Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2C jest tani, ale niska cena idzie tu w parze z kilkoma poważnymi wadami. Wybór tego urządzenia warto rozważyć jedynie w przypadku bardzo ograniczonego budżetu i potrzeby usuwania głównie alergenów, do czego wystarczy filtr HEPA.
Xiaomi Air Purifier 2C
Xiaomi Air Purifier 2C to tani chiński oczyszczacz, który chroni przed pyłami zawieszonymi i alergenami, ale nie przed zanieczyszczeniami gazowymi. Na domiar złego ma kiepski tryb auto.
Brak ochrony przed szkodliwymi gazami
Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2C nie został wyposażony w standardowy filtr marki Xiaomi. Znajdziesz w nim wprawdzie filtr cylindryczny, jednak jest on złożony tylko z dwóch warstw:
- siatki, pełniącej funkcję filtra wstępnego, który zatrzymuje kurz i inne duże zanieczyszczenia,
- filtra HEPA H13, który zapewnia ochronę przed głównym składnikiem smogu, czyli pyłami zawieszonymi PM1, PM2,5 i PM10 oraz przed alergenami, bakteriami i wirusami.
Jak widać, zabrakło tutaj węgla aktywnego, który w innych oczyszczaczach Xiaomi uzupełnia działanie filtra HEPA poprzez zatrzymywanie szkodliwych gazów (np. formaldehydu) i neutralizację brzydkich zapachów. Brak ochrony przed zanieczyszczeniami gazowymi to poważna wada.
Dobra wydajność oczyszczania, przeciętna głośność pracy
Podczas pracy w najwyższej prędkości oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 2C osiąga CADR na poziomie 350 m³/h. To bardzo dobry wynik, który umożliwia pracę w pomieszczeniu o powierzchni nawet 43 m².
Pracując z pełną wydajnością, urządzenie uzyskuje głośność 60 dB. Minimalny poziom hałasu wynosi natomiast 30 dB. To trochę lepszy wynik niż w przypadku oczyszczaczy Xiaomi Air Purifier 3H albo 2S.
Słaby tryb auto, sterowanie panelem
W oczyszczaczu powietrza Xiaomi Air Purifier 2C dostępne są trzy prędkości pracy. Oczywiście nie zabrakło tutaj trybu automatycznego, w którym urządzenie samo dostosowuje tempo filtracji do stanu powietrza. Niestety jakość jego działania pozostawia wiele do życzenia i to z dwóch powodów:
- producent zastosował tutaj czujnik na podczerwień, który słabo reaguje na smog,
- urządzenie bazuje na chińskiej normie jakości powietrza, a więc akceptuje wysokie stężenia pyłu zawieszonego.
Problemu z trybem auto nie rozwiążesz w aplikacji mobilnej, ponieważ ten akurat oczyszczacz Xiaomi nie ma modułu wifi. Sterowanie odbywa się wyłącznie poprzez panel.
O stanie powietrza urządzenie informuje za pośrednictwem wskaźnika kolorystycznego. Zabrakło w nim natomiast wskaźnika zużycia filtrów.
Przystępne koszty użytkowania
Za dwuwarstwowy filtr do oczyszczacza powietrza Xiaomi Air Purifier 2C zapłacisz około 150 zł. Jego żywotność szacowana jest na 6 miesięcy, zatem w przypadku używania oczyszczacza tylko w sezonie jesienno-zimowym roczny wydatek wyniesie właśnie tyle. Teoretycznie to niewiele, jednak jak na filtr pozbawiony węgla aktywnego cena wcale nie jest szczególnie atrakcyjna.
Na uwagę zasługuje natomiast niskie zużycie energii, które wynosi maksymalnie 33 W.
Małe wymiary, skromny design
Xiaomi Air Purifier 2C to urządzenie małe i lekkie (waży 4,1 kg). Wyglądem bardzo przypomina inne oczyszczacze powietrza Xiaomi. Prezentuje się skromnie, ale ładnie. Na górze umieszczone zostały przyciski do sterowania, natomiast na przodzie wspomniany już kolorystyczny wskaźnik jakości powietrza.
Zobacz, jak oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2C prezentuje się na tle innych modeli tej marki.
Bzdury pani pisze . Mam oczyszczacz 3 lata .NIE JEST TO OCZYSCZACZ PREMIUM ALE …. Posiada STEROWANIE Z APLIKACJI , Wi -FI. I to bardzo dobre . Urzadzenie zalacza sie, wchodzi na obroty gdy w kuchni cos sie smazy . Filtr Hepa jest 3 warstwowy własnie z weglem aktywnym 330 gr.Zywotność do 12 miesięcy użytkowania. Stan zużycia filtra można kontrolować na bieżąco w aplikacji do obsługi oczyszczacza Mi Home. Co więcej, jeśli filtr ulegnie zużyciu, to aplikacja o tym powiadomi.
Jest to jedyny filtr Xiaomi w formie walca, w którym HEPA ma klasę H13. Oznacza to neutralizację co najmniej 99,97% zanieczyszczeń o wielkości nawet 0,3 μm. Filtr zatrzymuje wirusy, bakterie, zarodniki grzybów, pyłki roślin oraz zanieczyszczenia mechaniczne, w tym PM2.5 i PM10 (główne składniki smogu).
Filtr wstępny jest gęstą siatką, która zatrzymuje większe zanieczyszczenia (okruchy, sierść zwierząt, włosy itp.). Filtr węglowy, który ma w sobie 330 gramów węgla aktywnego, usuwa formaldehydy i inne substancje szkodliwe oraz niepożądane i nieprzyjemne zapachy.
Dla wyjaśnienia (ponieważ niektórzy mogą nie przeczytać wszystkich komentarzy) pan po fakcie zorientował się, że ma inny oczyszczacz. Xiaomi Air Purifier 2C nie ma wi-fi. Pozdriawam 🙂
Usuwacie komentarze ,nie ładnie
Pana komentarze nie zostały opublikowane, ponieważ po napisaniu długiego wywodu zorientował się pan, że jednak ma inny model Xiaomi 🙂 Pozwolę sobie zacytować : „Przepraszam Pania za pomyłke w komentarzu pod modelem 2c .Dałem ciała . Mam model 2H . I tu pisze Pani samą prawdę. Na telefonie nie widziałem ze 2c jest jednak inny .Przepraszam i Pozdrawiam .” Sam zauważył Pan pomyłkę, więc nie publikowałam błędnej opinii. Jednak jeśli tak panu zależy, to proszę.