Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Niska wilgotność powietrza szkodzi alergikom i astmatykom, dlaczego?

Kategoria
Nawilżanie powietrza
Opublikowany
31.03.2020
nawilżacz ewaporacyjny philips
nawilżacz ewaporacyjny philips

Zimowy chłód i plucha powodują, że naturalnie poszukujemy ciepłych wnętrz, w których możemy się schować. Pamiętajmy jednak, że częste zmiany temperatury oraz przebywanie w wysuszonych pomieszczeniach są najczęstszą przyczyną chorób dróg oddechowych. Wilgotność powietrza jest szczególnie istotna dla zdrowia i samopoczucia astmatyków oraz alergików. Dlaczego warto o niej pamiętać? Wyjaśniamy poniżej.

SPIS TREŚCI:

1. Dlaczego niska wilgotność powietrza szkodzi alergikom i astmatykom?
2. Wilgotność powietrza w domu - jaka powinna być?
3. Jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu?
4. Jak zwiększyć wilgotość pomieszczenia?
5. Porady dla alergików i astmatyków

Dlaczego niska wilgotność powietrza szkodzi alergikom i astmatykom?

Niska wilgotność powietrza zwiększa podatność na wchłanianie cząstek kurzu, dymu papierosowego, toksycznych substancji (np. formaldehydu), alergenów czy wirusów. Dlatego też objawy takie jak: drapanie w gardle, suchy kaszel, zatkany nos, częste bóle głowy, piekąca, sucha skóra mogą wskazywać na zbyt niską wilgotność pomieszczenia, w którym przebywamy. Zarówno zbyt suche, jak i zbyt wilgotne powietrze może być szczególnie szkodliwe dla dzieci, osób starszych, jak i alergików oraz astmatyków.

Niska wilgotność powietrza przekłada się na:

 • choroby układy oddechowego
 • problemy dermatologiczne
 • codzienne samopoczucie i jakość snu 
Ekspert radzi:

Alergiku, jeżeli chcesz podnieść wilgotność powietrza, wybierz zdrowy nawilżacz ewaporacyjny, który wzmocni Twoją śluzówkę, zmniejszając ryzyko infekcji. Jak wybrać nawilżacz? Zobacz artykuł poświęcony nawilżaczom powietrza.

Choroby układu oddechowego

Układ oddechowy jest najbardziej narażony na negatywne skutki przesuszenia, jak i przewilżenia mieszkania. Śluzówki nosa i gardła są bowiem naturalną barierą przed bakteriami, wirusami czy alergenami. Suche powietrze wysusza śluzówki, które w konsekwencji wolniej reagują na docierające do nich zanieczyszczenia. Dlatego też często zima jest okresem, kiedy nasza odporność spada. Obserwujemy wtedy na co dzień:

 • przeziębienia,
 • katary,
 • kaszel,
 • zapalenia górnych dróg oddechowych.

Szkodliwe w skutkach jest nie tylko zbyt suche powietrze. Przewilżenie pomieszczenia (długotrwałe przekroczenie poziomu 60-70% wilgotności) sprzyja rozwojowi i namnażaniu się grzybów i pleśni, które stanowią również bardzo popularne źródło alergii.

Problemy dermatologiczne

Suche powietrze w domu czy biurze prowadzi nie tylko do wysuszenia błon śluzowych, ale również skóry. Wysuszenie skóry powoduje jej:

 • pękanie,
 • łuszczenie się,
 • swędzenie,
 • pieczenie (np. w okolicy oczu),
 • przyśpieszone efekty starzenia.

Codzienne samopoczucie i jakość snu

Wilgotność powietrza w mieszkaniu wpływa również na nasze samopoczucie i komfort snu. Zbyt suche otoczenie przekłada się na problemy z koncentracją, bólami głowy, apatią czy osowiałością. Wilgotność sprawia również, iż kurz rzadziej osiada na meblach. Nawilżając pomieszczenie przed snem, obudzimy się rano rześcy i bardziej wypoczęci.

Wilgotność powietrza w domu - jaka powinna być?

Zgodnie z normą budowlaną PN-78/B-03421 poziom wilgotności powinien wynosić w budynku nie mniej niż 30%. Natomiast za poziom optymalny dla organizmu poziom uznaje się wartości  40-60%. Codzienne życie pokazuje jak trudno jest czasem utrzymać takie warunki, szczególnie zimą. Najgorsza sytuacja występuje często w nowoczesnych, klimatyzowanych biurach, bez możliwości otwarcia okien. Bywają dni, kiedy wilgotność w takich pomieszczeniach spada nawet do 10%.

Jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu?Miernik temperatury i wilgotności powietrza

(źródło: materiały własne)

 

Najprostszym sposobem sprawdzenia czy borykamy się z problemem niewłaściwej wilgotności w mieszkaniu jest zakup higrometru (wilgotnościomierza). Kosztujące od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych urządzenia dokonują pomiaru wilgotności, temperatury, ciśnienia czy temperatury punktu rosy - a więc czynników wpływających na aktualną wilgotność otoczenia.

Wilgotność a temperatura powietrza

Aby zrozumieć lepiej zależność między wilgotnością, a temperaturą powietrza, warto najpierw przyjrzeć się zagadnieniom wilgotności względnej i bezwzględnej. Wilgotnością bezwzględną określamy ogólną zawartość pary wodnej w powietrzu. Wyraża się ją za pomocą g/cm³ lub kg/m³.

Mówiąc o wilgotności pomieszczeń, mówimy najczęściej o wilgotności względnej – procentowemu nasyceniu powietrza parą wodną. Wilgotność względna na poziomie 100% oznacza maksymalne nasycenie powietrza parą wodną.

Wilgotność względna powietrza zależy od temperatury, która wpływa na ilość pary wodnej przyjętej przez powietrze. Im niższa temperatura, tym mniej wilgoci powietrze jest w stanie pomieścić. Obrazują to m.in. wykres Carriera oraz wykres Moliiera, różniące się między sobą położeniem osi.

Wykres Carriera

Wykres Carrier’a przedstawiający stosunek pomiędzy zawartością pary wodnej w powietrzu, wilgotnością względną i temperaturą powietrza.
(Źródło: https://www.schock.pl/pl/wilgotnosc-powietrza)

Jak zwiększyć wilgotność pomieszczenia w domu?

Jeżeli borykamy się z problemem suchego powietrza w mieszkaniu, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup nawilżacza powietrza.

Nawilżacz powietrza dla alergika – jaki wybrać?

Na rynku wyróżniamy przede wszystkim dwie duże grupy nawilżaczy – ewaporacyjne oraz ultradźwiękowe. Każda z nich może mieć swoich zwolenników, choć nawilżanie ewaporacyjne zaliczane jest do najbezpieczniejszych i najbardziej higienicznych. 

Nawilżacz ewaporacyjny - naturalna metoda nawilżenia

Nawilżacze ewaporacyjne wykorzystują proces naturalnego odparowania pary wodnej z filtra wewnątrz nawilżacza. Wkład nawilżający (mata ewaporacyjna) znajduje się w zbiorniku urządzenia. Dzięki wiatrakowi w górnej części urządzenia wymuszona zostaje cyrkulacja powietrza i odparowanie wody. Co ważne, w przeciwieństwie do urządzeń ultradźwiękowych, wydobywająca się para jest niewidoczna. 

Do napełnienia zbiornika z wodą można spokojnie używać bieżącej wody z kranu. Większość modeli wyposażona jest również w wyświetlacz oraz higrostat, dzięki którym możemy stale kontrolować aktualny poziom wilgotności. Zarówno nawilżacze ewaporacyjne, jak i ultradźwiękowe działają bardzo cicho.

Nawilżacz ultradźwiękowy - sprawdź jak używać, może być szkodliwy

Nawilżacze ultradźwiękowe mogą pochwalić się naprawdę sporą wydajnością i wspomnianą już cichą pracą. To zestawione z częstą atrakcyjną ceną wpływa na popularność tych urządzeń. Tymczasem warto pamiętać, iż nie należą one do najbardziej higienicznych urządzeń na rynku. 

Proces rozbijania cząsteczek wody powoduje również rozbicie związków mineralnych oraz wszelkich chemikaliów znajdujących się w wodzie. W ten sposób do otoczenia mogą dostać się groźne substancje, który osadzą się na meblach, ścianach, jak i w naszych drogach oddechowych. Dlatego też korzystanie z nawilżaczy ultradźwiękowych wymusza używanie wody demineralizowanej lub po odwróconej osmozie. Ultradźwięki mogą być drażniące dla wielu zwierząt domowych.

Nawilżacz parowy

Istnieje jeszcze grupa nawilżaczy parowych. Jednak ze względu na duży pobór prądu i ryzyko poparzeń są one najmniej popularne.

Zasady działania nawilżaczy i różnice pomiędzy poszczególnymi modelami zostały opisane szerzej w artykule: Jak wybrać nawilżacz powietrza?

Domowe sposoby nawilżania powietrza

A co z tradycyjnymi, domowymi sposobami nawilżania powietrza, które znamy jeszcze z mieszkań naszych rodziców czy dziadków? Kamionkowe naczynia czy ręczniki wieszane na kaloryferach przyniosą tylko chwilowe nawilżenie. Podobnie jak rozstawienie prania w sypialni. Dlatego też skuteczności żadnej z tych metod nie można porównywać ze skutecznością nawilżaczy powietrza.

Porady dla alergików i astmatyków

Zakup nawilżacza powietrza jest jednym z rozwiązań. Istnieje jednak więcej sposobów, które pomogą złagodzić objawy alergii czy astmy.

1. Wietrzenie mieszkania

W przypadku alergii na roztocza wskazane jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Warto jednak robić to w odpowiedni sposób. Wystarczy 2 razy dziennie otworzyć okna na oścież i przewietrzyć mieszkanie przez 15-20 minut (zimą wystarczy nawet 10 minut), aby móc cieszyć się zdrowszym powietrzem.

Ekspert radzi:

Należy również uważać na łazienkę, która jest miejscem szczególnie narażonym na wilgoć, a w konsekwencji na rozwój grzybów i pleśni. Prostym rozwiązaniem jest pozostawianie uchylonych drzwi do łazienki, zwłaszcza po kąpieli.

2. Oczyszczacz powietrza

Co z zanieczyszczeniami, które wpadną przez otwarte okno? Najłatwiej pozbyć się ich inwestując w oczyszczacz powietrza dla alergika. Urządzenia kosztujące od ok. 400 do kilku tysięcy złotych zostały zaprojektowane tak, aby skutecznie pozbywać się pyłów zawieszonych, benzopirenu i innych związków występujących w smogu, jak również pyłków roślin, odchodów roztoczy, dymu papierosowego czy szkodliwych gazów.

W tym celu oczyszczacze powietrza wykorzystują filtry HEPA oraz węglowy, zbudowane w sposób umożliwiający zatrzymywanie nawet najdrobniejszych cząsteczek zanieczyszczeń (o średnicy kilkadziesiąt razy mniejszej od ludzkiego włosa) oraz adsorpcję substancji gazowych.

Ekspert radzi:

Czy wiesz, że nawet przy zamkniętych oknach do wnętrz przedostaje się ok. 20-40% zanieczyszczonego powietrza z dworu? (w zależności od rodzaju i stanu wentylacji oraz stolarki okiennej). Dlatego też warto przemyśleć zakup oczyszczacza powietrza, choćby do sypialni. Istnieją rozwiązania 2w1 czyli oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania, a dobrać je możesz na rankingu oczyszczaczy powietrza.

3. Monitorowanie jakości powietrza

Dobrym nawykiem jest też monitorowanie aktualnej jakości powietrza, zwłaszcza przed wyjściem na spacer czy planowanym wietrzeniem pomieszczeń. Mnogość aplikacji oraz stron internetowych kontrolujących poziom zanieczyszczeń w okolicy powoduje, że informacje te dostępne są momentalnie. Do najpopularniejszych należą:

 • Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ)
 • Airly
 • LookO2
 • Syngeos
Ekspert radzi:

Zła jakość powietrza na zewnątrz nie musi oznaczać rezygnacji z wentylacji pomieszczeń. Oczyszczacz powietrza przefiltruje bowiem zanieczyszczenia, które wpadną do domu. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie włączać oczyszczacza przy otwartych oknach, gdyż do oczyszczonego powietrza będzie stale napływać nowe, co spowoduje niepotrzebne zużywanie się filtrów. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest uruchomienie oczyszczacza kilka minut po zamknięciu okna. 

4. Unikanie palenia

rzucanie palenia

(źródło: www.pixabay.com)

Jeśli masz w swoim domu alergika lub sam nim jesteś, powinieneś pożegnać się z paleniem papierosów. Dym tytoniowy podrażnia śluzówkę górnych dróg oddechowych, przez co staje się ona bardziej podatna na działanie alergenów. Alergie wziewne występują więc częściej u palaczy. Skuteczność terapeutyczna glikokortykosteroidów – leków przeciwzapalnych stosowanych w leczeniu astmy zmniejsza się również w przypadku osób palących papierosy.

5. Wybór naturalnych kosmetyków i środków czyszczących

Radzenie sobie z alergią to także umiejętny dobór kosmetyków i środków czyszczących. Ocet, soda oczyszczona czy kwasek cytrynowy mogą być świetnymi zamiennikami dla chemicznych środków do czyszczenia mebli czy podłóg. Naturalne kosmetyki pozbawione parabenów, SLSów czy silikonów mogą nas uchronić przed wysypką, pokrzywką czy atopowym zapaleniem skóry. Znane są także przypadki alergicznego oddziaływania olejów eterycznych (w szczególności bergamotki), jak również miodu czy dziurawca.

6. Domowe napary, syropy, soki

Nie zmniejszą stężenia alergenów w naszym otoczeniu, ale mogę przynieść ulgę śluzówce w gardle. Syrop z cebuli z cukrem i sokiem z cytryny (lub limonki) może przynieść ulgę w kaszlu i przeziębieniu.

Limonka zresztą polecana jest bardzo ze względu na swoje właściwości antyseptyczne. Dlatego też warto przez kilka tygodni czy miesięcy, codziennie wypijać niewielką ilość soku z tego owocu, aby poprawić nieco swoją odporność.

Cytrusy należą jednak do jednej z głównych grup produktów uczulających, dlatego też sok z limonki może nie być rozwiązaniem dla wszystkich. W takim przypadku polecamy chociażby napary z ziół: pokrzywy lub rumianku.

Rośliny te są znane ze swojego działania antyhistaminowego. Co ciekawe, pokrzywa jest jednym z najczęściej stosowanych leków naturalnych w leczeniu alergii w Turcji.

7. Odpowiednia dieta

limonka
(źródło: pixabay.com)

W przypadku diety, słowo „odpowiednia” jest kluczowe. To, co jednym może pomóc, u nich wywoła objawy alergiczne. Na pewno warto próbować różnych produktów z grupy polecanych dla alergików.

Wspomniane już limonka czy pokrzywa posiadają sporą zawartość witaminy C. To ona podnosi naszą odporność, jednocześnie blokując histaminę i niwelując objawy alergii. Ważnym składnikiem diety są również produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

W miarę możliwości (braku alergii na poszczególne składniki) dietę warto wzbogacać również o paprykę, pietruszkę, jarmuż, poziomki, porzeczki czy truskawki. W przypadku kataru siennego i drapania w gardla, pomocny może okazać się imbir oraz czosnek.

Autor

Jako dorosły alergik zrozumiałem kilka lat temu, że życie w zanieczyszczonym Wrocławiu przekłada się odczuwalnie na moje samopoczucie.Musiałem niestety pożegnać się ze zbędnymi pamiątkami, pozbyłem się dywanów i zasłon, zaprzyjaźniłem się z maską smogową, a w moim mieszkaniu zaczęły pojawiać się oczyszczacze i nawilżacze powietrza. We współpracy z wybierzoczyszczacz.pl, przetestowałem już kilkanaście modeli różnych producentów, dzięki czemu wiem na co warto zwracać uwagę kupując sprzęt dla siebie.

Sprawdź komentarze

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami!

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz