Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza? 5 powodów na tak!

Kategoria
Czyste powietrze a zdrowie
Opublikowany
12.10.2018
5 powodów dla których warto kupić oczyszczacz powietrza
5 powodów dla których warto kupić oczyszczacz powietrza

Zastanawiasz się czy warto kupić oczyszczacz powietrza? Jeśli chcesz chronić zdrowie własne i swoich bliskich, takie urządzenie jest wręcz niezbędne. Oto krótki opis korzyści, jakie zyskujesz, oczyszczając dom z toksyn emitowanych m.in. przez kotły grzewcze, silniki samochodowe i zakłady przemysłowe.

 

1. Ochrona przed chorobami układu oddechowego i sercowo-naczyniowego

Dziewczyna z inhalatoremMikroskopijne cząsteczki zanieczyszczeń z łatwością przedostają się wraz z tlenem do dróg oddechowych, a następnie do krwiobiegu i narządów wewnętrznych.

Ich obecność podrażnia błonę śluzową, utrudniając jej prawidłowe pełnienie swojej funkcji, co oznacza większą podatność na schorzenia wirusowe i bakteryjne. To nie wszystko, ponieważ składniki smogu wywołują również choroby nowotworowe, np. raka płuc, jak również przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Na liście problemów zdrowotnych wynikających ze złej jakości powietrza znajdują się także choroby układu krążenia. Z informacji przekazanych przez Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu wynika, że w dniach, gdy poziom smogu utrzymuje się na wysokim poziomie, na Śląsku ilość zawałów zwiększa się o 12%, natomiast udarów mózgu o 16%.

U młodych mieszkańców Krakowa wykryto natomiast podwyższony poziom białek świadczących o rozwoju stanu zapalnego w organizmie, który bywa pierwszym etapem rozwoju chorób układu krążenia.

 

2. Lepsze funkcjonowanie układu nerwowego

Starsza pani układająca puzzleTroska o jakość powietrza pozwala także ograniczyć ryzyko wystąpienia demencji starczej.

Według naukowców z Public Health Ontario (PHO) i Clinical Evaluative Sciences (ICES), którzy przeanalizowali stan zdrowia 6,5 mln Kanadyjczyków, zamieszkiwanie w odległości do 50 m od ruchliwej ulicy zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby o 7-10%. Zdaniem badaczy główną przyczyną problemu pyły zawieszone i dwutlenek azotu (NO2), tak więc takie same działanie może mieć smog pochodzący z innych źródeł.

Z kolei dziesięcioletnie badania prowadzone przez pracowników amerykańskiego University of Southern Californa dowiodły, iż osoby mieszkające w miejscach o złej jakości powietrza trzykrotnie częściej chorują na chorobę Alzheimera.

 

3. Dobre warunki do rozwoju dziecka

Bawiące się dzieciCzłowiek jest narażony na negatywny wpływ smogu już na etapie życia płodowego.

Z przeprowadzonych badań wynika bowiem, że dzieci kobiet, które podczas ciąży oddychały zanieczyszczonym powietrzem, mają obniżoną masę urodzeniową, a w okresie noworodkowym częściej chorują na zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych.

Co więcej, substancje takie jak pyły zawieszone, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) i NO2 wpływają negatywnie na rozwój psychiczny dziecka. Tę tezę potwierdzili naukowcy z Hiszpanii, którzy prowadzili badania na uczniach szkół leżących w pobliżu ruchliwych dróg, jak również badacze z Nowego Jorku, którzy wykazali związek między wysokim poziomem WWA a opóźnieniem rozwoju procesów poznawczych u trzylatków.

Warto zaznaczyć, że dzieci wykazują wysoką podatność na działanie smogu, gdyż ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, a dodatkowo pobierają większe ilości powietrza w przeliczeniu na masę ciała.

4. Bezpieczeństwo najstarszych członków rodziny

Dziewczyna z babciąDrugą grupą szczególnie narażoną na chorobotwórczy wpływ zanieczyszczonego powietrza są seniorzy. Ich mechanizmy obronne nie działają już tak sprawnie jak u ludzi młodych, a ponadto u osób starszych często występują schorzenia, które stanowią dodatkowy czynnik ryzyka chorób wywoływanych przez smog. Jako przykład można wskazać wspomniany wcześniej zawał serca, którego prawdopodobieństwo wystąpienia zwiększają częste u seniorów nadciśnienie tętnicze i wysoki poziom cholesterolu.

5. Zdrowa i piękna skóra

Kobieta i fragment skóry pod mikroskopemSmog przedostaje się do wnętrza Twojego organizmu, ale dodatkowo osadza się na skórze, przez co staje się ona wysuszona i gorzej oddycha.

Naruszenie bariery ochronnej czyni skórę bardziej podatną na negatywny wpływ czynników atmosferycznych. U osób wrażliwych mogą pojawić się pokrzywka oraz ciemne plamy zlokalizowane na przedramionach i grzbietach dłoni.

Zaopatrując się w dobry oczyszczacz powietrza, ograniczysz też ryzyko przedwczesnego powstawania zmarszczek, gdyż smog jest jedną z przyczyn odpowiedzialnego za ten proces stresu oksydacyjnego.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Działanie oczyszczacza powietrza nie jest skomplikowane. Znajdujący się w takim urządzeniu wentylator pobiera powietrze z pomieszczenia i wymusza jego przepływ przez filtry. Zanieczyszczenia osadzają się na ich powierzchni, natomiast oczyszczone powietrze trafia z powrotem do otoczenia. To, jakie zanieczyszczenia zostaną usunięte, uzależnione jest od rodzaju technologii obecnych w oczyszczaczu.

Bardzo dobre rezultaty zapewnia połączenie filtra HEPA oraz węglowego. Dokładne wskazówki dotyczące wyboru dobrego sprzętu znajdziesz w artykule „Jak wybrać oczyszczacz powietrza”. Masz problemy z alergią? W takim razie sprawdź też, jak wybrać idealny oczyszczacz powietrza dla alergików.

Nie wiesz, czy w twoim przypadku oczyszczacz powietrza ma sens? W takim razie zostań tutaj i sprawdź, jak jego obecność może wpłynąć na twoje zdrowie.

Podsumowanie: czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Przedstawione powyżej informacje w pełni wystarczają do tego, aby na pytanie „czy oczyszczacz powietrza ma sens?” udzielić odpowiedzi twierdzącej. Takie urządzenie zapewnia skuteczną ochronę przed smogiem oraz innymi szkodliwymi zanieczyszczeniami, które są obecne we wdychanym przez nas powietrzu. Oczyszczacz wyposażony w odpowiednie technologie usuwa:

 • pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10 (główny składnik smogu),
 • lotne związki organiczne (w tym obecny niemal wszędzie formaldehyd),
 • alergeny wziewne (pleśń, pyłki roślin, alergeny zwierząt i roztoczy kurzu domowego),
 • bakterie i wirusy,
 • drażniące zapachy.

W tym miejscu nie może jednak zabraknąć uwagi dotyczącej zagadnienia: oczyszczacz powietrza a wirus. Tematowi temu poświęcony jest oddzielny artykuł, dlatego tutaj wyjaśnijmy tylko, iż do zakażenia chorobami wirusowymi dochodzi zwykle drogą kropelkową (poprzez kontakt bezpośredni) albo na skutek dotknięcia zainfekowanego przedmiotu. Oczyszczacz usuwa patogeny jedynie z powietrza, zatem jego rola w zapobieganiu schorzeniom wirusowym i bakteryjnym jest zatem niewielka.

Jeśli nadal masz wątpliwości co do tego, czy warto kupić oczyszczacz powietrza, ponieważ uważasz, że żyjesz w czystej okolicy, to zaopatrz się w czujnik jakości powietrza. Takie urządzenie umożliwi skontrolowanie stężenia zanieczyszczeń we własnym domu, a zatem rzetelną ocenę poziomu bezpieczeństwa twojego i twoich współdomowników.

 

Bibliografia

 1. Hong Chen, Jeff rey C Kwong, Ray Copes, Karen Tu, Paul J Villeneuve, Aaron van Donkelaar, Perry Hystad, Randall V Martin, Brian J Murray, Barry Jessiman, Andrew S Wilton, Alexander Kopp, Richard T Burnett, Living near major roads and the incidence of dementia, Parkinson’s disease, and multiple sclerosis: a population-based cohort study, https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(16)32399-6/fulltext (dostęp online 10.11.2020)
 2. Prof. dr hab. med. Lech Poloński, prof. dr hab. med Mariusz Gąsier, dr Aneta Cieślik, rozm. przepr. redakcja HEAL Polska, http://healpolska.pl/aktualnosci/smog-w-sercu-czyli-dlaczego-slascy-lekarze-naukowcy-zajmuja-sie-zanieczyszczonym-powietrzem/ (dostęp online 10.11.2020)
 3. Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, rozm. przepr. Andrzej Dziurdzikowski, https://swiatlekarza.pl/pacjenci-z-astma-i-pochp-cierpia-intensywniej-z-powodu-smogu/ (dostęp online 10.11.2020)
 4. Diana Younan, Andrew J. Petkus, Keith F. Widaman i inni, Particulate matter and episodic memory decline mediated by early neuroanatomic biomarkers of Alzheimer’s disease, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31746986/ (dostęp online 10.11.2020)
 5. Joanna Kuschill-Dziurda, Smog: jak wpływa na skórę? https://www.medestetis.pl/blog/smog-jak-wplywa-na-skore/ (dostęp online 10.11.2020)
 6. Publikacja Wspólnotowego Serwisu Informacyjnego Badań i Rozwoju (CORDIS), Zanieczyszczenie powietrza a funkcje poznawcze u dzieci, https://cordis.europa.eu/article/id/220360-air-pollution-and-cognitive-performance-in-children/pl (dostęp online 10.11.2020)

Sprawdź komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz