Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj
Miejsce w rankingu

Xiaomi Air Purifier 2C

Xiaomi Air Purifier 2C to tani chiński oczyszczacz, który chroni przed pyłami zawieszonymi i alergenami, ale nie przed zanieczyszczeniami gazowymi. Na domiar złego ma kiepski tryb auto.

Ocena eksperta
3.5/ 5
Ocena na Ceneo
4.87 (Liczba opinii: 310)
Powierzchnia oczyszczania
43 m2
Cena
439
Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2C w salonie
Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2C w salonie

Brak ochrony przed szkodliwymi gazami

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2COczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2C nie został wyposażony w standardowy filtr marki Xiaomi. Znajdziesz w nim wprawdzie filtr cylindryczny, jednak jest on złożony tylko z dwóch warstw:

  • siatki, pełniącej funkcję filtra wstępnego, który zatrzymuje kurz i inne duże zanieczyszczenia,
  • filtra HEPA H13, który zapewnia ochronę przed głównym składnikiem smogu, czyli pyłami zawieszonymi PM1, PM2,5 i PM10 oraz przed alergenami, bakteriami i wirusami.

Jak widać, zabrakło tutaj węgla aktywnego, który w innych oczyszczaczach Xiaomi uzupełnia działanie filtra HEPA poprzez zatrzymywanie szkodliwych gazów (np. formaldehydu) i neutralizację brzydkich zapachów. Brak ochrony przed zanieczyszczeniami gazowymi to poważna wada.

Dobra wydajność oczyszczania, przeciętna głośność pracy

Podczas pracy w najwyższej prędkości oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 2C osiąga CADR na poziomie 350 m³/h. To bardzo dobry wynik, który umożliwia pracę w pomieszczeniu o powierzchni nawet 43 m²

Pracując z pełną wydajnością, urządzenie uzyskuje głośność 60 dB. Minimalny poziom hałasu wynosi natomiast 30 dB. To trochę lepszy wynik niż w przypadku oczyszczaczy Xiaomi Air Purifier 3H albo 2S.

Słaby tryb auto, sterowanie panelem

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2CW oczyszczaczu powietrza Xiaomi Air Purifier 2C dostępne są trzy prędkości pracy. Oczywiście nie zabrakło tutaj trybu automatycznego, w którym urządzenie samo dostosowuje tempo filtracji do stanu powietrza. Niestety jakość jego działania pozostawia wiele do życzenia i to z dwóch powodów:

  1. producent zastosował tutaj czujnik na podczerwień, który słabo reaguje na smog,
  2. urządzenie bazuje na chińskiej normie jakości powietrza, a więc akceptuje wysokie stężenia pyłu zawieszonego.

Problemu z trybem auto nie rozwiążesz w aplikacji mobilnej, ponieważ ten akurat oczyszczacz Xiaomi nie ma modułu wifi. Sterowanie odbywa się wyłącznie poprzez panel.

O stanie powietrza urządzenie informuje za pośrednictwem wskaźnika kolorystycznego. Zabrakło w nim natomiast wskaźnika zużycia filtrów.

 

Przystępne koszty użytkowania

Za dwuwarstwowy filtr do oczyszczacza powietrza Xiaomi Air Purifier 2C zapłacisz około 150 zł. Jego żywotność szacowana jest na 6 miesięcy, zatem w przypadku używania oczyszczacza tylko w sezonie jesienno-zimowym roczny wydatek wyniesie właśnie tyle. Teoretycznie to niewiele, jednak jak na filtr pozbawiony węgla aktywnego cena wcale nie jest szczególnie atrakcyjna.

Na uwagę zasługuje natomiast niskie zużycie energii, które wynosi maksymalnie 33 W.

Małe wymiary, skromny design

Xiaomi Air Purifier 2C to urządzenie małe i lekkie (waży 4,1 kg). Wyglądem bardzo przypomina inne oczyszczacze powietrza Xiaomi. Prezentuje się skromnie, ale ładnie. Na górze umieszczone zostały przyciski do sterowania, natomiast na przodzie wspomniany już kolorystyczny wskaźnik jakości powietrza.

Xiaomi Air Purifier 2C na podłodze

Zobacz, jak oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2C prezentuje się na tle innych modeli tej marki.

Dla kogo?

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2C jest tani, ale niska cena idzie tu w parze z kilkoma poważnymi wadami. Wybór tego urządzenia warto rozważyć jedynie w przypadku bardzo ograniczonego budżetu i potrzeby usuwania głównie alergenów, do czego wystarczy filtr HEPA.

Szczegóły techniczne Xiaomi Air Purifier 2C

Dane techniczne
Wartości
Cena
439 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza
350 m3/h
Maks. powierzchnia oczyszczania wg producenta
40 m2
Maks. powierzchnia oczyszczania wg wybierzoczyszczacz,pl
43 m2
Rodzaj filtrów
Wstępny, HEPA 13
Koszty eksploatacji
Dodatkowe technologie
Nie
Nawilżanie powietrza
Nie
Tryb automatyczny
Tak
Głośność pracy
30-60 dB
Pobór mocy
≤ 33 W
Wymiary
24 x 24 x 52 cm
Waga
4,1 kg
Certyfikaty

Autor

Temat czystego powietrza i jego wpływu na zdrowie zgłębiam już od 2017 r. W ciągu tego czasu zdążyłam przetestować i przeanalizować działanie wielu oczyszczaczy powietrza, dlatego wiem, które parametry mają wpływ na skuteczność urządzenia oraz komfort jego użytkownika. Wiem również, w jaki sposób należy dbać o powietrze w swoim domu, aby korzystnie wpływało ono na zdrowie i samopoczucie.

Sprawdź komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz