Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj
Miejsce w rankingu

Xiaomi Air Purifier 4 Lite

Ocena eksperta
88.2 / 100
Powierzchnia oczyszczania
45 m2
Cena
799
Xiaomi Air Purifier 4 Lite w sypialni
Xiaomi Air Purifier 4 Lite w sypialni

Xiaomi Air Purifier 4 Lite to jeden z najnowszych oczyszczaczy powietrza chińskiego producenta. Jednocześnie to jeden z pierwszych oczyszczaczy tej marki z jonizatorem. Na plus wypada obecność automatyzacji w wersji europejskiej. Na minus słabszy niż w starszych urządzeniach czujnik zanieczyszczeń.

Te same filtry + jonizator

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 4 LiteOczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 4 Lite podobnie jak starsze urządzenia tej marki wykorzystuje zintegrowany filtr cylindryczny, w skład którego wchodzą trzy elementy:

 • filtr wstępny – wyłapuje duże zanieczyszczenia, czyli głównie kurz i sierść,
 • filtr węglowy – usuwa szkodliwe gazy, m.in. lotne związki organiczne, a także neutralizuje nieprzyjemne zapachy,
 • filtr HEPA klasy H13 – zatrzymuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10 oraz alergeny, bakterie i wirusy.

Pracę wspiera jonizator. Jonizacja ułatwia usuwanie wielu zanieczyszczeń, dlatego stanowi zaletę. Producent wspomina o jonizacji ujemnej, co wskazywałoby na zastosowanie jonizatora ostrzowego, ale nasz miernik wykazał obecność w powietrzu zarówno jonów ujemnych, jak i dodatnich, co wskazuje na wykorzystanie jonizatora plazmowego.

Oczyszczacz Xiaomi wykorzystuje technologie skuteczne w walce ze smogiem, alergenami, dymem papierosowym, LZO, wirusami, bakteriami i brzydkimi zapachami.

Dobra wydajność Xiaomi Air Purifier 4 Lite, ale dość głośna praca

CADR oczyszczacza powietrza Xiaomi Air Purifier 4 Lite wynosi 360 m³/h, co pozwala na obsługę pomieszczenia o powierzchni do 45 m². Głośność pracy mieści się w granicach od 33,4 do 61 dB. Relacja między maksymalną wydajnością a maksymalną głośnością nie wypada źle, ale w najniższej prędkości hałas powyżej 30 dB nocą będzie dla osób wrażliwszych na hałasy trochę uciążliwy.

Wraz z oczyszczaczem Xiaomi Air Purifier 4 Lite na rynku pojawiły się dwa bliźniacze modele o wyższej wydajności:

Duży wybór prędkości pracy

W oczyszczaczu Xiaomi Air Purifier 4 Lite dostępnych jest wiele prędkości pracy. Są one dostępne w aplikacji, w której wyboru tempa oczyszczania dokonuje się za pomocą suwaka. Wprowadzenie zmiany skutkuje wyświetleniem informacji o maksymalnej powierzchni pomieszczenia, którą według producenta urządzenia może obsłużyć przy wybranych ustawieniach. Z panelu sterowania można wybrać jedną z trzech podstawowych prędkości albo jeden z trzech zaprogramowanych trybów:

 • automatyczny – w tym trybie oczyszczacz dopasowuje tempo filtracji do stanu powietrza,
 • nocny – urządzenie pracuje w niskiej prędkości z wyłączonym podświetleniem,
 • ulubiony – oczyszczacz pracuje z maksymalnie taką prędkością, jaką wybrał użytkownik (można ją zmienić przez aplikację).

Czujnik PM2,5 – jest, ale mniej dokładny niż wcześniej

W trybie auto oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 4 Lite dostosowuje się do stężenia pyłu zawieszonego PM2,5, czyli głównego składnika smogu. Niestety w urządzeniach serii Xiaomi Air Purifier 4 producent zastosował inny czujnik cząsteczek niż w starszych urządzeniach. Pomiar jest mniej dokładny. Potwierdzają to zarówno zewnętrzny czujnik, jak i starsze oczyszczacze tej marki. Wyniki pomiaru prezentowane są w aplikacji mobilnej i na wyświetlaczu.

Dodatkowo oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 4 Lite ma wskaźnik kolorystyczny. Poszczególne kolory oznaczają tutaj:

 • zielony – stężenie PM2,5 do 20 μg/m³, dobra jakość powietrza,
 • żółty – stężenie PM2,5 od 21 do 35 μg/m³, niski poziom zanieczyszczeń,
 • pomarańczowy – stężenie PM2,5 od 36 do 55 μg/m³, średni poziom zanieczyszczeń,
 • czerwony – stężenie PM2,5 powyżej 55 μg/m³, mocno zanieczyszczone powietrze.

Widać zatem, że tak samo jak starsze oczyszczacze powietrza Xiaomi  urządzenie bazuje na normach chińskich, znacznie łagodniejszych od norm europejskich. 

Poza miernikiem cząsteczek PM2,5 Xiaomi Air Purifier 4 Lite ma jeszcze czujniki temperatury i wilgotności.

Aplikacja Mi Home z opcją automatyzacji

Zaletę najnowszych oczyszczaczy powietrza Xiaomi stanowi funkcjonalność aplikacji mobilnej. Opcja automatyzacji jest dostępna także w urządzeniach przeznaczonych na rynek europejski. To przydatna funkcja, ponieważ pozwala zredukować skutki łagodnej interpretacji jakości powietrza. Automatyzacja daje możliwość samodzielnego wyznaczenia stężenia PM2,5, przy którym oczyszczacz ma zwiększyć prędkość pracy.

W aplikacji nie zabrakło też opcji tworzenia harmonogramu pracy, czyli programowania urządzenia w taki sposób, aby w określonych sytuacjach zmieniało tryb pracy. Ponadto Mi Home umożliwia:

 1. ręczny wybór jednej z wielu dostępnych prędkości,
 2. monitorowanie stopnia zużycia filtra (jego pozostała żywotność prezentowana jest procentowo),
 3. zmianę ustawień trybu ulubionego.

Umiarkowane koszty użytkowania

Do oczyszczacza powietrza Xiaomi Air Purifier 4 Lite przeznaczony jest filtr dostępny pod nazwą Xiaomi M17-FLP-GL Black. Jego cena wynosi 209 zł. Żywotność filtra szacowana jest na okres 6-12 miesięcy.

Filtr do Xiaomi Air Purifier 4

Filtr do oczyszczacza powietrza Xiaomi Air Purifier 4 Lite w sklepie Mi-Store.pl

Zużycie energii wynosi do 33 W, zatem pod tym względem oczyszczacz nie będzie generował dużych kosztów.

Niezmienny design Xiaomi

Jeśli chodzi o wygląd, to urządzenie bardzo przypomina poprzednie oczyszczacze marki Xiaomi. Powietrze pobierane jest ze wszystkich stron, natomiast wylot znajduje się na górze. Na przodzie zlokalizowany został wyświetlacz z panelem sterowania. Xiaomi Air Purifier 4 Lite

Dla kogo?

Xiaomi Air Purifier 4 Lite mógłby stanowić ciekawą propozycję dla wielbicieli marki, którym do tej pory brakowało w oczyszczaczach Xiaomi jonizacji. Niestety słabszy czujnik pyłów i dość głośna praca sprawiają, że radzimy dobrze porównać to urządzenie z konkurencyjnymi propozycjami.

Szczegóły techniczne Xiaomi Air Purifier 4 Lite

Dane techniczne
Wartości
Cena
799 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza
360 (CADR) m3/h
Maks. powierzchnia oczyszczania wg producenta
m2
Maks. powierzchnia oczyszczania wg wybierzoczyszczacz,pl
45 m2
Rodzaj filtrów
Wstępny, HEPA 13, Węglowy
Koszty eksploatacji
Dodatkowe technologie
Jonizacja
Nawilżanie powietrza
Nie
Tryb automatyczny
Tak
Głośność pracy
33,4 do 61 dB
Pobór mocy
33 W
Wymiary
24 x 24 x 53 cm
Waga
4,8 kg
Certyfikaty

Autor

Temat czystego powietrza i jego wpływu na zdrowie zgłębiam już od 2017 r. W ciągu tego czasu zdążyłam przetestować i przeanalizować działanie wielu oczyszczaczy powietrza, dlatego wiem, które parametry mają wpływ na skuteczność urządzenia oraz komfort jego użytkownika. Wiem również, w jaki sposób należy dbać o powietrze w swoim domu, aby korzystnie wpływało ono na zdrowie i samopoczucie.

Sprawdź komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz