Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj
Miejsce w rankingu

Xiaomi Air Purifier 2S

Xiaomi Air Purifier 2S to udoskonalona wersja znanego już w Polsce oczyszczacza XAP 2, wprowadzona do sprzedaży jesienią 2017 r. Od swojego poprzednika różni się m.in. sposobem pomiaru cząsteczek pyłu PM 2,5, ale także ceną, gdyż za oczyszczacz trzeba dziś (15.06.2018 r.) zapłacić 799 zł, czyli o 150 zł więcej niż za Xiaomi Air Purifier 2.

Ocena eksperta
3.3/ 5
Ocena na Ceneo
4.87 (Liczba opinii: 310)
Powierzchnia oczyszczania
38 m2
Cena
Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2S w pokoju
Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2S w pokoju

Cztery wersje filtrów z węglem aktywnym i HEPA

Pod względem rodzaju wykorzystywanych filtrów Xiaomi Air Purifier 2S prezentuje się tak samo jak poprzednia wersja urządzenia. Powietrze oczyszczane jest przez filtr cylindryczny złożony z:

  • filtr wstępnego, który zatrzymuje sierść i inne większe zanieczyszczenia,
  • filtra HEPA E12, zapewniającego ochronę przed pyłami zawieszonymi, alergenami, bakteriami i wirusami,
  • węgla aktywnego, który pochłania szkodliwe gazy i neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Taki filtr sprawia, że oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 2S może usuwać z powietrza smog, lotne związki organiczne, bakterie, wirusy, dym papierosowy i alergeny.

Dobra wydajność, przeciętna głośność pracy

Podczas pracy w najwyższej prędkości oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 2S uzyskuje CADR 310 m³/h. Sprawdzi się zatem w pomieszczeniu o powierzchni maksymalnie 38 m²

Głośność pracy mieści się w granicach 31-66 dB. Oczyszczacz nie należy zatem do najcichszych, ale osobom o przeciętnej wrażliwości na hałasy powinien pozwolić na spokojny sen.

Tryb automatyczny łagodny dla smogu

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2S został wyposażony w tryb automatyczny, który uwzględnia stężenie cząsteczek PM2,5. Jedną z różnic pomiędzy Xiaomi Air Purifier 2 a 2S jest rodzaj miernika cząsteczek pyłu zawieszonego. Obecny w starszych urządzeniach sensor na podczerwień został zastąpiony czujnikiem laserowym, który zapewnia wyższą dokładność pomiaru. 

Niestety, mimo tej pozytywnej zmiany tryb automatyczny tego oczyszczacza ma poważną wadę, ponieważ do smogu podchodzi bardzo łagodnie. Oto jak Xiaomi Pro interpretuje poszczególne stężenia pyłu PM2,5:

  • PM2,5 do 75 µg/m³ – powietrze czyste,
  • PM2,5 od 76 do 150 µg/m³ – średni poziom zanieczyszczenia,
  • PM2,5 powyżej 151 µg/m³ – wysokie zanieczyszczenie.

Dla przypomnienia, według norm europejskich dopuszczalne średniodobowe stężenie PM2,5 to 25 µg/m³. Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier Pro przyśpiesza pracę dopiero wtedy, kiedy stężenie jednego z głównych i najbardziej niebezpiecznych składników smogu trzykrotnie przekracza tę normę!

W teorii nie jest to poważna wada, gdyż aplikacja umożliwia dostosowanie trybu automatycznego do własnych potrzeb, jednak w praktyce ta opcja jest niedostępna. O problemach związanych z aplikacją przeczytasz w kolejnym akapicie.

Jedna z różnic między nową i starą wersją oczyszczacza Xiaomi to czujnik światła, dzięki któremu w trybie auto XAP 2S jest w stanie dopasować się nie tylko do jakości powietrza, ale i do pory dnia.

oczyszczacz powietrza Xiaomi 2s przy łóżku w salonie

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2S (zdjęcie: materiały producenta)

 

Ranking Oczyszczaczy Powietrza

Problematyczna aplikacja i przydatny wyświetlacz OLED

Oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 2S podobnie jak swój poprzednik jest sterowany mobilnie za pomocą aplikacji Mi Home. Jedna z oferowanych przez nią możliwości to dostosowanie prędkości filtracji do stężenia cząsteczek PM2,5 zgodnie z własnymi preferencjami. Korzystanie z tej opcji możliwe jest jednak tylko w urządzeniach sprzedawanych na rynek chiński.  W przypadku wersji europejskiej samodzielna automatyzacja jest niemożliwa. Aby rozwiązać ten problem, trzeba znaleźć zmodyfikowaną aplikację, ale wprowadzenie własnych ustawień nie zawsze się udaje.

Oczyszczacz powietrza XAP 2S jest wyposażony w wyświetlacz OLED, który prezentuje stężenie pyłu, wilgotność i temperaturę oraz informuje o aktualnym trybie pracy. W XAP 2 takie dane były przekazywane wyłącznie za pomocą aplikacji.

Aplikacja do oczyszczacza powietrza Xiaomi 2s

Oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 2S i aplikacjia Mi Home (zdjęcie: materiały producenta)

Filtry w przystępnych cenach i niski pobór prądu

Po zużyciu niebieskiego filtra obecnego w oczyszczaczu Xiaomi Air Purifier 2S można zastąpić go takim samym albo jednym z trzech innych filtrów.

Filtr szary – obejmuje filtr wstępny, węglowy i HEPA H13
Filtr szary Xiaomi na Ceneo.pl

Filtr niebieski – obejmuje filtr wstępny, węglowy i HEPA E12
Filtr niebieski Xiaomi na Ceneo.pl

Filtr zielony – obejmuje filtr wstępny, węglowy ze zwiększoną ilością węgla aktywnego i HEPA E12
Filtr zielony Xiaomi na Ceneo.pl

Filtr fioletowy – obejmuje filtr wstępny, węglowy, HEPA E12 i powłokę antybakteryjną i antywirusową
Filtr fioletowy Xiaomi na Ceneo.pl

Filtry do oczyszczaczy powietrza Xiaomi

Najtańsze są filtry niebieski oraz zielony, które można zakupić za około 129 zł. Biorąc pod uwagę fakt, że żywotność filtra wynosi 6 miesięcy, korzystając z urządzenia przez cały rok, trzeba przeznaczyć na filtry 258 zł.

Filtr zielony to naszym zdaniem dobry wybór, ponieważ więcej węgla aktywnego zapewnia lepszą ochronę przez zanieczyszczeniami gazowymi. Jeśli chcesz wybrać filtr szary, obecny np. w oczyszczaczach Xiaomi Air Purifier 3H i Xiaomi Air Purifier 2H, to pamiętaj, że wyższa klasa HEPA oznacza spadek wartości CADR.

Maksymalny pobór mocy to tylko 31 W, co oznacza niskie wydatki na prąd. Pod względem kosztów eksploatacji sytuacja wygląda zatem tak samo jak w przypadku poprzedniej wersji oczyszczacza Xiaomi Air Purifier 2.

Oczyszczacz powietrza Xiaomi 2s

Oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 2S (zdjęcie: materiały producenta)

Zobacz jak oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2S prezentuje się na tle innych modeli tej marki.

Dla kogo?

Xiaomi Air Purifier 2S pasuje do pomieszczeń o wielkości do 38 m², tak samo jak starszy wariant oczyszczacza. To dobry wynik, a na dodatek idzie w parze z rewelacyjnie niską ceną. Zakup tego sprzętu możemy polecić właśnie osobom, które nie mogą zapłacić za oczyszczacz więcej. Jeśli dysponujesz troszkę większym budżetem, sugerujemy wybór oczyszczacza z dobrze działającym trybem automatycznym.

Szczegóły techniczne Xiaomi Air Purifier 2S

Dane techniczne
Wartości
Cena
Maks. CADR lub przepływ powietrza
310 m3/h
Maks. powierzchnia oczyszczania wg producenta
37 m2
Maks. powierzchnia oczyszczania wg wybierzoczyszczacz,pl
38 m2
Rodzaj filtrów
Wstępny, HEPA, Węglowy
Koszty eksploatacji
Dodatkowe technologie
Nie
Nawilżanie powietrza
Nie
Tryb automatyczny
Tak
Głośność pracy
≥ 31 dB
Pobór mocy
1.5 - 31 W
Wymiary
52 x 24 x 24 cm
Waga
4.8 kg
Certyfikaty
Brak

Autor

Temat czystego powietrza i jego wpływu na zdrowie zgłębiam już od 2017 r. W ciągu tego czasu zdążyłam przetestować i przeanalizować działanie wielu oczyszczaczy powietrza, dlatego wiem, które parametry mają wpływ na skuteczność urządzenia oraz komfort jego użytkownika. Wiem również, w jaki sposób należy dbać o powietrze w swoim domu, aby korzystnie wpływało ono na zdrowie i samopoczucie.

Sprawdź komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz