Zalety i wady oczyszczaczy powietrza Sharp UA-HD40E-L i Sharp UA-HD40E-T sprawiają, że możemy polecić je wyłącznie osobom, które nie mają dużego problemu ze smogiem. Zwróć na niego uwagę także wtedy, jeśli zależy Ci na oczyszczaczu z nawilżaczem nawet kosztem konieczności samodzielnej kontroli czystości powietrza i prędkości filtracji.
Sharp UA-HD40E-L/UA-HD40E-L
Sharp UA-HD40E-L/T to dokładnie ten sam oczyszczacz co Sharp KC-D40EUW/B/H, ale pochodzący od innego dystrybutora. W roli nawilżacza sprawdza się bardzo dobrze, ale w trybie auto słabo chroni przed smogiem z powodu kiepskiego czujnika.


Skuteczne filtry i jonizacja plazmowa w Sharp UA-HD40E-/T
Oczyszczacz powietrza Sharp UA-HD40E-L/T wykorzystuje zestaw trzech filtrów:
- filtr wstępny – ma postać drobnej siatki i zatrzymuje duże zanieczyszczenia, głównie kurz,
- filtra HEPA klasy H13 – wychwytuje cząsteczki PM1, PM2,5 i PM10, alergeny wziewne, bakterie i wirusy,
- filtr węglowy – odpowiada za usuwanie zanieczyszczeń gazowych (np. formaldehydu i innych LZO) oraz brzydkich zapachów.
Oczywiście nie zabrakło tutaj znanego z oczyszczaczy Sharpa jonizatora Plasmacluster. Jonizacja plazmowa nasyca powietrze jonami podobnymi do tych, które występują w środowisku naturalnym i charakteryzujące się wysoką trwałością. Jony ułatwiają usuwanie m.in. bakterii i zarodników pleśni. Jonizację można samodzielnie włączać i wyłączać.
Urządzenie łączy funkcje oczyszczacza i nawilżacza, dlatego ma też filtr odpowiadający za zatrzymywanie zanieczyszczeń obecnych w wodzie.
Pod względem zastosowanych technologii oczyszczania Sharp UA-HD40E-L/T wypada bardzo dobrze. Jest przystosowany do usuwania smogu, alergenów, bakterii, wirusów, dymu papierosowego, lotnych związków organicznych i brzydkich zapachów.
Wydajność oczyszczania wystarczająca do małych pomieszczeń
Maksymalna wydajność oczyszczacza powietrza Sharp UA-HD40E-L/T wynosi 216 m³/h.
Producent deklaruje przepływ powietrza, a nie CADR, dlatego urządzenie możemy polecić do pokojów o powierzchni do 24 m².
Głośność pracy wynosi od 23 do 47 dB, a zatem nie jest zbyt wysoka i oczyszczacz nie powinien sprawiać problemów nawet w małej sypialni.
Wydajny ewaporacyjny nawilżacz powietrza
Sharp UA-HD40E-L/T to oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania. Co bardzo ważne, wykorzystuje zdrową technologię ewaporacji i umożliwia korzystanie z oczyszczania bez nawilżania. Wydajność nawilżania na poszczególnych prędkościach wynosi 190, 370 i 440 ml/h. Na tle nawilżaczy ewaporacyjnych sprzęt wypada zatem bardzo dobrze i z pewnością poradzi sobie z utrzymaniem dobrej wilgotności powietrza.
Znajdziemy tutaj 2,5 litrowy zbiornik na wodę. Nie zabrakło higrostatu, ale warto zaznaczyć, iż sprzęt samodzielnie dobiera docelową wilgotność do temperatury (poniżej 18°C jest to 65%, od 18 do 24°C – 60%, powyżej 24°C – 55%. Za czystość wody odpowiada filtr ewaporacyjny widoczny na poniższym zdjęciu.
Bardzo słaby tryb automatyczny
W oczyszczaczu powietrza Sharp UA-HD40E-L/T znalazły się trzy prędkości oczyszczania i trzy prędkości nawilżania. Urządzenie ma czujniki:
- kurzu,
- temperatury,
- wilgotności powietrza.
Pierwszy czujnik umożliwia pracę w trybie automatycznym. Niestety stanowi główną wadę oczyszczacza Sharp UA-HD40E-T/L. Przeprowadzone przez nas testy wykazały bowiem, że bardzo słabo reaguje na obecność zanieczyszczeń. O jakości powietrza urządzenie informuje za pośrednictwem kolorowego wskaźnika, którego stan należy interpretować następująco:
- pasek w całości zielony – czyste powietrze,
- pasek zielony na końcach, a pomarańczowy w środku – lekko zanieczyszczone powietrze,
- pasek w całości pomarańczowy – średnio zanieczyszczone powietrze,
- pasek pomarańczowy na końcach, a czerwony w środku – znacząco zanieczyszczone powietrze,
- pasek w całości czerwony – bardzo mocno zanieczyszczone powietrze.
W teście przeprowadzonym z użyciem niezależnych czujników kolor wskaźnika zmienił się z zielonego na zielony na końcach i pomarańczowy w środku dopiero wtedy, gdy stężenie PM2,5 przekroczyło 120 µg/m³! Do wyświetlenia koloru czerwonego nie doszło nawet wtedy, gdy stężenie PM2,5 przekroczyło 500 µg/m³. Tymczasem norma europejska mówi, że poziom PM2,5 nie powinien przekraczać 25 µg/m³.
Kolejny test wykazał, że czujnik wilgotności w Sharpie UA-HD40E-L działa prawidłowo.
Kilka dodatkowych funkcji
Oczyszczacze powietrza Sharp UA-HD40E-L i Sharp UA-HD40E-T zostały wyposażone w kilka dodatkowych funkcji:
- Ion Shower – to program intensywnej jonizacji, którego użycie producent poleca przede wszystkim w ramach przygotowania pomieszczenia do snu,
- Pollen – program przeznaczony głównie dla alergików, ponieważ czujnik kurzu staje się tutaj bardziej czuły na zanieczyszczenia, a tym samym szybciej je usuwa,
- Advanced Auto – program, który ma chronić przed skutkami za wysokiej wilgotności poprzez pracę na wysokich obrotach ze wzmożoną emisją jonów (rozbijają one cząsteczki wody i pomagają usuwać pleśń),
- Auto Louver – automatyczne zamykanie rolety wywiewowej niepracującego oczyszczacza,
- Timer – programator czasowy, pozwala zaplanować moment włączenia albo wyłączenia urządzenia,
- Auto Restart – powrót wybranych ustawień po przerwie w zasilaniu,
- blokada rodzicielska – blokada panelu sterowania, która uniemożliwia dzieciom samodzielną zmianę ustawień lub wyłączenie urządzenia.
Dodatkowe udogodnienie stanowią tutaj kółka jezdne, które poruszają się w prawą i lewą stronę.
Sterowanie oczyszczaczem powietrza Sharp UA-HD40E-L/T jest możliwe wyłącznie poprzez panel.
Dwie wersje kolorystyczne: Sharp UA-HD40E-L i Sharp UA-HD40E-T
Oczyszczacz powietrza Sharp UA-HD40 dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: białej oraz brązowej. Naszym zdaniem oba urządzenia prezentują się ładnie. Wloty powietrza znajdują się z tyłu, natomiast wyloty na górze, gdzie umieszczony został też panel sterowania.
1. Sharp UA-HD40E-L (wersja z białą obudową)
2. Sharp UA-HD40E-T (wersja z brązową obudową)
Warto przypomnieć, że oczyszczacz Sharp KC-D40 także można kupić w wersji białej oraz w czarnej i ciemnografitowej.
Koszty eksploatacji
W oczyszczaczu powietrza Sharp UA-HD40E-L/T wymianie podlegają trzy filtry.
1. Filtr HEPA Sharp UZ-HD4HF – cena 299 zł
Filtr HEPA do Sharp UA-HD40E-L/T na Ceneo.pl
2. Filtr węglowy Sharp UZ-HD4DF – cena 199 zł
Filtr węglowy do Sharp UA-HD40E-L/T na Ceneo.pl
3. Filtr nawilżacza Sharp UZ-HD6MF – cena 129 zł
Filtr nawilżacza do Sharp UA-HD40E-L/T na Ceno.pl
Według producenta filtry można używać przez okres 10 lat. Niestety testy wykonane w Japonii nie mają nic wspólnego z tempem zużycia filtrów w Polsce, gdzie jakość powietrza jest znacznie gorsza. (Tempo zużywania filtrów zależy przede wszystkim od stężenia zanieczyszczeń w miejscu użytkowania oczyszczacza) W naszych warunkach wymiana będzie konieczna po maksymalnie 3 latach, a prawdopodobnie jeszcze wcześniej. Wydatki roczne wyniosą zatem od 209 zł wzwyż.
Na ogólny koszt użytkowania pozytywnie wpływa fakt, że do nawilżacza ewaporacyjnego można bez problemu wlewać zwykłą wodę kranową. Zużycie energii również stanowi pod tym względem zaletę, gdyż wynosi od 5 do 25 W.
Zobacz ranking oczyszczaczy powietrza i sprawdź, które urządzenia wypadają w nim najlepiej.
Źródła:
- Polska strona marki Sharp: sharpdirect.pl