Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Samochodowy oczyszczacz powietrza. Czy działa?

Kategoria
Czyste powietrze a zdrowie
Opublikowany
23.05.2022
samochodowy oczyszczacz powietrza - artykuł wybierzoczyszczacz.pl
samochodowy oczyszczacz powietrza - artykuł wybierzoczyszczacz.pl

Samochodowy oczyszczacz powietrza od oczyszczacza domowego różni się głównie wymiarami, wydajnością i sposobem zasilania. Sprawdź, jak wybrać dobry oczyszczacz do swojego auta.

Czy samochodowy oczyszczacz powietrza działa?

Oczyszczacz powietrza do samochodu może skutecznie chronić przed smogiem, ale pod warunkiem, że ma dobrą wydajność i jest wyposażony we właściwe filtry, czyli w filtr HEPA i filtr węglowy. Ważne jest również prawidłowe używanie urządzenia oraz – ze względów bezpieczeństwa – właściwy montaż.

Spis treści:
 1. 6 dobrych oczyszczaczy powietrza do samochodu z oferty 2022
 2. Jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza do auta?
 3. Jak używać oczyszczacza powietrza w samochodzie?
 4. Dlaczego samochodowe oczyszczacze powietrza są potrzebne?

 

6 dobrych oczyszczaczy powietrza do samochodu z oferty 2022

Poniższe zestawienie uwzględnia samochodowe oczyszczacze powietrza wykorzystujące filtr HEPA i filtr węglowy, o wydajności przynajmniej 30 m3/h. Urządzenia zostały uszeregowane począwszy od tego o najwyższej wydajności.

1. LIFAair LAC100

Oczyszczacz samochodowy LIFAair LAC100 pod względem wydajności oczyszczania jest w swojej kategorii bezkonkurencyjny. Inne jego zalety to bardzo dobry tryb automatyczny z czujnikiem smogu.  Znalazły się tu sensory pyłu PM2,5 i CO2. Kiedy poziom dwutlenku węgla jest zbyt wysoki, co sprzyja senności u kierowcy, urządzenie uruchamia alarm.

Zanieczyszczenia usuwane są przez filtr wstępny (w postaci obudowy), węglowy oraz HEPA E11. Oczyszczacz został zaprojektowany z myślą o montażu za zagłówkiem. Sterowanie jest możliwe poprzez aplikację mobilną.

Wydajność: 100 m3/h
Filtry: wstępny, węglowy, HEPA E11
Czujnik jakości powietrza: PM2,5 i CO2
Cena: aktualnie niedostępny (ostatnia cena 1649 zł)
Koszt i żywotność filtrów wymiennych: 159 zł, wymiana raz w roku, sprawdź: filtry wymienne do LIFAAIR LAC100 na Ceneo.pl

samochodowy oczyszczacz powietrza lifaairlac100

Kup najtaniej

2. LIFAair LAC90

Samochodowe oczyszczacze powietrza LIFAair wyróżniają się m.in. świetną wydajnością. LIFAair LAC90 to bardzo dobra propozycja do większego samochodu, ale sprawdzi się też w mniejszym aucie.

Także i tutaj znajdziemy filtry wstępny, węglowy i HEPA E11. Urządzenie kontroluje stężenie pyłu PM2,5 i dwutlenku węgla. Zbyt wysoki poziom CO2 skutkuje uruchomieniem alarmu. Producent rekomenduje montaż oczyszczacza za zagłówkiem.

Sterowanie LIFAair LAC90 jest możliwe poprzez aplikację mobilną.

Wydajność: 90 m3/h
Filtry: wstępny, węglowy, HEPA E11
Czujnik jakości powietrza: PM2,5 i CO2
Cena: 1299 zł
Koszt i żywotność filtrów wymiennych: 159 zł, wymiana raz w roku, sprawdź: filtry wymienne do LIFAAIR LAC90 na Ceneo.pl

oczyszczacz powietrza samochodowy lifaair-lac90

Kup najtaniej

 

 

3. Iroad iAir

Samochodowy oczyszczacz powietrza Iroad iAir wyróżnia się dobrym stosunkiem ceny do możliwości. Biorąc pod uwagę wydajność oraz obecność filtrów wstępnego, węglowego i HEPA, urządzenie powinno dobrze oczyszczać powietrze w samochodzie.

Oczyszczacz powietrza do samochodu Iroad iAir  ma czujniki PM2,5 i LZO oraz temperatury i wilgotności powietrza. Producent dołączył tutaj podstawkę do montażu w pojemniku na kubek. Jest ona wyposażona w uchwyty, dzięki czemu taka lokalizacja urządzenia nie będzie oznaczała utraty miejsca na kubki.

Kolejna zaleta Iroad iAir to możliwość sterowania poprzez aplikację mobilną.

Wydajność: 60 m3/h
Filtry: wstępny, węglowy, HEPA E12
Czujnik jakości powietrza: PM2,5, CO2, temperatury, wilgotności
Cena: 259 zł
Koszt i żywotność filtrów wymiennych: 60 zł, brak danych o żywotności, sprawdź: filtry wymienne do IROAD IAIR na Ceneo.pl

Oczyszczacze samochodowe IROAD iAir Black i White

 

Kup najtaniej

 

Xiaomi 70MAI Car Air Purifier to oczyszczacz powietrza do samochodu wyposażony oryginalnie w sam filtr HEPA, ale opcjonalnie można dokupić do niego filtr 2 w 1, obejmujących dodatkowo warstwę z węgla aktywnego.

Urządzenie jest dość tanie, ale jego wydajność powinna być wystarczająca w zwykłym aucie osobowym. Oczyszczacz powietrza do samochodu Xiaomi ma czujnik kurzu. Sterowanie jest możliwe poprzez aplikację mobilną. W materiałach producenta urządzenie zamontowane jest na desce rozdzielczej albo podłokietniku.

Wydajność: 52 m3/h
Filtry: HEPA, opcjonalnie HEPA i węglowy
Czujnik jakości powietrza: kurzu
Cena: 239 zł
Koszt i żywotność filtrów wymiennych: 79 zł, brak danych o żywotności, sprawdź: filtry wymienne do Xiaomi Car Purifier na Ceneo.pl

xiaomi 70 mai car air purifier pro black oczyszczacz samochodowy xiaomi

 

Kup najtaniej

 

 

5. Platinet PCAPCHC

Samochodowy oczyszczacz powietrza Platinet PCAPCHC został wyposażony w filtr wstępny, węglowy i HEPA E11. Dodatkowo znalazł się tutaj jonizator powietrza, który generuje jony ujemne (jonizacja ostrzowa). Urządzenie ma zatem technologie pozwalające na efektywne usuwanie różnych zanieczyszczeń.

Jeśli chodzi o wydajność oczyszczania, to wynosi ona 40 m³/h. Jest zatem wystarczająca w przypadku mniejszych aut. Oczyszczacz powietrza do samochodu Platinet PCAPCHC ma filtr zintegrowany, którego żywotność producent oszacował na 3000 godzin pracy, co odpowiada 125 dniom.

Urządzenie zostało przystosowane do podłączenia do gniazdka samochodowego. Długość kabla wynosi 151 cm. Dostępne są dwie prędkości pracy, a deklarowany poziom hałasu to 42 dB. W oczyszczaczy znalazły się tutaj dioda stanu powietrza i zużycia filtra.

Wydajność: 40 m3/h
Filtry: wstępny, węglowy, HEPA E11
Czujnik jakości powietrza: jest, brak danych o rodzaju
Cena: 99 zł
Koszt i żywotność filtrów wymiennych: 17 zł, żywotność 3000 godzin, sprawdź: filtry wymienne do Platinet PCAPCHC

Samochodowy oczyszczacz powietrza PCAPCHC

Kup najtaniej

6. Warmtec AP GO

Oczyszczacz powietrza do samochodu Warmtec AP GO to propozycja raczej do małego auta, ponieważ jego wydajność nie jest zbyt duża. Urządzenie warto polecić osobom dysponującym niskim budżetem, ponieważ kosztuje niewiele i nie generuje dużych kosztów.

Co bardzo ważne, wykorzystuje filtry węglowy i HEPA, a dodatkowo ma filtr wstępny i jonizator. Jakość powietrza kontroluje czujnik LZO. Oczyszczacz samochodowy Warmtec AP GO można kupić w kolorze czarnym albo białym.

Wydajność: 35 m3/h
Filtry: wstępny, węglowy, HEPA E13 + jonizator
Czujnik jakości powietrza: LZO
Cena: 199 zł
Koszt i żywotność filtrów wymiennych: 29 zł, wymiana raz w roku, sprawdź: filtry wymienne do Warmtec AP GO na Ceneo.pl

samochodowy oczyszczacz powietrza warmtec ap go czarny

Kup najtaniej – kolor czarny 

Kup najtaniej – kolor biały 

 

Jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza do auta?

Wydajność

Tzw. miejskie samochody osobowe zazwyczaj mają kubaturę do 3 m³. W przypadku SUV-a będzie to trochę więcej, ale nawet 6 m³ to nadal znacznie mniej niż kubatura średniej wielkości pokoju. Zapotrzebowanie na wydajność oczyszczania będzie tu zatem mniejsze. Wciąż jednak CADR pozostaje jednym z najważniejszych parametrów, jakie należy uwzględnić podczas wyboru oczyszczacza powietrza do auta.

Trzeba bowiem wziąć pod uwagę dość intensywną wymianę powietrza między wnętrzem samochodu, szczególnie przy pełnym otwarciu nawiewu. Można zatem przyjąć zasadę, że im wyższy CADR samochodowego oczyszczacza powietrza, tym lepiej. 

Na polskim rynku najwydajniejszym w tej chwili urządzeniem w tej kategorii jest LIFAair LAC100, którego CADR dla cząsteczek wynosi 100 m³/h. Tańsze oczyszczacze samochodowe zazwyczaj mają niższą wydajność. Warto jednak nie schodzić poniżej 30 m³/h, a w przypadku większego samochodu 50 m³/h.

Poszukujesz oczyszczaczy do mieszkania? Przeczytaj również nasz artykuł: Jak dobrać oczyszczacz powietrza do domu i mieszkania.

 

Technologie oczyszczania

W celu zapewnienia sobie kompleksowej ochrony przez zanieczyszczeniami warto postawić na samochodowe oczyszczacze powietrza z filtrami węglowym i HEPA. Podobnie jak w przypadku urządzeń przeznaczonych do użytku domowego, uzupełniają one nawzajem swoje działanie, ponieważ:

 • filtr HEPA zatrzymuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10 (główne składniki smogu), alergeny roślin, zwierząt, roztoczy i pleśni, bakterie oraz wirusy,
 • filtr węglowy pochłania niebezpieczne gazy, takie jak formaldehyd i beznen oraz neutralizuje brzydkie zapachy.

W wielu oczyszczaczach samochodowych znajdziemy także filtr wstępny. Jest przydatny, bo wychwytuje większe zanieczyszczenia, dzięki czemu nie wędrują wraz z powietrzem do dalszych filtrów. 

 

Jonizator do samochodu – czy to ma sens?

W sprzedaży dostępnych jest wiele jonizatorów zasilanych przez USB, które według producentów idealnie sprawdzą się w samochodzie. Niestety samodzielne jonizatory, takie jak Sharp UJ-GC20E-B/UJ-GC20E, nie usuną zanieczyszczeń. Tak samo jak w przypadku oczyszczaczy domowych, jonizacja to jedynie dodatek. Znajdziemy ją m.in. w samochodowych oczyszczaczach Warmtec AP GO i Eberg Mia.

 

Czujniki jakości powietrza i tryb automatyczny

Dobre oczyszczacze powietrza do samochodu mają kilka prędkości i tryb automatyczny, dzięki któremu mogą samodzielnie nimi sterować. Wbrew pozorom tryb auto jest ważny nie tylko z powodu wygody. Urządzenie z czujnikiem pyłu zawieszonego PM2,5 wykrywa smog i w razie potrzeby szybko zwiększa prędkość filtracji. W rezultacie czas ekspozycji na silnie zanieczyszczone powietrze zostaje skrócony, a to oznacza ochronę zdrowia.

 

Możliwość montażu

Jedna z zasad bezpiecznej jazdy samochodem mówi o tym, iż wewnątrz kabiny nie powinny znajdować się luzem żadne przedmioty. Smartfon, który normalnie waży mniej niż 150 g w chwili zderzenia może uderzyć człowieka z wagą 10 kg. Skutki uderzenia niezabezpieczonymi przedmiotami mogą być tragiczne nie tylko podczas wypadku, ale i gwałtownego hamowania. Oczyszczacze powietrza do samochodu powinny zatem być skonstruowane w taki sposób, aby umożliwić bezpieczny montaż. Dobre urządzenie powinno dać się ulokować z tyłu zagłówka. W tym miejscu nie stwarza żadnego zagrożenia ani nie przeszkadza.

 

Cena i koszty użytkowania

Ceny samochodowych oczyszczaczy powietrza są mocno zróżnicowane. Za najtańsze zapłacimy poniżej 200 złotych, za najdroższe ponad 1000 zł. Jak wiadomo, cena nie zawsze idzie w parze z możliwościami. Jednak jeśli jest niska ze względu na kiepską wydajność, brak filtra HEPA albo węglowego bądź problemy z bezpiecznym montażem, to warto zainwestować w trochę droższy sprzęt.

Koszty użytkowania oczyszczacza powietrza do samochodu uzależnione są głównie od ceny i żywotności filtrów wymiennych. Zużycie prądu jest tutaj bowiem bardzo niskie.

Jak używać oczyszczacza powietrza w samochodzie?

Bezpieczny montaż

Jak już wspomnieliśmy, podczas wyboru oczyszczacza powietrza do samochodu, należy uwzględnić możliwe sposoby jego montażu. Oto dostępne rozwiązania w kwestii lokalizacji urządzenia.

 

Rekomendowany sposób: za zagłówkiem (lub trochę poniżej niego)

Poniższe zdjęcie, które przedstawia oczyszczacz LIFAair LAC50, prezentuje jeden z najlepszych sposobów montażu samochodowego oczyszczacza powietrza. Urządzenie nie stwarza zagrożenia i nie powoduje dyskomfortu kierowcy ani pasażerów.

oczyszczacz powietrza do samochodu lifaairlac50w na zagłówek

Źródło: materiały producenta LIFAair

Na konsoli w miejscu kubka – bezpiecznie, choć nie zawsze wygodnie

Niektóre samochodowe oczyszczacze powietrza wyposażone są w specjalny uchwyt, pozwalający na montaż na środkowej konsoli, w miejscu przeznaczonym na kubek. To rozwiązanie może jednak uniemożliwić standardowe wykorzystanie tego miejsca. Ciekawie problem ten rozwiązał producent oczyszczacza IROAD iAir. Do urządzenia dołączony jest bowiem dodatkowy uchwyt na kubki.

oczyszczacz samchodowy na zaglowku

Źródło: materiały producenta IROAD iAir

Na podłokietniku – bezpiecznie, lecz mało praktycznie

Niektórzy producenci i sprzedawcy sugerują montaż oczyszczacza powietrza to samochodu na podłokietniku. To bezpieczna metoda, ale uniemożliwiająca normalne korzystanie z podłokietnika.

Oczyszczacz powietrza na podłokietniku w samochodzie

Źródło: materiały producenta Xiaomi

Na desce rozdzielczej – tak, pod warunkiem dobrego montażu

Samochodowy oczyszczacz powietrza można ulokować również na desce rozdzielczej. To dobre miejsce, pod warunkiem, że urządzenie zostanie przymocowane solidnie i nie będzie ograniczać pola widzenia kierowcy.

samochodowy-oczyszczacz-powietrza

Źródło: materiały producenta

Z zamkniętym czy otwartym obiegiem powietrza?

Jazda z całkowicie zamkniętym obiegiem powietrza to kiepski pomysł. Może bowiem doprowadzić do wzrostu stężenia CO2 w powietrzu, a w konsekwencji spowodować senność kierowcy. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż żaden oczyszczacz powietrza nie usuwa dwutlenku węgla. Ponadto zimą przy zamkniętym obiegu parują szyby, co skutkuje kiepską widocznością.

Nie oznacza to jednak, że zawsze niezbędne jest całkowite otwarcie obiegu zewnętrznego. Warto wziąć pod uwagę liczbę osób w samochodzie i czas podróży. 

Kiedy używać samochodowego oczyszczacza powietrza?

Oczyszczacz powietrza do samochodu, podobnie jak ten domowy, jest najbardziej przydatny w sezonie grzewczym. Jakość powietrza w Polsce jest wówczas fatalna. Jednak zakończenie tego sezonu nie zawsze powinno skłaniać do rezygnacji z użytkowania urządzenia w aucie. Zanieczyszczenia, za których emisję odpowiadają samochody, obecne są w powietrzu przez cały rok.

Na ruchliwych drogach ich stężenie jest dość duże, szczególnie w bezwietrzny dzień. Osoby spędzające dużo czasu w korkach powinny zatem wykorzystywać samochodowy oczyszczacz powietrza przez cały rok. Ponadto całoroczne używanie oczyszczacza jest wskazane w przypadku alergików i astmatyków. 

Przeczytaj: oczyszczacz powietrza dla alergików i astmatyków – ranking modeli.

Dlaczego samochodowe oczyszczacze powietrza są potrzebne?

Zanieczyszczenia, z którymi stykamy się podczas podróży samochodem, możemy podzielić na dwie grupy.

 1. Zanieczyszczenia, których źródłem są same pojazdy mechaniczne
  To przede wszystkim spaliny – w których obecne są tlenki węgla, siarki i azotu oraz pył, sadza, ołów i związki ołowiu – lecz także pył z opon i klocków hamulcowych oraz pył wzbijany z dróg. Największy problem stanowią starsze auta z silnikiem diesla, które generują kilka razy więcej tlenków siarki i azotu niż samochody z silnikami benzynowymi. 
 2. Zanieczyszczenia innych źródeł
  Tutaj wymienić można przede wszystkim pyły zawieszone, będące nośnikiem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych i metali ciężkich, które w znacznej części pochodzą z domowych i pieców i kotłów grzewczych. Do tej grupy zaliczają się też lotne związki organiczne oraz alergeny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz