Xiaomi Air Purifier 4


Xiaomi Air Purifier 4 to średni model z najnowszej serii oczyszczaczy chińskiego producenta. To zarazem jeden z pierwszych oczyszczaczy Xiaomi z jonizacją. Nie jest jednak pozbawiony wad.
Sprawdzony zestaw filtrów i jonizator w Xiaomi Air Purifier 4
Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 4 podobnie jak starsze urządzenia tego producenta wykorzystuje zintegrowany filtr 360 stopni, w skład którego wchodzą:
- filtr wstępny – odpowiedzialny za wyłapywanie kurzu, sierści i innych dużych zanieczyszczeń.
- filtr węglowy – oczyszcza powietrze ze szkodliwych gazów, w tym formaldehydu oraz neutralizuje brzydkie zapachy,
- filtr HEPA klasy H13 – wychwytuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, alergeny, bakterie i wirusy.
Dodatkowo producent zastosował tutaj jonizator, który pomaga w usuwaniu np. zarodników pleśni i wirusów. Jest to raczej jonizator plazmowy (producent wspomina o ostrzowym), gdyż nasze testy wykazały obecność w powietrzu jonów zarówno ujemnych, jak i dodatnich.
W oczyszczaczu powietrza Xiaomi Air Purifier 4 obecne są technologie, które umożliwiają skuteczną ochronę przed smogiem, alergenami, dymem papierosowym, LZO, bakteriami, wirusami i nieprzyjemnymi zapachami.
Wydajny, ale trochę za dość głośny
Maksymalny CADR oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 4 wynosi 400 m³/h, co umożliwia efektywną pracę w pomieszczeniu o powierzchni do 50 m². W zależności od wybranej prędkości głośność wynosi od 32,1 dB do 63 dB. W przypadku używania urządzenia w sypialni i ustawienia go blisko łóżka dolna granica może okazać się zbyt wysoka, szczególni dla osób o lekkim śnie.
Razem z oczyszczaczem Xiaomi Air Purifier 4 na rynku pojawiły się dwa bliźniacze modele o wydajności:
- Xiaomi Air Purifier 4 Lite – CADR 360 m³/h, maksymalna powierzchnia pracy 45 m²,
- Xiaomi Air Purifier 4 Pro – CADR 500 m³/h, maksymalna powierzchnia pracy 62 m².
Duży wybór prędkości pracy w
Wentylator oczyszczacza Xiaomi Air Purifier 4 pracuje w czterech prędkościach. Można z nich korzystać poprzez aplikację. Dostępny jest tam suwak, który zmienia tempo oczyszczania. Przy każdej zmianie prezentowana jest informacja o maksymalnej powierzchni, którą według producenta sprzęt może obsłużyć przy wybranych ustawieniach. Panel daje możliwość korzystania z trzech podstawowych prędkości oraz trzech zaprogramowanych trybów:
- automatycznego – oczyszczacz dostosowuje prędkość filtracji do stopnia zanieczyszczenia powietrza,
- nocnego – praca w niskiej prędkości z wyłączonym podświetleniem,
- ulubionego – maksymalna prędkość filtracji jest taka, jaką wybrał użytkownik (można dokonać jej zmiany w aplikacji).
Tryb auto z czujnikiem PM2,5 nie bez wad
Oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 4 ma tryb automatyczny, w którym dostosowuje tempo pracy do stężenia pyłu zawieszonego PM2,5, czyli podstawowego składnika smogu. Producent zastosował tutaj inny czujnik od tego, który znajdował się w starszych oczyszczaczach Xiaomi. Nie jest to pozytywna zmiana, gdyż dokładność pomiaru jest w tym przypadku gorsza. Odbiega zarówno od pomiaru przeprowadzonego zewnętrznym czujnikiem, jak i od tego dokonanego przez poprzednie urządzenia marki Xiaomi.
Xiaomi Air Purifier 4 ma wskaźnik numeryczny (na wyświetlaczu i w aplikacji) oraz kolorystyczny. Ten drugi wykorzystuje cztery kolory, które oznaczają:
- zielony – stężenie PM2,5 do 20 μg/m³, dobra jakość powietrza,
- żółty – stężenie PM2,5 od 21 do 35 μg/m³, niski poziom zanieczyszczeń,
- pomarańczowy – stężenie PM2,5 od 36 do 55 μg/m³, średni poziom zanieczyszczeń,
- czerwony – stężenie PM2,5 powyżej 55 μg/m³, mocno zanieczyszczone powietrze.
Tak samo jak starsze oczyszczacze powietrza Xiaomi nowy model bazuje na normach chińskich, a nie bardziej restrykcyjnych normach europejskich.
Oprócz miernika PM2,5 w Xiaomi Air Purifier 4 znalazły się jeszcze czujniki temperatury i wilgotności.
Aplikacja Mi Home z automatyzacją
Na korzyść nowych oczyszczaczy powietrza Xiaomi przemawia fakt, że w wersji europejskiej w aplikacji nie zabrakło opcji automatyzacji. Można zatem wyznaczyć własny poziom pyłu, przy którym urządzenie ma przyśpieszać pracę. Pozwala to zredukować skutki zbyt łagodnej interpretacji jakości powietrza przez oczyszczacz.
W aplikacji możliwe jest również stworzenie harmonogramu pracy, dzięki czemu Xiaomi Air Purifier 4 w odpowiednich momentach sam będzie zmieniać swoje ustawienia. Poza tym Mi Home umożliwia:
- ręczne sterowanie prędkością filtracji,
- sprawdzenie stopnia zużycia filtra (pozostała żywotność prezentowana jest tutaj procentowo),
- zmianę ustawień trybu ulubionego.
Przystępne koszty użytkowania
Do oczyszczacza Xiaomi Air Purifier 4 przeznaczony jest filtr dostępny pod nazwą Xiaomi M16R-FLP-GL. W Polsce dostępny jest on w cenie 229 zł. Żywotność, podobnie jak w przypadku filtrów do dwóch pozostałych modeli z tej serii, oszacowana została na okres 6-12 miesięcy.
Filtr do oczyszczacza powietrza Xiaomi Air Purifier 4 w sklepie Mi-Store.pl
Pobór energii wynosi do 30 W, tak więc pod tym względem koszty eksploatacji nie będą wysokie.
Klasyczny design oczyszczaczy powietrza Xiaomi
Xiaomi Air Purifier 4 Pro wygląda bardzo podobnie do starszych oczyszczaczy Xiaomi. Wloty powietrza zlokalizowane są z czterech strony, a wyloty na górze. Na przodzie umieszczony został wyświetlacz wraz z panelem sterowania.