimą chłodniejsze powietrze może przyczynić się do spadku wilgotności, pomimo działania nawilżacza powietrza. Warto wietrzyć pomieszczenia w częstych, acz krótkich 5-10 minutowych interwałach.

Autor

Jako dorosły alergik zrozumiałem kilka lat temu, że życie w zanieczyszczonym Wrocławiu przekłada się odczuwalnie na moje samopoczucie. Musiałem niestety pożegnać się ze zbędnymi pamiątkami, pozbyłem się dywanów i zasłon, zaprzyjaźniłem się z maską smogową, a w moim mieszkaniu zaczęły pojawiać się oczyszczacze i nawilżacze powietrza. We współpracy z wybierzoczyszczacz.pl, przetestowałem już kilkanaście modeli różnych producentów, dzięki czemu wiem na co warto zwracać uwagę kupując sprzęt dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz