Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj
Miejsce w rankingu

Oczyszczacze Xiaomi Air Purifier 4 Lite

Xiaomi Air Purifier 4 Lite wbrew zapowiedziom nie ma jonizatora, w który wyposażone zostały inne oczyszczacze Xiaomi serii 4. Model Lite ma też mniejszą liczbę trybów pracy. Urządzenie ma swoje zalety, ale na tle konkurencji nie wypada szczególnie atrakcyjnie.

Ocena eksperta
4.4 / 5
Ocena na Ceneo
4.5 (Liczba opinii: 1)
Powierzchnia oczyszczania
45 m2
Cena
639
Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 4 Lite
Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 4 Lite

Standardowy, trójwarstwowy filtr 360°, brak zapowiadanej jonizacji

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 4 Lite podobnie jak starsze urządzenia tej marki wykorzystuje zintegrowany filtr cylindryczny, w skład którego wchodzą trzy elementy:

 • filtr wstępny – wyłapuje duże zanieczyszczenia, czyli głównie kurz i sierść,
 • filtr węglowy – usuwa szkodliwe gazy, m.in. lotne związki organiczne, a także neutralizuje nieprzyjemne zapachy,
 • filtr HEPA klasy H13 – zatrzymuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10 oraz alergeny, bakterie i wirusy.

Oczyszczacz wykorzystuje zatem technologie skuteczne w walce ze smogiem, alergenami, dymem papierosowym, LZO, wirusami, bakteriami i brzydkimi zapachami.

Wbrew informacjom, które pojawiły się tuż przed debiutem serii Xiaomi Air Purifier 4, najmniejszy model w tej linii nie został wyposażony w jonizator.  Jest on obecny w dwóch pozostałych oczyszczaczach z najnowszej serii Xiaomi.

Xiaomi Air Purifier 4 Lite z filtrem

Dobra wydajność Xiaomi Air Purifier 4 Lite, ale dość głośna praca

CADR oczyszczacza powietrza Xiaomi Air Purifier 4 Lite wynosi 360 m³/h, co pozwala na obsługę pomieszczenia o powierzchni do 45 m². Głośność pracy mieści się w granicach od 33,4 do 61 dB. Relacja między maksymalną wydajnością a maksymalną głośnością nie wypada źle, ale w najniższej prędkości hałas powyżej 30 dB nocą będzie dla osób wrażliwszych na hałasy trochę uciążliwy.

Wraz z oczyszczaczem Xiaomi Air Purifier 4 Lite na rynku pojawiły się dwa bliźniacze modele o wyższej wydajności:

3 tryby pracy

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 4 Pro ma trzy zaprogramowane tryby pracy:

 • automatyczny – w tym trybie dopasowuje tempo filtracji do stanu powietrza, wykorzystując trzy prędkości (w żadnej z nich nie wykorzystuje pełni swoich możliwości, czyli nie uzyskuje maksymalnego CADR-u),
 • nocny – pracuje w niskiej prędkości z wyłączonym podświetleniem,
 • ulubiony – działa z prędkością wybraną przez użytkownika (można ją zmienić przez aplikację, domyślnie jest to maksymalna wydajność).

Zmiany trybu pracy można dokonać zarówno przez aplikację, jak i używając jednego z dwóch przycisków, znajdujących się na górze oczyszczacza powietrza.

Xiaomi Air Purifier 4 Lite widok od góry

Trzy prędkości wykorzystywane w trybie automatycznym nie są dostępne do ręcznego wyboru ani z poziomu panelu, ani aplikacji mobilnej. Użytkownik może jedynie korzystać z trzech zaprogramowanych trybów i zmieniać wydajność uzyskiwaną w trybie ulubionym. 

Czujnik PM2,5 – jest, ale mniej dokładny niż wcześniej

W trybie auto oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 4 Lite dostosowuje się do stężenia pyłu zawieszonego PM2,5, czyli głównego składnika smogu. Niestety w urządzeniach serii Xiaomi Air Purifier 4 producent zastosował inny czujnik cząsteczek niż w starszych urządzeniach. Pomiar jest mniej dokładny. Potwierdzają to zarówno zewnętrzny czujnik, jak i starsze oczyszczacze tej marki. Wyniki pomiaru prezentowane są w aplikacji mobilnej i na wyświetlaczu.

Dodatkowo oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 4 Lite ma wskaźnik kolorystyczny. Zależność między poziomem pyłu zawieszonego, a prędkością filtracji i oceną czystości powietrza wygląda tak:

 • zielony – stężenie PM2,5 do 20 μg/m³, dobra jakość powietrza, praca w niskiej prędkości,
 • żółty – stężenie PM2,5 od 21 do 35 μg/m³, niski poziom zanieczyszczeń, praca w średniej prędkości,
 • pomarańczowy – stężenie PM2,5 od 36 do 55 μg/m³, średni poziom zanieczyszczeń, praca w średniej prędkości,
 • czerwony – stężenie PM2,5 powyżej 55 μg/m³, mocno zanieczyszczone powietrze, praca w najwyższej prędkości.

W praktyce kolor żółty ma tu barwę raczej pomarańczową, a pomarańczowy ciemnopomarańczowy. Różnica między kolorami jest słaba, ale i tak nie warto kierować się wskaźnikiem kolorystycznym, gdyż ocena czystości powietrza jest tutaj zbyt łagodna. Oczywiście sytuacja wygląda znacznie lepiej niż w starszych modelach chińskiego producenta, np. Xiaomi Air Purifier 3H, gdzie jakość powietrza uznawana była za złą dopiero przy stężeniu PM2,5 powyżej 150 μg/m.

Bardziej restrykcyjna ocena przełożyła się na sposób działania trybu automatycznego. Nadal jednak sposób jego działania nie wygląda idealnie i wymaga dopracowania w aplikacji.

Poza miernikiem cząsteczek PM2,5 Xiaomi Air Purifier 4 Lite ma jeszcze czujniki temperatury i wilgotności. Dane z pomiarów są widoczne w aplikacji i na wyświetlaczu. Wyświetlacz jest większy, a dzięki temu czytelniejszy niż w modelu Xiaomi Air Purifier 4 Pro.

Wyświetlacz w oczyszczaczu powietrza Xiaomi Air Purifier 4 Lite

Aplikacja Mi Home z opcją automatyzacji

Podobnie jak w przypadku starszych oczyszczaczy powietrza Xiaomi sterowanie możliwe jest poprzez aplikację mobilną. Służy ona między innymi do:

 • sprawdzania stanu powietrza,
 • zmiany trybu pracy,
 • zmiany wydajności w trybie ulubionym,
 • monitorowania pozostałej żywotności filtra,
 • tworzenia reguł pracy.

Szczególnie pożądaną opcją jest tutaj automatyzacja, czyli tworzenie reguł pracy. Poprzez zaprogramowanie tak zwanych inteligentach scen można zniwelować skutki zbyt łagodnego podejścia oczyszczacza do smogu. Niestety na działanie automatyzacji negatywnie wpływa brak możliwości wyboru prędkości używanych przez urządzenie w trybie automatycznym. Nie da się zaprogramować urządzenia tak, żeby zmieniało je przy innych stężeniach cząsteczek PM2,5, niż przewidział producent.

 

Przystępne koszty użytkowania

Do oczyszczacza powietrza Xiaomi Air Purifier 4 Lite przeznaczony jest filtr dostępny pod nazwą Xiaomi M17-FLP-GL Black. Jego cena wynosi 209 zł. Żywotność filtra szacowana jest na okres 6-12 miesięcy.

Filtr do Xiaomi Air Purifier 4 Lite

Filtr do oczyszczacza powietrza Xiaomi Air Purifier 4 Lite w sklepie Mi-Store.pl

Deklarowane przez producenta zużycie energii wynosi maksymalnie 33 W. W naszym teście podczas pracy z pełną wydajnością Xiaomi Air Purifier 4 Lite pobierał 34,4 W. Różnica jest zatem minimalna i urządzenie można uznać za energooszczędne. W niskiej prędkości pobór prądu to jedynie 3,4 W. 

Xiaomi Air Purfier 4 Lite - test poboru mocy

Niezmienny design Xiaomi

Oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 4 LiteJeśli chodzi o wygląd, to urządzenie bardzo przypomina poprzednie oczyszczacze marki Xiaomi. Powietrze pobierane jest ze wszystkich stron, natomiast wylot znajduje się na górze.

Na przodzie zlokalizowany został wyświetlacz, natomiast na górze dwa przyciski – jeden do włączania i wyłączania, a drugi do zmiany tryby pracy.

Dla kogo?

Nieco ulepszony algorytm trybu auto mógłby czynić Xiaomi Air Purifier 4 Lite jednym z lepszych urządzeń tej marki. Niestety mniejsza liczba trybów pracy działa na niekorzyść. Sympatycy marki oraz osoby poszukujące taniego oczyszczacza powinny zatem dobrze przemyśleć wybór tego właśnie modelu.

Szczegóły techniczne Oczyszczacze Xiaomi Air Purifier 4 Lite

Dane techniczne
Wartości
Cena
639 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza
360 (CADR) m3/h
Maks. powierzchnia oczyszczania wg producenta
m2
Maks. powierzchnia oczyszczania wg wybierzoczyszczacz,pl
45 m2
Rodzaj filtrów
Wstępny, HEPA 13, Węglowy
Koszty eksploatacji
Dodatkowe technologie
Jonizacja
Nawilżanie powietrza
Nie
Tryb automatyczny
Tak
Głośność pracy
33,4 do 61 dB
Pobór mocy
33 W
Wymiary
24 x 24 x 53 cm
Waga
4,8 kg
Certyfikaty

Autor

Temat czystego powietrza i jego wpływu na zdrowie zgłębiam już od 2017 r. W ciągu tego czasu zdążyłam przetestować i przeanalizować działanie wielu oczyszczaczy powietrza, dlatego wiem, które parametry mają wpływ na skuteczność urządzenia oraz komfort jego użytkownika. Wiem również, w jaki sposób należy dbać o powietrze w swoim domu, aby korzystnie wpływało ono na zdrowie i samopoczucie.

Sprawdź komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz