Aby przeszukać stronę musisz wpisać frazę
Szukaj

Nawilżacz powietrza z aromaterapią. Czyhające niebezpieczeństwo

Kategoria
Nawilżanie powietrza
Opublikowany
28.07.2023
Nawilżacz powietrza i olejki zapachowe z tytułem artykułu
Nawilżacz powietrza i olejki zapachowe z tytułem artykułu

W nawilżaczach ultradźwiękowych zwykle można stosować aromaterapię i funkcja ta sprawdza się dobrze. Jednak sama technologia nawilżania stwarza pewne zagrożenia, w przeciwieństwie do nawilżania ewaporacyjnego. Niestety stosowanie olejków w nawilżaczach ewaporacyjnych zwykle jest zakazane lub nieskuteczne.

Spis treści:

  1. Co do aromaterapii – nawilżacz ultradźwiękowy czy ewaporacyjny?
  2. Co zamiast nawilżacza z aromaterapią
  3. Aromaterapia a bezpieczeństwo
  4. FAQ

Co do aromaterapii – nawilżacz ultradźwiękowy czy ewaporacyjny?

Nawilżacz ewaporacyjny i ultradźwiękowy - grafika porównująca jakość technologii nawilżania i przydatność w aromaterapii

Nie ma idealnego nawilżacza z aromaterapią, ponieważ dobre nawilżacze – ewaporacyjne – nie nadają się do stosowania olejków, natomiast nawilżacze ultradźwiękowe nie są najlepszym wyborem ze względu na skutki uboczne ich pracy.

Jak działa nawilżacz powietrza ewaporacyjny

Nawilżacz ewaporacyjny wyposażony jest w wentylator, wymuszający przepływ powietrza przez filtr, który na skutek zanurzenia w wodzie jest mokry. Powietrze zostaje wówczas nawilżone, po czym wraca do otoczenia. Sporadycznie zamiast filtra urządzenie ma dyski obrotowe. Cały proces jest w pełni bezpieczny, a zbiornik urządzenia można napełniać wodą kranową.

klarta-humea-nawilzacz-powietrza

Stosowanie olejków w nawilżaczu ewaporacyjnym

W przypadku większości nawilżaczy ewaporacyjnych dodawanie czegokolwiek do wody, a więc i olejków eterycznych, jest zabronione. Niektórzy producenci wyjaśniają, iż mogłoby to spowodować uszkodzenie urządzenia, a zwłaszcza filtra. Należy pamiętać, że używanie nawilżacza w sposób niezgodny z zalecaniami producenta skutkuje utratą gwarancji i naprawą na własny koszt

Możliwość dodawania olejków przewidziana została w nielicznych urządzeniach tego typu. Jednym z wyjątków jest nawilżacz Stylies Carina. Sprawdziliśmy działanie tej funkcji w labie i okazało się, że zapach olejku nie był wyczuwalny. Przypuszczamy, iż inne nawilżacze ewaporacyjne nie wypadłyby pod tym względem lepiej.

Jak działa nawilżacz powietrza ultradźwiękowy

Nawilżacz ultradźwiękowy przy pomocy fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości rozbija na mikroskopijne cząsteczki wodę i całą jej zawartość. W przypadku zastosowania wody kranowej skutkiem ubocznym jego pracy jest biały pył, który osiada na wszystkim dookoła i trafia do naszych płuc. To drobinki kamienia z wody rozbite przez ultradźwięki.

Nawilżacz ultradźwiękowy - jak działa

Sposób działania nawilżacza ultradźwiękowego sprawia, że wymaga on stosowania wody destylowanej oraz szczególnego przestrzegania zasad higieny. 

Ponadto ten typ nawilżacza może:

  • być uciążliwy dla zwierząt – niektóre gatunki słyszą ultradźwięki o wybranej częstotliwości,
  • powodować gromadzenie się wody na podłodze i meblach.

Stosowanie olejków w nawilżaczu ultradźwiękowym

Do większości nawilżaczy ultradźwiękowych można dodawać olejki eteryczne, a ich zapach jest wyczuwalny w powietrzu. Jednak z uwagi na sposób działania tego urządzenia zalecane jest ostrożne korzystanie z tej funkcji. Należy wybierać tylko czyste olejki eteryczne z pewnego źródła, bez sztucznych dodatków.

Co zamiast nawilżacza z aromaterapią

Ze względu na brak urządzeń, które spisywałyby się dobrze zarówno jako nawilżacze, jak i jako aromatyzery, najlepszym rozwiązaniem jest rozdzielenie tych dwóch funkcji. 

Rekomendowane rozwiązanie: oddzielny nawilżacz ewaporacyjny + dyfuzor nebulizujący

Do nawilżania polecamy nawilżacze ewaporacyjne, które przeważają nad ultradźwiękowymi pod względem bezpieczeństwa. W wyborze najlepszego urządzenia pomoże nasz ranking nawilżaczy powietrza.

Baner ranking nawilżaczy

Urządzeniem najlepiej sprawdzającym się w aromaterapii jest dyfuzor nebulizujący, czyli nebulizator olejków eterycznych. Jego zaletę stanowi fakt, iż nie podgrzewa olejków ani nie miesza ich z wodą. Olejek rozbijany jest na małe cząsteczki poprzez strumień sprężonego powietrza. Z tego powodu nebulizatory uznawane są za najbardziej profesjonalny sprzęt do aromaterapii.

Dyfuzor Mohani
Dyfuzor Mohani, źródło: materiały producenta

Dyfuzor ultradźwiękowy to zwykle nawilżacz ultradźwiękowy

Znacznie popularniejsze od dyfuzorów nebulizujących są dyfuzory ultradźwiękowe. Jednak tego typu urządzenia to zazwyczaj małe nawilżacze ultradźwiękowe, czasami o znikomej wydajności nawilżania. Niektórzy producenci stosują określenia nawilżacz ultradźwiękowy i dyfuzor/aromatyzer zamiennie, co łatwo zauważyć np. na Allegro. 

Cecotec Pure Aroma 300 Yin

Dyfuzor z nawilżaczem Cecotec Pure Aroma 300 Yin, źródło: materiały producenta

Kominek zapachowy – tani, ale mało skuteczny

Kominek zapachowy działa na zasadzie podgrzewania i parowania. Na górze znajduje się miseczka na wodę z dodatkiem olejku, na dole miejsce na świeczkę. Przyrząd jest tani, lecz niestety mało skuteczny. Uzyskanie dobrego efektu wymagałoby mocnego podgrzania olejku, ale to oznaczałoby jednocześnie utratę jego właściwości.

kominek zapachowy

Aromaterapia a bezpieczeństwo

Istnieją sytuacje, w których rozpylanie olejków w powietrzu może wzbudzać obawy co do bezpieczeństwa.

  • Aromaterapia przy schorzeniach 
    Przy chorobach przewlekłych stosowanie aromaterapii warto skonsultować z lekarzem prowadzącym. Niektóre olejki mogą doprowadzić np. do ataku epilepsji lub astmy.[1]
  • Aromaterapia i dzieci
    Rozpylanie olejków w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci, nie jest obarczone wystąpieniem efektów ubocznych. Zaleca się jednak stopniowo przyzwyczajanie najmłodszych do zapachów, czyli stosowanie olejków w małych ilościach oraz unikanie tych, które zawierają dużo cyneolu albo mentolu, np. eukaliptusowe lub rozmarynowego.[2]
  • Aromaterapia a zwierzęta
    W przypadku zwierząt domowych stosowanie dyfuzorów warto poprzedzić zapoznaniem się z listą olejków niewskazanych dla posiadanego pupila. Przy psach należy unikać np. olejku anyżowego i goździkowego, natomiast dla kotów niewskazane są m.in. olejek cynamonowy i z drzewa herbacianego. Za bezpieczne uznawane są np. olejek z drzewa cedrowego i kocanki.[3]

Piesek i olejki zapachowe


 

Przypisy

  1. Zalecenia i przeciwwskazania do aromaterapii. Dla kogo?, https://www.ezebra.pl/pl/blog/zalecenia-i-przeciwwskazania-do-aromaterapii-dla-kogo-1574513942.html
  2. Olejki doTerra dla dzieci, https://olejki-bioterra.pl/olejki-doterra-dla-dzieci-jak-stosowac
  3. Olejki eteryczne a zwierzęta, https://www.organicaromas.pl/blog/posts/olejki-eteryczne-i-zwierzeta/

FAQ – aromaterapia w nawilżaczu powietrza w pytaniach i odpowiedziach

  1. Jaki nawilżacz powietrza do aromaterapii?
    Nie istnieje urządzenie dobrze łączące funkcję nawilżania i aromaterapii. Nawilżacze ewaporacyjne nie nadają się do stosowania olejków, a ultradźwiękowe nie są najbezpieczniejszym wyborem.
  2. Dlaczego nawilżacze ultradźwiękowe stanowią zagrożenie?
    Nawilżacze ultradźwiękowe rozbijają na mikroskopijne cząsteczki wodę i wszystko, co się w niej znajduje. W przypadku używania wody kranowej lub zanieczyszczonej oraz przy braku odpowiedniej higieny emitują zanieczyszczenia, które potem są wdychane z powietrzem. 
  3. Czy nawilżacz ultradźwiękowy jest szkodliwy dla zwierząt?
    Zwierzęta mogą słyszeć ultradźwięki i mogą one być dla nich uciążliwe. Jednak nie zawsze tak jest.
  4. Czy można używać olejków zapachowych w nawilżaczu ewaporacyjnym?
    Zazwyczaj producenci i sprzedawcy nie zezwalają na używanie olejków w nawilżaczach ewaporacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź komentarze

Dowiedz się więcej

Marki które u Nas znajdziesz