LIFAair LAF200 to niewątpliwie propozycja skierowana do osób dysponujących dużym budżetem. Możliwości zastosowania go są nieco ograniczone. Konieczność wykonania otworu w ścianie może uniemożliwić zastosowanie oczyszczacza np. w mieszkaniu albo wynajmowanym domu.
LIFAair LAF200
LIFAair LAF200 łączy funkcję oczyszczacza, wentylatora i rekuperatora. Jest więc bardzo ciekawym urządzeniem, ale nie należy do najtańszych ani najwydajniejszych oczyszczaczy.
LIFAair LAF200 – w skrócie
👍🏻 Wydajność oczyszczacza 20 m³/h powoduje, że można go polecić do pokoju o powierzchni max. 25 m².
👍🏻 Idealny do małego salonu, sypialni.
👍🏻 Jonizacja powietrza.
👍🏻 Bardzo dobry tryb automatyczny.
👍🏻 Dokładne czujniki PM2,5, LZO i CO2 oraz temperatury i wilgotności powietrza.
👍🏻 Dwa sposoby obiegu powietrza.
👍🏻 Aplikacja mobilna.
👎🏻 W bloku konieczność wyprowadzenia na zewnątrz rury może oznaczać potrzebę uzyskania odpowiedniego zezwolenia.
👎🏻 Wysoka cena.
Budowa i sposób działania oczyszczacza LIFAair LAF200
W skład LIFAair LAF200 wchodzą trzy elementy:
- oczyszczacz LIFAair,
- rura o średnicy 130 mm, umożliwiająca zasysanie świeżego powietrza i odprowadzanie zużytego,
- stacja pomiarowa LIFAair LAM06.
Aby urządzenie mogło działać, konieczne jest wyprowadzenie na zewnątrz rury. W tym celu należy wykonać w ścianie otwór, najlepiej o średnicy 135 mm. Grubość ściany nie może przekraczać 60 cm.
Mechanizm działania oczyszczacza LIFAair LAF200 polega na tym, że powietrze pobierane jest z zewnątrz i oczyszczane przed wprowadzeniem do pomieszczenia. Jednocześnie zużyte powietrze odprowadzane jest na zewnątrz.
Dodatkowo świeże powietrze z zewnątrz przepływa przez wymiennik ciepła i jest ogrzewane powietrzem usuwanym z pokoju. Powietrze pobierane i usuwane nie mieszają się ze sobą.
Urządzenie zasysa minimalnie więcej powietrza niż oddaje, co skutkuje lekkim wzrostem ciśnienia powietrza. Zapobiega to przedostawaniu się powietrza innymi drogami niż przez system LAF200.
Dobre filtry + jonizator i lampa UV
W oczyszczaczu powietrza LIFAair LAF200 znajdują się trzy filtry:
- filtr wstępny, który zatrzymuje większe zanieczyszczenia, takie jak kurz i sierść,
- filtr HEPA, odpowiedzialny za wychwytywanie pyłów zawieszonych, alergenów, bakterii i wirusów,
- filtr węglowy, który pochłania gazy i neutralizuje nieprzyjemne zapachy.
Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w:
- jonizator, który generuje jony ułatwiające usuwanie m.in. alergenów, bakterii i wirusów,
- lampę UV, która ma za zadanie zapobiegać rozwojowi drobnoustrojów na powierzchni filtra HEPA (po 7-dniowym użytkowaniu filtra, w nocy na 10 minut włączony zostaje tryb sterylizacji UV).
Taki zestaw zapewnia skuteczne usuwanie smogu, alergenów, dymu papierosowego, lotnych związków organicznych, wirusów i bakterii oraz neutralizowanie brzydkich zapachów.
Wydajność, która mogłaby być lepsza, cicha praca
CADR oczyszczacza LIFAair LAF200 dla pyłów wynosi 200 m3/h. To wartość wystarczająca dla maksymalnie 25 m². Na tle innych oczyszczaczy powietrza nie jest to najlepszy wynik. Warto dodać, że producent przedstawił też CADR dla TVOC, formaldehydu i CO2, które wynoszą odpowiednio 55, 25 i 65 m3/h.
Głośność pracy wynosi od 20 do 50 dB, zatem nie powinna być problematyczna w mniejszym pokoju.
Obieg wewnętrzny i zewnętrzny
Fakt, iż LIFAair LAF200 pobiera powietrze z zewnątrz nie oznacza, iż nie umożliwia oczyszczenia powietrza już obecnego w urządzeniu. Dostępne są tutaj bowiem dwa obiegi.
Obieg wewnętrzny
W obiegu wewnętrznym (rysunek po lewej) otwarte są wyłącznie drzwiczki wentylacji wewnętrznej i pracuje jedynie wentylator nawiewny. Urządzenie oczyszcza wówczas powietrze w pomieszczeniu, ale tylko do momentu, gdy stężenie CO2 nie przekroczy pewnego poziomu. W ustawieniach fabrycznych poziom ten to 1000 ppm, ale można zmienić go na inny. Przekroczenie wyznaczonej normy prowadzi do przełączenia na obieg zewnętrzny.
Obieg zewnętrzny
W obiegu zewnętrznym (rysunek po prawej) otwarte są drzwiczki wentylacji zewnętrznej, a zamknięte wewnętrznej. Pozwala to na oczyszczanie powietrza przed napływem do pomieszczenia, a jednocześnie kontrolę stężenia CO2.
Automatyczna praca z systemem czujników
W oczyszczaczu powietrza LIFAair LAF200 obecne są czujniki:
- pyłu zawieszonego PM2,5,
- dwutlenku węgla (CO2),
- lotnych związków organicznych (LZO),
- temperatury (urządzenie kontroluje zarówno temperaturę wylotową powietrza, jak i temperaturę zewnętrzną),
- wilgotności powietrza.
Aktualny stan jakości powietrza prezentowany jest na stacji pomiarowej oraz w aplikacji mobilnej. Użytkownik ma dostęp do numerycznych wskaźników poszczególnych zanieczyszczeń oraz do wskaźnika AQI.
Oczyszczacz może samodzielnie dostosowywać prędkość filtracji do stanu powietrza. Poza zwykłym trybem auto znalazły się tutaj:
- tryb turbo, czyli intensywne oczyszczanie,
- tryb nocny, zapewniający cichą pracę w nocy.
Inne funkcje warto uwagi to:
- wskaźnik zużycia filtra (pozostała żywotność jest obliczana na podstawie czasu pracy i stopnia zanieczyszczenia powietrza,
- blokada rodzicielska.
Aplikacja LIFAair
Oczyszczaczem powietrza LIFAair LAF200 można sterować za pośrednictwem aplikacji mobilnej LIFAair. Jest ona dostępna na urządzenia z systemem:
- Android wersją 5.0 albo nowszą,
- iOS wersją 12.1 lub nowszą,
- macOS wersją 11.0 bądź nowszą.
Aplikacja ta pozwala też na kontrolę innych oczyszczaczy powietrza LIFAair.
Przeciętne koszty użytkowania
Do oczyszczacza powietrza LIFAair LAF200 przeznaczony jest filtr wymienny dostępny pod nazwą LIFAair 3GF200. To połączenie filtra HEPA i filtra węglowego. Nowy filtr kosztuje 499 zł i według producenta posłuży przez okres do 2 lat. Roczne wydatki związane z jego wymianą wynoszą zatem od 249 zł. To akceptowalna kwota.
Filtr LIFAair 3GF200 do oczyszczacza LIFAair LAF200 – Ceneo.pl
Zużycie energii nie przekracza 60 W, a więc nie jest zbyt duże jak na oczyszczacz z dodatkowymi funkcjami.
Klasyczny design
Oczyszczacz powietrza LIFAair LAF200 to urządzenie o prostym, lecz eleganckim designie. Bez wątpienia widać tutaj cechy charakterystyczne dla stylu skandynawskiego, skąd podchodzi oczyszczacz.