Kilka słów o Xiaomi Smart Air Purifier 4
Oczyszczacze powietrza Xiaomi 4 generacji (Xiaomi 4, Xiaomi 4 Lite i Xiaomi 4 Pro) pojawiły się na rynku na przełomie 2021 i 2022 roku.
Xiaomi Air Purifier 4 z CADR na poziomie 400 m³/h plasuje się na środkowym miejscu, pomiędzy Xiaomi 4 Lite, a Xiaomi 4 Pro. Polecany jest do pokoju o powierzchni maksymalnie 50 m².
KLASYCZNY DESIGN OCZYSZCZACZY POWIETRZA XIAOMI
Xiaomi Air Purifier 4 wygląda bardzo podobnie do starszych oczyszczaczy Xiaomi. Wloty powietrza zlokalizowane są z czterech stron, a wyloty na górze. Na przodzie umieszczony został wyświetlacz wraz z panelem sterowania.
WADY I ZALETY XIAOMI SMART Air Purifier 4
Zalety
✅ Dobry stosunek cena (ok 800 zł) / wydajność (400 m³/h)
✅ Pełna automatyzacja w aplikacji Mi Home
✅ Sterowanie głosowe za pomocą asystenta Google i Amazon Alexa
✅ Jonizacja powietrza
✅ Łatwa w demontażu kratka górna umożliwiająca wyczyszczenie wentylatora
WADY
❌ Niedokładny czujnik PM 2,5, prezentuje inne odczyty niż inne oczyszczacze Xiaomi
❌ Za głośna praca – 30 dB w najniższej prędkości
❌ Odczyty na wyświetlaczu są mniej widoczne z daleka niż w starszych modelach
STANDARDOWY, TRÓJWARSTWOWY FILTR 360°. NASZ FILTR WAŻY AKTUALNIE 1038 g
Nasz filtr jest już po kilku testach oczyszczania i jego aktualna waga to 1038 g.
Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 4 podobnie jak starsze urządzenia tego producenta wykorzystuje zintegrowany filtr 360 stopni, w skład którego wchodzą:
- Filtr wstępny – to drobna siateczka dookoła filtra. Zatrzymuje duże zanieczyszczenia tj. kurz, włosy i ewentualną sierść zwierząt.
- Filtr HEPA klasy H13 – wykonany z cienkiego materiału filtracyjnego złożonego w postaci harmonijki z gęsto rozstawionymi lamelkami. Filtr HEPA zatrzymuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10 oraz alergeny, bakterie, wirusy i grzyby.
- Filtr węglowy – to warstwa składająca się ze sklejonego ze sobą węgla aktywnego w ilości 500 000 mg, znajdująca się za filtrem HEPA. Usuwa szkodliwe gazy, m.in. lotne związki organiczne, a także neutralizuje nieprzyjemne zapachy.
W oczyszczaczu powietrza Xiaomi Air Purifier 4 obecne są technologie, które umożliwiają skuteczną ochronę przed smogiem, alergenami, dymem papierosowym, LZO, bakteriami, wirusami i nieprzyjemnymi zapachami.
Filtr pasujący do oczyszczacza Xiaomi Air Purifier 4 to M16R-FLP-GL o średnicy 21 cm i wysokości 29,3 cm. Jego aktualna cena: 220 zł.
Sprawdź najniższą cenę na Ceneo
ŻYWOTNOŚĆ FILTRA
Według producenta filtr wystarcza na okres od 6 do 12 miesięcy. Oczyszczacz komunikuje o zużyciu filtra, ale nie zawsze należy wymieniać go po tym czasie.
Oczyszczacz oblicza przepracowany czas, a podstawą do wymiany filtra jest ilość przefiltrowanego powietrza z zanieczyszczeniami.
CHIP RFID W FILTRACH – CZYM JEST?
Wymieniając filtr, należy zwrócić uwagę na jego oryginalność. Oryginalne filtry mają chip RFID, który służy kontroli zużycia filtra.
Dzięki niemu w aplikacji pojawia się informacja o tym, kiedy filtr został po raz pierwszy włożony do oczyszczacza, ile czasu pracował i ile powietrza oczyścił.
Oczyszczacz po włożeniu filtra bez czujnika RFID będzie informował o tym komunikatem.
Po zużyciu filtra wskaźnik jakości powietrza będzie migać na czerwono przez 30 sekund.
Wskaźnik zużycia filtra.
Powiadomienie o braku filtra w oczyszczaczu.
JONIZACJA PLAZMOWA
Dodatkowo producent zastosował tutaj jonizator, który pomaga w usuwaniu np. zarodników pleśni i wirusów. Jonizator przyczynia się do szybszego usuwania zanieczyszczeń pyłowych z powietrza i pomaga neutralizować nieprzyjemne zapachy.
W oczyszczaczy został zamontowany raczej jonizator plazmowy (producent wspomina o ostrzowym), gdyż nasze testy wykazały obecność w powietrzu jonów zarówno ujemnych, jak i dodatnich.
Sprawdziliśmy ile oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 4 Pro generuje jonów ujemnych i dodatnich w trybie Turbo. Pomiar trwał ok. 5 minut.
Wynik po ok. 1 minucie
Wynik po ok. 3 minutach
Wynik po ok. 5 minutach
JONY DODATNIE GENEROWANE PRZEZ Oczyszczacz Xiaomi AP 4:
Wynik po ok. 1 minucie
Wynik po ok. 3 minutach
Wynik po ok. 5 minutach
Wysoka WYDAJNOŚĆ Xiaomi Air Purifier 4
Maksymalny CADR oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 4 wynosi 400 m³/h w najwyższej prędkości, co umożliwia efektywną pracę w pomieszczeniu o powierzchni do 50 m². Według producenta w zależności od wybranej prędkości głośność wynosi od 32,1 dB do 63 dB.
Razem z oczyszczaczem Xiaomi Air Purifier 4 na rynku pojawiły się dwa bliźniacze modele o wydajności:
TRYB AUTO Z CZUJNIKIEM PM2,5 – NIE BEZ WAD
Po lewej Xiaomi AP 4 Pro, po prawej Xiaomi Air Purifier AP 4
Oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 4 ma tryb automatyczny, w którym dostosowuje tempo pracy do stężenia pyłu zawieszonego PM2,5, czyli podstawowego składnika smogu.
Zastosowany jest tutaj czujnik, który znajdował się również w starszych oczyszczaczach Xiaomi, ale dokładność pomiaru jest w tym przypadku trochę gorsza.
Odbiega zarówno od pomiaru przeprowadzonego zewnętrznym czujnikiem, jak i od tego dokonanego przez poprzednie urządzenia marki Xiaomi.
Xiaomi Air Purifier 4 ma wskaźnik numeryczny (na wyświetlaczu i w aplikacji) oraz kolorystyczny. Ten drugi wykorzystuje cztery kolory, które oznaczają:
- zielony – stężenie PM2,5 do 20 μg/m³, dobra jakość powietrza,
- żółty – stężenie PM2,5 od 21 do 35 μg/m³, niski poziom zanieczyszczeń,
- pomarańczowy – stężenie PM2,5 od 36 do 55 μg/m³, średni poziom zanieczyszczeń,
- czerwony – stężenie PM2,5 powyżej 55 μg/m³, mocno zanieczyszczone powietrze.
Tak samo jak starsze oczyszczacze powietrza Xiaomi nowy model bazuje na normach chińskich, a nie bardziej restrykcyjnych normach europejskich. Z tego powodu zalecamy wprowadzić własne ustawienia, korzystając z aplikacji mobilnej.
Oprócz miernika PM2,5 w Xiaomi Air Purifier 4 znalazły się jeszcze czujniki temperatury i wilgotności.
DUŻY WYBÓR PRĘDKOŚCI PRACY
W oczyszczaczu powietrza Xiaomi Air Purifier 4 znajduje się wyświetlacz z dwoma przyciskami. Pierwszy z nich służy do włączania i wyłączania urządzenia, a drugi daje możliwość korzystania z trzech podstawowych prędkości oraz trzech zaprogramowanych trybów:
-
- automatycznego – oczyszczacz dostosowuje prędkość filtracji do stopnia zanieczyszczenia powietrza.
- nocnego – praca w niskiej prędkości z wyłączonym podświetleniem,
- ulubionego – maksymalna prędkość filtracji jest taka, jaką wybrał użytkownik (można dokonać jej zmiany w aplikacji).
3 tryby manualne
W aplikacji prędkości dostępnych w trybie ulubionym jest 12. Każdej z nich urządzenie przypisuje powierzchnię (od 5 m2 do 48 m2), jaka będzie efektywnie obsługiwana w wybranej prędkości filtracji:
- 5-9 m2,
- 7-13 m2,
- 11-19 m2,
- 13-22 m2,
- 17-28 m2,
- 19-33 m2,
- 20-34 m2,
- 21-36 m2,
- 23-39 m2,
- 24-40 m2,
- 26-44 m2,
- 28-48 m2.
APLIKACJA MI HOME Z AUTOMATYZACJĄ
Na korzyść nowych oczyszczaczy powietrza Xiaomi przemawia fakt, że w wersji europejskiej w aplikacji nie zabrakło opcji automatyzacji. Można zatem wyznaczyć własny poziom pyłu, przy którym urządzenie ma przyśpieszać pracę. Pozwala to zredukować skutki zbyt łagodnej interpretacji jakości powietrza przez oczyszczacz.
W aplikacji możliwe jest również stworzenie harmonogramu pracy, dzięki czemu Xiaomi Air Purifier 4 w odpowiednich momentach sam będzie zmieniać swoje ustawienia. Poza tym Mi Home umożliwia:
- ręczne sterowanie prędkością filtracji,
- sprawdzenie stopnia zużycia filtra (pozostała żywotność prezentowana jest tutaj procentowo),
- zmianę ustawień trybu ulubionego.
PRZYSTĘPNE KOSZTY UŻYTKOWANIA
Do oczyszczacza Xiaomi Air Purifier 4 przeznaczony jest filtr dostępny pod nazwą Xiaomi M16R-FLP-GL. W Polsce dostępny jest on w cenie 229 zł. Żywotność, podobnie jak w przypadku filtrów do dwóch pozostałych modeli z tej serii, oszacowana została na okres 6-12 miesięcy.
Pobór prądu wynosi maksymalnie 31 W, czyli urządzenie nie zużywa zbyt wiele energii.
Test poboru prądu w 1 prędkości i w trybie ulubionym z maksymalną wydajnością
JAK XIAOMI AP 4 RADZI SOBIE ZE SMOGIEM?
Przeprowadziliśmy test, w którym zadymiliśmy 2 kadzidłami pomieszczenie, a po pięciu minutach od ich zapalenia włączyliśmy oczyszczacze w trybie AUTO. Sprawdziliśmy, jak szybko Xiaomi AP 4 zareaguje na smog w porównaniu do Xiaomi AP 4 Pro (CADR 500 m³/h). Okazuje się, że Xiaomi 4 zareagował na smog wolniej niż Xiaomi 4 Pro:
Od lewej Xiaomi AP 4 Pro, po prawej Xiaomi AP 4:
Xiaomi AP 4 Pro szybciej wyczuł zanieczyszczenie niż Xiaomi 4 i natychmiast przyspieszył swoją pracę.
Porównanie Xiaomi Air Purifier 4 vs Xiaomi Air Purifier 4 PRO
CZYSZCZENIE – MOŻLIWOŚĆ DEMONTAŻU GÓRNEGO PANELU
Warto zauważyć, że w przypadku zabrudzenia górnej części urządzenia w pobliżu wylotu powietrza, możliwe jest łatwe wyczyszczenie oczyszczacza. Wystarczy nacisnąć znajdującą się tutaj klapkę, a potem przy pomocy śrubokręta odkręcić górny panel.
Za pomocą odkurzacza lub miękkiej ściereczki można usunąć zalegający kurz z kanału powietrznego i łopatek wentylatora.
Należy również regularnie usuwać zanieczyszczenia z przegrody filtra, laserowego czujnika cząsteczek oraz przekaźnika jonów. Powinno się robić to za pomocą odkurzacza z łagodnym nawiewem lub delikatną szmatką albo ściereczką.
Co znajduje się w zestawie z oczyszczaczem?
- Filtr
- Zasilacz
- Instrukcja obsługi
Witam,
Jeżeli wybierać między tym Xiaomi Air Purifier 4 a Vestrforst VP-A1Z40WH a Klarta Forste 4 i
Electrolux Pure A9 PA91-404GY i klarta Stor 2
do różnych pomieszczeń salonu czasami sypialni i bliskiej odległości od łóżek to mam proszę 5 pytań proszę:
1. Które są w kolejności najcichsze w trybie nocnym?
2. Które w kolejności generują najwięcej jonów (jeśli mierzyliście) ?
3. Które w kolejności mają najlepsze jakościowo filtry?
4. Czy to prawda, że Klarta Stor 2 ma duży ciężki filtr węglowy i czy da się przy nim spać w najniższej prędkości czy nie wieje zbyt mocno w pokoju?
5. Czy Electrolux w najniższej prędkości mocno dmucha przy np. lóżku?
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
1. Najcichszy wydaje się Electrolux Pure A9 PA91-404GY, ale wszystkie wymienione oczyszczacze w trybie sleep są wystarczająco ciche, żeby dało się spokojnie spać. Trudno byłoby ustawić je w kolejności od najcichszego, ponieważ różnice są w wielu przypadkach niewielkie. Nie skupiałbym się też na tym, żeby oczyszczacz był w niskiej prędkości jak najcichszy. Obniżenie głośności zwykle wiąże się z redukcją wydajności, a w pewnym momencie ta wydajność staje się zbyt niska, aby urządzenie mogło usuwać zanieczyszczenia. Akurat w przypadku Electroluxa CADR w trybie sleep i tak jest dobry, ale często bywa inaczej.
2. Nie mam dokładnych wyników pomiaru ilości jonów. Niestety oczyszczacze Electroluxa nie generują jonów wcale, więc informacja o obecności jonizatora w tych urządzeniach to prawdopodobnie błąd.
3. Pod jakim względem najlepsze?
4. Tak, Klarta Stor 2 ma duży filtr węglowy, ale to zaleta, ponieważ przekłada się na długą żywotność. Da się przy niej spać, a co do odczuwania dmuchania, to wiele zależy od tego, w jakiej odległości od łóżka stanie.
5. Tutaj podobnie jak w przypadku oczyszczacza Klarta Stor 2, czyli zależy, w jakiej odległości od łóżka Electrolux miałaby stać. CADR w trybie sleep wynosi tutaj jakieś 50% maksymalnego, czyli nadal jest wysoki.
Dzień dobry, czy mógłbym prosić o sprawdzenie parametrów klarta forste 4, łącznie z jonizacja, i porównanie go bezposrednio z mi purifier 4? Czy przy wyborze oczyszczacz powinniśmy brać pod uwagę powierzchnię filtra? W okrągłych będzie zawsze dużo większą…
Z góry dziękuję Krzysztof
Dzień dobry. Wydajność – Klarta Forste 4: 300 m3/h, Xiaomi Air Purifier 4: 400 m3/h. Czujniki – w obu przypadkach PM2,5 + temperatury i wilgotności powietrza. Technologie oczyszczanie – tu również te same, czyli filtr wstępny, HEPA H13, węglowy + jonizacja plazmowa. Na razie nie mam wyników pomiaru jonów w KF4, uzupełnię po wykonaniu odpowiednich testów. Bazując na danych od procenta, w KF 4 jonizator jest wydajniejszy. Głośność minimalna – KF4: 20 dB, XAP 4: 32 dB. Tryb auto w naszej ocenie: KF4 bardzo dobry, XAP 4 z wadami (łagodna ocena stanu powietrza, wymaga poprawy poprzez wprowadzenie reguł pracy w aplikacji). Podsumowując – KF 4 ma lepszy tryb auto, pracuje ciszej, za to XAP 4 ma wyższą wydajność. Jeśli chodzi o filtry, to powierzchnia ma oczywiście znaczenie, jednak warto uwzględniać także ceny.