Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj
7
Miejsce w rankingu

Xiaomi Air Purifier 2S

Ocena eksperta
43.1
Powierzchnia oczyszczania
38.75 m2
Cena
599
Oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 2S w pokoju
Oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 2S w pokoju

Xiaomi Air Purifier 2S to udoskonalona wersja znanego już w Polsce oczyszczacza XAP 2, wprowadzona do sprzedaży jesienią 2017 r. Od swojego poprzednika różni się m.in. sposobem pomiaru cząsteczek pyłu PM 2,5, ale także ceną, gdyż za oczyszczacz trzeba dziś (15.06.2018 r.) zapłacić 799 zł, czyli o 150 zł więcej niż za Xiaomi Air Purifier 2.

Cztery wersje filtrów z węglem aktywnym i HEPA

Pod względem rodzaju wykorzystywanych filtrów Xiaomi Air Purifier 2S prezentuje się tak samo jak poprzednia wersja urządzenia. Powietrze oczyszczane jest przez filtr cylindryczny złożony z filtr wstępnego, filtra HEPA oraz węgla aktywnego. Jest on dostępny w czterech wariantach:

  • niebieskim (standardowym, obecnym w oczyszczaczu w chwili zakupu),
  • zielonym (udoskonalonym, zawierającym więcej węgla aktywnego),
  • fioletowym (z powłoką antybakteryjną),
  • szarym (z wyższą klasą HEPA).

Filtry do oczyszczacza powietrza Xiaomi

Filtry do oczyszczacza powietrza Xiaomi Air Purifier 2S (zdjęcie: materiały producenta)

Tryb automatyczny łagodny dla smogu

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2S został wyposażony w tryb automatyczny, który uwzględnia stężenie cząsteczek PM2,5. Jedną z różnic pomiędzy Xiaomi Air Purifier 2 a 2S jest rodzaj miernika cząsteczek pyłu zawieszonego. Obecny w starszych urządzeniach sensor na podczerwień został zastąpiony czujnikiem laserowym, który zapewnia wyższą dokładność pomiaru. 

Niestety, mimo tej pozytywnej zmiany tryb automatyczny tego oczyszczacza ma poważną wadę, ponieważ do smogu podchodzi bardzo łagodnie. Oto jak Xiaomi Pro interpretuje poszczególne stężenia pyłu PM2,5:

  • PM2,5 do 75 µg/m³ – powietrze czyste,
  • PM2,5 od 76 do 150 µg/m³ – średni poziom zanieczyszczenia,
  • PM2,5 powyżej 151 µg/m³ – wysokie zanieczyszczenie.

Dla przypomnienia, według norm europejskich dopuszczalne średniodobowe stężenie PM2,5 to 25 µg/m³. Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier Pro przyśpiesza pracę dopiero wtedy, kiedy stężenie jednego z głównych i najbardziej niebezpiecznych składników smogu trzykrotnie przekracza tę normę!

W teorii nie jest to poważna wada, gdyż aplikacja umożliwia dostosowanie trybu automatycznego do własnych potrzeb, jednak w praktyce ta opcja jest niedostępna. O problemach związanych z aplikacją przeczytasz w kolejnym akapicie.

Jedna z różnic między nową i starą wersją oczyszczacza Xiaomi to czujnik światła, dzięki któremu w trybie auto XAP 2S jest w stanie dopasować się nie tylko do jakości powietrza, ale i do pory dnia.

oczyszczacz powietrza przy łóżku w salonie

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2S (zdjęcie: materiały producenta)

Problematyczna aplikacja i przydatny wyświetlacz OLED

Oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 2S podobnie jak swój poprzednik jest sterowany mobilnie za pomocą aplikacji Mi Home. Jedna z oferowanych przez nią możliwości to dostosowanie prędkości filtracji do stężenia cząsteczek PM2,5 zgodnie z własnymi preferencjami. Korzystanie z tej opcji możliwe jest jednak tylko w urządzeniach sprzedawanych na rynek chiński.  W przypadku wersji europejskiej samodzielna automatyzacja jest niemożliwa. Aby rozwiązać ten problem, trzeba znaleźć zmodyfikowaną aplikację, ale wprowadzenie własnych ustawień nie zawsze się udaje.

Oczyszczacz powietrza XAP 2S jest wyposażony w wyświetlacz OLED, który prezentuje stężenie pyłu, wilgotność i temperaturę oraz informuje o aktualnym trybie pracy. W XAP 2 takie dane były przekazywane wyłącznie za pomocą aplikacji.

Oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 2S i aplikacjia Mi Home (zdjęcie: materiały producenta)

Filtry w przystępnych cenach i niski pobór prądu

Koszty użytkowania oczyszczacza XAP 2S uzależnione są od rodzaju wybieranych przez użytkownika filtrów. Najtańszy jest filtr niebieski, który można zakupić za 179 zł. Biorąc pod uwagę fakt, że jego żywotność wynosi 6 miesięcy, korzystając z urządzenia przez cały rok trzeba przeznaczyć na filtry 358 zł.

Maksymalny pobór mocy to tylko 31 W, co oznacza niskie wydatki na prąd. Pod względem kosztów eksploatacji sytuacja wygląda zatem tak samo jak w przypadku poprzedniej wersji oczyszczacza Xiaomi Air Purifier 2.

Oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 2S (zdjęcie: materiały producenta)

Zobacz jak oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2S prezentuje się na tle innych modeli tej marki.

Autor

Temat czystego powietrza i jego wpływu na zdrowie zgłębiam już od 2017 r. W ciągu tego czasu zdążyłam przetestować i przeanalizować działanie wielu oczyszczaczy powietrza, dlatego wiem, które parametry mają wpływ na skuteczność urządzenia oraz komfort jego użytkownika. Wiem również, w jaki sposób należy dbać o powietrze w swoim domu, aby korzystnie wpływało ono na zdrowie i samopoczucie.

Dla kogo?

Xiaomi Air Purifier 2S pasuje do pomieszczeń o wielkości do 38,75 m², tak samo jak starszy wariant oczyszczacza. To dobry wynik, a na dodatek idzie w parze z rewelacyjnie niską ceną. Zakup tego sprzętu możemy polecić właśnie osobom, które nie mogą zapłacić za oczyszczacz więcej. Jeśli dysponujesz troszkę większym budżetem, sugerujemy wybór oczyszczacza z dobrze działającym trybem automatycznym.

Szczegóły techniczne

Dane techniczne
Wartości
Cena
647 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza
310 m3/h
Powierzchnia oczyszczania wg. producenta
37 m2
Powierzchnia oczyszczania wg. wybierzoczyszczacz.pl
38.75 m2
Rodzaj filtrów
Wstępny, HEPA, Węglowy
Dodatkowe technologie
Nie
Nawilżanie powietrza
Nie
Tryb automatyczny
Tak
Głośność pracy
≥ 31 dB
Pobór mocy
1.5 - 31 W
Wymiary
52 x 24 x 24 cm
Waga
4.8 kg
Certyfikaty
Brak

Sprawdź komentarze

Masz Pytania? Skontaktuj się z nami!

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz