Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj
Miejsce w rankingu

Xiaomi Air Purifier 3H

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 3H to tanie i ciekawe urządzenie do pomieszczeń ok. 40-45 m² max. Choć z zewnątrz przypomina bardzo poprzednie modele chińskiego koncernu, w środku znajdziemy kilka ważnych zmian (m.in. większy CADR i dotykowy wyświetlacz, a także pełną automatyzację w wersji EU). Nie zmieniło się niestety pobłażliwe podejście do zanieczyszczeń, a więc największa bolączka urządzeń Xiaomi. Niektórym użytkownikom przeszkadzać może także odczuwalny hałas przy najwyższych obrotach.

Ocena eksperta
4.4 / 5/ 5
Ocena na Ceneo
4.64 (Liczba opinii: 192)
Powierzchnia oczyszczania
47 m2
Cena
619
Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 3h w sypialni obok łóżka
Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 3h w sypialni obok łóżka

Cylindryczny filtr 3w1

Xiaomi 3H filtr zielony
Filtr zielony (z dodatkowym węglem aktywnym) do oczyszczacza powietrza Xiaomi AP 3H

W oczyszczaczu powietrza Xiaomi Air Purifier 3H znajdziemy te same rodzaje filtrów, które znamy z poprzednich modeli tej marki, np. Xiaomi Air Purifier 2s.

W standardzie 3H oferuje czarny cylindryczny filtr 360°, na który składają się:

  • filtr węglowy
  • filtr HEPA H13
  • filtr wstępny

Taki zestaw filtrów pozwala na skuteczne zatrzymywanie nawet najmniejszych pyłów czyli np. PM2,5. Dodatkowo oczyszczacz poradzi sobie z usuwaniem składników smogu, lotnych związków organicznych, formaldehydu czy dymu papierosowego. Zatem jest to dobry wybór dla osób poszukujących sposobów na usunięcie przykrego zapachu papierosów. Przy okazji zaobserwowaliśmy pojawienie się w standardzie filtra HEPA H13, który zastąpił EPA E12.

Uwaga! Oprócz standardowego czarna filtra H13, Xiaomi oferuje również inne warianty filtrów do swoich urządzeń, np. fioletowy E12 (antybakteryjny) lub zielony E12 (ze zwiększoną ilością węgla aktywnego).

Oferta filtrów do oczyszczacza powietrza Xiaomi Air Purifer 3H:

Ze swojej strony polecamy standardowy, niebieski filtr, gdyż różnica między E12, a H13 jest  nieodczuwalna w codziennej eksploatacji. Dobrą propozycją będzie również używany przez nas do testów filtr zielony (tzw. antyformaldehydowy), zwłaszcza w obliczu niewielkiej dostępności filtra niebieskiego.

Xiaomi 3H czytnik RFID
Każdy z filtrów do oczyszczaczy powietrza Xiaomi wyposażony jest w tzw. identyfikator RFID

Każdy z filtrów wyposażony jest w tzw. identyfikator RFID (umieszczony od spodniej strony filtra). Czip ten ułatwia ocenę stopnia zużycia filtra. Szacowana żywotność wszystkich filtrów to ok. 6 miesięcy.

Okres ten może być jednak różny (nierzadko dłuższy aniżeli deklaruje producent). Wszystko zależy bowiem od stopnia zanieczyszczenia powietrza i rodzaju zanieczyszczeń. Stopień zużycia filtra podejrzymy wygodnie w aplikacji mobilnej Mi Home. W momencie, gdy filtr będzie zużyty, na wyświetlaczu pojawiać się będzie również odpowiedni komunikat.

Podobnie jak w poprzednich modelach Xiaomi, filtr wyjmujemy, naciskając zatrzaski w tylnej klapie, a następnie obrotowym ruchem wysuwamy filtr ze środka.

Lepsza wydajność oczyszczania i sprawdzony laserowy czujnik

Oczyszczacz powietrza Xiaomi AP 3H posiada imponującą wydajność oczyszczania na poziomie 380 m3/h. Urządzenie sprawdzi się więc na powierzchni do 47,5 m2.

To istotna zmiana na plus w porównaniu do poprzednika - Xiaomi AP 2S, gdzie wydajność ta wynosiła 310 m3/h. Podobnie jak w serii 2S, również i tu zastosowano laserowy czujnik cząstek stałych, który działa dość dobrze, dokładnie odczytując stężenia pyłów zawieszonych. Z naszego doświadczenia wiemy, że czujniki laserowe są bardziej miarodajne od tych na podczerwień, które możemy również spotkać w niektórych oczyszczaczach (np. marki Philips).

Laserowy czujnik zanieczyszczeń PM2,5
Laserowy czujnik cząstek stałych PM2,5 w Xiaomi AP 3H

Łagodna ocena jakości powietrza i pobłażliwy tryb auto

Urządzenie dalej jednak powiela pewne błędy swoich poprzedników, a więc zbyt łagodny tryb automatyczny. Jest on bowiem oparty na azjatyckich normach jakości powietrza przyjętych przez Xiaomi (znacznie wyższych niż te rekomendowane przez UE i WHO).

Normy jakości powietrza w oczyszczaczu Xiaomi AP 3H
System oceny jakości powietrza w oczyszczaczach Xiaomi

Dlaczego ma to znaczenie dla polskiego użytkownika?

Ponieważ tryb automatyczny uosabia główne założenie oczyszczaczy powietrza, które mają być urządzeniami gwarantującymi czyste, zdrowe powietrze w mieszkaniu czy biurze przy jak najmniejszej ingerencji ze strony użytkowników.

Xiaomi zdaje się rozwiązywać ten problem, proponując swoim klientom własne możliwości automatyzacji. Przypomina to jednak trochę gaszenie pożaru, który się samemu spowodowało.

Automatyzacja w aplikacji Mi Home pozwala bowiem na tworzenie wygodnych, spersonalizowanych reguł pracy. Idealne dopasowanie oczyszczacza do własnych potrzeb zabiera jednak czas, a jak pokazuje praktyka - w codziennej eksploatacji i tak niejednokrotnie będziemy zmuszeni korygować ustawienia, zaglądając do aplikacji częściej, niż byśmy się spodziewali.

Dotykowy wyświetlacz OLED i większa powierzchnia kratki nawiewu

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 3h w sypialni obok łóżka

Kolejną nowością oprócz zwiększonej wydajności oczyszczania jest wyświetlacz dotykowy OLED, który informuje użytkownika o aktualnej jakości powietrza przy pomocy wskaźnika numerycznego (stężenie PM2,5) oraz pierścienia kolorystycznego zmieniającego kolory zależnie od aktualnej jakości powietrza.

Poniżej wskaźnika numerycznego znajdziemy niewielką ikonkę wyświetlającą aktualny tryb pracy. Klikając w nią możemy zmienić tryb oczyszczania pomieszczeń, wybierając spośród:

  • trybu automatycznego - "A"
  • trybu sleep - "☽"
  • trybu ulubionego - ""
  • 3 poziomów prędkości manualnej

Co ciekawe, maksymalną wydajność oczyszczania uzyskamy przy w/w trybie ulubionym (), gdy w aplikacji mobilnej wejdziemy w szczegóły tego trybu i za pomocą charakterystycznego suwaka ustawimy maksymalną moc.

Oprócz tego na wyświetlaczu można znaleźć informacje o temperaturze w pokoju, wilgotności, prędkości pracy oraz o połączeniu z WIFI. 

Dotykowy wyświetlacz jest istotną różnicą w porównaniu z nowym modelem Xiaomi AP 3C, gdzie wyświetlacz jedynie pokazuje najważniejsze informacje. Wybór trybu oczyszczania czy regulacja podświetlenia przeniesiona została zaś na górny panel.

W recenzowanym tu Xiaomi Air Purifier 3H cały górny panel zajęty jest przez kratkę nawiewu, co pozwoliło również zwiększyć przepływ powietrza i wydajność oczyszczania.

Xiaomi 3H górny panel
Kratka nawiewu na panelu górnym oczyszczacza powietrza Xiaomi AP 3H

Aplikacja mobilna Mi Home - Czy pełna automatyzacja jest wygodna?

Xiaomi 3H wybór trybu pracy i intensywności oczyszczania
Wybór trybów pracy i panel ustawień w aplikacji mobilnej Mi Home

Tryby pracy można wybierać poprzez wyświetlacz OLED, a także poprzez dedykowaną aplikację Mi Home, w której można zmieniać m.in. prędkość czy dodać reguły pracy. Opcje te są bardzo przydatne, jeśli chcemy, by urządzenie reagowało w określony sposób w określonych warunkach. Przykład: „Jeśli stężenie pyłów PM2,5 będzie większe, przełącz na tryb auto lub „Po godzinie 21 przełącz na tryb nocny”.

Xiaomi 3H tryb nocny aplikacja mobilna
Ustawianie własnych reguł pracy w zależności od stężenia PM2,5. U dołu ekranu widzimy opcję przedziału godzinowego, w których dana reguła ma obowiązywać.

I tu ważna zmiana. W poprzednich modelach Xiaomi Air Purifier pełna automatyzacja, umożliwiająca m.in. tworzenie własnych reguł pracy, dostępna była jedynie w urządzeniach na rynek chiński (oznaczonych CN). W modelu Xiaomi AP 3H producent wyszedł naprzeciw oczekiwaniom wielu europejskich klientów, wprowadzając automatyzację również do modeli EU.

Dzięki sparowaniu oczyszczacza z telefonem, aplikacja Xiaomi Home pozwala na zdalne sterowanie oczyszczaczem powietrza z dowolnego miejsca. Rozwiązanie to jest wygodne, choć niepozbawione wad. Na co dzień powietrze w pokoju zmienia się bardzo dynamicznie. Chcąc reagować na te zmiany, musimy przygotować dużo reguł lub często sięgać po telefon i ręcznie korygować działanie sprzętu.

Porównanie oczyszczaczy powietrza Xiaomi

porównanie oczyszczaczy powietrza Xiaomi

Zobacz jak oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 3H prezentuje się na tle innych modeli tej marki.

Dla kogo?

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 3H sprawdzi się głównie w warunkach domowych oraz niewielkiej przestrzeni biurowej.

Według producenta jest przeznaczony do pomieszczeń o maksymalnej powierzchni 47,5 m² przy wydajności 380 m³/h. Należy jednak pamiętać, że maksymalna wydajność niesie ze sobą sporą głośność, dlatego też realnie rekomendujemy urządzenie do mniejszych powierzchni. W relacji cena-wydajność oczyszczania Xiaomi Air Purifier 3H to jedna z najlepszych propozycji na rynku.

Szczegóły techniczne Xiaomi Air Purifier 3H

Dane techniczne
Wartości
Cena
619 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza
380 m3/h
Maks. powierzchnia oczyszczania wg producenta
47 m2
Maks. powierzchnia oczyszczania wg wybierzoczyszczacz,pl
47 m2
Rodzaj filtrów
Wstępny, HEPA H13, Węglowy
Koszty eksploatacji
Dodatkowe technologie
Nawilżanie powietrza
Nie
Tryb automatyczny
Tak
Głośność pracy
do 64 dB
Pobór mocy
do 38 W
Wymiary
54 x 24 x 24 cm
Waga
4,8 kg
Certyfikaty

Sprawdź komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz