Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj
W trakcie testów

Dyson Purifier Hot+Cool Formaldehyde HP09

Powierzchnia oczyszczania
25 m2
Cena
3799
Dyson Purifier Hot+Cool Formaldehyde HP09 w pokoju
Dyson Purifier Hot+Cool Formaldehyde HP09 w pokoju

Dyson Purifier Hot+Cool Formaldehyde HP09 w skrócie

Dyson Purifier Hot+Cool Formaldehyde HP09 to nowa propozycja brytyjskiej marki, która ma wiele zalet i wad swoich poprzedników. Przyciąga uwagę nowoczesnym designem, dużą liczbą czujników oraz funkcjami chłodzenia i grzania. Te ostatnie w praktyce wypadają słabo, natomiast wysoka cena urządzenia nie idzie w parze z dobrą wydajnością oczyszczania.

Zalety i wady Dyson Pure Hot+Cool Formaldehyde HP09

ZALETY

✅ Szeroki zestaw czujników jakości powietrza

✅ Sterowanie aplikacją z funkcją automatyzacji

✅ Dużo prędkości filtracji

✅ Stylowy design

 

WADY

❌ Bardzo słaby stosunek ceny do wydajności oczyszczania

❌Wysokie koszty wymiany filtrów 

❌ Wysokie zużycie prądu w trybie grzewczym

Sprawdzony cylindryczny filtr

DYSON PURIFIER HOT+COOL FORMALDEHYDE HP09 z filtrem

Dyson Purifier Hot+Cool Formaldehyde HP09 został wyposażony w zintegrowany, cylindryczny filtr. Urządzenie wykorzystuje te same technologie co starsze modele producenta, czyli:

 • filtr wstępny – zatrzymuje duże zanieczyszczenia, głównie kurz i sierść,
 • filtr HEPA – wychwytuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, bakterie, wirusy, oraz alergeny wziewne (pyłki, roztocza, sierść, zarodniki pleśni),
 • filtr węglowy – pochłania szkodliwe gazy, a więc m.in. formaldehyd i inne lotne związki organiczne, a także usuwa nieprzyjemne zapachy.

Pod względem rodzaju filtrów urządzenie jest dobrze przystosowane do usuwania różnych zanieczyszczeń. Sprawdzi się zarówno przy smogu, jak i przy alergii.

Co ile wymieniać filtr?

Producent zaleca wymianę filtra raz w roku, a cena nowego to około 399 zł.

Bardzo słaby stosunek wydajności do ceny

Firma Dyson konsekwentnie unika podawania wartości CADR swoich oczyszczaczy. Jednak możemy wskazać przybliżoną wydajność, wykorzystując przepływ powietrza wentylatora oraz testy przeprowadzone na starszych urządzeniach producenta. W przypadku Dysona Pure Hot+Cool Formaldehyde HP09 szacunkowy CADR to 200 m3/h. Taka wydajność jest odpowiednia dla pomieszczenia o powierzchni maks. 25 m2. Jak na urządzenie za ponad 3500 zł to bardzo słaby wynik.

Maksymalna głośność pracy wynosi 62 dB. Minimalna nie została określona, lecz z naszych dotychczasowych doświadczeń z oczyszczaczami Dysona wynika, że w niskich prędkościach są dość ciche.

10 prędkości, tryb auto i duża liczba czujników

Podobnie jak starsze oczyszczacze Dysona model Pure Hot+Cool Formaldehyde HP09 oferuje aż 10 prędkości filtracji. Nie zabrakło tu również trybu automatycznego, w którym tempo oczyszczania dostosowywane jest do aktualnego stężenia zanieczyszczeń. Na uwagę zasługuje duża liczba czujników. Znalazły się tutaj bowiem mierniki:

 • pyłów zawieszonych PM2,5,
 • lotnych związków organicznych (LZO/TVOC),
 • dwutlenku węgla (NO2),
 • formaldehydu (HCOH),
 • temperatury,
 • wilgotności.

Dzięki temu urządzenie jest w stanie reagować na obecność różnych zanieczyszczeń i przyśpieszać pracę, aby szybko poprawić jakość powietrza.

Drogie ogrzewanie z Dysonem Pure Hot+Cool Formaldehyde HP09

Jedną z dodatkowych funkcji urządzenia jest ogrzewanie. Jednak korzystanie z niego oznacza duże zużycie prądu, ponieważ pobór energii w trybie grzewczym sięga 2250 W. Obliczyliśmy, że używanie funkcji grzewczej tylko przez 2 godziny dziennie oznacza miesięczny wzrost rachunku za prąd o 103,8 zł (w przypadku zużycia poniżej limitu) lub 171,3 zł (po przekroczeniu limitu). 

Mało efektywne chłodzenie powietrza

W trybie chłodzenia zużycie energii nie jest już tak wysokie, lecz efektywność tej funkcji nie prezentuje się dobrze. Należy pamiętać, że Dyson Pure Hot+Cool Formaldehyde HP09 to wentylator bezłopatkowy, czyli pobiera powietrze, spręża je i wydmuchuje z dużą siłą. W zasięgu nadmuchu odczuwamy chłodny powiew, jednak rzeczywista temperatura pozostaje bez zmian.

Inne funkcje

Pozostałe funkcje dostępne w oczyszczaczu to:

 • timer, który pozwala zaplanować czas pracy,
 • oscylacja głowicy,
 • zmiana kierunku przepływu powietrza.

Sterowanie aplikacją

Urządzeniem można sterować poprzez panel dotykowy, pilotem oraz za pośrednictwem wi-fi. Aplikacja daje największe możliwości, ponieważ znajduje się w niej m.in. tworzenie reguł pracy. Dzięki temu można dobrze dopasować sposób działania oczyszczacza do własnych preferencji i stylu życia.

Koszty eksploatacji Dyson Pure Hot+Cool Formaldehyde HP09

Koszty użytkowania są tu wysokie i to nawet bez używania funkcji grzewczej. To za sprawą ceny filtra, która wynosi 399 zł. Przy 12 miesiącach żywotności daje to spory wydatek.

Filtr do oczyszczacza Dyson Purifier Humidify+Cool Formaldehyde PH04

Zobacz ceny filtra na Ceneo.pl 

Zużycie energii bez funkcji grzewczej nie przekracza 40 W, za to po uruchomieniu ogrzewania sięga 2250 W. Pod tym względem wszystko zależy zatem od tego, z jakich trybów się korzysta.

Nowoczesny design

Dyson Purifier Hot+Cool Formaldehyde HP09 widok pod kątem

Mocną stroną oczyszczacza Dyson Pure Hot+Cool Formaldehyde HP09 jest jego wygląd. Urządzenie prezentuje się bardzo podobnie do starszych propozycji tej marki. Wyróżniają je nowoczesna forma oraz elegancka kolorystyka. Jest to jednak dość duży sprzęt, niestety bez kółek ułatwiających relokację.

Dla kogo?

Zakup oczyszczacza Dyson Purifier Hot+Cool Formaldehyde HP09 można rozważyć, jeśli dysponuje się dużym budżetem i poszukuje urządzenia o nowoczesnym designie, z funkcjonalną aplikacją. Jednak należy wziąć pod uwagę maksymalną powierzchnię pracy, która wynosi 25 m2. Nie polecamy do ogrzewania, ze względu na ogromne zużycie prądu.

Szczegóły techniczne Dyson Purifier Hot+Cool Formaldehyde HP09

Dane techniczne
Wartości
Cena
3799 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza
200 m3/h
Maks. powierzchnia oczyszczania wg producenta
m2
Maks. powierzchnia oczyszczania wg wybierzoczyszczacz,pl
25 m2
Rodzaj filtrów
Wstępny, HEPA H13, Węglowy
Koszty eksploatacji
Od 399 zł/rok
Dodatkowe technologie
Nie
Nawilżanie powietrza
Nie
Tryb automatyczny
Tak
Głośność pracy
≤ 62 dB
Pobór mocy
≤ 40 (≤ 2250 W w trybie grzewczym) W
Wymiary
24,8 x 24,8 x 76,4 cm
Waga
5,5 kg
Certyfikaty

Sprawdź komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz