Oczyszczacz powietrza Toshiba CAF-X50XPL stanowi dobrą propozycję dla ciebie, jeśli poszukujesz urządzenia skutecznego, a przy tym taniego. Nie jest to sprzęt zapewniający rewelacyjny komfort obsługi (brakuje np. pilota), ale potrafi efektywnie oczyszczać powietrze i jak na swoją cenę wypada naprawdę dobrze. Sprawdzi się w przypadku pomieszczeń o powierzchni do 37 m².
Toshiba CAF-X50XPL
Oczyszczacz powietrza Toshiba CAF-X50XPL to urządzenie, które trafiło do sprzedaży na początku 2020 r. Podobnie jak inne oczyszczacze marki Toshiba, wyróżnia się korzystnym stosunkiem ceny do możliwości.
Bardzo dobre filtry + jonizacja
W oczyszczaczu powietrza Toshiba CAF-X50XPL znajduje się filtr zintegrowany, złożony z:
- filtra wstępnego, który wyłapuje duże zanieczyszczenia,
- filtra HEPA klasy H13, zatrzymującego pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, a także alergeny wziewne, bakterie i wirusy,
- filtra węglowego, odpowiedzialnego za usuwanie zanieczyszczeń gazowych i brzydkich zapachów,
- filtr PET, którego zdaniem jest przedłużanie żywotności filtra HEPA.
Dodatkowo w oczyszczaczu obecny jest jonizator, który ułatwia usuwanie bakterii, wirusów i alergenów. Taki zestaw zapewnia wysoką dokładność w walce z różnymi rodzajami zanieczyszczeń.
Czteru prędkości pracy, czujnik pyłu PM2,5
Oczyszczacz powietrza Toshiba CAF-X50XPL pracuje w czterech prędkościach.
W urządzeniu znajduje się tryb automatyczny, w którym urządzenie samodzielnie steruje tempem filtracji. Toshiba CAF-X50XPL wykorzystuje sensor pyłu i LZO. Zastosowany miernik współpracuje z kolorystycznym wskaźnikiem stanu powietrza.
Kolejne stopnie czystości (począwszy od najlepszej do najgorszej jakości) sygnalizują kolory niebieski, zielony, żółty i czerwony.
Czujnik światła sprawia, że wieczorem urządzenie samo przechodzi w tryb nocny, czyli prędkość wentylatora zostaje zredukowana do minimum, a podświetlenie panelu wyłączone.
W oczyszczaczu powietrza Toshiba CAF-X50XPL znajdziemy też kilka funkcji dodatkowych:
- wskaźnik wymiany filtra,
- blokadę rodzicielską,
- timer wyłączenia (przerwanie pracy może nastąpić po 1, 2, 4 albo 8 godzinach).
W przestawieniu urządzenia w inne miejsce pomoże specjalny uchwyt.
Sterowanie oczyszczaczem Toshiba CAF-X50XPL odbywa się poprzez panel umieszczony w górnej części obudowy.
Niskie koszty użytkowania
Pod względem kosztów eksploatacji oczyszczacz powietrza Toshiba CAF-X50XPL wypada dobrze. Urządzenie ma zintegrowany filtr, który kosztuje 199 zł i może wystarczyć nawet na 2 lata. Pobór prądu nie przekracza natomiast 32 W.
Jak działa AUTO?
Prędkość filtracji dostosowywana jest do stężenia pyłu i gazów. Nie testowaliśmy jeszcze tego modelu, więc nie ocenię dokładności sensorów. Nie wiemy też, jak wygląda zależność między stężeniem zanieczyszczeń a tempem filtracji – uzupełnimy recenzję, jeśli zdobędziemy tę informację.
Kak ma tę cenę niezły. Może konkurować z Xiaomi 3H?
W przypadku oczyszczacza powietrza Xiaomi 3H do dyspozycji mamy aplikację, która umożliwia m.in. zmianę reguł działania trybu automatycznego. Oczyszczacze Toshiba akceptują dość wysokie stężenia smogu i nie da się tego zmienić. Oczywiście, możliwości aplikacji w Xiaomi są szersze. Toshiba CAF-X50XPL jak na swoją cenę wypada naprawdę dobrze, ale Xiaomi lepiej.
Poszukuję 2 oczyszczaczy ( mogą być 2 inne) Jedne do salonu ( czasem będzie przestawiany do sypialni), a drugi do pokoju dzieci. Zależy mi żeby nie trzeba było co dzień przy nich grzebać i żeby miał cichy tryb nocny, no i ogólnie żeby dało się przy nich oglądać wieczorem telewizor. Przyglądam się modelom: MI purifier 3h, Klarta Forste 4, TOSHIBA CAF-X50XPL, VESTFROST VP-A1M30WH. Czy Jonizacja to jest funkcja na którą naprawdę warto zwrócić uwagę ? Które z powyższych najlepiej powinny spełnić moje wymagania. Czy 3H będzie odpowiedni, czy lepiej dopłacić do tych droższych modeli ?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Spośród wymienionych urządzeń te warunki najlepiej spełni oczyszczacz powietrza Klarta Forste 4. Ma trzy tryby auto, a w aplikacji można stworzyć harmonogram, dzięki któremu urządzenie w wybranych porach będzie samo zmieniało tryb pracy. Do tego w niskich prędkościach działa bardzo cicho.
Jonizacja zasługuję na uwagę, ale ważniejsze są dobre filtry, odpowiednia wydajność (a właściwie jej stosunek do powierzchni pomieszczenia) i dobry tryb auto. W oczyszczaczu Klarta Forste 4 jest jonizacja plazmowa, a więc i ten warunek byłby spełniony. Maksymalna wydajność według naszych obliczeń pozwala na obsługę 37 m2. Jednak to taka maksymalna granica, najlepiej sprawdzi się w pokoju do 30 m2. Jeśli salon jest większy, sugeruję zwrócić uwagę na drugi oczyszczacz tej marki – Klartę Stor 2.
witam, poszukuje oczyszczacza glownie do sypialni/ sredniej wielkosci salonu. mamy ostatnio problemy z dobrym oddychaniem w nocy. Ktory oczyszczacz bylby najlepszy? Z tych nizszych polek cenowych, do 800-1000zl max. Patrzylam na klarte, toshibe i xiaomi i nie wiem tez czy funkcja jonizacji jest tutaj niezbedna czy nie. Prosze o podpowiedz. widzialam, ze we wczesniejszych komentarzach jest napisane ze xiaomi sprawdza sie lepiej niz toshiba, jednak w rankingu, xiaomi nie jest uwzglednione.
Jonizacja nie jest jedną z najważniejszych funkcji. Najważniejsze są filtry HEPA i węglowy oraz odpowiednia wydajność, ponadto bardzo przydatny jest dobry tryb auto. W przypadku tych trzech marek istotną różnicę stanowi właśnie tryb automatyczny. W Klarcie rewelacyjny, w Xiaomi łagodny dla smogu, ale można to trochę poprawić w aplikacji, natomiast Toshiba niestety wypada najsłabiej. Urządzenie przyśpiesza pracę dopiero przy bardzo wysokich stężeniach pyłu zawieszonego, a to nie służy ochronie zdrowia. Proszę podać wymiary pomieszczeń, wtedy dobierzemy coś mieszczącego się w budżecie.
Dziekuje, Mam salon 26m, sypialnia 13m I druga 9m. Salon jest juz z aneksem kuchennym i laczy sie z korytarzem, ktory ma 10m.
Jeden oczyszczacz obsługuje jedno pomieszczenie, więc tu potrzeba przynajmniej 2: do obu sypialni, a jeden z nich można przenosić na dzień do salonu. Ewentualnie trzy oczyszczacze, co oznaczałoby większą wygodę, ale i koszt. Rozwiązanie ekonomiczne to 2 x Xiaomi. Np. Xiaomi 3 H do salonu/pierwszej sypialni + Xiaomi 3 C do małej sypialni. Rozwiązanie drugie to 2 x Klarta, która ma najlepszy tryb auto, za to cena zakupu byłaby trochę wyższa.
Dzien dobry, pokoj z aneksem: 26m polaczenia z korytarzem ok 10m, sypialnia 13m , druga sypialnia 9m.