Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj
Miejsce w rankingu

Xiaomi Air Purifier Pro

Xiaomi Mi Air Purifier Pro to oczyszczacz wyróżniający się wysokim przepływem powietrza, pozwalającym na efektywne oczyszczanie pomieszczeń o powierzchni nawet 62 m². Bardzo dobra wydajność idzie w parze z komfortem użytkowania, na który wpływa m.in. możliwość sterowania urządzeniem za pomocą smartfona, a także z niską ceną sprzętu (999 zł w dniu 12.06.2018 r.). Nie oznacza to jednak, że oczyszczacz jest pozbawiony wad, gdyż można mieć zastrzeżenia np. co do jego głośności w wyższych trybach.

Ocena eksperta
4.1/ 5
Ocena na Ceneo
4.79 (Liczba opinii: 379)
Powierzchnia oczyszczania
62 m2
Cena
799
Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier Pro
Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier Pro

Xiaomi Air Purifier Pro – w skrócie

👍🏻 Wydajność oczyszczacza 500 m³/h powoduje, że można go polecić do pokoju do max. 60 m².

👍🏻 Dobry do salonu albo większej sypialni.

👍🏻 Sterowanie wi-fi.

👍🏻 Wyświetlacz numeryczny PM2,5.

👍🏻 Cztery wersje filtra wymiennego do wyboru.

👎🏻 Wskaźnik kolorystyczny i tryb automatyczny zbyt łagodne dla smogu. Wysoka prędkość uruchamiana dopiero przy znacznym przekroczeniu dopuszczalnego stężenia PM2,5.

👎🏻 Zalecamy monitorowanie dokładnego stężenia PM2,5 i w razie potrzeby ręczne sterowanie prędkością filtracji.

 

Filtry skuteczne w walce ze smogiem i alergenami

XAP Pro wykorzystuje ten sam zintegrowany filtr, które znajdziemy w większości oczyszczaczy marki Xiaomi. Technologia HEPA w połączeniu z węglem aktywnym doskonale sprawdza się w walce ze smogiem, a jednocześnie pozwala na usunięcie z powietrza innych zanieczyszczeń, w tym alergenów wziewnych, dymu tytoniowego i brzydkich zapachów. Producent wyposażył urządzenie w filtr HEPA klasy E11, ale wysoki przepływ powietrza powoduje, że skuteczność filtracji jest bliska 100%. W skład systemu filtracyjnego Xiaomi Air Purifier Pro wchodzi także filtr wstępny, który wychwytuje większe zanieczyszczenia, co ma pewien wpływ na żywotność filtra HEPA.

W standardowym wyposażeniu oczyszczacza znajduje się filtr w kolorze niebieskim. W sprzedaży dostępne są również filtry zielone (udoskonalona wersja filtra niebieskiego), fioletowe (z powłoką antybakteryjną) i szare (z filtrem HEPA klasy H13).

Filtry do oczyszczaczy Xiaomi

Filtry do oczyszczacza Xiaomi Ai Purifier Pro, zdjęcie: materiały producenta

Wydajność dostosowana do dużych powierzchni

Maksymalny przepływ powietrza oczyszczacza Xiaomi Air Purifier Pro wynosi 500 m³/h. Według producenta jest to wydajność odpowiednia dla pomieszczeń o wielkości od 35 do 60 m², co naszym zdaniem jest rzetelną informacją. Oczyszczacz powinien poradzić sobie nawet w pokojach o powierzchni 62 m².

Niestety, firma Xiaomi nie podała żadnych danych dotyczących wskaźnika CADR dla niższych trybów pracy, co utrudnia ocenę możliwości sprzętu w sytuacjach, gdy konieczne staje się zmniejszenie prędkości obrotów w celu redukcji hałasu. 

Głośność pracy Xiaomi Air Purifier Pro mieści się w granicach 31-65 dB, a zatem po uruchomieniu wyższych obrotów jest on dość hałaśliwy. Jednak nie zawsze jest to poważna wada, ponieważ urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o dużych pomieszczeniach. Jeśli będziesz wykorzystywać je w mniejszym pokoju, to uruchamianie najwyższych obrotów może okazać się niepotrzebne.

Wadliwy tryb automatyczny

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier Pro został wyposażony w czujnik cząsteczek PM2,5, dlatego jest w stanie samodzielnie dostosowywać swoje ustawienia do stanu powietrza. Niestety, tryb automatyczny ma tutaj poważną wadę, którą jest łagodne podejście do smogu. Oto jak Xiaomi Pro interpretuje poszczególne stężenia pyłu PM2,5:

  • PM2,5 do 75 µg/m³ – powietrze czyste,
  • PM2,5 od 76 do 150 µg/m³ – średni poziom zanieczyszczenia,
  • PM2,5 powyżej 151 µg/m³ – wysokie zanieczyszczenie.

Przypomnijmy, iż według norm europejskich, dopuszczalne średniodobowe stężenie PM2,5 wynosi 25 µg/m³. Oznacza to, że oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier Pro zwiększa swoją wydajność dopiero wtedy, gdy stężenie jednego z głównych i najbardziej niebezpiecznych składników smogu trzykrotnie przekracza wyznaczoną normę!

Nie brakuje opinii, według których nie jest to poważna wada, gdyż aplikacja pozwala dostosować działanie trybu automatycznego do własnych potrzeb, ale nie jest do końca zgodne z prawdą. O problemach związanych z aplikacją wspominamy w kolejnym akapicie.

Ranking Oczyszczaczy Powietrza

Aplikacja Mi Home – ciekawa, lecz mało funkcjonalna

Deklarowana przez producenta żywotność filtrów węglowego i HEPA wynosi od 3 do 6 miesięcy. Na ich wytrzymałość istotny wpływ mają poziom zanieczyszczeń w miejscu użytkowania oczyszczacza oraz ilość przefiltrowanego powietrza, czyli czas i tempo pracy. Niebieski filtr kosztuje około 179 zł. Biorąc pod uwagę fakt, że oczyszczasz wykorzystywany jest głównie zimą, roczne wydatki związane z wymianą filtrów nie powinny przekroczyć 358 zł. Użytkowanie Xiaomi Mi Air Purifier Pro nie doprowadzi do znacznego wzrostu rachunków za prąd, gdyż jak na sprzęt o tak wysokim przepływie powietrza zużycie energii jest dość niskie.

Zobacz jak oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier Pro prezentuje się na tle innych modeli tej marki.

Dla kogo?

Xiaomi Air Purifier Pro to oczyszczacz, który ma kilka zalet, w tym wysoką wydajność i niską cenę. Gdyby urządzenie miało także dobrze działający tryb automatyczny, bez wahania polecilibyśmy rozważenie jego zakupu i to nie tylko do dużych pomieszczeń. Zważywszy na jego działanie, kupno oczyszczacza Xiaomi Air Purifier Pro to dobry pomysł tylko wtedy, gdy potrzebujesz dużej wydajności i nie możesz pozwolić sobie na zakup droższego sprzętu.  

Szczegóły techniczne Xiaomi Air Purifier Pro

Dane techniczne
Wartości
Cena
799 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza
500 m3/h
Maks. powierzchnia oczyszczania wg producenta
35-60 m2
Maks. powierzchnia oczyszczania wg wybierzoczyszczacz,pl
62 m2
Rodzaj filtrów
Wstępny, HEPA 11, Węglowy
Koszty eksploatacji
Dodatkowe technologie
Nie
Nawilżanie powietrza
Nie
Tryb automatyczny
Tak
Głośność pracy
31-65 dB
Pobór mocy
≤ 66 W
Wymiary
73.5 x 26 x 26 cm
Waga
9.7 kg
Certyfikaty
Brak

Sprawdź komentarze

    1. Tak, istnieje możliwość zakupu w Polsce oczyszczaczy powietrza Xiaomi w wersji przeznaczonej na rynek chiński.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz